De oorlog Europa m binnenland r LEGER EN MARINE STADSNIEUWS TELEGRAMMEN Dinsdag 2 Januari 1940. DE STRIJD IN FINLAND WEDEROM IJSPRET f ij W -V A. VAN ECK t VIJFDE BLAD. In Inlevering van boonen en capucijners De voorraad nog niet voldoende voor distributie DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN DE SHETLAND-EILANDEN De heer M. Taal gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. De jubilaris en familie met de iiuldigingscommissie. AUSTRALISCHE VLIEGERS NAAR HET WESTELIJKE FRONT AMBTSJUBILEUM Mr. E. G. VAN BISSELICK HULDIGING AFSLAGER L. TAAL BRITSCHE TEGENSPRAAK KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen ZILVEREN AMBTSJUBILEUM D. F. VAN DER POST Schermutselingen in het Hooge Noorden TELEGRAMWISSELING TUSSCHEN DEN FUHRER EN DE STAATS HOOFDEN DER NEUTRALE LANDEN VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS r baagsche courant van waardeering heden Zondag Laagste inschrijvers waren G. P. de Geus en J. F. Stampvaart te Leidschen- dam voor 86.363. No. 17456. Laagste Spoorijzer LONDEN, 2 Januari. (Reuter). Van ochtend verscheen boven de Shetland- eilanden een Duitsch vliegtuig, doch het verwijderde zich weder bij het ver schijnen van Britsche gevechtsvliegtui gen. Het zicht was slecht. Er is niet ge meld, dat het vliegtuig bommen heeft uitgeworpen en ook is geen luchtalarm gegeven. De gevechtsvliegtuigen blijven patrouilleeren. thans niet wil blootstellen aan .inbe slagneming van de in ongedorschten toestand aanwezige partijen. Zooals overigens bekend zal zijn, is het dorschen met het oog op de con trolezonder verlof verboden. Dit verlof wordt door de provinciale voed- selcommissarissen of plaatselijke bu- reauhouders op' aanvraag verleend in den vorm van een algemeene of bij- Renault, Nieu- zondere dorschvergunning. -x- f 1 zonderlijk een bezoek om hun gelukwenschen Elke teler moet dorschen. Het ligt voornamelijk in het voorne men van den minister om. indien on verhoopt nog niet tot voldoende inle vering zal worden overgegaan, de tot standkoming van een Koninklijk e- sluit te bevorderen, waarbij het voor handen hebben en in voorraad hebben van bruine boonen, witte boonen grauwe erwten en capucijners in onge dorschten toestand met ingang van 22 Januari 1940 zal zijn verboden. Het ge volg van deze bepaling zal dan zijn, dat elke teler verplicht is de door hem geoogste hoeveelheden bruine boonen, witte boonen. grauwe erwten en capu- Mutaties. Bij Kon. besluit: zijn bevorderd: tot schout bij nacht: de kapiteins ter zee G. W. Stöve en L. A. C. M. Doorman; tot kapitein ter zee: de kapitein-luitenant ter zee P. J. M. Cikot. is ingetrokken het Kon. besluit hou dende benoeming van ds. H. L. Ouwer- kerk, predikant te Purmerend, tot reserve- veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde; is aan ds. W. J. Manger, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als reserve- veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde; is bevorderd tot hoofdofficier van den M. S. D. der le klasse, de hoofdofficier van den M. S. D. der 2e klasse G. A. Ver meulen, is aan de hoofdofficieren van den M. S. D. der le klasse C. B. Eenhoorn en G. A. Vermeulen wegens langdurigen dienst, voor zoover eerstgenoemde betreft op zijn verzoek eervol ontslag uit den zee dienst verleend: Eervol ontslag vice-admiraal J. J. C. graaf van den Bosch. Bij Kon. besluit is aan den vice-adm;- raai J. J. C. graaf van den Bosch op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari j.l wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder dankbe tuiging voor de door hem aan den lande bewezen langdurige en gewichtige dien sten. De voorraad nog niet vol doende. Ondanks het feit, dat reeds eenigen tijd tot een aanzienlijke verhooging van de prijzen der bruine boonen, wit te boonen en capucijners is overge gaan, zijn deze producten nog niet in voldoende mate bij de provinciale voedselcommissarissen geleverd. Ten deele is dit toe te schrijven aan den natten herfst en aan het feit, dat vele landarbeiders door de mobilisatie aan hun werk zijn onttrokken, waardoor het dorschen later dan anders geschied de. Vermoedelijk zijn er pok onder de landbouwers, die voorraden hebben vastgehouden in de hoop op hoogere prijzen. Inderdaad zijn die soms behaald in den illegalen handel. Het spreekt van zelf, dat de laatste handelwijze, welke getuigt van een volkomen gebrek aan gemeenschapszin, niet genoeg afge keurd kan worden. De minister heeft besloten enkele maatregelen te treffen, waardoor hij de inlevering van boonen en capucij ners hoopt te bevorderen en daardoor het instellen van de distributie te be spoedigen. heid aanwezig zijn en gereed liggen bij de winkeliers. 2.100.000 k.g. noodig distributie. Om een half pond per persoon te kunnen distribueeren is reeds een mi- nimumvoorraad van 2.100.000 k.g. noo dig, welke hoeveelheid in de practijk nog belangrijk grooter moet zijn, om dat aan de winkeliers niet afgepast ge leverd kan worden, wat zij denken voor de klanten noodig te hebben. Een marge van pl.m. 50 pCt. moet zeker aanwezig zijn om te voldoen aan den redelijken eisch dat, wanneer met de distributie wordt begonnen, het artikel ook inderdaad allerwegen bij de detail listen verkrijgbaar is. De thans van overheidswege ingenomen hoeveelheid is niet voldoende om met de distributie te kunnen aanvangen. Bovendien moest van deze toch al onvoldoende hoeveel heid nog onlangs een groot deel voor de voedselvoorziening van de militairen worden afgestaan. Daarnaast moeten dan nog de behoefte van ziekenhuizen en scheepvaart bevredigd worden. Een en ander heeft tot gevolg, dat eerst met vertrouwen tot een goed loopende disributie kan worden begonnen, wan neer ongeveer de helft van den totalen oogst hier te lande is ingeleverd. Hier ter stede is gisteren overleden in den ouderdom van 68 jaar de heer A. van Eek, lid der bekende Haagsche aannemersfirma Gebr. W. A. van Eek. De heer van Eek werd 5 April 1871 te Heukelum geboren, kwam in het jaar 1895 naar de residentie, waar hij met zijn broeder Willem als aannemer van grond-, sloop- en heiwerken het bedrijf begon, dat in zijn ruim 40-jarig bestaan in de verandering van het Haagsche stadsbeeld een zoo groot aandeel heeft gehad. Want bijna alle belangrijke grond- en sloopwerken kwamen met medewerking van deze firma tot stand, zooals b.v. tweede gedeelte Laakhaven, grondwerk Slachthuis, grond- en sloop werk ten behoeve van Bonneterie, Cen traal, G.EB., Dijckhoff, Warenhuis, Voss, Meddens, Lijnkamp, Vredespaleis, Witte Sociëteit, Peek en Cloppenburg, Gebouw C. en A. Brenninkmeijer, P. v. d. Bruj, Pander, Haagsche Courant, Volharding, Broodfabriek Hus, gebou wen voor Siemens, kantoorlokalen B. I M., Arbeiderscentrale, uitbreiding ziekenhuizen Zuidwal en 'Westeinde, Postchèque- en Girodienst, Zwembad Zuiderpark, Openbare Leeszaal, Ter minus, Gouden Hooft, twee ambachts scholen en van nog vele andere ge bouwen. De heer var) Eek was een sterke en energieke persoonlijkheid, die door zijn stoer en eerlijk karakter, zijn eenvoudig wezen en mildheid jegens medemenschen in velerlei harten in warme herinnering zal blijven voortleven. 5 verboden zal zijn, te benadeelen, die aan medische gron- zal een aparte zieken en daarmee ge worden getroffen. de bijzondere behoeften van MELBOURNE, 2 Januari. (Reuter). Fairbairn, de Australische minister van luchtvaart, die juist is terug gekeerd van de conferentie over de opleiding van de luchtmacht van het Britsche Gemeenebest. welke in Canada, is ge houden, heeft in een interview ver klaard, dat in 1940 nog 3000 Australi sche vliegers naar Europa zullen gaan. De vliegers zullen worden georgani seerd tot Australische escadrilles met Australische commandanten. De minister spoorde de jonge Austra liërs aan zich te melden en niet te leur gesteld te zijn, wanneer zij niet direct worden opgeroepen. „Duitsch- land zal niet wijken, zoo zeide hij, voor een krachtige druk is uitgeoefend. de Scandinavische landen in herinne ring zullen brengen. Het blad, „Ilka” maakt melding van de sympathie van de katholieke kerk met Finland, terwijl het land toch wei nig katholieken telt. Het blad wijst hierbij op de moreele macht van den paus. Onder groote belangstelling vierde mr. E. G. van Bisselick, referendaris bij den Pensioenraad, heden zijn 25-jarig ambtsjubileum. Door den heer P. G. Baerends, hoofdcommies bij de afdeeling alge- meenen dienst, van welke afdeeling mr. van Bisselick de leiding heeft, werd hem namens het nagenoeg voltallige ambtenaarspersoneel, als blijk van waaideering. een schilderij van Jan Knikker aangeboden. Hoewel, volgens den heer Baerends, teleurstellingen in deze ambtelijke pe riode vooral den laatsten tijd niet zijn uitgebleven, mag de jubilaris toch in zekeren zin met voldoening op het af- geloopen tijdperk terugzien. Mr. van Bisselick dankte voor de hem gebrachte hulde, waarbij hij deed uitkomen, dat het hem vooral getrof fen had. dat een zoo groot deel van het personeel, waarmede hij uit hoofde van zijn werkkring herhaaldelijk con tact heeft, daaraan heeft deelgenomen. In den loop van den ochtend werd de jubilaris in de vergadering van den Pensioenraad door den waarnemenden voorzitter, mr. G. M. M. van Meer- beke, gecomplimenteerd. bureele der afdeeling met een van waardeering getui- toespraak het eere-diploma der In verband met het feit dat de heer L. Taal, afslager te Scheveningen, 25 jaar geleden door de permanente commissie uit de Reedersvereeniging „Scheveningen” tot afslager werd be noemd. had hedenmorgen in het afslag- gebouw te Scheveningen een huldiging plaats. De heer L. Taal, die met vrouw en enkele familieleden ten kantore was uit- genoodigd, werd allereerst toegesproken door den directeur van den Vischafslag, den heer P. J. de Mos. Spreker memo reerde het feit, dat de heer Taal werd benoemd toen er oorlog was en ook deze huldiging vindt plaats in een tijd, dat er in Europa opnieuw oorlog is. Tus- schen den heer Taal en het overige per soneel van den Vischafslag heeft altijd een prettige samenwerking bestaan en spr. hoopte, dat deze bestendigd zou blijven. Namens het personeel bood de directeur een schilderij aan, voorstel lende een haringbom, even voor het vertrek naar zee. Daarna voerde de heer A. Vlak, boekhouder aan den Vischafslag het woord, die gedurende deze afgeloopen 25 jaar met den heer Taal had samengewerkt en wenschte den heer Taal geluk met dit jubileum. Hierna was er gelegenheid den jubi laris geluk te wenschen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. O.m. was aan wezig het „bestuur der Vischhandelaren- vereeniging „Vrede”, die bij monde van haar voorzitter, den heer Jac. Vooijs, den heer Taal gelukwenschte. Ook uit reedersknngen heeft de heer Taal op dezen dag veel belangstelling ondervon den en was het hedenmorgen een druk bezochte receptie. Verschillende koop lieden hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om den jubilaris geluk te wenschen. Hierna heeft de heer Taal het woord genomen. Hij dankte allen voor de be toonde belangstelling. Spreker dankte het toenmalige bestuur van de Reeders vereeniging „Scheveningen”, die hem tot afslager benoemde. De werkzaam heden waren niet altijd even gemakke lijk geweest, vooral in den tijd toen de verkoop zoowel van haring als visch nog buiten, in de open lucht, plaats vond. Toch had spreker ook aan deze tijden zeer prettige herinneringen. Hedenmiddag heeft het bestuur van de Reedersvereeniging, den heer Taal te zijnen huize gelukgewenscht. De voorzitter, de heer J. van der Toorn Azn., bood namens de reederij den ju bilaris een armstoel aan. Verschillende personen hebben in den loop van den dag een bezoek gebracht aan de wo ning van den heer Taal aan de Haven kade om hem en zijn familie met dezen dag geluk te wenschen. Elke verkoop verboden. Zooals bekend mag worden veron dersteld. is het afleveren en vervoeren onder meer van bruine boonen, witte boonen, grauwe erwten en capucijners verboden. Tot dusver is van deze ver bodsbepaling evenwel ontheffing ver leend voor zoover het betreft de afle vering aan uiteindelijke verbruikers Deze ontheffing is nu ingetrokken. Elke verkoop van de genoemde pro ducten, ook aan het publiek, is der halve verboden. Den telers wordt daarom nogmaals ten sterkste aangera den. tot inlevering bij de provinciale voedselcommissarissen over te gaan. Dit te meer, omdat de controle op de vermelde verbodsbepalingen zeer zal worden verscherpt. Mocht blijken, dat desondanks de ge noemde producten nog niet in voldoen de mate worden ingeleverd, zoo zullen verdergaande maatregelen glnomen worden. Finsche Robde Kruis-avond. Naar wij vernemen heeft de afdeeling den Haag van de Nederlandsche Bewe ging voor Eenheid door Democratie het plan opgevat, op 11 Januari a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen een Finschen kunstavond te organiseeren Reeds heeft het Haagsche Arbeiders Symphonic Orkest (Dir. Leo P. Ruyg- rok) zijn welwillende medewerking toe gezegd. Dit orkest zal Finsche muziek ten gehooze brengen. Mevrouw Hoogvliet-Smelik te Schie- broek zingt Finsche liederen, terwijl mr. J. J. R. Schmal, secretaris van de Finsch-Nederlandsche Vereeniging, een causerie zal houden over Finland en het Finsche volk. Men .heeft de hand weten te leggen op een cultureele film, welke zal toonen tot welke hooge mate van ontwikkeling dit volk zijn land heeft weten te brengen. Het kan een avond worden waar veel te genieten en te leeren zal zijn. Waar het doel is, de baten van dezen avond ten volle te be stemmen voor het Finsche Roode Kruis, een doel, dat ieder Nederlander sym pathiek zal zijn, verwacht men een volle zaal. LONDEN, 2 Januari. (Reuter.) In het Duitsche legerbericht van vandaag wordt gezegd, dat een van de Britsche vliegtuigen, welke hebben deelgenomen aan de gevechten bij de Shetland-eilan- den gisteren ernstig werd beschadigd en vermoedelijk zijn basis niet meer heeft kunnen bereiken. Reuter heeft op het departement van luchtvaart ver nomen, dat deze bewering niet juist, alle Britsche vliegtuigen zijn zegevie rend teruggekeerd. de i deze boonen c niate de boeren schen, £-- distributie «ogenblik de Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein *20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al- leen tusschen 10 30 en 12 uur en monde- ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een vern. gouden slavenarmband, een blauwt overall, een zang- en muziekboekje „The Freddy Hop”, een verm. oud zilveren broche, een handbeschermer van rijwiel, een jongensrij wiel, een blauw overhemd (vui 8 ct en een 2| ct. stuk, een blauw- xwarte broche, een leeg kindertaschje, een grijze kous rr et kaartje dito wol, een kindersch< entje met bont afgezet, een R.K. kerkboekje, een bruin zijden dames- portemonnaie met inhoud, een lijst patrouillewedstrijden 1940, een portefeuille inh. papieren ten name van D. Bredeveld, een kartonnen doos inh. margarine, een plaid, een blauw led beursje (ledig), een gladde gouden ring met initialen J. J. A. B., een ongemerkt heerenrijwiel, een bruinled. actetasch inh. waschgoed. een kerkboekje ten name van Kuijpers, een blauw gevlamde parapluie (dop met koordje), een tuitdeksel van melkschenk- kan, een nummerplaat H 24862, een fan tasie broche met roode steentjes, een bank biljet, een bril met hoornen montuur, een nikkelen potlood, diverse sleutels, hand schoenen, rijwielbelastingmerken en cein tuurs. Gevonden in taxis: een grijs gestreepte parapluie, een paar geel lederen schoenen, een bruin gestreepte parapluie, een gele parapluie. Bij de navolgende ingezetenen: een cypersche kater, Regentesseplein 14; 2 sleutels aan touwtje, Noordeinde 42b; een linksche schoenleest maat 42, Ver- brugge. Hotel des Galeries te Schevenin gen; een tasch met schoolboeken, Lauwers, Frederikstraat 11; een rozenkrans in étui, de Bruyn. Crispijnstraat 49; een bruine damesportemonnaie met ritssluiting met inhoud, 2 vijf rittenkaarten en 2 Lips- sleutels en geld, de „Hema”, Vlaming straat; een bi glacé rechter dameshand- schoen, de Jonge, Alexanderkazerne, 2-3 le Pel V.B.D.A.; een autonummerplaat H. 60251, Havelaar, Elandstraat 63; een bl. gehaakte das. v. d. Kaai, Troelstrakade 205: een Ned. paspoort ten name van. Pronk, Wijngaard Westeinde 242a; een autosignaalhoorn. Muis, Haverschmidt- straat 13; een r. donkerbruine dames schoen maat 35, Laus, Kemperstraat 150; een verm. gouden defecte armband, Groot, Esmoreitplein 33; een bl. led. portemon- naie inh. belastingmerk. Vink, Parallelweg 309; een bril met hoornen montuur, Koens, David Blesstraat 49; een kinderfietsje voor meisje (Pootjes), v. d. Wal, Herm. Coster- straat 253; een bl. imitatie lederen cein tuur, Ingenhoven, Vermeerstraat 30; een witte fox-terrier, Roke, Falckstraat 1321; een rijwielbelastingmerk, Bekker, Rochus» senstraat 48; een distributiekaart, Kreffer, Loosduinschekade 117II; een nieuwe mondharmonica, Hollander, Bunschoten- schestraat 20, een zw. gelakt „Stokvis”- damesrijwiel. Lemmers, Bresterstraat 64; een gymnastiekschoen, Exters, Goever- neurlaan 511; een kromme autosleutel, Aandewiel, Hofwijckplein 16; een zwarte regenpijp, v. d IJsel, Zaanstraat 3; een slede (soort prikslede) met onder zitplank de naam „C. de Keizer”, Hamer, Haver- schmidtstraat 16; een paar zwarte motor- handschoenen. Hendriks, Deimanstraat 2-12; een gouden gladde ring, v. d. Velde, Schimmelweg 441; een Lipssleutel, Ebbem, v. Imhoffplein 15; een bruinlederen rech ter heerenhandschoen, Huisman, Anna van Buerenstraat 97; een boodschappentasch, Drost, W van Outhoornstraat 52; een blauwe sjaal. Franke, Jacob Mossélstraat 10; een rijwicipompje, de Heer, Geranium- straat 35; een zwart-witte fox-terrier, Brouwer Goudsbloem laan 198; een kop van electr. lantaarn merk V.T., Vermeij- den, Eikstraat 19; een paar bruine dames- handschoenen, v d. Let, Obrechtstraat 190; een Benzo heerenrijwiel, Aaldijk, Fred. Ruyschstraat 69; een beige damestaschje zonder inhoud, Spaans, Klimopstraat 188; een lederen handkap, v. Leen, Noorder- beekdwarsstraat 83; een roodharige hond, soort Setter met ketting halsband, Vermij, Schenkstraat 143; een zwarte kat, Ierland, Valkenboschlaan 70; een ongemerkt hee renrijwiel. Pronk, v. Swindenstraat 177; een verchroomd damespolshorloge met zwarte koordbandjes, v. d. Boon, v. Hoy- temastraat 31; een fototoestel waarop dr. v. Senus, Wolff, Koningstraat 84; een bruinled. damestasch met inhoud, Post, Paramaribostraat 39; een dajneshorloge met blauw lintje, Schmitt, Ruijchrocklaan 84; een bril met wit hoornen montuur in lederen étui. Rinks, Statenlaan 91; een zwartled, portemonnaie met ritssluitingen inhoud, v. Rainbow, Brusselschelaan 22; - een verm zilveren oorbel, Verhoeve, cijners te dorschen, indien hij zien al- Moerweg 284; een br. lederen portemon naie inh. Del-’stingmerk en geld, Verbaan, Zeezwaluwstraat 46; een zegelring met zwarten steen en een verm. doublé broche met imit. parel, de Graaf, Doornstraat 178; een verchroomd heerenpolshorloge met bandje. Batterman, Heemraadstraat 40; een gouden oorknopje. Dominicus, Zeesluisweg 7; een br led dameshandschoen met bont afgezet Kramer, W Beukelsz straat 61: een blauw kinderplcoirokje Coers, Prins Wil- lemstraat 9a; een wieldop van Renault, Kwinkelenberg, Bl v Treslongstraat 87; een zw. zijden damesregenjas, v. IL— wenhovei., Hasseltschestraat 18; een ruw harige fox-terrier (wit-geel>, Kalhoven, D Hoogenraadstraat 170; een torenvalk. Dierentuin; honden en 2 katten, Asyl, Nieuwe Haven 73 Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl Nieuwe Haven 73. lende zijden met de distributie van bruine boonen en capucijners zal worden begonnen, etreurt de minister van Economisch pn te moeten mededeeclen, dat de voorraden van deze artikelen nog niet voldoende zjjn <>m tot distributie te Kunnen overgaan. Men bedenke, aldus minister, dat in normale tijden -1 eerst geleidelijk, naar- -1 gereed zijn met dor- aan de markt komen. Bij de echter moet op een bepaald ssiim i Neheele voor den con- nt beschikbaar gesteld hoevecl- Gisteren herdacht de heer D. F. van der Post, bureauchef der Gemeente secretarie te s-Gravenhage, afdeeling Militaire Zaken, het feit, dat hij voor 25 jaar in Gemeentedienst trad. Hedenochtend overhandigde de Ge meentesecretaris, mr. dr. J. J. Boasson, hem ten hartelijke gendc t_„ Gemeente. Vervolgens nam de chef van de af deeling. de heer W. B. J. Pluckci, het woord, om hem mede namens de amb tenaren onder aanbieding van een stoffelijk blijk van belangstelling te huldigen, waarna de jubilaris bedankte voor de vele blijken van waardeering. Aanbestedingen. Ged Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed het vervaardigen en bellen van den metalen bovenbouw van Jwee heitoren. met hefdeuren en van bijkomende werken voor de MalleBat sluis te Gouda. m y inschrijver was de te Delft voor f 60 2(Mh De Rijkswaterstaat s besteed het oi. van de wegen Rijkswegenplan jaar 1940. Plotseling heeft Koning Winter zich weer in al zijn gestrengheid doen gelden. Vroor het in den nacht van op Maandag reeds enkele graden, vooral gisteren en in den af geloopen nacht is het kwik in den thermometer met sprongen onder het nulpunt gedaald. Op Nieuwjaarsdag hebben velen op slooten in de polders van de schaats sport kunnen genieten. De groote ijs banen bleven gisteren pog gesloten. Vanochtend om 10 uur werd eerst de kleine baan van de Haagsche Ijs club voor de schaatsenrijders open gesteld en van 1 uur vanmiddag af, de groote baan. Ook vanavond van 810 uur zal op de Haagsche Ijsclub ge reden kunnen worden. De dikte van het ijs bedraagt ongeveer 7 a 8 c m. De banen van de Nieuwe ’s-Graven- haagsche IJsvereeniging bleven van daag nog dicht. Blijft de vorst aan houden en daar ziet het voorloopig nog wel naar uit dan zullen zij morgen open gaan. Wel kon er van 10 uur af vandaag gereden worden op de sproeibaan der vereeniging. Ook op de ijsbaan aan de Broek- slootkade werd vandaag druk gereden vanavond is zij eveneens open. Van de verschillende tennisbanen, •noemen we die aan den Wassenaar- scheweg-van Hogenhoucklaan, welke morgen zal worden opengesteld. Vooral de jeugd, die nog Kerst- vacantie heeft, kan haar hart ophalen. HELSINKI, 2 Januari. (Havas), het hooge Noorden van Finland is de temperatuur tot meer dan veertig gra den onder het vriespunt gedaald en de gevechten zijn beperkt tot schermutse lingen tusschen patrouilles. Bij Petsamo is het front duidelijker afgeteekend dan bij Salla, bericht de correspondent van de „Helsinki Sano- mat”. De linkervleugel van het Finsche leger gaat tot de Noorsch-Finsche grens. Het meest actieve deel van dif front is de weg van Rovaniemi naar de Ijszee, aangezien de Russen zich niet ver buiten de wegen wagen. Deze weg is evenwel door de Finnen zorgvul dig ondermijnd, en voor de Russen bij na ondoordringbaar. De Finnen weten er dankbaar gebruik van te maken om de Russen onverhoeds aan te vallen”. De Finsche soldaten blijven dapper strijden en vanochtend is een dagorder van maarschalk Mannerheim gepubli ceerd, waarin deze kolonel Ekholm vermeldt, die tezamen met de officieren van zijn staf, hun ordonnansen en schrijvers een aanval van een bataljon Russen op de commandopost met zware verliezen heeft afgesiagen. Uit Helsinki wordt gemeld, dat onge veer twee derde van de bevolking, welke oorspronkelijk 285.000 zielen telde, is geëvacueerd. Het blad „Vaara” hoopt dat de bom bardementen van de Finsche steden aan de Botnische golf door de sovjet- russische vliegtuigen in Zweden zullen worden gehoord en de solidariteit van BERLIJN, 2 Januari. (Eigen Tel.) Ter gelegenheid van het Nic.uwe Jaar had een telegramwisseling plaats tusschen den Führer en de staatshoofden der meeste onzijdige landen, o.m. met de koningen van België en de Scandinavi sche landen. De apostolische nuntius bracht een bezoek aan de rijkskanselanj om de beste wenschen over te bren gen. In verband met het feit, dat de of- ficieele nieuwjaarsontvangst van het corps diplomatique vervallen was, brachten de verschillende gezanten af zonderlijk een bezoek aan de kanselarij aan te bieden. Naar wij vernemen heeft de inzame ling door de Finsch-Nederlandsche Ver eeniging met medewerking van het Nederlandsche Roode Kruis ten be hoeve van het Finsche Roode Kruis ge organiseerd, gcreeden voortgang. In middels is een bedrag van 75.000 t-r beschikking van het Finsche Roode Kruis gesteld. Uiteraard blijft mede werking hier noodzakelijk. zal Neder land, wat zijn steun voor dit huma nitaire doel betreft, niet bij andere na ties achterblijven. Bijdragen kunnen Telijk bekend worden gestort bij dc Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., postrekening 3016, ten gunste van de Finsch-Nederlandsche Vereeniging Gedurende de feestdagen is in een aantal restaurants hier ter stede ge collecteerd ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, welke collecte heeft op gebracht ruim 2000. Dc minister vertrouwt, dat hij vooral van de landbouwende bevolking zoo- veel medewerking zal ondervinden.dat ook zonder het treffen van nog verder gaande maatregelen, binnenkort vol doende boonen aanwezig zullen zijn om het Nederlandsche volk van dit zoozeer begeerde voedsel te kunnen voorzien. Teneinde in den overgangstijd, waar in de verkoop van boonen. grauwe erw ten en capucijners v, diegenen niet t_ - deze peulvruchten op den behoefte hebben, regeling voor - Inkgestelden worden getroffen. Go met de bijzondere behoeften van zie kenhuizen zal rekening worden gehou den. Moeilijkheden om de producten te krijgen. Naar aanleiding van dc van vcrschil- 1 gestelde vraag, wanneer t heeft heden aan- mderhoud van gedeelten nos. 3 en 12 van he 1938, gedurende het lir

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 15