Nieuwe ramp in Turkije Russische nederlaag in Midden-Finland No. 17456. Duizenden dooden Anatolië door overstroomingen geteisterd Dinsdag 2 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND 1940. ver- Twee Duitsche vliegtuigen boven de Shetland- eilanden Sneeuwstormen hinderen het reddingswerk VIJF EN VEERTIG DUIZEND DOODEN BIJ DE AARD BEVINGEN De Finnen behalen grooten buit De Russische leger- berichten Honderden personen omgekomen Nieuwe Russische aan vallen afgeslagen r PRIJS BUITENLAND EERSTE BLAD. Vijfde blad. pag. 1. Eerste blad, pag. X BINNENLAND Petsamo door de Finnen heroverd kanteel in brand gebie- Engeland zal allen mogelyken steun aan Finland verleenen De Finsche premier vertrouwt, dat deze hulp nog op tijd zal komen Russische troepenconcentratie doet nieuw offensief verwachten Aangezien 150.000 man Russische troepen aan de grens bij Leningrad geconcentreerd zijn, verwachten de Finsche troepen elk uur het Rus sische groote offensief tegen de Mannerheim-linie op de Karelische landengte. De Russen hebben keur troepen uit Siberië, die aan het koude klimaat gewend zijn aan het front ingezet. Voortdurend onder neemt de Russische infanterie aan vallen tegen de Finsche linies, doch er is nog geen algemeene actie be gonnen. met succes een aantal plaatsen gebom bardeerd. In een luchtgevecht zijn twee vijande lijke vliegtuigen omlaag gehaald”. De mannen zijn namelijk beter uit gerust, warmer gekleed, jonger en be- der water. De bevolking heeft een heen komen in de boomen gezocht in afwach ting van redders. United Press meldt uit Kopenhagen Volgens berichten uit Finland is Pet samo door de Finnen heroverd. Een be vestiging van dit bericht is evenwel niet verkregen. De Finnen zouden vele duizenden krijgsgevangen hebben ge maakt en veel materieel hebben ver overd. In deze streek zouden de Finnen veel succes hebben behaald door het gebruik van landmijnen. Opnieuw zeven schokken in Erzincan. De Gouvemeur-Generaal van Nederl- Indië heeft op Oudejaarsavond voor de microfoon een rede uitgesproken, waar in hij Indië's paraatheid uiteenzet, ten aanzien van de moeilijkheden waart®, genover de wereld geplaatst staat. Vierde blad, pag. I. Duitsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op de Shetland-eilanden. Een vliegtuig werd neergeschoten. Eerste blad, pap l In de Apostolische kanselarij van het Vaticaan heeft een felle brand groote schade aangericht. Op den Atlantischen Oceaan is het 12 000 ton metende Spaansche passa giersschip „Cabo San Antonio” in brand geraakt en gezonken. De bemanning en de 200 passagiers werden, op vijf na, gered. Eerste blad, pag. 2. Zondag en Maandag zijn drie Brit- sche schepen en een Noorsch vaartuig vernietigd door actie van U-booten of het stooten op mijnen. Het aantal ver misten is aanzienlijk. Eerste blad, pag. 2. Het departement van Defensie heeft zes onderzeebootjagers besteld. Derde blad, pag. I. In den schaaktweekamp Euwe-Kerea werd de vierde partij door onzen land genoot gewonnen; de vijfde door Keres. De zesde partij werd in een voor Keres gunstige stelling afgebroken. Vierde blad, pag 3. Dit nummer bestaat uit ZES bladen en het Koloniaal Bijblad Reuter meldt uit Istanboel, dat volgens de officieele schattingen 45.000 personen door de aardbe- vingsramp in Turkije om het leven <ekomen zijn. Een van de toestellen neergeschoten Het Britsche departement van luchtvaart deelt mede, dat gisteren 2 Duitsche Heinkel-vliegtuigen zijn waargenomen boven de Shetland- eilanden. den wind gewonden gevroren. konden worden. Het Duitsche tankschip „Taeoma” is door de autoriteiten van Uruguay voor den duur van den oorlog te Montevideo geïnterneerd. Eerste blad, pag. 2. Van 1—5 regels ƒ1.50 Iedere regel regel meer 50 ct. Reclames L_ toen het brandend wrak, dicht bij het water was, het vliegtuig kunnen ver laten. doch het schijnt niet, dat hij zich heeft kunnen redden. Hij viel in zee en verdween en werd niet meer gezien. Het andere vliegtuig werd even eens beschoten. Toen de bestuurder zag. dat het begeleidende toestel neerstortte, keerde hij. Het Duitsche toestel stond bloot aan het geconcentreerde vuur van zijn aanvallers, doch slaagde erin in de wolken te ontkomen. De Britsche vliegers hebben hun patrouillewerk- zaamheden voortgezet. De Duitsche lezing. Het Duitsche nieuwsbureau meldt Het Duitsche luchtwapen heeft het nieuwe jaar ingezet met zijn gewone actie en vastbeslotenheid. Op Nieuw jaarsdag werden wederom verkennings vluchten gemaakt boven Engeland. De Shetland en Orkney-eilanden moesten overeenkomstig een opdracht worden gecontroleerd. Daarbij zijn opnieuw be- Vele duizenden mannen, vrouwen en kinderen vluchtten half gekleed, voor het steeds stijgende water. Zij hebben te lijden van de bittere koude. Men vreest, dat de volle omvang der overstroomingen eerst over verschei dene dagen bekend zal worden, wan neer reddingscolonnes overal in de overstroomde gebieden zullen zijn door gedrongen. Militairen bouwen ponton bruggen om de verbindingen te herstel len. Langzaam stroomt het water Noord waarts, dorpen en steden op zijn weg vernielend. In de Geyve vallei, 156 k.m. ten Zuidoosten van Istanboel, op den weg naar Ankara staan 32 dorpen on- Gewonden doodgevroren United Press meldt uit Helsinki Gisteren werden opnieuw hevige Russische aanvallen ondernomen op het centrum en den linkervleu gel van de Mannerheimlinie. In de strenge koude en den snijden- zijn tal van Russische in Niemandsland dood- voordat zij opgenomen Naar aanleiding van den toestand waarin gevan genen en gesneuvelden verkeeren, maakt men op. dat reeds een deel der Russische versterkingen is aan gekomen. Tijdens een bandjir van de Kali Sera- joe in Banjoemas (Midden-Java) zijn vier personen verdronken. Gevreesd wordt, dat er nog meer slachtoffers zijn. Tweede blad. pag. 2. Een groot gebied in Turkije is door overstrooming geteisterd, waarbij hon derden menschen zijn omgekomen. Het aantal dooden van de aardbeving wordt thans geschat op 45.000. Eerste blad, pag. 1. Vannacht heeft te Jaarsveld de 30- jarige A. den O. zijn broer met een geweer doodgeschoten. Hij is in den loop van den nacht in arrest gesteld. Tweede blad, pag. 2. Een van de zwaarst getroffen plaatsen is de stad Kemal Pasha. welke geheel onder water staat 300 huizen zijn verwoest, 600 inwo ners worden vermist. Het dorpje Azabli is spoorloos verdwenen. Op de enorme watervlakte drijven tal- looze lijken rond. Van Istanboel is een hulpexpeditie vertrokken. De spoorlijn IstanboelAnkara wordt door het water bedreigd. Door de stormen op de Zwarte Zee zijn vele schepen verloren gegaan. Het stoomschip „Turkan” is met de 20 kop pen tellende bemanning vergaan. verwacht nieuwe Mannerheim-linie. Op het slagveld van Kareiié. Op het slagveld van Aglajarvi en Tolajarvi liggen de stijfgevroren lijken van honderden jonge Russische solda ten van de beste regimenten uit mid- den-Rusland. Het grootste deel was goed uitgerust en had gasmaskers van Duitsch model. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Duitsche duikboot tot zinken gebracht Volgens de „Daily Mail" zou een Fransch oorlogsschip aan de Spaansche kust een Duitsche duikboot tot/inken hebben gebracht. Een van de vliegtuigen maakte een duikvlucht boven een oorlogsschip, waarbij het bommen uitwierp. De oor logsbodem, welke niet werd getroffen, richtte een zwaar vuur op het toestel, dat doorvloog en verdween. Het andere Duitsche vliegtuig wierp een bom boven de eilanden zelf. Drie schapen werden gedood. De luchtdoel- artillerie nam de toestellen onder vuur. Men gelooft, dat een van hen werd ge troffen. Op 130 mijl buiten de kust van Schotland ontmoetten 3 Britsche vliegtuigen van de kustwacht de 2 Heinkel-machines. Er ontstond direct een hevig gevecht, dat een half uur duurde. Een van de Duit sche toestellen werd verscheidene malen getroffen en stortte bran dend in zee. Van de inzittenden heeft een zich met gebruikmaking van zijn valscherm. Britsche en Fransche finan- cieele hulp. De Britsche regeering zal 25.000 pond sterling en de Fransche regeering 5 millioen franc bijdragen voor de hulp- verleening in de door de aardbeving geteisterde gebieden. Het Finsche legerbericht van Zon dag meldt, dat de gevechten te Suomussalmi in Midden-Finland geëindigd zijn en dat de daar ope- reerende vijandelijke divisies vol komen verspreid zijn. De Finsche troepen maakten zich meester van een rijken oorlogsbuit, waaronder 27 kanonnen, 11 tanks, talrijke andere automatische wapenen, 150 automobielen, en een transportaf- deeling van 150 paarden. Aan de zijde van den vijand vielen duizen den dooden. De vijandelijke aanval* len aan het front Salla zijn afgesla gen en twaalf tanks werden ver nield. Naar United Press meldt zijn Zater dag in het aardbevingsgebied zeven nieuwe schokken geregistreerd. Daar door zijn dc verbindingen piet het bin nenland verder beschadigd. Aangaande de dorpen in de provincie Erzincan is men dan ook zonder bericht. In Tokat werden onafgebroken schokken waargenomen. De telegrafi sche verbinding is verbroken en ook daar verkeert men in het onzekere om trent den toestand in de dori>en. Men weet echter wel zeker, dat een aantal plaatsen opnieuw geteisterd ia, Historisch geraakt. United Press meldt uit Helsinki Het historische kasteel Turku (Abo)-, ongeveer 700 jaar geleden gebouwd, ten tijde, dat de Zweden het Christen dom in Finland brachten, is tijdens het bombardement van gisteren in brand geraakt. Twee personen werden tijdens dit bombardement gedood en vier ge wond. Een deel van de schatten, welke gewoonlijk in dit kasteel bewaard wer den, was reeds naar veiliger oorden overgebracht, maar men gelooft, dat nog niet alles was verwijderd. De Finsche aanvallen achter de Russische linies. Generaal Wallenius heeft de Finsche aanvallen op den Moermanskspoorweg De „St. Louis” te Hamburg Het 16.700 ton metende motorschip van de HamburgAmerika-lijn „St. Louis" is na een afwezigheid van zeven maanden te Hamburg aangekomen. Hiermede is het laatste van de vijf groote passagiersschepen, welke den lenst op Npord-Amerika onderhielden, n de thuishaven teruggekeerd. Reizigers verhalen, dat heele dorpen zijn verwoest en daarna zijn inge sneeuwd. waardoor het zelfs onmogelijk werd de geteisterde plekken te herken nen. De sneeuwstorm woedt voort en verhindert den vliegtuigen levensmid delen en brandstoffen voor de slacht offers uit te werpen. De sneeuw maakt de wegen voor de auto’s onbegaanbaar. De spoorlijnen zijn op talrijke plaatsen vernield. Er heerscht een groot gebrek aan levensmiddelen aangezien de voedsel voorraden in de getroffen den grootendeels vernield zijn. Het zachtere weer heeft de hoop ge wekt, dat de meest dringende hulp en het begraven der dooden binnen tien dagen voltooid kunnen worden. DER ADVERTENT1EN: 2*1 meer tot 10 regels 40 ct, daarna leder® 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr 0- post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bur. v. d. blad 10 ct meer. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede, dat op 31 December niets bijzonders aan het front is gebeurd. De Russische lucht macht heeft met succes een aantal plaatsen gebombardeerd. Het Russische legerbericht van giste ren deelt mede „Er is niets belangrijks aan het front gebeurd. De sovjet-luchtmacht heef! De 10 c.m.-kanonnen van de Finnen, welke kundig in bomvrije schuilplaat sen waren gecamoufleerd, steunden de Finsche infanterie in het moorddadig vuur. Een Finsche officier, die te Helsinki is teruggekeerd van het strijdtooneel ten Noorden van het Ladoga-meer. ver telde, dat het huiveringwekkendste schouwspel, dat hij ooit gezien had. het groote aantal dooden was in de bosschen van die streek. Uit de hou ding der lichamen maakte hij op. dat de mannen gewond waretFWi*V®rvol- gens doodgevroren. Tot dusver is er nog geen gelegenheid geweest om hen •te midden van den strijd te begraven. De heldhaftige tegenstand van de Finnen heeft hun opnieuw successen bezorgd. Na vier weken van bijna on afgebroken aanvallen zijn de Russen genoopt steeds nieuwe strijdkrachten aan te voeren ten einde een beslissing te forceeren. De kwestie van buiten- landsche hulp aan Finland wordt nu van veel beteekenis. In den strijd van de Russen tegen de Polen in 1920 kon den laatstgenoemden den strijd winnen doordien zij tijdig van Fransche kanon nen waren voorzien. De Russen wer den destijds verslagen, hetgeen in de geschiedenis bekend staat als het „wonder aan den Weichsel.” Zal dit wonder zich thans in Finland kunnen herhalen? Maar dan moet er ook di rect en in voldoende mate voor mate- rieele hulp van buiten af gezorgd wor den. Er zijn aanwijzingen dat de dap pere Finnen hulp krijgen. Officieel is gisteren te Londen medegedeeld dat Engeland in een nota aan den Volken bond heeft verklaard, dat „het Ver- eenigd Koninkrijk alle mogelijke hulp aan de Finsche rgeering zal verleenen en dat de noodzakelijke stappen hiertoe reeds zijn genomen.” Engeland zal voldoen aan de ver plichtingen. welke het overeenkomstig het handvest van den Volkenbond, op zich heeft genomen. Het is nog niet mogelijk te zeggen, welke deze hulp zal zijn, doch men veronderstelt, dat zij uit materieele hulp zal bestaan. In een interview heeft de Finsche premier Ryti erop gewezen, dat de aanval der bolsjewiki op Finland van wereldhistorische beteekenis was, n.l. dat het de eerste etappe is van het bolsjewisme om zijn leer met geweld aan de geheele wereld op te leggen. De premier verklaarde voorts: „Tegen over de steeds nieuwe massa’s mate riaal, die tegen ons in het veld gewor pen worden uit eindelooze voorraden, zullen aan onzen kant dezelfde Finsche bataljons staan met dezelfde, beperkte, onvoldoende munitie. Wij weten ech ter, dat de harten der beschaafde naties bij ons zijn en dat haar handen ons binnenkort zullen helpen. Wat tot dusver geschied is, heeft ons de volle dige verzekering gegeven, dat hulp ko men zaL dat zij op voldoende schaal zal komen en dat zij op tijd zal komen”. Wanneer de geallieerden materieelen steun aan Finland geven, zullen zij ge schut en munitie naar de Scandina vische landen moeten zenden. Het Zweedsche blad „Dagens Nyheter” ver neemt uit Berlijn dat Duitschland het zenden van oorlogsmateriaal naar Fin land via de Scandinavische landen niet als schending der neutraliteit zal op vatten, doch dat de rijksregeering niet zal toelaten dat de hulp aan Finland door Engeland gebruikt zal worden voor persoonlijke doeleinden, en dat de Scandinavische landen aan den leiband van de geallieerden zullen loopen. Een ander opmerkelijk bericht dat Reuter via Stockholm doorgeeft komt uit Fin land en zegt dat Duitschland besloten heeft de handelsbetrekkingen met Finland te hervatten. Toen de Rus- sisch-Finsche oorlog uitbrak, brak de Duitsche regeering de onderhandelin- gen met Helsinki af, terwijl alle uit voer en de betaling van reeds ontvan gen goederen gestaakt werden. Thans zijn de onderhandelingen hervat de volgende week zal het handelsverkeer weder normaal zijn. Verre Oosten heeft het commando de Russische troepen tusschen Moer- mansk en den Noordelijken oever van het Ladogameer op zich genomen. Hij heeft 40.000 man geharde Siberische troepen met zich mee gebracht. Stern heeft naar gemeld wordt zijn hoofdkwarticr opgcslagan in de streek waar Finland het smalst te. De Ri»i- sche troepen op de Karelische landeng te blijven onder bevel van generaal Meretskof. niet bevestigd. Wel heeft hij bevestigd, dat Finsche skipatrouilles geopereerd hebben tot ver achter de Russische linies in de buurt van Salmijarvi. Generaal Stern naar het front Generaal Stern, de opvolger van maarschalk Blücher als commandant y.an de_Ruesische strijdkrachten in hot van ter verzorgd. Dat neemt niet weg, dat alle Russische pogingen om door den linkervleugel der Mannerheimlinie te breken, door de rivier de Taipale over te steken of over het ijs van het Su- vantomeer te trekken, schipbreuk heb ben geleden. Alles wijst er op, dat de Russen hun plan om de Mannerheimlinie te door breken door voortdurende aanvallen aan het front op de Karelische land engte en ten Noorden van het Ladoga meer. nog niet hebben opgegeven, on danks hun zware verliezen. Zij geloo- ven blijkbaar, dat zij door hun over groote meerderheid van menschenma- terieel de Finnen tenslotte op de knieën kunnen dwingen. Tot dusver is er ech’er nog geen teeken. dat zij eenig succes hebben be haald Zondagavond heeft zich te Hoeven een drama afgespeeld dat aan twee personen het leven kostte. Een stroo ier vergiste zich in zijn slachtoffer én’pleegde daarna zelfmoord. Jerde olad, pag. I. langrijke en verhelderende resultaten bereikt. Ten deele zijn de Duitsche vliegtuigen voor de Schotsche kust toe vallig in aanraking gekomen met den vijand. Bij het luchtgevecht, dat zich daarbij ontwikkelde moest een der Duitsche vliegtuigen op zee dalen. Het vliegtuig had reeds tevoren een techni sche storing gehad, zoodat het niet meer ten volle tot strijd in staat was. Men hoopt de bemanning nog te kun nen redden. Volgens zekere waarnemin gen heeft een der Britsche vliegtuigen tal van treffers ontvangen. Daarom kan met tamelijke beslistheid er op worden gerekend, dat het niet op zijn basis is teruggekeerd. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f3.—. Fr. p. post met Modeblad f 4.—, zonder Modeblad f 3.75. Buitenland 9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukw.-posttarief van toepass. te fl.— p. kw. Bij postkan toren tegen de geldende goedk. ab.prijzen. Afz numm. 5 ct, fr. p. post 10 ct 1\ T A de aardbeving is Turkije J_N door een nieuwe ramp ge teisterd. In het Westen van Anatolië hebben de slagregens en stormen groote overstroomin gen veroorzaakt. Honderden per sonen zijn omgekomen. Reeds zijn 40 lijken geborgen. Talrijke dorpen zijn geheel van de bui tenwereld afgesloten. Het water staat op sommige plaatsen twee tot drie meter hoog. Op de Karelische landengte trachtte de vijand een aanval te ondernemen over het ijs van het bevroren Ladoga meer. Doch deze aanval werd afgesla gen en zes tanks werden vernield. Bij een gevecht te Keljavuosula maakten de Finsche troepen 51 machinegeweren, 50 kanonnen en 450 geweren buit, ter wijl zij zestien tanks vermelden. Het communiqué maakt voorts mel ding van de bedrijvigheid der Russische luchtmacht, o.a. van het bombardeeren van Hangö, waar één burger werd ge dood, alsmede van het met machine- geweervuur bestoken van een ambu- lancetrein en het n$erschieten van een Russisch vliegtuig. In het Finsche legerbericht van gisteravond wordt gezegd Op de Kare lische landengte heeft de vijandelijke artillerie een hevig vuur gaande gehou den tusschen Hatjalahtenjarvi en Mou- laajarvi. Langs de Taipale-rivier en bij het Suvanto-meer was een hevig sper vuur in de buurt van Haprinen en Kelja. Tegen 2 uur ’s middags werden krachtige vijandelijke aanvallen af ge slagen. Aan het Oostelijk front was ten Noordoosten van het Ladogameer een levendige activiteit van patrouilles. Te Ittokoji en in den sector van Ilomantsi zijn vijandelijke aanvallen, welke door artillerie waren ondersteund, afgesla gen. Ten Noorden van Suomussalmi heb ben Finsche troepen de achtervolging van den vijand voortgezet en een aan zienlijken buit gemaakt. In den sector van Petsamo hebben Russische vliegtuigen boven de Noor- sche grens gevlogen. Zij hebben op Noorsch gebied twee bommen laten vallen op het ijs van de Paasvik. In den sector van Salla is een vijandelijke colonne, bestaande uit twaalf auto’s, verspreid. Overigens is niets van belang te melden. Het communiqué vervolgtOp zee is niets belangrijks te melden. in de luchtVijandelijke vliegtuigen hebben gisteren hun aanvallen hervat op Zuid- en Zuidoost Finland. De meest moorddadige aanvallen wer den gedaan op Jyvaskylaw, waar tot nu toe zeventien dooden en tal van ge wonden zijn geteld, en te Varsa, waar drie burgers werden gedood en ver scheidene gewond. In de rest van Finland werden vele menschen gedood. De materieele schade was van gerin ge beteekenis, behalve te Varsa en Jyvaskylaw. De Finsche luchtmacht heeft tal van verkenningsvluchten uitgevoerd en de achterhoede van den vijand gebombar deerd. Volgens niet-bevestigde inlich tingen zijn vier vijandelijke vliegtuigen door het vuur der luchtdoelartillerie omlaag geschoten. Twee andere toestel len zijn waarschijnlijk vernield. In Midden-Finland hebben de Russen een ernstige nederlaag geleden. Men aanvallen op de Engeland besloot materieele hulp aan Finland te zenden. Eerste blad, pag. 1. HAAGSCHE COURANT Bijkantoren: Schevenlngen, Kelzerstr. 310, Tel 550310) Rijswijk, Kantoor- soekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461Voorburg, Boekhandel H. E. G. RuIJs, Heerenstr U4, Tel 178038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel.330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66, Tel. 721187 OVERZICHT.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1