Schietpartij te Hoeven Een Finsche do] mee in ons land vertelt Haagsche Courant van Dinsdag 2 Januari 1941 DERDE BLAD, PAGINA 1. h Dader pleegt zelfmoord BINNENLAND it s F de De heer F. v. d. Walle neemt afscheid van het N.V.V. De verkeerde doodgeschoten Weerkundige Waarnemingen x A s A I Giften voor de slachtoffers van aardbeving in Turkije „Wij strijden voor de vrijheid, voor onze gezinnen en ons geloof Word ook ik opgeroepen, dan zal ik m’n plicht doen Burgemeester Lambooy nam afscheid van Hilversum Prins Aschwin op het Paleis Soestdijk Departement van Defensie bestelt zes onderzeebootjagers Vreemde vliegtuigen boven ons land na Het tweede schot. voor Ds. Toivo Viitasaari. te „Ik ben Rede van minister v. d. Tempel. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau Zondagavond om zeven uur heeft zich aan het Moleneind te Hoeven een drama afgespeeld, dat twee personen het leven heeft gekost voor i land, de De minister van Sociale Zaken, dr. van den Tempel, die als oud-secre- den heer van de medaille ter uitreiking aan personen van bijzondere verdienste jegens de ge meente. Zij zal als eerste aan den heer Lambooy worden toegekend. Spreker overhandigde den heer Lambooy de me daille in étui en eindigde met burge meester en mevrouw Lambooy een ge lukkigen levensavond toe te wenschen 'Applaus.) Op ruim acht kjlometer afstand van de plaats, waar het eerste schot viel vond men het verminkte lijk van den rentenier. Bij hem werd een eenloops jachtgeweer gevonden. Pachter bebouwde niet naar den zin van S. Men neemt aan, dat Simons, naar wiens lijk het door den politiehond ge volgde spoor leidde, het doodelijke schot heeft gelost. S., die zijn geheele leven te Hoeven heeft gewoond, leidde een teruggetrokken leven en men zag hem zelden. Ook ging hij met niemand om. Wel trok hij er vaak des nachts op uit om te stroopen, waarmede hij een zekere vermaardheid had verworven. De aanslag schijnt gemunt geweest te zijn op het leven van dengene, die van hem een stuk land en een huisje had gepacht en die, alhoewel hij de pacht som steeds op tijd betaalde, het land niet naar den zin van S. zou hebben bebouwd. Barometerstand van hedenmiddag 12 uur A A s A 1 A daar staat tegenover, dat wij evenmin woorden nlrtomann Lr «4 ly oirmn/lAW non - adres van mevr, van de Walle, wie hu bloemen aanbood. Na beschoten te zijn verdwenen zij De Regeeringspersdienst meldt: In den avond var 31 December heb ben verscheidene vliegtuigen van onbe kende nationaliteit zich bewogen over Noord-Friesland en de Waddeneilan den. Zij zijn door aldaar opgesteldc lucht- doelartillerie beschoten, waarna zij ons rechtsgebied in algemeen Noordelijke en Westelijke richting hebben verlaten. een toch nog in ons land gearriveerde Finsche boot. Een Kerstboom staat naast den kan sel, een kleinere bevindt zich op de tweede verdieping, waar ds. Viitasaari met z’n vrouw en z’n dochtertje woont, t Is de Kerstboom, welke het gesprek weer brengt op de kerk in Finland en op het feit, dat in het land der 60.000 meren een eeuwenoud heidendom over wonnen moest worden, aleer het Chris tendom diep wortel schoot in de har ten van alle Finnen. De groote gouden medaille der gemeente ontvangen. In een plechtige zitting van den ge meenteraad heeft de Hilversumsche bur gemeester, de heer J. M. J. H. Lambooy. Zaterdagmiddag wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zijn ambt neergelegd. Raadszaal en tribunes waren dicht bezet. Aanwezig waren, behalve het voltal lige gemeentebestuur, de burgemeesters en eenige oud-burgemeesters van om liggende gemeenten, de kantonnements- commandant, kolonel A. T. Dufour, prof dr ir. J. Goudriaan, president-directeur dei Nederlandsche Spoorwegen, vele hoofden van dienst en andere autoritei ten. Nadat de burgemeester de zitting ge opend had, deed de gemeentesecretaris, dr Pekelharing, voorlezing van het Kon. besluit van eervol ontslag. De consul-generaal van Turkije te Amsterdam heeft in de laatste dagen van verschillende zijden bedragen ont vangen. welke bestemd zijn ter leni ging van den nood der slachtoffers van de aardbevingsramp in Turkije. Ook is hier te lande een commissie opgericht, die zich ten doel heeft ge steld, hulp te verleenen aan hen, die door de aardbeving in Turkije getrof fen zijn. Verschillende vooraanstaande Nederlanders zullen in dit comité zit ting nemen. Het Turksche consulaat te Rotterdam, Houttuin 26, stelt zich beschikbaar voor het inzamelen van giften, ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. Ter plaatse staan drie landarbeiders- woningen naast elkaar. In een daarvan woonde de 52-jarige A. Simons, rente nier, met zijn twee zusters. In een der andere huizen woonde de 38-jarige ge huwde landarbeider C. Jongmans. va der van vijf kinderen. In een drukbezochte bijeenkomst te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag de moderne vakbeweging afscheid genomen van den heer F. van de Walle, die we gens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd aftreedt als lid van het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen, waarin hij verschillende functies heeft bekleed. Tot de aanwezigen behoorde o.a. de minister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel, die achter de bestuurstafel had plaats genomen; de voorzitter en secretaris der S.D A.P., de heeren K. Terwijl gemeente- en rijkspolitie met den politiehond van den brigadier der Vorrink en Woudenberg: de heer W. rijksveldwacht Wens uit St Willibrord Barometer alhier v.m. 8 uur 765 m.m., v.m. 12 uur 765J m.m.; thermometer resp. -6 gr. en -4j gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 uur stijgende. Koninklijke onderscheiding H. Nijgh. Bij Kon. besluit is de heer H. Nijgh, directeur van de „Nieuwe Rott. Cou rant", in zijn kwaliteit van oud-voor- zit van den raad van beheer Van het Algemeen Nederlandsch Persbureau, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandscben Leeuw, Overige sprekers De heer van Dillewijn sprak hierop als nestor van den Raad en herinnerde ook aan de vele* groott werken, onder burgemeester Lambooy uitgevoerd. Namens een huldeblijkcommissie, in ge heime zitting ingesteld, sprak hierop het Raadslid, de heer T. van der Heeg Mevrouw Straalman-Kremer dankt» den burgemeester voor de wijze waarop hij haar als eenige vrouw in den Raad haar werk door zijn leiding had verge makkelijkt. De heer mr. R. Hermans sprak na mens de R.K. fractie. Voorts voerden nog het woord de heer mr. Lens (C-H.) en de Jong (A.R.). De heer Lambooy noemde het een voorrecht, een halve eeuw lang de ge meenschap te hebber mogen dienen, achtereenvolgens als officier, minister en burgemeester. Het scheiden uit een omgeving als Hilversum valt zwaar. Hij dankte den Raad hartelijk voor de onderscheiding. Aanbieding geschilderd portret- Prof. dr. J. H. Gunning sprak namens de oud-Raadsieden, burgemeester Fern- hout van Bussum namens de ambtge- nooten uit de omgeving en de afdeeling Noord-Holland der vereeniging van Ne derlandsche gemeenten, overste A. T Dufour de kantonnementscommandant. die hem mede dank zegde namens gene raal Reynders. Tenslotte sprak ir. J. G. E. Gieskes al» voorzitter der Kamer van Koophandel voor Gooiland en directeur der NS.F. Nadat de burgemeester ook deze spre kers had bedankt, begaf men zich van d‘ Raadszaal naar de burgerzaal, waar hem namens het gemeentepersoneel een huldeblijk, zijn geschilderd portret, werd aangeboden. Toen Jongmans gisteravond even naar buiten ging, hoorde men een schot. Even later binnengekomen viel J. dood neer, Hij was in de hartstreek getroffen. Een overbuurman, die het schot gehoord had en zich op het ge huil van kinderen naar de woning van J. begeven had, waarschuwde onmid dellijk den dokter en den majoor van de rijksveldwacht. Ook de burgemees ter van Hoeven, de heer P. J. Jansen, werd verwittigd. Prins Aschwin is Zaterdag op het pa leis Soestdijk aangekomen, waar hij twee dagen de gast zou zijn van Prins Bernhard en Prinses Juliana. Aan de grens heeft luitenant-kolonel Phaff, waarnemend adjudant van Prins Bernhard, prins Aschwin verwelkomd. Prins Aschwin is heden in den loop van den dag van het paleis te Soest dijk vertrokken, tot de grens begeleid door luitenant-kolonei Phaff. Het departement van Defensie heeft Zaterdag zes onderzeeboot jagers besteld Drie daarvan zul len worden gebouwd door de Ne derlandsche Dok Maatschappij N.V. te Amsterdam en drie door J. en K. Smits Scheepswerven te Kinder dijk. De turbines voor deze schepen zullen worden vervaardigd door de N.V. Machinefabriek Stork en Co. te Hengelo, doch worden geïnstal leerd door de scheepsbouwers. Overlevenden van de „Simon Bolivar” naar West-lndië vertrokken Zaterdagmiddag ongeveer kwart voor vijf zijn een 50-tal overlevenden van het stoomschip Simon Bolivar”, welke met het verongelukte schip op weg waren naar West-lndië, per trein naar Lissabon vertrokken. Zij zullen zich daar morgen inschepen aan boord van het stoomschip „Stuyvesant" om met dit schip hun onderbroken reis naar West-lndië te vervolgen. Waardeering van andere vak organisaties. De heer C. de Bruyn, voorzitter van het R.K Werkliedenverbond, wees op de goede verhouding, welke thans tus- schen N.V.V. en R.K. arbeidersbeweging bestaat, en zeide, dat niet alleen de mo derne arbeiders, maar alle Nederland- J’ sche arbeiders van de Walle dankbaar zijn voor wat hij heeft gedaan voor de zedelijke, sociale en politieke verheffing der Nederlandsche arbeidersklasse. Voorts voerden nog het woord ds. G. Melchers, gedelegeerde van de Centrale arbeiders-verzekeringsbank. en de heer C. Amelink, voorzitter van het Chris telijk Nationaal Vakverbond. Namens de cultureele organisaties sprak de heer A. Krelage. voorzitter van den Bond van arbeiders-zangvereeni- gingen; namens de Nederlandsche Vak centrale de heer A. Berghuys: de heer L van de Wal namens de Soc.-Dem. fractie in de Provinciale Staten van Noord-Holland, waarvan de heer van de Walle lid was; de heer ’t Hart namens het curatorium van de arbeiders-Troel- stra-school. De heer J. Oudegeest en nog eenige andere aanwezigen spraken nog woor den van waardeering en persoonlijke vriendschap, en het was bijna 5 uur, toen de heer van de Walle met bewogen woorden dankte voor de wijze, waarop men hem het scheiden uit zijn functie had verlicht. Toespraak van wethouder Bakker. De loco-burgemeester, wethouder B H. Bakker, nam vervolgens het woord Hij kon zich voorstellen, dat de burge meester tegen dit belangrijk oogenblik had opgezien Sprekers gedachten gin gen terug tot de vergadering van 21 Oc tober 1929, toen hij den voorzitter bij zijn installatie het welkom toeriep. Spreker gaf voorts een overzicht van d*. voornaamste openbare werken, in de ambtsperiode van den heer Lambooy. tot stand gebracht. In de geschiedenis van Hilversum, aldus de heer Bakker, za’ de naam van burgemeester Lamboov met eere blijven genoemd. Op 13 December heeft de Raad beslo ten tot instelling eener groote gouden Verwachting tot den avond van 3 Jan.: Voor het Noorden: Wind: zwak tot matig, Zuidelijk tot Westelijk; aanvankelijk nog strenge tot matige vorst, later stijging van temperatuur; nevelig met toenemende bewolking: geen neerslag van beteekenis. Voor het Zuiden: Wind: zwak tot matig, uit Zuidelijke richtingen; strenge tot ma tige, later afnemende vorst; nevelig tot licht- of halfbewolkte lucht; droog weer. r/’ïr at O de toch al niet erg groote Finsch na- tionaal-socialistische beweging, totaal verloopen is Buiten loeit klagend dt sirene van een kittige sleepboot, die zich over de Maas een weg zoekt door de dicht neerdwarrelende sneeuwvlokken. De diepblauwe oogen van ds. Viitasaari richten zich op de ramen, die zulk een prachtig uitzicht op de rivier bieden. Hij houdt van dezen hoogen uitkijk post, waar de blik niet tegengehouden wordt door boomen, maar vrij kan dwalen over een stroom, die in vre destijd zoovele Finsche booten naarde Maasstad heeft gebracht: schrille te genstelling met dit oogenblik, nu de scheepvaart tot een minimum be- De vergissing. S. moet den man, dien hij uit den weg wilde ruimen, naar buiten hebben zien komen, waarop hij zich met zijn ge weer achter zijn woning opstelde om den ander op te wachten. De verwach te kwam evenwel niet voorbij, wel Jongmans. dien hij, naar men aan neemt, niet heeft herkend, zoodat deze J nu het slachtoffer van den moord aanslag is geworden. Na zijn daad heeft S. zich uit de voe ten gemaakt en verwijderde zich via de landerijen, welke zich achter het Moleneind uitstrekken. Tijdens de vlucht moet hij blijkens het spoor, ook het schot voor de woning van O. heb ben gelost, waardoor een ruit boven de voordeur werd verbrijzeld. Het schijnt, dat hij ook tegen van O een veete had. welke met het stroopen ver band hield. Waarschijnlijk heeft hij later zijn vergissing ontdekt en zich toen op de spoorbaan voor een trein geworpen Het lijk van S. werd met verbrijzel den schedel langs de spoorbaan gevon den. Ds Toivo Viitasaari, predikant van de Finsche Zeemanszending te Rotterdam, is dankbaar voor de vele blijken van sympathie uit ons land, welke hem hebben bereikt, nadat Rusland zijn land is binnengevallen zich bij de woning van J bevonden, werd men gewaarschuwd, dat er een tweede schot was gelost en wel voor de circa 800 meter verder aan dezelfde straat gelegen woning van C. van O., ‘waar het bovenlicht van dt deur was stukgeschoten. Inmiddels was ook de officier van justitie uit Breda, mr. van der Dus- sen, met het parket gearriveerd. Het spoor van den dader leidde van de woning van Jongmans via een zij weg, waar het vuurwapen waar schijnlijk opnieuw geladen werd, naar de woning van van O. en vervolgens naar een weg, welke naar de spoorbaan ZwaluweRoosendaal leidt. 1 hans toont hij zich een strijdbaar man, een Fin, die niet van wijken zal weten en die, terwille van zijn land, alles zal opofferen, als dit noodig mocht zijn. Er valt een stilte in de hooge ka mer, van waaruit de bewoners op de nu zoo stille rivier blikken, een ka mer, waarin alles aan Finland doet denkenmeubelen, uit Finland mee gebracht, een wandtapijt, dat betrek king heeft op Finland’s historie. Op tafel geurt de Finsche koffie, geuren I insch gebak en heerlijke koekjes, door de vrouw van den predikant eigenhandig gebakken. Kerstfeest zon der gebak is in dit gezin geen feest. En al heeft het, in de huidige omstan digheden, de dagen van „vrede en in de menschen een welbehagen" onder druk herdacht, toch zijn de 25ste en 26ste December niet zonder meer voor bijgegleden. Trouwens in het zaaltje op de eerste verdieping van het oude koopmanshuis aan het Willemsplein, heeft ds. Viitasaari op de avonden dei Kerstdagen een kerdienst geleid één voor de ruim 20 leden der Finsche ko- lonie en één voor de bemanning van vankelijk niet op gerekend, dat Ber lijn Moskou de vrije hand zou a en, na de hulp die het Derde Rijk ons cens heeft geboden tegen Rusland bn de huidige houding van de Duitscne regeering heeft tot resultaat gehad, aal Vereeniging van leden der Neder landsche ridderorden Aan het jaarverslag van de vereeni ging van leden der Nederlandsche rid derorden wordt o.a. opgemerkt, dat aan het Emma-fonds der stichting Oranje» Nassau’s oord 3.910.98 is afgedragen. Aan ondersteuning werd in het afge- loopen vereenigingsjaar 5.590.50 uitge keerd. verdeeld over 37 personen. In het afgeloopen jaar traden 101 nieuwe leden en 15 nieuwe donateurs toe. Aan de vereeniging ontvielen door overlijden 56 leden en 15 donateurs en door bedanken 30 leden en 1 donateur. Aan alle daartoe in de termen val lende aanvragen om ondersteuning kon worden voldaan. Niettegenstaande het toetreden van meer nieuwe leden on donateurs in dit jaar zijn de inkomsten weder iets verminderd. (Van onzen specialen verslaggever.) Een echte Fin, één die van z’n land en volk houdt, zooals u en ik van ons kleine landje en die dat allerminst onder stoelen of banken steekt. Ziedaar een der eerste indrukken, welke de journalist, op bezoek bij ds. Toivo Vii tasaari, predikant van de Finsche Zee- manszending, te Rotterdam, mee naar huis neemt. Gastvrij is de Nederlander in de woning van den predikant ont vangen. En geheel volgens de traditie van een volk, dat op dit oogenblik den strijd tegen een overmachtigen vijand voert, is hij er op den gemakkelijksten stoel geïnstalleerd, warm en hartelijk verwelkomd door een vreemdeling, die na een vier en half jarig verblijf in ons land de zoo moeilijke Nederland sche taal haast onberispelijk spreekt. Dat is wel de grootste verrassing, welke den bezoeker wacht. Hij heeft zich voorbereid op een gesprek in een vreemde taal. Maar de gastheer is onze taal volkomen machtig, verstaat mits niet te snel gesproken den Nederlander uitstekend. Finland Ds. Viitasaari vertelt van zijn land, waarvan het wel en wee door hem zóó intens wordt gevolgd. Hij geeft den bezoeker een inzicht in het godsdienstige leven van zijn volk, dat voor 96 pCt. tot de Evangelisch- Luthersche en voor 2 pCt. tot de Grieksch-Katholieke kerk behoort, cijfers, welke bewijzen, dat de Finnen in kerkelijk opzicht zoo homogeen mo gelijk zijn en waaraan de predikant de conclusie verbindt, dat dit de hoofdreden is, waarom het Finsche volk als één man den strijd tegen de Russen voert „Wij strijden voor onze vrijheid, onze religie, ons vaderland, voor onze families en onze huizen. Ik heb zelf een jaar lang gediend. En mocht ik opgeroepen worden, wat heelemaal niet uitgesloten is, dan vertrek ik onmid dellijk.’’ Hel schitteren de blauwe oogen, accentueeren den vasten wil van den eigenaar om als het vaderland roept, aan die roepstem gevolg te geven, zooals honderdduizenden Finsche vrou wen en mannen het reeds gedaan hebben. Dertig jaar oud is ds. Viitasaari. Bijna acht jaar geleden studeerde hij in Helsinki af. stond anderhalf jaar in Turku, waar zich Finland’s oudste en beroemdste kerk bevindt, vervulde daarna z’n plicht als militair om ver volgens met z’n vrouw naar Nederland te trekken. Nederland, waar zij vol komen ingeburgerd zijn, zonder even wel te verzuimen elk jaar hun maand vacantie in het vaderland door brengen. i Ds Tnivn Viifnsnnri nrottiknnf J v perkt is 8 V s g V s V 8 V De kerk in Finland. „De kerk in Finland zij had en heeft een nationale structuur, iets, dat o.a. tot uiting kwam in de hervorming welke tot stand gebracht is o.m. door Michael Agricola, bisschop te Turku van 15541557, die het eerste Finsche leesboek en de Finsche vertaling van het Nieuwe Testament het licht deed zien. Hij wordt als de schepper van de Finsche schrijftaal beschouwd. Verschillende geestelijke stroomingen zijn er, vooral in de 19de eeuw, in Fin land geweest. Gelukkig hebben deze geen diepe kloof met de kerk tenge volge gehad, ook al stonden de geeste lijke herders in den beginne onvrien delijk tegenover de aanhangers dezer beweging. Maar de verhouding is thans gewijzigd. Finland is verdeeld in een zestal bis dommen en de kerk is in haar wezen democratisch. Hoe dit laatste blijkt Uit het feit, dat de letken in de ker kelijke wetgevende erganen en in de algemeene landssynode m de meerder heid zijn. Neen, algemeen kerkelijk be lastingrecht kennen wij niet Maar Erkentelijk voor blijken van sympathie. uw land in hooge mate erkentelijk voor de vele blijken van sympathie, welke het mij en de kleine Gedurende den Zondag bleef de lucht druk in Zuid-Scandinavië voortdurend stijgen en ontwikkelde zich daar een be langrijk gebied van hoogen luchtdruk. Dit heeft zich naar het Zuiden verplaatst en bevindt zich thans over Duitschland. Onder invloed hiervan is in ons land een nieuwe vorstperiode ingetreden. Te Eelde in Groningen daalde de temperatuur tot 15 graden onder het vriespunt, terwijl aan de kust matige vorst voorkwam. Gisteren is van de Poolzee uit een de pressie in Zuidoostelijke richting getrok ken. Deze lag hedenmorgen over Noord- Scandinavië Aan de Noorsche kust is de wind stormachtig uit Noordwest. Tusschen Noord-Scandinavië en Groenland worden zeer koude luchtmassa's naar het Zuiden getransporteerd. Uit de randstaten worden zeer lage temperaturen gemeld. Ook op den Balkan is het zeer koud. In de Po-vlakte is de temperatuur 5 tot 10 graden onder het vriespunt Zonsopgang: 3 Januari 8.11 uur. Zonsondergang: 3 Januari 3 57 u. Lantarens aan: 3 Jan tot 7.40 u.j 3 Januari 4 28 u. Hoogwater te Scheveningen. 3 Januari ’s morgens 8.10 uur; nam. 9 uur. Morgen géén schietoefeningen op het strand. J taris van het N.V.V. Walle kent van het eerste oogenblik. dat deze in de vakbeweging werkzaam was. wil nog eens in het bijzonder her inneren aan de verdiensten van den scheidenden bestuurder op alle gebie den van werkloosheidszorg. doch in het bijzonder op het gebied van werkver schaffing en werkverruiming. Hij ken de alle problemen op dit gebied en heeft hier groot werk gedaan. Hij heeft daar door ook in Regeeringskringen groote waardeering gevonden, en aan deze waardeering heeft de Regeering uiting willen geven door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer K. Vorrink sprak namens het partijbestuur der S.D.A.P. en na mens de beide Soc.-Dem. Kamerfracties, dr. Wiardi Beekman namens de redac tie van „de Arbeiderspers”. De heer C. Mertens bracht de groeten over van de Belgische vakbeweging. Spr. bood namens deze vakbonden een kristallen vaas als geschenk aan. Namens ae hoofdbesturen van alle bij het N.V.V. aangesloten vakbonden sprak het lid van de Eerste Kamer, de heer P. Moltmaker, voorzitter van de Nederl. vereeniging van spoor- en tramweg personeel, die namens de vakbonden een enveloppe met inhoud overhandigde. De heer C. Lammers sprak als voor- van den Algemeenen Nederland- schen Meubelmakersbond, waarvan van de Walle zoo vele jaren lid was. Vervolgens sprak nog Verwey. directeur van den R«ksd‘ voor de werkloosheidsverzekering arbeidsbemiddeling. Drees, voorzitter van de Soc.-Dem. Tweede Kamerfractie; de heeren Joh. Brautigam, B. C. Franke en J. Reinalda, lid der Eerste Kamer, resp. wethouder van Rotterdam, Amsterdam en Haar- lem; de heer Meyer de Vries, directeur I van den Rijksdienst der werkverrui ming: ir. R. A. Verwey, directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsver- zekering en arbeidsbemiddeling; ir. F. P. Mesu, directeur van den cultuur technischen dienst te Utrecht; de heeren i C. de Bruyn. H. Amelink en A. Berg- i huys, resp. voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, het Christelijk Na tionaal Vakverbond en de Nationale 1 Vakcentrale; de oud-wethouder van Amsterdam, de heer S. R. de Miranda; de oud-voorzitter van het N.V.V., de heer J. Oudegeest; hoofdbestuursleden van de aangesloten vakorganisaties en vertegenwoordigers der verschillende cultureele organisaties der moderne arbeidersbeweging. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van het N.V.V.. den heer E. Kupers. lid van de Tweede Kamer. Spr. schetste den levensloop van den heer van de Walle. die op 11-jarigen leeftijd de school verliet, eerst bakkers gezel, later meubelmaker en stoffeerder werd en door zijn ijveren voor verbete ring van het lot van zijn vakgenoóten weldra een vooraanstaande plaats in de vakbeweging kreeg. In 1919 kwam hij als tweede secretaris bij het N.V.V. Vooral op het gebied der werkloos heidsbestrijding en werkverschaffing heeft hij baanbrekend werk verricht. Het was van de Walle. die onophoude lijk de stelling verdedigde, dat werken beter is dan steuntrekken. Hij heeft zich daardoor groot gezag veroverd bij de autoriteiten, wat tot uiting kwam in zijn lidmaatschap van tal van Rijks- en andere commissies, den Hoogen Raad van Arbeid, enz. Van de Walle is voorts de ziel en drijvende kracht geweest bij de tot standkoming van het Troelstra-oord te Beekbergen en de vacantie-oorden van het N.V.V. te Egmond aan Zee en te Avegoor. Voor dit alles brengt spr. den heer van de Walle hartelijk dank. Namens de leden van het verbonds- bestuur bood spr. hem een aantal boek werken aan, terwijl hij eindigde met 1 aan het algemeen kerkelijk eigendom kennen. De predikantsvrouw en het drie en half jarig dochtertje onderbreken het gesprek. De Finsche predikant had een prachtige kaart van zijn land opgehan gen en zeer mooi uitgevoerde boeken te voouJjijn gehaald om den Neder lander er van te overtuigen, dat Fin land zich op elk gebied met andere landen kan meten. En daarover is, vol gens zijn vrouw en dochtertje, die de Nederlandsche taal nog niet machtig zijn, nu meer dan genoeg gesproken De bezoeker wordt aan tafel genoo- digd: Finsche koffie, Finsch gebak wacht hem, evenals het zuurachtige, harde roggemeelbrood, dat in Finland bij de warme maaltijden genuttigd wordt. Tijdens de koffie wordt echter niet gezwegen. Ds. Viitasaari heeft een te groot interesse voor het land, welks gastvrijheid hij geniet, om niet op zijn buurt te vragen naar het leven op het platteland en in de steden. De ant woorden vertaalt hij in het Finsch voor zijn vrouw, die ondanks haar gebrek kige kennis van de taal, in Rotterdam al een cursus in electrisch koken heeft gevolgd en met goed gevolg haar diploma heeft behaald. Maar waarover ook gesproken wordt, steeds belandt ds. Viitasaari weer bij z’n zwaar beproefd land, dat zich thans zoo heldhaftig weert. En steeds weer herhaalt hij, dat de Finnen zu - len blijven vechten, ook al zou he Russische leger 10 keer zoo sterk zijn. „En Duitschland?” „Och”, zegt de dertigjarige predi- kant bedachtzaam, „wij hadden er aain- fitter vankelijk niet op gerekend. Finsche kolonie hier, sinds den inval der Russen, heeft gegeven. De Neder- landseh-Finsche Vereeniging heeft reeds meer dan ƒ40.000 in geld ontvangen. En eiken dag nog volgen er toezeggin gen of stortingen van particulieren en instellingen, die er op die wijze toe bijdragen, dat wij den strijd tegen Rusland kunnen blijven volhouden. Overigens zouden wij toch gestreden hebben. En zou het kleine Finsche leger bezwijken, dan nog zal het volk zich niet gewonnen geven. Het heeft de vrijheid lief, het wil die niet op geven en zal steeds opnieuw pogen, mocht Rusland de macht in handen krijgen, deze te herwinnen." Hier spreekt 't Finsche hart’t hart van een man, die zich tot nu toe met warme liefde aan z’n geestelijken arbeid heeft gegeven, die voor de Finsche schepelingen en voor het kleine aantal Finnen in ons geestelijke herder is geweest en nog is. een van van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9