BAAGSCSB COURANT eenzamen post L - V Woensüag 3 Januari I, STADSNIEUWS Ji Neder landsch te Zurich succes HOTEL TE KIJKDUIN I JAARVERSLAG ARMEN RAAD I VOOR VERDERE DISTRIBUTIE VA' M 1 BONBOEKJES LIGGEN GEREED No. 17457. VIJFDE BLAD. Winkelstand heeft het moeilijk B. P. T. T. 25 JAAR STAATSBEDRIJF FEUILLETON. (Nadruk varboden.) gorgelend, nauwe- (Wordt vtrvolgd.), ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN IN 1940 HOOFDSTUK IX. Verschijning... maat- opzicht OPENBAAR GEWOON EN UIT GEBREID LAGER ONDERWIJS De bouwbedrijven, in de bouwbedrijven aanleiding tot verheu- de lage prijzen van aannemersbedrijf, De Nederlandsche wielrenners Wals en Pellenaars behaalden Zondag een fraaie overwinning in den 2 uurs koppelwedstrijd te Zürich. Onze foto toont een moment, waarop de ploeggenooten elkaar aflossen. Nader vernemen wij dat dr. M. Bakker, huidarts, wiens 25-jarig arts jubileum wij gisteren vermeldden, op 8 Janauari, zijn jubileumdag, afwe zig zal zijn. SUBSIDIE ST.- WILLIBRORDUS VER- EENIGING. Op de Gemeentebegrooting voor 1940 is het aan de St.-Willibrordusvereeni- ging. alhier, ten behoeve van haar cur sus tot opleiding van onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs toe te kennen subsidie voorloopig uitgetrok ken op het voor 1939 toegestane bedrag van 5109, omdat de begroeting voor den cursus bij het opmaken van de Ge meentebegrooting nog niet was inge komen. Blijkens de intusschen van deze ver- eeniging ontvangen begroeting van in komsten en uitgaven van den cursus voor 1940 en de nader verstrekte toe lichting. zal voor 1940 een subsidie van ten hoogste 5539 noodig zijn. De ver meerdering van het gevraagde subsidie houdt verband met het aantal lesuren, dat tijdens het schooljaar 1939/1940 aan den cursus zal worden gegeven B, en W. stellen den Raad voor, ge noemd bedrag beschikbaar te stellen. Ir. D. VERHOOP f In den ouderdom van 70 jaar is hier ter stede overleden ir. D. Verhoop, oud- rijkshoofdingenieur bij het toezicht op spoor- en tramwegen, officier in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal morgenoch tend om half 12 plaats vinden op de be graafplaats Oud Eik en Duinen. B. en W. stellen voor, wederom f 2000 subsidie te verleenen. In zijn vergadering van 3 Januari 1939 stelde de Raad 2000 beschikbaar om daarvan, onder nader door B. en W te bepalen voorwaarden, aan de daar voor naar hun oordeel in aanmerking komende plaatselijke vakcentrales een subsidie te verleenen voor de ontwikke ling van en het verschaffen van bezig heid aan werkloozen. Het Rijk heeft een bijdrage toegezegd tot het percen tage, hetwelk voor de gemeente ’s-Gra- venhage over het jaar 1939 zal gelden voor toekenning eener Rijksbijdrage in den werkloozensteun. B. en W. zouden ook voor 1940 2000 voor dit doel beschikbaar willen zien gesteld. Dit bedrag ware te verdeelen onder de hierboven bedoelde vakcen trales, naar verhouding van het bij elk dezer instellingen ingeschreven aantal werkloozen, terwijl het subsidie niet mag worden besteed buiten het kalen derjaar, waarvoor het is toegekend. Aan den minister van Sociale Zaken is verzocht voor het jaar 1940 weder een Rijksbijdrage te verstrekken. Op grond van het vorenstaande stel len B. en W. den Raad voor, bovenge noemd bedrag beschikbaar te stellen. SCHENKING VAN WILLY SLUITER. De heer Willy Sluiter heeft onlangs, ten behoeve van den Koninklijken Schouwburg, ten geschenke aangeboden een door hem geschilderd portret van mevrouw Fie Carelsen. Met groote waardeering voor deze schenking geven B. en W. den Raad in overweging het portret in dank te aanvaarden. (Zooals wij destijds hebben gemeld, heeft de overdracht van het portret aan de commissie van beheer van den Kon. Schouwburg inmiddels reeds plaats ge had.) B. en W. bieden den Gemeenteraad de volgende voordrachten aan ter be noeming van een onder wijzer (es): aan de openbare lagere school De- Gheijnstraat 51: 1. T U Smeding, tij delijk onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs, alhier; 2. P. Suring- broek. onderwijzer bij het openbaar la ger onderwijs te Dubbeldam. 3. mej. J. A. A A. Waterloo, onderwijzeres bij het bijzonder lager onderwijs, alhier; aan de openbare lagere school Plu- vierstraat 400 (school A): 1. mej. J. G. Ente, 2. mej. A. M. Amorison, 3. mej. Th. J. M. U. A Moonen, allen kweekelingen bij het openbaar lager onderwijs in deze gemeente; aan de openbare school voor uitge breid lager onderwijs Elboogstraat 68: 1. J. Jansma. hoofd eener openbare uJ.o. school te West-Terschelling; 2. G. van der Ploeg, onderwijzer bij het openbaar uitgebreid lager onderwijs te Middelburg; 3. J. M. Kruiter, onder wijzer bij het openbaar uitgebreid lager onderwijs te Eindhoven. B. en W. stellen den Raad tevens voor, dat de benoemingen zullen in gaan op nader door hen te bepalen dagen. G. W Peusken, onderwijzer te Harf- sen (gemeente Gorssel) heeft medege deeld, dat hij zijn benoeming (bij De werkloosheid. Omtrent ‘t verloop der werkloosheid in de 3 grootste gemeenten valt op dat ’s-Gravenhage altijd minder reageert op economische veranderingen dan de havensteden. Terwijl Rotterdam van de opleving in het havenbedrijf reeds in 1937 profiteerde door een daling van het aantal ingeschreven werkloozen met 10 zette deze daling zich in 1938 slechts zwak voort (1.5 In Amsterdam was het verschil beide ja- ren 6 in ’s-Gravenhage slechts 4 Het aantal plaatsingen steeg echter te ’s-Gravenhage met 6.2 terwijl dit percentage te Rotterdam slechts 4 bedroeg en Amsterdam zelfs een da ling van 1.3 boekte. Over het geheel genomen zijn de cijfers voor onze ge meente derhalve niet ongunstig. NIEUW ORKEST IN DE „RICHE-BAR”. De directie van de gezellige en in tieme „Riche-Bar” in de Passage heeft het nieuwe jaar goed ingezet, door een nieuw orkest, het duo Butlar, te enga- geeren, waardoor het vertoeven in deze omgeving een waar genot wordt. Vooral het vrouwelijk gedeelte van het duo geeft van hoogstaande muzikale talen ten blijk. Niet alleen aan den vleugel, maar ook op de accordeon toont zij over groote gaven te beschikken. Het was jammer, dat gisteravond de zangeres Nicole Ray, die op Nieuw jaarsdag met veel succes is opgetrtden, door ziekte verstek moest laten gaan, maar binnen enkele dagen hoopt zij weer op te treden. JOODSCHE DAMESBRIDGECLUB. Maandagavond 8 Januari a.s. houdt de Joodsche Damesbridgeclub „Winst Met Liefdadige Bestemming” (W.M.L, B.) in hotel de „Twee Steden” een brid ge-drive voor dames en heer en. De ge- heele opbrengst komt ten goede aan het liefdadige werk van de club. eigenaresse van dit object is het best gediend door een goede exploitatie ge durende de komende onzekere jaren hetgeen insluit vernieuwing van wat vernieuwd moet worden waarna door een tijdig uitgeschreven open bare verpachting gezorgd kan worden, dat de beste voorwaarden bedongen zullen worden. B. en W. blijven dan ook bij hun meening. dat een verhuring aan den heer van der Meer voor 5 jaren en te gen den overeengekomen huurprijs, aanbeveling verdient, en geven den Raad derhalve in overweging, zich als nog met hun voorstel te vereenigen. Raadsbesluit van 11 December 1939) tot onderwijzer aan de openbare lagere school Terwestenstraat 105 niet wenscht te aanvaarden. B. en W. stel len mitsdien den Gemeenteraad voor, de benoeming van G. W. Peusken in te trekken P. de Jong heeft ontslag verzocht als hoofd der openbare lagere school Van-Beuningenstraat 53 met ingang van 1 Februari 1940. B. en W. stellen den Raad voor, hem het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van den gevraagden dag. WERKCOMITÉ MOBILISATIE PAKKET 1939. Het Werkcomité Mobilisatiepakkei 1939 schrijft ons o.m.: Wanneer wij even een terugblik wer pen op hetgeen onze stadgenooten in de achter ons liggende maanden van 1939 door het schenken van boeken, ontspanningmateriaal en rookgerei tot stand hebben weten te brengen, dan kunnen wij, en de gemobiliseerden in het bijzonder, tevreden zijn Wij vertrouwen dan ook. dat onze stadgenooten in 1940 op dezelfde wijze hun dandwerkelijke medewerking zul len blijven verleenen. De vorige week is melding gemaakt van de oprichting van een plaatselijk V.O.G.-comité. waarbij het Werkcomité „Mobilisatiepakket 1939” onderaf deling van „Katholiek ’s-Gravenhage” is ondergebracht. In verband hiermede is met volledige instemming van laatstgenoemd comité besloten, dat alle gelden bestemd voor het „Mobilisatie pakket 1939” in het vervolg moeten worden gestort op de girorekening van majoor Brouwer-V.O.G. 371820 en dus niet meer op de girorekening van W. J. van Dijck, alg. leider van het Werk comité „Mobilisatiepakket 1939” Het adres van het Werkcomité „Mo bilisatiepakket 1939” blijft evenwel: Chrysantplein 5. Tel. 39.34.50. Brief kaarten of telephoontjes om lectuur e.d. af te halen dus aan dit adres. den openbare verpachting meer heil te wachten ware. Dit mag, gezien het ge noemde risico en de ervaring van 1937, hoogst onwaarschijnlijk geacht wor den. Het belang der Gemeente als ken? Hij was bang, dat ze anders bij het schieten zouden ketsen. Toen we klaar waren en den boel weer in el kaar gezet hadden, bleven er nog vier onder’deelen over en alleen die slimme Hauser heeft kunnen uitvinden, waar ze pasten... En nu... veldoefeningen! Achilles steunde. Hij ging naar het kleine kijkgat. Die kerels daar zijn zoo lui, dat ze zich nog niet eens in de schaduw bewegen, laat staan in de zon. Die sheiks hebben ons wat moois bezorgd door ons Hauser als commandant te geven. Dan had ik altijd nog liever Bogdanoff. Een waanzinnige comman dant is altijd nog beter dan een eigen wijze. En Hauser... Een laars vloog langs Achilles’ hoofd en O’Murphy vloekte in een afschuwe lijk lersch dialect. Maar Achilles be greep de beteekenis en zweeg ge ërgerd. Door het schietgat keek hij op de binnenplaats, die daar als uit gestorven glansde in het maanlicht. In de hoeken zaten een paar Arabieren, onbewegelijk. Eén man stak langzaam de binnenplaats over. Droog klonken zijn voetstappen in Achilles’ oor. De zonneschermen hingen, als uit staal ge sneden, over de balustraden. Achille* huiverde voor de stilte. Daar zaten die menschen in het blauwe maanlicht en wachtten. Zij wachtten op den dood, die ook over dit fort zou komen. Net zooals hij de andere forten ook reeds verslonden had. MINISTER VAN BOEIJEN REIKT ONDERSCHEIDINGEN UIT. Gistermiddag werd in den Koninkl Schouwburg de herdenking gevierd van het feit, dat P. T, T. 25 jaar Staatsbe drijf is. De directeur-generaal der P.T T. dr. ir. M. H. Damme, hield een uit voerige herinneringsrede, waarvan wij reeds in het blad van gisteren verslag gaven. De minister van Binnenlandsche Za ken, de heer H. van Boeijen, betrad ver volgens het podium en zeide, dat het eigenlijk niet gebruikelijk was. dat de minister deze bijeenkomst bijwoont. Dat spr. er thans wél was. had een bijzondere reden en dat was die van het jubileum van P. T. T. De minister wenschte den directeur-generaal het beste voor 1940 toe en hoopte voorts, dat de bestaande harmonie tusschen P. T T. en Binnenlandsche Zaken altijd gehandhaafd zal blijven. Dit is het fun dament voor den gemeenschappelijken arbeid. Het doel van het P. T. T.-bedrijf is het Nederlandsche publiek. Of het be drijf daarin is geslaagd mag de directie en zelfs ook de minister niet beoordee- len. Maar wel heeft spr. kunnen vast stellen, dat in de afgeloopen jaren het P.T T.-personeel blijk gegeven heeft zijn taak te begrijpen. Met opgewektheid en trouw heeft het zijn taak voor de ge meenschap verricht. Daarvoor bracht spr. directeur-generaal en personeel dank en hulde. Hierna overhandigde de minister met enkele toepasselijke woorden de uitge reikte onderscheidingen aan de begiftig den, wier namen eveneens gisteren reeds werden gepubliceerd, en spelde de on derscheidingen eigenhandig op hun borst „En wat in de toekomst?” vroeg spr zich daarna af. Met een dergelijken staf van medewerkers moet de directeur-ge neraal de toekomst wel met vertrouwen tegemoet zien. De geest onder het per soneel is uitstekend en doet het beste hopen, zelfs al zouden de tijden nog somberder worden dan thans. De Regeering kan in vollen omvang op P. T. T. rekenen en spr. bracht den directeur-generaal dank voor zijn toe gewijde zorg. Na de toespraak van den minister werd de Nieuwjaarswensch uitgespro ken door Thomasvaer (Louis Gimberg) en Pietemel (mevr Broedelet). De tekst was van Melis Stoke. Tot slot van den middag werden en kele bedrijfsfilms vertoond. Laat in den maanblauwen woestijn- nacht kwamen Achilles en O’Murphy uit de kamer van den commandant, welke nu gerecht in aanraking zou komen. Als ik maar een lichte straf kreeg... Maar ik weet, dat ik iedere vrouw, waar mee ik later kennis maakte, zou heb ben neergeslagen. Daarom ben ik, toen ik uit de gevangenis kwam, hier naar toe gegaan. Waar had ik anders naar toe moeten gaan? O’Murphy zweeg. Ook Achilles en Hauser spraken niet. Kom Achilles, nu is het jouw beurt. O’Murphy’s oogen stonden star en onheilspellend. Hij greep naar het glas en sloeg den inhoud in een teug naar binnen. Achilles wierp hem een angstigen blik toe. Vroeger heb ik veel geld ver diend, begon hjj. Ik ken Parijs, Lon den, Berlijn en New York. Ik ben op getreden in de grootste variété’s. In de bekendste ter wereld. Ik heb alleen de fout gemaakt, een vrouw te trou wen en met mij te sleepen. Aimée waar haar naam... Denk jullie mis schien, dat ik van haar hield? Ik hac. haar* met mijn handboeien op I haar alleen bij me, wel, omdat ach, dat kan ik jullie niet uitleggen. Als ik haar zag, was ze mij volkomen on verschillig en als ze weg was, huilde ik als een klein kind. We reisden de wereld door en plaagden elkaar. Je kunt je niet voorstellen, wat voor een toestand dat was 1 Achilles rolde met zijn bruine oogen en ging verder. Maar we hebben ons weer verzoend en het ging weer zoo’n beetje... Och, wat moet ik jullie eigenlijk vertellen!... Tot in Athene de dierentemmer op de proppen kwam, Ik heb Aimée nooit begrepen. Ik had LEVENSMIDDELEN. Tot nog toe beperkt zich de distri butie van levensmiddelen tot de sui-|* ker. Wel werden reeds de kaarten voor petroleum uitgereikt, maar voorloopig is dit product nog in vrijen verkoop gelaten. Intusschen wachten bruine boenen en grauwe erwten op een dis- tributieregeling en waarschijnlijk wordt ook ten aanzien van andere ar tikelen distributie overwogen. De veelsoortigheid van de waren, welke in beperkten verkoop komen, maakt het noodig, dat met bonboekjes in plaats van afzonderlijke kaarten wordt gewerkt. Deze bonboekjes liggen reeds gereed om, zoodra daartoe de aanwijzing komt, op de distributiestamkaarten te worden uitgereikt. Wanneer dit zal ge schieden staat thans nog niet vast. toe. Jullie zult me niet willen geloo- ven, als ik je vertel, dat ik die mes sen nu nog door de lucht zie suizen. Zij gaf geen geluid meer. Ze kon het niet meer. Achilles lachte lijks hoorbaar. Het was gek. Ik was zoo helder als glas en maakte nog een buiging, alsof het bij mijn nummer hoorde. Die ke rel in de coulissen stond nog steeds te lachen. Hij had vergeten zijn mond dicht te doen. Het gordijn viel. De pianospeler trommelde verder op zijn rammelkast. Niemand sprak een woord... Ze hebben mij niet gekregen. Het is niet zoo moeilijk om in Athene te verdwijnen. Maar een nieuw enga gement aannemen was natuurlijk on mogelijk. Ze zouden mij onmiddellijk herkend hebben. Ik zal nu nog een paar jaar wach ten, totdat men de zaak vergeten is, dat duurt niet zoo heel lang meer... Daarom ben ik hier. Achilles sprong op, nam een paar messen uit de kast en wierp ze kunstig tot een kruis in de deur. Ik verleer het nooit, zei hij vol daan, hing zijn medaillon met het amulet in het midden van het kruis en bekeek zijn werk met een liefdevol- len blik. Je hebt gelijk gehad, zei O’Murphy, die diep had zitten naden ken. Achilles trok voorzichtig de messen uit de deur. En jouw geschiedenis, Hauser? Hauser sloeg zijn beenen over el kaar, maakte het zich gemakkelijk. Het tuindersbedrijf. De omzet der Loosduinsche groente- jw. ingen toont, dat het tuindersbedrijf I nog zeer moeilijke tijden kentde I strenge vorst in den winter 1938-1939 I racht nieuwe schade. Ook Schevenin- zen was in mineur gestemd. Na het /oor de haringvisscherij gunstige jaar 11937, vertoont 1938 een somber beeld. |Dt export werd ongunstig beïnvloed (door belemmerende maatregelen in het K enland intern ondervond men veel schade van de visschersstaking, die de uitvaart twee maanden vertraagde. Het botelbedrijf had niet te klagen, al wer den de verwachtingen niet vervuld, I voornamelijk tengevolge van den inter- Inationalen toestand. In totaal werden I ir 1938 ruim 100.000 vreemdelingen te alsof hij aan een lang verhaal wilde beginnen. Er was eens een meisje... H(j zweeg, spuwde het sigaretten eindje uit, stak zijn handen in zijn zakken en verliet langzaam de kamer. Achilles en O’Murphy keken hem verbaasd na. Achilles begon te schaterlachen en liep naar de deur: Hauser, jij hebt gewonnen! Je kunt die flesch wel hou den! Toen zette hij zich op z(jn brits en verzonk in gepeins. Geen enkele vrouw deugt, zei O’Murphy langzaam en nadrukkelijk. Achilles keek op. Kom je daar nu pas achter? vroeg hij geringschattend. haar moeten waarschuwen, maar kan men een vrouw waarschuwen, die niet eens naar je wil luisteren?... Voor de anderen, die toezagen, moet het wel een opwindende en vrooljjke geschiede nis geweest zijn... Zonderling, men vergeet zooveel, heele jaren, ja, ge deelten uit mijn leven ben ik totaal vergeten, maar een paar oogenblikken, ellendige, verschrikkelijke oogenblik ken zal ik nooit vergeten, die zijn on- uitwischbaar in mijn geheugen gegrift. Achilles lachte en veegde zich het voorhoofd af. Ik sta op het tooneel en schiet op de eieren, welke Aimée op het dan sende waterstraaltje laat vallen. Ik kijk daarbij in een klein spiegeltje. Rustig schiet ik de eieren kapot. Ik draai den spiegel een beetje en ineens heb ik Aimée erin. Aimée en dien ke rel. Ze staan samen tusschen de cou lissen. Aimée had moeten weten, dat ik haar kon zien! Ah, daar was een groote dosis brutaliteit voor noodig!... Ik bleef heel rustig. Ik wist wel niet meer wat ik deed, maar het was alle maal routinewerk en in elk geval ap plaudisseerde het publiek telkens, dus zal het wel goed geweest zijn. Achilles lachte verwezen. ...dan wordt er een paal ge bracht. Aimée gaat er tegen aan staan, als gevangen blanke en ik ben als Indiaan verkleed en gooi met mes sen naar haar. En Aimée beweegt zich daarbij, dat is juist de kunst. Steeds dichter komen de messen bi haar lichaam... opeens zie ik haar kij ken en lachen, naar hem... en wat voor een lach... ik grijp achter me en werp twee handen vol messen naar haar door Hauser bewoond werd. Achilles was woedend. Morgen moeten we dus veldoefe ningen houden! sputterde hij. - Heb ie ooit zooiets gehoord? Altijd als er zoo’n idiote sheik in een smerig ge waad geweest is, en zich urenlang in de kamer van den commandant heeft opgehouden, komt er zoo’n waanzinnig b<Zenuwachtig liep Achilles in de ka- “”aH.hZe“w"r«e laatste m.al, Boizdanoff ons beval de kanonnen uit elkir te nemen en schoon te ma- Grlep, Kou, Pijn. Wp»“hSbJ »ltl|d aan poeder o< cachet van Mijnhard». Mtinhardt', Poeders per «tuk 8 ct. Dooa 45 et Cachet,.genaamd..Ml|nhardtiei"2at lOct Doo«50et De toestand geeft nog geen ging. al deden na.erialen het 1 v - ral in het eerste halfjaar, wat op- 1 leven. Bij tal van groote werken door I 6 gemeente ondernomen, vond een i.'rital krachten arbeid. Wel kan wor- 1 in gewezen op voortgaande sanee- Iting der woningmarkt op 1 Januari IL9 bedroeg het aantal leegstaande I ingen 7750 5.50 van den wo- - .{voorraad. en W. blijven bij hun aan vankelijke meening In de Raadsvergadering van 18 De cember 1939 hebben B. en W. voorloo pig teruggenomen hun voorstel tot ver huring van het badhotel c.a. te Kijk duin aan J. J. van der Meer. Naar aanleiding van de in die vergadering geopperde bezwaren hebben B. en W. zich nader met den heer van der Meer ir verbinding gesteld inzake een wij ziging van de bepalingen, waaronder de verhuring zou geschieden. In het bijzonder zijn daarbij de volgende twee punten naar voren gebracht a. verkorting van den huurtermijn van vijf tot drie jarenb. verhooging van de huursom. Wat betreft den duur der verhuring heeft de heer van der Meer overwe gend bezwaar tegen een termijn van drie jaren. Hij moet verschillende uit gaven doen voor vernieuwingen (o.a. strandstoelen, strandtenten, consump- tietent. strandtoilet, hotellinnen, enz.), waarmede uiteraard een belangrijk bedrag is gemoeid. Bij een verhuring voor drie jaren zal het hem niet mo gelijk zijn, dit bedrag in dit tijdvak af te schrijven. Dit standpunt komt B. en W. redelijk voor. Wel is hij bereid een verhuring voor één jaar te aanvaarden. Met het oog op den zeer korten termijn van verhu ring zal hij dan genoodzaakt zijn, alles te laten in den staat, waarin het zich thans bevindt, en geen aanschaffingen te doen. Wat het bedrag van de huur aan gaat, heeft de heer van der Meer ver klaard. dat hij, gelet ook op de resul taten der exploitatie, geen hoogere huur kan betalen. B. en W. doen in dit verband op merken, dat de sluiting der grenzen in den aanstaanden zomer mogelijk een drukker bezoek aan de badplaatsen zal veroorzaken, maar dat het ook zeer wel mogelijk is, dat de oorlogstoestand het publiek juist van een bezoek aan de Noordzee-badplaatsen zal afschrik ken. In elk geval kan direct oorlogs gevaar nog daargelaten bezwaarlijk worden ontkend, dat de komende ja ren een aanzienlijk risico voor den exploitant van een badhotel zullen medebrengen. De Gemeente zal thans dus de keuze hebben tusschen a. openbare inschrij ving b. verhuring aan den heer van der Meer voor 1 jaar tegen een huur prijs van 3550c. verhuring aan den heer van der Meer voor 5 jaren tegen ditzelfde bedrag per jaar. Voor een nieuwe inschrijving vinden B. en W geen aanleiding. Gelet op de slechte resultaten van de in 1937 ge houden openbare inschrijvingen, kun nen B. en W. niet inzien, dat van een openbare inschrijving in de tegenwoor dige omstandigheden meer resultaat zal zijn te verwachten. Verhuring voor één jaar ware slechts I’s-Gravenhage geteld met 470.000~over- aan bevelen, wanneer er van een richtingen. Het Scheveningsch seizoen reeds Jn den nazome^van 1940 te hou- I biedt hoezeer men ook zou wen- schen, dat de badplaats nog krachtiger bloeide aan vele Haagsche arbeids krachten gedurende vier maanden werk en verdiensten. '>’Murphy ademde zwaar. Hij nam een grooten slok uit de flesch en en zweeg even. Plotseling zag ik alleen nog maar bloed, ging hij verder. Ik rukte znij stootte een paar agenten opzij en le de trap af. Waar was Sky? Zij moest nog ergens in den kelder zijn. wierp mij tegen de deur en daar sto id Sky en schreeuwde met een heel h< g dun geluid. Ze wilde mijn voe- omklemmen en ineens wist ik ze- ’’«'i, dat zij het was geweest. En ik' •g i r hoofd. opnieuw greep O’Murphy naar het gias voor hem. Conny vroeg mij niet eens, waar- ik dat gedaan had. Hij nam mi) s de handboeien af, omdat hij wel Wist, dat ik toch niet zou ontvluchten. 1 H(j sprak geen woord en dat heb ik erg gewaardeerd. En voor dc recht bank heeft hij zelfs ten mijnen gunste gesproken. Hij wilde zich borg voor mij stellen. Als ik weer vrijkwam, dan zou hij persoonlijk toezicht op mij homjeg, zoodat ik mei weer met het HOTEL BE DRIJF HAD ECHTER NIET VERHURING VAN HET BAD- TE KLAGEN. De algemeene toestand in schappelijk en economisch 'van de gemeente ’s-Gravenhage in 1938 kan onmogelijk gunstig worden ge- inoemd, aldus het jaarverslag over 1938 van den Armenraad s-Gravenhage. I Brachten de verheugende gebeurte nissen in het Koninklijk Huis, vooral jde feesten bij de herdenking van het I Regeeringsjubileum, eenig vertier in de stad en daarmede gepaard gaande opleving in een aantal bedrijven, over het algemeen kunnen de uitkomsten voor handel, nijverheid en middenstand weinig bevredigend worden genoemd. Dc onzekerheid op internationaal ge bied. niet in de laatste plaats de oor logsdreiging in de Septemberdagen, hielden de ontwikkeling van tal van mogelijkheden voor handel en nijver heid tegen: de winkeliers in het levens ei idelenbedrijf ondervonden den gun steen terugslag van de vrees voor oor log. terwijl eenige industrieën door de uitbreiding der bewapening een aantal werkloozen arbeid konden geven. In het algemeen werden in den winkel stand vele moeilijkheden ondervonden; talrijke aanvragen tot instituten als de Commissie tot Bevordering van Samen werking en de Crediet-commissie van Lhet Haagsch Crisis-comité gericht, too- nen hoe vele kleine zelfstandigen nog immer worstelen om een bestaan. Het aantal faillissementen L ter gevestigde personen daalde van op- uw van 264 tot 207 alzoo met 20 si deze faillissementen betrokken 53 n escheven middenstandsbedrijven, s ironder 17 winkeliers. 'T'"' Benoeming en ontslag van personeel I F ‘F

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17