Nieuwe gevechten in Finland verwacht 1940. No. 17457. Groote slag bij Salla op komst Woensdag 3 Januari. BELANGRIJKSTENIEUWS BUITENLAND Russische luchtaanvallen Het Finsche legerbericht De het nieuwste Engelsche jachtvliegtuig Amerikaansch protest bij Engeland De posities van de Finnen thans beter dan ooit „Boulton Paul Defiant”, Het Russische leger bericht geworpen Een deel van de reserves reeds in den strijd PRIJS DEZER COURANT: DER ADVERTENT1EN: PRIJS Van 15 regels f 1.50 Iedere controle BUITENLAND EERSTE BLAD. Vierde blad, pag. L een Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 3, BINNENLAND Derde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 2. Tweede blad, pag. 2. verkiezingen Tweede blad, pag. 2. Zeven Russische vliegtuigen neergeschoten Het Amerikaansche Congres komt byeen De overwinning by Suomussalmi Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 tnnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Fr. p. post met Modeblad 4.zonder Modeblad f 3.75. Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukw.-posttarief van toepass is fT.p. kw. Bij postkan toren tegen de geldende goedk. ab.prijzen. Afz. numm. 5 et, fr. p. post 10 ct Dit toestel is nog sneller dan de Spitfires en Hurricanes, heeft een inklapbaar landingsgestel en is swaar bewapend. eenmaal op de grens en een ander maal waarschijnlijk juist binnen de Noor- sche grens. verkiezing en een of Roosevelt aanvaarden Nog geen offensief tegen de Mannerheim-linie. be- het Het Duitsche mailschip „Windhuk’ is te Santos aan den ketting gelegd op verzoek van een Engelsche firma. Hedenmiddag heeft minister-president de Geer voor de radio een Nieuwjaars rede uitgesproken. De Boekit Assem kolenmijnen op Sumatra hebben over het afgeloopen jaar een productie behaald, welke de grootste hoeveelheid is, ooit door een Indische kolenmijn gedurende een jaar geproduceerd. Boven de Noordzee zijn 3 Britsche bombardementsvliegtuigen in gevecht geweest met een groep Duitsche Mes- serschmidt-toëstellen. Beide zijden mel den verliezen. Als gevolg Tebingtinggi, Het Estlandsche vrachtschip „Mina” (1173 ton) wordt vermist. Men vreest, dat het op een mijn is geloopen. Door de overstroomingen zijn in het stadje Kemal Pasha, in Turkije, 5000 personen omgekomen. Petsamo, zoo schrijft het blad, zijn be perkt tot activiteit van patrouilles bij een temperatuur van 22- graden onder nul. Het Finsche front strekt zich hier uit tot aan de Noorsche grens. De stra tegische groote weg van Rovaniemi naar df Ijszee wordt zwaar ondermijnd door dt Finnen, terwijl zij de terugtrekkende Russische strijdkrachten achtervolgen. Vele bekende skiloopers hebben vrijwil lig dienst genomen en bevinden zich thans bij de strijdende troepen, o.m. de Finsche skikampioen Vannimen. van zware regens werd Sumatra’s Oostkust, ge deeltelijk overstroomd. Drie personen zijn verdronken. Terwijl verwoede plaatselijke gevech ten geleverd worden, blijkt uit de laat ste militaire berichten, dat er nog geen systematisch Russisch offensief tegen de Mannerheim-linie is ingezet. Naar gemeld wordt, worden op meer dan één punt de Russische soldaten ge dwongen voor de tanks uit te loopen om den weg te effenen en met het oog op de aanwezigheid van mijnen. Een hevige sneeuwstorm heeft de ge vechtshandelingen in de landengte van Karelië bijna tot stilstand gebracht. Het zicht boven het front was gistermiddag zeer slecht. Alle doelen lagen achter een ondoordringbaar wit gordijn verscholen. De gevechten aan het front van Salla en van Petsamo in Noord Finland zijn practisch tot stilstand gekomen tenge volge van de intense koude, meldt het in Helsinki verschijnende blad „Sano- mat”. De operaties in het gebied van De zevende partij van den schaak tweekamp EuweKeres is na 30 zetten dóór dr. Euwe, die met wit speelde, ge wonnen. Bij een treinbotsing bij Tokio zijn 11 personen gedood en 12 zwaar gewond. Hoewel nog geen enkel officieel ant woord door Londen is gegeven op de Amerikaansche nota, herinnert men er in Londensche diplomatieke kringen aan, dat toen men overwoog voor Duitschland bestemde contrabande in beslag te nemen, men in de eerste plaats heeft gedacht aan in beslagneming van deviezen, daar dit een der grootste be hoeften des rijks is. Daarom moet de voor Duitschland of de aan Duitschland grenzende neutrale landen bestemde post worden nagezien en wordt direct beslag gelegd op alle zendingen buiten- landsche deviezen, die langs dezen weg zouden kunnen zijn verzonden met be stemming Duitschland. De Amerikaansche nota wordt met aandacht en sympathie door de Britsche regeering bestudeerd en men stelt zich voor ieder uitstel of noodelooze verwik keling te voorkomen. Tezelfder tijd is men evenwel besloten het stelsel der aontrabande-contróle met gestrengheid toe te passen in een der gevallen, welke men het belangrijkst acht, n.l. de ver hindering, dat Duitschland in eenigerlei vorm in het bezit van deviezen zou komen. Russische legers van hun bases afgesneden. Volgens „Morgenposten” hebben de Finnen na de zege in Nikkelby het mijn-centrum in de streek bij Petsamo een Russische legermacht van tien duizenden van haar basis in Petsamo en Moermansk afgesneden. Men gelooft, dat de Russen gedwongen zullen zijn zich over te geven. De overwinning, die de Finnen haald hebben bij Suomussalmi, is resultaat van een welvoorbereid plan van de militaire autoriteiten in deze streek. Alvorens aan te vallen, wachtten de Finnen, dat de Russen zich in een hinderlaag bij Kantajaervi hadden be geven, Tevoren hadden zij de Russische voorhoede tot wanorde gebracht en de verbindingen tusschen de Russische de tachementen onderling verbroken. De Russische troepen streden drie dagen, den vierden dag overwonnen de Finnen. Verscheidene duizenden Russen vonden den dood en een groot aantal vluchtte in het woud, waar Finsche skipatrouilles de achtervolging op zich namen. De bijzondere correspondent van de „Daily Telegraph” meldt, dat de Finsche overwinning in den slag op het meer van Het gisteren uitgegeven Finsche leger bericht meldt: „De eerste dag van het jaar was betrekkelijk rustig op de land engte, met uitzondering van schermut selingen tusschen patrouilles en afmat- tmgsvuur der artillerie, dat van tijd tot tijd vrij hevig werd. Aan het Oostelijke front werden ge vechten geleverd op verschillende pun ten langs het front ten Noorden van het Ladogameer, tengevolge waarvan onze troepen wederom hun stellingen verbe terden. In de richting van het meer Lavajaervi heeft de vijand den geheelen dag aangevallen, gesteund door tanks. Hij werd echter af geslagen en een tank werd vernield. Te Altoojokki werd een der vijandelijke bases beurtelings door elk der beide partijen in den loop van den dag bezet. Toen onze troepen de basis innamen, maakten zij drie machinegeweren, een veldkeuken, 400 overjassen en ander materiaal buit. Te Kuhmo deed de vijand een aanval in de richting van Rasti, doch hij werd afge slagen. Te Suomussalmi werden de zui- veringsoperaties voortgezet op het door onze troepen genomen terrein. De ach tervolging van den vijand in de richting van Juntusranta werd vöortgezet. Elders Dit nummer bestaat uit VIJF bladen en het „Letterkundig Bijblad” Aan de Oostgrens van Finland bij Salla worden nieuwe gevechten ver wacht. Eerste blad. pag. 1. Het hoofdkwartier van het district Leningrad deelt mede: Óp 2 Januari heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. Wegens het ongunstige weer heeft de Russische luchtmacht slechts verkenningsvluchten gemaakt. Officieele personen te Helsinki zou den verklaard hebben: „Hier zullen de Russen een nieuw Suomussalmi vinden” Russische soldaten, die op de Kareli- sche landengte gevangen genomen zijn, zeggen, dat een deel van de aangevoerde reserves reeds in den strijd geworpen is. Velen der gesneuvelden en der krijgs gevangenen zijn veel jonger en beter uitgerust dan tot dusver. De omroeper van Radio-Roma heeft vanmorgen een telegram uit Stockholm voorgelezen, volgens hetwelk het Krem- lii. bevel ’-\u gegeven hebben, man schappen noch materiaal te sparen bij de poging om de Finnen te vernietigen. Reuter’s bijzondere correspondent verneemt uit gezaghebbende bron, dat sedert het begin der vijandelijkheden minstens 400 Russische tanks door de Finnen zijn buitgemaakt en minstens* 150 vliegtuigen neergehaald. Het zware Russische geschut, dat Vi borg heeft beschoten, zwijgt sinds 31 December en is wellicht door de Finsche artillerie getroffen. Naar Reuter meldt, zou te Salla, aan de Oostgrens van Finland, een groote slag voor de deur staan. Vol gens een bericht uit Kopenhagen zou de strijd reeds begonnen zijn. Het roode leger zou wanhopige po gingen ondernemen door de Fin sche linies te breken, doch tot dus ver zonder resultaat. Het Finsche leger opereert aan dit front in kleine groepen, waarvan elk de Rus sische eenheden ten getale van dui zenden bestrijdt. Bij Salu wordt ver woed gevochten. Onderzoek naar de schending van de Noorsche grens. De Noorsche militaire autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de beweerde bombardeering van de rivier Paasvik aan de Noorsche zijde der grens, tijdens de Russisch-Finsche ge vechten. Men heeft vastgesteld, dat het ijs op de rivier zes keeren was geraakt, waarvan viermaal aan Finsche zijde, bedrijvigheid van patrouilles en artil lerie”. „Het vijandelijke slagschip „October- Revolutie” heeft de forten van Koivisto zonder noemenswaard resultaat gebom bardeerd. Afgezien van levendige be drijvigheid in de lucht was het elders aan de kust rustig. De vijandelijke luchtmacht heeft vooral Turku en Oulu gebombardeerd. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn in beide plaat sen enkele burgers omgekomen of ge wond. Er is ook schade aangericht, Op andere plaatsen zijn kleinere luchtaan vallen ondernomen, die voor zoover be kend, geen menschenlevens gekost heb ben of schade veroorzaakt”. Tenslotte meldt het communiqué, dat gedurende den dag de Finsche lucht macht en het afweergeschut volgens be vestigde berichten zeven bombarde mentsvliegtuigen hebben neergeschoten. Roosevelt’s prestige aan merkelijk gestegen Londen zal handhaven. Het Zweedsche stoomschip „Lars Magnus Trozelli (1387 ton) is op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Doorbraakpoging naar de Bothnische Golf mislukt De United Press-correspondent Webb Miller meldt uit Helsinki: Strategisch bezien zijn de posities van de Finnen langs de geheele grens beter dan ooit sedert het begin' van den oor log. Vijf van de twaalf afzonderlijke aanvallen tusschen het Ladogameer en de Noordelijke Ijszee zijn definitief af geslagen, waarbij de Russen tienduizen den manschappen en zeer veel materiaal hebben verloren. Drie van deze aanval len werden zoo af geslagen, dat de vijand tot op eigen grondgebied moest terug trekken. Twee colonnes, die bij Suomus salmi het verst waren doorgedrongen, werden totaal verslagen. Daardoor is de aanval in de richting van de Bothnische Golf volkomen mislukt. Ten Zuiden van het Ladogameer stuiten de Russen op onoverkomelijken Finschen' tegenstand en in de streek van Petsamo hebben de Finnen weer het initaitief in handen. Aan de Mannerheimlinie, waar de Rus sen hoopten den beslissenden slag van den oorlog te slaan, stuiten zij nog steeds op een muur van Finsche verde diging. Het groote Russische offensief, dat de Finnen vrijwel eiken dag ver wachtten, is nog steeds uitgebleven. Nu de ooggetuigenverslagen binnenko men, blijkt eerst recht de grootte van de Finsche overwinning ten Noorden van het Ladogameer. De Russen hebben daar gepoogd een wijde omtrekkende beweging langs het meer te maken, waardoor, indien de poging gelukt was, groot gevaar Voor het Mannerheimsy- steem zou zijn ontstaan. De Finnen heb ben hier hun tegenstanders zoo beslis send verslagen, dat een geheele Russi sche divisie, gewoonlijk bestaande uit 15.000 a 18.Q00 man, geheel buiten ge vecht gesteld is. Een aanzienlijke oor logsbuit viel den Finnen hier ten deel. De wouden liggen vol lichamen van ge sneuvelde Russen. „Engeland en Frankrijk moeten Finland steunen”. De „Manchester Guardian” schrijft! De geallieerden zijn er van overtuigd, dat een nederlaag van Finland ernstig nadeel zou berokkenen aan hun eigen zaak, niet alleen op moreel gebied, doch ook uit strategisch oogpunt. De aanwe zigheid van de Duitsch-Russische bond- genooten aan de Noord-Atlantische kust, te Petsamo aan de Varanger-fjord en te Narvik, zou een gevaar beteekenen voor de Noordelijke maritieme verbindings wegen van Engeland. Zij zou om zoo te zeggen neerkomen op een overvleuge lende beweging, waardoor de Duitsch- Russische coalitie een eind zou trachten te maken aan de impasse aan het Wes telijk front en de maritieme kracht van Engeland in het Noord-Oosten te bedrei gen. Het zijn gevaren van dezen aard, oie den geallieerden noodzaken, de Fin nen te steunen. Amerika protesteerde te Londen we gens het doorzoeken van de Ameri kaansche poststukken bestemd voor Duitschland. Weer twee contingenten Zweedsche vrijwilligers naar Finland. Er zijn Maandag weer twee contin genten Zweedsche vrijwilligers naar Finland vertrokken. De eene groep be staat uit officieren van het Zweedsche leger, die ontslag hebben gevraagd ten einde in het Finsche leger te kunnen strijden. De tweede groep bestaat uit arbeiders afkomstig uit alle deeten des land. De Zweedsche schoenindustrie heeft evenals vele andere takken van bedrijf besloten, dat op Driekoningen voor Fin land gewerkt zal worden. Loonen en salarissen zullen op dien dag verdubbeld worden. Tolva voor de Russen een ware ramp be- teekent. De correspondent raamt, dat een geheele Russische divisie ten getale van 15.000 tot 18.000 man practisch ver nietigd is. De Russen verloren ook een enorme hoeveelheid materiaal. Doch één feit was van nog veel grooter belang, n.l. dat de Russen niet de slecht gekleede en slecht geoefende mannen waren, die Moskou als kanonnenvleesch op de Karelische landengte gebruikt had. De honderden Russische lijken, welke bij Tolva liggen, toonen aan, dat deze Russentot de goed gekleede en goed uitgeruste stoottroepen behoorden. Ver- sche troepen zullen waarschijnlijk noo- dig zijn om de door de zware verliezen ontstane gapingen aan te vullen. regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Hij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bur. v. d. blad” 10 ct. meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No, 12500 Het Amerikaansche Congres zal van middag de boodschap van president Roosevelt aanhooren voor de opening van de gewone zitting. De president zal naar men verwacht uitvoerig den in ternationalen toestand behandelen. Hij zal de begrooting indienen, welke niet in evenwicht is, daar Amerika een te kort van 3 milliard dollar heeft. Het congres heeft te kiezen tusschen drie mogelijkheden, n.l. de verhooging van de wettelijk toegestane schuld, welke op het oogenblik 45 milliard dollar be draagt, nieuwe belastingen toestaan, of bezuinigen. Men voorspelt dat de president uit- breiding zal vragen van de verdragen van wederkeerigen handel, en een aan vullend crediet van een half milliard dollar voor de nationale defensie zal aanvragen. Nieuwe belastingen zullen evenwel niet worden voorgesteld. Roo sevelt zal voorts het neutraliteitspro- gram verdedigen. Het congres zal zich bezig hebben te houden met de uitwerking van de neu- traliteitswet, welke in de vorige zit ting is aangenomen, de Pan-Ameri- kaansche betrekkingen, het vraagstuk van de neutraliteitszóne van 300 mijl en de hulp aan Finland. Men veronderstelt, dat de zitting vooral zal dienen om de politieke oriënteering van de beide groote par tijen vast te stellen, in verband met de komende presidentsverkiezingen. Deze worden in November van dit jaar gehouden, in den zomer zullen de partijen officieel haar candidaten aan wijzen. De nieuwe Congreszitting zal in het teeken staan van de presidents- de vraag derden termijn zal wordt thans actueel. Bij de congres in 1938 is Roosevelt’s partij iets verzwakt te voorschijn ge komen, maar sedert is er veel gebeurd wat bijgedragen heeft om Roosevelt’s prestige te doen groeien. In politieke kringen te Washington meent men dat tijdens de adempauze in de binnen- landsche politiek, na de verdaging van het buitengewone congres (dat ter op heffing van het wapenembargo be sloot), de aanhang van Roosevelt ge weldig is toegenomen. Zelfs acht men deze grooter dan op eenig tijdstip se dert het groote succes, dat hij bij zijn herkiezing in 1936 behaalde. De rede nen daarvoor liggen voor de hand, daar het handelsverkeer aanzienlijk is toe genomen, terwijl de buitenlandsche politiek van den president de alge- meene instemming gevonden heeft. Hoewel nog onzekerheid bestaat of Roosevelt een derde candidatuur zal aanvaarden, zoo zijn breede kringen er van overtuigd, dat ondanks de tradi tie een derde ambtsperiode van Franklin Delano Roosevelt voor de deur staat. Van het program van den president voor dit jaar is tot dusver bekend ge worden, dat het een uitgave van 1,3 milliard dollar omvat voor de vloot, welke men nog steeds aan het uitbrei den is, terwijl voor de overige defen- sie-uitgaven er nog 2 milliard dollar bijkomen. De verbeterde toestand in handel en bedrijf heeft een verminde ring van de werkloosheid tengevolge gehad doch nog steeds zijn ongeveer 2 millioen menschen op steungeld aan gewezen. In de thaps beginnende zitting van het congres zal de coalitie van repu blikeinen en conservatieve democraten vooral in de arbeidsvraagstukken de regeering aanvallen. Ook voor ver mindering van de inkomstenbelasting zullen de conservatieve democraten opkomen. De a.s. presidentsverkiezing stelt de politici echter voor andere vragen. Roosevelt is in staat, nu con gres en openbare meening zijn politiek steunen, zijn‘controle over de democra tische partij te versterken en de aan wijzing van hemzelf of van een demo craat zijner keuze, zooals bijv. Cordell Hull, door te zetten. Onderlinge strijd tusschen New Dealers en conservatieve democraten zou hun partij het spel bij de stembus doen verliezen, terwijl zij gemeenschappelijk de beste kansen maken nog weer 4 jaren regeerings- partij’ te blijven. Meer dan 40 dooden „Politiken” verneemt uit Helsinki, dat sinds Zaterdag j.l. in totaal 420 bommen geworpen zijn op Wasa Hangö en Abo. Te Wasa werden 40 burgers gedood of gewond, te Abo werden er 4 gedood en 20 gewond, terwijl nadere cijfers over Hangö nog ontbreken. Uleaborg is door de Russen op Nieuwjaarsdag, tijdens den ochtend- kerkdienst gebombardeerd. Het po litiebureau en vele huizen werden beschadigd. Gemeld wordt dat vier Russische vliegtuigen werden neer geschoten. Tegen het doorzoeken van poststukken De Vereenigde Staten hebben protest ingediend bij Engeland tegen inbeslagneming van Amerikaansche post, welke voor Duitschland is be stemd. De nota is kort na Kerstmis door de Britsche regeering ontvangen. In het Amerikaansche protest wordt gezegd, dat De Amerikaansche regee ring niet kan erkennen, dat de Britsche autoriteiten het recht zouden hebben maatregelen te nemen ten aanzien van Amerikaansche post aan boord van Amerikaansche of andere neutrale sche pen in volle zee, of censuur uit te oefe nen op Amerikaansche post aan boord van schepen, die onvrijwillig Engelsche havens zijn binnengeloopen”. De protestnota noemt vier speciale gevallen, waarbij de Britsche autoritei ten ongeveer 1250 zakken pakketpost en briefpost op Amerikaansche of andere neutrale schepen in beslag heb ben genomen. a |g|| ra I f COURANT HAAGSCHE OVERZICHT. Bijkantoren; Schevemngen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor ooekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461; Voorburg, Boekhandel H E G. Ruijs, Heerenstr 124, Tel 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel.330263; Boekh. J B. v Seters jr.. siastr. 108a. Tel 772444; Boekh E. D. Couvée. v. Hoytemastr. 66. Tel. 721187 ft. F

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1