van De Zuidhollandsche Ijsbond Nieuwjaarsrede minister-president de Geer flaagsclie Courant van Woensdag 3 Januari 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Ij L. Jong leven den Haagschen Dierentuin het schaats- van voor- Bevordering tourisme naamste taak b 1. J LUCHTVAART BINNENLAND in is Samenwerking met den A.N.W.B. zijn 1 1 van Eerste Kamer Het grensincident te Venlo Wijziging wet op de personeele belasting VLIEGEN ZONDER TUSSCHEN- LANDING NAAR INDIE Sonja, een leeuwin in den Haagschen Dierentuin, heeft enkele dagen geleden het leven geschonken aan drie flinke leeuwtjes. Onder moeders wakend oog werd het kleine grut vanmorgen voor ’t eerst gefotografeerd. DE KRIJGSRAAD TE ’i-HERTOGENBOSCH Wyziging Vestigingswet in werking getreden Weerkundige Waarnemingen Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand van gisteren De regeling voor de vervanging gemobiliseerden en voor de hervatting van het bedrijf T\R minister-president, jhr. |_y mr. D. J. de Geer, heeft hedenmiddag ter gelegenheid van de j aars wisseling de vol gende rede voor de radio ge houden uur 3 „Waarde luisteraars in Nederland en Rondrit gaat niet door. de De ontvoerde Britsche officieren Overbrugging van ijswegen. veel grootere kans bestaan duurzamen vrede dan wanneer de „De algemeene houding, welke aan ons neutrale volk te midden van de heerschende onzekerheden past, is in twee woorden samen te vatten: waakzaamheid en vertrouwen" „Geringe tot matige vorst des nachts, lichte dooi overdag”. Het is de stereo type mededeeling van „de Bilt”, dat voor ons Nederlanders het teeken is „er gens uit een vergeten hoek” in het huis de schaatsen te voorschijn te halen, het vet er af te vegen, de banden na te kij ken en sterke verhalen te gaan ver tellen over de tientallen kilometers lan ge tochten, die wij vroeger gemaakt heb ben, „toen er nog winters waren, waarin het werkelijk vroor” Alsof de tempera tuur de laatste jaren sterk gestegen is (in den zomer wordt meestal het tegen overgestelde beweerd) Het is eigenlijk de tragiek van schaat- senlievend Nederland, dat het vriesweer meestal weer driekwart voorbij is. voor dat het goed en wel begon. Maar.gelukkig voor schaatsenrij dend Nederland, valt af en toe plotseling een behoorlijk strenge vorst in en dan is er slechts een paar dagen voor noodig om de talrijke ondiepe slooten. vaarten en beken, welke de lage landen bij de ze»: kris kras doorkruisen, in stevige ijs zee kriskras doorkruisen, in stevige ijs- waar, hard, glad ijs kennen we hier bijna niet. Wind en sneeuw doen veelal aan de kwaliteit veel af, maar het is ijs en binnen enkele uren staan duizen den, ja tienduizenden op de schaats. Want de vorst bezorgt ons niet alleen koude ooren en dito teenen. Plotseling ontwaakt bij den Hollander het verlan gen over de slooten en plassen te zwie ren en om „tochten te maken”, Welke Hagenaar zal het als een bijzonderheid beschouwen per tram of per fiets naar Leiden te gaan. Maar een tocht op de schaats naar dit stadje is een delica tesse, waarvoor hij alles laat staan en waarover hij na jaren nog vol trots ver telt. Maar het Hollandsche ijs is dikwijls verraderlijk, wakken en zwakke plekken hebben al menigeen een nat pak of zelfs het leven gekost. Gelukkig bezitten wij den Zuidhol- landschen Ijsbond, die een veertigtal ja ren geleden opgericht werd met het doel het schaatstourisme te bevorderen. De bond is onderverdeeld in districten, aan het hoofd waarvan een districtscommis saris staat. De districtscommissarissen hebben tot taak onderzoek in te stellen naar den toestand van het ijs in de vaar ten en sloten, welke in een bepaalde route liggen en na te gaan of het dik ge noeg is om een menschenmassa te dra gen. Als regel wordt aangenomen, dat het ijs in een niet al te breed water 7 c.m. dik moet zijn om als „betrouwbaar” ge kenmerkt te worden. Voor breede vaar ten, plassen en meren heeft men een overdikte van drie tot vijf c.m. Alle be richten over den toestand worden naar dv residentie gestuurd, waar men aldus bepalen kan welke tochten gemaakt kunnen worden. Tót dusver had de Bond zelf een bu reau, dat inlichtingen verstrekte. Eenige dagen geleden js er echter een samen werking tot stand gekomen met den A. N. W. B. Het resultaat daarvan is, dat deze de zorg heeft gekregen over de distributie van de berichten aan het pu bliek. Met dien verstande echter, dat de Zuidhollandsche Ijsbond de verantwoor delijkheid voor de betrouwbaarheid der berichten draagt. Een samenwerking, die voor den Ijsbond ongetwijfeld het voor deel heeft, dat zijn werkzaamheden in breeder kring uitgedragen zullen wor den. Verwachting tot den avond van 4 Jan.x Wind: zwak tot matig, veranderlijk; in het Zuidoosten aanvankelijk nog matige vorst, overigens lichte vorst tot om het vriespunt; betrokken tot zwaarbewolkte lucht; plaatselijk eenige neerslag, doch niet van beteekenis. Mr. W. M. van Lanschot blijft als tijdelijk president aan Bij Kon besluit is: aan mr. W. M. van Lanschot op grond van het bereiken van de wette lijke leeftijdsgrens met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslag verleend als president van den Krijgsraad der landmacht te 's-Hertogenbosch; be noemd voor den tijd, dat de tegen woordige algemeene mobilisatie voort duurt en Nederland niet in een oorlog wordt betrokken tot president van den Krijgsraad voor de landmacht te ’s-Hertogenbosch, mr. W. M. van Lan schot, met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslagen als president van ver melden Krijgsraad. De Leipziger Voorjaars-Messe. Zooals ons wordt medegedeeld, zul len volgens gewoonte voor het reizigers- vervoer naar de op 3 Maart 1940 be ginnende Leipziger Voorjaars-Messe uit verschillende landen extratreinen rij den, waarvan twee voor bezoekers uit Nederland. Hoewel het anders niet gebruikelijk is, zijn ditmaal ten gerieve van de rei zigers ook bijzondere maatregelen ge nomen voor den terugkeer, waarvoor naar Nederland eveneens 2 extratreinen beschikbaar zullen zijn. I bruggen voorzieningen hebben getrof fen voor het ophangen van noodbrug gen. Men brengt daartoe aan den onder kant ijzeren bussen aan, waarin haken geschroefd kunnen worden. Voor een voudige bruggen voorziet men hierin door het aanbrengen van schuurgordin- gen, waaroverheen eenige houten plan ken gelegd worden. Naar United Press uit Londen meldt heeft de ambassade van de Vereenigde Staten te Berlijn op verzoek van de Britsche regeering inlichtingen ge vraagd over de verblijfplaats van de twee Britsche officieren Best en Ste vens, die aan de Nederlandsche grens nabij Venlo ontvoerd werden, doch de kwestie om hun loslating te verkrijgen, wordt aan de Nederlandsche regeering overgelaten. De resultaten van de stap pen van de Amerikaansche ambassade werden tot dusverre nog niet bekend gemaakt Komt Dinsdag 9 Januari bijeen De Eerste Kamer komt Dinsdagavond 9 Januari bijeen voor het afdeeling»- onderzoek van enkele wetsontwerpen. Op Woensdag 10 Januari zul de Eerste Kamer een aanvang maken met de be- grooting van Economische Zaken voor 1940 en van het Landbouw-Crisisfonds. Na de behandeling daarvan zal de Kamer in de afdeelingen onderzoeken de begrootingen van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen en van Water staat voor 1940. De bevordering van het schaatstouris me brengt mede, dat overbruggingen ge maakt worden over de ijswegen. Groote en kleine bruggen voor het gewone ver keer onmisbaar, vormen dikwijls een handicap voor de schaatsenrijders, daar ’t ijs er onder zwak en onbetrouwbaar is Daarom hangt de IJsbond op deze plaatsen houten noodbruggen op. Het is daarbij van groot belang, dat de autoriteiten van Rijk, provincie en gemeente bij den bouw van groote De eerste verbetering beoogt de huurwaardeschattingen te vergemakke lijken en de uitkomst van die schattin gen juister te maken. Indien ook de huurprijs van een gedeeltelijk vrijge steld gebouw (waarin bijv, een berg plaats voor bedrijf aanwezig is) kan worden gebezigd als leidraad bij de schatting van de huurwaarde van het belaste gedeelte, zal de uitkomst van de schatting voor den belastingschuld dige ook begrijpelijker zijn dan thans nogal eens het geval is. Ten aanzien van de tweede voorge stelde bepaling merken de ministers op, dat de reductie, welke genoten wordt door vele bewoners van ambts woningen, in een aantal gevallen veel te ver gaat, namelijk indien de belas tingplichtige meer fdan één ambt be kleedt, doch slechts in één hoedanigheid een ambtswoning aangewezen heeft ge kregen, en voorts ingeval de woning door een aantal ambtsbekleeders, die één gezin vormen, gezamenlijk wordt bewoond. Onder meer bij onderwijzers en bij onderwijzeressen komt dit laat ste voor. De aanvragen om een vergunning. Bij bovenbedoelde wetswijziging is tevens bepaald, dat voortaan een be drag van 5 verschuldigd is. 1. Bij een aanvraag om een vergun ning tot vestiging van een inrichting, voortzetting van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf in geval van wij ziging in de personen van ondernemers of beheerders, alsmede ten aanzien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf met een tak van détailhandel, ambacht of kleine nijver heid, gedurende den z.g. „spertijd”. 2. Bij de indiening van een met re denen omkleed beroepschrift bij den minister van Economische Zaken. 3. Voor het verkrijgen van de z.g. „ministerieele verklaringen”. Voor een goeden gang van zaken is het gewenscht, dat deze bedragen wor den overgemaakt op de postrekening 319261 van het departement van Eco nomische Zaken, Uitvoering Vesti gingswet, Bezuidenhout, alhier, onder toevoeging resp. van de woorden aan vraag vergunning, beroepschrift, mi nisterieele verklaring. Met betrekking tot het onder 2. ge noemde geval zij nog opgemerkt, dat het gestorte bedrag wordt teruggege ven in geval van vernietiging der bt slissing van de Kamer van Koophan del en Fabrieken. Barometer alhier v.m. 8 uur 759 m.m., v.m. 12 uur 758 m.m.: thermometer resp. -7 gr. en -4j gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 dalende. Vergemakkelijking huurwaarde schat tingen en beperking reductie voor ambtswoningen Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de artikelen 10 paragraaf 1, en 11, paragraaf 1, der wet op de personeele belasting. In art. 94, letters d en e, van het ingetrokken ontwerp van wet, houden de heffing van een Nationale inkom sten- en winstbelasting en wijziging van enkele belastingwetten zoo lezen wij in de memorie van toelichting kwamen twee bepalingen voor, welke technische verbeteringen van de wet op de personeele belasting 1896 beoog den. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake het genoemde wetsontwerp werden ten aanzien van deze bepalingen geen opmerkingen ge maakt. De ministers achten het waarschijn lijk, in het onderhavige wetsontwerp opnieuw een voorstel tot het aanbren gen van de genoemde verbeteringen te doen. De rijkskortegolfzender te Kootwijk en de Phohi hebben voor uitzending van deze rede naar Oost- en West- Indië gezorgd. Vanavond zal, dadelijk na de nieuws berichten van 8 uur, een herhaling van de uitzending geschieden. Naar wij van officieele zijde verne men, is de wet strekkende tot wijzi ging van de Vestigingswet-Kleinbedrijf 1937 met ingang van 1 Januari 1940 in werking getreden. Dit brengt met zich mede, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken alsdan bevoegd zijn in enkele gevallen, welke verband houden met de huidige mobilisatie, een bijzon dere vergunning te verleenen. Zulk een bijzondere vergunning kan worden ver leend a. tot voortzetting van eer. bedrijf indien in verband met buitengewone opkomst in werkelijken militairen dienst van den ondernemer of beheer der een waarnemend beheerder op treedt, alsmede in geval van wijziging in den persoon van den waarnemend beheerder b. tot voortzetting vai. het in de betreffende inrichting uitgeoefende be drijf bij terugkeer uit werkelijken dienst van den onder a. bedoelden on dernemer of beheerder c. tot vestiging van een inrichting, indien het betreft het wederom doen aanvangen binntn dezelfde gemeente er. door denzelfden ondernemer, na zijn terugkeer uit werkelijken dienst, van de bedrijfsuitoefening, gestaakt in verband met zijn buitengewone op komst in werkelijken dienst Betrokkene behoeft in deze gevallen niet aan de vestigingseischen te vol doen. Nadere inlichtingen kunnen dooi de Kamers van Koophandel en Fabrie ken worden verstrekt. De kern van het gebied van hoogea luchtdruk is thans over den Balkan ge legen, waar enkele stations temperaturen van meer dan 25 graden onder het vries punt melden. Dit hoogedrukgebied is ver bonden met een maximum, dat van Groen land naar de Faroër is getrokken. Deze verbinding wordt gevormd door een smal- len rug van hoogen luchtdruk, welke midden over ons land loopt. Dientenge volge draaide in het Noorden van ons land de wind naar Zuid tot Zuidwest en nam de vorst aanzienlijk in beteekenis af. In het midden en Zuiden zijn daarentegen de temperaturen nog lager geworden. Op het vliegveld Twente vroor het 15, te de Bilt 12 graden. De depressie, welke gisteren over Noord-Scandinavië lag, is naar Finland getrokken. Het minimum bij het Iberisch schier eiland dringt langzaam verder naar het Oosten door. Zonsopgang: 4 Jan. 8.11 uur. Zonsondergang: 4 Jan. 3.58 uur. Lantarens aan: 4 Jan. tot 7.39 uur v.m.; 4 Jan. 4.29 uur nam. Hoogwater te Scheveningen. 4 Jan. ’s morgens 9.30 uur; nam. 10 uur. Morgen géén schietoefeningen op het strand. wederzijds sinds s?aa^n’dand\*nhal-|;^7s‘dlen gedaan, waarin wordt j en verarming te risqueeren, die ons werelddeel tot een speelbal zouden maken van duistere machten, welke de beschaving van geen enkel land onaangetast zouden laten. Wat ons land aangaat, wü m°®e” met dankbaarheid gedenken, dat het totdusver voor de oorlogsramp bewaard U gebleven en dat het van de omrin gende belligerents mogendheden de Verzekering heeft ontvangen, dat ook verder onze neutraliteit zal worden ontzien, indien wij haar zelf zullen Ook in die landen moet wel het 1,1 levendig zijn, dat het beter is, onder erkenning van 1918 begane den ineen te gemeene uitputting risqueeren, die ons DE UITSLAG VAN DE PRIJSVRAAG VAN HET COMITÉ „VLIEGTOCHT NEDERLAND-INDIE” Zooals destijds gemeld, waren voor de prijsvraag voor het ontwerpen van een vliegtuig, dat zonder tusschenlanding van Nederland naar Java zou kunnen vliegen, welke prijsvraag was uit geschreven door het comité „Vliegtocht Nederland-Indië”, vijf inzendingen ont vangen. De jury heeft deze beoordeeld en den eersten prijs toegekend aan het ontwerp „De Nieuwe Weg”, van ir. E. A. Driessen te Badhoevedorp; den twee den prijs aan P.H.-A.L.V., van de hee- ren ir. T. J. W, van Lammeren, R. A. Arnken, J. Kaufman en H. Schipper. De derde prijs werd toegekend aan „Veilig heid”, van H. J. Kremer uit Bosch en Duin. De prijsvraag behelsde niet alleen het ontwerp van een vliegtuig, doch verder het leveren van een studie, zoowel op technisch, geografisch, navigatorisch, meteorologisch, economisch als politiek gebied. De jury heeft thans aan het comité „Vliegtocht Nederland-Indië” bepaalde --- -i aan gegeven, welke weg verder, volgens haar meening, moet worden gevolgd, om tot een practische uitvoering van het doel te komen. Hiertoe zal samenwer king tusschen verschillende instanties en de prijswinnaars noodig zijn, In afwachting van de plannen, welke het comité verder heeft, kan de jury niet verder tot publicatie van de ont werpen overgaan, doch zij hoopt spoe dig in de gelegenheid te zijn een over zicht van de bekroonde ontwerpen te geven. handhaven. Dat omtrent dit laatste alle twijfel uitgesloten is, daarvoor staat de onwrikbare wil van Regeering en volk borg. Zwaar drukken niettemin ook op ons de gevolgen van den oorlog. Er wordt stoffelijk geleden en geestelijk door ve len een harde strijd doorgemaakt. Een vriendelijken groet moge ik hier bren gen aan onze gemobiliseerden en hun gezinnen. Het offer, dat zij brengen, kan ons helpen, de zooveel lichtere lasten, welke ons vaak zoo moeilijk te dragen schijnen, met blijmoedigheid te aanvaarden. De algemeene houding, die aan ons neutrale volk te midden van de heer schende onzekerheden past, is in twee woorden samen te vatten waak- z a a mh eid en vertrouwen. Wij moeten, zoowel economisch als po litiek. van dag tot dag op alle eventua liteiten voorbereid zijn, maar tegelijk een kalmen en opgewekten geest be waren. Een tegenstelling bestaat hier- tusschen niet. De zelfde schrift, die ons maant „weest in geen ding bezorgd" en de vraag stelt „wie uwer kan met bezorgd te zijn één el tot zijn lengte toedoen?” leert ons óók, „voorzichtig- lijk te wandelen, niet als onwijzen maar als wijzen, den tijd uitkoopende, dewijl de dagen boos zijn”. Wij willen zijn paraat en rustig. Zorgend en niet bezorgd, als in Jozefs dagen het ko ren opleggend voor den kwaden dag, maar tegelijk gehoorzamend het woord: „Zijt niet bezorgd voor den dag van morgen”, onze weermacht stevigend, maar in het diepe besef, dat niet aan „de paarden en wagenen” ook niet in hun modernen vorm het laatste woord is. De bedrijvigheid van willen wij paren aan de gave van een Maria. Deze paraatheid en gemoedsrust zijn zóó weinig antipoden, dat zij integen deel elkander stutten. De ervaring im mers leert, dat wie in bange uren tot de zwaarste taak geroepen is, het ge makkelijkst zijn evenwicht pleegt te bewaren. Indien een schip in nood is, zijn het niet de kapitein en het scheeps volk gespannen op het reddingswerk die het meest vatbaar zijn voor een paniekstemming. In den nooc' van deze dagen hebben jwij allen een taak van redding. In kleinen of in grooten kring. Tegenover eigen omgeving of tegenover het volks geheel. Wie zich het ijverigst daaraan wijdt, zal het minst gevaar loopen zijn kalmte te verliezen Ik wensch u allen toe, den zegen hiervan te ervaren. De beste weg daar toe is, u te stellen onder de hoede van onzen Hemelschen Vader, Die op won dere wijze beproevingen tot zegeningen maakt en Die hetzij het dan oorlog is of vrede ook in dit jaar bereid is ons te schenken Z ij n vrede, die, naar het Paulinische woord, alle verstand te boven gaat.” een Martha stille over- in de overzeesche gebiedsdeelen. Laat mij beginnen met u namens de Regeering veel goeds toe te wenschen in het nieuwe jaar. Zoowel voor uw persoon als voor uw gezin en werk. En zoowel in stoffelijk als in geestelijk op zicht. Bovenal in het laatste. Want zon der geestelijke horizon brengt stoffelijk welvaren geen blijvende bevrediging. De jaarswisseling bestormt ons dit maal meer dan ooit met vragen, waarop wij gaarne een antwoord zouden heb ben, doch het niet ontvangen Zal de duisternis, die over de wereld gevallen is, zich verdichten en straks ondraag lijk worden? Wij rekenen met de moge lijkheid daarvan. Maar tegelijk klem men wij ons vast aan ieder symptoom, dat van betere dingen spreekt en hou den brandende de hoop op een nabij zijnde redding. Wij weten, dat vele millioenen in alle landen hunkeren naar het oogenblik. waarop de naties, die God in deze we reld tezamen gebracht heeft en die nu in bitteren strijd gewikkeld zijn, elkaar weer zullen begrijpen en vertrouwen. Zij allen strijden voor een betere toe komst en verwachten die van een voor spoedige oorlogvoering. Gezien de les sen der ervaring, moet gevreesd wor den, dat die verwachting niet in vervul ling zal gaan. De oorlog is een zichzelf voorttelend kwaad. Hij laat ruïnes ach ter, ook in de gezindheid der menschen, die geen vruchtbaren bodem vormen voor het opbloeien van een waarachti- gen vrede. Een vrede, als alle bellige- renten oprechtelijk en vurig nastreven, kan niet een kind zijn van den oorlog, maar slechts de vrucht van goeden wil en begrijpend overleg. Laat ons hopen, dat, voordat het te laat is, dit zal worden ingezien. Wanneer de volken, die thans in oor log zijn, morgen zouden aankondigen: Wij hebben elkander nu eenigen tijd goed in de oogen gezien, vol haat en vijandschap, maar toch ook met het sluimerend besef van één te zijn in het verlangen naar een welvarend en vreed zaam Europa, een Europa, dat de groote mogelijkheden, die God ons in dezen tijd biedt, wil benutten tot verbetering der levensvoorwaarden van allen, laat ons nu. vóór dat iets onherstelbaars gebeurd is, ons aan de conferentietafel zetten, met het vaste besluit, dat wij elkaar moeten vinden, dan zou een zucht van verlichting over de geheele wereld opgaan, dan zouden de dooden. dole reeds te betreuren zijn, niet te vergeefs zijn gevallen, en dan zou er een veel grootere kans bestaan op een duurzamen vrede dan wanneer straks de zieltogende overwinnaar, bloedend uit duizend wonden, zijn zoogenaamden „vrede" aan den over wonnene oplegt. Als het intredende jaar ons binnen kort dat oogenblik van bevnjding brengt dan zal 1940 het begin kunnen worden van een vernieuwd Europa Wat in het tegenovergestelde geval zou gebeuren, kan ons niet anders dan met zeer sombere gedachten vervullen. Stelt u voor twee sterke worstelaars, die op een smal pad aan den rand van een afgrond elkaar omklemd hou den, in de volstrekte verzekerdheid bij elk van beiden, dat 't gelukken zal den ander naar beneden te werpen. Voor den objectieven toeschouwer staat het vast, niet alleen, dat elk van beiden 50 pCt. kans loopt zich te vergissen, maar ook dat de grootste van alle kansen is, dat beiden zich vergissen en gemeenschappelijk het lot zullen onder gaan, hetwelk de één aan den ander had toegedacht Aldus zie ik het beeld van wat dreigt indien de huidige oorlog met de thans beschikbare vernietigingsmiddelen tot het bittere einde wordt doorgezet Het is daarom verheugend, dat ver schillende stemmen, zoowel uit Europa als uit Amerika, opgaan die tot bezin ning roepen. Wij mogen onderstellen, dat die stemmen ook in de belligerente landen niet zonder weerklank blijven, al moet men daar, om een indruk van zwakte te vermijden, zich ervoor hoe den, hiervan ontijdig te doen blijken. Eenige jaren geleden is een Rondrit- afdeeling opgericht, die onder leiding staat van majoor Breunese. Ondet den rondrit wordt verstaan een 60 k.m lange tocht, die begint bij de Schenk, vervolgens Uitwaterings- water Rijnland, Kaag, vaarten door het Bolleland, en via de Kaag, Leiden, Uit- wateringskanaal Rijnland, Rijn, Galge- water terug naar de Schenk. In totaal gaven zich ongeveer 2000 deelnemers hiervoor op, die jaarlijks een geringe contributie betaalden. De mobilisatie is er echter de oorzaak van dat zeer vele leden dit jaar verhinderd zijn aan den tocht deel te nemen, zoodat besloten is hem dit jaar niet te laten doorgaan. Bij den Zuidhollandschen IJsbond zijn aangesloten ijsclubs, ijsvereenigin- gen en particulieren. Met enkele ijsver- eenigingen, zooals die van de Alblasser- waard en de Krimpenerwaard, bestaat een nauwe samenwerking, hoewel ze officieel nog niet aangesloten zijn. De daadwerkelijke belangstelling van het publek laat helaas nog al te wen schen over. Een stad als de residentie telt b.v.... 230 leden. Er zijn kleine dorpen op het platteland, die evenveel leden tellen. Daarbij moet men beden ken, dat de Bond ook het onderhoud van het ijs in de vijvers van het Haag- sche Bosch en het Zuiderpark heeft. Hij ontvangt daarvoor weliswaar sub sidie van de Gemeente, die echter lang niet altijd voldoende is. Toen er verleden maand een dag in het Haagsche Bosch gereden kon wor den, kostte dit den Bond 300, terwijl 120 aan subsidie ontvangen werd! Wil de Bond zijn vleugels wijder kunnen uitslaan en meer berichten geven over den toestand van hst ijs, niet alleen dus over de erkende ijswegen, dan is daar allereerst voor noodig. dat het ledental stijgt. Duizenden schaatsen- liefhebbers zouden daarvan kunnen profiteeren. In het Westland b.v. heeft men prachtige vaarten. Hoeveel Hage naars weten dat eigenlijk? Niet zoo heel veel. Naar wij vernemen, bereidt het hoofdbestuur een reorganisatie voor, in dien zin, dat er een nauwere aanslui ting komt met de verschillende onder afdelingen. Het plan bestaat om het hoofdbestuur met een aantal leden uit te breiden. Hiermee hoopt men te bereiken, dat de bond grootere bekendheid zal ver krijgen en het ledenaantal zal toe nemen, wat zonder twijfel van groot voordeel zal zijn voor de vele duizen den, die graag de schaatsen onderbin den om eens werkelijk te kunnen schaatsenrijden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9