Roosevelt herhaalt zijn waar Finnen behalen nieuwe successen schuwing aan het Congres No. 17458. 1940. Amerika wenscht buiten den over daarvan Democratie hei beste regeerings- stelsel oorlog te blijven, doch is niet onverschillig over den afloop Donderdag 4 Januari. BELANGRIJKSTENIEUWS BUITENLAND Russische vliegtuigbasis op Oesel zou verwoest zijn De Russische nederlaag bij Suomussalmi Volmachten voor den president gevraagd De indruk van de rede Dit nummer bestaat uit VIJF bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND President Roosevelt BINNENLAND Frankrijk verheugd over Engeland’s krachtsinspanning WEEDSCHE dagblad - corres pondenten in Finland berich- dat twee sovjet-Russische divisies bij Aglajarvi op het punt staan omsingeld te worden. De toe stand van de Russen in dit moeras sige gebied is zeer ernstig, aangezien zij van hun ravitailleeringsbases zijn afgesneden. De Russische ver liezen aan het geheele front zijn enorm groot in vergelijking met de Finsche verliezen. Bij Suomosalmi zijn slechts 100 Finnen gesneuveld tegen duizenden Russen. Ook de Finsche luchtmacht is ac tief. Het is zeker, dat de luchtmacht heeft geholpen bij het vernielen van den spoorweg naar Moermansk. Op een brug, welke door de Finnen werd vernield, is een geheele trein met tanks in de rivier gevallen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Bijkantoren; Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- Ooekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tol 119461; Voorburg, Boekhandel H. E G. Ruijs, Heerenstr 124. Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel.330263; Boekh. J. B. v. Seters jr.. siastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. D. Couvée, v. Hoytemastr. 68, Tel. 721187 Giro No. 12500 De koninklijke proclamatie over het oproepen van 2 millioen man k 1 HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: DER ADVERTENTIEN: PRIJS Van 15 regels 1.50 Iedere gisteren Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 1. Gunstige ontvangst te Londen. Eerste blad, pag. 2. OVERZICHT. Vijfde blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. 3. Tweede blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 3. Het bombardement van Oesel. aan Millioenen pamfletten boven Leningrad uitgeworpen. Berlijn ontevreden over som mige passages. De achtste partij van den tweekamp EuweKeres, welke gisteravond in de residentie is gespeeld, werd na 35 zet ten door Keres gewonnen. De Koninklijke keert vijf pCt. in terimdividend uit. Te Sint Jacobiparochie zijn jongens bij het schaatsenrijden het ijs gezakt en verdronken. de Duitsche opperste oorlogs- Het Estlandsche (2200 ton) wordt wordt, dat het op loopen. twee door z ten, Een blik in de toekomst. Wij moeten voor ons uitkijken en de mogelijkheden voor onze kinderen zien, wanneer de rest der wereld mocht wor den overheerscht door geconcentreerd geweld alleen. Wij moeten voor ons uit kijken om de gevolgen te zien voor onze eigen toekomst, wanneer alle kleine lan den in de geheele wereld zich hun onaf hankelijkheid zien ontnemen of louter aanhangsels worden van betrekkelijk uitgestrekte machtige militaire syste men. Wij moeten echter voor ons uitkijken om te zien, wat voor leven onze kinde ren zouden moeten leiden, wanneer een groot deel van de rest van de wereld gedwongen werd den God te aanbidden, die opgelegd werd door een militairen heerscher of wel verboden werd een God te aanbidden. Wij moeten voor ons uitkijken en de gevolgen zien voor onze toekomstige ge slachten, wanneer de wereldhandel zou worden gecontroleerd door een of an dere natie of groep van naties, welke die controle door militair geweld in stelt. De volkeren van andere landen heb ben het recht een eigen regeeringsvorm te kiezen, maar wij in dit land gelooven nog steeds, dat een dergelijke keuze ge baseerd behoord te zijn op zekere voor waarden, welke wij overal essentieel achten. Wij weten, dat wijzelf nooit ge heel veilig in ons land zullen zijn, tenzij andere regeeringen die vrijheden erken nen”. Het Fransche opperbevel deelt mede, dat twee Duitsche vliegtuigen neerge schoten zijn. De uitbreiding van leger en vloot. De president zeide voorts met het oog op de onzekerheid in de wereld het Congres te vragen om uitbreiding van leger en vloot, niet gebaseerd op paniek maar op gezond verstand. Verder vroeg hij heffing van voldoende aanvullende belastingen. Sprekende over de werk loosheid verwierp Roosevelt de „Euro- peesche oplossing, welke er in bestaat werkloozen te gebruiken voor den op bouw van buitengewone bewapeningen, welke tenslotte uitloopen op dictatu ren”. De president is voorstander van de Amerikaansche manier door verhoo- ging van het nationale inkomen. „Als een eensgezind volk moeten wij op dit vasteland de vlammen brandende houden van de menschelijke vrijheid, rede, en democratie en eerlijkheid als regel meer tot 10 regels 40 et, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling; Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bur. v. d. blad” 10 ct meer. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Finnen gisteren boven Leningrad heb ben gevlogen en daar millioenen pam fletten hebben uitgestrooid met de rede van minister Tanner als antwoord op de toespraak van Molotof. Tevens werden pamfletten uitgeworpen boven het front op de landengte, waarin de goede behandeling van de Russische krijgsgevangenen wordt beschreven. Amerika’s methode van handelsovereenkomsten moet worden uitgebreid. Voortgaande sprak Roosevelt de hoop uit, dat hetgeen in de beide Amerika’s wordt gedaan, welker 21 republieken eensgezindheid van idealen ten toon hebben gespreid in haar practische be trekkingen, ook op andere vastelanden gedaan zal kunnen worden. De presi dent drong er op aan, dat de huidige methode der Amerikaansche handels overeenkomsten zou worden uitgebreid als onontbeerlijk deel der fundeering van een stabielen, duurzamen vrede. „De oude voorwaarden van den wereld handel hebben geen duurzamen vrede gegeven. Wanneer de tijd komt, moeten de Vereenigde Staten hun invloed ge bruiken om de 'handelskanalen in de wereld te openen, opdat geen enkele natie zich in latere dagen gedwongen zal voelen met wapengeweld na te stre ven, wat zij door vreedzaam overleg zeer wel verkrijgen kan. Ik leg den nadruk op het leiderschap, dat dit land op zich kan nemen, wan neer de tijd komt voor een vernieuwing van den wereldvrede. Die invloed zal ten zeerste verzwakt worden, wanneer deze regeering zich schuldig zou maken aan handels-egoïsme. De eerste presi dent der Vereenigde Staten heeft ge waarschuwd tegen de verwikkelingen van bondgenootschappen, de huidige president der Veeenigde Staten heeft dat voorschrift onderschreven en volgt het op. Handelssamenwerking met de rest der wereld vormt echter op geener- lei w’ijze een schending van dat voor schrift”. de „Ajax” gaf een De Russen blijven aanvallen. De hernieuwde aanvallen bij de Tai- palerivier wijzen erop, dat de Russen nog niet hun voornemen hebben laten varen om te trachten den linkervleugel van de Mannerheim-linie te doorbreken. Tegelijkertijd worden de gevechten ten Noorden van het Ladoga-meer, ondanks de zware Russische nederlaag, daar voortgezet. In de streek van Helsinki is de dag met helder weer begonnen, hetgeen groote activiteit van de luchtmacht en bombardementen doet verwachten. President Roosevelt hield een rede in'het Congres. De Finnen deden luchtaanvallen op Oesel, waar Russische vliegtuigbases werden vernield en groote branden ontstonden. Eerste blad, pag. 1. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en .Letterkundig Bijblad" 3.Fr. p. post met Modeblad f 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukw.-posttarief van toepass. is /7.p. kw. Bij postkan toren tegen de geldende goedk. ab.prijzen. Afz. numm. 5 ct, fr. p. post 10 ct Bij een hotelbrand in Minneapolis (Vereen. Staten) zijn 20 personen ge dood en 40 gewond. Eerste blad, pag. 3. De United Press-correspondent Uex- kuell schrijft over de Russische neder laag aan het Suomussalmi-front Een kleine afdeeling Finsche mitrail- listen wist de hoofdmacht van de Rus sen nabij het meer Piispajarvi op te houden, hoewel zij gedurende een vier tal dagen door de Russische artillerie onder zwaar vuur werd genomen, tot dat Finsche ski-afdeelingen de Russen in den rug wisten aan te vallen en hen op die manier van de anderen afsneden. De Russen, die niet werden gedood De minister van marine, Charles Edison, heeft in een brief aan den voor zitter van het huis Van afgevaardigden Bankhead, gevraagd of het Congres aan president Roosevelt, wanneer het land in gevaar zou komen te verkeeren, vol machten zou geven voor het bouwen van oorlogsschepen, het vorderen van grondstoffen en fabrieken, enz. Deze volmachten heeft de president anders slechts in tijd van oorlog. De minister wees er verder op, dat president Wilson deze volmachten in Maart 1917 heeft gekregen, een maand vóór de Vereenigde Staten deelnamen aan den oorlog. Thans wil hij deze vol machten slechts, om reeds in vredestijd maatregelen te kunnen nemen voor de verdediging van het land, opdat in ge val van nood de wanorde wordt voor komen, welke zich in 1917 heeft voor gedaan. De taktiek van de oorlogvoerenden heeft zich ook in de eerste dagen van het Nieuwe Jaar nog steeds niet gewij zigd. Aan beide zijden blijft men af wachten en van welken kant het ..groo te offensief” zal uitgaan is het meest duistere punt in dezen raadselachtigen oorlog. De toebereidselen welke vooral door Engeland nog steeds worden ge maakt, laten geen twijfel of men wil aan geallieerde zijde de uiterste krachtsinspanning aanwenden in dezen oorlog. De jongste proclamatie van ko- ning George waarin werd aangekon- digd, dat de Britsche legersterkte in dit jaar zou worden opgevoerd tot 2% a 3 mjllioen man is een veelzeggend feit, militaire kringen zijn er evenals over de van het tweede Fransche zeer verheugd over aankomst in Europa Canadeesche contingent, van de afdee ling Australische luchtstrijdkrachten en van de eerste vertegenwoordigers van het Britsch-Indische leger. De „Temps” heeft de volgende opvatting over de be- teekenis van de koninklijke proclama tie Het blad schrijft o.a. „Groot-Brit- tannië, een traditioneele zeemogend heid, heeft zich zeer snel tot een groote militaire mogendheid ontwikkeld. Ge durende de eerste oorlogsmaanden zond het aanzienlijke strijdkrachten naar het vasteland om zij aan zij met onze troepen te strijden op ons gebied en het recruteerde en oefende rpeer manschappen teneinde voortdurend on ze gemeenschappelijke militaire actie te verbreeden. Wij hebben dagelijks een schitteren de demonstratie gezien van Enge land’s poging ter zee en in de lucht. Thans zal Groot-Brittannië, dat reeds 750.000 man onder de wapenen heeft, nog 2 millioen in de komende maan den mobiliseeren. In de komende lente zal het Britsche leger ongeveer 2% mil lioen man tellen, behalve de hulp diensten en de vrijwilligers. Dat is een schitterende poging, een groote mo gendheid waardig en het toont den on- wrikbaren wil van regeering en vrlk van het Vereenigd Koninkrijk om den oorlog Voort te zetten tot de overwin ning is behaald. De Britsche dominions nemen groot aandeel in deze krachtsinspanning. De landing van het tweede Canadeesche contingent, waarvan de convooieering geschiedde door de Britsche en Fran sche vloten, demonstreert de wijze waarop alle volken des Rijks het moe derland steunen in den strijd voor de nobelste doeleinden.” Hoe de Dominions den toestand be schouwen, werd aangeduid in een ra diorede, welke de Australische hooge commissaris te Londen, Bruce, gisteren voor de B.B.C. uitsprak, hij zeide o.m. Australië heeft toegezegd zijn uiterste best te zullen doen omdat ’t weet, dat de geallieerden vechten voor alle dingen, die naar de Australiërs gelooven, het leven levenswaard maken en om de wereld te bevrijden van de overheer- sching door geweld en de voortduren de vrees voor agressie. Alle andere Dominions van het Britsche rijk staan, waar Australië staat. Het optreden van Engeland is eensgezind goedgekeurd door het geheele rijk en onmiddellijk na de oorlogsverklaring kwamen spon tane aanbiedingen van hulp van de groote, zelfbesturende Dominions. Deze houding der Dominions was een bittere slag voor de nat.-soc. leiders, die ge loofden, dat de Dominions Engeland niet zouden steunen, wanneer het oor log werd of dat, wanneer zij steun zou den geven, zij dit halfslachtig zouden doen. De Westelijke democratieën dulden geen opgelapten vrede, noch een ge wapende opschorting van den krijg, waarbij Europa en de wereld de zeker heid niet zouden hebben, dat geen nieuwe bedreigingen voor vrijheid en onafhankelijkheid der naties zullen ont staan. De minister-president van Nieuw- Zeeland, Savage, heeft in een inter view gezegd, dat Nieuw-Zeeland vol doende manschappen voor den oorlog wil hebben. „De regeering is voorne mens onmiddellijk te recruteeren en ik heb voldoende vertrouwen in de jonge mannen van dit land om te gelooven, dat zij dienst zullen nemen. Zij kennen de verantwoordelijkheid, welke zij drag in.” Het Zweedsche stoomschip „Svar- ton” (2475 ton) is op de Noordzee ge torpedeerd. Twintig opvarenden wor den vermist. De rede van Roosevelt is in Enge land gunstig ontvangen. Men conclu deert er uit, dat de Vereenigde Staten niet onverschillig zijn voor den afloop van den oorlog en zelfs niet voor den vrede, welke er op zal volgen. Dit acht men een bevestiging van het moreele standpunt der geallieerden en van de Britsche overtuiging, dat er zonder toe te geven, gestreden moet worden tegen agressie. Tevens juichen de Britten de aanwijzing, toe, dat de Vereenigde Sta ten actief willen bijdragen tot de in stelling van een nieuwe orde, hetgeen volgens de Britsche opvatting, zou neerkomen op samenwerking met de Europoesche democratieën,, voor het herstel van de democratische princi pes in de wereld. vrachtschip „Agu” vermist. Gevreesd een mijn is ge- Svenska Dagbladet bericht uit Hel sinki, dat de Finnen in de afgeloopen dagen verschillende malen het eiland Oesel gebombardeerd hebben. De Rus sische vliegtuigbases zouden geheel vernield zijn. United Press meldt echter uit Hel sinki, dat het bombardement van Oesel onmogelijk vandaag en ook niet giste ren geschied kan zijn, daar de sneeuw stormen het vliegen onmogelijk maak ten. Men trekt daarom in twijfel of Oesel wel inderdaad gebombardeerd is. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Schout-bij-nacht Harwood, die met te Montevideo aankwam, relaas van den zeeslag. De „Achilles” is te Buenos Aires aange komen. beginselen, waarvoor de geallieerden in den oorlog zijn gegaan. Zonder eenig land te noemen, heeft de presi dent duidelijk laten blijken, dat de Vereenigde Staten bedreigd zouden worden, wanneer de komende geslach ten het hoofd zouden moeten bieden aan een wereld, waar het recht van den sterkste zou heerschen. Roosevelt heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten innig gehecht blij ven aan den vrede, doch deze kan slechts gehandhaafd blijven, wanneer zekere grondbeginselen geëerbiedigd worden. Het Amerikaansche Congres is gisteren bijeengekomen voor het aanhooren van Roosevelt's ope ningsrede. welke door de radio in het Engelsch, Fransch, Duitsch, Portugeesch en Spaansch werd uit gezonden. President Roosevelt heeft in zijn rede gezegd „De sociale en economische omstan digheden, welke in het buitenland ver keerd geleid zijn, totdat zij uitliepen op revolutie en dictatuur, zijn hetzelfde als die, waarmede wij hier worstelen om ze vreedzaam in het binnenland te rege len. De dictaturen en de filosofie van het geweld hebben in bijna ieder geval haar oorsprong gevonden in de nood zakelijkheid van drastisch optreden ter verbetering van binnenlandsche toestan den, waar het democratische optreden om de een of andere reden in gebreke bleef te beantwoorden aan moderne be hoeften en eischen”. Roosevelt herinnerde aan de waar schuwing, die vervat was in vroegere boodschapppen aan het Congres, en vol gens welke de Amerikaansche burgers in hun dagelijksch leven den schok zou den voelen van gebeurtenissen op ande re continenten. Hij sprak een waarschuwing uit tegen degenen, die er op aandrongen, dat de Vereenigde Staten als een in eigen be hoeften voorziende eenheid gelukkig en welvarend konden leven met een vei lige toekomst binnen een hoogen muur van isolatie, terwijl daarbuiten de rest der beschaving en de handel en cultuur der menschheid vernield werden. Ik kan de gevoelens begrijpen van degenen, die de natie waarschuwen, dat zij nooit weer toestemming zullen geven tot het zenden van Amerikaansche jongelieden naar Europeeschen bodem. Maar nie mand heeft hun gevraagd die toestem ming te verleenen, want niemand Ver wacht een dergelijke onderneming. De overweldigende meerderheid van mijn medeburgers laten niet in het minst de hoop en de verwachting varen, dat de Vereenigde Staten niet zullen worden verwikkeld in militaire deelneming aan den oorlog. Er is een groot verschil tusschen buiten dezen oorlog blijven en be weren, dat deze oorlog ons niet aan gaat. Wij behoeven niet met andere naties ten oorlog te trekken, maar op zijn minst kunnen wij met an dere naties er naar streven aan moediging te geven aan de soort van vrede, welke de moeilijkheden der wereld zal verlichten en daar door ook onze eigen natie zal hel pen. levende zaken, welke behouden moeten worden voor de betere wereld, welke zal komen. Mogen onze kinderen op het jaar 1940 wijzen als op een ander tijdperk, toen de democratie haar bestaan rechtvaar digde als het beste regeeringsinstru- ment, dat nog door de menschheid uit gedacht is”. De rede van Roosevelt werd herhaal delijk door toejuichingen onderbroken. In diplomatieke kringen te Wash ington wordt de rede van president Roosevelt beschouwd als een bevesti ging van de moreele solidariteit met de Göring is belast met leiding van de economie. Roosevelt’s rede is in officieuze krin gen te Berlijn met gemengde gevoelens ontvangen. In officieele kringen wei gerde men ieder commentaar. Goed ingelichte Duitsche kringen gaven, aldus United Press, uitdrukking aan hun voldoening over de passages in de rede, waarin gesproken werd over de gevoelens van de Vereenigde Staten tegen deelneming aan den Europeeschen oorlog. De opmerking, dat de wereld zelfs voor Amerikanen een gemeene en ge vaarlijke plaats zou worden, indien zij door macht werd geregeerd, werd over het algemeen uitgelegd als tegen Duitschland en Rusland gericht te zijn, waarom de rede, naar men geloofde, niet sympathiek door officieel Berlijn zou worden ontvangen. In Duitsche kringen heerscht tevens ongenoegen over Roosevelt’s verkla ring, dat de oorlog Amerika aangaat, zelfs indien het daaraan niet meedoet, daar men gelooft, dat dit een voortee- ken is van verdere pogingen, om de geallieerden tegen Duitschland te hel pen. tijdens den eersten aanval verlieten de hoofdmacht en zochten bescherming in de wouden waar zij doelloos rondzwier ven, bedreigd door beren, en tegelijker tijd bevreesd de bosschen te verlaten omdat zij niet wisten hoe sterk de Finsche troepen waren, die hen om singelden. Duizenden stierven van de koude. Deze groote nederlaag van de Rus sen, waarbij een geheele divisie werd vernietigd aan de oevers van de Kian- tajarvi door enkele Finsche bataljons valt moeilijk te begrijpen voor hen, die de terreingesteldheid noch de klimato logische condities kennen. De bosschen zijn daar vrijwel nog ontoegankelijk, beren maken hen gevaarlijk, de sneeuw ligt er twee voet diep en de schaarsche wegen loopen dood op de meren, hier en daar staat een enkele boerderij, maar dorpen vindt men er niet. Op dit ter rein moesten de Russen terugtrekken terwijl de wegen in beslag werden ge nomen door honderden vrachtauto’s en andere vervoermiddelen, waaronder zich geen enkele slede bevond, totdat hen de genadeslag werd toegebracht door de Finsche „ski-artillerie”. De Rus sen werden het slachtoffer van hun eigen materiaal, dit materiaal was uit stekend maar in een streek als deze moet het enkel en alleen als een last worden beschouwd. Ik zou hier geen tanks en geen artillerie willen gebrui ken zelfs als ik daarover beschikte, zei de een Finsche kolonel. Op het slagveld zag ik, aldus de correspondent, honderden wagens, waarvan de paarden dood in het tuig hingen, dozijnen vrachtauto’s, twee tanks, drie bewapende wagens. Het meest waardevolle materiaal, zooals ge weren en kanonnen, was reeds vervoerd. Rechts en links van den weg lagen de lijken der gesneuvelde Russen in grep pels en half met sneeuw bedekt en door de koude bevroren. Ik kwam langs wagens beladen met allerlei oorlogs materiaal zadels, ransels, geweren drie Russische auto’s met gloednieuw afweergeschut, drie anti-tankkanonnen, zware- en lichte mitrailleurs, twee anks, maar ik zag geen ambulance met gewonden noch transporten van ge-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1