haagsche courant van F* ■F» te te e bluf jong/ a a i I ETiTT RECHTZAKEN DAMRUBRIEK O O Unity Mitford in Folke stone aangekomen ROOK De volksstemming in Zuid-Tirol Brand in een hotel te Minneapolis IS i 4 Een moderne volks verhuizing 0 B O Rede van generaal Sikorski 25 i E I I M I- ,O_E3| VATICAANSTAD. ENGELAND. VEREENIGDE STATEN. DONDERDAG 4 JANUARI 1940'. EERSTE BLAD, PAGINA 3. BELASTINGAMBTENAAR PLEEGT VERDUISTERING De meerderheid van de bevolking stemt voor Duitschland ZUID-AMERIKA. RUSLAND. Het rapport over de „on-Ameri- kaansche activiteit” Groote geheimzinnigheid Een groot deel van de geëvacueerden is teruggekeerd AMERICAN BLEND De voornaamste ooriaak van de nederlaag V 4 nu zoo, dat ongeveer 6 16 2» 26 36 36 «6 46 sch.). 6 16 I 26 36 lord van 46 48 (13 sch.). en I 4 6 6 16 26 36 46 ge- de is zer vrouwen hadden het eerbiedwaar J een man of andere meer onverzorgd advies op van onzen ste< :ampioen J M. 24—29? 19x30 11x31 81—36 36x47 26x28 47x38 1. 2. 3. 4. 5. 6. 1. 2. 3. 4. 5. Zwart: 16x36 36x27 19x28 28x30 24x33 5. 6. 7. 8. Wit: 26—21 37— 31 32x23 39—34 38— 32 35x4 18 LOKZET UIT DE PARTIJ. 1 3 48 dige motief, dat zij - familieleden min of i- hadden moeten achterlaten. De toestand is TWINTIG DOODEN, 40 GEWONDEN. Het Marlborough Apartment Hotel te Minneapolis is door brand ver nield. Twintig personen zijn om het leven gekomen en 40, onder wie 2 brand weerlieden, werden gewond. 4 6 mw udi ongeveer i 35 pCt. der kinderen en 85 pCt. der ---1 naar de 1 EEN EIGEN BRANDWEER. In Vaticaanstad zullen zoo spoedig mogelijk een brandweer worden geor ganiseerd, teneinde een doeltreffende beveiliging der pauselijke paleizen bij eventueele branden te verzekeren. Dit besluit is genomen naar aanleiding van den brand, welke de Pauselijke kanse larij gedeeltelijk heeft verwoest. De Pauselijke paleizen zullen voort aan onder permanente bewaking staan van de Pauselijke gendarmerie. 33x24 28 x 17 25 x 34 dan volgt heel verrassend: 34-29! 37— 31 38— 33 43x1 Inderdaad zeer fraai. Het Poolsche telegraaf-agentechap meldt, dat de Poolsche minister-presi dent, generaal Sikorski, in een verga dering der regeering een rede heeft gehouden, waarin hij onder meer zei- de: „Bij den arbeid voor ons vader land moeten wij voorgoed breken met het systeem van regeeringen, die zon der eenige controle van de openbare meening optreden. Een der voornaam ste oorzaken van onze nederlaag was ongetwijfeld een regeeringsstelsel, dat eenstemmig door de natie veroordeeld werd. Dat stelsel leidde alle nationale energie in de minst gewenschte rich tingen. Het Poolsche volk heeft met zijn bloed betaald voor de nalatigheid. Het tweede beginsel, dat ons bij ons dagelijksch werk moet leiden, is, dat iedere man op zijn plaats moet staan, naar gelang van zijn capaciteiten en zijn technische bekwaamheid. 49 50 46 47 Zwart: 7—9, 11, 13, 14, 17—22, 24 en 26 (14 sch Wit: 15, 28. 29, 31, 33—35, 37—39, 42, 43 JO /1O Arrondissemer.ts-rechtbank BOEKHOUDER PLEEGT VALSCH- HEID IN GESCHRIFTE EN VERDUISTERING. De 38-jarige boekhouder L. v. R. te Woubrugge heeft zich te verantwoorden gehad wegens valschheid in geschrifte en verduistering, gepleegd ten nadeele van de aldaar gevestigde N.V. electri- sche kleiwarenfabriek voorheen Gebrs. Oppelaar. Door verdachtes bekentenis en het verhoor van den directeur van genoemde vennootschap en van een accountant uit Leiden, die een onder zoek in de boeken had ingesteld, kwam vast te staan, dat verdachte viermaal wissels ten name van genoemde ven nootschap had getrokken tot een totaal bedrag van ongeveer 3900, nadat hij onder deze wissels de nauwkeurig na gemaakte handteekening van den direc teur had geplaatst en dat hij bovendien een bedrag van 4000 uit de kas had genomen en te eigen bate had aan gewend. Het O.M., waargenomen door mr. N. S. Hoekstra, achtte geen enkele ver zachtende omstandigheid aanwezig. De conclusie van een omtrent verdachte ingewonnen psychiatrisch rapport luidt, dat hij volkomen toerekenbaar is en een reclasseeringsrapport vindt geen termen om te adviseeren tot oplegging van een voorwaardelijke straf. Spr. eischte één jaar gevangenisstraf tegen verdachte. Mr. P. J. M. Aalberse, de verdediging voerende, wees op de omstandigheid, dat verdachte tevoren nooit met den strafrechter in aanraking is geweest en pleitte voor oplegging van een mildere straf. Uitspraak 18 Januari. OPLICHTING. De 39-jarige chauffeur J. v. d. V., zonder vaste woon- of verblijfplaats, heeft zich wegens oplichting te ver antwoorden gehad Op 7 Oct. j.l. had hij in een juwelierswinkel in de Spui straat alhier twee gouden ringen ge kocht, welke hij zonder te betalen had meegekregen. Hij had beloofd de ringen een paar dagen later terug te zullen brengen om er iets in te laten gra- veeren. Omdat hij geen geld bij zich had, had hij een chèque ten bedrage van 42,50 op de Incassobank afge geven. Bij aanbieding was echter ge bleken, dat verdachte daar al sinds 1936 geen rekening meer had. Aan een door hem opgegeven woonadres bleek hij volkomen onbekend te zijn. Verdachte legde een volledige be kentenis af. Het O M., waargenomen door mr. Blok, eischte, na getuigen verhoor, een gecombineerde straf n.l. acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Uitspraak 18 Januari. HILEEN8CHE WAARNEMERS BIJ DE BYRD-EXPEDITIE. De Amerikaansche ambassadeur in Chili, Bowers, heeft uit naam van zijn regeering, Chili verzocht twee marine officieren te willen aanwijzen, die dienst zouden moeten doen als waar nemers bü de Zuidpool-expeditie van admiraal Byrd. Zij zouden half Febru ari met de hulpschepen van Valparaiso kunnen vertrekken. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Belgrado zijn een zestig-tal communisten gearresteerd. Verklaard wordt, dat de inrichting van een con centratiekamp te Toezla bespoedigd zal worden. De militaire commandant van Boe karest heeft een verordening uitgevaar digd, krachtens welke alle ondernemin gen, welker producten dienen voor de legeruitrusting en de landsverdediging, verplicht zijn, voorzorgsmaatregelen tegen sabotage te nemen. Binnenkort zal een vriendschaps verdrag tusschen Egypte en Japan wor den gesloten. Kardinaal Verlier, de aartsbisschop van Parijs, zal hedenavond om 8.05 uur (Ned. tijd) een radiotoespraak houden over de moreele kanten van het bewa- peningsprobleem. heid eischen. Verdachte is zonder tot bezinning te komen, na zijn eerste ver grijp, met zijn verduisteringen voort gegaan. Eerst toen geen ontkennen meer I kon baten heeft hij alles toegegeven. Er zijn omtrent verdachte twee rap- I porten ingewonnen, waarvan het eerste beslist ongunstig, het andere gunstiger I luidt. Spr. meende in geen geval te mogen concludeeren tot oplegging van pen gthee.’ of gedeeltelijk voorwaarde lijke straf. Eisch gevangenisstraf voor I den tijd van één jaar en drie maanden. Mr. Rolandus Hagedoom, de verde- I diging voerend, critiseerde het voor onderzoek in deze zaak. Verdachte, toe- I gevend, dat hij over de in de dagvaar- I ding genoemde periode ƒ11.000 heeft I verduisterd, legde daardoor een beken- I tenis af, die meer omvatte dan hij kon verantwoorden. Immers deze som houdt o.m. een post in van 8000, welk be drag door de gemeente Leiden was ge gireerd nog vóór het begin van de in de dagvaarding genoemde periode. Deze som kan hij bovendien niet hebben ver duisterd, omdat hij haar niet onder zich kan hebben gehad. Een element voor verduistering ontbreekt dus hier. Wel I heeft hij met betrekking tot deze post I een misdrijf begaan door .valschheid in de boeken te plegen, met de bedoeling voor een ontstaan tekort te maskeeren, maar dan had men verdachte het mis drijf van art. 360 moeten ten laste leg gen en niet dat van art 359. Een ge deelte van de gepleegde verduisterin gen, waarvan het bedrag in bedoelde I 11.000 is opgenomen, is reeds verjaard. De structuur der ten lastelegging is vol gens pl. onjuist. Men heeft de verschil lende posten eenvoudig bij elkaar ge- I trokken en aldus gecumuleerd. Bewe zen achtte pl. alleen verduistering tot een bedrag van 3000, waarvan ver dachte 900 heeft terugbetaald. PL wees er voorts op, dat verdachte, die een gering salaris genoot waarvan hij een gezin met vrouw en twee kinderen moest onderhouden, terwijl er mlllioe- nen door zijn handen gingen, zoo goed als niet gecontroleerd werd. Het weder rechtelijk tot zich genomen geld heeft I hij niet verbrast doch alleen ten bate van zijn gezin aangewend. Op 23 Octo ber vluchtte hij met ongeveer 1000. Twee dagen daarna bracht hij dit geld terug. Voor zichzelf had hij toen 10 verbruikt. Pl. stelde dit tegenover de handelwijze van zoovele anderen, die zich uit de voeten maakten met *t door misdrijf verkregen geld en zich eerst kwamen aanmelden, toen daarvan niets meer over was. Pl. vroeg de rechtbank aan verdachte een gecombineerde straf op te leggen, gedeeltelijk voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 18 Januari. 2 Terug naar de stad- Hoe is deze proef doorstaan? Ver scheidene euders hebben hun kinderen naar de steden teruggehaald. Het is on- j worcu tegen gewaar- AANSLAG OP EEN RECHERCHEUR TE CORK. Gisteravond werd in een der hoofd straten van Cork de rechercheur Roche door een schot juist onder het hart getroffen, enkele oogenblikken nadat hij een verdachte had aange houden. Twee mannen zijn later ge arresteerd. De gewonde werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar een spoedoperatie noodig bleek. 48 m Over dit probleem zijn zoowaar eenige oplossers gestruikeld. Zij gaven als begin- zet voor wit 2923 aan, meenende, dat zwart 19x28 niet gaat, wegens wit 32x21, zwart 16x36 en wit 2621. Hoewel wit voordeel heeft, is deze stand geenszins gewonnen, waar wit na b.v. zwart 1015 niet kan doorloopen naar dam door 2116. wegens zwart 2227, 2731 en 3641. De eerste twee vraagstukken zijn goed opgelost door: M van Baaien, J. J. Bap tiste, D. Beekhuizen, J Bergmans, F. J Bettink, J. A. Boekholt, C. Chr. Bolle- boom te Voorburg, J. H. Brabers. H. Brogt, A. v. d. Burg, J. H. Cortel, J Crooij, J. Daniels, F. G. Dehnen W. Dek kers, C. W. A. v. d. Eijkel, K. Gorree, A. Groene (of Koene; naam is niet duide lijk leesbaar); H. C. Groeneveld, P. Grouwstra, L. J. Handstede, J. v. d Harst, A. Heeneman, H. Heeseman, F Heijboer te Loosduinen, J. Heijdra. W Heijdra, H. Hoenderdos, J. F. Hoogendijk. D E. Jacobs, J. Th. Jalink, R. de Jong te Loosduinen, P. Kalkman, E. Kastelein, K. Kellerink, H. Ketellapper te Voorburg, A. Keuzenkamp (elk groen-wit dambord is toch te gebruiken? De nummers kunt u er zelf op aanbrengen); J. M. Kiersch te Voorburg, H. J. W. Kip. W. H. de Klerk, M. Klijn, C. J. Krediet te Loosduinen, J. W. Lahaye, A. F. Langeveld, H. D. J. Lavies te Rijswijk, H. Lodder, W. Looman, G. Lotman, P. H. Maartense, M. Meijer, L. Neijmeijer te Voorburg, P. Niessen. (Voor zoover wij kunnen nagaan zijn de door u ingezonden problemen alleen maar lastig Wellicht hebt u ze intusschen gevonden); P Oosenbrug (zooals u het deed, is het goed); H. van Os te Wassenaar, G. Pe- schier, R. Philipsen, I. Pieters, H. L. Pluim jr. te Loosduinen, W. Pluimert, J. Polak, A. Poons, H. Post, Joh. Pouw jr., B J. Pranger, C. J. Privé, W. v. Pijlen, P. Remmerswaal, C. Roels, A. J. J. Ros te Loosduinen, H. A. van Schelt, A. L. J Scholtes, Jagers Veldpost, J. A. Schoone- veer te Rijswijk, J. G. Schophuis, D. Smit, J Smit, F. J. Smith, J. v. d. Spruyt Lzn., Veldpostkantoor no. 8; mej. Jul. O. Stapel, J van Steenwijk, Th. P. Stevens, J. Storm tc Loosduinen, F Tinga sr. (buiten mede dinging), K. T. (wij zullen desgewenscht slechts uw initialen vermelden, doch u ge lieve uw vollen aam op te geven); J. J. Veltkamp, H. v. d. Ven, H. v. d Voort, M. P. J. de Vries, A. Westendorp. H. ‘de Wild, C. Winia, P C. J. van Zonneveld jr (uw zending in dank ontvangen); J. J Zuidhof, H. Zwart en J C. de Zwart te Voorburg. Alleen vraagstuk I: C. Blom, v. d. Graaf, A. C. Zieck en mej. F. L. Zieck. Verdachte legde een volledige beken tenis af. Het O. M., waargenomen door mr. Blok, wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte reeds vijfentwintig strafvonnissen te zijnen laste heeft Volgens eeA psychiatrisch rapport is hij niet ten volle toerekenbaar voor zijn handelingen. Spr. meende echter geen termen te kunnen vinden om ter be schikking stelling van de regeering te eischen en requireerde zes maanden gevangenisstraf tegen verdachte. Mr. L. Weyl, uit Leiden, deed als verdediger een goed woord voor ver dachte en verzocht de rechtbank een straf op te leggen, in tijdsduur gelijk aan die van het voorarrest benevens een voorwaardelijke straf met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 18 Januari. United Press meldt uit Boizano: De meerderheid van de Italiaansche burgers van Duitsche afkomst in het gebied van de Boven-Adige (Zuid-Tirol) heeft naar bericht wordt, ten gunste van het Duitsche burgerschap gestemd, on danks het feit, dat Duitschland betrok ken is in het Europeesche conflict. Volgens de officieele cijfers hebben 185.365 Italianen van Duitsche afkomst voor repatrieering naar het Duitsche Rijk gestemd. Dit is ongeveer 75 pro cent van de totale bevolking. Er bevonden zich 125 gasten in het hotel. Afgrijselijke tooneelen hebben zich tijdens den brand afgespeeld. Gillende vrouwen en kinderen spron gen uit de ramen op straat in een ijzige koude. Velen werden in bed verrast door den brand, zij renden de door het vuur ingesloten gangen op, waar de brandweerlieden later hun verkoolde lichamen vonden. Men gelooft, dat de brand veroor zaakt werd door te hard stoken van een haard. Alle correspondentie deze rubriek bottel lende te richten aan: Damredactie ..Haag sche Courant” Wagenstraat 37. Oplos singen worden tngewacht utterlijk 14 dagen na publicatie der vraagstukken. GEVECHT TUSSCHEN ITALIANEN EN CHILENEN. Te Antofagasta (Chili) is de beman ning van het Italiaansche schip „Castelbianco’.’ in een gevecht geraakt met Chilenen na een politieken twist. Het werk bij het lossen van het schip is tijdelijk gestaakt. Verschillende vech tersbazen zijn gewond; een der Chile nen is naar het ziekenhuis overge bracht. In arbeiderskringen te Antofagasta is men over het gebeurde ten zeerste opgewonden. DE EXPEDITIE VAN DEN IJSBREKER „SE DO F”. De expeditie van den ijsbreker „Sedof”, die zich ruim twee jaar op de meest Noordelijke breedten van de Poolzee bevindt, nadert haar einde. De reis voerde de „Sedof” van de kust van Noord-Siberië in Westelijke richting dwars door het Noordelijke Poolbekken naar de Noordkust van Groenland en betrad daarmede een streek, waarin nog nooit tevoren een schip of een vliegtuig was doorgedrongen. De „Sedof” heeft Noordelijker gevaren dan de „Fram” van Fridjof Nansen. De tocht van dezen ijsbreker belooft een rijken buit aan wetenschappelijke gegevens. Half De cember 1939 is de sterkste ijsbreker van de sovjet-Unie, de „Josef Stalin”, uit Moermansk vertrokken, om de „Sedof” uit het gevaarlijke pakijs te halen ten Noordwesten van Spitsbergen. De „Josef Stalin” is de „Sedof” de beide laatste dagen zoo dichtbij geko men, dat het licht van de schijnwerpers reeds door de bemanning van de „Se dof” gezien wordt. De ontmoeting der beide schepen zal spoedig plaats heb ben. HET O.M. EISCHT ÉEN JAAR EN DRIE MAANDEN GEVANGENIS STRAF. De 44-jarige P. M. M., gewezen adjunct-commies der directe belastin gen te Leiden, heeft zich te verantwoor den gehad wegens verduistering van 11.000 ten nadeele van den Staat der Nederlanden, gepleegd als ambtenaar in het tijdvak 1 Jan. 1936 tot 25 Oct 1939. Een inspecteur der directe belastin gen te Leiden, verklaarde als getuige, dat verdachte’s frauduleuze handelin gen in October j.l. zijn ontdekt. Hij is toen terstond door de mand gevallen, nadat hem was meegedeeld, dat er een tekort in kas was geconstateerd en hij heeft toen bekend zich van het jaar 1925 af aan verduistering te hebben schuldig gemaakt tot het in de dagvaar ding genoemde bedrag. Het geld dat hij te eigen bate had aangewend, was af komstig van stortingen door belasting schuldigen. Verdachte legde ook nu een volledige bekentenis af. In 1925 had hij voor de eerste maal hem niet toeko mend geld zich toegeëigend en hij was daarmee sindsdien geregeld voortge gaan. Het O.M., waargenomen door mr. N. S. Hoekstra, wees er in zijn requisitoir op, dat de gepleegde verduisteringen een bijzonder ernstig karakter dragen, waar zij gepleegd zijn door een ambte naar. Dat verdachte niet scherp werd gecontroleerd, zoodat verduisteringen gemakkelijk konden worden gepleegd, zonder dat ontdekking aanstonds moest volgen, kan dan voor verdachte niet als verzachtende omstandigheid gelden, van een ambtenaar mag men onder alle om standigheden volkomen betrouwbaar- Oplossing wedstrijdvraagstuk I (D. Douwes.) Zwart: 9, 12, 17. 18, 26 en 27 (6 sch.). Wit: 23, 36, 37, 39, 40 en 48 (6 sch.). Wit: 37—31 48—42 36—31 31x4 4x6 Oplossing wedstrijdvraagstuk II. (D. Beekhuizen). Zwart: 10, 13, 14, 16—20, 22 en 24 (10 sch.). Wit: 26, 29, 31—33, 35, 37—39 en 49 (10 sch.). Zwart: 26 x 37(gedw.) 37 x 48(gedw.) 48x45 45x18 tot een foutieve combinatie van het „coun royal -type Als zwart meent voordeel ie behalve door Anderhalf millioen menschen. Nu is er één ding, waarop de Engel- sche autoriteiten terecht trotsch zijn. De evacuatie van anderhalf millioen personen, meerendeels kinderen, vond plaats in vier dagen tijds. en niet al leen in volmaakte orde, maar ook zon der één ongeval. Dit bewijst wel, dat men de organisatie goed had uitgedacht en grondig had voorbereid. De departementen voor Volksgezond heid en Onderwijs, die voor het plan verantwoordelijk waren, werkten samen met de spoorwegen en de plaatselijke autoriteiten en alles ging uitstekend de oorlog maar had ontwik- voorstelling, die wij er Verklaring Redesdale. Lord Redesdale, de vader van Unity Mitford, heeft verklaard:: „Mijn dochter is nu snel herstellen de, maar zij is zeer ernstig ziek ge weest en was geheel üitgeput. Men heeft mij 5000 pond sterling geboden voor een verklaring over haar ziekte, maar zelfs al bood men mij 25.000 pond, dan zou ik nog weigeren iets te zeggen. Ik heb haar nu thuis en dat is het voornaamste.” verstandig en Behuwd. Aanplakbiljetten op de schuttingen Waarschuwen de ouders: „Laat uw kin deren waar zij zijn! Het is veiliger!” Meer kan men echter niet doen. Enge land is een vrij land en het is niet aan de overheid om de gezinsleden tegen hun wil te scheiden. Dat zou in een land met een zoo sterke familietradi tie trouwens nooit worden aanvaard. De moeders met kleine kinderen (on der d> vijf jaar) zijn in nog grooter getale naar huis teruggekeerd. Ook dat is niet verstandig, maar vele de- EEN WITBOEK OVER DE BRITSCH- RUSSISCHE BESPREKINGEN. De „Times” bericht, dat het Britsche witboek over de besprekingen tusschen Engeland en de sovjet-Unie vermoe delijk in de komende 14 dagen zal wor den gepubliceerd. Deze besprekingen zijn mislukt, om dat Engeland weigerde Rusland de vrije hand te geven ten aanzien van Finland en de Oostzee-staten. REEDS IN FEBRUARI ZOMERTIJD. De zomertijd zal dit jaar reeds in Februari worden ingevoerd, dus twee maanden eerder dan gewoonlijk. Vol gens de bladen zal de zomertijd ingaan in den nacht van 17 op 18 Februari. IER8CHE REGEERING KRIJGT VOLMACHTEN. Het parlement te Dublin heeft de regeering volmachten verleend ter ver zekering van de openbare veiligheid. Hierdoor zal het mogelijk worden de genen. die in betrekking staan met het „lersche republikeinsche leger” te interneeren en hun geld, dat uit Amerika afkomstig zou zijn, in beslag te nemen. De commissie-Dies, welke twee jaren lang een onderzoek heeft ingesteld naar „on-Amerikaansche activiteit” heeft gisteren een uitvoerig verslag gedepo neerd bij het bureau van de Kamer van afgevaardigden. Volgens dit document werden onge veer een millioen Amerikanen direct be- invloed door de ondermijnende werk zaamheden van buitenlandsche agenten in de Vereenigde Staten. Deze invloed is als gevolg der internationale gebeur tenissen evenwel snel verminderd. Het rapport komt o.a. tot de volgende conclusies: 1. De groote meerderheid der leden van de C.I.O. (comité voor industrieele organisatie), ook de voorzitter, John Lewis, zijn geen communisten; 2. Het Duitsch-Russische pact heeft er eenigszins toe bijgedragen de consti- tutioneele democratie te beschermen door den waren aard van alle dicta- tuurlanden te doen uitkomen en de tus schen het fascisme van Hitler en het communisme van Stalin bestaande lijkheid te onthullen; 3. De Duitsch-Amerikaansche bond en de Amerikaansche communistische par tij worden door agenten van vreemde landen gestopt en de Amerikaansche autoriteiten moeten hun optreden na gaan. REEDS VIJFENTWINTIG MAAL VEROORDEELD. De 49-jarige huisknecht H. J. A. R., zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, thans gedetineerd, stond terecht wegens diefstal, gepleegd in een perceel aan de Eerste van den Bosch- straat hier ter stede, waar hij in be trekking was. In den namiddag van 10 Sept. j.l. constateerden de bewo ners, die des morgens waren uitge- gaan, bij hun terugkeer, dat uit hun woning eenige colbertcostuums, een hoeveelheid linnengoed, Gerozilver, een koffer, een naaimachine en een bedrag van 7 uit een muntmeter, waren verdwenen. Unity Mitford, de 25-jarige dochter van lord Redesdale, aan wier vriend schap met Hitler op plotselinge wijze een einde is gekomen, is gisteren in Engeland teruggekeerd, omgeven door een geheimzinnigheid als gold het Hit ler zelf, meldt United Press. Toen het stoomschip „Antinea” van den gewonen Kanaaldienst te Folke stone arriveerde, begaven ambtenaren van het departement van binnenland- sche zaken zich aan boord en liepen rechtstreeks naar de eerste klas-hut, waarin miss Mitford zich bevond. Zij droeg geen verband om haar hoofd, doch wel een doek om haar hals. Haar vader wachtte op de kade bij de am bulance; haar moeder en zuster wer den aan boord toegelaten. Het publiek werd op een grooten afstand gehouden; de kade was in ver band met de oorlogsmaatregelen niet toegankelijk en werd bovendien door politie bewaakt Men wilde blijkbaar een demonstratie voorkomen. Den foto grafen was niet toegestaan opnamen te maken. Het duurde een uur alvorens Unity die er bleek en vermoeid uitzag, ver scheen. Zij had moeten wachten tot alle passagiers aan land waren en de controle gepasseerd. Zij stapte met haar vader, moeder en zuster in een blauwe Sedanauto, welke als ambulan ce was ingericht en reed naar het ouderlijk huis te Highwycombe in Buckinghamshire, op twintig k.m. af stand Noordoostelijk van Londen, ge volgd door een karavaan van auto’s met journalisten en fotografen. De „Evening Standard” weet te ver tellen, dat Unity Mitford Duitschland heeft mogen verlaten tengevolge van de stappen, welke via den hertog van Aosta, neef van den koning van .Italië, door Duitsche vrienden bij Hitler wer den ondernomen. Het blad voegt er aan toe, dat Unity’s familie niet weet hoe zij thans tegenover het nationaal- socialistische regime staat. Twee da gen voor het uitbreken van den oor log schreef zij een brief aan haar broe der en vertelde hem, dat haar ideaal van een Duitsch-Britsche vriendschap vernietigd was. Zij hoopte in Duitsch land te kunnen blijven Wedstrijdvraagstuk VII. 13 14 6 ROOSEVELT VRAAGT CREDIETEN. i President Roosevelt heeft het Congres verzocht onmiddellijk 271.999.523 dollar te voteeren voor de bescherming van de Amerikaansche neutraliteit en ter ver sterking van de nationale verdediging. Wij lezen in de geschiedenisboeken over de volksverhuizingen van vroe ger eeuwen. Wie onzer beseft echter, dat er een moderne volksverhuizing heeft plaats gevonden in onze eigen dagen en, bij wijze van spreken, vlak onder onzen neus? Zelfs in Engeland, waar men den massalen uittocht uit de groote steden van moeders, kinderen en gebrekkigen met eigen oogen heeft kun nen aanschouwen, is men eerst lang zaam tot het besef gekomen, dat deze „veiligheidsmaatregel” een gebeurtenis is geweest van de eerste orde, die lang zal nawerken en misschien duizenden menschenlevens blijvend zal beïnvloe den. In die dagen van spanning, vlak voor het uitbreken van den oorlog, was alle aandacht gericht op den organisatiekant van deze moderne volksverhuizing De evacuatie, waarvoor honderdduizenden zich vrijwillig hadden aangemeld er is nimmer eenige dwang op ouders of andere verantwoordelijke personen uitgeoefend moest in een kort tijdsbe stek worden uitgevoerd. Er vond in Londen nog een generale repetitie plaats maar reeds kort daarop kwam de defi nitieve order: „Vertrekken!” - moeders met kleine kinderen lil. JL steden zijn teruggekeerd. In deze cij fbrs is nog niet begrepen den mogelb ken en waarschijnlijken invloed, d. de Kerstviering op dezen terugkee heeft gehad. Men kan zich voorstel len, dat in een land, waarin het Kerst feest zulk een hoogtij in het familie leven beteekent, velen den natuurlij- ken aandrang niet hebben kunnen j weerstaan om het gezin in deze dagen te hereenigen. De terugkeer van een belangrijk percentage der kinderen stelt de En- gelsche autoriteiten voor het vraag stuk van de heropening van de scho len in de steden. Dit is iets, wat men nu juist gaarne had willen vermijden, maar de terugkeer van zoovele kinde ren laat geen andere keuze open. Men kan de jeugd niet zonder onderwijs laten, ten prooi aan wat zij op de I straat kan leeren. Daarom is het be ginsel aanvaard, dat de scholen zoo goed mogelijk van schuilplaatsen zul len worden voorzien en zullen worden heropend naarmate men met dit werk vordert. Intusschen blijft het advies van kracht: „Laat de kinderen op het land!” Elke teruggekeerde is immers een mogelijke vluchteling in de toe komst en de verantwoordelijkheid van ouders en verzorgers is zwaar. Als zich nu c. keld naar de ons van hadden gevormd, dan zouden landsbestuur en ouders, de gelukkige ze kerheid hebben gehad, dat er een groote en goede daad was verricht en de kin deren zouden allen gebleven zijn in de veilige oorden, waarheen zij waren uitgezonden. Het is echter anders geloöpen. Nie mand zal er zich over beklagen, dat luchtoorlog nog niet over dit land losgebarsten, maar evenmin zal iemand kunnen ontkennen, dat deze periode van afwachting de evacuatie op een zware proef heeft gesteld. 46 47 Zwart: 7, 10, 13, 17—20, 25, 35 en dam op 11 (9 sch. en Idam). Wit: 27—29, 31, 38. 39, 41. 48—50 en dam op 2 (10 sch. en 1 dam). Wedstrijdvraagstuk VIII. 13 3 46 47 48 40 M Zwart: 2—4, 6, 7, 11—13, 16, 18, 19, 23, 24 en 26 (14 sch.). Wit: 25, 27, 28, 32, 33, 37—39, 41—43, 45, 48 en 49 (14 sch.). Wij vervolgen de serie middenspelcom» binaties uit de verzameling delijken en provincialen ki Bom. In bovenstaande stelling was wit’s laat ste zet 4741, waarmede hij zwart verlokt royaT’-type. Als zwart meent 1. 2. 3. 4.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3