Vooral! HAAGSCHE COURANT Op eenzamen post EMSERZOUT is alleen verkrijgbaar in vierkante glazen flacons Vrijdag 5 Januari 1940. Inteekenbiljet STADSNIEUWS Geïllustreerd Zondags blad Ten bate het Marine Rampenfonds van HULPAGENTEN KRIJGEN GRIJS UNIFORM FELLE BRAND OP WEILAND ACHTER VEENENDAAL- KADE VIJFDE BLAD. J. CH. E. VINCENT OVERLEDEN FEUILLETON. Schuur met rietmatten in de asch gelegd Prinses bij roode kruis ROTTERDAM LLOYD RAP1DE Het Echte Natuurlijke Vuurgloed tot in wijden omtrek te zien Dr. Schieffer’s Stofwisselingszout In de hal van Cineac aan het Buitenhof alhier is een Nederlandsche mijn opgesteld. Deze mijn werd aangebracht als een spaarpot, waarin men giften kan deponeeren ten behoeve van het Marine- Rampenfonds. Scheveningsche vrouwen geven haar penningske. RECLAMES. No. 17459. de ver- aan NEDERLANDSCHE ZIONISTENBOND. Naam Woonplaats over van j kele beweging. (Nadruk verboden. uit het ge- HOOFDSTUK X. Miss Brown. te (Wordt vervolgd.), premie-uitgave Courant” Nu dan, waarom suisde haar bloed dan? Ik dank U. De man voor haar maakte geen en- OPGEPAST VOOR ZAKKENROLLERS Een bewoonster van de Abrikozen straat heeft gisteren bij de politie aan gifte gedaan, dat in een magazijn in de binnenstad haar portemonnaie is ge rold, welke een bedrag van circa 14 bevatte. In een ander magazijn zijn 2 porte- monnaies gerold respectievelijk 8 en ƒ31 bevattende en toebehoorende aan een bewoonster van de Moreelsestraat en de Frankenstraat. „Vreemdelingenverkeer landsch belang”. door herbouw 0 en 6; door verbouw 14 en 356; door veranderd gebruik en splitsing O en 186. Totaal 263 en 2391. Afneming van het aantal woningen, resp. door slooping 8 en 178; door ver bouw 18 en 433; door ontruiming na on- bewoonbaarverklaring 8 en 95; door ver anderd gebruik en samenvoeging 0 en 206. Totaal 34 en 912. Wijziging van den woningvoorraad resp. 229 en 1479 meer. Aantal woningen op 1 November 1939 140.669. Aantal inwoners der gemeente op 1 November 1939 501.706. Aantal woningen in uitvoering op 1 November ’39 (uitsluitend nieuwbouw): Particuliere woningen 815, Rijks-, Pro vinciale of Gemeentewoningen (niet voor de volkshuisvesting) 2. Totaal 817. dit Handels merk H.K.H. Prinses Juliana heeft heden morgen de gewone vergadering van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bijgewoond. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het uitvarende mail schip „Slamat”. 10 Januari van Genua vertrekkende, zal Maandag a.s. vertrek ken. Wegens de zware bezetting zullen er twee treinen rijden n.l. Trein A. ver trekt 12.14 uur van den Haag H.S. Trein B. vertrekt 3.24 uur van den Haag H.S. Prijs per flacon 1.10 BEROEP BOUWVERGUNNING N.V. PASCO. Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer oud-gezant der Nederlanden, met zijn echtgenoote mevrouw M. E. M. van Nis pen tot Sevenaer geb. jonkvrouwe Ser- raris, eigenaar van het huis en tuin, ge legen Sophialaan 11, alhier, en wonende aldaar, heeft zich tot den Gemeenteraad gewend n. a. v. het beroep, tegen een besluit van B. en W. ingesteld door de N.V. Pasco te Wdssenaar. Bij bedoeld besluit van B. en W. is aan genoemde N.V. Pasco medegedeeld dat er geen termen zijn gevonden om vrij stelling te verleenen van het bepaal de bij art. 3 der verordening op de be bouwing van het Willemspark en in verband daarmede de bouwvergunning voor een op te richten flatgebouw van IC flats met garages en bergplaats op een in genoemd park gelegen terrein, geweigerd. Adr. heeft met algemeene instemming kennis genomen van dit afwijzend be sluit in het belang van het ongerept hou den van deze omgeving, waar o.m. niet minder dan acht gezantschappen zijn ge vestigd. Gevraagd wordt, de afwijzende be slissing van B. en W. te handhaven, mede in verband met den vooral hier ongewenschten kazernestijl van het ont worpen flatgebouw. vallen; Ik zal U een kamer laten aan- Ysot trok haar gescheurde jas bij Zij sloeg haar oogen op en In het ziekenhuis aan den Zuidwal is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer J. Ch. E. Vincent, oud-hoofdwerktuig- kundige van de H.V.A. in Nederlandsch Indië. De teraardebestelling is vastgesteld op morgenmiddag te 3.15 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Gistermiddagisde 13-j a r i g e A. de G. uit de Pluvierstraat tijdens het schaatsenrijden op den vijver van het Gemeentemuseum aan de Stadhouders- laan gevallen, tengevolge waarvan hij een hersenschudding kreeg. De genees kundige dienst vervoerde hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Gisteravond is de 31-jarige H. W. uit de Azaleastraat tijdeni het schaatsen rijden op de ijsbaan „Hanenburg” aan de Goudenregenstraat gevallen en heeft het linkerbeen gebroken. De geneeskun dige dienst vervoerde hem naar het Roode Kruis .ziekenhuis. Gisteravond heeft de m o- torspuit Archimedesstraat een schoor steenbrand gebluscht in perceel Ampè- restraat 58. Omstreeks 7 uur kwam gis- teravond in de Wagenstraat een 39- jarige bewoner van de Schenkkade. die onder drankinvloed verkeerde, ten val. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, alwaar hij ter observatie is opgenomen. STAND DER WONINGMARKT. Het Gemeentelijk Statistisch Bureau deelt omtrent den stand der woning markt in de residentie op 1 November 1939 het volgende mede: Aantal woningen op 1 Januari 1939 139.190. Aantal inwoners der gemeente op 1 Januari 1939 495.518. Toeneming van het aantal woningen, resp. in October 1939 en van 1 Januari tot 1 November 1939: door nieuwbouw: Gemeentewoningen 0 en 161; vereenigingswoningen 0 en 86; schuur door enkele jongens, particuliere woningen 249 en 1592. Rijks-, Provinciale of Gem. woningen Een felle brand heeft gisternamid- dag omstreeks 5 uur, een tuinbouw- schuur, waarin eenige duizenden rietmatten ter afdekking van broei- ramen, waren opgeslagen, op een weiland achter de Veenendaalkade volkomen in de asch gelegd. De aandacht van velen, die zich op genoemd tijdstip van hun kantoren huis waarts begaven, werd getrokken door een rossen gloed, welke zich in Zuide lijke richting afteekende tegen den hel deren vrieshemel. Onmiddellijk dacht men aan een zwaren fabrieksbrand in het Zuidelijk stadsdeel. Het loeien der motorspuiten van de brandweer versterkte deze meening en honderden spoedden zich per fiets of auto in de richting van den vuurgloed. Gelukkig bleek spoedig, dat ’t slechts een schuur was, waaruit hoog de vlam men oplaaiden. Door de geïsoleerde lig ging van de schuur, waarin behalve de rietmatten ook nog ongeveer 500 ramen in lijst, kisten plat glas en een tomaten sorteermachine, waren opgeborgen, be stond er geen vrees voor uitbreiding van dezen brand. Het eerst verscheen de motorspuit van het bureau van der Vennestraat ter plaatse. Militairen gelegerd in omlig gende scholen, waren eveneens toege sneld en assisteerden bij het uitleggen der slangen. Tientallen meters moesten worden uitgelegd, daar de schuur, die het eigendom was van den kweeker A. Flinterman, ver in het land lag. Een en ander was oorzaak, dat eerst een uur. nadat de motorspuit ter plaatse was, wa- tet kon worden gegeven. Met twee stra len op de waterleiding werd de strijd met het vuur aangebonden, doch de vuurzee minderde pas, toen alle rietmat ten in vlammen waren opgegaan. Later werd de motorspuit aangesloten op het water van de Escamplaan. De schuur stond op een kleine tuin derij: de aan de broeiramen aangerichte schade was niet groot. Van de schuur met inhoud bleef niets meer over. De blussching, welke onder leiding stond van den inspecteur-brandmeester S. de Graad, nam verscheidene uren in beslag De motorspuit van het bureau Archi medesstraat, welke eveneens was ver schenen, behoefde geen dienst te doen. Als oorzaak van den brand wordt aan genomen het spelen met vuur in de COMMISSIES VAN TOEZICHT INGE VOLGE ARBEIDSBEMIDDELINGS WET 1930 Op 1 Januari 1940 is de termijn van vier jaren verstreken, voor welken de plaatsvervangende voorzitter, de leden en plaatsvervangende leden-werkgevers en -werknemers van de Commissie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeids beurs, bedoeld in art. 13 der Arbeids- bemiddelingswet 1930 werden benoemd. Eveneens is op 1 Januari 1940 geëindigd de benoemingstermijn van vier jaren, voor welken benoemd werden de plaats vervangende voorzitter, de leden- en plaatsvervangende leden-werkgevers en -werknemers van de commissies van toezicht (voor vakafdeelingen), bedoeld in artikel 26 der aangehaalde wet. Het aantal dezer laatste commissies werd bij raadsbesluit van 30 Januari 1939 met èèn vermeerderd, t.w. ten behoeve van de vakafdeeling Ook de leden dezer commissie traden 1 Januari 1940 af. Een nieuwe benoeming van de plaats vervangende voorzitters, alsmede van de leden en hun plaatsvervangers, èn van de commissie van toezicht, bedoeld in artikel 13, èn van de commissies van toezicht, bedoeld in artikel 26 van de Arbeidsbemiddelingswet 1930, zal thans moeten plaats hebben. Voorzitter van eerstgenoemde commissie is ambtshalve de wethouder van Sociale Zaken, van de andere commissies de directeur der Arbeidsbeurs. Plaatsvervangend voorzitter van eerst- Zy merkte de uitdrukking in zijn oogen en schrok. Direct ging ze weer zitten en met sidderende hand zocht zij haar koker en nam een sigaret. Onmiddellijk reik te Hauser haar vuur. Zyn oogen glinsterden spottend. Mag ik U mjjn indentiteitspapie- ren laten zien? zei Ysot zakelijk en in haleerde diep den rook van haar sigaret. Papieren? vroeg Hauser gering schattend en nam de documenten ach teloos van haar aan. Hij legde ze voor zich neer en bladerde ze vluch tig door. Ik weet heel goed, dat deze pa pieren in orde zijn. Ik hoop, dat ze U niet te veel gekost hebben. Ysot verstarde. Waar ziet U mij voor aan? Hauser nam een boek, waarin hij een bladzijde opzocht. Zorgvuldig on derstreepte hij een zin met de liniaal en het potlood van Bogdanoff. Toen reikte hij haar het boek over. Ysot wierp er een blik op het was het Fransche reglement van krijgstucht. Hij had paragraaf 69a. onderstreept: ,,In oorlogstoestand kunnen spionnen ook zonder vorm van proces worden neergeschoten.” Langzaam sloeg zij het boek dictee. Een bitter lachje trok om haar monM. U zocht een aanleiding om mij nog meer te beleedigen dan Uw offi cieren gedaan hebben. Zij gooide het boek voor hem op tafel. Een roode gloed trok over zijn ge zicht. PORTRET VAN PRINSES IRENE. Onze stadgenoote, de pianiste en tee- kenares Dorothea Cordess, die o.a. portretten teekende van Brailowsky, Chamberlain, Anna Paulowna e.a., heeft een levensgroot portret geteekend in symbolischen vorm van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Irene, welk geschenk Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft aanvaard. De ondergeteekende verzoekt de administratie van de „Haagsche Cou rant” hem (haar) te noteeren voor een abonnement op het „Geïllustreerd Zondagsblad” tegen den prijs van 65 cent per kwartaal 0.90 en 1.30 per post). Gisteravond heeft de heer S. van Creveld, hoofdambtenaar bij de poste rijen in Ned-Indië, thans met verlof hier ter stede, in een goed bezochte bij eenkomst van den Nederlandschen Zio nistenbond, afd. den Haag, in Baga telle, Passage, gesproken over „Zionis tisch leven in Nederlandsch Oost- Indië”. In zijn begroetingswoord bracht de voorzitter der afdeeling den spre ker van dezen avond dank voor het hoogst belangrijk zionistisch werk dat hij reeds jaren in Indië verricht. De heer van Creveld, die vaak op zijn verlofreizen Palestina heeft bezocht, begon zijn betoog met erop te wijzen dat eerst na de bekende Balfour- declaratie in 1917 de propaganda voor het zionisme in Indië is aangevangen, die geleid heeft tot de oprichting van den Nederlandschen Indischen Zionis tenbond. In verband hiermede achtte spr. zich verplicht hulde te brengen aan mr J Hen, gep. vice-president van den Raad van Justitie in Indië, die be schouwd kan worden als een der eerste pioniers van het Zionistische werk en van het Joodsche leven in Indië. Spr. somde de moeilijkheden op waarmede hij en vele anderen te kampen hadden alvorens vruchtbaren arbeid te ver richten viel. Vooral de vele mutaties waren vaak oorzaak dat het werk ge stagneerd werd. Voor vele Joden in Indië die tot nu toe ver van het Jo dendom afstonden, was het een wel- voorkome men: verstopping, slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz. door grondige zuivering van bloed en inge wanden met Een weldaad voor het organlsmel Flacon t 1.OS. Dubbele Hecon.f 1.7S bij epothekere en vakdrogl«t«n. keek in het verweerde gezicht, in de koele blauwe oogen van den onbewe- gelijken man. Hij moest spreken, zij Mijn officieren zullen hun verontschul digingen komen aanbieden. Hij knikte even en was verdwenen. Ysot stond alleen. Ze staarde in de donkere gang, waar het benauwd was van de hitte. Wat kon er nu nog ge beuren? Niets. Deze officier met de koele oogen was zeker de comman dant. En hij liet niet toe, dat er iets gebeurde, de officieren zouden hun verontschuldigingen aanbieden... Er verschenen twee woestijnbewo- ners met olielampen. Zij bogen diep. Wij zullen steeds bij de dame blijven, en niet van haar zijde wijken, weer loopen zei een van hen zachtjes. Wij zullen )c_. 13) Wacht! riep Hauser. Twee Arabieren kwamen donker te voorschijn. O’Murphy liet zijn armen zakken en ging wankelend naar de kamer terug. Wat had hij willen doen? Was hij gek geworden. Hij had Hauser willen slaan, Hauser! Allemaal de schuld van de vrouwen... Zijn hoofd gloeide. Hij ging regel recht naar zijn bed, voorbij Achilles, die hem met bebloede handen op wachtte, nog immer gereed voor den strijd. Hij wierp zich voorover en ver stopte zijn gezicht in de dekens. Zijn schouders schokten. De hulpagenten, die het vorig jaar bij het politiecorps zijn aangesteld, krij gen een nieuw uniform. Het bestaat uit een grijs whipcord tuniek met pan talon en een grijze pet, waarom een band met het opschrift „hulppolitie”. Voorts een winterjas van donkergrijze kleur. Men is hiertoe overgegaan ten einde uniformiteit te verkrijgen in de kleeding dezer agenten. Reeds zijn enkele agenten in den nieuwen uniform uitgerust, hetgeen zeer binnenkort met allen het geval zal zijn. dant, de man met het verweerde ge zicht en de rustige, koele blauwe oogen. Hij hield het hoofd gebogen en schreef. Het licht speelde over zijn haar, dat hij glad achterover gekamd droeg, zooals een willekeurig jong- mensch in Parjjs, in het vaderland. Niets aan hem verried den bendelei der, den avonturier. Toen hij Ysot opmerkte, stond hij half op en bood haar met een lichte handbeweging een stoel aan. Ysot was heelemaal rustig gewor den. De glans van het bruine, goed- gekamde haar van den man tegenover haar, had haar volkomen gerustge steld. Een fatsoenlijk jongmensch! En zij had er slag van met fatsoenlijke jongemannen om te gaan en in het bijzonder, als ze een beetje verlegen waren zooals deze. Dan moesten ze een beetje vriendschappelijk behandeld worden, zoodat ze vertrouwen in iemand kregen... Deze man was blijk baar een mensch. Hauser legde zjjn pen neer. Koel waren zijn oogen op haar gezicht ge vestigd. De lippen vormden een stren ge lijn. Waarom heeft U zich gevangen laten nemen? vroeg hij kort. Ysot was verbaasd en boos. Opge wonden sprong zij op: Ik had gedacht een verontschul diging van U te hooren en U beleedigt mij. Uw soldaten hebben mijn banden stukgeschoten en de wagen tegen mijn wil hierheen gesleept. Toen hebben Uw heeren officieren zich tegenover mij gedragen op een manier, welke elke beschrijving tart. En U vraagt mij, waarom ik my gevangen liet nemen? De belangstelling voor dezen brand was buitengewoon groot. Bijzondere af- (niet voor de volkshuisvesting) 0 en 4; zettingsmaatregelen behoefden echter niet getroffen te worden. NIEUWJAARSBIJEENKOMST CEN TRAAL DRANKWEER COMITÉ. In de zaal van de C.J.M.V. hielden de Haagsche drankbestrijders, vereenigd in het Centraal Drankweer Comité, hun jaarlijksche Nieuwjaarsbijeenkomst. De zaal was tjokvol. De voorzitter, de heer A. Martinus. memoreerde in zijn openingswoord het in den zomer ge houden sport- en kinderfeest, dat een zoo groot saldo opleverde, waardoor twee kinderen door „Kinabu” konden worden uitgezonden voor herstel van gezondheid. Voorts herinnerde spr. aan de op richting van het Mil. Tehuis in de Nieuwe Havenstraat, door een eenvou dig drankbestrijdster met behulp van buren begonnen, en dat in de behoeften van duizenden militairen voorziet. Een zeer gezellig programma werd vervolgens afgewerkt, waaraan mede werkten de heer W. Vermeer met solo zang, de zangkoren „Trouw en Vriend schap” van de I.O.G.T. en „De Onthou- dersstem” van de A.N.G.O.B. Enkele leden van de N.CJ.G.O.V. „de Schakel” vertoonden een revue-schets. U schijnt de eenige hier in het fort te zijn, die weet, hoe het hoort, zei ze zachtjes. Zij wist nu, dat haar krachten begrensd waren. Zij had zich voorgenomen een berg te bestijgen, een torenhoogen berg. Nu stond zij aan den voet en nu begaven zich haar krachten al... Ook deze man antwoordde niet. Zij van de „Haagsche 16 pagina’s omvang, schijnt iedere week. Afgehaald onze bureaux Wagenstraat 37, 5 cent per nummer. Abonnementsprijs uitsluitend voor onze abonné’s 65 cents per drie maanden. Postabonnementen voor binnenland ƒ0.90, buitenland 1.30 per 3 mnd. bij vooruitbetaling. Men kan zich ook bij den couranten bezorger abonneeren. Heden is het nummer van 7 Januari Verzonden. elkaar. 7" keek in het gezicht van Hauser, die zwijgend en in afwachting voor haar stond. Het bloed suisde in haar oogen. Wat was er gebeurd? Niets, immers? - w*J2en. waar U zich verkleeden kunt, zij het zich gewenscht had. Men had haar niets gedaan en ze had alle ge legenheid om aan het werk te gaan. Ze meende, dat zij den toestand nu vrij goed overzag. De commandant zou niet willen hebben, dat er iemand in haar buurt kwam. Hij was een voorstander van discipline... Daar waren haar koffers ook al. Er werd een brits opgeslagen. Men scheen er dus blijkbaar op rekenen, dat zij hier langeren tijd zou verblijven? Het lag in haar macht om dien tijd zoo kort mogelijk te maken... Ysot sloot de deur en bleef even luisteren. Ze hoorde iemand heen en ze vond het prettig, dat ze een bewaker had. Nog nooit de dame naar haar kamer begeleiden en haar koffers halen. De Arabier richtte zich op, zijn mooi gevormd bruin gezicht keek on verstoorbaar langs haar heen. Hij ging haar voor, beklom een trap en opende de deur van een kleine leege kamer. Ysot ging naar het venster. Zij kon over de binnenplaats uitzien. Deze werd overgoten door het blauwe licht van de maan. Daar stond haar auto, omringd door nieuwsgierige soldaten. Een man met een geweer hield er de wacht bij. Hij stond op de zitplaats van den chauffeur en sticuleerde hef tig, terwijl twee anderen de koffers aflaadden. Ysot bracht een hand naar haar hart, dat rustig sloeg. Zij was in het fort, had een kamer gekregen. Wat wilde zij nog meer? Had ze misschien gedacht, dat men haar met open armen ontvangen zou? Tot nu toe was het zoo gegaan, als was een gevangene zoo in zijn schik met een cipier geweest... En daar was zelfs water. Kijk eens aan, een gevangenis met comfort. Zij opende haar kleinenkoffer en koos met overleg een eenvoudig sport- costuum uit. Zij was nu niet langer bang, de eenige vrouw tusschen al de ze mannen te zijn. Integendeel, het was haar eenige wapen! IJverig was zij bezig met het in richten van de kamer. Men zou weten, dat hier een vrouw woonde! Deze kamer zal haar citadel zijn. Als zy zich uit een zwaren strijd te rugtrekt, om tijdens een korte pauze nieuwe krachten te verzamelen, dan zal haar kamer, de kleine spiegel, welke zij nu zes jaar overal met zich mee heeft genomen en welke nu hier aan de muren van een woestijnfort hangt, de bruine koffer, welke al haar reizen heeft meegemaakt, de zilveren kam al deze dingen zullen haar nieuwen moed geven en haar toonen, dat zij niet alleen is. Er werd geklopt en een Arabier trad binnen. De dame wordt verzocht in de kamer van den commandant te ko men. Ysot nam haar taschje, haalde diep adem en verliet het vertrek. De schildwachten groetten. Men kreeg achting voor haar. Zij werd Iemand van beteekenis. Men geleidde haar tot voor een een voudige deur, welke door een schild wacht bewaakt werd. Haar begeleider opende deze. Een hel licht sloeg haar tegen. Aan de schrijftafel zat de comman- MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS. In het Museum voor het Onderwijs zal morgenmiddag om half drie een rondgang onder geleide door de afdee ling Natuurkunde gehouden worden; vooraf gaat een inleiding. Zondag 7 Januari, om half drie is er een rondgang onder geleide door de afdeeling Volkenkunde; inleiding met lichtbeelden over de bevolking Suriname. Woensdag 10 Januari, om half drie wordt een rondgang onder leiding door de afdeeling „Indië” gehouden; inlei ding met lichtbeelden over de Dajaks. waarbij gedemonstreerd zal worden „Ziekenverpleging”, met den blaasroer. Daarna volgt een vertooning van een film over Borneo. Woensdag 10 Januari, des avonds om 8 uur zal de cultuurfilm „Strijders om het leven"; Louis Pasteur, worden vertoond. „DE VEREENIGDE ZANGERS”. Op Nieuwjaarsdag heeft het mannen koor „De Vereenigde Zangers” een con cert gegeven voor de gestraften in de Strafgevangenis aan den Pompstations- weg te Scheveningen. Aan dit concert werd belangeloos medegewerkt door mej. Nelly Smit, sopraan en den heer J. Arendse, bariton. kon wachten. Eindelijk... hij sprak: U zat in die auto? Belachelijk, dat had hij ook al merkt! Zij bewoog zich niet. Hauser wendde zich stroef om, na dat zijn blik op haar kleeren was ge- genoemde commissie was tot dusverre de heer mr. dr. A. L. Scholtens, secre- taris-generaal van het departement van Sociale Zaken. De heer Scholtens heeft yerzocht niet voor een herbenoeming in aanmerking te worden gebracht. De heer Scholtens is gedurende ruim 23 jaar ondervoorzitter van het vroegere bestuur der Gemeentelijke Arbeids beurs geweest en na de inwerking treding van de Arbeidsbemiddelingswet 1930 gedurende bijna 7 jaar plaatsver vangend voorzitter van de commissie van toezicht, welke commissie genoemd bestuur verving. B. en W. stellen den Raad voor dan ook voor den heer Scholtens dank te betuigen voor de zeer gewaardeerde diensten, welke hij be langeloos aan de Gemeente heeft be wezen. B. en W. geven den Raad tevens in overweging, nu in de vacature van plaatsvervangend voorzitter van de commissie van toezicht moet worden voorzien, als zoodanig te benoemen den wethouder, die als waarnemend wethouder voor Sociale Zaken optreedt. Behoudens na te noemen wijzigingen bevelen B. en W. de aftredende leden en hun plaatsvervangers voor een herbe noeming aan. In de vacatures, welke in de commis sies door overlijden van het plaatsver vangend lid-werkgevers W. F. de Kleer maker en van het lid-werknemer J. C. Houtzager, zijn ontstaan, dragen B. en W. ter benoeming voor onderschei denlijk de heeren J. van der Ham en J. G. Siemerink, en in de plaats van den heer A. von der Möhlen, die zich uit zaken heeft teruggetrokken, den heer A. van Woerkom. kome gelegenheid zich weder daarvoor te interesseeren. De offervaardigheid was zoo groot dat in anderhalf jaar tijd 30.000 aan het Joodsch Nationaal Fonds kon worden afgedragen. Bin nenkort zal de oud-voorzitter van den N.Z.B. naar Indië vertrekkken om daar het geheele Zionistische werk te orga- niseeren. Spr. deed nog vele inte ressante mededeelingen omtrent het Joodsche leven der 3000 in Indië wonende Joden en eindigde met de hoop uit te spreken dat het Joodsche vraagstuk in Zionistischen zin zal wor den opgelost. Na een hartelijk dankwoord van den voorzitter werd de vergadering beslo ten met het zingen van „Hatikwa”. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT”. Op Donderdagavond 18 Januari zal de heer H. W. R. de Waal, directeur der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voor de af deeling ’s-Gravenhage der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat” een lezing met film in „Excelsior” houden over: als Neder-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17