De Finnen zouden Salla hebben heroverd 1940. No. 17459. Duitsch offensief het Rotsblok vernielt twee huizen Hevige bombardementen voorjaar? Vrijdag 5 Januari. BELANGRIJKSTENIEUWS BUITENLAND in aan een De Belgische kabinets- vorming Het Finsche legerbericht er- Generaal Wallenius het front aan Nog steeds aardschokken m e Aan het Karelische front leggen de Russen verdedigingszöne Het Russische leg bericht EERSTE BLAD. Eerste blad, pag. 2. ten Salla door de Finnen heroverd? BINNENLAND voor Een Russische „Siegfriedlinie” Derde bind, pag. L Oerde blad, pag. 1. Derde blad, pag, 1. Pierlot. Vierde blad, pag, 1. legerbericht meldde men Derde blad, pag. 1. concentratie een meter De Belgische ministerpresident Pier lot heeft heden het collectieve ontslag der regeering ingediend. De koning heeft Pierlot opgedragen, opnieuw een kabinet te vormen. Het verluidt evenwel, dat de Rus sen het hard te verduren hebben en reeds over de grens zouden zijn teruggeworpen. belang bij een samenwerking ter ver-I werkelijking van hun politieke eischen J tegenover de Westelijke mogendheden, I Men is te Brussel algemeen van oor deel, dat Pierlot zich ertoe zal bepalen, zijn kabinet te herzien en het terug te brengen van 18 op 14 ministers. United Press meldt uit Kopenhagen Volgens geruchten uit Finland zouden de Finnen na een strijd van twee clagen erin geslaagd zijn Salla te heroveren. Dit resultaat, dat eenige overeenkomst vertoont- met het verloop bij Kianta- jarvi, zou volgens het Finsche opper bevel wel eens beslissend kunnen zijn voor de verdere ontwikkeling der krijgs verrichtingen in den Salla-sector. een door De directie van de HollandAmerika- lijn heeft besloten, het s.s. „Statendam” op te leggen, daar niet voldoende em plooi voor het schip kan worden ge vonden. De gemeente-ontvanger van Velzen is gearresteerd onder verdenking van fraude. Gisteravond heeft een zware brand gewoed in het gebouw van Vroom en Dreesmann te Amsterdam. Twee ver diepingen werden door het vuur ver woest Gistermiddag is nabij Pernis onder Rotterdam een nieuw éénmotorig Kool- hoven-vliegtuig van het type F.K. 56 neergestort en totaal vernield. De eenige inzittende van het toestel, de reserve- eerste-luitenant-vlieger Th. H. ('oppers, invlieger der Koolhoven-fabrieken, werd op slag gedood. Nieuwe versperringen, bestaande uit mijnen, netten en kettingen, zijn voor de Deensche kust aangebracht. Eerste blad, pag. 2. Het Belgische kabinet is afgetreden. Minister-president Pierlot is opnieuw mpt de formatie belast. Eerste blad, pag. 1. Volgens lord Lothian zou in het voor jaar een Duitsch offensief beginnen. Eerste blad, pag 1. Met ingang van 1 Februari worden alle Britsche koopvaardijschepen door de regeering opgevorderd. Eerste blad, pag 2. Amerika zou dit jaar ruim 5000 vlieg tuigen aan de geallieerden leveren. Vierde blad, pag. 2. BUITENLAND De Finnen hebben opnieuw Russische aanvallen afgeslagen. Salla zou door de Finnen zijn heroverd. Eerste blad, pag. I. Feestdagen 37 Naar uit Helsinki wordt gemeld be richten waarnemers aan het Karelische front, dat de Russen op verschillende punten begonnen zijn een soort „Sieg friedlinie” te maken tegenover de Man- nerheimlinie. Dit is de eerste bevesti ging van het bericht, dat de Russen een dergelijke verdedigingszöne gingen aan leggen. Dit zou kunnen beteekenen, dat de bevelhebbers van het roode leger be sloten hebben zich hier te verschansen, daar de aanval gefaald heeft of deze linie als uitgangspunt te maken voor een nieuwen onmiddellijken of toekom- stigen aanval. Een uitgestelde aanval, n.l. in het voorjaar is aannemelijker daar de weersomstandigheden dan niet zoo ten voordeele van de Finnen zullen zijn. Verklaring van den Britschen ambassadeur Lothian PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Fr. p. post met Modeblad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukw.-posttarief van toepass. is ƒ7.— p. kw. Bij postkan toren tegen de geldende goedk. ab.prijzen. Afz. numm. 5 et, fr. p. post 10 ct. Elf personen gedood Te Cividale bij Udine heeft zich ernstig ongeluk voorgedaan. Op de helling van een berg raakte, vermoedelijk tengevolge van den zwa- ren storm, een rotsblok los, dat op 2 huizen neerkwam en ze volkomen verwoestte. Elf personen vonden daar bij den dood. Een vrouw met haar beide kinderen is wonder boven wonder in een belen dend huis aan den dood ontkomen. Men heeft de lijken nog niet kunnen bergen. Volgens uit Rovaniemi, het hoofd kwartier van het Finsche Noorde lijke leger, ontvangen berichten wordt thans aan het front van Salla een tweede slag geleverd bin nen een week tijds. De strijd woedt ten Noorden van Salla. De Britsche ambassadeur te Washing ton, lord Lothian, heeft gisteren een redevoering gehouden voor de vereeni- ging voor buitenlandsche zaken te Chi cago. De ambassadeur zeide, dat vol gens het Britsche standpunt er thans alle waarschijnlijkheid bestaat, dat Duitschland begin van het voorjaar zal trachten een beslissende overwinning op de geallieerden te behalen door een ver- schrikkelijken aanval te land, ter zee en in de lucht, waarbij het gebruik zal maken, van alle materiaal, waarover het te beschikken heeft. Lothian zeide verder: „Wij gelooven, dat wij met succes den Duitschen aan val zullen kunnen afslaan en dat indien deze, gelijk in 1918 zal zijn afgeslagen, het niet lang meer zal duren of het Hitlerisme zelf zal in een nederlaag ondergaan. Wij maken ons geen illusies Russische toebereidselen voor een nieuw offensief Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Russen hun voorbereidingen voor een nieuw offensief op de Karelische land engte vrijwel hebben voltooid. Voor den geheelen Finschen veldtocht zijn 2 mih- lioen man gemobiliseerd. Daarvan zijn op het oogenblik 800.000 man in ac- tieven dienst in alle sectoren, uitgezon derd Petsamo. De rest ontvangt in kampementen hun opleiding. Op drie verschillende punten zijn de Russen in de afgeloopen dagen teruggeslagen toen zij over het ijs trachtten de Finsche forten te bestormen. Hongarije bezorgd over Russische Balkanplannen De Russische zware kruiser „Kirof* een Estlandsche haven binnen gesleept Uit Tallinn meldt Reuter, dat drie Russische sleepbooten den Russischen zwaren kruiser „Kirof” de Estlandsche haven Libau hebben binnengesleept. Het schip is ernstig beschadigd en ver moedelijk zullen 4 maanden noodig zijn om het weer zeewaardig te maken. Ook het eiland Dagoe zou gebombardeerd zijn Het Deensche blad „Berlingske Afte- navis” bericht, dat niet alleen het Estlandsche eiland Oesei doch ook het eiland Dagoe, waar zich eveneens Rus sische vliegvelden bevinden, door de Finnen is gebombardeerd. Belangrijke besprekingen van graaf Csaky te Venetië Weer opdracht aan Pierlot Op de Amerikaansche begrooting is 1800 millioen dollar uitgetrokken voor de landsverdediging. Eerste blad, pag. 3. Duitsche vliegtuigen hebben op de Noordzee Britsche trawlers aangevallen. Een trawler wordt als vei loren be schouwd. Op een spoorwegovergang nabij Ma lang werd een personenauto door een sneltrein vermorzeld. Mevr. Bos. uit Kediri, en haar 9-jarig dochtertje, het echtpaar Juch en de Inlandsche chauf feur werden gedood. Derde blad, pag. 2. Tot burgemeester van Voorburg is benoemd dr. J. A. Nederbragt, laatstelijk voorzitter van den havenraad van Danzig. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en BUREAUX WAGENSTRAAT 35 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Italië en Rusland kunnen alleen hun eischen vervuld zien in het geval van een Duitsche zege over de geallieer den. Als zeker mag worden aangeno men, dat Duitschland zijn best zal doen om Rusland af te houden van een actie in den Balkan, waar een gewapend conflict den toestand in Europa nog in gewikkelder zou maken dan hij reeds is. Hongarije beschouwt op dit oogen blik de sovjet-Unie als een groot ge vaar en het is er op voorbereid, elke schending van zijn grenzen te weer staan. Het rekent op steun van Italië en Zuid-Slavië in zijn poging om elke doordringing van het bolsjewisme naar den Balkan te bestrijden. Tegelijkertijd geeft Hongarije echter zijn revisionis tische eischen niet prijs. Volgens de meening van een Hongaarsch revisio nistisch leider, zou Hongarije, indien de Russen Roemenië aanvallen, waar schijnlijk Transsylvanië bezetten en zich in de Karpathen de natuurlijke grens van het land verdedigen. Tevens rekent men er te Boedapest op, dat de geallieerden, indien de sov- jet-Unie een opmarsch in Zuidoost- Europa zou ondernemen, ook niet on bewogen zouden blijven. Uit Istanboel wordt gemeld, dat de ook de Japansche diplomaten opmerke lijk belang stellen in den Balkan ten opzichte van Rusland. De Japanners zullen een blok, gericht tegen Russi sche agressie in den Balkan, krachtig steunen. Het Finsche gisteren: Te land: Met uitzondering van het gebruikelijke geschutvuur en het optre den van patrouilles van weerszijden zijn de dag van 3 Januari en de och tend van heden betrekkelijk rustig geweest op de Karelische landengte. Aan de Oostgrens, ten Noorden van het Ladogameer, is de toestand onge- Nog dagelijks doen zich aardschok ken voor, hoewel deze minder hevig zijn. Uit Tokat wordt gemeld, dat de stad Reshadiye thans vijftien onder de aardoppervlakte ligt. Vele dorpen zijn nog steeds geïso leerd tengevolge van de meters hooge sneeuw op de wegen. De Zuidslavische ministerraad heeft besloten aan Turkije voor drie millioen dinar bouwmateriaal tot herstel van de geteisterde gebieden ter beschikking te stellen. heden in hetwelk nieuwe Dit nummer en No. 1 bestaat uit VIJF bladen van de „Nieuwste Mode” De reis van graaf Csaky, den Hon- gaarsefcen minister van buitenlandsche zaken, naar Italië, trekt sterk de aan dacht. Hij is gisteravond uit Boeda pest naar Italië vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij tegenover een correspondent van Stefani, dat „hij zich er over verheugt, wat te gaan uit rusten aan de prachtige Ligurische Ri viera, na zijn zwaren arbeid van het afgeloopen jaar. Csaky zal, alvorens naar San Remo te gaan, twee dagen te Venetië door brengen en het gerucht gaat, dat hij daar belangrijke besprekingen met Italiaansche njinisters zal voeren. In zekere kringen te Rome verwacht men, dat de reis van graaf Csaky de gelegenheid zou kunnen geven voor een onderhoud van Göring of een andere hooge Duitsche persoonlijkheid met graaf Ciano en den Hongaarschen mi nister van buitenlandsche zaken. Dit onderhoud, dat dan te Venetië plaats zou vinden, zou meer in het bijzonder in staat stellen tot de bestu- deering van het respectieve standpunt der drie landen ten aanzien van de problemen, welke gesteld worden door het sovjet-Russische imperialisme en de bedreiging, welke Moskou doet drukken op het Donaubekken en den Balkan. Over Rusland’s plannen ter verster king van zijn in Finland verzwakte militaire prestige, loopen al sedert eenigen tijd diverse geruchten. Som migen voorspellen een Russischen aan val op Roemenië en speciaal in Hon garije is men die opvatting toegedaan. Rusland zou streven naar de herkrij ging van Bessarabië en naar de con trole over de Dardanellen. Het zou daarbij in botsing komen met de Ita liaansche en Duitsche belangen op den Balkan. Terwijl er mogelijk een af spraak zou bestaan tusschen Berlijn en Moskou ten aanzien van den Balkan, is Italië weinig gesticht over het voor uitzicht, dat het bolsjewisme de han den naar den Balkan zou uitstrekken. Een poging daartoe zou een Italiaansch- Russisch conflict kunnen uitlokken en voor Berlijn zou een oorlog tusschen zijn beide „vrienden” allerminst wel kom zijn. Te Berlijn tracht men de situatie aldus op te helderen, dat Italië geen belangen heeft in Noordoost- Europa, terwijl Rusland geen direct be lang heeft bij de Middellandsehe Zee. Rome en Moskou hebben echter meer Finsche autoriteiten nemen aanzien van deze gevechten een zeer groote geheimhouding in acht. Zij staan geen enkelen vreemde ling toe de gevechtszone te nade ren. over den verschrikkelijken aard van de botsing, indien en wanneer deze komt of voor de gevolgen daarvan voor de menschheid”. Lothian vervolgde: „De Britten zijn er thans van overtuigd, dat Hitler naar verovering en overheersching streeft. Dat is de reden, waarom de geallieer den tot hun besluit zijn gedreven. In het bijzonder sedert de invasie in Fin land, zien zij zich opnieuw geplaatst voor een vreeselijken strijd tusschen tyrdnnie en vrijheid”. Over de vooruitzichten op vrede, her haalde Lothian, dat in Europa een stel sel van federalisme moet komen. De eenige grondslag voor een stabiele en vrije wereld is volgens den ambassa deur de controle ter zee op beginselen waarover de democratieën het eens zijn. „Indien Duitschland's poging om de oppermacht ter zee te veroveren faalt, aldus zei lord Lothian, dan is het nog slechts een kwestie van tijd om door een onverbiddellijke blokkade voortzetting van den oorlog Duitchland onmogelijk te maken, het geen ongetwijfeld zal eindigen in een Duitsche nederlaag. De democratieën zullen dan de kans hebben den geest te bepalen van de wereld, waarin wij zullen leven.” Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede: Op 4 Januari heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. De Finsche generaal Wallenius (met verrekijker) bezocht zijn troepen aan het Salla-front om zich op de hoogte te stellen van de conditie, waarin de mannen bij de bittere koude verkeeren. De generaal in gesprek met eenige officieren en soldaten. wijzigd. Te Aittojoki tracht de vijand een strategisch steunpunt te herove ren. waarvan de Finnen zich meester hebben gemaakt. Alle aanvallen wer den echter afgeslagen. In den sector van Kuhmo is een vijandelijke aanval, die gesteund werd door artillerie en tanks afgeslagen. Te Suomussalmi is gisteren de zuivering van het terrein voortgezet en 169 Russen werden ge vangen genomen. Te Raate, ten Oosten van Suomussalmi, duren de gevechten voort. Ook worden de gevechten voort gezet ten Noorden van den sector van Salla. Overigens niets bijzonders te melden. Ter zee: Een vijandelijke sleepboot is gisteravond afgedreven in de buurt van het fort Koivisto. Batterijen van het fort openden het vuur en de be manning van het schip vluchtte over het ijs- Een Finsche patrouille maakte zich meester van de sleepboot, maar die zonk in den loop van den nacht. Bij het Ladogameer hebben sovjet troepen twee Finsche forten en een dorp gebombardeerd. Finsche kust- batterijen concentreerden hun vuur op de vijandelijke stellingen. In de lucht: Op drie Januari heeft de Russische luchtmacht de streken van Abo en Hangö gebombardeerd en zekere punten in het Noorden van Finland Een Russisch vliegtuig werd neergehaald. De materieele schade was onbeteekenend en tot dusverre gelooft men niet, dat er slachtoffers zijn ge vallen. De United Press-correspondent Webb Miller bericht uit Helsinki Er was weer hevig artillerievuur der Russen vandaag op sommige punten van het 90 k.m. breede Karelische front. Er zijn sedert het begin van den slag slecfjts enkele korte perioden ge weest waarin niet op een of ander punt van de Karelische landengte de Russi sche kanonnen bulderden. Zelfs wan neer het officieele Finsche legerbericht vermeldt „tamelijk rustig aan het front”, dan nog vuren de Russen soms meer dan 500 granaten af gedurende een enkelen dag langs een front van slechts enkele k.m. breedte. Een der gelijke verspilling van granaten, nog te zwijgen van de kosten voedsel voor eenige honderdduizenden manschappen en tienduizenden paar den, benevens benzine voor de tanks, vergt zeer veel aan transportkosten van de Russen. Daar men slechts de beschikking heeft over twee spoor lijnen van Leningrad naar de Kareli sche landengte en ofcr enkele weger., staat de ravitailleering van dit groote leger, zelfs over dezen geringen af stand, voor groote moeilijkheden. De morgenschemer trad met heldere lucht, bombardementen in uitzicht stelt in Zuid-Finland. De Finnen treffen het niet njet het weer, daar in dit jaarge tijde gemeenlijk slechts enkele dagen helder genoeg zijn om een bombarde ment mogelijk te maken. Kortelings zijn reservetroepen onder de wapenen geroepen. Zij worden snel opgeleid, teneinde den frontstrijders van thans eenige rust te kunnen ver schaffen. In militaire kringen verdiept zich in gissingen naar aanleiding van van Russische tanks bij de Russische basis in Estland. Er zou den zich daar thans reeds 400 tanks bevinden. PRIJS DER ADVERTENT1EN: Van 1—5 regels ƒ1.50 Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. - Reclames 90 ct per regel. - Bewijsnummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens posttarief. - Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 et. - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bur. v. d. blad" 10 ct. meer. «s V COURANT HAAGSCHE OVERZICHT, om i Bijkantoren: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. SS0310; Rijswijk, Kantoor' ooekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119481; Voorburg, Boekhandel H. E G. Ruljs, Heerenstr 124, Tel. 778038; Filialen: N.V Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel.330263; Boekh. J B. v. Seters jr.. T**e siastr. 108a, Tel 772444; Boekh E. O. Cöuvée, v. Hoytemastr. 86, Tel. 721187 EEN STAD 15 METER ONDER DE OPPERVLAKTE. t

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1