LAAT IN 1940 UW SMAAK TRIUMPHEEREN, ROOK VOORTAAN TRIUMPH DE BESTE 1c SIGARET DE OORLOG TER ZEE I UNIFORMEN fi.57^ a Vermijd knagende rugpijn Opstaan 's nachts, rheumatische pijnen, verlies van energie, gezwollen voeten, blazen onder de oogen, spit, pijn in de boenen. NAAR MAAT C SCHÖMBERG EERSTE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 JANUARI 1940. aan vaa m aan Geallieerde hulp Finland De verliezen der koop- December V erkenningsvluchten het Westelijk front De Duitsch-Russische betrekkingen Britsche koopvaardijvloot gevorderd Het Duitsche leger bericht De Fransche leger-, berichten De Duitsche verliezen Zie verder le blad, pag. 3 Britsche trawlers aan gevallen door Duitsche vliegtuigen RECLAMES. de en aan Finland bestelt sleden. naar aange- Vereker’s avontuurlijke reis ning Oldendorff, 3648 ton; moeten Met ingang van 1 Februari Finland heeft 300 skisleden besteld voor het vervoer van gewonden. Noor wegen zal bovendien tweehonderd ski sleden ten geschenke geven. Mislukte vlucht van vijf matro zen van de „Graf Spee”. Vijf matrozen van den „Graf Spee” die zich aan boord van de „Tacoma” be vonden, hebben getracht te vluchten en Buenos Aires te bereiken. Daar echter de motor van de boot, waarmede zij hun ontvluchtingspoging ondernomen, de fect geraakte, konden zij achterhaald en naar land teruggebracht worden, waar zij in arrest werden gesteld. De kapitein van de „Tacoma” heeft ’elf alarm geslagen na de ontvluchting geborgen) C ten; City of Kobe, 4373 MET 2 X PASSEN Witte de Withstraat 8a. Tel. 334248. i mogelijk is, de verzending van wapens naar Finland te vergemakkelijken. Dezelfde kringen doen evenwel op merken, dat in de eerste plaats aan de behoeften van Groot-Brittannië zal moeten worden voldaan. Engelsche firma’s voeren opdrachten uit voor Finland in overeenstemming met de door de Volkenbondsvergade ring aangenomen resolutie. De Britsche hulpverleening. In gezaghebbende kringen te Londen wordt vernomen, dat de Britsche re- geering, overeenkomstig het onlangs door den Volkenbondsraad genomen besluit, bereid is in iedere mate, welke Het zeegevecht voor de La Plata Hitler heeft geantwoord op het pro test tegen de actie van oorlogvoerenden in de Amerikaansche wateren door 21 Amerikaansche republieken na het ge vecht van den „Admiral Graf Spee”. De. president van Panama, Boyd, heeft een telegram ontvangen, waarin de ontvangst van het telegram van Boyd van 23 December wordt beves tigd en waarin de Duitsche rijkskanse- lier verklaart: „Ik heb de desbetref fende regeeringsautoriteiten opdracht gegeven de kwestie te bestudeeren”. Binnen 1 week klaar, compleet met uitmon stering en 2 jaar schriftelijke garantie Communistischè spionnage in Noord-Zweden. De voorzitter van het Finsche comité te Stockholm, professor Winblom, heeft de Zweedsche communisten ervan be schuldigd een uitgebreide sovjetpropa ganda te voeren in het Noorden des lands. Deze beschuldiging is bevestigd door een hooggeplaatst politie-autori- teit, die verklaarde, dat de communisti sche partij, die in Noord-Zweden opereert, slechts een spionnage-organi- satie is ten gunste van Rusland. Vol gens de politie-rapporten hebben de Zweedsche communisten Moskou in kennis gesteld van alle transporten, die voor Finland waren bestemd. De invloed van het communisme in Noord-Zweden is den laatsten tijd sterk achteruitgegaan, meldt United Press. Poolsche troepen binnenkort naar het front De Poolsche ambassadeur te Londen heeft verklaard, dat een zeer belangrijk aantal Poolsche troepen, welker oplei ding door de geallieerden ter hand is genomen, binnenkort gereed zal zijn om te velde te trekken De ambassadeur zeide verder, dat de geheele bevolking uit het Westelijk deel van Polen van haar haardsteden ver jaagd is en dat in Gdynia en Posen geen enkele Pool meer over is. Een groot aantal Poolsche persoonlijkheden is in concentratiekampen opgesloten en duizenden zijn terechtgesteld. De Polen luisteren naar de Engelsche radio-uit- zendingen. De meeste ontvangtoestellen zijn echter in beslag genomen. De be richten worden met verrassende snel heid verspreid, zelfs in de meest geïso leerde streken van het land. Felle koude in Zuid-Finland. Vanochtend heef1 een plotselinge felle koude het Zuiden van Finland overvallen. De thermometer is tot 38 graden Fahrenheit onder het vriespunt gedaald. De Zweedsche hulp voor Finland. De bevelhebber van het Zweedsche Vrijwilligerscorps, luitenant-generaal Lindner, zal spoedig naar Finland ver trekken. De Zweedsche nationale inzameling voor Finland heeft thans een bedrag van rond 6 Va millioen kronen bijeenge bracht. Deensche arbeiders Finland? De Deensche Jeugdliga heeft beslo ten Ernst Staermore als haar vertegen woordiger naar Finland te zenden om een onderzoek in te stellen .naar de wijze, waarop Denemarken burgerlijke kan verleenen. Deensche ge schoolde arbeiders en landarbeiders zouden zich in Finland met een be paalde taak willen belasten, waardoor de Finsche arbeiders naar het front zouden kunnen gaan. Staermore, die vandaag naar Hel sinki vertrekt, zal op zijn terugreis in Februari a.s. ook in Zweden en Noor wegen besprekingen houden, waarna besloten zal worden, op w^lke wijze hulp zal worden verleend. Verder wordt ook gemeld, dat de socialistische vakvereenigingen in De nemarken een steeds vijandiger hou ding aannemen jegens de communisti sche partij. Het orgaan van de vakver eenigingen heeft de leden aangespoord zoo definitief mogelijk met de commu nisten te breken, ze uit de arbeidsorga nisaties té verjagen en niet op hun vergaderingen te komen. George Gordon Vereker, de pas be noemde Britsche gezant ip Bolivia, is, zooals reeds in net kort gemeld, uit Perth, waar hij.van Zweden per vlieg tuig was aangekomen, per trein door gereisd naar Londen, waar hij gisteren arriveerde. Hij zeide, dat hij verslag uit zou brengen op het ministerie van buiten- landsche zaken en tot op dat oogenblik geen officieele mededeelingen kon doen. Hij vertelde echter, dat hij een „vree- selijke reis” had gehad van 7 Decem ber. „Ik heb eenige jaren als particu lier in Duitschland gewoond en kende er vele menschen, maar gedurende mijn gedwongen verblijf heb ik geen van hen ontmoet. In de gevangenis was ik vrijwel geïsoleerd. Ik werd slechts een paar uur vrijgelaten. Ik veronderstel, dat ik het aan de Ame rikaansche ambassade te danken heb, dat ik zoo spoedig in vrijheid ben ge steld.’’ Vereker heeft 14 dagen onder militaire bewaking gestaan. i i e k. e n i a n d: Paralos, 3435 ton Garoufaha, 4708 ton; Germaine, 5217 Duitsche vliegtuigen boven België Het Belgische departement voor de landsverdediging deelt mede: Duitsche vliegtuigen hebben vandaag op zeer groote hoogte gevlogen boven de provincies Limburg en Antwerpen. Op verscheidene plaatsen heeft het luchtafweergeschut het vuur geopend. Naar een militair bondgenootschap Te HelsinKi gelooft men, dat de Fin sche kwestie in de naaste toekomst den grondslag zou kunnen vormen van sa menwerking tusschen de sovjet-Unie en Duitschland in Noord-Oost Europa. Men heeft den indruk, dat Duitsch land gebruik wil maken van het feit, dat de sovjets in Finland moeilijkheden ondervinden door hun een militair bondgenootschap op te dringen, dat Stalin tot dusver steeds geweigerd heeft te teekenen. Italië: Comitas, 3482 ton. Nederland: Tajandoen, 8159 ton; Immingham, 398 ton. Noorwegen: Rcalf, 8083 ton; A/c- turus, 1277 ton; Britta, 6214 ton; Pri mula, 1024 ton; Gimle, 1271 ton; Foina, 1674 ton; H. C. Flood. 1907 ton; Ragni, 1264 ton; Glitrefjell, 1568 ton; Strind- heim, 321 ton; Rudolf, 924 ton; Lappen, 563 ton (door eigen bemanning vernie tigd); Forwood, 254 ton; Lovoy, 1500 ton. Panama: Uko, 757 ton. Zweden: Rudolf, 2119 ton; Vinga, 1974 ton; Toro, 1467 ton; Algol, 978 ton; Ursus, 1439 ton; Vega, 1073 ton; Adolf Bratt, 1323 ton; Mars, 1877 ton. Lister, 1366 ton. De Finnen zijn op 4 plaat sen op Russisch gebied hulp dóórgedrongen. United. Press meldt uit Rovaniemi De militaire autoriteiten bevestigen, dat de Finnen op vier verschillende plaatsen op Russisch grondgebied zijn doorgedrongen. Zij gaven niet aan, waar deze plaatsen zich precies bevin den, doch verklaarden, dat zij ver uit elkaar liggen van de ijszee tot het La- doga-meer. Evenmin gaven zij aan of Finsche patrouilles dan wel legerafdee- sovjet-gebied zijn Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Aan het Westelijke front geringe, op sommige plaatsen iets levendiger activiteit van de artillerie. De lucht macht zette haar verkenningsvluchten tegen Groot-Brittannië en Frankrijk stelselmatig voort. Het gisteravond uitgegeven Fransche legerbericht luidt: Een dag zonder belangrijke gebeur tenissen. Eenige ontmoetingen van pa trouilles in het gebied ten Westen van de Saar. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Aan weerszijden plaatselijke activiteit van patrouilles. kant der Westelijke mogendheden. Wanneer zij dat doen, worden grootere problemen opgeworpen, welke, volgens het blad, hierop neerkomen, dat het er voor de Westelijke mogendheden op aan komt, in de Scandinavische landen een basis voor ondernemingen, minder tegen sovjet-Rusland dan tegen het Groot-Duitsche Rijk, te krijgen. De Finsche kwestie dient den Westelijken mogendheden tot camouflage van haar op het neerwerpen van het Duitsche volk gerichte voornemens. Het blad is voorts van meenlng, dat men het inrichten van Engelsche vloot- steunpunten in Noorwegen en Zweden op het oog heeft. Dit zou echter een duidelijke inbreuk van hun neutraliteit zijn. Daarmede is ook het Duitsche standpunt geschetst. Duitschland heeft de gebeurtenissen in Finland van het begin af beschouwd als een aange legenheid. welker oplossing beter had kunnen worden vermeden, maar die moet worden geregeld door de recht streeks betrokken staten. Alles, wat de Britsche propaganda daarentegen be weert, is een bewuste verdraaiing Bijvoorbeeld wordt gesproken over een nota, welke döor de rijksregeering ge richt zou zijn tot de Zweedsche regee- ring en die bepaalde dreigementen zou hebben behelsd. Een dergelijke nota is nooit verzonden. Niet Duitschland wil de Scandinavische landen in het con flict betrekken. Het eenige compas van zijn optreden is zijn levensbelang te midden van ernstige verwikkelingen. Zijn standpunt tegenover de Scandina vische intriges van Engeland, zal er om die reden steeds van afhangen, in wel ke mate de Noordsche staten zich ma ken tot werktuigen van de Engelsche oorlogsuitbreidingsplannen. Twee Duitsche detachementen uiteengejaagd Nu het weer eenigszins is verbeterd, hebben de geallieerde luchtstrijdkrach ten vier verkenningsvluchten op langen afstand boven Duitschland gemaakt, waarbij zij ongeveer 250 mijl boven het land doordrongen en talrijke foto’s na men. Voorts zijn verkenningsvluchten gemaakt boven de Siegfriedlinie en de bases voor watervliegtuigen bij Helgo land. Ook de Duitsche luchtmacht is actief geweest met lange-afstandsvluchten bo ven Oost-Frankrijk. die zich uitstrekten tot bijna aan het gebied van Parijs. Op den grond hebben patrouilles en verkenningseenheden alleen geopereerd aan bijna het geheele front. In de Voge zen heeft een Fransche patrouille twee Duitsche detachementen verrast en uit eengejaagd. Elk dezer detachementen was tusschen 50 en 100 man groot De Duitschers leden zware verliezen. Een andere patrouille ten Westen van de Vo gezen drong eenige kilometers diep dé Duitsche linies in. lingen op Jiomen. Twee bruggen van de Moermansk- spoorlijn zouden vernield zijn, Auar- door de verbinding van Leningrad met het schiereiland Kola verbroken is. Hierdoor zouden de steden Moermansk en Kirovsk, met 5U.000 inwoners, aan een voedseltekort hebben te lijden. Nieuwe mijnversperringen voor de Deensche kust Teneinde de controle te vergemakke lijken en de neutraliteit van Denemar ken te handhaven, zullen voor de Grön- sund tusschen Möen en Falstar mijn versperringen worden gelegd. Bovendien zal ten Zuiden van Son- derborg een versperring van netten en kettingen worden aangebracht. Amerikaansche financieele steun Het Finsche publiek wacht met spanning op het verloop der actie in het congres der Vereenigde Staten, welke beoogt financieele hulp voor Finland te verkrijgen. Besloten is, dat het plan op 1 Fe bruari a.s. in werking zal treden. De maatschappijen zullen zelve leiding houden over de schepen zifh slechts moeten onderwerpen de instructie betreffende te vervoeren lading en de te volgen route, welke het ministerie zoo noodig zal geven. De Japansche scheepvaart. De president van de Japansche ree- derij Nippon Yusen Kaisja heeft m een nieuwjaarsboodschap o.m. gezegd, dat de Europeesche oorlog de Japan sche scheepvaart een aeid biedt voor een raming van verlies aan 1 Russen bombardeeren Finsche havens. Gisteren is in Turku luchtalarm ge maakt. Het is mogelijk, dat in som mige havens aan de Bothnische Golf eveneens alarm gemaakt is, aangezien de Russische luchtmacht aanvallen on derneemt op de havens, via welke de Finnen hulp van buiten kunnen ont vangen. Hangö is gisteren 2 maal gebombar deerd. Tusschen de veertig en vijftig brandbommen werden geworpen. Er jverd slechts lichte schade aangericht. United Preses meldt uit Berlijn: De verliezen, die tot dusver door Duitschland in den oorlog tegen de ge allieerden geleden zijn, zijn nooit offi cieel bekend gemaakt. Slechts over dé eerste periode tot 17 October werden door de legerleiding de cijfers békend gemaakt. Toen waren in totaal 196 per sonen gedood, 356 gewond en 114 ver mist. De eenige verliezen ter zee, die offi- ciel zijn toegegeven zijn de „Graf Spee”, drie onderzeeërs, die volgens de com munique’s als verloren moefen worden beschouwd, daar zij veel te laat waren en twee onderzeeërs, die onlangs tot zinken zijn gebracht. Bovendien is nog een kustboot op een mijn geloopen. De andere verliezen, die volgens de geal lieerden aan de Duitsche zeemacht zijn toegebracht, werden alle of ontkend of volkomen genegeerd. Volgens de Duitsche legerleiding zijn in den geheelen oorlog nog slechts 29' vliegtuigen verloren, waaronder 3 in de Poolsche campagne. Volgens neutrale waarnemers echter hebben de Duit schers alleen in Polen al een veel groo- ter aantal vliegtuigen verloren. Attlee bezoekt de Britsche troepen in Frankrijk. Attlee, de leider van de Labouf- oppojsitie in het Lagerhuis heeft een bezoek gebracht aan de Britsche troe pen aan het Westelijk front. Hij was de gast van generaal Gort. Het was buitengewoon koud. Att'ee verklaarde, dat hij zeer onder den in druk was gekomen over hetgeen hij gezien had. Vooral het blijmoedige gedrag van de troepen en het groote aantal verdedigingswerken, die ze heb ben aangelegd, had hem getroffen. „Voor iederen man in de vuurlinie, zei hij hebben we een veel grooter aan tal van werkers achter het front en in Engeland. Velen zijn van evenveel be lang als de soldaten. Duitsche beschouwing over de positie van Scandinavië Het „Hamb. Fremdenbl.” trekt uit de nota’s, welke Engeland en Frankrijk betreffende de Finsche kwestie tot den Volkenbond gericht hebben, de conclu sie, dat het streven der Westelijke mo gendheden naar een uitbreiding van het Europeesche conflict tot de Scandi navische statengroep in zijn beslissend stadium is getreden. Volgens de Fran sche nota is de Fransche regeering be reid om in samenwerking op te treden met alle andere mogendheden, die in overeenstemming willen handelen met de aanbevelingen van Genève ten op zichte van de hulpverleening aan Fin land, Dit heeft op onmiskenbare wijze betrekking op de Scandinavische staten. De Volkenbond heeft als dienaar van de Engelsch-Fransche belangen beslo ten tot een soort collectief optreden en daarmede de Noordsche staten voor de vraag gesteld, of zij zich al dan rriet beschikbaar willen stellen voor de uit voering der hulptransporten van den De schipper van den Britschen traw ler „Namur”, welke in een haven aan de Engelsche Oostkust is binnengeloo- pen, heeft medegedeeld,, dat Duitsche vliegtuigen de visschersvloot met machinegeweren hebben aangevallen. Hij zeide niet wanneer dit geschied is. „Het werd juist donker”, zoo vertelde hij; „toen twee groote bommenwerpers verschenen en de vloot bombardeerden. Plotseling dook een van hen naar be neden en bestookte ons met zijn machinegeweer. Ik liet alle lichten doo- ven, waarna het toestel ons niet verder lastig viel. Men’ gelooft dat de trawler „Dane- den” uit Aberdeen, met een bemanning van negen koppen aan boorjj, verloren is. Dit is een van de visschersschepen, waarop op 19 December bij de Schot- sche kust door Duitsche vliegtuigen een aanval ondernomen werd. De trawler is tien dagen over tijd. Het Britsche ministerie voor de scheepvaart heeft de reeders, betrok ken bij de geregelde passagiers- en vrachtlijnen, er van in kennis gesteld, dat een vordering op alle schepen, welke ingeschreven zijn op Engelsche en koloniale registers, spoedig in wer king zal treden, Duitsche schepen uitgevaren. De Duitsche koopvaardijschepen „Quito” en „Bogota” zijn plotseling uit Guayaquil (Zuid-Amerika) met onbe kende bestemming vertrokken. Zij lagen hier sedert September. De verdediging van Scapa Flow Volgens twee Australische technici, die te New York aankwamen, is de Britsche marinebasis bij Scapa Flow door tot zinken gebrachte vrachtsche pen geblokkeerd, teneinde er onder zeeërs uit te houden. Volgens hen heeft men, sedert in October de „Royal Oak” getorpedeerd werd, minstens 20 oude schepen elk van ongeveer tienduizend ton in de omgeving van Scapa Flow tot zinken gebraqht. „We hebben zelf ons eigen schip bij een van de eilanden door middel van dynamiet tot zinken ge bracht”, zoo verklaarden zij verder. De Russische legerleiding. United Press meldt uit Moskou Generaal Meretskof, commandant van het militaire district van Leningrad, is in het presidium van de sovjet van Leningrad verkozen. Dit heeft aanlei ding gegeven tot geruchten als zou Meretskof van zijn commando zijn ont heven en vervangen zijn door generaal Stern. Er is echter een communique uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat in de politieke legerleiding sinds hét begin van de Finsche campagne geen wijziging is gekomen. Verschillende lichtingen reservisten zijn opgeroepen. De houding van Scandinavië Het Deensche blad „National Tidende” schrijft: „We stellen openlijk vast, dat we tot nu toe niet hebben gedacht aan het feit, dat Duitschland het noodig zou kunnen achten een van de Scandinavi sche landen te waarschuwen, dat zij niet mogen toestaan, dat hun gebied zou worden gebruikt voor militaire doelein den door de groote mogendheden. Een dergelijke mogelijkheid bestaat niet. Nog een ding moet absoluut duide lijk worden gemaakt. De moreele, mate- rieele en militaire eischen worden te hoog opgevoerd, wanneer men de Scan dinavische landen alleen of gemeen schappelijk zou vragen te verhinderen, dat twee groote mogendheden hulp zou den brengen aan Finland, dat wordt be dreigd door de overmacht van het bols jewisme. De Duitsche export naar Amerika Uit Washington wordt gemeld, dat de Britsche regeering de regeering der Vereenigde Staten heeft verzekerd, dat „in zeer uitzonderlijke gevallen” zal worden toegestaan, dat Duitsche uit- voerproducten naar de Vereenigde Staten hun bestemming zullen be reiken. Russische tanks vernield. Op de Kareliscne landengte was een kleine Finsche versterking geblok keerd door drie Russische tanks, welke alle uitgangen onder controle hadden. De Finnen bezaten slechts twee anti- tankkanonnen en spoedig verschenen nog drie Russische tanks, ter onder steuning van de eerste en om te trach ten de versterking meester te worden. De veldtelefoon aei Finnen was afge sneden. Een soldaat zag echter Kans om uit de sterkte te Komen en de draden te herstellen, waarop de bevel voerende officier de Finsche artillerie zoo nauwkeurige aanwijzingen wist te geven, dat vijf der Russische tanks vernield werden. De zesde werd on- schadelijk gemaaKt door een soldaat uit de versterking met een hand granaat. Op een ander punt van de landengte slaagden Finsche soldaten er in een achter de Russische linies rustend de tachement te verrassen. Zij vernietig den een deel van het detachement en vonden op den Russischen bevelvoeren- den officier het plan voor een aanval, welke den volgenden morgen zou wor den ingezet. Zij konden de Finsche ar tillerie waarschuwen, die bij hun na dering de Russische tanks vernielde, welke den aanval hadden Steunen. In de streek van Suomussalmi heb ben de Finnen de kas van een Rus sisch regiment gevonden, waarin zich 92.000 Finsche marken bevonden. Dit is een opmerkelijk feit. In begin No vember hebben ae Russen, naar be kend is, verscheidene millioenen Fin sche marken opgekocht. Ongetwijfeld hoopten zij met dit geld hun inkoopen in Finland te betalen. Men herinnert er eveneens aan, dat de sovjets op de zelfde wijze opgetreden zijn in Polen, waar zij belangrijke hoeveelheden Zlotys opkochten. Weer een Duitsch schip aan den ketting Het Duitsche tankschip „Pauline Frie- derich”, dat bij het begin van den oor log een toevlucht heeft gezocht in de Amerikaansche haven Boston, is door de federale politie in beslag genomen, in verband met een klacht van den yoormaligen tweeden officier, Wilhelm Harren, die verklaart geen gage te heb ben ontvangen. Het achterstallige be drag zou 90 dollar bedragen. De lading olie van het schip, ter waarde van een millioen dollar, zal onder bewaking blijven tot de borgsom zal zijn betaald. Ook in de afgeloopen maand werden dt koopvaardijvloten zwaar getroffen door het oorlogsgeweld. Mijnen en duik- booten vonden hun prooi in hoofdzaak in de Noordzee, waar het grootste aan tal schepen'verloren ging. In totaal bedroeg ahet aantal koop vaarders, dat in December tot zinken werd gebracht 96, metend 303.904 ton Hiervan waren 44 Engelsch, metend' 139.352 ton; 1 Belgisch metende 1146 ton; 8 Deensch metende 12.799 ton; 8 Duitsch' metende 59.821 ton; 1 Est- landsch metende 396 ton; 1 Finsch me tende 4260 ton; 3 Fransch metende 15.689 ton; 3 Grieksch metende 13.360 ton; 1 Italiaansch metende 3482 ton; 2 Nederlandsch metende 8557 ton; 14 Noorsch metende 27.845 ton; 1 Pana- meesch metende 757 ton en 9 Zweedsch metende 13.676 ton. De namen def gezohken schepen wa ren als volgt: België: Rosa, 1146 ton. Denemarken: Ove Toft, 2135 ton; Scotia, 2400 ton; Magnus, 1339 ton; Bogö 1214 ton; Jytte, 1877 ton; Jaegersborg 1254 ton; Hanne, 1080 ton; Carl Henckel 1800 ton. Duitschland: Watussi, 9521 ton: Odense, 500 ton; Bolheim, 3324 ton; Te- neriffe, 4996 ton; Adolf Leonhardt, 1757 ton; Antiochia, 3106 ton; Columbus, 32.581 ton; Reinbek, 2804 ton. Door de geallieerden werden buitge maakt de volgende Duitsche schepen: Eilbek, 2185 ton; Sophie Buscher, traw ler, 215 ton; Ussukuma, 7834 ton; Hen ning Oldendorff, 3648 ton; Dusseldorf. 4930 ton; Bahia Blanca, 8558 ton. Engeland: Sheaf Crest, 2730 ton; Dalryan, 4558 ton; Stanbrook, 1383 ton; an Calisto, 8010 ton; Hamsterley, 2160 on; Donic Star, 10.086 ton; Orsa, 1478 ton; Horsted, 1760 ton; Washington trawler, 209 ton; Thomas Walton, 4460 ton, Navasota, 8795 ton; Merel, 1088 ton- Amnd.On;l668 ton: Corea- 751 ton; San Iberto, 7397 ton; Willowpool, 4815 ton- Huntsman, 8196 ton; Ashlea, 4222 ton’ Trevamon, 5299 ton; King Egbert 4535 DePtford, 4034 ton; 1Z’ 38951 ton 'wT 7T tOn: Streonshall. n’ >W1 iam Hallett, trawler, 202 ton; Inverlane, 9141 ton; StanweU, 5767 on, James Ludford, trawler, 215 ton- Isabella Greig, trawler, 210 ton Peari trawtor, 198 ton; New choice, 102 ton, Evelina, trawler, 202 ton; Sere nity, 487 ton; Amble, 1162 ton; (later geborgen) Compaganus, trawler, 27$ ton; City of Kobe, 4373 ton; Sedgeflv trawler, 200 ton; Active, trawler 1^5 ton, Zelos, trawler, 227 ton; Trinity N B trawls 203 ton; Eileen Wracy. trawler. 37 ton, River Earn, trawler, 202 ton- Stanholme, 2473 ton; Moortoft, 875 ton- Loch Dom, trawler, 535 ton. Estland: Kassari, 396 ton. ^Finland: Mercator, 4260 ton. r a 0 kAf b k: Floride’ 703° ton; Loire 4285 ton, Aryon, 4374 ton. Griekenland: Paralos, ---i goede mogelijk- uitbreiding. Volgens den president zal het koopvaardijtonnage in dezen oorlog op zijn minst 6 a 7 mil lioen ton bedragen. Ten einde hiervan het meest profijt te trekken, moeten de Japansche scheepvaartmaatschap- pijen maatregelen nemen voor het uit breiden van haar koopvaardijvloot zoo- dat de ovérzeesche scheepvaartdien- sten kunnen worden uitgebreid en zich kunnen inschakelen in het vervoer van buitenlandsche goederen. Ook opperde de president het denkbeeld gebruik te maken van buitenlandsche schepen, voornamelijk van de achttien Duitsche koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 125-322 ton, welke thans in Japansche havens zijn ge vlucht. Finsche schepen in Duitsch land vastgehouden. De „New York Times” bericht, dat drie Finsche schepen met houtpulp door de Duitsche autoriteiten worden vastgehouden. Het prijzenhof zal een beslissing nemen. Het blad voegt hieraan toe, dat vele van de 37 Finsche schepen, welke on langs met houtpulp naar de Vereenig de Staten zijn vertrokken, gedurende verscheidene weken in Duitschland zijn vastgehouden. Noorsch passagiersschip wordt opgelegd. De Noorsche Amerika Lijn heeft be sloten het passagiersschip „Stavanger- fjord” op te leggen. Het schip zou van daag van Oslo naar New York hebben moeten vertrekken. Over den duur van het uit de vaart nemen is nog niets bekend. S iai Zorg, dat de afvoerkanalen goed werken. Als bloeibare afvalstoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden, hoooen zuurglften zien op, die pw gezondheid benadeeien. Vermijd kwade kansen. Oe zuurgiften moeten uit het gestel verwijderd worden. Haal nog heden een flacon Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, het middel dat speciaal op de betreffende organen werkt. Duizenden menschen. die aan dergelijke verschijn selen leden, getuigen, dat hun goede baat geschonken werd door. FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Dit modem, wetenschappelijk middel is ven» krijg baar in drie verpakkingen af I.-, f 1.75 en f 3^»

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2