BERICHT Zaterdag 6 Januari 1940. Prinses Irene kalender GEMENGD NIEUWS heid Prinses Beatrix- STADSNIEUWS BINNENLAND Prins Bernhard DE IJSPRET Landmacht contra zeemacht Nederlands zelfstandig heid onaantastbaar WAAR SCHAATSEN GEREDEN WORDT HAAGSCHE COURANT Owning met luchtafweergeschut in tegenwoordig- - heid van Prins Bernhard SCHOLENWISSELING k VIJFDE BLAD. De Bond Westland herziet statiegeld KENNISGEVINGEN van 0. en 0. Indexcijfers kleinhandelsprijzen voedingsmiddelen Zal tegen eiken aanrander hardnekkig verdedigd worden Z.K.H. Prins Bernhard (derde persoon van rechts) woonde „ergens” op de heide een oefening bij met luchtafweergeschut. Op de Sintelbaan te Amsterdam z-ijn heden schaatswedstrijden ge houden tusschen leden van de landmacht en van de zeemacht. Op onze fototwee deelnemers aan de finish. Van Maandag 8 Januari, 9 uur af, kan de Prinses Beatrix Prinses Irene kalender aan ons Hoofdkan toor, Wagenstraat 3537, worden afgehaald door de abonné’s, die tegen betaling van 0.25 een getee- kend bewijs hebben ontvangen. Afgifte heeft uitsluitend plaats tegen inlevering van dit bewijs. Voor Steuncomité en VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL VERHURING BADHOTEL TE KIJKDUIN De Kaag -XTavart’ Hattem'a*n Dijk, Wilhelminastraatn222Ut^LooSrir; kosteloos belastingmerk x» d No. 17460. de De stijging sedert Augustus. GECOSTUMEERD USFEEST. te Aug. 1939 100,0 Aug. 1939 98.5 Helder, als geen wind, zoodat zij. die geregeld in bewe ging waren, wellicht het gevoel gehad „wat is het toch warm druk schaatsenrijders. Brasemermcren Dec. 105 2 Jan. 1940 105 Totcommies terGemeente- secretarie is bevorderd dc heer M. C. Fekink. Bijdragen van JUBILEUM D. PACQUÉ. Aan D. Pacqué. werkzaam bij het Ge meentelijk Gasbedrijf, werd heden ten kantore van de Gasfabriek Trekvliet een eervolle vermelding met de gebrui kelijke gratificatie uitgereikt, hem toe gekend door B en W. wegens langdu- rigen trouwen dienst. Op Dinsdagavond 9 Januari a.s. zal de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor ’s-Gravenhage in haar gebouw aan de Van de Spiegelstraat 12, haar eerste vergadering houden in 1940, bij welke gelegenheid de voorzitter, de heer A. G. Verbeek, zijn Nieuwjaarsrede zal uitspreken. De agenda vermeldt voorts o.a. ver kiezing van de voorzitters der beide af- deelingen, samenstelling van de perma nente commissies, overzicht van de handelingen der kamer en van de werk zaamheden van het secretariaat gedu rende 1939. een concepl-adres aan den Gemeenteraad van 's-Gravenhage met betrekking tot den gemeentelijken wo ningbouw en een adres, door verschil lende kamers gezamenlijk te richten tot den minister van Economische Zaken betreffende wettelijke regeling van den markt- en straathandel. ten be- kunnen Het bestuur van de afdeeling den Haag van Horecaf deelt in een adres aan den Gemeenteraad mede, dat dit be stuur en vele hotelhouders hier ter stede uit het Raadsverslag van 18 De cember j.l. met leedwezen hebben kennis genomen van de plannen van het bad hotel te Kijkduin. Men is daar n.l. van oordeel, dat in het algemeen ten aan zien van gemeente-eigendommen ver huringen bij openbare inschrijving de voorkeur verdienen, gelijk vroeger reeds door genoemd bestuur aan den Raad werd kenbaar gemaakt, o.a. ten aan zien van de Bataaf en de theeschenkerij in het Westbroekpark. Reeds eerder werd het badhotel te Kijkduin ondershands verhuurd. Toen maals was de andere weg bezwaarlijk, omdat het seizoen reeds voor de deur stond. Het bestuur voornoemd is van oordeel, dat thans nog voldoende tijd beschikbaar is voor openbare inschrij ving en meent, dat daaraan in het alge meen belang de voorkeur dient gegeven te worden, temeer waar de genoemde pachtsom wel zeer aan den lagen kant lijkt te zijn. Wat het verloop van de kleinhandels prijzen betreft geven de volgende, door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek berekende indexcijfers van win kelprijzen in de tien grootste gemeen ten van ons land eenig inzicht. In de berekening zijn prijzen 'opgenomen van aardappelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en kruidenierswaren. De uitgaven voor ge noemde artikelen tezamen omvatten ongeveer 87 van de totale gezinsuit gaven voor voeding. Het ijs in Friesland. Hoewel verschillende vaarwaters in Friesland voor de scheepvaart nog wor den opengehouden, zijn er toch al heel wat kanalen en plassen, welke uitste kend te berijden zijn. In het Noord westen van de provincie is het ijs ech ter onbetrouwbaar, omdat er door mid del van zeesluizen nog gestroomd wordt. Uit de berichten van den Frie- schen Ijsbond blijkt, dat van Leeuwar- Prini inspecteert legeronderdeelen Prins Bernhard heeft heden, verge zeld van zijn waarnemenden adjudant, den luitenant-kolonel H. J. Phaff, na mens H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan het infantcrie-depót te Bussum en het kamp te Laren. Op de banen van de Nieuwe ’s-Graven- haagsche IJsvereeniging Duizenden hebben gisteravond ten volle genoten van het schaatsenrijden op de banen van de Nieuwe 's-Graven- haagsche IJsvereeniging. De weersom standigheden een zoo belangrijke fac tor waren welhaast ideaal, vriezend weer en zoo goed In verband met den gestegen houtprijs. De Bond Westland heeft in de Don derdag te Naaldwijk gehouden verga dering een voor den handel belangrijk bestuursbesluit genomen, door te be palen, dat voor het kleine veilingfust met ingang van 29 Januari een statie geld van 20 cent zal worden geheven. In de algemeene vergadering, welke de provinciale commissie van veilingen in Zuid-Holland onlangs hield, kon op dit punt geen overeenstemming worden verkregen met de andere veilingver- eenigingen in de provincie. Het West land had n.l. bezwaren, het algemeene statiegeld van 60 cent te aanvaarden, dat door de meeste veilingen, in ver band met den gestegen houtprijs, nood zakelijk werd geacht. In het Westland wenschte men een uitzondering te maken voor het kleine fust, waarvan bijzonder voor de drui ven gebruik wordt gemaakt. Men vreesde, dat een statiegeld van 60 cent den handel zou dupeeren, omdat dan een belangrijk grooter bedrijfskapitaal zou worden gevorderd. De commissie kon zich er tenslotte mee vereenigen, dat het Westland voor dit fust zelf standig een beslissing zou nemen. De Bond Westland heeft nu besloten 60 cent statiegeld te heffen voor de groote groentenkisten, enz., terwijl voor het kleine fust de eenheidsprijs van 20 cent zal gelden. Met ingang van Maandag 8 Januari a.s. zal een nieuwe regeling worden ingevoerd met betrekking tot de huis vesting van de in het Boomen- en Bloemenkwartier door de militaire overheid in beslag genomen scholen. Deze regeling is als volgt O. L. S. Boylestraat 20 (wisselt in gebouw Meidoornstraat 1113 met o.l.s. Meidoornstraat 1113 (klassen 5 en 6 heele dagen). Openb. U.L.O. Zonnebloemstraat 70 blijft in Hulststraat 1 (heele dagen). Openb. U.L.O. Mient 351 gaat naar Boylestraat 20 (heele dagen). Uit het feit, dat de jury langen tijd mqest beraadslagen voor zij tot een be slissing kon komen, blijkt wel, dat de gecostumeerden veel werk van hun costuums hadden gemaakt. Tenslotte werden de prijzen als volgt bepaald: Fraaiste dame’: 1. Nar, 2. Vo- lendammcrtje, fraaiste heer: Edelman, fraaiste paar: Joegoslavisch paar, ori gineelste dame: 1. Palet. 2. Heks; origi neelste heer: Prikkebeen, origineelste paar: Molenaar en vrouwtje; origineel ste groep: Drie vrijgezellen; meest ko mische heer: Baker. heele, even- tueele halve, punten afgerond. 1938 100. Nov. 104 Inlichtingen over den ijstoestand in Zuid- Holland. De Zuid-Hollandsche Ijsbond alhier deelt mede, dat inlichtingen over den ijstoestand in Zuid-Holland, hoeve van het ijstoerisme, worden verkregen bij de afdeeling Binnenland van den AN.W.B. De Kaag. In aansluiting aan de opgave in ons blad van Donderdag betreffende toch ten op de schaats, zij nog vermeld, dat De Kaag, naar men ons bij den A. N. W. B. mededeelde, niet in Oost-W. en in West-Oostelijke richting berijdbaar is, vanwege de open gehouden vaar geul. Uitsluitend Noord-Zuid en omge keerd kan men hier het ijs berijden. Over de wijde Aa en Brasemermeer ligt eveneens een geul voor de scheepvaart open, maar deze biedt geen hinderpaal voor schaatsenrijders, daar men zich met een roeiboot kan laten overzetten. Van de zijde der Zuidhollandsche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, afd. Dorp de Kaag, deelt men ons mede, dat reeds zeer velen gebruik maken van de zeldzame gelegenheid op de wijde Kagcrplassen te schaatsen. Tochten worden gemaakt van de Kaag-sociëteit rond de eilanden, door de Boerenbuurt, naar dorp de Kaag, dat dit jaar een zeer druk bezocht oord is voor schaatsenrijders, naar Rijpwetering, Brasemermcren en Westeinder. Door de Ijsclub Kagermeer is bij dorp dc Kaag, ter hoogte van het Café het Kompas, een overgang over dichtgevroren vaargeul gemaakt. Richtingborden zijn uitgezet. Zij, die geen groote tochten maken, kunnen op de schitterende ijsvlakte van de Kaag en de mooie omgeving volop genieten. Dc Regeeringspersdienst meldt Sedert eenigen tijd worden in bui- tenlandsche persorganen tenden tieuze berichten omtrent Nederland verspreid, in dier voege dat twijfel wordt gewekt aan Nederladn’svast- beslotenheid -om zich met alle krachten waarover het land be schikt tegen eiken buiténlandschen aanval te verweren. Naar aanleiding hiervan zij nog maals verklaard, ter voorkoming van alle misrekening, en ter weg neming van verder misverstand, dat ovar Nederland’s onaantast baarheid niet te onderhandelen valt, en dat elke aanrander van het Nederlandsche grondgebied den meest hardnekkigen weerstand on zer wapenen zal ontmoeten, van welke zijde de aanval ook moge komen. Holland's Noorderkwartier. De IJsbond Hollands Noorderkwartier deelt mede: Nu de liefhebbers van een grooteren tocht Zondag kunnen profiteeren van de 70 k.m. dorpentocht Noord-Holland, blijft er over nog eenige wenken te geven voor liefhebbers van kleinere tochten In de eerste plaats waarschuwt de U.H.N.: Blijf op de aangegeven banen en ga niet op eigen risico over niet af gezette slooten en wateren. Dit geldt ook voor de banen op de Gouwzee naar Marken-Volendam De liefhebbers van kleinere tochten kunnen ten Zuiden van Amsterdam naar Abcoude via Boeren wetering en Middelpolder naar Ouder kerk a d. Amstel. De aldaar gevestigde club heeft naast haar eigen baan op den Amstel (waar des avonds verlichting is), ook de baan in orde gemaakt naar Abcoude en Abcouder Meer. Het ijs is er prachtig. Van Abcoude af is het Gein berijdbaar. Men gaat niet verder in de richting Nieuwersluis, het ijs is abso luut onbetrouwbaar, zelfs gevaarlijk. Ten Noorden van Amsterdam zijn verscheidene tochten te maken. Nieu- wendam-Noord biedt gelegenheid om den bekenden tocht via Zunderdorp en Broek in Waterland naar Monnikendam te maken. Nieuwendam-Zuid brengt de schaat senrijders over Ransdorp, zichtbaar aan den grooten toren, naar de Dieën van Holysloot en Uitdam Via Zuiderwoude kan Monnikendam bereikt worden. Zeer aanbevelenswaardig is op stappen aan den Oostzaanschen over toom te Oostzaan en over de Twiske en de banen van de lip en Ilpendam naar Purmerenden zeer mooi is over Stinkevuil te rijden naar Monnikendam. Van Monnikendam en Purmerend uit zijn verschillende ijstochten te maken, b. v. Purmerend-Ilpendam-Monniken- damPurmerend-Oosthuizen-Hoorn. Van Monnikendam uit is de bekende baan naar Marken en Volendam te be rijden. Edam is een overstapplaats voor alle richtingen. Het ijs is mooi. Er bereiken ons nu ook betrouwbaar heidsberiehten uit Noordscharwoude in de Geesterambacht en uit Grootebroek in West-Friesland. In de Zaanstreek zijn de banen ten Oosten van de Zaan via Ilpendam. Ten Westen van de Zaan is te berijden Krommenie-Uitgeest. COMITÉ TOT CULTUREEL GEESTE LIJKE ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. In verband met het reeds eerder vermelde bericht, dat het Fritz Hirsch- operette gezelschap zich bereid heeft verklaard om voor de werkloozen een ontspanningsmiddag te geven, deelt het comité bovengenoemd mede, dat deze uitvoering plaats zal hebben in de groote zaal van den Dierentuin op 10 Januari a.s., des namiddags 2 uur. De toegangsbewijzen zijn in de stem pellokalen van den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon en aan de administratie Bilderdijkstraat 31 ver krijgbaar. Het Comité bovengenoemd zou gaarne meer voor de werkloozen willen doen, doch financieele omstandigheden hou den haar hier van terug. Zij, die het Comité willen steunen om de Cultureele en Geestelijke Ont spanning te bevorderen, kunnen inlich tingen verkrijgen over het werk van bovengenoemd Comité, telefoon 395305 en het gironummer is 38795, ten name van den penningmeester J. H. Steyn. de Koningin uit het Sophiafondt Naar men ons mededeelde heeft H.M. de Koningin aan het Algemeen Steuncomité 1939 en aan de commissie voor ontwikkeling en ontspanning van militairen een bijdrage geschonken uit de inkomsten van het Sophiafonds, het welk ter beschikking van de Koningin is gesteld door wijlen H.K.H. Groother togin Sophia van Saxen-Weirqjr, Prin ses der Nederlanden. zullen hebben vanavond”. Bijzondere luister werd dezen avond bijgezet door het feit, dat de vereeni ging een ..Gecostumeerd IJsfeest” had georganiseerd. Feitelijk is het rijden op de Ijsbanen altijd een gecostumeerd ijsfeest, want wie zou de dikke, veelkleurige truien en pullovers, mutsen, dassen en rokken (liefst eigen gebreide), die op een ijs baan zoo zeer in zwahg zijn, in normale omstandigheden willen dragen’ Doch dezen avond was er door enkele tien tallen extra toilet gemaakt. Zij gaven aan het toch al fleurige en kleurige geheel een zeer bijzonder aanzien. Hardrijden voor militairen op de hanen van de Haag sche Ijsclub. O. en O. had heden op de banen der Haagsche IJsclub wedstrijden in het hardrijden op de korte baan, het ging om een afstand van 160 m., georgani seerd. De wedstrijd was open voor onderof ficieren. korporaals en manschappen van de hier ter stede gelegerde deelen van de weermacht in zooverre, dat er in totaal slechts 250 personen moch ten mede dingen. Zoodoende was een selectie toegepast, zoodat van elk der onderdeden van de weermacht ten hoogste drie personen aan de wedstrij den konden deelnemen. Onder de deelnemers bevond zich de bekende Friesche hardrijder Draaisma, die, gestoken in matrozenuniform, al dra de favoriet was van de omstanders. Fel is er door de jongens gestreden. Dat de Friezen en Groningers sterk onder de hardrijders waren vertegen woordigd bleek wel uit de vele namen uitgaande op „ma” en „stra”, trouwens de Noordelingen waren voor iedereen te herkennen aan het feit, dat velen hunner, traditie getrouw, op hun kou sen reden. Nadat in groote groepen was gere den bleven tenslotte 13 snelsten over, die elkaar met twee en drie tegelijk tegen het horloge bestreden. Luide toegejuicht door hun makkers schoten de militairen telkens, de armen breed uitzwaaiend over de baan. In groepen van drie al naar gelang de gemaakte tijden werd daarop definitief om de volgorde der prijzen gekampt. Tenslotte kwam de favoriet Draaisma als winnaar uit den kamp te voor schijn. De volgorde was als volgt: 1. Draaisma, 2. Cordes, 3. de Bruin (een der winnaars van de gisteren even eens op de Haagsche Ijsclub gehouden wedstrijden), 4. Elzinga, 5. Groene- boom. 6. de Waal, 7. Postma, 8. Talman, 9. Minkema, 10 v. d. Werf, 11. Zwaag- stra, 12. Verbrugge, 13 Eiland. De prijswinnaars kregen een bedrag van /50, hetwelk was uitgeloofd door eenige leden van het bestuur van de Haagsche Ijsclub, te verdeelen. Ver melden wij nog. dat de leiding der wed strijden in handen was van wacht meester Hulmer, die tevens als starter fungeerde, terwijl deze voorbereid wa ren door de luitenants Adema en Have- laar. UITVOERING IN GEMEENTELIJK VERZORGINGSHUIS. Gisteravond gaf het strijkorkest van de Haagsche Burgerwacht, onder lei ding van den heer Th. Kneijfer, een welgeslaagde uitvoering voor de bewo ners van het Gemeentelijk Verzorgings huis aan de Laan van Meerdervoort. Het programma bestond uit opgewekte muziek als walsen en marschen. Mej. v. d. Laan maakte zich wederom zeer verdienstelijk als pianiste. Mej. Dinger zong eenige Hollandsche liederen, aan de piano begeleid door mej. van Eijken, welke zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Ze wist haar ge hoor zeer in het bijzonder te boeien met „Lied aan Nederland” en „Avond- liedje” van mevr. Kruithof van Dig gelen. Ten slotte zij nog vermeld het optreden van de pianiste mej. v. Eijken, den heer Kneijfer bas en mej. Dinger zang. Een onbekende gever zorgde voor gebak en sigaren, zoodat hier van een feestavond gesproken kan worden. Na elk nummer, zoowel van orkest als van solisten, weerklonk een dank baar applaus. Met een woord van dank van den directeur, den heer J. Elzenga, werd deze feestavond besloten. O. L. S. Hyacintweg 3 (a) (klassen 1, 2 en 3 in Anemoonstraat 186) (halve dagen); (klassen 4, 4a, 5 en 6 in Abeel- straat-Cederstraat) (klassen 5 en 6 heele dagen). O. L. S. Hyacintweg 3 (b) (2 eerste en 2 tweede klassen in Sneeuwbal straat 137 (halve dagen); (klassen 3, 4. 5 en 6 in Anemoonstraat 186); (klas sen 5 en 6 heele dagen); (C-klasse in Dalton-H.B.S. Aronskelkweg (heele da gen). O. L. S. Zonnebloemstraat 68, klas sen 1, 2 en 3a in Anemoonstraat 186 (halve dagen); klassen 3, 4, 5 en 6 in Nachtegaalplein 19a (klassen 5 en 6 heele dagen); C-klasse in Dalton- H.B.S. Aronskelkweg (heele dagen). Bijz. 1. s. Resedastraat 26 (in eigen gebouw klassen la en 1 b (heele da gen); (Parkietlaan 1, klassen 4a en b, 5a en b, 6a en 7a en b (ged.) (heele dagen); (Haviklaan 1, klassen 2a en b (heele dagen); Haviklaan (1 bewaar school klasse 3a en b (Heele dagen); (Gebouw „Eltheto” (Bcthlehemkerk), klassen 6b en 7a en b (ged.) (heele dagen). O.L.S. Vlierboomstraat 366. In ge bouw AbeelstraatCederstraat (klas sen 5 en 6 heele dagen). Omtrent het onderwijs aan de leer lingen van dc openbare bewaarschool Anemoonstraat 186, welk gebouw thans gedeeltelijk ten behoeve van het lager onderwijs in gebruik zal worden geno men zal zoo spoedig mogelijk een na dere mededeeling volgen. De bijzondere lagere school Laan van Poot 355 zal met ingang van Maandag 15 Januari a.s. als volgt worden onder gebracht: (klassen 1, 2, 4a cn 4b in Nachte gaalplein 19a (halve dagen); klassen 6a, 6b en 7 in Hollanderstraat 21 (heele dagen); klassen 5a en 5b in Sneeuw balstraat 137 (heele dagen); klassen 3a en 3b in Laan van Poot 91 (school voor individueel onderwijs) (halve da gen). Verder wordt medegedeeld, dat de openbare lagere scholen van Nijenrode- straat 16 en Weissenbruchstraat 190 met ingang van Maandag 8 Januari weer gedurende heele dagen onderwijs zullen gaan verstrekken. De door militairen bezette openbare lagere school van Nijenrodestraat 16 zal dan als volgt worden gehuisvest: klassen 1 en 2 in het instituut Wol ters Utenbroekestraat 2; klasse 3 in de R.K. school Bisschopstraat 3; klassen 4 en 5 in de school Weissenbruchstraat 190; klassen 6a en 6t> in het gym nasium Bildersstraat 11. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12 30 en 2.30 uur: een bewijs van Inschr. Arbeidsbeurs t.n. van A Reterink, een kinderportemonnaie met 3 cent, een portemonnaie met rits sluiting inh. sleuteltjes, een zak inh. fleschje thee en 2 gebaKken visschen, een grijze veldmuts, een damesrijwiel merk „Triumph”, een gevoerde handkap, een on gemerkt en ongenummerd heerenrijwiel, een rijwielhandkap, een bewijs van in schrijving Arbeidsbeurs ten name van J. J. Knoors, een legitimatiebewijs No. 734 voor Centr. Markt A’dam ten name van J. Scheepers, een geruite sjaal, 2 schaat- sen-sleutels. een wit schort, een bril met hoornen montuur, een notitieboekje van Gend en Loos, een schaats „Nooitgedagt”, een bril met hoornen montuur, een pot lepel, een roodlederen étui (ledig), een heerenrijwiel „Espeha”, een heerenrijwiel „Fordward”, een boodschappenmandje, di verse handschoenen, sleutels, ceintuurs en belastingmerken. Gevonden in taxi’s: een paar grijze wol len handschoenen, een zwarte dameshand- schoen een bontgevoerde handschoen, een gouden oerhangertje. Bij de navolgende ingezetenen: een grijze tricot handschoen, Schenk- straat 175 (bevragen tusschen 8.30—4 30 uur); een verchroomd damespolshorloge Doornstraat 24; een pakje zakdoeken, een groen speldje, een donkerblauwe pet een donkerblauwe sjaal, een donkerblauwe ceintuur, een mapje inh. etiketten een Lipssleutel No. 3518. een zilveren broche en een bruine actetasch inh. paar schoe nen en kousen, Vroom en Dreesmann, Spuistraat; een portemonnaie inh f n Joh. v. Oldenbarneveltlaan 98 een Rijks’ distributiekaart, Postkantoor, Nassauplein- een pa™ Fnesche schaatsen, Vink Boei- straat 28; een groengelakt heerenrijwiel merk Bicycle, Chevallerau, PmplJXt™? 81; een fietstaschje met gereedschap8 VteT zenbeek» Loosdrechtschestraat 44- een damesvulpen, een br. actetaseb’ schrijfpapier, een paar gebreide dame^ handschoenen, een paar giacé handschoe nen en een oude fluweelen brillendoos Telegraafkantoor, Pnnsestraaf een f™. terrier, v. d. Michon, Spuistraat 43; een damesportemonnaie inh distributiebonnen Geenen, Paviljoensgracht 18- een nienwJ bruine sjaal, v. d. Burg, n^e straat 4; een bon voor 3 h 1 nareLcoket afgegeven door Vakvereen Kleermakers’ Koomans, Troelstrakade 521 een portemonnaie met inhoud ap d, U(We Soestdijkschekade 602; een Ja^rka^nder’ Bouwens, v. d. Vennestraat M H Stk Elburgstraat 30 (L^sd.P blauw baby-garmtuur, Bergenhenecouwen Rembrandtstraat 70 (Loosd) 3.S’ Rossmölder, Calandplein 19; eèn bl dames portemonnaie inh. 6 ct. en 2 halfjes Bak ker, Stationsplein 53; een brufee actetasch inh. pakje brood, Brink, van Vlotenstrlat 11; een belastingmerk ten name1 van Tanes Heymans, Gedempte Sloot 2; een nikkelen damesarmbandhor'.oge, Mioch SumlVra straat 50; 2 muziekboeken ten nï vun’ Hotsheuser, Agthoven, J. v. Riebe^straat 25; een zwarte vulpenhouder merk Poli kan”, v. d. Broek, de Carpentierstraat Ito’ een blauwe kinderhandschoen 1, vdGuste Abeelstraat 39; 2 sleutels ten name vin Mertens, Koning, Snelliusstraat 04 kinderbril met hoornen montuur* v Wisse Pijnboomstraat 96; een jong herdershond’ reu, Hoogland, AbrikozeXa 90° een ongenr damesrijwiel, frame nummer 2258 03, Lukesse, de Gheynstraat 114- ecn V11| pen „Boston” v. Keukem, Cam “bscura’- straat 58; een paar blauwe kinderhand, schoenerf, Duivesteyn, Vlierboomstraat 263- een blauwe autoplaid, Gerritse, van Die- menstraat 136; een portemonnaie Lang huis, Herschelstraat 9; een nummerbord van auto H Z 7840, Hoogedoorn, v. Boet- zelaerlaan 53; een paar kinderschaatsen Beekhuizen, Koppelstokstraat 100; een paar bruine lederen heerenhandschoenen met kappen, v d Toorn, Pinkstraat 31; een zw. hond met wit vlekje op borst, Spaans, Schipperstraat 81; een bruine heerenpor- temonnaie met inhoud, Tirion, v. Beunin- genstraat 21; een witte fox-terrier (met rooden halsband), Grootehuis, Badhuis weg 137; 3 honden en een kat, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Nieuwe Haven 73. Augustus 1939=100 Nov. Dec. 2 Jan. 1940 108,7 108,4 108,0 Geschatte indexcijfers kosten van levensonderhoud. De berekening van deze indexcijfers is gebaseerd op het gemiddelde ver bruik van 276 gezinnen met een inko men van minder dan 1800 per jaar uit verschillende deelen van Nederland, zooals in 1935/36 door een gezinsuit- gavenonderzoek werd vastgesteld. Met veranderingen in de verdeeling der uit gaven over de verschillende posten, b.v. tengevolge van schaarschte, prijsver- hooging of distributie, wordt geen reke ning gehouden. De indexcijfers geven dus de stijging der gezinsuitgaven weer sedert 1938 in de veronderstelling, dat dezelfde levenswijze wordt gevolgd als in 1935/36. Als basis is gekozen 1938=100, om dat in dat jaar de prijsstijgingen als ge volg van de devaluatie van den gulden na September 1936 uitgewerkt waren, terwijl de daarmee verband houdende loonsverhoogingen toen hun beslag ge kregen hadden. De berekeningen worden uitgevoerd met behulp van de bovenbeschreven indexcijfers der kleinhandelsprijzen van voedingsmiddelen en wekelijks in een aantal gemeenten verzamelde prijsge gevens betreffende representatieve ar tikelen uit de uitgavenposten: kleeding, schoeisel, huishoudelijke artikelen, rei nigingsmiddelen en brandstoffen. In de uitgaven voor de overige posten van het gezinsbudget komen doorgaans op korten termijn geen groote verande ringen voor. Deze veranderingen wor den na langere perioden dan een week in het indexcijfer verdisconteerd. Het niet opnemen van de laatstbedoelde wij zigingen in de berekening van het week- indexcijfer geeft aan deze calculatie eenigermate het karakter van een schatting. Dc indexcijfers zijn op monnaie inh. f 0.08, 1 123; een nikkelen kruk van een van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17