O p t i m is ti s c h 1 N a tu u rl i j li no g mijn DE OORLOG TER ZEE I ■■■■■■■■■■■■■■•■■■■■■■■■■•■■•■■■■■■■-■■‘■■■■■■■■■■■■■■■■■•■■■■■■a ik heb toch altijd Lfr HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. Csaky aan en aan ENGELAND. van Zweedsch kustvaartuig getorpedeerd BELGIE. Het nieuwe kabinet gevormd Overstroomingen in Portugal en Spanje De militaire hulp Engeland Hevig artillerievuur het Westfront Het Russische leger- bericht De Fransche leger- berichten ITALIË. ROEMENIE. Het Duitsche leger bericht Coalitie van de groote partijen Amerika en de contra- bande-controle Het bezoek van Italië De rede van lord Lothian De levering van oorlogs materiaal via Scandinavië ■RECLAMES. De toekomstige vredesvoorwaarden Inz. Th. L. - Soest, ontving een tl. TIP. het Duitsche Tal onder strenge regeering is als volgt ’n TIP VAN BOOTZ Veertien in plaats van achttien ministers De Zweedsche koopvaardij vloot. de eerste vier maanden van den De „Daily Telegraph” schrijft, dat besprekingen tusschen de geallieerden en de neutrale staten, die betrokken zijn bij de hulp aan Finland om zijn onafhankelijkheid te verdedigen, aan den gang zijn over de wijze waarop de Finsche verdediging het best gesteund kan worden. Zweden wenscht alle mogelijke hulp aan Finland te geven zonder zelf in oorlog te willen raken met Rusland. De Zweedsche regeering meent het best de Finsche zaak te dienen door de verbindingswegen open te houden tus schen Finland en de Westelijke staten. Op wensch van de Britsche regee ring zendt Zweden alle verdedigings middelen door naar Finland, welke dit land noodig heeft en die Zweden di rect beschikbaar heeft. De Finsche contracten voor wapen- levering door Britsche firma’s, welke sedert begin van den oorlog in Sep tember afgebroken werden omdat En geland die wapenen zelf noodig had, zijn thans weer hernieuwd en worden zoo spoedig mogelijk uitgevoerd. De Britsche regeering overlegt met andere regeeringen over de middelen om de productie in die landen dienst baar te maken voor Finland. Spaansch medeleven met Finland. Te Madrid is een receptie gehouden ter eere van Finland. Behalve de Fin sche gekant waren aanwezig de minister van justitie, Esteban Bilbao, de minister zonder portefeuille Sanchez Masas, ge neraal Martinez Campos als vertegen woordiger van den minister van oorlog, admiraal Basterneche als vertegenwoor diger van den minister van marine en voorts hooggeplaatste persoonlijkheden uit de politieke wereld en alle dagblad directeuren van Madrid. Hurricane-vliegtuigen voor Finland. Het beschadigde Britsche slagschip Het Britsche slagschip, dat aan de Schotsche Westkust door een torpedo getroffen was, wordt snel hersteld en zal weldra weer op zee zijn. Het schip heeft geen ernstige schade geleden, meldt Reuter. „Achilles” uit Buenos Aires vertrokken. De Britsche kruiser „Achilles” heeft gistermorgen Buenos Aires verlaten. er geen eigenlijke regeeringsverklaring zal worden afgelegd. Waarschijnlijk zal het kabinet Maandag bijeenkomen. De diensten der nationale informatie zullen bij het kabinet van den minister president worden ingedeeld. Terstond nadat de wet op de vol machten was aangenomen heeft de po litie gisteren een klopjacht gehouden in het graafschap Cork en 24 personen gearresteerd. Zij worden er van ver dacht lid te zijn van een onwettige or ganisatie. Uit New York wordt gemeld, dat volgens „betrouwbare inlichtingen” En geland er in heeft toegestemd, Finland een aantal Hurricane-gevechtstoestel- len te leveren en dat bijgevolg de Fin sche aankoopmissies hun poging heb ben opgegeven om militaire toestellen in de Vereenigde Staten te koopen. Het Amerikaansche departement heeft den tekst gepubliceerd van een nota betreffende de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van de Britsche con- trabande-contróle. De nota is aan den Britschen ambassadeur, lord Lothian, overhandigd. In de nota wordt ver klaard, dat de Vereenigde Staten Groot- Brittannië verantwoordelijk zullen ach ten voor de schade, welke zal voort vloeien uit „verliezen en beschadigin gen”, wanneer schepen gedwongen wor den Britsche contrólehavens binnen te Zuid-Afrlka en de blokkade. Reuter meldt uit Pretoria, dat het staatsblad twee proclamaties publiceert, inzake de uitvoering van de blokkade van Duitsche in- en uitvoergoederen door Zuid-Afrika, in overeenstemming met het besluit van het Vereenigd Koninkrijk. De eerste proclamatie geeft een lijst van firma’s, welke haar bedrijf uitoefenen in neutrale landen, de tweede regelt het doorzoeken van koopvaardij schepen. Vermoedelijk door een Russische duikboot Het Zweedsche kustvaartuig „Fen- ris” (484 ton), is aangevallen door een onbekende duikboot in het nauwste ge deelte van de Bothnische Golf. Het vaartuig vloog in brand. De bemanning is gered. Reuter deelt uit Helsinki mede, dat de duikboot van Russische nationali teit was. Nadat een torpedo haar doel gemist had, kwam de duikboot aan de opper vlakte om het schip te beschieten. Het werd verscheidene malen getroffen. Het schip behoort aan de maat schappij „Evea”. De kapitein, A. V. Anderson, verklaarde, dat de onder zeeër niet rechtstreeks op het schip aan voer, zoodat zij de nationaliteit van de „Fenris” wellicht niet heeft gezien. Zweedsche stap te Moskou. Het Zweedsche gezantschap te Mos kou heeft opdracht gekregen van de regeering der sovjet-Unie een onmid dellijk onderzoek naar de reden van de aanwezigheid van Russische duikboo- ten in de Bothnische Golf te vragen. Een verkooper van [wintersche wanten Gaf deez’ raad aan kleu- mende klanten: Wie mijn wanten draagt, 'n TIP VAN BOOTZ er bij [vraagt Krijgt 't heusch wel warm [aan alle kanten. Russische luchtaanval. Op Voikka, halfweg Helsinki en Wi- borg, zijn door negen Russische vlieg tuigen een-en-twintig bommen gewor pen, waardoor tien huizen in brand ge naakten. Twee personen werden ge dood en vijftien vrouwen en een oude man werden gewond. Graaf Ciano te Venetië. Hedenochtend is de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, te Venetië aangekomen. Op het station werd hij door de plaatselijke autoriteiten begroet. De bevolking juichte hem hartelijk toe. Hij begaf zich naar het hotel, waar de Hongaar- sche minister van buitenlandsche za ken, Csaky, zijn intrek heeft genomen. Vanmiddag zou graaf Ciano een lunch aanbieden ter eere van zijn Hon- gaarschen gast. In den loop van den middag zouden de besprekingen begin nen. In de rede, die de Britsche ambassa deur, lord Lothian, te Chicago heeft ge houden, zei hij ten aanzien van de toe komstige vredesvoorwaarden o.m. „Het is thans duidelijk, dat in 1919 niemand van ons begreep, wat gedaan moest worden, wilde onze hoop in ver vulling gaan. De idealen achter den Volkenbond kunnen slechts tot succes leiden, als alle leden democratieën zijn. Het handvest van den Volkenbond was te gestreng. Toch moet, wil eenige vorm van wereldorganisatie levensvatbaar zijn, Europa er op berekend zijn, dat het zijn eigen interne aangelegenheden regelt door het een of andere stelsel van federalisme. „Eenvoudig ontoelaatbaar”, verklaart Berlijn United Press meldt uit Berlijn: In ge zaghebbende kringen verklaarde men gisteravond, dat het „eenvoudig ontoe laatbaar” was, dat de geallieerden via Noorsch en Zweedsch grondgebied mu nitie en manschappen naar Finland zen den. „Onder normale omstandigheden heb ben de neutrale staten het recht naar eigen inzicht toestemming te verleenen tot den doorvoer van alle goederen. De omstandigheden zijn thans echter niet normaal”, zoo zegt men in genoemde kringen. „Onder het voorwendsel Finland te helpen, trachten Groot-Brittannië en Frankrijk de Scandinavische landen te gebruiken als basis voor hun cperaties tegen Duitschland”. dat met het leger samenwerkt en ten tweede een deel, bestaande uit voor uitgeschoven eenheden voor direct, on afhankelijk optreden tegen den vijand, Het eerste deel zal ongetwijfeld onder generaal Gort blijven optreden, maar dat uit Engeland wordt gecontroleerd, het is waarschijnlijk, dat er een wijzi ging zal komen ten aanzien van de vooruitgeschoven eenheden. De nieuwe opperbevelhebber van het Britsche luchtleger in Frankrijk, die in dat ge val zou worden aangesteld, zou van uit zijn hoofdkwartier de vooruitgechoven luchtmacht geheel contróleeren en het oog houden op de behoeften van het deel der luchtmacht, dat nauw samen werkt met Gort. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede, dat zich op 5 Januari geen bijzondere gebeurte nissen hebben voorgedaan, In de omge ving van Akhta, Repola en Petroza vodsk waren patrouilles actief. Bij Pe trozavodsk hebben sovjet-Russische pa trouilles een vijandelijke afdeeling van 50 man vernietigd. Ook op de landengte van Karelië ac tiviteit van patrouilles en artillerie. De luchtmacht van de sovjet-Unie heeft een aantal succesvolle aanvallen gedaan op de reserves van den vijand en op militaire objecten. Deensche vliegers bij de Finsche luchtmacht. Twee Deensche vliegerluitenants, Ul rich en Kalmberg, hebben dienst geno men bij de Finsche luchtmacht. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt „Niets van beteekenis te melden.” Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt De gebruikelijke activiteit van pa trouilles en artillerie. Amerikaansche boycot van Russische goederen. De „American Federation of Labour”, de groote bond van Amerikaansche vak verenigingen in de Vereenigde Staten, heeft alle goederen uit de sovjet-Unie op den lijst van waren, welke geboycot moeten worden, geplaatst uit protest tegen den aanval op Finland. varen. De nota verklaart verder, dat de Amerikaansche scheepvaartmaatschap pijen vrijwillig samenwerken met de Britsche -autoriteiten. Daarom is het moeilijk een gelegenheid te verwachten, welke het noodig zou maken, dat Ame rikaansche schepen havens der oorlog voerenden zouden moeten binnenvaren. Tegelijkertijd heeft het staatsdeparte- ment bekend gemaakt, dat het Ameri kaansche schip „Moormacsum”. op weg naar Bergen in Noorwegen, naar de contrólehaven Kirkwall is gebracht, lig gende binnen het gebied, dat voor Ame rikaansche schepen is verboden krach tens de neutraliteitswet. Het staats- departement voegde hieraan toe, dat het een schending is van de Amerikaansche neutraliteitswet, wanneer een Ameri- kaansch schip de gevechtszöne binnen vaart. Daarom beeft het departement de Amerikaansche ambassade te Londen verzocht, terstond contact te zoeken met den gezagvoerder voor een volledige verklaring over de omstandigheden. De vroegere Belgische minister-presi dent van Zeeland, is vergezeld van den bankier Cracow, in een Zuid-Engelsche luchthaven geland, waarna zij naar Londen vertrokken. Van Zeeland be zocht Londen in Augustus en Septem ber in verband met het vluchtelingen probleem. Naar verluidt, is er tusschen Enge land en België een overeenkomst geslo ten betreffende de contrabande-contróle in oorlogstijd. Belgisch protest te Berlijn. De Belgische ambassadeur te Ber lijn, burggraaf Davignon, heeft op dracht gekregen bij de Duitsche regee ring krachtig te protesteeren tegen het feit, dat Donderdag Duitsche vlieg tuigen boven Belgisch gebied hebben gevlogen. schil kennen tusschen een oorlogsschip en een Kanaalboot, het geduld van de Vereenigde Staten op de spits zullen drijven en Amerika in een oorlog zul len betrekken, die zich steeds verder zal uitbreiden, voornamelijk in de Scandinavische landen en den Balkan. De roekelooze daden van de Duitsche onderzeebooten wier bemanning be- heerscht wordt door het fanatieke ver langen naar onderscheidingen en om ontvangen te worden door den Führer, zullen dé vloot der Vereenigde Staten tot interventie nopen. van Duitsche dorpen beschoten United Press meldt uit Parijs Gisteren werd langs meer dan 200 k.m. van het front het artillerie vuur ten volle geopend. Het volgde op de intense patroullle-activiteit van Donderdag, waardoor naar men schat 2500 soldaten met elkaar in gevecht kwamen. De Franschen bombardeerden tal van Duitsche dorpen tot 15 k.m. achter het front, zoowel met verdragend geschut van de forten als met veldartillerie. De reis van Csaky zal, zoo zegt men in welingelichte kringen te Boedapest, den Hongaarschen minister van bui tenlandsche zaken en zijn Italiaan- schen collega Ciano in staat stellen, alle kwesties te bespreken, welke voor de beide landen van belang zijn, in het kader van de nauwe besprekingen, welke tusschen Boedapest en Rome be staan. Mussolini zou Csaky Maandag ont vangen. Te Boedapest gelooft men, dat het, gezien de belangrijkheid, welke de Italiaansch-Hongaarsche besprekin gen krijgen, niet onmogelijk zal zijn, dat Csaky zich gedwongen ziet, zijn vacantie te bekorten en reeds in het begin der volgende week naar Boeda pest terug te keeren. De Romeinsche correspondent van de „Times” schrijft, dat de besprekin gen van invloed zijn op dat deel van Europa, dat tot nu toe nog niet door den oorlog is aangetast. oorlog heeft Zweden 21 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 27.000 ton als gevolg van mijnen en torpedeering verloren. ^Hierbij kwa men zeventig menschen om het leven. In December werden de grootste ver liezen genoteerd, n.l. elf schepen. Bo vendien werden twee schepen door het Duitsche prijzenhof in beslag genomen. Deze verliezen worden echter meer dan gecompenseerd door nieuw gebouwde schepen. De Zweedsche reederijen hebben haar activiteit in vrij groote mate uit gebreid en zich aan de nieuwe toe standen aangepast. De reactie van den duikbootoorlog in de Vereenigde Staten United Press meldt uit Londen: Ka pitein Franz von Rintelen, uit den we- rereldoorlog bekend als een van de meest capabele Duitsche agenten, die thans in dienst van Engeland is, heeft als zijn meening uitgesproken tegen over een onzer correspondenten, dat de reactie der Vereenigde Staten op de gedragingen van Duitschland ter zee den oorlog zeer zal verlengen. Von Rintelen verklaarde dat de jeug dige overmoed van de Duitche onder- zeeboot-commandanten, die geen ver- Finsche troepen een vijandelijk de tachement vernietigd. De Russen ver loren 250 man, terwijl 40 hunner ge vangen werden genomen. In den sec- tor-Juntusrata duurt de strijd voort. In den sector-Salla bedrijvigheid van ver- kennings- en artillerie-afdeelingen. Ter zeeZekere activiteit van de vijandelijke luchtmacht en artillerie aan de kust bij Koivisto en ten Noor den van het Ladogameer, doch geen re sultaten van beteekenis. In de lucht Op 4 Januari heeft de •Vijandelijke luchtmacht Abo, Hangö en een aantal bewoonde districten in Noord-Finland gebombardeerd. Er is geen schade van belang gemeld.” Behalve wat het communiqué meldt, wordt nog vernomen, de de Russen het dorpje Voikka, in de nabijheid van een industriecentrum gelegen, hebben ge bombardeerd. Negen vliegtuigen lieten 22 bommen vallen, waardoor tien hui zen verwoest werden. Twee burgers kwamen om het leven, 16 personen, .onder wie 15 vrouwen, werden gewond. Nieuw commando bij de Britsche luchtmacht aan het front De speciale correspondent van Reu ter bij de Engelsche luchtmacht aan het Westelijke front meldt, dat de groei van de luchtmacht thans een stadium bereikt heeft, waarop de in stelling van een nieuw commando spoedig verwacht wordt, De Britsche luchmacht aan het front bestaat uit twee afdeelingen, ten eerste het deel, De „Tacoma' bewaking. In verband met de ontvluchtings- poging van 5 matrozen van den „Graf Spee” uit Montevideo, hebben de auto riteiten militairen geplaatst aan boord van de „Tacoma”. Twintig matrozen zullen er in het vervolg voortdurend de wacht houden. De grootste onzer fouten zijn van economischen aard. Wij hopen van harte, dat de naties zich er veel grondi ger over zullen beraden dan den laatsten keer, hoe de wereld, wanneer de oorlog ten einde is, economisch herbouwd kan worden. Engeland kan noch mag op eigen houtje de overheerschende rol vervul len, die het in de afgeloopen eeuw heeft vervuld. De rechten van de nieuwe zee varende naties en de opkomst van het vlieg wapen maken dit onmogelijk en de macht ter zee zou in handen moeten zijn van de democratieën en niet van één mogendheid. Wij gelooven, dat wij vechten voor het beginsel van voor koming van aanranding door bruut ge weld van voorspoed en vrede. Wij den ken niet, dat wij het monopolie hebben van deugdzaamheid of dat wij in het verleden niet ernstige fouten hebben ge maakt, doch wij zijn er zeker van, dat wij thans in ons recht staan.” Officieel wordt gemeld, dat in de eerstvolgende dagen levensmiddelen kaarten aan de bevolking zullen woe den uitgereikt. Deze maatregel is be doeld als voorzorg, aangezien vooreer nog geen rantsoeneering van levens middelen zal worden ingevoerd. Alleen koffie, waarvan de verkoop in Italië tot dusverre was verboden, zal van 1 Februari af gekocht kunnen worden tegen inlevering van een bon. De oorlogsvloot is versterkt met Tl trawlers van 100 tot 700 ton, alsmede 35 kleinere schepen, welke dienst moe ten doen als mijnenvegers. Sovjet-versterkingen gebombardeerd Ondanks de slechte weersomstandig heden, heeft de Finsche luchtmacht belangrijke Russische versterkingen gebombardeerd, welke zich van Kan- dalaska naar den sector van Salla be gaven, waar de slag steeds verbetener woedt. Vier Russische tanks bui ten gevecht gesteld. Ten Noorden van het Ladoga-mecr, nabij Ilomantsi, hebben de Finnen bij tegenaanvallen twee tanks vernield en twee buitgemaakt, terwijl hun tevens talrijke automatische wapens in ban den vielen, evenals krijgsgevangenen. Koning Carol in Bessarabië Koning Carol is gisteren te Kisjinof. de hoofdstad van Bessarabië, aange komen en in een specialen trein naar de grens vertrokken. In politieke kringen hecht men speciale beteekenis aan dit bezoek, daar Bessarabië reeds vele jaren een centrum van commu nisme is. Naar verluidt zal de koning de fortificaties langs de Dniesterrivier, welke Bessarabië van Rusland scheidt, bezoeken en dus de berichten logen straffen volgens welke het Roemeen- sche leger de oevers in de Aruth-rivier zou verdedigen doch niet de oevers in de rivier de Dniester. Het bezoek wordt levens beschouwd als een succes van de kroon voor de formatie van een nationale regeerings- partlj, tot welke thans de leider van de Russische minderheid in Bessarabië is toegetreden, zooals reeds de leiders van vele minderheden in Roemenië deden, welke dus allen besloten met de regee ring samen te werken. Naar verluidt zal de koning tijdens zijn bezoek aan Bessarabië de troepen toespreken, welke rede in het geheele land per radio zal worden uitgezonden. Zie verder le blad, pag. 3 „City of Flint” vertrekt heden. Een Britsch schip, welks naam niet genoemd wordt, is Donderdagavond in de haven van Narvik in aanvaring ge komen met de „City of Flint”, het Amerikaansche schip, dat onlangs dear een Duitsche prijsbemanning opge bracht werd naar Moermansk en van daar naar Haugesund. De „City of Flint” werd zeer licht beschadigd. United Press verneemt nader, dat de „City of Flint” heden, nadat de schade hersteld is, naar de Vereenigde Staten zal vertrekken. Het schip zal waar schijnlijk door een Noorsch marine- vaartuig tot de driemijlsgrens gecon- vooieerd worden. Mussolini zou den Hongaarschen minister Maandag ontvangen Het opperbevel van leger deelt mede Geen bijzondere gebeurtenissen. De nieuwe samengesteld: Minister-president Pierlot (Katholiek) Binnenlandsche zaken: Vanderpoorten (liberaal). Justitie: Janson (liberaal). Buitenlandsche zaken: Spaak (socia list). Financiën: Gutt (extra-parlementair). Defensie: Generaal Denis (extra parlementair). Economische zaken en voedselvoorzie ning: Sap (Katholiek). Verkeer: Delfosse (Chr. dem.). Landbouw graaf van Aspremont Lynden (Katholiek). Onderwijs. Soudan (socialist). Koloniën. De Vieeschauwer (Kath Arbejd en sociale zaken: Balthazar (socialist). Gezondheid: Marcel Henry Jaspar (liberaal). Openbare werken: Matagne (soc.) Pierlot heeft te kennen gegeven, dat Engeland wil Amerikaansche schepen koopen. Het Britsche ministerie voor koop vaardij heeft stappen gedaan om zes schepen van de Amerikaansche koop vaardijvloot te ko*pen. De transactie is afhankelijk van de toestemming van de maritieme commissie voor de Ver eenigde Staten. De „New York Times” bericht, dat men het in scheepvaartkringen waar schijnlijk acht, dat deze toestemming zal worden verleend. Newyorksche expediteurs wachten met groote belangstelling op de beslis sing der marine-autoriteiten inzake den verkoop van schepen, de eerste van deze soort na de kortgeleden in officieele kringen met misnoegen be groette overdracht van Amerikaansche schepen naar vreemde mogendheden. De in deze transacties betrokken sche pen zijn van 5500 en 6000 ton. De sche pen zijn op het oogenblik in de vaart en naar wordt aangenomen, zullen ze aan het Britsche ministerie worden af geleverd in een Atlantische haven. Vermoedelijk zullen zij geladen wor den met goederen voor Engeland. In scheepvaartkringen neemt men aan, dat meerdere van dergelijke overdrachten zullen plaats vinden in de toekomst. Duizenden personen dakloos Meer dan 7500 personen zijn dak loos geraakt ten gevolge van een over- strooming van den Taag in Portugal. Een groot gedeelte van het dal staat onder water. De ministers van open bare werken en landbouw hebben zich naar het bedreigde gebied begeven. Bij Monte Real is een goederentrein, welke van Porto op weg was naar Lis sabon, ontspoord. De locomotief en negen wagens zijn uit de rails loopen. Er zijn geen slachtoffers. Bij Santarem tusschen Setil en Muge is een spoordijk over een lengte van 200 meter ingestort. Tal van personen, die door het water werden geïsoleerd, konden wor den gered. Terwijl het weer in Zuid-Spanje goed is en het water van de Guadal quivir daalt, beginnen de rivieren in Ciudad Real en Avila buiten de oevers te treden en de velden te overstroo- men. Te Madrid is de brug over de Manzanares tusschen de universiteits- wijk en de Casa del Campo, die tijdens den burgeroorlog door de troepen van Franco werd gebouwd, door het water vernield. Op eenige punten moest het treinverkeer over andere lijnen geleid worden. Het water van de Ebro is in een dag 2.50 meter gewassen. De veerdiensten over de rivier zijn gestaakt en in aller ijl worden maatregelen genomen om een overstrooming, welke katastrofaal zou zijn, te voorkomen. Nieuw Finsch anti-tank- wapen. De Finnen maken met succes ge bruik van een nieuwe vinding, een wa pen tegen tanks. De bijzonderheden worden geheim gehouden, doch wel is medegedeeld, dat het wapen een elec- trisch mechanisme bevat, dat tankmo- toren buiten werking kan stellen. Zweedsche en Noorsche vrijwilligers naar het front. Gisteren is het eerste contingent JJoorsche vrijwilligers per trein naar Finland vertrokken. Het contingent be staat uit 153 mannen, van 18 tot 53 jaar. Een extratrein met vrijwilligers, af komstig uit alle deelen van Zweden, is gisteravond uit Stockholm vertrokken. In het district Dalarne worden pc- gingen in het werk gesteld een ski- bataljon samen te stellen, bestaande uit geoefende Zweedsche skiërs. Amerikaansche steun aan Finland. Herbert Hoover, voorzitter van het comité tot steun aan Finland, zal een aantal sportwedstrijden organiseeren, waarvan de baten in het fonds voor Finland komen. Hoover heeft een vierde zending van 100 000 dollar voor Finland overge maakt uit het Finsche hulpfonds. Ook Uruquay zal Finland materieel helpen in den strijd tegen Rusland. Naar verluidt, bereidt de regeering voor het zenden van 3500 ton rijst, van schoenen en andere leerwaren, wollen kleeren. etc. Het transport zou dan ge schieden door Engelsche en Fransche schepen, welke zulks kosteloos zouden doen. i - ge- Jl M ARRESTATIES IN IERLAND. VAN ZEELAND TE LONDEN. In INVOERING DIRTRIBUTlEKAAfTTUM. MIJNENVEGERS BIJ OE VLOOT GEVRAAGD. CHIEF WHIP

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2