METROPOLF moest wegens uitverkochte zalen SPENCER TRACY in STANLEY en LIVINGSTONE voor de derde week JB OODENT GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN Winterhanden PROLONGEEREN HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. DE SCHAATSENRIJDER, DIE JAS EN HOED ACHTERLIET DE FRAUDE TE VELSEN AUTO DOOR TREIN GEGREPEN MILTVUURBESTR1JDING Twee fraters-onderwijzers omgekomen OP HET IJSSELMEER VERDRONKEN HET VLIEGONGELUK ONDER PERNIS DE ZWARTE ZIJDE VAN DE VORST I U R O L te9en >euk en «welling Doos JOenóC :t Bi* Apothekers en Drogisten. TOT OP HEDEN 40.000 BEZOEKERS ^voorkomfschade aanllw KOSTBAAR VOEDSEL^ Werd Coppers slachtoffer van zijn moed 1 De inzittende ongedeerd Oeteldonk dit jaar zonder carnaval Naast ijspret: werkloosheid en stijgende groenteprijzen RODONT^ Beendermeel was de oorzaak der infectie VEILING VAN VASTE GOEDEREN Schade vermoedelijk niet bijzonder groot w.v.v. RECLAMES. i V Motor enkele meters in den bevroren grond gedrongen 27-jarige bijeen. in veld- Copper’s theorie. van w Straatlas.ten De vorst, die in sommige opzichten bedrijvigheid wekt en den schaatsen- liefhebbers een bron van vermaak be zorgt, heeft ook een zwarte zijde. De bouwbedrijven liggen stil, de scheep vaart ondervindt den hinder van dicht gevroren kanalen, die op sommige plaat sen zelfs met ijsbrekers niet open kun nen worden gehouden. naar Waalhaven ze Koperdraaddieven achterhaald Een politieagent te Nijmegen heeft op de Nieuwe Markt aldaar twee mannen aangehouden, die op verdachte wijze een grooten zak op een fiets vervoer- Stoffelijk overschot in eendenbijt gevonden. met gaan Woensdag wed I zal a.s. een d e zal Woensdagavond voor en 1 Burgerlijke Stand van Leidscbendam. BEVALLEN B. Bol geb. van Lieshout, d. Th. W. M. J. Smits geb. Verstraaten, z. P. van Schie geb. Pape, z. on- Nat. Wintervoeten. Winterooren Uit de tuinbouwstreken komen be richten over sterke stijging van de groenteprijzen, nu door de dichtgevro ren kanalen de aanvoer stagneert en bovendien het oogsten op'den hardbe- vroren grond moeilijkheden oplevert. Sommige prijzen zijn de laatste weken verdubbeld, niet alleen als gevolg Van de vorst, maar ook door den sneeuw val, die voor de tuinders een belemme ring in hun dagelijksch werk is geweest. Tot dusver is er nog geen sprake van groote hoeveelheden bevroren groente, zooals den vorigen winter het geval was. Vooral op dagen, wanneer er groote aankoopen voor het leger worden ge daan, ioopen de prijzen sterk op. De beteekenis van de prijsstijgingen blijkt uit enkele cijfers. Boerenkool bij voorbeeld noteerde eenige weken ge leden ten hoogste 2^ cent per kilo gram thans wordt gemakkelijk 7 cent betaald. Prei steeg van 3.50 tot 8 per 100 kilogram en andijvie verdubbel de in prijs. Hoewel er thans weinig groente-export is, verwacht men, dat de binnenlandsche handel bij aanhou dende vorst stijgende prijzen zal moe ten betalen. Ook de bloemenkweekers en -hande laars staan voor problemen. In de eer ste plaats moeten de kassen sterker worden verwarmd dan tot dusver, het geen groote uitgaven voor de kweekers meebrengt. Deze uitgaven worden niet goedgemaakt, want de handel is sterk verminderd. Vooral de straathandel wordt gedupeerd, omdat de bloemen niet tegen de vorst kunnen worden be schermd. Ook het vervoer naar de vei lingen moet met groote omzichtigheid geschieden. Nu er nagenoeg geen export meer is, was de bloemencultuur voor ■het grootste deel op den straathandel aangewezen, zoodat het duidelijk is, dat de bloemkweekers thans een moeilijken tijd doormaken. Omtrent de oorzaak van het vlieg ongeluk onder Pernis, waarbij de 33-ja- rige piloot Th. H. J. Coppers den dood vond, valt niets met zekerheid te zeg gen. Coppers maakte met het vliegtuig de laatste proefvlucht voor het Natio naal Luchtvaart Laboratorium. Deze tocht is hem noodlottig geworden. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat er een blad van den schroef is ge vallen en dat daardoor de machine in een tolvlucht is terecht gekomen. An- derszijds is komen vast te staan, dat, vóór het toestel viel, een stuk het uiteinde van één der vleugels is af gebroken. Dit stuk heeft men gevonden bij de petroleumopslagplaatsen aan de Vondelingenplaat Een arbeider, die dit stuk vleugel had gevonden, vertelde, dat hij juist ge hoord had, dat er ergens in de buurt een vliegtuig was neergevallen, toen tot zijn groote verbazing plotseling iets uit de lucht kwam vallen bij de terrei nen van de A.P.C. Toen hij ging kijken wat het was, bleek het een stuk van een vliegtuig te zijn. De man heeft zijn vondst aan de politie overgegeven, die het in beslag heeft genomen. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau te bevragen morgens van S -- sleuteltje van een diverse met in- zakmes, een das. in elkaar gedrukt. Een andere oogge tuige heeft het toestel gezien even vóór het in de vrille geraakte. Hij nam waar, dat vlokjes achter het vliegtuig aanwarrelden, „zooals men ook wel ziet als er een stuk vuurwerk is af ge stoken”. Ook deze getuige heeft gezien, dat de piloot nog geprobeerd heeft met zijn parachute uit het toestel te sprin gen. Coppers was, zooals gezegd, een vlie ger van buitengewone capaciteiten, die als het ware samengesmolten was met zijn machine en die ook in moeilijke oogenblikken ten volle op zijn eigen kunde en op de prestaties van zijn ma chine vertrouwde. Waarschijnlijk is dit standpunt hem Donderdag noodlot tig geworden. Ware Coppers uit de machine gesprongen, zoodra hij be merkte dat er iets mis ging, dan had hij mogellijk zelf nog veilig den grond kunnen bereiken. Door zijn heldhaftige pogingen, om de machine weer meester te worden, kwam hij zóó dicht bij den grond, dat zijn parachute hem op het moment, waarop hij inzag, dat de machine niet meer onder controle was te brengen, geen redding meer kon brengen, omdat de afstand tot de aarde reeds te klein was, dan dat het valscherm zich nog had kunnen openen. Deze feiten bewijzen opnieuw, dat Coppers een zeer moedig vlieger was, die tot het laatste oogenblik zijn te genwoordigheid van geest behield en die geen angst kende. Coppers’ naam zal daardoor met eere vermeld blijven op de droeve lijst van hen, die vielen in den dienst van de luchtvaart. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op den onbewaakten overweg in den Ommendijk nabij de vroegere halte in de lijn LeidenWoerden onder Zoeter- woude een twee-persoons auto door een uit de richting Woerden komen den trein gegrepen. Het voorste ge deelte van de auto werd afgerukt en in een langs de spoorbaan loopende sloot geslingerd. De bestuurder de eenige inzitten de kwam met den schrik vrij. slachtoffer is geworden theorie, welke hij ver malen in gesprekken Hij durfde niet terug Aan de onzekerheid omtrent het lot van den veertigjarigen man, die ver leden week Zaterdag, toen het dooide, het toch waagde op de Loosdrechtsche Plassen te gaan schaatsenrijden, in een der Loosdrechtsche restaurants ’n over jas en een hoed achterliet en deze niet meer terughaalde, is een gelukkig einde gekomen. De man heeft, blijkens de „Tel.” thans uit Rotterdam doen weten, dat hij behouden in de Maas stad vertoeft en eerstdaags naar Loos- drecht zal komen, om zijn eigendommen in ontvangst te nemen. Verleden week Zaterdag was de man, zender zich te bekommeren om de waarschuwingen, dat het ijs op de Plas sen onbetrouwbaar was, toch gaan schaatsenrijden. Dwars over de Plassen is hij toen naar Breukelerveen gereden, doch waarschijnlijk heeft hij op zijn tocht de onbetrouwbaarheid van het ijs ontdekthij durfde althans den terug tocht naar het restaurant, waar hij zijn hoed en jas achtergelaten had, niet meer te aanvaarden. Daarom nam hij te Breukelerveen een bus en reisde ver volgens naar Rotterdam. in huize „St. Rad- het stadje is zeer Nader wordt gemeld, dat hedenmor gen te tien uur in een eendenbijt het stoffelijk overschot van de slachtof fers gevonden is. De stoffelijke resten zijn naar het pensionnaat overge bracht. De carnavalsvereeniging „Jheroen Bosch” te ’s Hertogenbosch heeft in verband met de tijdsomstandigheden, besloten op Carnaval-Maandag geen op tocht te organiseeren. Ook zullen va'n de zijde der overige carnavalsvereeni- gingen geen feestelijkheden worden ge organiseerd. Het inhalen van Prins Carnaval op Zondagmiddag blijft dus eveneens ach terwege. Voor zoover er sprake zal zijn van carnavalsviering zou deze zich zooals de zaken thans staan moeten bepalen tot particuliere feestelijkheden. Het ongeluk geschiedde op een een zame plaats ter hoogte van den vuur- toren van Oude Zeug. Van grooten af- stanld zagen andere schaatsenrijders het ongeluk gebeuren. Een aantal hun ner snelde dadelijk te hulp, maar het was niet mogelijk tijdig de drenkelin gen te bereiken. De omgekomenen zijn de frater H. L. Pijnappels en de 25-jarige frater A. W. van Arkel, beiden onder wijzer aan het pensionaat „Sint Rad boud” te Medemblik. groote hoeveelheid koperdraad bevond; van de herkomst konden de mannen geen afdoende verklaring geven. De agent nam hen mee naar het politie bureau en daar bleek al spoedig, dat hi; een goede vangst had gedaan, aldus meldt de „N.R.Crt.”. Beidé mannen, wonende te Nijmegen, werktén n.l. voor een Rotterdamsche firma bij de elec- trificatie van den spoorweg Nijmegen Arnhem. Van dit werk hadden zij di verse keeren draad gestolen. Het werd bij een opkooper te Nijmegen verkocht. Beide mannen zijn opgesloten In ver band met deze zaak is te Bemmel een derde arbeider, eveneens werkzaam bi, de spoorwegwerken, gearresteerd., eveneens doodelijk voor rat en muis!, doch ongevaarlijk voor huisdieren en pluimveekost ^40 eper doos De begrafenis Het stoffelijk overschot van len lui tenant Th. H. Coppers is opgebaard in het Zuider ziekenhuis te Rotterdam. De overbrenging zal Maandagoch tend ongeveer 10 uur naar de paro chiekerk St. Martinus te'Voorburg ge schieden. De uitvaartdienst is om 10.45 uur waarna om 12 uur de be grafenis met militaire eer aldaar zal plaats hebben. den. Het bleek, dat zich daarin een Meisjesvereeniging !d" houdt op Woensdag 10 Gistermiddag zijn op het Ijssel meer bij Medemblik twee fraters- onderwijzers, die zich op de schaats van de haven uit ver op het Ijs selmeer hadden gewaagd, door het ijs gezakt en verdronken. Doozerra - 5Öeff90c lutie”. De C.J.M.V. „Bohemen" komt morgenavond in vergadering bijeen. De heer Reiniger zal spreken over het on derwerp „In Gods kracht voorwaarts”. Na de pauze orgelbespeling. De vereeniging voor Jong- Hervormden vergadert Maandagavond. Het onderwerp voor dien avond isHan delingen 6, dat door P. van Tent Becking zal worden ingeleid. 101 20, Huurprijs benedenhuizen nos 63 en 69 resp 26 p. m. en 5 50 p w en de bo venhuizen nor 65 en 67 elk f30 p. m- 2. Fen dubbel pand, bestaande uit: een winkelhui» met 2 afz bovenwonin gen met tuin en erf Beeklaan 376'380-352, groot 282 c a. Grondlasten ƒ96 05 Straatlasten ƒ52.65 en Sluisgeld 3 83 alles over 1039 Huurprijs no 382 ƒ650 p j tot 30 April 1940 no. 380 is in eigen gebruik en no 378 is onverhuurd.’ Notaris H. J. Sluis. Reddingbrigade onverrichter- zake teruggekeerd. Een tragische omstandigheid is nog, dat luitenant Coppers vermoe delijk het van zijn schillende met collega’s en voor het Koolho- ven-personeel heeft verdedigd, en welke inhield, dat een goed piloot onder alle omstandigheden moet trachten, zijn machine aan den grond te zetten en slechts in uiter sten nood van zijn parachute ge bruik mag maken. LOOSDUINEN. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een linker grijze wollen da- meshandschoen bij Toussain, Herschel- straat 17; een paar wollen heeren hand schoenen bij Swart, Columbusstraat 6; een zwart lederen rijwielhandkap bij Bleeker, Walnootstraat 95; een blauwe ceintuur, een bruin hondje en twee Rijksdistributie- kaarten aan het hoofdbureau van politie. De Loosduinsche IJsvereeni- ging heeft haar banen op de havens van de Coöp. Groentenveiling weer kunnen openen. De banen zijn mooi en er wordt druk gereden. Hedenavond zal de baan verlicht zijn. De J. V. „Philaletheia” komt Maandagavond in vergadering bijeen. In leider is C. J. de Bruyne. onderwerp „Christus in Zijn Koninklijk ambt”. Hedenavond vergadert J. V. „Ora et Labora”. Behandeld worden het onderwerp„Het verzet tegen de gevolgen van de Fransche revo- Het wrak. Honderden meter van de vindplaats vandaan lagen de restanten van het vliegtuig. Het was een jammerlijke hoop wrakstukken, waarvan men nau welijks gelooven kon, dat zij eens een fonkelnieuw vliegtuig waren geweest. Er viel wel uit op te maken, dat de machine met groote kracht rechtstan dig moest zijn gevallen. De motor en de stuurhut waren meters diep den harden bevroren bodem ingedrongen. De romp was totaal in elkaar gedrukt, zoodat de staart met het landings- wieltje nauwelijks twee meter boven den drie a vier meter wijden krater uit stak. Op een hoop lagen brokstukken van de vleugels en daartusschen vond men de wielen .van het landingsgestel. In de onmiddellijke nabijheid van het wrak vond men het stoffelijk over schot van den piloot Coppers. Het lichaam zat nog in de riemen van het valscherm, dat uitgevouwen bij het vernielde vliegtuig lag. Daar hebben de militairen, die direct na het bekend worden van het ongeluk van het vliegveld Waalhaven naar het land waar de machine lag zijn gegaan, den piloot gevonden. Zij sneden het lichaam los uit de riemen en wikkelden het voorzichtig in het valscherm, waarna het op een draagbaar werd ge legd en in een militaire Roode Kruis auto naar het vliegveld Waalhaven werd vervoerd. Militaire autoriteiten en politie heb ben een voorloopig onderzoek ingesteld, waarna men het wrak onder toezicht van veldwachters heeft achtergelaten. Ooggetuigen. Het vliegtuig is in de onmiddellijke nabijheid van eenige boerenwoningen neergekomen. De landbouwer P. van Eyk werkte op het land. Deze men- schen, die zoo in de onmiddellijke na bijheid van het vliegveld wonen, zijn zóó gewend aan het geronk van moto ren, dat zij er geen acht meer op slaan. Van Eyk was zóó verdiept in zijn werk, dat hij plotseling werd opgeschrikt door een geweldig geraas en een zwa- ren slag. Toen de man opkeek, zag hij, dat op nog geen vijfentwintig meter van hem vandaan een vliegtuig was neergestort Vlak bij het toestel lag de bestuurder. Van Eyk rende naar den verongelukte, maar hij besefte onmid dellijk, dat hjer niets meer te helpen viel. De motor van het toestel tikte nog, toen Van Eyk bij het wrak kwam. Er verspreide zich een doordringende benzinelucht, maar gelukkig is er geen brand ontstaan. De landbouwer B. van Eyk, die aan den Tijkenweg woont, heeft gezien, dat de machine plotseling in een tolvlucht geraakte. „Ik keek eens naar het vlieg tuig, omdat het zoo zwaar ronkte. En net toen ik keek, viel het in zoo’ri kur- ketrekker naar beneden. En met den motor vol aan. De machine zal zoowat op een 25 a 30 meter hoogte zijn ge weest, toen ik op eenmaal zag, dat de piloot er uit sprong. Z’n parachute kwam achter hem. Maar het was al te dicht bij den grond. De parachute ging niet meer open en de man viel te pletter. Het was een slag, dien ze vast in den omtrek moeten hebben gehoord.” Toen het eenmaal was gebeurd, kon je zoo van den weg af bijna niets meer van het toestel zien. Het was heelemaal VOORBURG. Morgenavond wordt een wij- dingssamenkomst gehouden van de afdee- ling Kerk en Vrede. Voorburg. Mevr. T. C. C. Scholten-Itterson zal spreken over: „De lampen brandende en ds. N. Hui zinga over „Voortgaan". De Nat Chr. Geheel onthou- dersvereeniging, afd. Voorburg-Leidschen- dam, komt Donderdag in vergadering. WASSENAAR. Zondag-avond-en nachtdienst der apotheken. Van Zaterdag 6 Januari tot en met Zaterdag 13 Januari a.s., van ’s avonds 8 uur tot ’s morgens d. Schaaf, Heerenstraat 28, Aan het politiebureau te bevragen des - g tot 12 uur: twee Lipssleu- tels, een Yale-sleutel. een - - mantelceintuurs, armbandje. portefeuille houd, een bobslee, eeri r een alpino, een kj_ wielbelastingmerken, een sjaal een kin SïSiXL'ïïrRKKway» h„: twee honden en een poes. RIJSWIJK. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen op het politiebureau: groe ne damesportemonnaie (inh. 1.10), brui ne portemonnaie, huissleutel, damesarm- band, 2 schoenen, een wollen blauwe jon- genspet, lichtbruine glacé handschoenen, een paar gebreide donkerblauwe kinder- wanten, motorhandschoen met kap, zwar te glacé handschoen, roode gevlochten lederen hondenriem, grijze gebreide bi vakmuts, grijze jas en vest, linker hee- renhandschoen, sleuteltje, bril met hoor nen montuur, gouden zegelring, wieldop van een, auto. Men deelt ons mede Sedert midden December 1939 deden zich gevallen van miltvuur voor, in uit- gebreider mate dan voorheen, in het bijzonder in de districten Zuid- en Noord-Holland en aangrenzende distric ten, nadien sporadische gevallen in an dere provinciën. De veeartsenijkundige dienst nam in de eerste plaats maatregelen om op de boerderijen, waar zich een of meer gevallen voordeden, uitbreiding te voor komen door preventieve serum-injecties hetgeen terstond gunstige resultaten gaf. Intusschen werd onverdroten ge zocht naar de bron der infectiein aanmerking genomen het vrijwel gelijk tijdig voorkomen in verschillende dee- len van het land, werd dadelijk ge dacht aan voedsel-infectie. Verder nasporen bracht aan het licht, dat vrijwel alle gevallen terug te bren gen waren naar eenzelfde bron, een leverancier van beendermeel, dat ver werkt was onder de z.g. mengvoedsels. Getracht is verder onheil te voor komen, door verbod van vervoer van mengvoedsels met dit beendermeel en/of bloedmeel uit deze bron, terwijl maatregelen van verder strekkenden aard in voorbereiding zijn. Er bestaat een voortdurend contact ter zake tusschen den veeartsenijkun- digen dienst en het bureau voor voed selvoorziening in oorlogstijd om in X"oXSame',W'rkinE ui,brc‘"'"S f Gisteravond omstreeks zeven uur is een reddingbrigade, welke ter hulp- verleening Medemblik had verlaten, on- verrichterzake teruggekeerd. Door de ingevallen duisternis moesten verdere nasporingen achterwege blijven. De beide slachtoffers waren verschillende andere fraters schaatsenrijden. Op ongeveer tien kilo meter van Medemblik, bij de Oude Zeug, zag een der fraters plotseling een eind vooruit twee zijner medebroeders door het ijs zakken en geheel verdwij nen. Aan redden viel niet te denken, want toen de andere fraters nabij de plek des onheils kwamen, bevonden, zij het ijs daar zeer slecht, zoodat zij we gens het gevaar van zelf te veronge lukken, naar Medemblik huiswaarts keerden. De ontsteltenis boud”, evenals groot. Hedenochtend zou de reddingploeg met vletten de plaats van het onheil nogmaals opzoeken. Veiling 9 JanuariGunning 16 Januari. Winkelhuis met afzonderlijke bovenwo ning en erf, Tasmanstraat 1517, groot 96 c.a. Huurprijs: winkelhuis 10 p. wle étage is in eigen gebruik, de 2e étage /3 p. w. Grondlasten 42 69, Straatlasten 20.80, Delflands sluisgeld L68. alles over 1939. Inmiddels uit de hand te koop. Notaris W G. Pauwels. Heerenhuis met garage, Benoordenhout* scheweg 255, met het erfpachtsrecht tot en met 31 Dec. 2003 van den grond, groot 4.37 a. Grondlasten ƒ106 74, Straatlasten 59 50, Delflands sluisgeld /4 37 (aanslagen 1939) en Erfpachtscanon ƒ874 per jaar Huurprijs tot 1 Dec 1940 met 1 optie- jaar t 1400 per jaar. Notaris A C. van Mourlk Broekman. 1. Twee panden, elk bestaande uit: een benedenhuis met tusschenbouw en een afzonderlijk bovenhuis met tuinen en erven, Nieuwe Havenstraat 63-65, 67-69, met het daarbij behoorende gedeelte van een gang resp. groot 135 c.a., 135 c.a. en 10 ca, Grondlasten ƒ49.02. Siui'geld ƒ4 01. In verband met de arrestatie den gemeente-ontvanger J. J. W. te Vel- sen weet het „Handelsblad” nog mede te deelen, dat gebleken is, dat de ont vanger gedurende ongeveer zeven jaar de rente van inschrijvingen der gemeen te op het grootboek van Nederlandsche Werkelijke Schuld heeft geïnd en voor persoonlijk gebruik heeft aangewend. Het totale bedrag kan ten hoogste 3000 zijn, zoodat de schade niet bijzon der groot is, maar daar de aangehoude ne ook nog het penningmeesterschap van eenige instellingen bekleedde, is het mogelijk, dat ook nog op ander terrein fraude zal worden geconstateerd. De ont vanger is voorloopig in arrest gesteld in het politiebureau te Velsen. De justitie heeft het onderzoek van de bescheiden van den ontvanger in handen genomen. De controle van de gemeentefinanciën geschiedt door den Verificatiedienst, maar de rente van het Grootboek ging door de handen van den ontvanger, die gewoon was zelf dit bedrag te innen. Hij bleek het daarna voor eigen rekening te besteden, een be drag dat ongeveer 300 tot 400 per jaar bedroeg. Elk jaar wist de ontvan ger voor de verificatie een maatregel te treffen, waardoor zijn knoeierij niet werd ontdekt. Nu er personeel ter secre tarie en ook van de verificatie-afdee- ling is gemobiliseerd, was hij waar schijnlijk wat roekeloos en heeft hij de voorzichtigheid uit het oog verloren. De aangehoudene is voorzitter van de Broe derschap van Ontvangers. Ameland voorloopig geïsoleerd? Vanochtend is de passagiersboot „Waddenzee” van Holwerd naar Nes, op Ameland met vijftien passagiers aan boord onderweg op de Wadden in het ijs vast geloopen. Er zet zich veel ijs op de Wadden tusschen Ameland en den vasten wal, zoodat kans bestaat dat Ameland voorloopig geïsoleerd zal zijn. Burgerlijke Stand van Voorburg. ONDERTROUWD: J. H. de Charro en R F M Swildens. H. B. de Groot en S. Vuitsing. J. Sickes en G. C. W. Mulder GETROUWD: J. F. Annokkee en A. K. F. Pieper Chr. H Davids en A. L. Spoor. J. Vonk en J. J. van Lonkhuy- zen. FE. Penning en H. J. H. Mees. BEVALLEN: H. van Ooijen geb. Fran sen, d. J. Ros geb. Brokke. z. G. M. Roodenburg geb Heijnen, d. A. dé Muntei geb. Herweijer, d. J. C. Boeren geb. Hurkmans, d. E. J. G. Wijnats geb. Cromberge, z. A M. van den Heuvel geb. Viergever, z. W. Janssen geb Roe- lofs, d W. C. van Veen geb. de Ko* ning, d. T. H. van Tongeren geb. Kas teel, d. I Sztijcer geb. Rosenberg, d. J. van der Heijdt geb Borsboom, z. OVERLEDEN: T. Tj. Bakker, weduw naar van H J W Enting, 69 j. M. Veis, weduwe van A de Vries, 73 j. J. P. van Kleef, weduwe van S. P. Vieveen, 67 j. 8 uur: dr. v. tel. 118767. De tooneel- en amuse- mentsvereen. „De Put” geeft op Zater dagavond 13 Januari een uitvoering. On der leiding van den heer J. I. B van Seventer zal worden opgevoerd „Weldoe ners der menschheid" door Felix PhiüPP1 De Ne d. vereen, v an S p i- ritisten „Harmonia” houdt op l 10 Januari a.s. een openbaren propagan- da-avond met lichtbeelden. Mevr. dr. E A. Akkeringa uit den Haag spreken. D afdeeling den Haag 4 van de intern, vereen. „Bellamy' houdt op Woensdagavond 17 Januari een open bare vergadering. Mr. A. Manussen uit de Bilt zal spreken. Kapelaan Burghouwt van de St. Bonifaciusparochie heeft in gaande 1 Januari j.l. een nieuwe stand plaats gekregen in de parochie van den H. Franciscus van Assissie te Rotterdam Onze plaatsgenoote niej. J. Vercouteren, is benoemd tot e!rwij.z!res .aan de eerste Chr. School te Nijverdal. In het gebouw Centraal werd een ledenvergadering gehouden van de Was- senaarsche Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. In deze bijeenkomst deelde de voorzitter, de heer Zeedijk, de plannen mee voor het a.s. seizoen. In de eerste helft van Februari zal mr. Bijlsma, rijksarchivaris, voor de leden een lezing houden over „Oude buurtnamen in Wassenaar en Zuydwijk Het bestuur is in onderhandehng met een bekend Wassenaarsch ingezetene over een lezing met lichtbeelden; hier van zal de leden te zijner tijd mededee- lingen worden gedaan. In het voorjaar zal geen propaganda- avond worden gehouden in verband mei de twee voornoemde lezingen; deze pro- paganda-avond zal worden georganiseerd in September of October, waarbij tevens het eerste lustrum der vereeniging zal worden herdacht. Er worden weer ex cursies naar buitenplaatsen op touw ge zet, zulks wegens het groote succes van deze uitstapjes. Aan een en ander werd door de vereeniging goedkeuring ge hecht. Hoewel door vertrek en anders zins het ledental werd gedecimeerd, steeg het aantal leden tot bijna 500. LEIDSCBENDAM. Donderdag hield de K.J.M.V. haar jaarlijkschen wildavond in het Pa tronaat. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer W. Bleijs, werd de bijeenkomst geopend door kapelaan v. Niekerk. Hierna werd een aanvang ge maakt met de wedstrijden in het kruis- assen en brugbiljarten. Na vele span nende partijtjes konden de winnaars hun prijzen, ofwel een eend of een konijn, in totaal 25 stuks in ontvangst nemen. Voor de wedstrijden, welke gistermiddag op de Molenvaart werden georganiseerd, hadden zich vele deel nemers opgegeven, die elkaar in de ver schillende ritten fel bekampten. De deel nemers reden voor door hen aangewezen armen, die de prijzen, bestaande uit levensmiddelen enz., dankbaar in ont vangst namen. Als le prijswinnaar plaat ste zich de heer de Hertogh, alhier. Woensdag 10 Januari houdt de vereeniging „Zusterhulp” vergadering. De Chr. I" „Eensgezindheid’ Januari een bijeenkomst. De Kruisvaarders houden morgenmiddag een ringbijeenkomst. D e K.J.M.V. houdt Maandag a.s. een onfwikkelings-vergadering. De heer W. Dijsselbloem zal spreken over„Het gezin ons voornaamste levensmiddel”. De St. Josephgezellen hou- den morgen en Dinsdag 9 Januari a.s. ontspanningsbijeenkomsten. Diverse wed strijden worden gespeeld. Gevonden: een rieten mand met kleeding, een rijwielbelastingmerk. een kosteloos rijwielbelastingmerk. Aan komen Ioopen een herdershond. Inlich tingen bureau van politie, eiken werkdag van 10 tot 12 uur. Woensdagavond a.s. spreekt voor de Vereeniging Wassenaar Vooruit en het departement Wassenaar der Mu. tat Nut van ’t Algemeen dr W. G. N. van der Sleen over „Naar Eskimo s en Indianen in Yukon en Alaska. Aan de agenten H. P. v. d. Werf en H. H. Lausen werd ontslag ver leend wegens hun benoeming tot veld wachter resp. te Delfzijl en Born. Tot agenten van politie zijn alhier benoemd A. de Groot, mare chaussee te Winterswijk, en A. A. van den Broek, gemeenteveldwachter te Ter Heide. Het 9-jarige meisje G. alhier kwam bij het schaatsenrijden te vallen en liep een zoo ernstige verwon ding aan het voorhoofd op, dat zij door een dokter moest worden verbonden. De Wassenaarsche poli- tie’ heeft op den Paauwvijver een wed strijd gehouden met den volgenden uit slag: le prijs de heer P. J. van der Krogt, tweede prijs de heer G. F. Nagel- kerke, 3e prijs de heer C. Lugthart. In duikvlucht neergestort. Gistermorgen heeft men een aan vang gemaakt met het uitgraven van het wrak van den Koolhovenverken ner. Met zóó’n kracht is de machine te pletter geslagen, dat de motor en kele meters diep in den hardbevroren grond is gedrongen. De restanten van het toestel zullen worden overgebracht, waar men nauwkeurig zal onderzoeken, om op die wijze te trachten, de oorzaak van het ongeluk op te sporen. Het staat thans vast, dat het onge luk gebeurde tijdens een duikvlucht, welke voor een militair vliegtuig de zwaarste proef is, welke het moet on dergaan. Op het dieptepunt van den duik gekomen, trekt de piloot het toe stel bij een dergelijke vlucht weer op. waardoor het materiaal geweldige spanningen en krachten krijgt te door staan. Gevaarlijk kan de duikvlucht wor den, wanneer de piloot het toestel niet tijdig weer in horizontale richting weet te brengen. Dit is vermoedelijk Don derdag door de een of andere techni sche storing het geval geweest. Men kan als vaststaand aannemen, dat het ongeluk in geen geval aan een vlieg- fout moet worden toegeschreven, want daarvoor was Coppers een te bekwaam piloot en daarvoor kende hij de FK 56, van welk type hij talrijke machines heeft ingevlogen, te goed. Met moet dus. volgens de „Tel.”, aannemen, dat het Coppers niet gelukt is het toestel tijdig omhoog te brengen. Veel Rotterdammers hebben de ma chine als een blinkend stipje op zeer groote hoogte in de lucht gezien, voor dat hij den val maakte. Het toestel moet dan ook tijdens de duikvlucht welke vrijwel vertikaal naar beneden gaat, een enorme snelheid hebben ver kregen. Het is niet onmogelijk, dat op het moment, waarop hij het toestel weer naar boven wilde trekken, een motorstoring is ontstaan, waardoor de machine in een vrille raakte. Ock houdt men rekening met de mogelijk heid van ijsafzetting, terwijl het ten slotte eveneens mogelijk is, dat ten gevolge van de buitengewone felle koude in de hoogere luchtlagen, een der contróle-instrumenten niet goed heeft gefunctionneerd, tengevolge waarvan de vlieger door verkeerde aanwijzingen is misleid. Gemeenteraadsvergadering. De Raad dezer gemeente komt Woens dagmorgen a.s. in openbare vergadering een fietsslot, twee schemerlamp, een handschoenen, een iet, -- hondenhalsband, twee JU- een f

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6