HAAGSCHE COURANT De oorlog in Europa BINNENLAND Maandag 8 Januari 1940. BUITENLAND TELEGRAMMEN STADSNIEUWS F1NSCH SUCCES VRIJWILLIG LANDSTORM- CORPS LUCHTAFWEER- DIENST GEVECHTEN IN NOORD- FINLAND ZUID-AFRIKA. Een Russische divisie verslagen In den Gemeenteraad Uitvaart res.-eerste luitenant-vlieger Th. H. J. Coppers Ongeveer duizend personen geïnterneerd Distributie van boonen, grauwe erwten en capucijners AMERIKANEN NEMEN DIENST IN HET FINSCHE LEGER NIEUWJAARSREDE VAN DEN BURGEMEESTER LIEFDADIGHEIDSCONCERT TEN BATE VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS - VIERDE BLAD. CREMATIE W. P. WEBER HULP AAN FINLAND DJANOF IN ONGENADE KENNISGEVINGEN KALMTE AAN HET FINSCHE FRONT INGETREDEN Installatie van officieren en vrijwilligers P. DE KONING f Voorjaarsbeurs een week vervroegd No. 1746L Met ingang van 19 dezer. I Gevonden voorwerpen I 1 I rechter consumenten een den Zeer groote belangstelling op de begraaf plaats te Voorburg Een half pond per persoon in vier weken Burgemeester de Monchy heeft heden de eerste vergadering van den Gemeen teraad in het nieuwe jaar geopend met een uitvoerige Nieuwjaarsrede. Men vindt deze belangrijke rede in het Raadsverslag in dit nummer in haar geheel opgenomen. De heer Snoeck Henkemans heeft deze rede als oudste Raadslid beant woord. „DE NEDERLANDSCHE PADVINDERS”. Hierdoor is deze inrichting een con currente geworden van de vele hotels en pensions, welke in deze prijsklasse reeds hier ter stede bestaan en welke ruimschoots kunnen voorzien in de be hoeften, welke op dit terrein voor de daarvoor in aanmerking komende dee- len der bevolking aanwezig zijn. Den Raad wordt verzocht het voorstel te verwerpen. STOCKHOLM. 8 Januari. (U.P.) Naar verluidt zijn een aantal Amerikaansche vrijwilligers te Stockholm aangekomen. Enkele dagen geleden zijn ze met heli stoomschip „Drottningholm”. naar Fin land vertrokken zonder contact te heb ben gehad met de vrijwilligersorganisa tie. Op deze wijze kunnen zij als toeris ten Finland binnenkomen en dienst ne men als particulieren, teneinde moeilijk heden te vermijden. KOPENHAGEN, 8 Januari. (U.P.) De Berlingske Tidende” meldt uit Stock holm, dat de hevige gevechten in den Salla-sector in Noord-Finland. die bij een temperatuur van 35 graden onder nul worden voortgezet, wellicht de laat ste operaties van dezen winter zullen zijn. Het feit, dat groepen Finsche boe ren, evenals de Russen achter de eerste linies kuilen graven voor de scherp schutters, wijst erop, dat de strijd spoe dig gestabiliseerd zal worden. Een dezer Russische schuilplaatsen werd door de Finnen bestormd en veroverd; 150 ver dedigers werden bevroren gevonden. Er woedde gisteren een sneeuwstorm ir geheel Midden-Finland. In verband met het feit, dat de Ne- derlandsche Voorjaarsbeurs te Utrecht dit jaar gedeeltelijk zou samenvallen met de Leipziger Messe en zij tevens in de Stille Week vóór Paschen zou vallen, heeft de Raad van Beheer be sloten tot vervroeging van de Voor- jaarsbeurs 1940 met één week. Bij wijze van uitzondering zijn nu de data vastgesteld van 514 Maart. Stille Week voor Paschen niet geschikt geacht. Gift van Prinses Juliana en Prins Bernhard Hunne Koninklijke Hoogheden Prin ses Juliana en Prins Bernhard hebben het bestuur van de Koninklijke Natio nale Zangschool een gift doen toeko men voor het liefdadigheidsconcert voor het Nederlandsche Roode Kruis, welk concert de Koninklijke Nationale Zangschool geeft op Woensdag 24 Ja nuari a_s. in het gebouw Diligentia. Koopt niet alles tegelijk Mede wegens de mogelijkheid van transportmoeilijkheden wordt het pu bliek dringend aangeraden op 19 Ja nuari a.s. niet dadelijk alle bons in te' wisselen, daar de in de winkels be schikbare voorraad niet voldoende kan zijn om in de eerste dagen reeds het ge- heele Nederlandsche volk van de toege wezen 2200 ton boonen, grauwe erwten en capucijners te voorzien, te meer daar men er zeker van kan zijn, dat ieder een in den loop van deze periode de toe gewezen hoeveelheid zal kunnen ver krijgen. vlucht, hebben gepoogd door de Fin sche omsingeling heen te breken. Nu de onderhandelingen met Finland en de massa-aanvallen op het front niet zijn geslaagd poogt de sovjet-Unie haar doel te bereiken door het vernielen van de dorpen in het binnenland, door aanvallen uit de lucht en pogen zij de verbindingen van Finland met de bui tenwereld af te snijden. Het is evenwel waarschijnlijk, dat de Finnen, wanneer zij over meer jachtvliegtuigen beschik ken dan op het oogenblik, den vijand een goede les zullen geven. HELSINKI, 8 Januari. (UJ5.) Een speciaal communique maakt melding van een groote Finsche overwinning. Nabij Suomussalmi hebben de Finnen de geheele vier-en-veertigste divisie der Russen in de pan gehakt. Deze overwinning is de grootste gedurende dezen oorlog. Meer dan duizend Rus sen werden gevangen genomen. Drie en veertig tanks en kanonnen, een groote hoeveelheid ander oorlogs materiaal werd veroverd. De Russi sche divisie bestond uit vijftien tot achttienduizend man, elfhonderdzeven- tig paarden, zeven en veertig veld keukens, twee honderd acht en zeven tig automobielen en tien bewapende wagens behooren tot den buit VERHURING BADHOTEL TE KIJKDUIN. De afdeeling 's-Gravenhage van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters „St. Jo seph” verzocht in een adres aan den Gemeenteraad het voorstel van B. en W. om het Koningin Wilhelmina Bad hotel te Kijkduin met bijbehoorende terreinen, de villa „Zeezicht” en ver dere opstallen, het terras en een ge deelte van het strand, ondershands te verhuren aan den heer J. J. v. d. Meer, voor den tijd van vijf jaren, in den voorgestelden vorm niet aan te nemen, doch aan de verhuring bij publieke inschrijving de voorkeur te geven. Onder veel belangstelling heeft Zater dagmiddag in het crematorium op Wes- terveld te Velsen de crematie plaatsge had van het stoffelijke overschot van den heer W. P. Weber, oud-directeur van de Eerste Gemeentelijke Handels- dagschool te dezer stede. Aanwezig waren dr. W. van der Wijk, rector van het Haagsch Gemeentelijk Ly ceum, R. P. G. Hameetman, de voorganger van den overledene als directeur van de Eerste Handelsdagschool, D. de Boer, di recteur der kweekschool van het Haag- sche Genootschap, aan welke school de overledene ook als leeraar verbonden is geweest, de kunstschilders Willy Sluiter en Jan Bakker, namens Pulchri Studio, waarvan de overledene commissaris was, vele vroegere collega’s en oud-collega’s. Allereerst sprak de heer Hameetman, die herinnerde aan een 38-jarige vriend schap met den overledene. Spr. zeide, dat de heer Weber een onderwijsman bij uitnemendheid was. Bijna 45 jaar lang heeft hij het onderwijs gediend en den Haag heeft het meest van zijn pae- dagogische gaven kunnen profiteeren. Naast de achting van vele autoriteiten verwierf hij zich de liefde van duizen den leerlingen, die hij hielp bij de voor bereiding voor het leven. Daarna sprak de heer J. C. Lager- werff, leeraar aan de Handelsschool, namens de collega’s. Deze wees op het groote begrip, dat de overledene had voor de problemen der jeugd en dat, gepaard aan een kostelijken humor, maakte hem tot een uitnemend paeda- goog. De heer Jan Bakker sprak namens ’t bestuur van Pulchri Studio en dankte den overledene voor zijn hartelijke vriendschap en voor alles wat hij voor Pulchri had gedaan. De heer A. Eisenberger sprak namens het bestuur van de Vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen. Tenslotte heeft de Grootmeester der Orde van Vrijmetselaren, de gep. kolo nel van het Ned. Ind. leger, H. van Ton geren te Amsterdam, gesproken namens het hoofdbestuur der Orde en namens l’Union Royale alhier. Nadat de kist was gedaald, waarbij de organist een fragment uit „Die Zau- berflöte” van Mozart speelde, heeft een zoon voor de belangstelling bedankt. Naar de „Daily Telegraph” uit Kaap stad verneemt heeft de regeering haar politiek inzake de interneering van personen, die geacht worden een be dreiging van den staat te vormen, ver meld. Ongeveer 1000 personen zijn reeds geïnterneerd. Onder hen bevinden zich niet alleen Duitschers, maar ook Zuid- Afrikaanders. Tot de geïnterneerden behooren 2 professoren van de Grey- universiteit te Bloemfontein. Voor de Haagsche Studie- vereeniging voor Psychologie zal Vrij dagavond 12 Januari mej. dr. R. A. Biegel, psych, techn. adviseuse der P.T.T., een voordracht houden over Psychotechnisch onderzoek," HAAGSCH TEHUIS VOOR ONGEHUWDEN. De afdeeling ’s-Gravenhage van Nederlandschen R.K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters „St. Joseph” heeft een adres aan den Raad gericht naar aanleiding van het voorstel van het College van B. en W. om voor de jaren 1940 en 1941 bijdra gen van resp. ten hoogste 35.000 en 40.000 uit de gemeentekas te verleenen aan de Vereeniging voor Volkshuis vesting „Haarxh Tehuis voor Onge- huwden”. De afdeeling meent tegen dit voorstel ernstig te moeten protesteeren, daar deze inrichting in strijd met den oor- spronkelijken opzet in wezen een soort hotel of pension is geworden, waar men zelfs van dag tot dag onderkomen kan vinden. Door den Raad der Vereeniging van „de Nederlandsche Padvinders" is tot waarnemend hoofdcommissaris van het Nationaal Hoofdkwartier benoemd, de heer A. H. van Leeuwen, penningmees ter en hoofdkwartierscommissarls. Deze benoeming heeft plaats gehad in het be lang van de continuïteit in de leiding van „de Nederlandsche Padvinders”. Statuair kan alleen de hoofdverkenner de vereeniging in rechten vertegen woordigen, terwijl bij ontstentenis van den hoofdverkenner de hoofdcommis saris als zoodanig optreedt. Tot hoofdkwartierscommissaris voor Fabrieksgroepen is benoemd, ir. C. Beets, oud-voorzitter van de Padvin- dersvereeniging Nederland, welke on langs door een fusie in de N.P.V. is op genomen. BERN. 8 Januari. (Havas.) De Zwit- sersche organisatie tot hulp aan Fin land heeft in veertien dagen tijd meer dan 500 000 Zwitsersche franc bijeen gebracht Hierbij zijn niet begrepen de bedragen, welke door financieele en industrieele kringen zijn toegezegd. Onder buitengewoon groote belang stelling werd heden op de R.K. Be graafplaats te Voorburg, het stoffelijke omhulsel van den heer Th. H. J. Cop pers, res. Ie luitenant-vlieger, invlieger der N.V. Koolhoven Vliegtuigenfabriek, die Donderdagmiddag j.l. bij Pernis is verongelukt, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Tevoren had in de stampvolle kerk van den H. Martinus te Voorburg de plechtige Requiem-mis plaats, welke opgedragen werd door pastoor J. B. W. Möller met assistentie van de kapelaans C. Visser als diaken en D. H. Dekker als sub-diaken. Het zangkoor van de H. Martinuskerk zong de vierstemmige Mis van Perosi. De kist was gedekt door de nationale vlag, terwijl sabel en hoofddeksel van den ontslapene op de kist lagen. Onder het schier ontelbaar aantal bloemstukken, dat de baar dekte, bevonden zich kran sen van de Vereeniging van K.L.M.- vliegers, van den commandant en offi cieren 2e Luchtvaartregiment, van den commandant en officieren Marinelucht- vaart, van den Bijzonder Vrijw. Land storm Zuid-Holland West, van de Ver eeniging voor Nationaal Herstel, van Frits Koolhoven, directeur Vliegtuigen fabriek, van de N.V. Ned. Vliegtuigen fabriek, van commissarissen N.V. Kool- hovenfabriek, van de kameraden depót L.S.K. en van het Militair Toezicht. Van hun belangstelling gaven zoowel in de kerk als op de begraafplaats blijk de heeren luitenant-kolonel Knel, garnizoens commandant namens den minister van De fensie. Voorts de le luitenant A. J. M. Groot, namens den inspecteur van de Mil. Luchtvaart, E. A. Meijer, loco-burgemees- ter van Voorburg, le luitenant Maartijnse, namens den commandant Depót Lucht strijdkrachten. dr. W. Emmens. ondervoor zitter Verbond van Nationaal Herstel, de officieren vliegers H. Schaper en L. F. Hesselink, H. Walardt Sacré, kolonel b. d. namens commissarissen N.V. Koolhoven Vliegtuigfabrieken met den heer J. Mees, Frits Koolhoven, directeur Vliegtuigfabrie ken met dr. J. Taub, ingenieur en E. Schatzki, voorts een vertegenwoordiger van den Kantonnementscommandant te Voorburg, dr. ir. H. J. v. d. Maas, hoofd ingenieur van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium te Amsterdam met ir. A. J. Marx, P. J. Adrian, majoor Simon Tho mas, commandant Vliegpark Waalhaven, W. van Graft, instructeur Luchtvaart- school, le luit. H. K. Zoetelief Norman. G Sonderman, le luit.-vlieger, dr. C. de Groot, officier van gezondheid, H. F. Thijs- sen namens stationschef vliegveld Waal haven, le luit. T. G. Tiemstra, D. G. Kar res, secretaris Gewestel. Landstormkorps van Zuid-Holland West, J. H. Coops, dir. Militair Luchtvaart materiaal, kapitein- vlieger Bach, le luit. Pronk. E. Martare. officier-vlieger, A. Drontman te Wasse naar, J. Polak Grodel te Amsterdam, J. Overbeeke, V. de Vaal, officier Marine- Stoomvaartdienst. personeel N.V. Vlieg tuigenfabriek Koolhoven, le luit.-vlieger v. Almelo, E. D. van Linge, accountant, G. Lösch, namens Marathon Staal Mij., M. Zwanenburg, architect, kapitein Grandia, namens commandant depót Luchtstrijd krachten, le luit. C. van 't Groenewoudt, commissaris N.V. Koolhoven, C. Sipkes, instructeur Luchtvaartschool, Lambert, namens commandant 2e Lucht vaart Regiment met den le luit. Vermeu len. H. J. v. d. Velde, directeur Autogiro, J Noordink. 2e invlieger N.V. Vliegtuig fabriek Koolhoven, A. J. Bovenlander, J. P Lijnkamp, G. M. H. Schröder, J. C. Grootenhuis namens de Bristolfabrieken en vele anderen. De kist werd gedragen door een 12- tal onderofficieren van de luchtmacht, terwijl een viertal officieren van de Luchtmacht, als slippendragers fungeer den. Ritmeester J. B. A. F. van Eeke- len was commandant van de afdeeling welke de militaire eerbewijzen bracht, terwijl le luitenant Outmans comman dant van het vuurpeleton was. Nadat de plechtigheden der absoute en be- aarding door de hiervoren genoemde geestelijken was verricht en het vuur peleton een salvo boven de groeve had gegeven werd namens de nabestaanden een woord van dank gesproken. STOCKHOLM. 8 Januari (Havas). Djanof, de vertrouwensman van Stalin, bijgenaamd de „Russische kroonprins”, is, naar „Stockholm's Tidningen” be richt, in ongenade gevallen. Hij zou de. gene zijn geweest, die tot den oorlog met Finland zou hebben aangespoord. Djanof heeft niet deelgenomen aan de jongste besprekingen van den raad van volkscomm issar i ssen. Het blad voegt hieraan toe, dat do sovjet-autoriteiten zóó overtuigd waren van het slagen van den inval in Fin land, dat reeds overwinningsfeesten voor 21 December georganiseerd waren. Bevolkingsregister. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende, doet binnen vijf dagen na zijn verhuizing binnen de Gemeente daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. Den ingezetenen wordt indachtig ge maakt, dat de met de controle voor het Bevolkingsregister belaste ambtenaren steeds voorzien zijn van een onderschei- dingsteeken, dat desverlangd moet worden getoond. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Sevilla zijn, nu het water in het overstroomde gebied van de Gua dalquivir begint te zakken, drie li> ken gevonden. Te Vera Cruz hebben de troe pen een van de oudste kerken van Mexico, de katholieke kerk van Chris tus, in hun bescherming genomen te gen extremisten, die dreigden haar in brand te steken. Geruimen tijd was de kerk in handen van een bepaalde secte, maar de federale regeering heeft haar weer aan de katholieken ter be« schikking gesteld. HELSINKI, 8 Januari. (Havas.) Aan het geheele front is thans een zekere kalmte ingetreden. Ten Noorden van het Ladogameer hebben zich enkele ge vechten zonder strategische waarde voorgedaan. Het belangrijkste gevecht heeft zich afgespeeld bij Raate, een plaatsje ten I Zuidoosten van Suomusalmi. Een batal jon Russen, die na den grooten slag bij Suomusalmi in de bosschen waren ge-. Waarom distributie noodig is. Van verschillende zijden is de vraag gesteld, waarom eigenlijk de boonen, grauwe erwten en capucijners gedistri bueerd moeten worden, daar de con sumptie immers normaal genomen de productie niet overtreft. Ter beantwoor ding van deze vraag deelt men ons mede, dat, zooals in een vorig persbericht reeds was uiteengezet, o.a. door het ont breken van een voorraad boonen bij het uitbreken van den oorlog en het late dorschen tengevolge van de weersom standigheden, een tekort dreigde. Voorts heeft de weermacht, zoowel voor directe consumptie als voor voorraadvorming, groote hoeveelheden noodig. Een en an der heeft tot gevolg, dat het artikel niet vrijgelaten kan worden. De distributie brengt een billijke verdeeling van de beschikbare hoeveelheden over alle con sumenten tot stand. Indien niet gedis tribueerd zou worden, zou het gevaar bestaan, dat door hamsteren, hetgeen uiteraard slechts de beter gesitueerden kunnen doen, de minder kapitaalkrach tigen onder de bevolking van dit zoozeer begeerde voedsel verstoken blijven. Groene- en spiiterwlen vrij. Voorts deelt de minister mede, dat tegelijkertijd met den aanvang van de boonendistributie de distributie van groene- en spliterwten beëindigd zal worden, waardoor voor dit artikel de vrijheid voor de consumenten weer hersteld wordt. De minister heeft dit besluit kunnen nemen, daar verwacht wordt, dat de motieven, welke destijds geleid hebben tot het invoeren van deze distributie, thans niet meer gelden, hetgeen uit de volgende gegevens moge blijken. Thans wordt slechts ruim 60 pCt. van de erwtenbonnen bij de detaillisten ingewisseld. Door het invoeren van de boonendistributie zal dit percentage ongetwijfeld nog lager worden. Er be staat derhalve geen gevaar meer, dat de beschikbare hoeveelheid groene en spliterwten niet billijk verdeeld wordt, terwijl ook gevaar voor hamsteren niet langer, aanwezig wordt geacht. Bovendien heeft de veevoeder-positie zich zoodanig ontwikkeld, dat de vrees, dat een te groot deel van den erwtenoogst zou worden bestemd voor veevoeder hetgeen mede een be langrijke overweging is geweest om over te gaan tot de erwtendistributie zich thans niet meer voordoet. Wei dienen de detaillisten de ingenomen erwtenbonnen van de laatste distri- butieperiode op de normale wijze in te leveren, aangezién anders bij een eventueele toekomstige distributie van dit artikel moeilijkheden voor hen zullen ontstaan. Zooals bekend, heeft tijdens de distri butie van groene en spliterwten de ver koop aan den handel uitsluitend plaats gevonden via de vereeniging „de Koren beurs”. Ook na het beëindigen van de distributie van deze artikelen blijft de verkoop nog geschieden via deze ver- feeeniging. Op het terrein van de afdeeling ’s-Gra venhage van het vrijwillig Landstorm- corps Luchtafweerdienst achter het voormalig ziekenhuis aan den Tapijt- weg. heeft vanmiddag de installatie plaats gevonden van 120 vrijwilligers en de beëediging van drie reserve-officie- ren voor speciale diensten. De vrijwilligers werden toegesproken door den korpscommandant, majoor A. den Hertog, die er op wees, dat een deugdelijke militaire opleiding noodig was, teneinde het lofwaardig enthou siasme en de offervaardigheid dezer menschen in de gewenschte banen te leiden. Gij zult u moeten onderwerpen aan de strenge militaire discipline en alle maatregelen dienen uit te voeren, welke uw commandant en instructeurs noodzakelijk achten. Gij zult echter er varen, dat deze discipline ruimte laat voor kameraadschappelijken omgang en gezonden korpsgeest, beide onontbeer lijk voor een juiste dienstvervulling. Ik verwacht, dat ge uw plicht zult doen” Hierna verklaarde majoor den Hertog de vrijwilligers officieel voor geïnstal leerd. Vervolgens werden de drie officie ren voor speciale diensten beëedigd. Het waren de reserve-kapitein W.J. Rinkel en de reserve-le luits. dr. G. J. van der Flier en mr. J. H. Meijer. Nadat de hoornblazer het „opent den ban” had geblazen en de troepen de houding aangenomen, werd voorle zing! gedaan van het Koninklijk be sluit der benoeming. Terwijl de ge weren werden gepresenteerd, legden de officieren, in handen van majoor den Hertog den eed af. Zich hierna tot de beëedigden rich tend, zeide majoor den Hertog, dat deze plechtigheid een nieuwe bezegeling was van de trouw en toewijding, die zij reeds eerder hebben betoond. Er is een Grieksche zegswijze, die luidt„niet de eed is de waarborg van den man, doch de man is de waarborg van den eed”. Het zijn uw daden, welke een waarborg moeten vormen. Uw eervolle staat van dienst is voor mij de garantie, dat in de toekomst op u kan worden ge rekend.” Na afloop van deze plechtigheid volg den eenige demonstraties met het 2.7 c.m. luchtafweergeschut Tenslotte vond de opening plaats van de luchtwachtschool, dienende voor de intensievere oefening van onderofficie ren. Dit is de tweede school in Europa. In den loop van de volgende week zal met de distributie van grauwe erwten, capucijners en alle soorten boonen (waaronder dus vallen, o.m. bruine en witte boonen) een aanvang worden gemaakt. Zooals bekend, waren tengevolge van verschillende omstandigheden tot voor kort de voorraden van deze artikelen nog niet voldoende om tot distributie te kunnen overgaan. De minister heeft tot zijn voldoening geconstateerd, dat vooral in de laatste weken deze produc ten in voldoende mate bij de provin ciale voedselcommissarissen zijn inge leverd, hetgeen ten deele te danken is aan de gunstige weersomstandigheden, welke het dorschen bevorderd hebben, en aan het feit, dat de telers gevolg gegeven hebben aan den onlangs door den minister gedanen oproep en hun volle medewerking hebben verleend. In overleg met de winkeliersorgani- saties is bepaald, dat met de distributie van de genoemde artikelen op 19 Jan. a.s. begonnen zal worden. Van dien datum af zal men in den winkel deze producten gunnen koopen tegen inleve ring van een nader aan te wijzen bon der Rijksdistributiekaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, welke geldig zal zijn van 19 Januari t.m. 15 Februari, kan verkrijgen, bedraagt pond boo nen of capucijners of grauwe erwten. De eerste toewijzing zal Vrijdag 12 Januari a.s. in het bezit zijn van de kleinhandelaren, die verstandig zullen doen de toewijzingen onmiddellijk bij hun gebruikelijke leveranciers in te wisselen, aangezien bij het aanhouden van de vorst transportmoeilijkheden verwacht kunnen worden. De grossiers zullen op aanvraag reeds deze week door de vereeniging „de Korenbeurs” van voorraad worden voorzien. In den ouderdom van 54 jaar is hier aca ^er ste<^e overleden de heer P. de Ko- kapiteüi ning, hoofd van de Indische school voor kinderen van Indische verlofgan gers. De overledene werd 19 September 1885 te Mijdrecht, waar zijn vader, wijlen ds. H. de Koning, predikant was bij de Geref. kerk van Uithoorn, geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Groen van Prinsterer-kweekschool te Doetinchem en was als onderwijzer werkzaam te Broek op Langendijk, Mijdrecht, Ouwerkerk aan den Amstel en Hillegom. Vervolgens was hij hoofd te Opperdoes van 19101917 en van 19171921 te Honsersdijk. In laatstgenoemd jaar vertrok hij naar Ned.-Indië en was onderwijzer werkzaam tot 1925 te Soekaboemi. In laatstgenoemd jaar trad hij op als hoofd van de Kon. Wilhelminaschool te Bandoeng, een school, welke bij de oprichting 82 leerlingen telde en welke onder zijn leiding tot grooten boei kwam en wier leerlingental tot 400 steeg. De heer de Koning, die de Geref. kerk van Bandoeng als ouderling dien de, kwam in 1932 met pensioen naar Nederland en begon in de residentie voor eigen rekening een Indische school voor kinderen van Inlandsche verlofgangers, aan welke school hij is werkzaam geweest tot aan zijn dood toe. De heer de Koning heeft zich buiten zijn school ook aan allerlei arbeid ge geven en nam een vooraanstaande plaats in in de Evangelisatie, welke van de Geref. kerk van Scheveningen uitgaat en in het werk onder de mili tairen. De overledene was o.m. be stuurslid van het Chr. Mil. tehuis in de Jurriaan Kokstraat te Schevenin gen. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Woensdagmiddag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen worden ter ruste gelegd. De stoet vertrekt om half één van het sterfhuis aan het Frankenslag, nadat de wijkpredikant, ds. J. G. Feen- stra, van Scheveningen, tevoren rouwdienst zal hebben geleid. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een bruine portem. inh. 0.25, sleutel en een haarlok, een nachtzak, een zwart gelakt Triumph damesrijwiel, een H.B.W. vèldmuts, een verchroomd benzinedop van een auto, een oproep in couvert, bestemd voor mej Westerouwen van Meeteren, af gegeven door het Ned. Roode Kruis; een rentekaart R. v. A. t.n.v. Simon Rijnveld, een, portem. met ritssluiting, inh. 24 cent, een bruin dekzeil, een grijze militaire kwartiermuts (Gren.), een rentekaart t.n.v. J. C. Hubert, een zw. vulpenhouder „Soennecken”, een vilten pantoffel, een vierwielige wagen, een paar zwarte regen pijpen, een dubbele fietstasch, zw. zeil doek met 2 pakjes tabak, een heerenrij- wiel, Lucas No. 12551, een lederen heeren- muts met bont, een das (oranje-zwart), een springtouw met klossen, een kwartje, een rol teekeningen van perceel Wagen straat 189, een naaimandje, inh. wit zijden dameshandschoenen en corsage, een blauw wollen mutsje, een boek, getiteld „Dui zend en een nacht”, een paar rood-bruine suède damesschoenen, een zijden beursje inh. ƒ0.21, een hoofddoekje, een padvin- dersriem met sleutel en fluit, een vulpot lood, een koperen ring, een lidmaatschaps kaart Haagsche Ijsclub t.n.v. N. Eijken- Sluijters, 3 bonden, inh. Maandbladen voor Accountancy en bedrijfshhuishoud- kunde, blauw wollen muts, een beige- zwarte sjaal, een Gazelle damesrijwiel t.n. v. J. M. Ernst, een rieten koffer, inh. broodzak met cahiers, met opschrift „Abr. Zaal”, scheerdoos, paar sokken en paar nieuwe schaatsen, een trouwboekje t.n.v. G. H. Herwaarden en geb. bewijs t.n.v. J. F. J. v. Herwaarden, een padvinders- riem, een ongemerkt heerenrijwiel, frame No. 16865, een Gazelle heerenrijwiel, No. 995219, een groen-zwarte sjaal (pluche), een witte jas, een gummi schaatsbescher- mer, een auto-binnenband, een portefeuille met overslag en knipsluiting, inh foto’s en kaart met naam J. Snijder, een grijze jongensjas, een vulpotlood, een bril met hoornen montuur, een bruine portemon- naie met ritssluiting inh. schaatssleutel, di verse handschoenen, sleutels, rijwielbelas- tingmerken en ceintuurs, een rechter schaats (de Ruiter. Akkrum). Bij de navolgende ingezetenen: een groene sjaal en een bruin wollen handschoen, Apeldoornschelaan 26; 2 vul penhouders, Hoofdpostkantoor; een paar schaatsen, Weissenbruchstraat 142; een rijwielbelastingmerk aan speld, Bakker, Bevelandschestraat 1; een zwarte hond met wit vlekje, Kupers, Westerbaenstraat 191; een pakje, verr*. een paar gouden manchetknoopen, v. d. Kolk, Watervlier- straat 60;; een linker regenbeenpijp met ritssluiting, Lut, Amstelstraat 8; een verm. zilveren heerenarmbandhorloge, Leons, Buitenrustplein 3, Voorburg, tusschen 6.30 en 7.30 uur n.m. te bevragen; een R.K. kerkboekje, Meurs. Herderslaan 81; een wit met zwarte hond, Geurens, v d. Velde- straat 43; een heerenrijwiel, No. 35353, Massa, de la Reyweg 205; een br glacé heerenhandschoen (1.), Miserus, Hattem- laan 5; een grijze bouvier, Glas, Majuba- straat 61; een zw. bandje m. roeden hals band, Speelman, Hilversumstraat 157; een verm. zilv. damesvulpotlood, v. d. Heijden, Nunspeetlaan 477; een grijze heerenhand schoen Lulofs, Trooststraat 19; een don- kerkerblauw lederen damestasch, inn. lip penstift, poederdoos, foto’s enz., Otters- veer, v Ostadestraat 540, pa. Mindee, een paar schaatsen Sieck, Willem III-straat 91 (Loosd.); grijze linkerwant en bruine rech- rechterhandschoen, van Raan, Pieter de Hoochplein 41 (Loosd.); een hond, geel, met witte vlek op de borst, v. On^et}’ quelstraat 3; een kinderschaars maat 9j Nipmands v Leeuwenhoekstraat JJ, een lichtbr. kïnderportem. met ritssluiting inh. ƒ0 46 Vink, Draaistraat 86; een ring met sleutels. Diepeveen, v. Dijckstraat <8, een bankbiljet, Faanken, Heerengracht 21, f9 gouden oorbel, Kilmer Oranjelaan 79, Rijswijk; een gasslang, Liepelt, Z.O. Bui tenXgei 185; een nikkelen damesarm- horloge, Kok, Velserstraat 41, Haariem, een zwart ongemerkt heerenrijwiel, de Swaan Koningstraat 5a; een wit-bruin hondje, Schuiling, v. Zeggelenlaan 369, een ruigharige geel-bruine 11°n^p”ietIlaakkade zonder penning, Langwerden, LaakKade 218' een bruine courantenzak met wijk- boekjT Dullaart, Swammerdamstraat 44, een eènd, Lubeck, Zaagmolenstraat 132 een ceiju, gouden dasspeld met flensten Oostermans, Rijklof v. Goen- geten steen rood-bruine vulpenhouder straat 4 Neeleman, Joh. Camp- met witte vleje^ blaUW-ZWarte heeren- huysstraat 111. inh kleingeid en rij- portem. met rits sneeuwbalstraat wiel.bel. me^’ VdameSSporthorloge, rond, 52; een verchr. dfmessp^ Dop, Valken- in zw. Jedeien pakje, t.n.v. Bakker, boschkade 52, een PJ .ft v00rzichtig won. te Vo°fbu;Ameter Azalëastraat 28; en 1-90’). straatemeer,^an .kinderhand- een paar brui Tulpstraat 72; een schoenen, E‘^a^’ldN Buwalda, Meloen- zakdoekje met gela, uder, Joostens, straat 1b; een P heerenrijwiel, Reinkenstraat 7 een ^aat 78 n r d. Graaf, He'nb:r vlekken. de Groot, spaniel, wit met b v dames- Cartesiusstraat 126. ee tfaat n4; een rijwiel, Lukassen, de G IJM Geranium. St. Bernard-hond, zjAen damestaschje straat 275; een s]eutels en geld, (knoopsluiting mn. hododendronstraat Uiten de Wi *>gen, Hofman, 131; een b°^ zwart-wit katertje, Sirtemastraat 246, een paar Einthoven, Roelofstraa .ier, Weisscn- Friesche schaatsen, zrv schakel- bruchhstraat 142; een traat 89; een armbandje. fbenoodigdheden, groen étui met io3a' een schaats, Mossel, P- Hei?str?. 144 een padvinders- Meurs, plVvie^tr^iDiein 6; een motorstar- riem, de Mos, K.aPe‘PcoenenStraat 5; een tér. Brouwer, Adr. den Heijer, rechter dameshandsch^ ,net jn ét en Houtrustweg 330, een WaUee> v. siin- ring met twee sleuteortem. met gelandstraat 4, ®“L.dde Broeder, Zwol- ritssluiting inh^ M- katoenen vest met schestraat,59, e Neptunusstraat 79, Asyl. Nieuwe Haven metingen, Opgevangen honden- Voor im* Nieuwe Haven 73,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13