HAAGSCHE COURANT Op eenzamen post Maandag 8 Januari 1940. STADSNIEUWS VIJFDE BLAD. - - VEREENTGINGEX EEN GOED VOORBEELD Tijdens de openingsrede van wethouder L. Buurman. FEUILLETON. GROEPHUIS DER CJ.M.V PADVINDERS KENNISGEVINGEN Hinderwet. BEGRAFENIS J. CH. E. VINCENT BEGRAFENIS A. P. DANSEN Opening door wethouder L Buurman CHR. WESSELING OVERLEDEN ee geopend (Nadruk verboden.) Diner. No. 17461. tuurvriend" een goede inzet voor nieuwe jaar. D e ’s-G ravenhaagsche Ma nd o- linevereeniging „Oefening Baart Kunst" geeft op Zaterdag 13 dezer, ter gelegenheid van het 16-jarig bestaan, een feestavond. Medewerking verleenen de humorist J. Arnoldus en The Jolly Fellows Accordeon- band. Na afloop is er bal. uitvoering TOONEEL VEREENIGING „LUCTOR ET EMERGO”. tooneelvereeniging’ Voor het Kon. Ned. A a r d- rijkskundig Genootschap, de Kon. Ver- eeniging „Koloniaal Instituut” en de Kon. Vereeniging „Oost en West" zal Donderdagavond a s. de heer dr. M. G. Ratten spreken over De Brantas-delta (land en volk). Dag extra-loon voor het Steuncomité. Het dagelijksch bestuur van het Al gemeen Steuncomité 1939 deelt mede, dat van een conducteur der Neder- landsche Spoorwegen een schenking is ontvangen van een bedrag van een dag extra-loon. Moge dit voorbeeld zoo voegt het bestuur aan deze mede- deeling toe tot navolging strekken. Gedurende de w-eek van 29 December tot en met 4 Januari j.l. verstrekte de vereeniging „Tehuis voor Onbehuisden”, de la Reyweg 522 al hier, aan 663 mannen, 15 vrouwen en 52 kinderen gratis onderdak. Aan deze personen werden 2104 gratis maaltij den verstrekt. binnen enkele weken gevolgd door die van zjjn moeder, die zich het verlies te veel had aangetrokken en haar man niet lang overleefde. Nog zag hij zich aan de open groe ve staan, wankelend en met bleek ge laat, drie handenvol aarde op de kis ten strooiend, vervuld van goede voor nemens om het leven nu eindelijk ern stig te gaan opvatten. En opnieuw was hij mislukt, op nieuw was hij van het goede spoor afgeweken, dezen keer waarschijnlijk voor altijd. De kleine erfenis van zijn ouders, waarborgde hem, zooals hij dacht, een bescheiden bestaan. Hij brak zijn stu die af en stak zijn geld in de zaak van een Parjjschen vriend van hem, den vroolijken kleinen Jacquot. Jacquot had in een van de voorste den een winkel in electrische artike len. Als men zijn praatjes wilde ge- looven, ging de zaak prachtig. Hij wil de wel uitbreiden, maar had gebrek aan contanten. Maar hy had hem be ter niet kunnen gelooven. Zooals later uitkwam, had Jacquot Hauser’s erfe nis alleen maar noodig om zijn steeds brutaler wordende schuldeischers te vreden te stellen. Al spoedig had Hans niets meer aan al zijn wijsheid en stond hij met leege handen op straat. Daar, in Parijs kreeg hij toen de kans om de werkelijkheid van het le ven te beseffen, maar hij liet haar voorbijgaan, toen hy met een karton nen doos met stukjes zeep van deur tot deur sjouwde. Hij had zich het le ven heel anders voorgesteld. Veel mooier en stralender... (Wordt vervolgd.). B. en W. maken bekend, dat zij aan gr A. L. C. Furnée, alhier, A. vergunning hebben geweigerd, voor zoover betreft het plaatsen van een zuur- stofcylinder, een door gas verwarmde droogkast en een autogeen lasch-apparaat jn de onder D. genoemde inrichting; B. de voorwaarde b„ opgelegd bij hun besluit van 30 Januari 1925, hebben ge wijzigd, met dien verstande, dat zij de gevraagde wijziging van deze voorwaarde, voor zoover betreft het gebruik van een bunsenbrander in het laboratorium in de onder D. genoemde inrichting hebben geweigerd; C. hebben verboden de onder A ge noemde apparaten en droogkast, voor zoo ver deze aanwezig zijn, te gebruiken; D. vergunning hebben verleend tot het uitbreiden van de door electromotoren ge dreven inrichting met stoomketel voor het vervaardigen en bewaren van chemische producten In het perceel Waldorpstraat nc. 2b2. voor zoover deze niet betreft de spparaten en de droogkast onder A. ver meld. Op Woensdag 10 Januari a.s. zal de heer P. Hooykaas sr. voot het Evang. Zending Genootschap een tijdrede houden met als onderwerp: „Wereldcrisis”. Het Comité Levensvragen over Bijbelsche waarheden belegt een driedaagsche conferentie op a.s. Dins dag, Woensdag en Donderdag. Behan deld wordt: „Wat de Bijbel onthult voor onzen tijd”. TOONEELVEREENIGING T.O.N.E.G.I.D.O. In het feestgebouw „De Vereeniging", Willemstraat, gaf de tooneelvereeniging T.O.N.E.G.I.D.O. Zaterdagavond een op voering van de Amerikaansche klucht „Ketty jokt nooit", onder regie van den heer Johan Boezer. De secretaris, de heer J, P. W. Leeu werik. sprak een openingswoord en ver welkomde in het bijzonder afgevaardig den van de A.N.D.T. en van O. en O. „Ketty jokt nooit" is, zooals gezegd, een klucht. De vrouw van den rijken za kenman Harrisson, Ketty, jokt inderdaad nooit. Ze verzint alleen maar uitvluchten om haar escapades en grillen voor haar liefhebbenden echtgenoot te verbergen. Het verschil tusschen uitvlucht en leug is hem niet duidelijk en het loopt op e scheiding uit. Zij verzint weer niew „uitvluchten”, maar schept daardoor meest eigenaardige situaties. Het publiek amuseerde zich kosteli en het lachen was met van de luel T.O.N.E.G.I.D.O. bleek over de kracht, te beschikken, die de rollen op juiste w ze wisten te vervullen. De heer J. Haazer leverde verdienstelijk werk in c rol van den naar kinderen en huiseli geluk verlangenden echtgenoot. G. Keel man. als de veel geplaagde vriend Jimm bracht de lachspieren danig in bewegin terwijl mevrouw C. Leeuwrik—Stadho, der op utstekende wijze het luchthartig verwende vrouwtje weergaf, dat de oo zaak van alle moeilijkheden was. Na afloop van de voorstelling hield gezellig bal de aanwezigen nog langt tijd bezig. Ik moet mij een hond aanschaf fen, of een kat, of een kanarievogel, overlegde Hauser grimmig bij zich zelf. Hij verdroogde, hij stierf van verlatenheid. lederen steen van dat verwenschte fort kende hij. Hij liep in een cirkel door zyn kamer als een ge tergd dier. Er zat een worm in zijn hoofd en 1 Europa was klopte wederom In stillen eenvoud werd Zaterdagna middag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke omhulsel van den heer J. Ch. E. Vincent, oud-hoofdwerk tuigkundige van de H.VA. in Ned. Oost- Indië ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof blijk de heeren C. Vervloet, oud-Deliplanter, H. Helmer, P A. Tellings, oud-resident. F. de Quartel, oud-officier, A. S. en F. C. Vorstman, M. H. A. de Rooy, oud-agent Javasche bank te Ban doeng, J. Townsend, oud-notaris in Ned. O.-Indië. P A. Ausems, C. J. van Kakum, gepens. luitenant-kolonel K.N.O.I.L., W v. Bakel, oud-hoofdadministrateur Cultures en enkele dames. Met de familie kwamen in den stoet mede de heeren L. S Fischer, gepens. luitenant-kolonel K N.O.I.L., L. C. Korevaar, kapitein der Artillerie, D. en L van Es, oud-employé's der H.V.A. in Ned. O.-Indië. Er werd niet gesproken. In de rouw kapel werd treurmuziek van Beethoven ten gehoore gebracht. Een broeder van den ontslapene dankte voor de belang stelling. Vele bloemstukken dekten de baar. „ZANG LUST”. Hier ter stede L opgericht de mannen- zangvereeniging „Zanglust”, uitsluitend bestaande uit werkloozen (secretariaat Wagenstraat 90.) De vereeniging stelt zich ten doe’ onder bekwame leiding de zangkust te beoefe nen in al zijn vormen en stelt zich tevens beschikbaar bij uitvoeringen, vergaderin gen, enz. ter opluistering. LEGER DES HEILS. Woensdagavond 10 Januari a.s. zal in de korpszaal aan de Prinsegracht 57 de huwelijksinzegening plaats hebben van den heer D. Kruyt jr., cornet-so- list in het Leger-muziekkorps, en mej. A. Klaverstijn, lid der zangbrigade. Deze plechtigheid zal geleid word-n door adjudant Ger. B Bakker uit En schedé, oud-bevelvoerend officier van het korps den Haag I. Muziekkorps «r zangbrigade verleenen hun medewer king. BIRGER B. LINDBERG OVERLEDEN Op 63-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer Birger B. Lindberg, gep. ingenieur van den dienst van den Mijnbouw in Ned.-ln- dië. De verassching zal plaats hebben morgenochtend in het crematorium te Velsen, na aankomst van trein 10.40 uur, halte Driehuis-Westerveld. CABARETAVOND VAN DE N.R.V. In gebouw Excelsior gaf de tooneel- en cabaretclub T.C.C., een der Haagsche on- derafdeelingen van de Nederlandsche Reis- vereeniging. Zaterdag een gezelligen avond. De heer Gebel, voorzitter van de T.C C„ heette de aanwezigen, waaronder we ver schillende bestuursleden van de Haag sche afdeeling. alsook den directeur van het Centraal Bureau opmerkten, op dezen eersten 'feestavond in het nieuwe jaar hartelijk welkom. Door de tijdsomstandigheden moest de N.R.V. het grootste terrein van haar werkzaamheden missen. Ondanks het weinige, dat de N.R.V. haar leden kan bieden, blijft het medeleven groot. En om de saamhoorigheid te bevorderen werkt de T.C.C. dubbel hard om enkele avon den te kunnen organiseeren. Juist in deze bijzondere omstandigheden heeft een avond als Zaterdag een zoo bijzondere beteekenis. De band blijft daardoor ge handhaafd. Een afwisselend programma werd in non-stop tempo afgewerkt Een keur van bekende T.C.C.'ers had haar medewerking toegezegd. Namen als Maarten v. Driel. Somers, v. Tricht, Jelders en de dames Somers. Bremer, v. d. Wacht zeggen reeds voldoende. Maar ook zij. die debuteerden hebben een groot aandeel van het succes op zich genomen. Was het gedeelte voor de pauze hoofd zakelijk gewijd aan declamatie (Maarten v. Driel. mej. Kersten en mevr. Boer boom), na de pauze werden er enkele vroolijke voordrachten ten tooneele ge bracht. The Musical three bestaande uit mevr. Somers (harmonica), den heer Somers (banjo) en mej. Bremer (zang) bracht enkele schlagers. Vooral Tango Notturno viel bijzonder in den smaak. Van geheel ander genre was het op treden van den heer de Vries. Hij wist de aanwezigen langen tijd te boeien met goocheltoeren van allerlei slag. Dat het gebodene gewaardeerd werd, bleek uit den luiden bijval, welke hem ten deel viel. Een bal onder leiding van den heer Somers besloot dezen geslaagden avond. De heer Warners met „The Funny Melo- dians” verzorgde de muziek. OPENING NIEUW FILIAAL N.V. VERNIS- EN VERFFABRIEK V/H. H. VETTEWINKEL. In het perceel Elandstraat 85 werd Zaterdagmiddag het oorspronkelijk aan het Groenewegje gevestigde filiaal van de N.V. Vernis- en Verffabriek v/h H. Vettewinkel, geopend. Het pand is onder leiding van archi tect H. Ch Raab, geheel gemoderni seerd en voor het doel geschikt ge maakt. Het geheel maakt een keurigen en zeer practischen indruk. Zeer vele bloemstukken getuigden van de belangstelling van de klanten der firma in dit heuglijke feit. De velen, die persoonlijk den beheer- ce.- van het filiaal kwamen gelukwen- schen, werden op uitnoodiging van de firma per autobussen naar den Die rentuin vervoerd, waar een gezellige bijeenkomst werd gehouden. Een der firmanten, de heer Ph. Vet tewinkel jr„ sprak de aanwezigen toe en bedankte voor de belangstelling. Spr. herdacht het 130-jarig bestaan der firma en stelde het filiaal officieel in gebruik. De heer C. P. J. Raab, be heerder van het filiaal, sprak eveneens een kort woord waarna de voorzitter van de afd. den Haag van den Bond van Ned. Schilderspatroons. de geluk- wenschen van dezen bond overbracht. Vervolgens werd een kleurenfilm over de verfindustrie vertoond, welke werd ingeleid en toegelicht door den heer J. C. Lutkie. Nog geruimen tijd bleven de aanwe zigen daarna samen onder patronaat van Terpsichore, Epicurus, Lucullus en Bacchus. tallooze booglampen verwaasde... Zijn ouders had hy toen geschreven, dat hij de studie in het haastige, jachtige Berlijn niet langer vol kon houden en dat hij in Parys aan de Sorbonne zijn studie wilde voortzetten. Maar dat was bij deze verhuizing niet de hoofd zaak geweest, want de reden, waarom hij Berlijn verlaten had, was Maria Mayhofen. Zoodra Hans Hauser niet meer den dwang van zijn school en het ouder huis voelde, kreeg de vrijheidsdrang hem te pakken. Alles interesseerde hem meer dan de wetenschap, waar voor zyn vader hem bestemd had en veel meer dan de oude gryze beroem de economen, aan wier voeten hij zat, en van wier toespraken hij zoo af en oe wat noteerde, bewonderde hij een meisje, een zeer mooi en ernstig meis je, met een gezicht, dat hem deed den ken aan de Maria’s en engelen op de altaarschilderingen uit zijn kinderja ren en zooals hy er, sinds dien tijd, nooit een gezien had. Maria May hofen was derdejaars, hy tweedejaars. Maria Mayhofen was ijverig, hij was lui. Hij begreep de werkelijkheid niet, waarnaar hij zoo verlangde. Hij was niet dom en niet slecht, alleen droo- merig. Anderen, onder zijn omstandig heden, schreven gedichten. Zelfs dit deed hij niet. Al zijn vrijen tyd ver boemelde hij. Maar hij verboemelde hem op een charmante manier en wijdde haar ge heel aan de lieftallige Maria Mayho fen, die altijd zoo weinig tijd had en steeds gehaast was. Maria hield zoo veel van den slanken bruinverbranden jongeman, als haar koel en verstan- De tooneelvereeniging „Luctor c Emergo" gaf Zaterdagavond in „Musica een uitvoering, waarbij op het programm stond het tooneelspel in drie bedrijve „De Mijnklauw”. Bovendien werd nog uit gesproken een nieuwjaarswensch. samer gesteld door den voorzitter van „Luctor’ den heer Joh. Claassens. De rol van Pit ternel was in handen van Bep Koninck terwijl Thomasvaer door den samenstelle werd uitgebeeld. Vlot werd de wensc voor het voetlicht gebracht, terwijl de zee goede tekst veel bijval vond bij het pu bliek. Een hartelijk applaus dankte Tho masvaer en Pieternel, die bovendien no bedacht werden met bloemen en een moe cadeau. Daarna werd overgegaan tot d opvoering van het tooneelstuk „De Mijn klauw”, dat, zooals de naam aanduidt speelt in de mijnstreek. Men krijgt hierii iets te zien van het leed, dat geleden word in de gezinnen van hen. die vallen al slachtoffer van de mijn-ongelukken. Alle rollen werden zeer goed vertolkt terwijl als uitblinkers genoemd moetér worden Bep Konincks als moeder Truyent en de heeren Jan Born en Joh. Claassent als haar zoons. Blijkens het applaus, waardeerde het publiek de opvoering zeer. Na afloop van de voorstelling volgde een geanimeerd bal. Nadat door dr. W. J. de Wilde, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente hier ter stede, ten sterfhuize een rouw dienst was geleid naar aanleiding van Ps. 39 werd Zaterdagnamiddag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke omhulsel van den heer A. P. Dansen, adj. commies bij de P.T.T.- afdeeling Aangeteekende Stukken, te vens diaken der Ned. Herv. Kerk ter ruste gelegd. Met vele postale ambtenaren en belang stellenden uit kerkelijke kringen, gaven op het kerkhof van hun belangstelling blijk de heeren A. M. Parmet, referenda ris, namens het Staatsbedrijf der P.T.T., de commiezen J. A. v. d. Vijver en J. J. de commiezen J. A. v. d. Vijver en J. J. Heppener; de adj. commiezen A. Fonteyn, G. J. Odenkirchen en L. Prinsen; de oud- hoofdbestelleis C. C. A. Hense en J. H. v. Tour, assistent J. Koch, de oud-assis- tenten L Pont en P. Koole; de assistent D. Doeselaar, en J. K. de Munnik, S. v. Wezel, kantoorknecht en voorts de heeren H. Krijger, lid College van Notabelen Ned. Herv. kerk, de ouderlingen A. Scheffers, K. L. v d Kley, A. M. v. d. Ven, J. v. d. Brugge, J C. v. d. Leeden; de diakenen mr. G. v. Klaveren, B. A. Albers, W. Koetsier, G Goudkamp, J. H. Oudshoorn, P. Schotte, H. Lodder, C. v. d. Kwast, J. F Kwast, J. F. Jansen, regent diaken en H. J. Henkes, voorzitter College van Dia kenen, F. C. L. Witte, bezoekbroeder der Ned Herv. Kerk, Britzel, oud-ouderling en G. v. Teylingen, chef Meubelfabriek. In de rouwkapel bracht de organist de Gezangen 20, 189, 22 en 130 ten ge hoore, waarna dr. de Wilde een gedeelte uit Lukas XII voorlas om hieraan nog enkele woorden te verbinden, mede na mens den Kerkeraad, het Wijkbestuur en de Wijkverpleging van Spoorwijk. In de kerkelijke kringen was de thans ontslapene zeer gezien en zijn nage dachtenis zal in dankbare herinnering bewaard blijven. Vervolgens bracht de heer A. M. Parmet, referendaris der P.T.T., namens de directie een laatsten groet aan hem, die een goed ambtenaar was. Van den laagsten tot den hoogsten rang heeft hij zich door eigen kracht weten op te werken. Al zal zijn plaats in het bedrijf weder moeten worden ingeno men, in den kring van zijn gezin blijft deze plaats voor altijd ledig. Namens het bureau Aangeteekende Stukken werd hierna het woord gevoerd door den heer v. d. Vijver, die wees op een twintigjarige samenwerking met den thans overledene, die een uitstekend ambtenaar was, aan wien de admini stratie der P.T.T. ook een braaf kame raad verliest. Namens de collega’s van bureel Aangeteekende Stukken voerde de heer Fonteyn tenslotte het woord, waarna de kist, waarop tal van bloem stukken lagen, grafwaarts werd gedra gen. Aan de groeve sprak dr. de Wilde een gebed en het Onze Vader uit, waar na een zoon van den ontslapene voor de belangstelling dankte. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. Weer heeft het Comité voor ont spanning voor militairen in het Wes- terkwartier en omstreken getoond een goed verzorgd programma te kunnen samenstellen. Welwillende medewerking aan dezen cabaret-avond verleenden mevr. Coby Lievaart als chansonnière. alsmede de heeren Jan Roland als conferencier met liedjes en goochelenW. G. Hal- lensleben met accordeon, de Stafmuzi kanten en de heer Henk Bentzon als muziek-virtuoos. Zoowel de zangeres als alle heeren hebben hun best gedaan om den man schappen in de cantine Zonnebloem- straat 68 een vroolijken avond te be zorgen. Uit het daverende applaus bleek, dat deze avond door allen zeer werd gewaardeerd. De waarnemend hoofdcommissaris der N.P.V. bracht de gelukwenschen van het Nationaal hoofdkwartier over. De opening van dit tehuis achtte spr. een gelukkig verschijnsel. Tal van groe pen ver keer en helaas nog niet in deze omstandigheid Spr. stipte nog aan. dat het in de residentie treurig met de kam peergelegenheid voor de padvinders ge steld is. Moge Rijk en Gemeente ook In deze in de toekomst ten aanzien hier van steun willen verleenen. In den persoon van den heer Schmidt huldigde spr. het stichtingsbestuur; voorts architect de Haas en groeplei der Buitendijk. De heer van Leeuwen kon tot zijn ge noegen meedeelen, dat het hoofdkwar tier had besloten aan allen, die zich voor de totstandkoming verdienstelijk had den gemaakt, het dankbaarheidsinsigne toe te kennen. Onder annlaus spelde de heer van Leeuwen den onderscheidenen het insigne op. Aan groepleider Buitendijk bood spr. een groote foto van den Koninklij ken commissaris, Z.K.H. Prins Bern- hard aan. Vervolgens sprak de heer G. Veth, die de benoodigde financiën had voor geschoten. Ook spr. had een bijzonder woord voor de padvinders. Voorzitter Schmidt heeft den spre kers dank gezegd en bood als stoffe lijk blijk van waardeering den archi tect van het huis een padvindersbeeld met inscriptie aan. Groepleider Buitendijk heeft in een bezielende speech de beteekenis der pad vinderij uiteengezet. Voor het huis bood hij namens de Haagsche C.J.M.V. een klok aan en aan de heeren de Haas en Schmidt zilveren bouwsteenen. Als per soonlijk geschenk gaf spr. een schild met de spreuk; „Heer, dat uw oogen dag en nacht over dit huis zijn”. Hieraan verbond de heer Buitendijk den wensch, dat de padvinders ook in hun verder leven zich zouden willen stellen onder God’s leiding. Tenslotte heeft een der ouders nog het woord gevoerd. Er was gelegenheid voor de aanwe zigen na de openingsplechtigheid het inwendige van het huis, dat even prac- tisch als smaakvol aandoet, in ©ogen schouw te nemen. „DE NATUURVRIEND”. Voor de aquarium- en terrariumveree „De Natuurvriend" sprak dezer dagen c heer A. A. van der Vooren uit Utree over het onderwerp „De teelt van c Rasbora Heteromorpha (de kegelvlekba beel)”. De kegelvlekbarbeel is een der mooi gekleurde en meest elegant gevormt siervisschen, die in zeer vele huiskame aquaria wordt gehouden. Als bijzonde heid geldt echter, dat deze visch ze, moeilijk door liefhebbers is na te kwe< ken. Ervaren liefhebbers, die succes hel ben gehad met alle mogelijke soorte zien geen kans om van deze barbeel ee behoorlijk aantal jongen te kweeken e op te voeden. De heer v. d. Vooren nu, een der ne tors in de aquariumwereld, want ree< 36 jaar geleden hield hij tropische vi schen, bekend om zijn publicaties in h< maandblad „Het Aquarium”, mag zich t op beroemen, enkele honderden van de? veel begeerde vischjes te hebben nag< kweekt. Hoe spr. hierin geslaagd wa werd met behulp van teekenbord en lat taarnplaatjes uitvoerig toegelicht, waai bij spr. eerst behandelde den bouw va het aquarium in het algemeen en de b< planting in het bijzonder met het o< op het telen van deze soort en daarr beschreef het afzetten der eieren en h< verder opkweeken der larfjes. De kweel temperatuur moet 6 gr. C. bedragen. N 24 uur komen de glasheldere larfjes ui na 4j i 5 dagen gaan ze rondzwemme: De kweektijd valt in de periode Noven ber tot en met Maart. Spr gaf bovendie vele wenken en goede adviezen, welk van groot belang waren voor de vele aai wezige aquariumhouders. De actueele causerie was voor „De Ne h< Zaterdagmiddag is het groephuis der Haagsche C.J.M.V.-padvindersver- eeniging, groep 8/48 aan de Daal en Bergschelaan in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, op officieele wijze in gebruik genomen. In plaats van burgemeester de Monchy, die door een lichte ongesteld heid verhinderd was, verrichtte de wet houder van Sociale Zaken, de heer L. Buurman, de openingsplechtigheid. Aanwezig waren o.a. de leider der Gemeentelijke Vakcursussen, de heer van Wijk, en de waarnemend hoofd commissaris der N.P.V„ de heer A. H. van Leeuwen en voorts bekende figu ren uit de padvindersbeweging. Door een haag van welpen schreden de autoriteiten naar het groephuis. Een der jongste welpen bood op een kussen wethouder Buurman den sleutel van het huis aan. Daarmede opende deze Gemeentelijke autoriteit de nieuwe be huizing der padvinders. Een hoornbla zer blies het eerste couplet van het Wilhelmus. Vervolgens begaven de be langstellenden zich naar binnen. Als voorzitter van het Stichtings bestuur heeft de voorzitter, mr. J. H. J. Schmidt, een welkomstwoord gespro ken. Spr. prees de aangename samen werking bij de voorbereidende werk zaamheden tusschen de Rijks- en Ge meentelijke overheid en het Stichtings bestuur. Door de daadwerkelijke steun- verleening heeft men in groote mate de belangen der jeugd gediend. Dank werd gebracht aan de Gemeentelijke Vakcursussen, die voor den bouw heb ben zorg gedragen, den architect, den heer Fred, de Haas, de verschillende Gemeentelijke diensten, die een zoo groote mate van welwillendheid heb ben betoond en aan allen, die aan den bouw hebben medegewerkt en met zulk een grooten ijver bezield zijn geweest. Wethouder Buurman achtte de goede samenwerking tusschen de Stichting en het Gemeentebestuur van groot belang. Daardoor is men tot het gewenschte doel kunnen geraken. Toen spr. de plannen voor het te bouwen huis wer den voorgelegd, was hij direct enthou siast Het werk onder de jeugd, zooals de padvinderij dit beoogt, is van maat schappelijke beteekenis. De gemeen schapszin wordt er door aangekweekt, hetgeen in het verdere leven der jon geren van onschatbare beteekenis kan zijn. Gelukkig is een weg gevonden om de financieele moeilijkheden te kunnen overwinnen. Het Stichtingsbestuur heeft voor het materiaal gezorgd en dank zij overheidsbemoeiing kon de bouw van het groephuis door de vakcursussen worden uitgevoerd. In vrij korten tijd is het werk uitgevoerd, waaruit de groote vakbekwaamheid der bouwers blijkt Spr wenschte het bestuur geluk met het bereikte doel. Speciaal richtte de wethouder zich tot de jeugdige bewo ners, daarbij de hoop uitsprekende, dat hetgeen zij in de padvinderij leerden door hen in later leven, in practijk zal worden gebracht. Daarna verklaarde spr. het groephuis officieel voor ge opend. Onder het zingen van het lied „Hoort, zegt het voort” werden twee vlaggen ontoloolH werden. Hij ging als een marionet. Was het al zoover, dat zyn verlangens zijn lichaam regeerden en niet zijn wil? Hier was het eerste tastbare be wijs van den tropenkolder. Hauser’s hart verstarde in nameloozen angst. Zijn lichaam gehoorzaamde niet meer aan zijn verstand... Toen hy zijn oogen opende stond hij voor de auto van Ysot. Wat moest hij hier? Koortsachtig probeerde hij, zijn gedachten te ordenen. De nikkelen ra- diateur van den wagen fonkelde hem tegen, glanzend in het licht van de Afrikaansche zon. Breed en sterk stonden de wielen op den grond. De rustende machine ademde latente kracht. Het was Europa, dat voor hem stond. Europa, elegant in vorm, speelsch met verborgen krachten, ge- makkelyk, comfortabel en luxueus. Europa, waarvan zijn gedachten niet tegenstaande alles, vervuld waren en dat hem niet losliet, maar steeds zijn rust verstoorde. Hauser liet zijn blik dalen en staar de naar de nummerplaat: Qu 13542 F. F? Frankrijk, departement Parijs... ook daar had hy de bedoeling van het leven gezocht... destijds, in Berlijn, toen alles uit voor hem was, was hij op het Anhalter Bahnhof in een trein gestapt en weggereden, zoomaar. Eigenlijk wilde hij naar zijn ouders, maar de trots kreeg toch weer de overhand en hij was doorgereisd naar het Westen, in zijn elegant grijs reis- costuum, toen nog economisch student in het bezit van een geregelde maan- delijksche toelage. Eindelijk was hy in Parijs beland, op een avond, toen een fijne motregen het licht van de dig hart haar toestond en een tijdlang waren zij werkelijk zeer gelukkig. Toen voltrok zich een verandering in Maria, welke Hauser verraad noem de; haar liefde voor Hans verkoelde, verdween tenslotte geheel en richtte zich op een... anderen man, een as sistent van een van de professoren, mijnheer Jührs, iemand, die het leven anders opgevat had en er iets van ge maakt had, iemand met een houding, precies tegenovergesteld aan dien van Hauser. Parijs was een klank in zijn hart, een zwevende lokkende toon... Of het hem in Parijs zou lukken zich te ver diepen in sociologie en handelsgeschie- denis en al die andere zaken, welke tot nu toe wel zijn oor, maar niet zijn hersens geraakt hadden? Hij wist het niet. Maar een ding geloofde hij vast en zeker; in Parijs zou hij Maria Mayhofen kunnen vergeten...- in een roes van plezier... Maar, hoezeer had hij zich vergist! De vroolykheid om hem heen, deed hem zijn eigen ver driet nog sterker voelen. Overal ver volgde het ernstige reine gezicht van Maria hem. Hij waagde het niet meer, op straat de oogen op te slaan, want dan liep zij voor hem uit, ach ter hem aan; zij kwam hem tegen op den hoek van een straat, ze zat in iedere auto, welke voorbij raasde en aan ieder tafeltje in de zoemende res taurants. Zelfs in zijn kleine hotel kamer, daarboven, in Montmartre was hij niet alleen... Dat ging zoo door, tot er een nieu we gebeurtenis in zijn leven kwam, waardoor nogmaals een dwang van hem af viel; de dood van zijn vader, knaagde aan zijn hersens, opgedoken het leven i aan het hart van den verstootene.die vrouw had het fort nooit moeten betreden! Hauser ging naar beneden, naar de binnenplaats. In de brandende zon. Zijn beenen gingen automatisch. Eigen lijk had hij op zijn kamer willen blij ven, er was genoeg te doen. Eigenlijk had hij het vertrek heelemaal niet willen verlaten, maar het leek wel of zijn ledematen door touwtjes bewogen In het Sint Jozef-gesticht te Poeldijk waar hij den laatsten tijd verpleegd werd, is gistermorgen op ruim 70- jarigen leeftijd overleden de heer Chr. Wesseling. De overledene was Hagenaar van ge boorte. Hij werd voor het onderwijs opgeleid door de eerw. broeders der St. Vincentius-scholen aan het West- einde alhier, aan wier scholen hij als onderwijzer werkzaam was. Kort na het behalen van de hoofdakte werd hij benoemd tot hoofd der scholen van het R.K. weeshuis aan de Warmoezier- straat, welke functie hij ruim 40 jaren heeft vervuld. Na het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd vestigde de heer Wesseling zich eerst in Sint Antonius- hove te Voorburg en laatstelijk te Poel lijk. De overledene was behalve in onderwijzerskringen bekend als kunst schilder en maakte ook naam als biljarter en schaakspeler. schiedenissenGeloof me, die vrouw is heelemaal niet zoo belangrijk. Allah wist wel, waarom hy de vrouwen... den toegang tot het paradijs verbood. Ga naar haar toe en maak beleefd je excuses wij kunnen toch altijd goed met elkaar opschieten, niet? Hij drukte de hand van O’Murphy, die daar als versteend stond en verliet de kazemat. O’Murphy staarde hem na. Hij had voor Hauser de sterren van den hemel willen halen, als deze dat zou verlan gen... Toen ging hij naar den spiegel en probeerde orde te scheppen in den chaos van zijn witte haren. HOOFDSTUK XII. 15) Hauser zweeg. Laat een afdeeling aantreden, zei O’Murphy, en die vrouw direct wegbrengen, zend haar terug naar de Franschen, of breng haar in het bin nenland. Ze moet weg, vandaag nog! Hauser keek op. Dat is niet zoo eenvoudig als jjj denkt. De Franschen zyn zoo dichtbij, dat ik niet kan ga- randeeren, dat ze levend wegkomt. Nou, dat is toch haar zaak... Neen, Hauser schudde zijn hoofd en stond op. Ik kan haar geen zeke ren dood tegemoet zenden. Ze moet voorloopig hier blijven. Hy trad op O’Murphy toe en greep zijn hand: Ik wilde, dat jij en Achilles naar haar toe gingen en je verontschuldi gingen aanbood, want per slot van re kening hebben jullie haar niet erg vriendelyk ontvangen, en je weet, het is mjjn principe: als men begint den afstand van mensch tot mensch te ver liezen... vul zelf maar aan, ik weet, dat je me begrijpt. Hy sloeg zyn kameraad op den schouder. Denk eraan, kameraad schap en plicht gaan voor vrouwenge-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17