van Russen hebben geen succes et hun aanvallen Na het ontslag Hore Belisha No. 17461. Drieduizend man sovjet troepen bij Salla gedood 1940. Maandag 8 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND, over van een Het Russische leger- bericht Troepenbewegingen in Noord-Zweden Russen trachten een zwakke plek in de Finsche linies te vinden Het Finsche legerbericht De aanval van de Russi sche duikboot op de „Fenris” Lagerhuis Moermansk-spoorweg op tal van plaatsen beschadigd Achttien Russische vlieg tuigen neergehaald PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat uit VIJF bladen van Vierde blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 1. troepen- zijn steun II wa toestellen De niet op Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad ƒ4.—zonder Modeblad /3.75. Buitenland /9.—Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct en dat helder- metho- opwek- Burgemeester de Monchy heeft heden de eerste vergadering van den Gemeen teraad in het nieuwe jaar geopend met een uitvoerige Nieuwjaarsrede. Derde blad, pag. 2. Jan Langedijk heeft den titel van Nederlandsch kampioen in het hard rijden op de schaats veroverd. Derde blad, pag. 4. BINNENLAND Met ingang van 19 dezer wordt be gonnen met de distributie van boonen, grauwe erwten en capucijners. Vierde blad, pag. I. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Voikka. door bommen Wi- Fin- strijd aan iarbij zes werden De onrust over het ontslag Hore Belisha houdt aan Waarover liep het meeningsverschil United Press meldt uit Londen Volgens een gerucht heeft het feit, dat Hore Belisha den hertog van Wind sor tot generaal-majoor heeft benoemd, verwondering gewekt onder den gene- ralen staf in Frankrijk en tot een ver scherping geleid tussehen de hooge legerautoriteiten en den ex-minister van oorlog. Het meest waarschijnlijk is inderdaad dat er meeningsverschil is ontstaan tussehen de legerautoritei ten en Belisha inzake de organisatie van het leger in Frankrijk, hoewel een In den schaaktweekamp Euwe-Keres won de Letlander de tiende en onze landgenoot de elfde partij. Keres leidt thans met 65. Derde blad, pag. 3. der Zondagochtendbladen en wij geven dit onder het grootste voorbe houd weer zoover gaat, dat het de legerautoriteiten ervan beschuldigt, zoo- iets als „een militaire dictatuur” te wil len vestigen. De bladen blijven de grootste aan dacht besteden aan het opzienbarend ontslag. Dat generaal Ironside spoedig na Belisha’s bezoek aan het front zich eveneens naar Frankrijk heeft begeven en later ook Chamberlain, wordt met dit alles in verband gebracht. Het Duitsche vrachtschip „Franken- wald” is aan de Noorsche kust ge strand en gezonken. De bemanning en twee Noorsche loodsen werden gered. Eerste blad, pag. 3. BUITENLAND Hore Belisha zal in het Lagerhuis een verklaring afleggen. Het gerucht gaat, dat een Britsch departement van landsverdediging zal worden gevormd- De opperste censor Usborne heeft ont slag genomen. Eerste blad, pag. 1. Het ijs heeft wederom verschillende slachtoffers geëischt; o.a. zijn tijdens een tocht te voet over het ijs in de richting Lemmer twee Urkers in een wak geraakt en verdronken. Derde blad, pag. 1. Op de R.K. begraafplaats te Voor burg is vanmiddag onder groote be langstelling teraardebesteld het stof felijk overschot van den Donderdag middag j.l. bij Pernis verongelukten in vlieger van de Koolhovenfabrieken, den res. Ie luit, vlieger Th. H. J. Coppers. Vijfde blad, pag. 1. Het aftreden van den Britschen mi nister van oorlog Hore BelishA blijft een geheimzinnig waas Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De Indische regeering heeft aan den Volksraad en aan de Staten-Generaal een uitvoerige nota doen toekomen over de economische positie van Ned.- Indië, waaruit o.m. blijkt, dat de ex port in de laatste maanden is toege nomen. Vierde blad, pag. 2. Gedurende het weekeinde zijn 3 Britsche vrachtschepen op mijnen ge- loopeneen trawler zonk na aan varing, met verlies van de geheele be manning. Eerste blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 1. In Noord-Zweden zouden bewegingen plaats hebben. Eerste blad, pag. I. United Press meldt uit Haparanda, dat in Noord-Zweden troepenbewegin gen hebben plaats gehad. Enkele uren daarna werd dit feit reeds door radio- Moskou bekend gemaakt. Men vermoedt te Stockholm, dat het bericht door Zweedsche communisten in Noord-Zweden naar Moskou is doorge geven. Volgens „Stockholm’s Tidningen” staat in het Noorden van Zweden een ge heime communistische radiozender, welke de sovjet-autoriteiten regelmatig op de hoogte houdt van de Zweedsche troepenbewegingen. de Westelijke mogendheden werkelijk willen helpen, dan andere middelen, dan kleine staten levensgevaar te brengen. De L_ van Engeland en Frankrijk toont De afgetreden minister zal een verklaring in het afleggen Een uitlating van Hore Belisha „Misschien kom ik terug”, heeft Hore Belisha, naar verluidt, aan een bood schapper van zijn departement gezegd, toen hij afscheid nam van de employe’s en orde stelde op de officieele papieren als voorbereiding voor het overgeven van zijn taak aan zijn opvolger, het geen morgen zal geschieden. De Russen hebben zonder succes aanvallen gedaan in Karelië. Aan het Salla-front werden 3000 man sovjet troepen gedood. Twintig Russische vliegtuigen zijn volgens een Finsche opgave neergehaald. Eerste blad, pag. 1. De Zweedsche oud-minister Sandler in Finland. De Zweedsche oud-minister voor buitenlandsche zaken, Sandler en zijn echtgenoote bevinden zich op het oogenblik in het Noorden van Finland, waar zij de hulp aan de Finsche kin deren organiseeren. Russen geven hun pogingen om op de Karelische land engte door de Finsche linies heen te breken en zoeken steeds weer nieuwe punten, in de hoop een zwakke plek te vinden, waar hun aanvallen mis schien meer succes hebben. Gisteren hebben zij hun krachten weer beproefd op het gebied tussehen Nuolaajarvi en de Taipale, waar het tot nu toe betrek kelijk kalm is geweest. He| doel van deze aanvallen in den nieuwen sector is voorts, aldus Havas, het onschadelijk maken van de kust- batterijen van Koivisto, waarvan de Russen op het oogenblik nog dertig k.m. verwijderd zijn. Zooals bekend, belemmeren deze batterijen de Russi sche operaties ten zeerste, bijna dage lijks trachten de roode vliegtuigen Koivisto te bombardeeren, doch tot nu toe hebben zij daarbij niet veel succes gehad. persoon werd gedood, twee gewond. De Finsche luchtmacht heeft bombar- dementsvluchten gemaakt. De Finsche jagers en luchtdoelbatterijen hebben de vijandelijke pogingen te bombar- deeren verijdeld. Twaalf vijandelijke vliegtuigen werden omlaag geschoten Geruchten oprichting departement van landsverdediging Volgens de „Daily Mail” is het mogelijk, dat Chamberlain, na Hore Belisha te hebben vervangen door Oliver Stanley, een departe ment van landsverdediging in het leven zal roepen, dat tot taak heeft alle strijdende diensten te leiden. De leider van dit departement zou dan zonder twijfel Winston Chur chill zijn, die populair is en het vertrouwen van alle partijen geniet. 9 roode Dit is, In het Finsche legerbericht van gis teren wordt medegedeeld: In de landengte van Karelië heeft de vijand in den nacht op Zaterdag aangevallen na een voorbereiding door artillerie tussehen het Hatjalahti- meer en Summa. De aanval werd af geslagen Onze artillerie heeft een vijandelijke colonne, welke op marsch was, zoomede een ravitailleeringsco- lonne verspreid. De vijand was begon nen zich in te graven en prikkeldraad versperringen aan te brengen. Bij Ait- tojoki werd een vijandelijke aanval afgeslagen en een tank vernield. In het district Salla werd de po ging van een vijandelijke ski-af- deeling onze troepen in te sluiten, verijdeld. De lijken van meer dan 3000 man werden op bet slagveld achtergelaten, verder 14 machine geweren en ander materiaal. In het district Petsamo heeft de vijand met tamelijk geringe strijd krachten aangevallen, doch hij werd afgeslagen. De vijandelijke activiteit ter zee werd door het ijs beperKt tot pogin gen, te voorkomen, dat koopvaardij schepen onze havens zouden binnenko men of verlaten. Vijandelijke vliegtuigen hebben Lathi en Kuopio gebombardeerd. Een Generaal Lindner naar Finland vertrokken. Luitenant-generaal Lindner, opperbe velhebber van het Zweedsche vrijwilli gerscorps is Zaterdag naar Finland ver trokken. Duizend Zweedsche gezinnen hebben zich bereid verklaard. Finsche kinderen °P te nemen. Zweden heeft reeds 137 ton levensmid delen en 200 ton kleeren naar Finland gezonden. Opperste censor afgetreden. Officieel wordt medegedeeld, dat vi^e-admiraal Usborne is afgetreden als opperste censor, teneinde een nieuwe taak van nationaal belang te gaan ver vullen, waarvoor hij door zijn onder vinding en dienst bij de marine in het bijzonder is geschikt. Naar vernomen wordt, zal vice-admi- raal Usborne directeur worden van een scheepsbouwmaatschappij, welke de marine werkt. Usborne is de uitvinder van de „paravanes”, welke schepen tegen mij nen beschermen. hebben. Wat is het communisme waard, als het niet berust op gerechtigheid?” Zich daarna richtende tot de sovjet- regeering, zeide de radio-omroep: „Begrijpt ge niet, heeren van de sov- jetregeering, die onverschillig blijven voor het lijden van uw slecht gekleede en uitgehongerde kameraden, die gij naar Finland den dood injaagt, dat hun oogen opengaan in het oogenblik van hun sterven? Begrijpt ge niet, dat het volk, dat gij onderdrukt, geen brood heeft, zich steeds der rekenschap geeft van uw den, die de verontwaardiging ken van de heele wereld?” Oproep tot het Finsche volk. In een radio-oproep van de Finsche regeering tot het volk wordt gezegd: „Wij kunnen door geweld worden over wonnen, doch daarvoor zal men ons moeten vernietigen. Alle Finnen worden aangespoord solidair en trouw te zijn, toewijding en zelfverloochening te blij ven toonen en alles te doen om de sol daten, die zich tegen den inx aller weren, te helpen. Wij hebben vertrouwen in de toekomst. Wij weten, dat wij een heili gen strijd voor een heilig doel strijden en wij gelooven, dat geen enkel geweld ons volk neer kan slaan. Vrij en sterk door zijn beschaving en zijn cultuur zal ons volk uit den strijd komen en in de toekomst zullen onze dichters dit tijd vak bezingen als een uur van glorie...” De schrijfster Sally Sal- minen naar haar vader land teruggekeerd. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de bekende Finsche schrijfster Sally Sal- minen uit het buitenland truggekeerd is en zich ter beschikking van de nationale verdediging gesteld heeft. De noodzakelijkheid van Engelsche hulp aan Finland De „.Sunday Times” dringt er op aan. dat den Finnen alle mogelijke steun verleend zal worden. Hoe sterker Rusland gebonden wordt door de Fin sche verwikkeling, hoe minder energie het zal hebben, om Duitschland bij te staan, hoe ernstiger de Duitsche onte vredenheid zal worden over de Russisch- Duitsche overeenkomst en hoe dieper het prestige van Hitler zal vallen Het blad meent dat het welslagen van den Finschen weerstand de belangrijkste bij drage vormt voor de Britsche overwin ning ter zee en het succes der blokkade. De oorlog in Finland is ook in zekeren zin een herverzekering tegen Russische agressie op den Balkan. De Duitsche meening De „Völkische Beobachter” schrijft over de hulp van de geallieerden aan Finland, dat Engeland en Frankrijk onder verwijzing naar artikel 16 van het handvest van den Volkenbond. Scan dinavië voor hun karretje probeeren te spannen en in een toestand pogen te dringen, welke niet vereenigbaar is met de neutraliteit. Het risico, dat de Scan dinavische landen loopen, is zeer groot, aangezien de Britsche blokkade-oorlog ten doel heeft, allen toevoer van grond stoffen voor Duitschland af te snijden. Het voornaamste Zweedsche ertsgebied. en de voornaamste Noorsche ertshaven, Narvik, zouden binnen de zóne voor den doorvoer voor wapenen komen te liggen. De Duitsche economische belangen staan dus op het spel, want zonder twij fel is het de bedoeling van Engeland hier een étappe-gebied in te richten, waarvan het doel gemakkelijk te her kennen valt. Het blad verklaart verder, dat het voor Zweden en Noorwegen niet noodzakelijk is zich op dezen weg te laten dringen. Het systeem van den Volkenbond was gebaseerd op veronder stellingen, welke niet meer bestaan, zoo- dat geen sprake meer kan zijn van een nakomen van verplichtingen. Wanneer Finland bestaan in houding I even wel duidelijk, dat het doel van deze Finsche actie juist is de neutrale lan den van het Noorden in gev aar te bren gen en dat men vooral te Londen geheel in het plan van den oorlog werkt, n.l. anderen de rekening voor Engeland te laten betalen. Bij de besprekingen tussehen de mi nisters Ciano en Csaky te Venetië is de toenadering tussehen Italië en Hon garije bevestigd. Eerste blad, pag. 2. Zweden en de levering van oorlogsmateriaal. Antwoordend op de Duitsche aanval len tegen Zweden, schrijft de „Göte borg Handel Tidningen”: Zweden kan in geen geval zijn steun aan Finland stopzetten, of doortocht weigeren voor leveringen van oorlogs materiaal, in overeenstemming met de beslissingen van den Volkenbond. De kapitein van het Zweedsche schip „Fenris”, dat in de Bothnische Golf door een Russische duikboot tot zinken is gebracht, heeft een rapport over het verlies van zijn schip inge diend. Een onderzeeër van onbekende nationaliteit, zoo zegt hij hierin, viel ons zonder waarschuwing aan. Ik liet mijn schip stoppen en in afwachting van de orders van de duikboot liet ik mijn mannen plaats nemen in de red« dingbooten. Toen de duikboot op ons bleef vuren, begreep ik, dat zij voor nemens was ons tot zinken te brengen. Tijdens de reddingspogingen vielen verscheidene granaten in de nabijheid van de sloepen. Kort nadat de beman ning het schip had verlaten, werd het door de duikboot tot zinken gebracht Russisch antwoord op de Zweedsche nota. De Russische regeering heeft in ant woord op den Zweeedschen stap in zake aanwezigheid van Russische duik- booten in de Bothnische Golf, ver klaard, dat zij het noodzakelijke onder zoek zou instellen, De United Press-correspondent Webb Miller meldt uit Helsinki: De Russen zetten in Karelië en ten Noorden van het Ladoga-meer hun tactiek van korte heftige aanvallen, voorafgegaan door hevig artillerie vuur, voort, maar blijkbaar zonder succes. De Finnen hebben hun posi ties op vele punten verbeterd en de hoop van de Russische legerleiders om de Finsche posities via de bevro ren meren te omtrekken werd niet vervuld, omdat de Finnen daarop waren voorbereid. In de officieele Finsche legerberichten wordt geen melding gemaakt van de „avontu riers”, die nog steeds door de vijan delijke linies weten te dringen. Twee Finsche soldaten met dynamietpa- tronen hebben den Moermansk spoorweg beschadigd en keerden na een tocht van negen dagen behou den terug. Dit is slechts een geval van tallooze andere: waardoor de lijn, waarvan de voedselvoorziening van het Russische leger in ’t Noor den afhangt, ernstig wordt bedreigd. Uit Helsinki wordt gemeld, dat Zater dag minstens 18 Russische vliegtuigen boven Finland zijn neergeschoten. Tijdens een luchtaanval op Utti, een stad, ten Oosten van Kouvola, op on geveer 100 k.m. ten Noordoosten van Helsinki, zouden 8 van de vliegtuigen zijn neergehaald, zoo verklaart men, de meest opmerke lijke gebeurtenis in den strijd in de lucht tijdens dezen oorlog. Een Finsche piloot haalde zes Russische machines neer. Vier Russische vliegtuigen zijn neer gehaald tijdens een aanval op Twee personen werden gedood. De spoorlijn van Helsinki naa borg is eveneens gebombardeer sche vliegtuigen bonden den met het Russische eskader, tot acht Russische neergehaald. nog steeds in gehuld. De plotselinge actie van Cham berlain om eenige wijzigingen in zijn kabinet te volvoeren lokt scherpe cri- tiek op den ministerpresident uit van bijna de geheele pers. Naar verluidt wist Hore Belisha Don derdag bij zijn bezoek aan den mi nisterpresident nog niets van het lot, dat hem boven het hoofd hing. Cham berlain schijnt dezen dag alles in het werk te hebben gesteld om hem over te halen de portefeuille van handel te aanvaarden en hij beschouwde de wei gering van Hore Belisha niet als defi nitief. Hij maakte complimenten en verklaarde, dat zijn werk als minister van oorlog in de geschiedenis geboek staafd zal blijven In parlementaire kringen te Londen vraagt men zich af voor welken druk de ministerpresident is geweken. Naar verluidt heeft Chamberlain alvorens zijn besluit te nemen, sir John Simon geraadpleegd en ook sir Samuel Hoare zou van de zaak hebben afgeweten. Deze heeft onlangs een bezoek gebracht aan het expeditieleger in Frankrijk én men acht het mogelijk, dat deze bij zijn terugkeer naar Engeland zou hebben gewezen op de verschillen van meening, welke bestonden tussehen de legerlei ding en den minister van oorlog. Men veronderstelt, dat dit invloed heeft uit geoefend op het besluit van Chamber- lain. De reden van het ontslag wordt dan ook nog altijd het meest gezocht in be staande meeningsverschillen. Welke deze echter waren blijkt niet duidelijk. De perspolemieken, welke de kwestie heeft uitgelokt, wijzen er op, dat men niet rusten zal alvorens men weet wat er achter steekt en wat zich achter de po litieke schermen in den laatsten tijd heeft afgespeeld. Daarbij komt dat de meening veld wint, dat persoonlijke na ijver en antipathieën een rol bij het gebeurde hebben gespeeld. De verontrusting die het opzienba rend ontslag heeft teweeg gebracht heeft zich ook in de kringen van de vakvereenigingen geopenbaard. Vanochtend zullen de leiders van de vakvereenigingen te Londen bijeen komen om het aftreden van Hore Be lisha te bespreken en na te gaan, of het aanbeveling verdient onmiddellijk het Lagerhuis bijeen te doen roepen. Een der leiders heeft verklaard, dat men in de eerste plaats voornemens is Chamberlain te vragen ‘de verzekering te geven, dat de benoeming van Stan ley tot minister van oorlog geen wijzi ging zal meebrengen in de sociale wet geving. In het Lagerhuis, dat volgende week bijéén zal komen, zou een opheldering van het duistere geval mogelijk zijn. De afgetreden minister, die uit het heele land bewijzen van sympathie ont vangt, zal de traditie van het Britsche parlement volgen en een „persoonlijke verklaring” afleggen, wanneer het Lagerhuis weer bijeen zal komen. Hij zal zijn verklaring afleggen nadat de verschillende ministers zullen hebben geantwoord op de vragen, welke hun zullen worden gesteld. Tijdens het weekend heeft in Enge land de storm tegen het jongste regee- ringsbesluit nog voortgeduurd. Verte genwoordigers van alle partijen, die zich over het ontslag van Hore Belisha uitlieten, spraken de meening uit, dat volledige opheldering te dien aanzien dient te worden gegeven. Men wijst er op, dat tijdens vorige crises ook mi nisters op geruchtmakende wijze ont slag namen, zooals sir Samuel Hoare en Eden tijdens het Abessynische conflict. Destijds waren de redenen daarvan dui delijk. De geheimdoenerij rond het ont slag van Horp Belisha wordt door pers en openbare meening beantwoord met luide protesten. In sommige kringen te Londen verwacht men. dat juist daar om de officieele behandeling van het geval in het parlement niet in open bare zitting doch in een met gesloten deuren zal geschieden. -** EERSTE BLAD. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt in een com muniqué mede: Op 7 Januari heeft zich aan het front niets van beteeke- nis voorgedaan. In de districten Ukhta en Repola activiteit van verkenners. In het district Petrasavodsk heeft een der Russische patrouilles een vijande lijke afdeeling verspreid. In dé land engte van Karelië activiteit van pa trouilles en artillerievuur. Door het ongunstige weer was de activiteit der luchtmacht beperkt. Finsche skipatrouilles zouden tot de Witte Zee zijn door gedrongen. Volgens een bericht uit Rovaniemi, het hoofdkwartier van het Noordelijke Finsche leger, zijn Finsche skipatrouil les doorgedrongen tot Kandalask. de Russische vlootbasis aan de Witte Zee. Gebruiken de Russen gas en dynamietbommen? Berlingske Tidende meldt uit het Noorden, dat de Russen tijdens eenige schermutselingen ten Zuiden van Suo- mussalmi gas- en dynamiet-bommen hebben gebruikt. De Finnen hebben thans een nieuwe taktiek om de Russische tanks tegen te houden; zij versperren de wegen met boomstronken en schieten op de Rus sen, die de tanks verlaten om de ver sperringen op te ruimen. De Russen hadden veel vertrouwen als wapen in hun motorsleden. die wer den gedreven door vliegtuigmotoren en propellers, waarmee zij in de sneeuw groote snelheden hoopten te bereiken Maar de Finnen pasten dezelfde tactiex toe als ten opzichte der tanks en met hetzelfde resultaat. Een aantal dezer motorsleden werd dan ook veroverd. Duitsche officieren naar Rusland? Volgens den Franschen radio-omroep zijn 20 officieren van den Duitschen ge- neralen staf naar sovjet-Rusland ver trokken om deel te nemen aan de reor ganisatie van het Roode leger. De Finnen richten zich tot de Russische soldaten De Finsche radio heeft in het Rus sisch een oproep gericht tot de „solda ten van het roode leger”, waarin o.m. gezegd wordt: „Uw gezinnen en fami lieleden verwachten dat gij hen be vrijdt van de onderdrukking waarin zij leven en waarvan zij zich steeds meer bewust worden. Keert terug naar uw haardsteden en schudt af het juk van terreur en ongerechtigheid, dat u door uw regeering wordt opgelegd. Thans geeft gij er u rekenschap van, dat uw leiders slechts een onbeteeke- nend deel van hun belofte gehouden HAAGSCHE COURANT OVERZICHT. voor Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhendel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 194, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kentoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemleen 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siestr. 108e, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, ven Hoytemastr. 66, Tel. 721187 van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1