De Italiaansch-Hongaarsche besprekingen I DE OORLOG TER ZEE AAMBEIEN VheuinatieK Ciano nauwe van Rome zal Hongarije steunen Csaky bevestigen samenwerking van beide landen Mijnhardtjes en HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 JANUARI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. TO De doodenlijst wordt steeds langer DE RAMPEN IN TURKIJE KINCENtiUIS De Duitsch-Russische handelsbetrekkingen De Fransche leger- berichten De Duitsche leger- berichten Werd miss Unity Mitford verdacht van spionnage Gsaky België ver- zeer werd Een verklaring van Ciano. Ciano Zie verder le blad, pag. 3 Noorsche bescherming van de visschersvloot „Towne- aan de het een Argentijnsch protest tegen het leggen van mijnen Duitschland zendt bandmiddelen. karest heeft het bericht, dat Rusland aan de Oostelijke en Noordelijke gren zen van Roemenië contingenten troe pen teruggetrokken heeft, groote vol doening gewekt. welke ver- PR! nSE STR 66-TEL 1166*» em".. I 'T VOODDEEUG5 In een park te München zou een aan* slag op haar gepleegd zijn Het Engelsche vrachtschip ley” (2888 ton) is gisteren Zuidoostkust van Engeland communiqué wordt de ministers van gewisseld over den algemeenen Europeeschen toestand. Zij konden opnieuw met genoegdoe ning vaststellen, dat de grondslagen, waarop de vriendschap en de nauwe samenwerking der beide staten geba- seerd zijn, hecht en sterk zijn, en dat in alle vraagstukken een volledige ge lijkheid van inzichten tusschen de bei de regeeringen bestaat. In een officieel medegedeeld, dat gedachten- hebben Europeeschen op een mijn geloopen en gezonken. Alle leden der bemanning konden worden gered De 8317 ton metende „City of Mar seilles”, van de Ellerman Lines te Londen, is Zaterdag bij de Schotsche Oostkust op een mijn geloopen en neeft midscheeps ernstige schade gekregen. Een lid der bemanning, een Laskaar, kwam om het leven, 13 andere Britsch- Indiërs werden gewond. Een trawler der Britsche marine de 449 ton metende „Kingston Cornelian”, is Vrijdag in de Straat van Gibraltar gezonken na in aanvaring geweest te zijn met het Fransche passagiersschip „Chella” (8290 ton). Alle 16 opvarenden van den trawler zijn om het leven gekomen. De „Chel la” liep lichte schade op. en de contrabande der geallieerden Door de Belgische regeering zijn Parijs en Londen onderhandelingen betreffende de De laatste verliezenlijst van de Britsche marine. De laatste verliezenlijst. uitgegeven door de Britsche admiraliteit, bevat de namen van 116 officieren, onder officieren en manschappen, van wie bekend is, dat zij gedood zijn, en die van elf personen, van wie wordt ver moed, dat zij zijn overleden. Wat besproken werd. United Press meldt uit Rome Naar van gezaghebbende zijde ge meld wordt, heeft Ciano aan Csaky verzekeringen gegeven, dat Italië de Hongaarsche regeering volledig zal steunen, indien er eenige communisti sche beweging tegen Hongarije gericht wordt Zaterdag en Zondag hebben de gra ven Ciano en Csaky, de ministers van buitenlandsche zaken van Italië en Hongarije, belangrijke besprekingen te Venetië gevoerd. De Duitsche regeering heeft besloten verbandmiddelen per vliegtuig naar Turkije te vervoeren. Daar het normale luchtverkeer tusschen Istanboel en Duitschland is gestaakt, moesten twee speciale Duitsche vliegtuigen voor deze hulpactie worden gebruikt. De beide machines staan in Sofia gereed om te vertrekken. Typhus onder de vluch telingen? Tengevolge van het ruwe weer en de vele ontberingen zou typhus zijn uitge broken onder degenen, die door de aardbevingen dakloos zijn geraakt Explosie aan de Noorsche kust. Vrijdagmiddag naderden vijf oorlogs schepen Karmo in Zuidwest Noorwe gen. Er werden tusschen 30 en 50 schoten gelost, waarna een luide ex plosie gehoord werd en een reusach tige rookzuil omhoog steeg. Later werd vernomen, dat de ont ploffingen buiten de kust veroorzaakt waren door mijnen, ’wetke vernield werden door Noorsche kustpatrouilles. De ondergang van den „Eta”. Omtrent de ramp van den trawler „Eta”, welke Zaterdag door het ont ploffen van een mijn, welke in zijn net was geraakt, is gezonken, heeft één der opvarenden verteld, dat hun schip zwaar beschadigd werd en met stuk ken hout, werk en vet gerepareerd moest worden. Zes uur lang was men aan de pompen, maar het schip bleek niet meer te houden; toen ging men in de reddingboot. De riemen hiervan wa ren ook versplinterd; stukken hout dienden als paddle. Na afloop van het eerste onderhoud heeft minister Ciano verklaard „Ons onderhoud was openhartig en hartelijk en diende om opnieuw aan te toonen de nauwe samenwerking tusschen onze beide landen en de volmaakte eensge zindheid over de vraagstukken betref- fennde de verdediging van de orde en den vrede in Europa.” Voorts verklaarde Ciano nog aan Italiaansche journalisten, dat Csaky uitdrukking had gegeven aan den Hon- gaarschen wensch naar vrede. Naar verluidt, heeft Csaky alvorens in Venetië te arriveeren, besprekingen gevoerd met den rijksbestuurder, Hor- thy, de Hongaarsche gezanten in Bel grado en Boekarest en den Roemeen- schen gezant te Boedapest, terwijl Ciano vooraf een langdurig onderhoud met Mussolini had. Genua, de haven van bestemming ier ..Manhattan” aangehouden wordt totdat deze zaak geheel upgehe dero is. Teneinde verdere vertraging te voorkomen, heeft het ministerie, toen Zondagmiddag om 1 uur bevel gege ven, het schip vrij te laten. United Press meldt uit Istanboel: De regens, overstroomingen en de lage temperaturen, benevens de dage lijks terugkeerende aardbevingen ma ken het aantal dooden, dat tusschen 30.000 en 50.000 geschat wordt, groo- ter. Daar het den redders niet moge lijk is sommige districten te bereiken, zal het weken, waarschijnlijk zelfs nog maanden duren, alvorens een officieele lijst beschikbaar is. De tot op heden bekende cijfers zijn 18.732 dooden, 11.838 huizen verwoest, 93 dorpen vol komen weggevaagd. Gedurende de laatste 24 uur werden weer schokken waargenomen in Ber- gama, Yozgat Tokat, Niksar. Over de aangerichte schade is nog niets bekend Amerikaansch mailschip opgebracht De Britsche autoriteiten te Gibral tar hebben bevel gekregen het Ameri- kaansche passagiersschip „Manhattan” dat Zaterdagavond voor een onderzoek naar contrabande opgebracht werd, vrij te geven. Het schip was Zaterdagavond om 6 uur. op weg naar Genua, in de controle- haven van Gibraltar aangekomen De agent te Londen van de „Manhattan” had medegedeeld, dat de lading door een z.g navicert gedekt was, doch het Britsche ministerie van economische oorlogvoering had van den Britschen consul te New York hiervan geen me- dedeeling ontvangen. De agent heeft daarop bepaalde waarborgen gegeven waardoor een deel van de lading te Lord Redesdale, de vader van miss Jnity Mitford, die eenige dagen ge leden uit Duitschland is teruggekeerd, heeft aan een journalist medegedeeld, dat zij in een park te München door en revolverschot gewond werd. Volgens de „Daily Mail” Het Fransche legerbericht van gister avond luidtNiets belangrijks te melden. Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt: Kalme nacht Activiteit van patrouilles ten Wes ten van de Vogezen. De ontploffing vond plaats een oogenblik nadat de loods aan boord was gegaan. De loodsboot bevond zich nog op 50 meter afstand van het schip Bij het uitzetten van de boeten zijn er twee gekapseisd. Het schip is niet gezonken, doch naar een haven gesleept. Volgens de opvatting van politieke kringen in Italië heeft Moskou in het tegenwoordige conflict slechts één doel n.l. de communistische ideologie in de Európeesche landen te doen binnen dringen. Hongarije zou daarvan even tueel het eerste te lijden hebben. Stefani zegt, dat van gezaghebbende zijde bevestigd wordt, dat de ontmoe ting tusschen Ciano en Csaky tegen niemand gericht is. In de 20 jaar, die gevolgd zijn op de noodlottige vredes verdragen heeft Hongarije voortdurend zijn rechten staande gehouden. Het wil, dat zijn aanspraken geëerbiedigd wor den in de organisatie van een nieuw Europa Evenals Italië echter wil Hon garije ook een politiek van orde voe ren en verhinderen, dat zich nog groo- terë- verwoestingen voordoen. De Ita liaansch-Hongaarsche samenwerking wordt opnieuw bevestigd in dezen geest als een actieve, opbouwende kracht, die er toe bestemd is invloed uit te oefenen op het lot van het door Mus solini gewenschte nieuwe Europa. De opvatting te Boekarest. In Roemeensche kringen hecht men groot belang aan de ontmoeting te Ve netië. Men gelooft dat de vriendschap tusschen Italië en Hongarije een be langrijke factor is voor het behouden van status quo en neutraliteit in den Balkan. Men is ervan overtuigd, dat Rusland het juiste gevaar, gelegen in het bedreigen van Italië’s vrienden, op zijn juiste waafde begint te schatten. Een andere veelbeteekenende factor voor Roemenië is de afsluiting van het Russisch-Boelgaarsche handels- en scheèpvaartverdrag. Mogelijk kan veel onder druk van de Russische eischen tot moeilijkheden leiden, in het bij zonder daar Italië de Boelgaarsche zaak goedgunstig gezind is. Het feit dat zoo spoedig een 'commercieele over eenkomst bereikt werd, heeft den in druk achter gelaten, dat er tenminste voor de naaste toekomst geen Russische bedreiging te duchten zal zijn. Te Boe- in ge voerd betreffende de ocrlogscontra- bande, welke met een gedeeltelijk ac- coord besloten werden. Evenwel moet nog over een bepaald aantal produc ten overeenstemming verkregen wor den. Volgens de inlichtingen van het agentschap Belga is zulk eer accoord nu voor verscheidene van die produc ten tot stand gekomen, doch is er uog geen algemeen accoord gesloten. Van een uitwisseling van producten op groote schaal is nog weinig te bemerken United Press meldt uit Berlijn: Naar verluidt is dr Ritter, het hoofd van de Duitsche handelsdelegatie in Moskou, naar Berlijn teruggekeerd, om verslag uit te brengen en nieuwe in structies in ontvangst te nemen. Zater dag had hij een langdurig onderhoud met von Ribbentrop, hetwelk voor hij in het midden van deze week weer naar Moskou vertrekt, door conferenties met Hitler en Göring gevolgd zal worden. Hoewel van Duitsch standpunt bezien de vorderingen van de handelsbespre- kingen, welke Ritter leidt, voldoening gevend genoemd worden, verklaren goedingelichte Duitsche handelskringen, dat een van de voornaamste kwesties, welke Ritter in Berlijn zal bespreken het moeilijke probleem van 't transport op groote schaal van goederen tusschen Rusland en Duitschland is. Eén van de andere onbeantwoorde vragen is in hoever de door den oorlog tot uiterste krachtsinspanning gedreven Duitsche industrie in staat zal zijn de Russische orders aan machinerieën, eindproducten, halffabrikaten en boven alles optische instrumenten te kunnen uitvoeren. Naar verluidt, staan de Rus sen erop, dat alles zoo spoedig mogelijk afgeleverd wordt. Behalve plannen voor de toekomst, heeft de Duitsche pers sedert het begin van den oorlog slechts weinige speci fieke berichten over den werkelijken ruil van goederen met Rusland ge bracht. Er zijn wel onlangs foto’s af gedrukt. welke werklieden laten zien, die uit groote Russische goederenwagens het graan in Duitsche wagens over scheppen. maar er worden geen cijfers over deze hoeveelheden gepubliceerd. In handelskringen noemt men de kwa liteit van deze eerste leveranties „niet erg goed’ Het „Hamburger Frem- denbl.” verklaart echter dat de Duitsch- Russische overeenkomsten eiken dag zichtbaarder worden. De Westersche mogendheden zullen met Rusland moe ten rekenen als met een vijand misschien niet vandaag maar zeker in de toe komst” eenvoudig is, zoodat zij kan v toegepast door bemanningen, die technische kennis bezitten voor deskundig tot ontploffing brengen mijnen. De schipper van den trawler, die de mannen heeft gered, zeide, dat de schipbreukelingen zoo zwart als ne gers waren door de olie, welke na het springen van de tank over hen heen gespoten was. De Noorsche regeering heeft, even als in den vongen oorlog, een speciaal eskader ter bescherming van de vis schersvloot tegen het mijnengevaar in het leven geroepen. Het eskader bestaat uit drie mijnen vegers, die de visschers naar de visch- gronden zullen vergezellen. De vis- schersbooten zelf zullen met geweren en munitie worden uitgerust, teneinde de bemanning in staat te stellen daar mee drijvende mijnen te vernietigen. Het beschermen van de visschers vloot vormt een maatregel van essen tieel belang voor het Noorsche econo mische leven. Unity Mitford zal ge opereerd worden. De „Evening Standard” meldt, dat Unity Mitförd zal worden geopereerd zoodra haar krachten zullen zijn toe genomen, teneinde den kogel, zich in haar hals bevindt, te wij deren. Het aandeel van Canada in den oorlog De Canadeesche minister voor transportwezen. Howe, heeft in radiorede medegedeeld, dat het Cana deesche bureau voor de oorlogsvoor- raden tot nu toe voor ongeveer 65 mil- lioen dollar bestellingen heeft gedaan. De Canadeezen zullen strijden met de Britsche en Fransche troepen aan den Rijn. Canada heeft twee fronten, een in Canada zelf en het andere over zee Verder zeide hij, dat het plan tot de oprichting van een Britsche imperieele luchtmacht meer dan 4000 vliegtuigen omvat. Ongeveer 80 vliegvelden, waar van reeds 40 gereed zijn, zijn voor de uitvoering van dit plan noodig. Ook wordt een omvangrijk plan tot het bouwen van schepen uitgewerkt, waaraan de regeeringen van Engeland en Canada deelnemen. Reeds zijn be stellingen gedaan voor schepen. Unity Mitford bij haar terugkeer in Engeland. Links haar vader, lord Redesdala, Ciano en Csaky vertrokken 1 Graaf Ciano is vanmorgen uit Ven- 'ië te Rom* teruggekeerd Graat Csaky heeft zijn oorspronKt ijk plan om naar San Remo door te eizen opgegeven en is gisteravond uit v’enetie vertrokken Morgen zal hij in Boedapest terugkeeren. om aan de re geering verslag uit te brengen van het resultaat van zijn besprekingen met graaf Ciano Daarna zal Csaky zich weer naar Italië begeven om er, zooals zijn plan was. acht dagen vacantie door te brengen. Overstroomingen bij Smyrna. De hevige regenval heeft tot ern stige overstroomingen in de buurt van Smyrna geleid. De schade is aanzien lijk. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. In de vlakte van Broessa zijn 3 dor pen met een gezamenlijke bevolking van 2000 zielen geheel van de buiten wereld afgesloten Soldaten, die van vlotten gebruik maken, trachten de dorpelingen, wier positie gevaarlijk is, te redden. De regeering van Argentinië heeft een protestnota gericht tot de regeerin gen van Frankrijk, Engeland en Duitschland, alsmede tot die van Po len, tegen het gebruik van mijnen bui ten de territoriale wateren. In de nota wordt erop gewezen, dat Argentinië den oorlogvoerenden het recht heeft toegekend mijnen te leggen in hun ter ritoriale wateren, maar niet daarbui ten in open zee. De regeering van Ar gentinië behoudt zich derhalve het recht voor schadevergoeding te eischen indien Argentijnsche schepen en levens van Argentijnsche burgers verloren gaan. De Russische kwestie en in het bij zonder de bedreiging van de Donau- en Balkanlanden door het commu nisme zijn, naar te Rome verluidde, het hóofdthema van de besprekingen geweest, waaraan alle andere punten ondergeschikt waren. Opvarenden van de Columbus” via Siberië naar Duitschland De 579 opvarenden van het Öuiischfe passagiersschip „Columbus”, die te New York waren aangekomen, nadat zij hun schip tot zinken hadden ge- nracht, zijn, volgens dé Asahi Siim- boenvoornemens vVer apan en Si berië naar Duitschland terug te kee- ren. De gezagvoerder en 39 opvarenden willen Zaterdag met een Japansch schip van Los Angeles vertrekken 220 gaan morgen met andere Japansche schepen in zee. Volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen heeft Ciano voorts uitdruk king gegeven aan de Italiaansche in stemming met de Hongaarsche revi sionistische eischen, maar tactvol aan geraden, dat Hongarije op een gunsti ger oogenblik moet wachten om de verwerkelijking van deze eischen te vragen, daar deze op dit oogenblik de neutraliteit en vredestoestand van de Donau- en Balkan-groep in gevaar zouden brengen. Volgens dezelfde kringen heeft Ciano er tevens den nadruk op gelegd, dat Italië ook eischen heeft en van plan is deze door te zetten, zoodra er een algemeene regeling is, en dat zoowel Hongarije als Italië op het geschikte oogenblik moeten wachten. Naar ver luidt, hebben beide staatslieden alle Európeesche problemen, welke betrek king hebben op de relaties tusschen Italië en Hongarije, onder de loupe ge nomen en daarbij hun speciale aan dacht geschonken aan de problemen door den oorlog ontstaan en aan de vastbeslotenheid van Italië zijn direc- ten invloed te gebruiken, om den sta tus quo in het Donaugebied en den Balkan te handhaven, zonder echter een of ander blok te vormen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede: ..Aan het Westelijk front geen bijzondere ge beurtenissen. Het luchtwapen heeft verkenningsvluchten gemaakt boven Engeland en Frankrijk. Duitsche zeestrijdkrachten hebben den laatsten tijd herhaaldelijk groepen strijdbare Polen, die trachtten van de Oostzeelanden uit het vijandelijke bui tenland te bereiken, opgevangen”. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekendIn het Westen werd in het grensgebied ten Westen van Merzig een vijandelijke patrouille-afdeeling met verlies voor den vijand teruggedreven. Unity Mitford, die langen tija in Duitschland vertoefde en zeer bevriend was met Hitler en andere nazileiders al sedert de lente van 1938 door Himmler verdacht van spionnage. Zij zelf herinnert zich niet wat in het park gebeurd is. Zij weet zelfs niet, dat zij gewond werd. Zij weet alleen, dat zij sedert nagenoeg vier maanden in het ziekenhuis lag, waar zij goed werd verzorgd. Haar geheugen laat haar soms in den steek: de eene maal zijn haar ver halen volledig en samenhangend de andere maal zijn er groote leemten in. De dag waarop Engeland den oorlog aan Duitschland verklaarde, gaf de Vijftienduizend menschen, verdeeld over tweeduizend vaartuigen, vinden in de visscherij hun brood, terwijl het be staan van duizenden anderen op den vasten wal indirect afhankelijk is van het wel en wee der Noorsche vissche- rijvloot. De jaarlijksche vangst beloopt 5 miliioen hectoliter haring en de ex port van de viach en haar bijproducten is belangrijk. Naar wordt vernomen, heeft een Noorsche kapitein een nieuwe methode om mijnen onschadelijk te maken, ge vonden. Deze methode bestaat in het uitbrengen van een lange tros (welke met vet is ingesmeerd, zoodat zij op het water blijft drijven), zoodra het schip een mijn tegenkomt. Het schip tracht dan de tros om de mijn heen te trekken. Daarop wordt een hoeveel heid ontplofbare stof, voorzien van een lont, langs de lijn naar de mijn afge zonden. Deskundigen zijn bezig proeven te nemen met deze methode, welke, naar men zegt, het voordeel heeft, dat zij eenvoudig ts, zoodat zij kan worden geen het van chef van de Duitsche politie daarom aan een van de bevelhebbers van de stormtroepen, Karl August Scharen- bach, beyel haar in het park, waar zij haar gewone ochtendwandeling deed, te dooden. Hjmmler was niet alleen de mee- ning toegedaan, dat miss Mitford een Engelsche spionne was, maar ook, dat zij een verderfelijken, sentimenteelen invloed uitoefende op de omgeving van Hitler. Hitler had aan Himmler gezegd, dat die verdenkingen hem onverschillig lieten Hij zou miss Mitford behan deld hebben als een spionne, met wie hij liefst de beste betrekkingen onder hield, opdat zij niet zou vervangen geworden zijn door een andere, welke de nationaal-socialisten niet zouden gekend hebben. De persoonlijke betrekkingen van den Führer met miss Mitford zouden steeds in het teeken hebben gestaan van de nationaalsocialistische propa ganda onder de Britsche aristocratie. Bij het uitbreken van den oorlog werd haar aanwezigheid in Duitsch land echter als gevaarlijk beschouwd Daarom zou Himmler aan Scharen- bach bevel hebben gegeven haar te dooden. Sedert Himmler miss Mitford ver dacht, waren er steeds in haar nabij heid leden van de persoonlijke wacht van den Führer of van de Duitsche contra-spionnage, en dit verklaart hoe zij na den aanslag onmiddellijk gevon den en naar het ziekenhuis overge- bracht werd. Het zou, aldus de „Daily Mail*’, vast staan, dat zij slechts machtiging heeft verkregen om naar Engeland terug te keeren, nadat zij de verbintenis had aangegaan, het strengste stilzwijgen te bewaren over de bedrijvigheid van de nationaal-socialisten, op straffe van onthullingen betreffende haar eigen propaganda ten gunste van Hitler. j I Bij verwaarloozlng van aambeien bestaat gevaar, dat een operatie noodzakelijk wordt. Laat het zoover niet komen, doch behandel de aambeien met Foeter'» Zalf. Zoowel bij Inwendige al» bij uitwendige aambeien verlicht deze zalf de jeuk en pijn. Duizenden menschen danken hun verlichting aan Foeter'» Zalf. Foster'» Zalf, alom verkrijgt», 11.25 p. gr. doos, f p. tube. 50 o. p. KI. doos. 4 De echte zijn niet rond, maar hartvormig.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2