Twee Urkers verdronken Hangsche Courant van Maandag 8 Januari 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. binnenlak: Lijken door reddingploeg gevonden Twee Urker mannen, de neven C. en J. Kaptein, 22 en 24 jaar oud, die Zaterdagmorgen te voet over het ijs in de richting Lemmer wa ren vertrokken, om een vriend, die naar Urk zou komen, tegemoet te gaan, blijken in een wak geraakt en verdronken te zijn. STADSNIEUWS Tijdens een tocht te voet over het ijs in de richting Lemmer in een wak geraakt BRAND IN PENSION AAN HET LANGE VOORHOUT BRAND IN EEN OPSLAG PLAATS VAN LOMPEN Hoe de evacuatie georganiseerd is Jong-Liberalen Minister Steenberghe ongesteld Ook elders slachtoffers Geen ontruiming der groote steden in oorlogstijd Weerkundige Waarnemingen Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand xan van mieteren INBRAAK IN WINKEL AAN DE BADHUISSTRAAT Bond van Inbrekers de aanstichters? Prinses en Prins hebben gisteren weder te Loosdrecht schaats gereden Tegen eigenaar proces-verbaal opgemaakt JONGEN DOOR AUTO AAN GEREDEN. Surinaamsche weldadigheids- zegels 1940 van hedenmiddag Verdwaald of verdronken? Hulpgeroep. Reddingploeg uitgetrokken. Een tweede poging. De zorg voor de jeugdige werkloozen Meisje te Kethel verdronken. Evaluatieplan is gereed. was. ontwerpen zijn door den grafi- Sedert hun vertrek had men niets meer van hen vernomen. De vriend uit Lemmer is om drie uur op Urk aangekomen, zonder zijn makkers te hebben gezien. Minister van den Tempel naar Eind hoven en den Bosch. Gevaarlijk ijs onder brug vergt een slachtoffer. schotschedijk verdronken. In de serie Tijdseinen is een churen verschenen van de hand luitenant-generaal Welke gebieden ontruimd moeten worden. toen verder Gistermorgen om zes uur is van Urk een ijsvlet vertrokken om naar de beide vermiste jongemannen te zoeken. Deze reddingploeg, welke een tweede poging ondernam, heeft beide mannen gevonden. Het bleek, dat zij op hun tocht in een wak waren geraakt en op jammerlijke wijze zijn verdronken. een dokter onmiddellijk met het passen van In den afgeloopen nacht is ingebro ken in een filiaal van de firma Krul, aan de Badhuisstraat. Toegang ver schafte men zich via een poort en door overklimming van een lage schutting. Van de keukendeur, welke uitkomt op de achter den winkel gelegen binnen plaats, werd op vakkundige wijze eea ruit uitgesneden. Het inwendige van den winkel werd aan een nauwkeurige inspectie onderworpen. Uit de toon banklade werd een bedrag groot 180 ontvreemd. Met belangen der bevolking wordt in groote mate rekening gehouden. Bij Kon. besluit is aan E. Tange, gemeente-veld wachter, te Rilland-Bath. de zilveren eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe gekend. Ethnologen-dag. In het geografisch instituut te Utrecht had Zaterdag de 23ste ethnologen-dag plaats, waarop verschillende belangrijke inleidingen werden gehouden. De voorzitter, professor dr. H. Th. Fischer, sprak een kort openingswoord en gaf het woord aan den eersten spreker, prof. dr. F. D. K. Bosch, die een inleiding hield over: „Ontwikke lingsmogelijkheden van de Oostersche kunsten onder Westerschen invloed”. Vervolgens hield mr. J. Kunst zijn in leiding over: „Europeaniseerende in vloeden op de Indonesische muziek". De derde spreker, dr. C. Nooteboom, hield een inleiding over: „Volkenkunde en koloniale praktijk”. bro- van b.d. jhr. W. Róell. Hierin wordt uiteengezet hoe de eva cuatie der burgerbevolking uit de ge vechtszone in tijd van oorlog zal ge schieden. Het volgende is er aan ontleend toe- kunstmatige ademhaling begon, later ook met behulp van een zuurstofapparaat. Na drie uur te heb ben getracht de levensgeesten weer op te wekken, moest de dokter den dood van het meisje constateeren. Men werd op Urk gealarmeerd door eenige personen, die beoosten den dijk van Lemmer naar Urk wandelden en op een zeker oogenblik hulpgeroep meenden te hooren. Zij g”:gen hierop terstond in de richting van den dijk, klommen er over heen, doch ontwaar den niemand. Wel bemerkten zij, dat het ijs zeer bros was. Zij plaatsten een stok met een doek op deze plek en spoedden zich naar Urk, waar zij van hun ervaring mededeeling deden. Henri van Abbe 60 jaar. Zooals wij reeds meldden is de heer Henri van Abbe, de bekende sigaren fabrikant te Eindhoven, stichter en hoofd-directeur der Karel 1 Sigaren fabrieken, vandaag 60 jaar geworden. Dit feit verdient vermelding, omdat de heer Abbe in meer dan één opzicht een bijzonder man is en ongetwijfeld groote verdiensten bezit, welke ook van hooger hand zijn gewaardeerd door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau en tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In 1940 bestaan ook de Karel 1 fabrie ken 40 jaar, welk feit echter in ver band met de bijzondere tijdsomstandig heden zonder feestvertoon in in tiemen kring zal worden herdacht. De heer van Abbe heeft aan de ge dachte, sigaren onder het eigen merk der fabriek te verkoopen, groote stuw kracht gegeven. De sigaar, eertijds in hoofdzaak een artikel van den indivi- dueelen winkelier, is thans volkomen een merkartikel geworden. Het was ook de heer van Abbe, die de groote waarde van reclame voor zijn product inzag. Onder de rubriek Kunst vermeldden wij reeds den verjaardag van den heer Abbe, als stichter van het naar hem ge noemde museum te Eindhoven. Het evacuatieplan, dat uiteraard geheim moet blijven, ligt thans reeds geruimen tijd gereed. Mocht onverhoopt ontruiming noodig zijn, dan kan dit plan terstond worden uitgevoerd. In een wak gereden en verdronken. Zaterdagmiddag om 5 uur is op het Kagermeer de 27-jarige sergeant Hey- nes, afkomstig uit Oude-Pekela, met een kennis in een wak gereden. De jongedame kon worden gered, maar de sergeant, die onder het ijs was gescho ten, verdronk. Zijn lijk is nóg niet gevonden. ZESTIEN JARIGE JONGEN OP STAP. Omstreeks drie uur in den nach# van Zaterdag op Zondag, trof een agent van de hondenbrigade op de Laan van N.O. Indie een 16-jarige jongen zwervend aan. Hij nam hen» mede naar het bureau Louise Hen- riëttestraat. Daar bleek, dat in den loop van den avond de opsporing van den knaap was gevraagd Des morgens om 11 uur was hij door zijn vadei» voor een boodschap uitgestuurd en had daarvoor ƒ3 meegekregen. De jongen is op avontuur uitgegaan en bezocht o.m. van het geld een bioscoop. Slechts 1 had hij nog in zijn bezitde jongtn is aan zijn ouders afgegeven. Zaterdagavond omstreeks kwart over zes is brand uitgebroken in een opslag plaats voor lompen van de gebr. Kem per, gevestigd aan de Calandstraat hoek Leegh waterstraat Op het alarm „zware binnenbrand” rukten zoowel de motorspuit van het bureau v. d. Vennestraat als die van het bureau Archimedèsstraat uit. Het vuur woedde in een aantal lompen, welke onder 'n afdak waren opgeslagen. Van twee kanten trachtte men den vuur haard te naderen, hetgeen door de groote stapels oud ijzer en ander afval niet zoo gemakkelijk was. Het was noo dig den grooten voorraad lompen uit el kaar te halen. Een en ander vorderde veel tijd. Gebluscht werd met twee stralen op de waterleiding. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de brand is gesticht. Tijdens het onderzoek, dat door de politie werd in- gesteid, bleek, dat men had ingebroken in een kantoortje van de firma. Men had zich toegang verschaft door ver breking van een paneel. De buit was echter gering, want uit een geldbak zijn slechts vier Indische dubbeltjes ont vreemd. Uit baloordigheid waarschijn lijk hebben de dieven toen brand ge sticht. Het personeel had om half drie 's mid dags de zaak verlaten en niets bijzon ders opgemerkt. Laden van kasten en van een bureau waren geopend. Gezien de sterke rookontwikkeling trok de brand groote belangstelling. Verwachting tot den avond van 9 Jan4 In het Noorden en Oosten: Wind: wel licht krachtig. Zuidoostelijk tot Oostelijk; betrokken tot zwaarbewolkte lucht, later wellicht opklarend: wellicht een wemig sneeuw; lichte tot matige, tijdelijk wellicht strenge vorst. In het Zuiden en Westen: Wind: tot matig, Zuidoostelijk tot Zuidelijk; nevelig tot betrokken, met kans op mist; nu en dan lichten regen of sneeuw; tem peratuur om het vriespunt, later lichte vorst. Een reddingploeg, uitgerust met fakkels, lantaarns en dreggen, trok uit om te trachten beide mannen, van wie de oudste gehuwd is, op te sporen. Resultaat had men echter niet. Op het eiland waren reeds verschil lende militairen, die met verlof wa ren, nat aangekomen, doordat zij door het ijs waren gezakt, dat op plaatsen, waar bodemgassen loskomen, dun of bros is. Gisternamiddag is de 29-jarige on gehuwde A. C. Bastiaans bij het schaatsen op het nieuwe Eindhovensche kanaal onder de brug nabij den Oir- door het ijs gezakt en Uit welke gebieden zal dan in ons land eventueel wel de bevolking moe ten worden afgevoerd Het gaat in de eerste plaats om de inundatiegebieden (de onder water gezette gebieden). De terreinen, welke ten behoeve van de verdediging onder water worden ge zet, zullen uit den aard der zaak door de bevolking moeten worden ontruimd. De verdedigingslinies bestaan intus- schen niet alleen uit watervlakten, maar ook uit forten, kazematten en allerlei verdedigingswerken, welke met hun geschut een gebied van enkele kilometers breedte bestrijken. Ander zijds moet worden gerekend met de werking van het zoover mogelijk op gerukte geschut van een eventueelen vijand. Het gebied, dat binnen de werkings sfeer van dit geschut valt, moet na tuurlijk evenzeer door de burgerbevol king worden ontruimd, omdat in een dergelijke gevaarlijke zóne voortzetting van het gewone leven niet mogelijk is en de aanwezigheid van menschen en vee de activiteit van onze troepen zou belemmeren. Het terrein binnen artilleriebereik is dus een tweede ontruimingsgebied, waarvan eveneens de bevolking, het vee en zoo mogelijk ook voorraden zullen moeten worden afgevoerd en naar veiliger plaatsen gebracht. Tot een behoorlijke organisatie van den afvoer behoort ook de aanwijzing van vluchtoorden, waar de bevolking kan worden ondergebracht. van Nijkerk, de 28- Mol, is gisteren Het continentale gebied van hoogen luchtdruk heeft zich in de laatste etmalen voortdurend naar het Westen en Zuiden uitgebreid. Hedenmorgen bereikten de stijgingen Ijsland. In het Noordoosten en Oosten van ons werelddeel heerscht overal zeer strenge koude. Een strooming van warme lucht beweegt zich langs den Zuid- en Oostrand der de pressie en dringt door tot diep in de Pool- zee. In de kustlanden van het vasteland houdt zij de van uit Noordoosten opdrin gende vorst terug. De vorstlijn liep heden morgen dwars over ons land en volgde in Duitschland aanvankelijk den Rijn. Zonsopgang: 9 Jan. 8.09 uur. Zonsondergang: 9 Jan. 4 05 uur« Lantarens aan: 9 Jan. tot 7.37 u. v.m.; 9 Jan. 4.37 u nam. Hoogwater te S c h e ve n i n g e n. 9 Jan. ’s morgens 2 uur; nam. 2.20 uur. Morgen géén schietoefeningen op het strand. Ter plaatse was het ijs zeer onbe trouwbaar door de losgekomen bodem gassen. De reddingploeg, welke de ver misten gevonden heeft, stond onder persoonlijke leiding van den burge meester van Urk, den heer G. Keyzer. Men is eerst gegaan naar de plaats, waar het hulpgeroep was gehoord. Van daar werd de omgeving afgezocht en toen ongeveer dertien kilometer ten Noorden van Urk een wak werd aan getroffen, heeft men gedregd. Na eenigen tijd werden de lijken aangetroffen. Met de vlet zijn de slachtoffers naar Urk overgebracht. Op het gewezen eiland heerscht door het gebeurde groote verslagenheid. J. Kaptein was gehuwd; zijn neef C. Kaptein ongehuwd. Gevolgen van het winterweer Het hoofd van de inspectie Over- ijsel van den rijksdienst voor de werk verruiming maakt bekend, dat de ar beiders, gehuisvest in de kampen Alte- veer, Junne, Kloosterhaar, Balderhaar, Diever A, Stuifzand, Ruinen en Ech ten, in verband met de weersomstan digheden heden niet naar de kampen behoeven te vertrekken. Ook het kamp voor jeugdige werk loozen „De Witte Bergen’” te Oirschot is in verband met de weersomstandig heden niet heropend. De heropening wordt één week uit gesteld en zal dus plaats vinden op 15 Januari a.s. De post voor Urk per K.L.M. Vanochtend half elf is een K.L.M.- toestel, bestuurd door Parmentier, op Urk gedaald. Het vliegtuig had vijftien zakken post aan boord. Om elf uur is het toestel met vier zakken post naar Schiphol teruggekeerd. De viering van het vijftienjarig bestaan. Te Utrecht is Zaterdagavond in het Gebouw voor K. en W., in een druk bezochte bijeenkomst, het vijftienjarig bestaan van den Bond van Jong-Libe- ralen gevierd. Bij deze gelegenheid hield de voor zitter van den Bond, drs. H. A. Kort hals te Rotterdam, een rede, waarin nij de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen periode memoreerde. Spr. stond stil bij de moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden, alvorens tot oprichting kon worden overgegaan. Er is in dien tijd belangrijk werk verricht, zeide spr., en het verheugde hem juist in de huidige omstandighe den nog eens naar voren te kunnen brengen, dat de Bond in dien tijd reeds krachtig stelling heeft genomen tegen de gedachte van nationale ontwape ning. Een lange periode van voortduren- den opbloei is gevolgd, maar allengs ;s tweedracht gekomen en deze heeft den Bond veel schade gedaan. Het ledental is toen geweldig teruggeloopen, het aantal afdeelingen aanzienlijk geslon ken. Op de algemeene vergadering van den Bond, drie jaar geleden, is de strijd uitgestreden en heeft de richting, welke de verbreiding van de liberale begin selen niet wenschten op te geven, de overwinning behaald. De eendracht is toen hersteld en eensgezind is verder gearbeid aan den verderen opbouw. Het leden tal is gestegen met meer dan duizend, het aantal afdeelingen is zeer aanzien lijk toegenomen, terwijl reeds voor het oprichten van nieuwe afdeelingen de noodige voorbereidingen zijn getroffen. Maar vooral van belang noemde spr. den geest, welke er is. Elk lid, zoo zeide hij, is thans een strijder en heeft geloof en vertrouwen in de toekomst en den wil om de krachten in te zet ten voor het liberalisme. Dit houdt een belofte in voor een goede toekomst, aldus de heer Korthals. Spreker wees voorts nog op de be trekkingen met de Liberale Staats partij. welke thans zeer goed zijn. Beide organisaties zijn onafhankelijk van elkaar en werken zelfstandig. Zij zijn echter verbonden door het ideaal t-n daarom pogen zij eensgezind te zijn. Spr. wees in dit verband op de sym pathie, welke de Bond steeds heeft mogen ondervinden van de voorzitters van de Liberale Staatspartij. Zijn bij zondere erkentelijkheid betuigde hij je gens mr. D. Fock, oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, die tot op den huldigen dag intens mede leeft met alles wat in den Bond van Jong-Liberalen geschiedt. Trouwens ook van diens opvolger, mr. W. C. Wendelaar heeft de Bond veel sympa thie ondervonden en het verheugde spr., dat ook met prof. B. Telders steeds op de aangenaamste wijze is samen gewerkt. Met het uitspreken van den wensch. dat het den Bond ook in de toekomst zoo goed zou mogen gaan als thans, eindigde spr zijn rede. Behandeling van begrooting van Econo mische Zaken uitgesteld In verband met een lichte ongesteld heid van den minister van Economische Zaken, is de behandeling van zijn be grooting, welke a.s. Woensdag en vol gende dagen in de Eerste Kamer zou plaats hebben, voor onbepaalden tijd uitgesteld. De minister zal eenige dagen niet op zijn departement aanwezig kun nen zijn. van art. 158 Wetboek van Strafrecht, t.w. het veroorzaken van brand door schuld, is door de politie tegen den eigenaar proces-verbaal op gemaakt. wijl aan brand- en bracht. Slechts de motorspuit van het bu reau Prinsestraat heeft dienst behoe ven te doen en met één groote straal op de biandkraan kon het vuur wor den gebluscht. Als oorzaak neemt men aan, dat de hoofdbewoner op den zolder naar een koffertje heeft gezocht- waarbij hij gerookt heeft. Terzake Ook gistermiddag heeft het Prinselijk paar gedurende een uur op de Loos- drechtsche plassen schaats gereden. Gisteravond omstreeks zeven uur is brand uitgebroken in het perceel Lan ge Voorhout 39, waarin gevestigd is een pension, eigenaar de heer W. J. T. Het vuur woedde op de eerste ver dieping van het bovenhuis in een berg zolder. welke aan de achterzijde var» het perceel is gelegen Ook deelde de brand zich mede aan een aangrenzend slaapkamertje. Op de bergzolder was een aantal kisten en koffers geborgen, waarin het vuur een gretig voedsel vond. De zolder is geheel uitgebrand, ter- het slaapkamertje eveneens waterschade werd toege- Zaterdagmiddag omstreeks zes uur, is het 8-jarige jongetje A. S., wonende aan de Escamplaan, in de nabijheid van zijn woning, aangereden door een personenauto, bestuurd door den 26- jarigen M. A. van der A„ van de Vee- nendaalkade. De knaap, die het onge val aan onvoorzichtig oversteken van den rijweg te wijten had. werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zufdwal overge bracht. Nederlanders, aldus de schr., die buiten de Waterlinie wonen dat zijn dus alle inwoners van Friesland, Gro ningen, Drente, Overijsel, Noord-Bra- bant en Limburg moeten niet den ken, dat zij in geval van oorlog mogen vluchten naar het gebied binnen de Waterlinie. De bevolking van deze streken moet blijven waar zij is en ook in geval van vijandelijke bezetting zoo spoedig mogelijk haar gewone leven voortzetten. name. De r ■'i’hen kunstenaar S. Hartz vervaardigd an de hand van uit Paramaribo ont- a,Igen fotografische opnamen. H. F. van der Wolk t Overleden is de heer H. F. van der Wolk, directeur van de N.V. de Rutten’s Bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter” te Rotterdam. In 1907 volgde wijlen de heer van der Wolk zijn vader op als directeur. In 1923, nam de heer van der Wolk het initiatief tot het stichten van lunch rooms met populaire prijzen. De eerste zaak werd geopend onder den naam Heck’s Lunchroom. In 1933 nam de heer van der Wolk het initiatief tot het stichten van Cafe taria's. door hem verwezenlijkt in Harrison’s Milkbar alhier. Een geheel nieuw idee ward onlangs In het vorige jaar werd een dochter onderneming gesticht, de N.V. Harri son’s Expl. Mij., die in het voormalige Hotel „Victoria” alhier, onder den naam De Bok en Harrison’s een hotel, gecom bineerd met Cafetaria en Brasserie, in exploitatie bracht. Op het gebied van weldadigheid heeft de overledene veel gedaan, al bleef hij ook daarbij steeds op den achtergrond. Het aantal personen in dienst der Maat schappij, waarvan zijn zoon F. W. van der Wolk sedert 1939 mede-directeur is, en de met haar samenwerkende en ge controleerde bedrijven, bedroeg eind 1939 ca. 2000 personen. Onder groote belangstelling is het stoffelijk overschot ten grave gedragen op de R.K. begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. Een inwoner jarige A. J. Mol, is gisteren om streeks 9 uur per schaats van Nijkerk uit in de richting Amsterdam vertrok ken. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Een ongeluk wordt gevreesd. Vanmorgen zijn uit Nijkerk, Bun schoten en Huizen reddingploegen met ijsvletten vertrokken om den vermiste te zoeken. Deze pogingen hebben tot nog toe echter geen resultaat opgeleverd. De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten geacht, dat M. verdwaald is. De burgemeester van Nijkerk heeft daar om schippers, die zich op het oogenblik op het IJsselmeer bevinden, per radio dringend verzocht goed uit te kijken. Het ijs ter plaatse is door den sterken dooi in de afgeloopen 24 uur echter zeer zwak geworden. Hun. die inlichtingen kunnen ver schaffen, wordt verzocht, zich in ver binding te stellen met den burgemees ter van Nijkerk. Van 8 Januari tot 1 Juli 1940 zullen in Suriname weldadigheidszegels wor den uitgegeven, welke binnenkort even eens aan de z.g. philatelisten-loketten hier te lande verkrijgbaar zullen zijn. De zegels, welke voor het gebruik ge lijk zijn gesteld met de gewone Suri naamsche frankeerzegels, zullen worden uitgegeven in vier waarden: Afbeelding: Creoolsche, fankeerwaar- d* 2| ct., kleur groen, verkoopsprijs 41 CL; afbeelding Javaansche, frankeerw. 3 et., kleur terracotta, verkoopsprijs 5 et.;; afbeelding Hindostaansche, fran- keerwaarde 5 ct-, kleur blauw, verkoops- Pt ijs 8 ct.; afbeelding Indiaansche, fran- keerwaarde 7J ct., kleur roodbruin, ver koopprijs 12J ct. De extra-baten dezer zegels komen ten voordeele van het Surinaamsche volks kind en dit jaar in het bijzonder van de vereeniging tot verpleging van lepra-lij- ers in Suriname „Bethesda”, het sub- comité voor de kindervoeding van het urinaamsche steuncomité en de ver- eeniging „Het Groene Kruis” in Suri- Het ligt voorts niet in de bedoeling de groote steden binnen de Vesting Holland geheel of grootendeels te ont ruimen wegens luchtgevaar in geval van oorlog. Want het gebied binnen de Vesting Holland is betrekkelijk klein en zeer dicht bevolkt. De eenige bevolkingsverplaatsing, welke in de groote steden denkbaar is, is deze, dat de bewoners van straten in de omgeving van militaire of andere luchtgevaarlijke objecten (stations, em placementen, opslagplaatsen, centrales, enz.) naar rustiger stadswijken of zoo noodig naar omliggende gemeenten kunnen worden gebracht Naar wij vernemen, zal de minister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel, vergezeld van den heer Meyer de Vries, regeeringscommissa- ris voor de werkverruiming, morgen ochtend een bezoek brengen aan den dienst voor de jeugdregistratie te Eindhoven en des namiddags aan de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen aan den Orthenscheweg te den Bosch, ten einde zich op de hoog te te stellen van de werkwijze en de inrichting van de werkplaats en van de bereikte resultaten. In deze werkplaats zijn ongeveer honderd werkloozen te werk gesteld. Zij behoort tot de beste op dit gebied in den lande. Op de Poldervaart te Kethel, waar druk werd gereden, begaf het 12-jarige meisje S. Bergsma zich naar een van de pijlers van de spoorbrug en zakte door het ijs, dat daar nog zeer dun Haar tweelingbroertje zag het ongeluk gebeuren en maakte aanstal ten in net water te springen om zijn zusje te redden. De andere kinderen weerhielden hem echter, waarbij zij luidkeels om hulp riepen. De molenaar Post slaagde er in het meisje met een haak uit het water te halen, waarna De zorg voor de huisvesting en ver zorging in de vluchtoorden vormt de voornaamste taak van de Commissie Burgerbevolking. Aan haar is opge dragen alle daartoe noodige maat regelen te treffen. Zoo zijn regelingen voorbereid in het belang van de voed selvoorziening, ten behoeve waarvan regelmatig overleg met de betrokken diensten van het departement Economische Zaken plaats heeft. Voorts wordt nog bijzondere zorg gewijd aan de geestelijke verzorging en het voorkomen van besmettelijke ziekten. Evacuaties als hier bedoeld zijn in ons land gelukkig nog niet voorge komen. Wel zijn sedert het begin der mobilisatie eenige te inundeeren ge bieden ontruimd, doch dit betrof slechts enkele honderden personen, die grootendeels bij familieleden of be kenden in de naaste omgeving een onderkomen vonden en dus niet naar vluchtoorden behoefden te worden ge bracht. De invoer van Palestijnsche sinaasappelen. In verband met den aanvoer van sinaasappelen uit Palestina wordt ons medegedeeld, dat reeds op Kerstmis de eerste lading Palestijnsche sinaasappe len in dit seizoen in Rotterdam is aan gekomen. Dit geschiedde met de „Prins Frederik Hendrik", welk schip 35.00U kisten aanbracht. Op het IJsselmeer ver dronken? Woensdagmiddag heeft een totnutoe onbekend gebleven man in Naarden bij den brugwachter B. zijn rijwiel ge stald, om op het IJsselmeer te gaan schaatsenrijden. De man, die met een Friesch dialect sprak, en naar schatting 40 jaar oud was, is niet teruggekeerd om zijn rijwiel te halen. Men vreest, dat hem op het IJsselmeer een onge luk is overkomen. Barometer alhier v.m. 8 uur 765 m.m^ v.m. 12 uur 766 m.m.; thermometer resp. 2 gr. en 3 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 uur; stijgende. De organisatie. De regeling van de evacuatie is op gedragen aan de burgemeesters in overleg met het militair gezag. De zorg van den burgemeester strekt zich uit tot aan het inlaadstation, waar zich de noodige treinen, vaartuigen of andere vervoermiddelen bevinden, welke de bevolking naar de plaats van bestemming zullen brengen. De burge meester zelf moet zoo lang mogeiijk ter plaatse blijven met het personeel van bepaalde diensten, zooals de politie en de brandweer, welke, zoolang een gemeente niet volledig ontruimd is, niet kunnen worden gemist. Voor het vervoer naar het uitlaad- station wordt gezorgd door den Etap pen- en Verkeersdienst, welke een af zonderlijk orgaan van de weermacht vormt en met alle vervoersaangelegen- heden ten behoeve van de verdediging is belast. Van de uitlaadplaatsen zal de bevol king met openbare of particuliere ver voermiddelen haar weg moeten zoeken naar de gemeenten, welke de regee- ring als vluchtoord heeft aangewezen. Die vluchtoorden zijn geen barakken kampen, maar dorpen en steden, waar de afgevoerde bevolking in bestaande woningen en andere gebouwen zal worden ondergebracht (inkwartiering). De kosten van inkwartiering en levens onderhoud komen in beginsel ten laste van de bevolking zelve, doch het zal er wel op neerkomen, dat het Rijk moet betalen, omdat de groote meer derheid der afgevoerde bevolking van haar middelen van bestaan is beroofd. De vluchtoordgemeenten zijn door de regeering aangewezen, waarna de burgemeesters de huisvestingscapaciteit hebben bepaald.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9