LEGER EN MARINE STADSNIEUWS HECSCH? HOEST?. w PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 JANUARI 1940. DERDE BLAD, BO Het 75-jarig bestaan HERDENKING UITGESTELD Ir. TH. L. W. STEINMETZ f VAN DE TRAP GEVALLEN HET H.T.O. De extra-toeslag voor den boter- export naar Engeland DE HEER F. K. J. HERINGA OVERLEDEN UITREIKING ESPERANTO- DIPLOMA’S EERSTE GEMEENTELIJKE H. B. S. Help Uw kind te paard. Hulp aan Turkije BEGRAFENIS J. WALRAVE INDUSTRIEELE VERDEDIGINGS- VOORBEREIDING VOORSTEL INZAKE VERDEREN FINANC1EELEN STEUN DOOR DEN GEMEENTERAAD AANGENOMEN CREMATIE BIRGER B. LINDBERG BEGRAFENIS Mr. Dr. H. ZAALBERG 20 stuks 25 ch it Ja bevoegde N.V. VZRZZKOtlNOSBANK N V? VICTORIA KeUeragr. 1M. Amturdaro van van DOOR Schoolvereenigingen De Spoorwegpensioenen O. G. JAMES t SCALA. BIJSTAND VOOR POOLSCHE JODEN. De A-afdeeling. NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DUITSCHLAND Namens den bond bood de voorzitter als erkentelijkheid voor hetgeen de heer van Houten als adviseur gedaan had den heer en mevrouw van Houten een leeslamp en bloemen aan. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS. Bij den op morgen te half drie te hou den rondgang door de afdeeling Volken kunde zal een inleiding gehouden wor den over de Dajaks, waarbij gebruik gemaakt wordt van lichtbeelden en een demonstratie zal gegeven worden met den blaasroer. Na afloop van den rond gang vertooning van de film: „Borneo”. In den ouderdom van 61 jaar is over leden de heer O. G. James, oud-kapi- tein der infanterie. De begrafenis zal plaats hebben mor gen om kwart over twaalf op de be graafplaats Nieuw Eik en Duinen. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te dezer stede heeft den heer W. J. van Buiten, con sul der Nederlanden te Mannheim, be reid gevonden, de leiding van het cor respondentschap der Kamer aldaar, dat sinds eenigen tijd vacant was, op zich te nemen. bereid met de genees- krachtige ingrediënten van Vicks VapoRub. Groote doos 25c. Oud-raadadviseur van het departement van Economische Zaken Intrekking der korting herdacht. Gistermiddag is in Bellevue te Am- terdam een bijeenkomst gehouden door len Bond van gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen, velke bedoeld was als herdenking van iet feit, dat op 1 Januari 1940 de tien )Ct. korting op de pensioenen door de .Tegeering is ingetrokken. De afgevaardigde der Christelijke De mocratische Unie in de Tweede Kamer, de heer H. van Houten, heeft op deze bijeenkomst, na het openingswoord van den voorzitter, den heer K. Kruizinga, een rede gehouden, getiteld „Rondom de intrekking van de pensioenkorting” De heer van Houten stelde zich op iet standpunt, dat de Regeering, nu zij leeft toegegeven, dat de korting der pensioenen eigenlijk onbillijk was. ook len moreelen plicht heeft mede in zerband met de groote moeilijkheden waarin vele gepensionneerden verkeer den tot terugbetaling van het ge- Iccrte bedrag. Spr. noemde de korting een smaad zoor hen, die hebben medegewerkt aan de economische ontwikkeling van ons and. Hij ging in het kort na, wat er in de laatste 2j jaar, sinds welken tijd de leer van Houten als adviseur van den lond optreedt, gebeurd is, en drong er pp aan, dat .de leden, ondanks het be haalde succes, den bond trouw blijven „Hetgeen verkregen is, moet bewaard blijven”, aldus spr. Help üw kind te paard, als hij groot is geworden. Sluit een spaarverzekering bij de Victoria. Voor ongeveer 1Ü cents per week krijgt U later 100 gulden. Vraag eens inlichtingen op onder staande bon. Een kalender of kinderboek krijgt U er gratis bij. een uitzonderlijken op korten termijn getroffen, teneinde CONCERT VOOR MILITAIREN. Voor het concert, gratis toegankelijk voor militairen, dat het Damescomité van het Haagsch Gemengd Koor „On der Ons”, directeur Jacob Hamel, or ganiseert op Maandagavond 22 Januari in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, is, behalve de medewer king van het Haagsch Gemengd Koor „Onder Ons” met zijne afdeeling Kin der- en Meisjeskoor en het Haagsch Toonkunstenaarsorkest, dirigent Henri Zeldenrust, nog de beianglooze mede werking verzekerd van Gerda Pons so- praanzangeres. Bas de Groot bariton en Jacq. Hamel jr. accompagnateur. Geschenk van de Amsterdamsche burgerij aan de politie- troepen. Gistermiddag is in de wapenzaal van de Vrijwillige Burgerwacht te Amster dam aan de bereden afdeeling van de tweede afdeeling politietroepen, welke in vredestijd in de hoofdstad gelegerd is, een volledige uitrusting voor het muziek korps en de uitrusting voor een pauken- paard overhandigd. Aan politiemannen. Donderdagmiddag a.s. te drie uur zal burgemeester mr. S. J. R. de Monchy de diploma’s uitreiken aan diegenen van het politiecorps, die met goed gevolg het Esperanto-praktijkexamen hebben afgelegd. De uitreiking zal plaats vinden in de oude Raadszaal, ten stadhuize. Groen markt. Honderd twee en dertig politie mannen hebben dit jaar den officieelen Esperanto-cursus onder leiding van den heer Andreo Cseh gevolgd. Vijf en zeventig legden het examen af; zeven en zestig slaagden. een zelf zoo mogelijk nóg beter dan bij onver- HANDWAGENBESTUURDER AUTO AANGEREDEN. In een perceel aan de Scheepmakers- straat is gisteren de 39-jarige werk vrouw M. J. M. wonende op de Troel- strakade van de trap gevallen, doordat zij met haar schoen aan een traproede bleef haken. Zij kreeg een hersenschud ding en klaagde over pijn in den rug, zoodat de geneeskundige dienst haar moest ovqrbrengen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Gisteravond is in haar woning aan de Renbaanstraat de 77-jarige mej. F. van B. van de trap gevallen, vermoedelijk doordat haar voet in den traplooper bleef haken. Zij klaagde over inwendige pijnen en werd door den geneeskun digen dienst overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op het De Constant Rebequeplein een handwagen, bestuurd door den 42-jari- gen G. de B. uit de Morsestraat, welke wagen vermoedelijk niet van de wette lijk voorgeschreven verlichting was voorzien, aangereden door een uit Zoe- terwoude afkomstige personenauto. De handwagenbestuurder kreeg daardoor een hersenschudding en werd door den geneeskundigen dienst overgebracht naar hét Ziekenhuis aan den Zuidwal. Het Centraal Comité noodactie voor de uit Duitschland naar Polen verdre ven Joden heeft zich omgevormd tot een Centraal comité noodactie Polen, teneinde de Poolsch-Joodsche oorlogs slachtoffers te steunen. Op 21 Januari zal een groote campagne ingezet wor den met een weldadigheidssoiree in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. Aan dezen avond zullen belangeloos Sam Swaap met het oppervoorzanger met het synago- Van morgen af zal het gezelschap „De Rotterdammers” in Scala eenige reprise-voorstellingen geven van het blijspel „Pukkel en Pukkel”. Ook uit Nederland schrijft ons van In stillen eenvoud werd heden op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke overschot van den heer J- Walrave, gep. officier van den Marine Stoomvaart Dienst le klasse, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven hierbij blijk de heeren H. J. Schreuder, oud-kolo- nel M. S. D., F. H. C. Andriessen, oud- sectiechef Ned.Ind. Spoorwegen, P. Vroon luit.-kolonel C. F. J. Hertz, J W. A Crone, employé B.P.M. en P. M. J. Hes- sel. In de rouwkapel bracht de organist, d<’ heer Littooy, Ases Tod van Grieg en Treurmarsch van Chopin ten gehoore. waarna de heer Heitz als vertegenwoor diger van het hoofdbestuur van de Ver. van oud-officieren M. S. D., een kort woord sprak. Allen, die den thans ont slapene gekend hebben, prezen hem om zijn nobel karakter. Aan een groote mate van hulpvaardigheid paarde hij groote bescheidenheid. Namens de leden van de Vereen, v. Oud-officieren, die hem niet zullen vergeten, wenschte spr. hem een rust zacht toe. Onder het spelen van Ave Maria van Schubert werd de kist grafwaarts ge dragen. Een familielid dankte voor de belang stelling. FEESTELIJKE 25 STE OPVOERING VAN „FREUT EUCH DES LEBENS I” Voor een uitstekend bezette zaal van den Princesse-Schouwburg is gister avond voor de 25ste maal de opvoering van de operette „Freut Euch des Lebens 1” gegaan. En andermaal heeft het gezelschap van Fritz Hirsch met het voor het voetlicht brengen dezer operette, uitblinkend vooral door pret tige muziek en fraaie costumes, daverend succes geboekt. Hirsch was de première en had met zijn wachte kwinkslagen wederom de lachers op zijn hand. Het Hollandsch liedje uit 1914 op de soldaten aan onze grenzen werd in het derde bedrijf, zonder dat Hirsch daartoe een seintje behoefde te geven, wat het refrein betreft spontaan door de zaal meegezongen. Aan het slot van de zeer geslaagde opvoering werd een origineele Nieuw jaars wensch gebracht, waaraan hetge- heele gezelschap meewerkte. Nadat eerst de beide liefdesparen het publiek veel geluk hadden gewenscht, kwam Herzog Ottokar (Imre Radag) met z’n wensch in het Hongaarsch. En vervol gens stond de kapelmeester, Hans Lichtenstein, op, en zong tot ieders verbazing met krachtige stem namens het orkest zijn heilwensch! Ook de da mes en heeren van het gezelschap de den zich nog hooren, waarna Hirsch zelf besloot met: „Vergesst die Zeit bei unsrem Spiel” en „lm neuen Jahr wie der Frieden”. Na het tweede bedrijf werden er voor Hilde Harmat en Ruth Rhoden mooie bloemen aangedragen. Is verstrekt om daling van de commissie-noteering tegen te gaan. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Algera betreffende de xtra-toeslagregeiing voor den boter- xport naar Engeland gedurende het ijdvak van 812 Septem’. -r 1939, met name of het waar is, dat o Nederland- che Zuivelcentrale slechts mededee- ing heeft gedaan aan een beperkt aan- al exporteurs en niet aan alle, en dat regeling slechts voor eerstgenoemde exporteurs heeft gegolden, heeft de mi nister van Economische Zaken voor wat het laatste betreft, bevestigend geant woord. Het betrof hier maatregel, welke uiende te worden een anders te verwachten belangrijke e.aling van de commissie-noteering voor Nederlandsche boter tegen te gaan. Uit practische overwegingen is der halve aan een beperkt aantal expor teurs, n.l. den dertien grootsten, gelegen heid gegeven in het tijdvak van 8 t/m .1 September 1939 boter met een extra .oeslag naar Engeland uit te voeren. In de periode, waarvoor de onderha vige toeslagregeling gofd, hebben van de niet ingeschakelde exporteurs, drie exporteurs eveneens een beperkt quan tum boter naar Engeland uitgevoerd. De minister heeft besloten, ook aan deze exporteurs alsnog den extra-toeslag .e doen toekennen. Ir. A. Groothoff, die per 1 Januari 1.1. als directeur-voorzit't der artille- rie-inrichtingen is afgetreden, heeft met ingang van denzelfden datum eveneens zijn functie van. Regeerings- commissaris voor de industrieele ver- dedigingsvoorbereiding neergelegd. Op verzoek van den minister van Defensie blijft ir. A. Groothoff werk zaam als voorzitter van het directorium van het centraal orgaan voor de voor ziening in de behoeften van de Weer macht. Ir. F. A. Begemann, te voren plaats vervangend RegeeringscomnÜssaris en als zoodanig eveneens met ingang van 1 Januari 1940 afgetreden, heeft het werk van het Regeeringscommissa- riaat overgenomen in zijn tegenwoor dige functie als directeur van het „Cen traal orgaan”, terwijl als plaatsver vangend directeur van het Centraal orgaan is benoemd de generaal-majoor W. N. Becking. medewerken Haagsche kwartet Rokach (Rotterdam) Bale zangkoor, terwijl na de pauze de bekende film Dybuk vertoond zal wur- den. De baten komen geheel aan boven genoemd doel ten goede. Noodtoestand in den vischhandel De Nederlandsche Bond van klein handelaren in het visch- en haringbe- drijf heeft den ministerpresident en de ministers van Economische en van So ciale Zaken telegrafisch ervan in ken nis gesteld, dat de noodtoestand in den vischhandel, inzonderheid voor de vischwinkeliers en standplaatshouders, catastrophale vormen aanneemt. De organisatie verzocht den ministers dringend hulp te willen verleenen. Prins Bernhard en de Jaarbeurs De gisteravond te Utrecht gehouden vergadering van den raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche jaar beurs werd bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard. Bij den aanvang dezer vergadering herdacht c'e voorzitter het overlijden van den heer F. K. J. Heringa, die 1921 tot 1932 regeeringscommis- saris bij het Nederlandsch jaarbeurs instituut was. Men zijde o.m.: Nameloos leed, onbeschrijfelijke el lende hebben de afgeloopen weken over Turkije gebracht Aardbevingen van ongekende heftig heid, stormen en overstroomingen zon der tal, zaaiden dood en verderf in een gebied dat zich over meer dan 150.000 vierkante kilometer uitstrekt. De be volking van een gebied dus, ruim vier maal zoo groot als Nederland, waarin :;teden en dorpen met den grond gelijk gemaakt werden, draagt haar lot met doffe berusting Het is overbodig hier een nadere beschrijving van dezen poel van ellende te geven. Één lichtpunt kan men gelukkig nog bij deze huiveringwekkende cata strophe onderscheiden: uit talrijke lan den stroomt de hulp naar Turkije. Ook Nederland wenscht weer blijk te geven van zijn traditioneele hulp vaardigheid. Zooals dezer dagen in de dagbladen i>ericht werd, lag het in de bedoeling en nationaal comité hier te lande op .3 richten. Teneinde echter de spontane uitin ren van hulpbetoon niet te remmen is besloten, gezien het spoedeischend ka- akter van deze hulpactie, een minder mslachtigen weg te bewandelen. Voor de Nederlandsche philantropie bestaat gelegenheid giften voor de ge- 1 eisterde gebieden te storten op een oor dit doel bij de N.V. Hollandsche Uank-Unie, Heerengracht 438. Amster- c'am-C (postgiro 42650) geopende re kening onder vermelding „Hulp aan ’urkije”. Het gezantschap van Turkije al voor doorzending der stortingen an de betrokken Turksche instanties órg dragen. Er bestaat ook groote behoefte aan bleeding dekking, geneesmiddelen enz. biergelijke giften in natura kunnen echtstreeks aan het Kizil ay Merkezi centrale van het „Croissant rouge de urquie”), te Istanbul) worden ge- onden Alle giften zullen worden verant woord. In den loop der jaren zijn evenals el ders ook op deze H. B. S. schoolvereeni gingen ontstaan, welke ongetwijfeld den band tusschen de leerlingen en leeraren helpen versterken en op deze wijze medewerken in het belang van deze school. Zoo ontstond in 1911 de natuur historische vereeniging „Hydra” en in 1919 de vereeniging „De Schakel”, thans omgedoopt in „De Schalm”. Er bestaat bovendien een vereeniging van oud-leerlingen. De oorspronkelijke bedoeling van de Hoogere Burgerschool was de burgerij een hoogere ontwikkeling te geven, maar toch voor haar een school van eindonderwijs te doen zijn. De Hoogere Burgerschool is echter meer en meer een tweede toegangspoort tot het hooger on derwijs geworden. Gedurende deze 75 jaren zijn 2389 leerlingen voor hun eindexamen ge slaagd. De meeste jongelui, die hun eindexamen met goed gevolg hebben af gelegd, werden ingenieur, arts, leeraar. advocaat, enz. Slechts weinigen gingen in den handel. Tot hen allen behooren ministers, hoogleeraren, residenten, directeuren van groote fabrieken en maatschappijen enz. De H.B.S. heeft een voorname rol in onze samenleving gespeeld. Terwijl het aantal leerlingen gedurende het tijdsver loop 1923 tot en met 1931 door de stich ting van verschillende omliggende scho len van 342 op 250 was gedaald, is nu het aantal weer regelmatig en op na tuurlijke wijze aangegroeid van 250 tot 355. Het is van buitengewoon groot belang èn voor de leerlingen èn voor de school, dat sinds Juli j.l. een A-afdeeling, een z.g. literair-economische afdeeling, aan dc school is toegevoegd, zoodat de leer lingen, die van dé derde naar de vierde klasse zijn bevorderd, en die meer lite rairen dan wiskundigen aanleg blijken tc hebben, een einddiploma van deze literair-economische afdeeling op hun eigen school kunnen behalen. Men had het plan het 75-jarig bestaan van de H. B. S. feestelijk te herdenken Door de tijdsomstandigheden werd deze feestviering voorloopig uitgesteld doch dit uitstel zal waarschijnlijk geen afstel tengevolge hebben. De Gemeenteraad heeft gistermiddag z.h.s. aangenomen het voorstel van B. en W. om aan de vereeniging voor huisvesting „Haagsche Tehuis voor Ongehuwden” (H.T.O.) voor elk der jaren 1940 en 1941 een bijdrage uit de Gemeentekas (van ƒ35.000 per jaar) te verleenen in het exploitatie-tekort van het tehuis aan den Rijswijkscheweg. B. en W. hebben daarbij de toezeg ging gedaan, dat een bepaling zal wor den opgenomen, waardoor het voor de Gemeente mogelijk zal zijn, tusschen- tijds de erfpachtsovereenkomst met een termijn van 3 maanden teniet te doen en den financieelen band met de stich ting te verbreken indien zich een gega digde voor het gebouw mocht opdoen. Voorts zullen B. en W. uitzien naar een andere bestemming voor het gebouw. WW M - N voor jratli klndarbovk oikaUnd-r «n inlichting». jjg Naamt Adre»i- Hier ter stede is in den ouderdom van 75 jaar overleden ir. Th. L. W. Steinmetz, oud-voorzitter van het Comité van bestuur Ned. Indische Spoorweg Mij. De heer Steinmetz was ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. De begrafenis vindt morgenochtend om half twaalf op de Algemeene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan plaats. Vijf en zeventig jaren geleden, n.l. op 9 Januari 1865, werd de eerste Gemeentelijke Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus hier ter stede geopend. In 67-jarigen ouderdom is te dezer stede overleden de heer F. K. J. He ringa, oud-raadadviseur van het depar tement van Economische Zaken. De heer Heringa werd 12 December 1872 te Losser geboren. Hij werd op geleid als marine-officier ^n was van 1893 tot 1900 als zoodanig aan de Ko ninklijke Marine verbonden. In 1900 verkreeg hij eervol ontslag uit den zee dienst en aanvaardde een positie in de suikercultuur in Ned.-Indië, vanwaar hij als administrateur eener suikerfa briek in 1911 repatrieerde. Hier te lande was de heer Heringa voor verschillende ondernemingen werkzaam. In 1913 werd hij naar Zuid- Amerika uitgezonden en in 1918 was hij weder hier te lande, om zijn so cialen arbeid in den oorlogstijd voort te zetten als directeur van een Rijks- bureau. De uitbreiding van het crisis- werk door concentratie leidde er toe, dat hij in 1921 met den rang van ad ministrateur werd benoemd tot chef van de afdeeling Handel en Nijverheid van het toenmalige departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, welke functie hij tot 1932 bleef vervullen. Verder was de thans ontslapene Regee- ringscommissaris bij binnen- en bui- tenlandsche maatschappijen en instel lingen. In 1932 werd hij benoemd tot raad-adviseur aan het departement van Economische Zaken. De heer Heringa was verder voorzit ter van den Raad van Beheer der stichting Economisch Instituut voor den Middenstand. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling zal morgen op Oud Eik en Duinen geschieden des na middags te twee uur. In grooten eenvoud is vanmorgen in het crematorium te Velsen de veras- sching geschied van het stoffelijk over schot van den heer Birger B. Lindberg, oud-ingenieur bij den dienst van den mijnbouw in Ned.-Indië, overleden al hier. Met de familieleden waren eenige oud-collega’s en vrienden meegekomen. Gesproken heeft een oud-collega, ir. V. H. ’t Hoen, die zeide in den over ledene een zijner beste vrienden te ver liezen. Spr. achtte het een droeven plicht van dankbaarheid hier een woord van afscheid te spreken tot den overledene, die een man was uit één stuk. Welk een leed heeft het hem, die te Wiborg in Finland is geboren, gedaan dat de oorlogsgruwel over zijn vroege re vaderland was gekqmen. Voor hem is al dit leed nu voorbij. Spr. dankte den overledene voor de warme vriend schap en zeide dat men hem niet ver geten zal en ook niet zijn vrouw, die zoo trouw voor hem had gezorgd. Mevr. Stapel heeft een bloemstuk bij de kist gelegd met linten in de Zweedsche kleuren. Bij het dalen van de kist speel de de organist het Lutherlied „Een vaste burcht is onze God”. Een zwager dankte voor de belangstelling. Nederlandsch instituut van praktizee- rende psychologen. Het Nederlandsche instituut van praktizeerende psychologen deelt ons mede, dat ingevolge de verkiezing, in de laatste algemeene vergadering ge houden, het bestuur als volgt is sa mengesteld: Prof. dr. H. J. W. F. W’. Brugmans, Groningen, voorzitter, prof. dr. G. Révész, Amsterdam, secretaris; dr. L. H. M Berger, alhier; mr. dr R. A. Bie- gel. alhier; dr. J. Lubsen Nzn., Am sterdam; prof. dr. R. F. Roels, Utrecht; prof. dr. H. C. Rümke, Utrecht; prof, dr. Th. Rutten, Nijmegen, en dr. J. van Dael, Rotterdam. Bond van Jong-Liberalen Men schrijft ons: In de Zondag te Utrecht gehouden algemeen vergadering van den Bond van Jong-Liberalen is in de plaats van’ drs. H. A. Korthals, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, tot voorzitter gekozen mr. F. H. Neisingh te Leiden. Voorts werden gekozen de heeren J Brugman. Amsterdam, H. A. Hagens, Enschedé en A. D. P. Teenstra te Gro ningen. Het jaarverslag van den secretaris ge tuigde van ’n voortdurenden groei van het ledental en van groote activiteit der afdeelingen. Mr. M. H. de Boer heeft aan het einde van de vergadering, namens het hoofd bestuur van de Liberale Staatspartij aan drs. Korthals hulde gebracht voor zijn werk voor den bond en voor net libera lisme in het algemeen. De heer A. Na- wijn, vice-voorzitter van het hoofdbe stuur, die den heer Korthals Zaterdag op den lustrumavond namens den bond het eerelidmaatschap en de gouden bondsinsigne had aangeboden, heeft de zen nogmaals dank gebracht en de bondssecretaris, de heer v. d Linde, heeft hieraan nog eenige persoonlijke woorden van vriendschap toegevoegd. De heer Korthals heeft vervolgens voor alle waardeering zijn dank betuigd. Voor dien tijd bestond in den Haag alleen een gymnasium om de jongelui tot hooger onderwijs voor te bereiden. Dit gymnasium was in 1838 door her vorming van de zoogenaamde Latijnsche school ontstaan. In Mei 1863 moesten volgens de nieuwe wet van Thorbecke op het Middelbaar Onderwijs hier te lande tenminste vijf hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus worden opgericht. Deze werden ii. kleine provinciale hoofdsteden ge plaatst. Zooals men verwachtte, namen verschillende grootere steden zelf de zorg voor het Middelbaar Onderwijs op zich en zoo benoemde op 2 Februari 1864 de Gemeenteraad van de residentie een commissie, die de stichting van een Hoo gere Burgerschool zou voorbereiden. Op 9 Januari 1865 werd de bovenge noemde H. B. S. geopend en wel in het huis op den hoek van Westeinde en Vleerstraat, welk huis eenige jaren ge leden werd gesloopt. In 1873, toen het schoolgebouw te klein was geworden, werd een nieuw ge bouw aan het Bleijenburg opgetrokken, dat in Januari 1874 in gebruik werd ge nomen. Het aantal leerlingen werd steeds grooter, zoodat na 39 jaren ook het nieuwe gebouw te klein was geworden. Het gebouw aan de 3e van den Bosch- straat, ontworpen door den architect J. J. Gort, werd in 1913 geplaatst en in September van dat jaar in gebruik ge nomen. In dit mooie en ruime gebouw is nu de school weer gedurende bijna 27 jaren gevestigd. Wijlen dr. A. D. van der Harst is van 1910 tot 1922 met de leiding van de school belast geweest, van 1922 tot he den de tegenwoordige directeur, dr. J. F. Kroner. een dankbaarheid hier Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen werd heden het stoffelijke over schot van den heer mr. dr. H. Zaalberg, gep. hoofdambtenaar, oud-directeur van de Rijkspostspaarbank in Indië en oud- directeur van de Indische Pensioen- fondsen hiér ter stede, ter ruste gelegd. I Van hun belangstelling gaven op het kerkhof blijk de heeren R. Zuyderhoff, voorzitter Alg. Rekenkamer, pres.-comm. Indische Pensioenfondsen, ook namens den oud-commissaris, den heer M. G. D. Klaas- sen; W. B. Oort, oud-burgemeester van Texel; A. de Bruyn, directeur Indische Pensioenfondsen; J B. v. d. Houwen v. Gordt, oud-vice-pres. van den Raad v. Indië; E. H. Carpentier Alting, oud-nota- ris te Batavia; V L. Slors, gep. kolonel, oud-directeur Indische Pensioenfondsen: jhr. mr. A. v. d. Does de Bye en de ambte naren van de Indische Pensioenfondsen W. de Zwart, J. C. van Nispen en J, Ekker, zoomede de heer H. Icke, hoofdcommies hoofdbestuur der P.T.T. Met de familie kwamen in den stoet mede Z.Exc. dr. Koningsbergen, oud- minister van Koloniën, mr. Cnopius, mr. van Dusseldorp en ir. Lutjens. In de rouwkapel heeft allereerst de heer A. de Bruyn namens de directie de Indische Pensioenfondsen de verdiensten van den thans ontslapene in het licht gesteld. Meer dan 20 jaar geleden hrd de thans ontslapene met spr. in Indië een onderhoud over de angst, welke bij de landsdienaren in Indië over hun pensioenen bestond. 1 Januari 1918 werd mede door den ar beid van den heer Zaalberg het Indi sche Pensioenfonds opgericht en het spreekt vanzelf,«.dat bij zijn komst in Nederland een beroep op hem werd ge daan. Hij was van 1923 tot 1929 tweede directeur, later directeur, van de In-1 dische Pensioenfondsen. Hij gaf er zijn geheele persoonlijkheid aan. Vervolgens sprak spr. nog een persoonlijk woord en prees de sympathieke eigenschappen van den man met den fijnen, scherpen, aristocratischen geest. Namens den raad van commissaris sen heeft de heer R. Zuyderhoff hierna het woord gevoerd, erop wijzende, dat hij door een jarenlange samenwerking met den thans ontslapene ruimschoots de gelegenheid heeft gehad dezen in zijn werk gade te slaan en te waar- deeren. Vervolgens werd nog een kort woord gesproken door den heer C. J. P. Zaal berg, neef van den overledene, waarna de kist, welke met vele bloemstukken gedekt was, grafwaarts werd gedragen. Aan de groeve sprak een familielid een kort woord van dank. WlNGS American Cigarettes r 7 alwëe'r zoo'n miji)/ Jk wilde dat ik Uw zelfbe- heersdmng had kapitein

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10