"AKKER'TJES LUCHTVAART GEMEENTERAAD RECHTZAKEN FINANCIEEL Rheumatische pijnen HAAGSCITE COURANT VAN DINSDAG 9 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 3. HET H.T.O. POST EN TELEGRAAF ONTROUWE BRIEVENBESTELLER VEREEMGINGEN ONDERWIJS EN KERK REVUE DE POSTCHEQUE- EN GIRO DIENST IN 1939 BINNENKORT UURSNELHEID VA.: 800 K.M.? helpen direct! JOODSCHE JEUGD FEDERATIE. rnORSTEL INZAKE FINANCIEELEN STEUN DOOR DE GEMEENTE aangenomen van Rede van den wethouder. Rede van den heer Smitskamp. tijd politici o.a Eisch tegen twee hunner verzwaard. SCIIEEPVAARTBER1UHTEN. de Voor van’ Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen, met inbegrip van de door den wethouder genoemde voorwaarde. Omzetting van het HT.O. in een ver zorgingshuis acht de wethouder van sociale zaken niet mogelijk, maar ook dit zal worden bekeken. Pogingen om steun van het Rijk te verkrijgen waarover de heer van de Zee sprak zijn niet geslaagd. Hooge Raad BELEEDIGING VAN EEN VOLKS GROEP. OMZET VAN 22 M MILLIARD GULDEN. Voorwaarde aan den steun verbonden. Het voorstel van B. en W. aangenomen. Gerechtshof. „AETHER PIRATEN" VOOR HET HOF. HollandAmerika Lijn. Drechtdijk 8 v. Rotterdam n. Havana. JavaPacific Lijn. Jagersfontein, van Calcutta naar Pacific, 7 van Manila. Opg. Ruys en Co. Kota Nopan, Lob Angela*—Java, 7 te Soerabaja. Stel r; tevens Spr- vraagt, het voorstel van B. en W. aan te nemen op de door hem hier boven genoemde voorwaarde: zoo noo- dig tusschentijdsche verbreking (met een termijn van drie maanden) van erfpacht en van den financieelen band tusschen Gemeente en H.T.O. in geval van een gegadigde en uitzien naar een andere bestemming van het gebouw. DE LUCHTVAART VAN DE VER- EENIGDE STATEN. In het jaarlijksche rapport aan het Con gres deelt het bureau voor de burger luchtvaart in Amerika mede, dat 125 mil- lioen dollar is aangevraagd voor de Uit breiding van vliegvelden in de Vereenigde Staten. In het afgeloopen jaar is het ver voer van personen toegenomen met 54 9 pCt., het vervoer van goederen met 49,7 pCt. en het postvervoer met 12,5 pCt. commissie voor de financiën, die voor één jaar steun zou willen verleenen, terwijl B. en W. 2 jaar voorstellen Een jaar is voldoende om een oplos sing te zoeken, hetgeen ernstig moet geschieden 1941 een “’."ntekas te ^tekort wi het voorstel om goed te keuren, dat wordt overgegaan tot den aanleg van het eerste gedeelte van den Meer weg en tot den bouw van een brug over de Lange Laak in de Melis-Stoke- iaan; het voorstel tot aanvaarding van een aan de Gemeente aangeboden geschil derd portret van mevrouw F i e C a r e 1 s en; het voorstel tot het verleenen van subsidie aan plaatselijke vakcentraten voor ontwikkeling en ontspan- n i n g van werkloozen in 1940. De voorzitter sluit te ruim half zes de vergadering. .J.F. onder leiding van den De heer Sieg Gitter zal een propa- ganda-rede houden, getiteld: „Wat wil de Federatie?”, terwijl na de pauze opge voerd zal worden het Joodsche tooneel- stuk „Maskerade” geschreven door Meta Gelber—Kattenburg Technische leiding; Hans Sanders, regie: Paul Scheffer, alge- meene leiding: Max Weissglas. is, die zooveel wil betalen, dat dit voor de Gemeente voordeeliger uitkomt. Maar die huurder zal er wel niet zijn. Spr verwijst naar de adressen enz., o.a. het adres van Horecaf. Men heeft daarbij vergeten, dat de Gemeente een halve ton per jaar moet betalen, ruim 60 jaar lang, bij opheffing van het H.T.O Blijkens de cijfers heeft het H.T.O. slecht geboerd, naar spr. aantoont. Het totaal verlies is ruim 53.000. Reserves en kasmiddelen zijn er niet Waaruit wordt dit bedrag gefinancierd? Is de leiding van het H.T.O. onberis pelijk en wordt alles gedaan om het ge bouw aantrekkelijk te maken? In dit verband verwijst spr. naar de adressen enz., o.a. het adres van den heer van Oudheusden; zijn beweringen lijken spr. niet onwaarschijnlijk. Is de sfeer in het H.T.O. de juiste? Er is reden om dit te betwijfelen. De Gemeente dient mede zeggenschap te hebben In den gang van zaken door b.v. een bestuursplaats voor een Raadslid te reserveeren. Hoe denkt de wethouder hierover? Moet het restaurant voor niet-bewo- ners niet worden hersteld Het bracht 12.000 per jaar op vóór het door bur gemeester Patijn onmogelijk werd ge maakt. De reclameplaat voor het H.T.O. is eer afschrikwekkend dan aantrekkelijk. Spr. acht het gebouw niet geschikt voor kantoorgebouw door gemis aan groote ruimten. Kan men het niet gebruiken als ver- zorgingsinrichting der Gemeente Het zij geheel hetzij voor het thans leeg staande gedeelte en slechts voor alleen staande personen. Spr. zal vóór het voorstel van B. en W. stemmen. -AKKERTJES' werken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken „ELOQUENTIA” Voor een zeer belangstellend en talrijk publiek heeft Zondagavond opperrabbijn I. Maarsen in Diligentia voor de Joodtcbe vereemgim, „Eloquentia” een voordracht gehouden over „Geloof en Wetenschap” Een oud onderwerp in een nieuwe ge daante Na een inleidend woord van den voorzitter van Eloquentia, de heer A. Es- kenazi, hield de spreker een uitvoerig be toog, waarin hij aan de hand van uitspra ken van Joodsche en niet-Joodsche schrij vers uiteenzette, dat geloof en wetenschap zonder eenig voorbehoud samen kunnen gaan. Op de rede volgde een krachtig ap plaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter. Zondagavond 14 Januari a.s. belegt de Joodsche Jeugd Federatie voor alle Zio nistische Jeugdvereenigingen, aangeslo ten bij de federatie, een grooten prope- ganda-avond met medewerking van het koor, samengesteld uit de Haagsche af- deeling der J.J F. onder leiding van den heer E Wechselmann. Amerikaansche beweringen Havas meldt uit Washington: Volgens de voorspellingen van luchtvaartinge- nieurs, vervat in twee technische rappor ten, welke door de nationale consultatieve luchtcommissie aan het Congres zijn voor gelegd, zal men over twaalf tot achttien maanden vliegtuigen kunnen vervaardi gen met een actieradius van bijna 15.000 KM en een snelheid van 800 K M. per u. De ingenieurs wijzen er op, dat de per- fectionneeringen worden verkregen door betrekkelijk eenvoudige wijzigingen in de constructie van den vleugel en door syste-’ men van koeling en synchronisatie der mo. toren, welke op hU oogenblik in de lucht vaartlaboratoria worden bestudeerd. Rede van den heer Dresmé. De heer Dresmé (R.K.) betoogt, dat de verdedigers van het voorstel van 1937, niet name de heer van der Zee. zich schromelijk hebben vergist wat betreft de verwachting van betere resultaten van het H.T.O. in de ko mende jaren. getuige de cijfers van de bezetting der kamers en van de fl- nancieele exploitatie. O.m. betoogt spr. nog, dat de prijzen van particuliere pensions beneden die van het H.T.O. liggen en dat de hui selijke sfeer daar ontbreekt, al doet de leider, wat hij onder de gegeven om standigheden kén doen Spr. heeft zich daarvan ter plaatse overtuigd. Spr. deelt het standpunt van De toenemende waardeering voor den postcheque- en girodienst blijkt niet al leen uit de voortdurende vermeerdering van het aantal rekeninghouders, maar ook uit he t steeds levendiger wordend verkeer op de postrekeningen. Zoo steeg in het afgeloopen jaar het aantal aangeslotenen met bijna 34.000 tot een totaal van rond 365.000. Het aantal boekingen op de postreke ningen vermeerderde met 11% tot ruim 113 millioen. terwijl daarbij, een geldelijke omzet werd gereikt van niet minder dan 22| milliard gulden. Vermeldensdwaard is hierbij dat door het centrale girokantoor per dag gemid deld 100 OOü afrekeningen aan de reke ninghouders worden verzonden en dat het algemeen saldo tegoed op de postreke ningen ultimo December bijna 328 tnil- lioen beliep. FOKKERHERDENKING TE VOORBURG. De Rijswijksch-Voorburgsche Jeugd- luchtvaartclub zal morgenavond om 7.30 u. een Fokker-herdenkingsbijeenkomst hou den in het clublokaal. Prinses Marianne- laan 300. te Voorburg. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer A. A. van der Vooren in zijn lezing voor de aquarium- en terra- riumvereeniging „De Natuurvriend” over het onderwerp „De teelt van de Rasbora Heteromorpha”, heeft medegedeeld, dat de kweektemperatuur voor deze vischjes is 26 gr. C. (dus niet 6 gr. C., zooals is gemeld). De O r a n j e-v ereeniging „Prins Bernhard” houdt op Vrijdagavond 12 Jan. haar eersten clubavond in dit jaar. De tooneelvereeniging „Nut en Broederband" viert 13 dezer haar jaar feest. Opgevoerd zal worden het blijspel „Welkom vreemdeling”. nemen. dit verlies misschien heel groot. De Gemeente Is het echter ver plicht tegenover degenen, die in nun RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Voor den cursus 1039-1940 zijn tot aan het begin der Kerstvacantie de volgen de aantallen studenten aan de Rijksuni versiteit te Leiden ingeschreven, waarbij de cijfers over dezelfde periode In het studiejaar 1938-1939 tusschen haakjes ge- plaatst zijn: Godgeleerdheid 115 (118), rechtsge leerdheid 312 (391). geneeskunde 706 (757), wis- en natuurkunde 283 (345), letteren en wijsbegeerte 190 (228), ver eenigde faculteiten der rechten en lette ren 177 (231). Voor de eerste maal ingeschreven: mannelijke studenten 552 (580), vrouwe lijke studenten 535 (545); totaal aantal ingeschrevenen 1783. Interim-dividend Petroleum-Maat- schappij Moeara Enim. Het interim-dividend van de Petro- leum-Maatschappij Moeara Enim is vast gesteld op 8 pCt. voor aandeelhouders, voor houders van winstbewijzen /4.50 en voor houders van oprlchtersaandeelen 40. N.V. Administratiekantoor „Mariënhof” Op de op Vrijdag 12 Januari 1940 te houden algenreene vergadering van de N.V. Administratiekantoor „Mariënhof” te Ederveen, zal worden voorgesteld een dividend van 5 pCt. uit te keeren (vorig jaar 9 pCt. totaal). Z. h. s. worden aangenomen de ove rige punten van agenda en aanvul- lingsagenda, w.o.: het voorstel om de organisatie van het Avondonderwijs van de o ud-leer 1 ingen der scholen voor Buitengewoon Lager Onder- w ij s en de daarmede gelijk te stellen leerlingen, voor zoover het confessio- neele onderwijs betreft, op te dragen aan „de Gravenhaagsche Vereeniging Dr. Schroeder van dér Kolk”; Hoog Militair Gerechtshof DIENSTWEIGERAAR STAAT TERECHT. Een 20-jarige uiensipuchtig soldaat uit Rotterdam, is onlangs door den Kiijgsraad, veroordeeld tot een gevan genisstraf voor den tijd van anderhalf jaar wegens dienstweigering. Zij be stond hieruit, dat de jongeman op 19 October hier ter stede geweigerd neeft te voldoen aan een oevel van een luitenant, om zijn uitrusting aan te han gen, en zich bij de sectie te voegen. Hij ging van dit vonnis in hooger beroep en thans heeft het Hoog Militair Ge rechtshof deze zaak behandeld.. Uit het verhoor van den beklaagde, zijn vader en van een predikant uit Hellevoetsluis kwam vast te staan, dat de jongeman eemge jaren geleden het voornemen nteft gehad zich vrijwillig bij de marine te melden. Door het lezen van den Bijbel kreeg nij later andere gedachten. Van dat mo ment af nam hij zich voor nooit wape nen te zullen dragen. Door zijn Bijbel studies was hij tot de overtuiging ge komen, dat hij den medemensch niet mag dooden. Er ontstonden moeilijkheden, toen de jongeman werd opgeroepen voor den militairen dienst. Een beroep op den Dienstweigenngswet werd afgewezen, omdat de betreffende commissie van oordeel was, dat de principieele bezwa ren niet voldoende vast stonden. Later werd ook een verzoek om plaatsing bij den hospitaaldienst geweigerd. De advocaat-fiscaal, jhr mr. van Asch van Wijck zette uiteen, dat het moeilijk is om in het hart van dezen beklaagde te kijken en vast te stellen in hoeverre de bezwaren op een geloofsovertuiging zijn gegrond, waarbij spr. in het bijzon der wees op den nog jeugdigen leeftijd van den beklaagde. Spr. eischte beves tiging van het vonnis van den Krijgs raad: anderhalf jaar gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst zonder onttrekking van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De verdediger, mr. H. van Wijk, schetste den beklaagde als een eerlijke, oprechten jongen, wiens motieven voor de weigering wapens te dragen even eens eerlijk en oprecht zijn. Spr. zeide van oordeel te zijn, dat er bij de behan deling van het beroep op de Dienstwei- geringswet sprake is geweest van een misverstand. Zijn cliënt is ten volle be reid staatsdienst te verrichten, echter buiten militair verband. Pleiter conclu deerde primo vrijspraak en subsidiair een straf, gelijk aan den tijd, die de jongeman in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht Sententie volgt later. De Hooge Raad heeft behandeld het cassatieberoep van M. M. te Utrecht, redacteur van „Volk en Vaderland”, die door het gerechtshof alhier is veroor deeld tot een geldboete van 25 wegens het zich in het openbaar bij geschrift opzettelijk in beleedigenden vorm uit laten over een ten deele tot de bevol king behoorende groep van personen. Deze redacteur heeft n.l. in dat blad een artikel laten opnemen van een me dewerker in welk artikel de volgende zin voorkwam: „En deze bezitters behooren voor een groot deel tot het internationale Jo dendom, dat zijn eeuwige rol van pa rasiet op den arbeid onder alle om standigheden weet te spelen, ook in pe rioden van blijvende werkloosheid en laagcónjuctuur”. Iri deze zaak heeft mr. van Vessem eenige cassatiemiddelen toegelicht, waarbij hij o.m. betoogde, dat het woord „parasiet” geenszins een term is, die beleedigend van vorm of in houd zou zijn. Het woord beduidt „mede-etend”, bij de Grieken was het iemand die gerechtigd was, om met den priester van het offermaal te eten, terwijl het in onze dagen een wetenschappelijke term is geworden om organismen aan te duiden, welke zich voeden van de sappen van andere organismen. Op zichzelf kan volgens pleiter een parasiet dus noch goed noch kwaad worden genoemd, waarbij hij er op wees, dat er zelfs gevallen zijn, dat het moederorganisme zonder het dochter- organisme de parasiet rjiet kan gedijen, terwijl sommige politici en sociologen deze opvatting huldigen ten aanzien van de Joden te midden der niet-Joodsche volkeren. Pleiter haalde verschillende uitlatin gen van vooraanstaande personen aan, onder wie ook Joden, die eveneens het woord parasiet gebruiken, doch volgens pleiter geenszins in beleedigenden zin. Tenslotte betoogde pleiter, dat bij den redacteur elke opzet tot beleediging heeft ontbroken. De conclusie van het O.M .werd be paald op 22 Januari. De heer Smitskamp (A.R.) her innert aan het uitvoerige debat van twee jaren geleden en aan het rapport van mr. Polis, die constateerde, dat de leiding van net H.T.O. in goede handen is. Spr. is in die meening gesterkt Dij een oezoek aan het H.T.O. Voor de Klachten is geen aanleiding. Men zij voorzichtig met Klacnten, die de repu tatie van net nuia met verhoogen en de reputatie van den directeur onverdiend Kunnen schaden. Er is geen plaats meer voor het H.T.O., maar men zoeke hel niet in ver meende fouten, al kan men het nooit iedereen naar den zin maken. Op advies van mr. Polis zijn verbete ringen aangebracht, echter op grootere schaal dan mr. Polis bedoelde, en de kosten daarvan waren 35.000. De resultaten zijn bedroevend geweest, ook wat de financieeie resultaten betreft. Nu B. en W. net H.T.O. nog een Kans wmen geven, moet spr. demten aan den drenKeung. die zich vastklampt aan een stroohaim. In 1937 verwachtten B. en W. veroetenng van een veroeterde con junctuur. in 1939 van verslechtering van de conjunctuur 1 Spr. toont aan, dat in strijd met vroegere Beweringen van den heer van der Zee de exploitatie in 1937 verre van gunstig is geweest <in vergelijking met 1936). In 1938 was het ongedekte nadeelige saldo nog grooter dan in 1037 en ’t beeld is in wezen nog ongunstiger Men gaat steeds meer Bergafwaarts. De stemming ir. den Raad is thans anders dan in 1037 Men vraagtmoet men verder gaan of liquideeren Spr. is het eens met de commissie voor de Gemeente-financiënalsnog steun verleenen maar zich vertrouwd maken met de gedachte van liquidatie. Daarmee verdraagt zich echter niet de gedachte van steun van twee jaren zoo als B. en W voorstellen. Men moet, als er een kooper komt, direct kunnen ver- koopen. Is dit mogelijk bij het voorstel van B. en W., dan heeft spr. geen be zwaar tegen een termijn van 2 jaar. Voor het H.T.O. is, ondanks de goede bedoelingen der oprichters, geen em plooi in verband met de particuliere pensions, d*1 ongunstige ligging enz. Rede van den heer Joëls. De heer Joëls (V.D.) heeft als lid der commissie van financiën meege werkt aar. het advies aan B. en W. en kan zich met het voorstel vereenigen De exploitatie van het H.T.O. is in gcede handen en laat mets te wenschen, maar de omstandigheden zijn ongunstig. Waarschijnlijk zal 1030 iets gunstiger zijn door het verblijf der rijksveldwach- ters, wellicht ook 1940. Hierdoor zullen de in het voorstel genoemde bedragen wellicht niet ge heel noodig zijn. Spr. vreest, dat de exploitatie van het H.T.O. zal kunnen worden voort gezet, ook als zich een gegadigde voor het gebouw opdoet. De Gemeente is geen eigenares. Er moet een bepaling komen, dat B. en W. binnen drie maanden de exploitatie kunnen doen eindigen als er een gegadigde is, die de Gemeente van deze strop wil ver lossen. Wethouder Feb er (R.K.) stelt in het licht, dat voor het H.T.O. 1939 fi nancieel niet zoo ongunstig is geweest als het voorgaande jaar. Het nadee- lig saldo zal waarschijnlijk 4 5 dui zend gulden lager zijn. Men heeft zich bij de toelating van gasten niet geheel kunnen richten naar de oorspronkelijke bedoeling, maar onjuist is. dat het H.T.O. zou zijn ontaard tot een logement, in strijd met de sociale bedoeling. De cijfers toonen het anders aan, al hadden op richters en Raad zich aanvankelijk een andere schakeering van de bevolking voorgesteld. De klachten liggen in den Neder- landschen volksaard Men moet zich verbazen, dat iemand als de heer van Oudheusden, die zooveel klachten heeft, van medio 1936,’in het H.T.O. woont en daarheen zoo gauw mogelijk is teruggekeerd toen hij even elders zijn intrek had genomen. De klacht over de voeding wordt te niet gedaan door een opsomming van hetgeen wordt verschaft. In de menu’s kan niet de variatie worden gebracht, welke men in een luxe-restaurant heeft. Men eet in het H.T.O. zeer vol doende en zeer voldoende gevarieerd. B. en W. stellen voor, het H.T.O voor 1940 en 1941 telkens met 35.000 te steunen. Het is niet prettig, maar de consekwentie van vroegere daden B. en W. kunnen zich heel goed in denken het voorbehoud door verschil lende sprekers gemaakt, n.l. dat de ver houding tusschen H.T.O, en Gemeente ontbonden moet Kunnen worden als zich een andere oplossing voordoet: verpachting, verkoop, bestemming van het gebouw voor eenigen dienst, o. i. d In dezen geest willen B. en W. hun voorstel opvatten. Gemakkelijk zal men echter geen andere bestemming vinden voor dit ge bouw. Zoo zal men er niet door door breking van muren een gebouw voor Maatschappelijk Hulpbetoon van kun nen maken. De kans op verkoop is niet groot. Bij verkoop voor hetzeltde doel zou het gebouw 3*A ton moeten opbrengen om financieel even ver te zijn als nu; eerst boven dit bedrag zal de Gemeente op het verlies inloopen. Wat betreft het adres van Horecaf van den secretaris mr. Roest Crullius, dit is evenals dat inzake het bad hotel te Kijkduin minder zakelijk e. op verschillende punten onjuist, wat betreft de bezetting van het gebouw en de betaling De prijzen van het H.T.O zijn hooger dan van parti culiere gelegenheden. Onjuist is ook, dat de Gemeente in ’t geheim zou sub- sidieeren door lagere tarieven van Ge meentebedrijven. Wat betreft het adres van het slagen: Het H.T.O. doet niet anders dan door alle andere hotels enz. wordt gedaan, n.l. de waren betrekken waar ze het voordeeligst zijn. De Gemeente iaat haar aandacht eerst uitgaan naar Haagsche leveranciers, maar als de prijzen al te veel hooger zijn, gunt men de levering aan anderen De plaatse lijke protectie moet beperkt blijven. heden: l_. het bestaan Dit laatste Gaat r meen te jaarlijk. Voortzet'... Gemeente vergelijking met tweede jaar *iet vc homen Gemeen teflnanciën. De financieele com- ^ssie wil steun voor één jaar Dat is <>rt. Spr. gaat accoord met het voor- t e van B. en W. (2 Jaar steun), mits veris wordt gezocht naar liquidatie- hiogelijkheid. Wie hiermee niet accoord gaat, zou beten aantoonen, dat er een huurder Voorzitter: burgemeester de Monchy, (S 1 o t). (Voortzetting). t g e z e t wordt de behandeling plicht tegenover degenen, die in nun bestaan worden bedreigd. Rede van den heer van der Leeuw. De heer van der Leeuw (Llb.) betoogt, dat het H T.O. niet aan het doel, waarmee het is opgericht, heeft beantwoord, en dat het particuliere initiatief voldoende vóórziet in de be hoefte. waarin het wél voldoet Spr oefent critiek op de plaats en de inrichting van het gebouw, waardoor men zeer beperkt is in de keuze naar een andere bestemming. De thans gunstige resultaten zijn grootendeeis te danken aan de inkwar tiering van rijksveldwachters. De inrichting van het H.T.O. is onvol doende voor den modernen mensch en de aangebrachte verbeteringen brengen daarin weinig verandering. De kamers zijn veel te klein. Ondanks alle reclame voelen weinigen lust om hier hun in trek te nemen. De toiletten en douche cellen zijn onvoldoende; de kale zeilen op de gangen zijn hinderlijk door de stappen van late bezoekers. Men zou zeker een i ton noodig hebben om er nog iets van te maken. Men prefereert particuliere pensions boven deze inrichting waar men een nummer is. Spr herinnert aan de adressen met bezwaren tegen het voorstel van B. en W. Het zou onjuist zijn als het H.T.O. als hotel kan worden gebruikt. Is het juist, dat het restaurant alleen ter be schikking is van de bewoners van het huis? Het is niet te verdedigen, dat het vleesch uit Gelderland wordt betrok ken De directeur heeft beslist ontkend, dat een rendabele exploitatie van het H.T.O mogelijk zou zijn. Het particuliere initiatief voorziet in de behoefte, zoodat het niet gerecht vaardigd is, groote bedragen uit de Ge meentekas aan dit gebouw te besteden. Hr moet een andere bestemming wor den gezocht, b.v. als kantoorgebouw Het zou zeer geschikt zijn geweest voor Maatschappelijk Hulpbetoon, na uitbre king van muren. (Weth Buurman: Dat kan niet). De heer van der Leeuw sluit zich aan bij het advies van de commissie voor de financiën, n.l. steun voor één jaar en Inmiddels een andere bestemming zoe ken voor het gebouw. EEN JAAR EN DRIE MAANDEN GEREQUIREERD. Een Amersfoortsche brievenbestel ler, die tijdens de uitoefening van zijn functie postpakketten had gestolen, waarin zich vijf vulpenhouders, twaalf armbandhorloges en een bedrag van 23 hadden bevonden, stond in hooger beroep terecht voor het Amsterdamsche gerechtshof. De rechtbank te Utrecht had hem wegens verduistering, gepleegd als postambtenaar veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Bovendien werd de man oneervol uit den dienst der P.T.T. ontslagen met verlies van pensioen. Tijdens zijn ver blijf in het huis van bewaring waren zijn vrouw en kind bij de grootmoeder in huis en daarvan hadden inbrekers gebruik gemaakt om de onbeheerde woning van den brievenbesteller vrij wel leeg te halen. De man was in hooger beroep ge gaan, omdat hij hoopt, dat het hof met de droeve omstandigheden van verd rekening zal houden. President mr. Jolles wees hem er echter op, dat hij alles aan zichzelf te wijten heeft Wanneer hij de aan zijn zorgen toevertrouwde pakketten niet had geplunderd, zou er niets gebeurd zijn. Verdachte toonde berouw, de schade had hij zooveel mogelijk vergoed. Door schulden was hij tot zijn misdrijven gekomen. Uit het reclasseeringsrapport bleek, dat verd. aanvankelijk te Sche- veningen dienst had gedaan; hij trad in het huwelijk, gaf meer geld uit dan hij verdiende en het huwelijk was verre van gelukkig. Bij verschillende banken had hij geld geleend en weldra kwamen bij de P.T.T. klachten binnen over niet vol doen aan zijn verplichtingen. Na zijn overplaatsing naar Amers foort trad er eenige verbetering in, maar al spoedig maakte hij nieuwe schulden, welke hij trachtte te voldoen uit de opbrengst van het gestolen goed. Herhaaldelijk werd verd. geholpen, maar resultaat leverden de reclassee- ringspogingen niet op. Het vertrouwen in den postambte naar is door deze ernstige misdrijven geschokt, merkte de procureur op. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis, ook wat de strafmaat betreft (een jaar en drie maanden gevangenisstraf). Arrest 23 Januari. voorstel om aan de Vereeniging volkshuisvesting „Haagsch Tehuis v°°r nnaehuwden" voor elk der jaren 1941 een bijdrage uit de ge- 1940 meel In den nacht van 10 op 11 Mei van dit jaar deed de Rotterdamsche politie een inval In een huis aan de van Vloos- wijkstraat aldaar, waar zij een com plete geheime zendinrichting ontdekte en in beslag nam. Drie mannen, die het apparaat be dienden, werden gearresteerd en bij hun verhoor bekende één, de meubel maker S. P. S., den zender bediend te hebben, terwijl de ander, de vakver- eenigingsbestuurder J. H., een politiek getinte redevoering had gehouden en no. 3, de behanger W. J. M., te wiens huize de uitzending plaats vond, juist bezig was een gramofoonplaat met de „Internationale” op te zetten. P. S. en J. H. namen bij het verdere verhoor een zonderlinge houding aan. Zij ontkenden, wat zij eerst hadden toegegeven, onder het motief, dat zij anderen daardoor wilden sparen. Naar aanleiding van berichten in dagbladen, verscheen in het partijblad „Recht voor Allen” een foto van het drietal met onderschrift „Hier zijn de aether-piraten doch in een verklarend artikel werd juist uiteengezet, dat zij dit met waren. Hoe het echter ook zij, het drietal heeft zich voor de Rotterdamsche rechtbank wegens overtreding van de Post- en Telegraafwet te verantwoor den gehad en is tot één maand gevan genisstraf ieder veroordeeld. Thans stonden zij in hooger beroep voor het gerechtshof terecht. S. en H. bleven bij hun ontkentenis- sen, doch dit vond geen gunstig ont haal bij den advocaat-generaal, mr. J. U. Polman, die verzwaring van de straf tot drie maanden gevangenis straf tegen beiden eischte. De verdediger, mr. G. C. A. Oskam, meende, dat de houding van de beide verdachten allerminst vreemd was. Het komt meer voor, dat iemand, om een ander te sparen, zichzelf aanvan kelijk beschuldigt, maar daarna ont kent. Zoo het Hof de beide verdachten toch schuldig mocht achten, dan vond pleiter één maand, dus zeker drie maanden gevangenisstraf te zwaar. Het feit is strafbaar, doch verdachten hebben geen staatsgevaarlijke dingen door den aether gezegd. In den tijd, dat dit feit gepleegd is (Mei van dit jaar), was er nog geen oorlog. Tegen den derden verdachte werd bevestiging van de opgelegde straf (één maand gevangenisstraf) geëischt. Uitspraak 22 Januari. Rede van den heer van der Zee. De heer van der Zee (S.D.) wijst ®rop, daj men t^ns voor dezelfde kwes- e staat als twee jaren geleden. Het is voor den Raad een zuiver finan- ^eele kwestie. Er zijn twee mogelijk- le. liquidatie en 2e. door steun J van het H T.O. te rekken. -stellen B. en W voor. men zoo voort, dan zou de Ge- nog 62 jaar annuïteiten van s 48.658 moeten betalen. Bij tnng van de inrichting heeft de -het eerste jaar een voordeel n vergelijking met liquidatie) van (,00. het tweede jaar van f31.000 voorstel van B. en W. is dus vol te billijken in het belang der missie wil 2. het Ongehuwden’ en U-- verleenen In het exploita- van het tehuis aan den Rijs- .ijkscheweg. Vervolg rede van den heer van Beusekom. De heer van Beusekom (C.H.) ^Raadscommissie voor de financiën D dat OP den duur de instelling ^°t° worden geliquideerd. Daarmee is SPr hen ^zien echter een lichtpunt 5n de mogelijkheid van nieuwe behoef- het gebouw, maar spr. betwijfelt ltrk of dit juist is in verband met de huidige sociale en woningtoestanden De “U'e menschen leeren op een koopje vven en waardeeren niet de zorgen van h t HTO Ook moet men niet specu- teren op woningnood en huurverhoo- ging. Wel zal het gebouw wellicht m waarde stijgen. De CH -fractie wil meegaan met het voorstel van B. en W. (financieelen steun voor twee jaren) mits tegelijker- de geestesgesteldheid wordt aange kweekt noodig om de liquidatie te kun nen voorbereiden, zooals de commissie voor de financiën wil. Intusschen zal ernstig moeten worden uitgezien naar een andere bestemming voor het gebouw. Komt er een gegadigde, dan zal de Gemeente het verlies moeten ook al is (---

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 11