jlMGSCHE COURANT [Ijslaag op straten ontwrichtte het verkeer in de stad fejOb* I JE A* Mi Het huwelijk den dag van Auto’s konden niet verder rijden STADSNIEUWS Dinsdag 9 Januari 1940. 1 OOK KONINKLIJKE FAMILIE KREEG DISTRIBUTIE- STAMKAARTEN Enkele kleine ongelukken Op de buitenwegen BESTRIJDING DER GLAD HEID OP DE AUTOWEGEN VIERDE BLAD. IJSPRET WEER BEGONNEN Sr l~ r - ervanOnderwijs morgenmiddag spreekuur Tal van ongelukjes. Tengevolge van de gladheid van den weg reed over den Deyl te Wassenaar een tractor tegen een bloembollenschuur. De gevel werd ernstig ontzet. Prins Prinsesjes destijds hun ik ontvingen onlangs butiestamkaarten ook de bonboekjes uitgifte den. H.M. ten in familie te geschreven V T AT gistermiddag reeds gevreesd werd, Is in den vooravond bewaarheid. Stond omstreeks 5 uur n.m. het kwik in den thermometer nog 1 graad boven het vriespunt, anderhalf uur later kon men een vorst van ongeveer 2 graden af lezen. En de straten, welke eerst nog glommen van den regen, wer den plotseling overdekt met een ijslaagje van enkele millimeters. Gecompliceerde aanrijding op den Leidschestraatweg KENNISGEVINGEN Hinderwet. r - - L 1-|FÏ.” z i ge- nog de ting Dunne der te rijden: onmiddellijk werden door het hoofdpostkantoor maatregelen ge troffen teneinde de aflevering der tele grammen zooveel mogelijk toch te doen plaats vinden. Dewethoud is verhinderd U houden. No. 17462. Er waren ook gevallen, welke min of meer vermakelijk aandeden. Bijv, be hulpzame heeren, die dames veilig naar den overkant van de straat wilden lood sen, doch op het allerlaatste oogenblik zelf begonnen te wankelen, met het ge volg, een algemeene glijpartij. Bijzonder druk had de geneeskundige dienst het. Tal van ongelukken, geluk kig niet met emstigen afloop, hadden plaats. De uitrukkende auto’s moesten bij het rijden de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht nemen. Op het Charlotte de Bourbonplein slipte de 49-jarige wielrijder F. A. uit Voorburg. Met een gebroken linkeron- derbeen werd hij naar het R.K. zieken huis aan het Westeinde overgebracht. Naar hetzelfde ziekenhuis werd ook de 44-jarige wielrijdster T. R. van het Louise de Colignyplein gebracht, die on dc Schenkkade was gevallen. Op de Toussaintkade slipte de aldaar wonende 55-jarige heer F. D. M. met zijn fiets Hij brak zijn rechterbeen en werd naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht, waar heen ook de 52-jarige heer A. M. uit de Dibbetsstraat was vervoerd, die op het Sweelinckplein was uitgegleden en zijn linkerbeen had gebroken. dienst er op uit. Met 20 speciale zand- voornaamste en met er De post. De postbestelling en het lichten der brievenbusen ondervonden eveneens stagnatie. Sommige telegrambestellers dorsten het niet aan op hun motor ver- Bij Ypenburg. In de bocht bij het vliegveld Ypen- burg op den Rotterdamscheweg, onder de gemeente Delft, vielen eveneens ver schillende slachtoffers van de gladheid. Een groote vrachtauto van de gebr. Zuiderwijk uit Katwijk aan Zee kwam daar in botsing met een tankwagen van de Shell, waardoor de vrachtwagen van den weg afgleed en in den berm van den weg terecht kwam. Het bleek niet moge lijk den wagen los te werken, zoodat het noodig was de vracht over te laden. Iets verder op Delftsch grondge bied, kwamen zeven personenauto’s met elkaar in botsing, waarvan er zes met slechts geringe schade konden doorrij den. Eén auto bleek echter zwaar ge havend te zijn. Voetje voor voetje, zich vastklemmen- dc aan de gevels, tuinhekjes enz., be woog men zich voort, blij als men ein delijk zijn doel bereikt had. Aanvankelijk bleven de taxi- en an dere huurauto’s nog rijden, doch naarmate 't uur vorderde en het op pervlak der straten één aaneenge sloten ijsbaan begon te worden, ver dwenen de chauffeurs meer en meer. Het risico verder te rijden was on der deze omstandigheden te groot Als mallemolens draaiden de wielen door en het nemen van bochten was geen sinecure. Remmen was geheel en al fa taal. De auto’s maakten dan een slag om en kwamen in tegenovergestelde richting te staan- Zij, die den strijd niet opgaven, waren genoodzaakt zich aan de grootst moge lijke minimum rijsnelheid te houden. Door den schok trok de vrachtwagen den tractor weer naar buiten, met het noodlottig gevolg, dat 'n personenauto, bestuurd door den heer B. uit Amster dam, op den tractor terecht kwam. I Daarmee was deze ongelukken-serie nog niet afgeloopen, want er naderde een personenauto, bestuurd door den of ficier B., die ook door krachtig remmen niet kon voorkomen, dat zijn wagen met dien van den heer B. uit Amsterdam in botsing kwam. Wonder boven wonder kwamen bij al deze botsingen geen per soonlijke ongelukken voor. Dame bij aanrijding gewond. Ernstiger waren de gevolgen van een aanrijding, welke op den hoek van den Leidschestraatweg en de Raadhuislaan plaats had. In de richting Leiden reed I een bestelauto van de firma Krul i uit de residentie, bestuurd door den 42- jarigen P. uit de Pretoriastraat. Bij de Raadhuislaan wilde P. rechtsaf slaan. Hij bracht zijn wagen vrijwel tot stil stand en stak zijn richtingaanwijzer uit Alles zou goed zijn gegaan, als de 45-ja- rige automobilist L„ van de Gouds- bloemlaan, hem niet achterop was gere den. Toen de heer L. de voor hem rij dende bestelauto een teeken zag geven om rechtsaf te slaan, remde hij, met het gevolg, dat zijn wagen slipte en tegen den bestelwagen opbotste. Door den schok sloeg de 40-jarige echtgenoote van den heer L., die naast hem zat. met haar hoofd door de voorruit, waardoor zij een bloedende wonde opliep. De gemeente arts, dr. J. E. Hubbeling, verleende de eerste hulp, De personenauto werd ern stig beschadigd; de bestelwagen kwam er goed af. zonderingspositie I’ Dit veroorzaakte een ware ontwrich ting op het gebied van auto-, motor- en rij wiel verkeer. Het loopen was bijna niet mogelijk. Allerhande hulpmiddelen werden door hen, die zich noodzakelij kerwijs op straat moesten bevinden, te baat genomen. Oude sokken, lappen en riethulzen van flesschen deden Met deze hulpmiddelen om de schoenen was het tenminste mogelijk zich staande te houden. Dubbel moeilijk. Op de Waldeck Pyrmontkade, ter hoogte van de Witte de Withstraat, was er een 67-jarige bewoner uit de Newton- straat, die in het tot zich nemen van al coholica niet de gewenschte matigheid had betracht. Hij was ietwat licht in het hoofd en door het gladde wegdeK was zijn gang dubbel zwaar. Op een gegeven moment wankelde hij, viel en 1 gleed verder over de straat, in de rich ting van de gracht. Langs den steiler walkant gleed hij naar beneden en be landde op het ijs, dat gelukkig sterk ge noeg was. Burgers deden hem door handreiking weer in hooger sferen be landen. Ietwat ontdaan, doch ongedeerd I kon de man, zij het nu dubbel voorzich-1 tig, zijn weg huiswaarts vervolgen. Ook vandaag nog glad. Ook vandaag, vooral in den ochtend, was het nog glad. Op tal van punten en in drukke straten werd opnieuw door den Reinigingsdienst zand en pekel ge strooid. Omstreeks kwart voor 10 kwam de 31- jarige wielrijdster M. S. uit de Haring- straat op den hoek van de Veenkade en Bilderdijkstraat te vallen. Zij bekwam een hersenschudding en werd door den geneeskundigen dienst overgebrach» naar het R.K. ziekenhuis aan het West einde. Hedenochtend omstreeks half zeven is op den hoek van de Hoefkade en de Ko ningstraat de 50-jarige S. M uit de Rabarberstraat door de gladheid van I den weg met zijn rijwiel gevallen en heeft het linkerbeen gebroken De ge neeskundige dienst vervoerde hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde Tengevolge van de gladheid is de 25- jarige mej. M. v. d. L. uit Delft van morgen op het Jaagpad met haar fiets gevallen. Zij bekwam een scheurwond aan het achterhoofd en vermoedelijk een lichte hersenschudding. Per auto werd zij naar het verband- lokaal van de politie overgebracht, al waar dr. Kemme eerste hulp verleende. Vrachtauto tegen hek gereden. Op den Rotterdamscheweg is een vrachtauto, volbeladen met steenen, ter hoogte van het vliegveld Ypenburg. tegen een aldaar staand hek terechtge komen. De voorzijde van de auto werd totaal vernield. Verschillende menschen werden geholpen aan den Centralen Post. strooiers werden eerst de straten bewerkt. Systematisch groote voortvarendheid werd werkt en zoo was omstreeks 9 uur het belangrijkste werk achter den rug. Vooral de drukke verkeerspunten wer den van een extra zandlaag voorzien. Tal van particulieren kweten zich even eens op lofwaardige wijze van hun bur gerplicht en strooiden voor hun woning asch of zand. Men bedenke, dat strooien in geval van ernstige gladheid bij poli tieverordening verplicht is! IN GELIJKE POSITIE MET IEDER INGEZETENE WAT VOEDSEL BETREFT. De Engelsche bladen berichtten een dezer dagen met voldoening, dat de Dritsche koninklijke familie, als iedere “urger van het Vereenigd Koninkrijk, geheel ondergeschikt is aan de distri butieregel ingen. °ns Koninklijk Huis, dat reeds eer der op het gebied der vrijwillige ben- zinebeperking een voorbeeld gaf, door Weer dan voorheen van paard en rijtuig gebruik te maken, neemt ten aanzien van de bestaande en wellicht komende distributiebepalingen evenmin een uit- »r>„J- c m. H.M. de Koningin, Prinses Juliana, Bernhard en de beide jonge --J Beatrix en Irene, kregen nooddistributiekaarten, eveneens hun distri- op naam en zullen krijgen, waarvan de over eenigen tijd zal geschie de Koningin ontving Haar kaar de residentiede Prinselijke Baarn, waar Haar leden in staan. Autobusverkeer moest stop gezet worden. Gehandicapt waren vooral ook de autobussen der H. T. M. Voor de chauf feurs was het niet doenlijk de reis voort te zetten. Geen bus haalde meer het eindpunt. De op- en afrit bij de Wage»- brug b.v. waren zoo glad, dat de bussen er niet in slaagden de brug te „nemen”. Tientallen bussen stonden ter weers zijden opgesteld en noodgedwongen moesten de passagiers te voet hun weg vervolgen. Tenslotte ging men er toe over alle autobusdiensten stop te zetten. Zoo kon men op tal van plaatsen de groote bussen zien staan, niet in staat verder te rijden. Eerst na half elf waagden enkele het door te rijden. Vooral toen er flink met zand of pekel gestrooid was, kon er, zij het dan ook in bescheiden mate, verder gereden worden. Ook de W.S.M. bussen moesten den dienst gedurende eenigen tijd staken. Alleen het tramverkeer kon doorgang vinden. Door den grooten toeloop van opgeld. I passagiers ondervonden de diensten in sommige gevallen vertraging. Het strooien. Omstreeks 8 uur gingen de strooiploe- gen van den Gemeentelijken Reinigings- Heden is te Wassenaar het huwelijk voltrokken tusschen mr. H. P. Lint horst Homan, secretaris van de direc tie van de Philips-fabrieken te Eind hoven, en mej. R. H. del Court van Krimpen. Op het gemeentehuis heeft de heer C. J. Breedvelt, lid van den ge meenteraad, als ambtenaar van den burgerlijken stand het burgerlijk hu welijk voltrokken. Getuigen voor den bruidegom waren diens broeder mr. J. Linthorst Homan, commissaris van de Koningin in Groningen, en mr. G. C. U. baron van Hardenbroek uit Nijmegen. Voor de bruid getuigden haar zuster mevrouw M. A. B. Roëll-del Court van Krimpen en haar oom, jhr. R. H. M. van Loon uit Doorn. De bruid was ge kleed in het wit en de bruidegom droeg het groot-tenue van eerste luite nant der rijdende artillerie. Na deze plechtigheid heeft ds. H. W. Creutzberg uit de residentie in de Kie- viet-kerk het huwelijk ingezegend. Prinses Juliana en Prins Bernhard wa ren onder de zeer vele belangstellen den, die den dienst bijwoonden. Om tien minuten over half twaalf kwam het Prinselijk paar per auto bij de kerk aan. De Prinses droeg een brui nen bontmantel en de Prins was in uni form. Op de bovenste foto Het jonggehuw de paar bij het verlaten van het Raad huis te Wassenaar. HiernaastH.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard verlaten na de hu welijksinzegening de kerk. Vooral op de buitenwegen onder Was senaar en Rijswijk moest het snelver keer het ontgelden. Op den Leidschestraatweg ter hoogte van den Ouden Deyl, slipten omstreeks half zes drie auto’s, komende uit de richting den Haag, waarna zij op elkaar botsten. De gevolgen waren niet ernstig en beperkten zich slechts tot geringe materieele schade. Om te voorkomen, dat andere auto’s op de rechts van den weg staande wagens zouden rijden, stel de een soldaat zich op ongeveer 50 m. van de geslipte auto’s op. om naderende automobilisten te waarschuwen. Kort daarop kwam uit de richting dén Haag een groote vierwielige tractor met een zwaren, zeswieligen vrachtwagen van de firma van der Schuyt uit Rotter dam aanrijden. De chauffeur, de 27-ja- rige S. uit Rotterdam, die meende, dat de soldaat hem een stopteeken gaf, rem de, met het gevolg, dat de tractor en de zware vrachtwagen slipten en doorgle den. De tractor reed dwars door den muur van een bloembollenschuur naast de woning van den bloemist O., tegen over het hotel De Oude Deyl. Deze muur werd geheel omvergereden. “uoerdagavondhoudtvoor Vereeniging Hooger Leven de heer takebeeke, voorzitter van de Nederl. vereeniging van Spiritualisten Harmo- nia een populair wetenschappelijke lezing met lichtbeelden over materialisa Lies. en w. hebben aan de Gebroeders H- J Ebenau vergunning verleend t het uitbreiden van de door electro- ,„rrn gedreven houtbewerkingsinrich- H,oto (meubelmakerij) in het perceel Bierkade 26-27. Gevonde’i voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po rtie Alexanderplein 20 en aldaar te be- raêen op alle werkdagen, telefonisch al- uen tusschen 10.30 en 12 uur en monde- iné tusschen 12.30 en 2.30 uur: W een slinger van een crick, een heeren- riiwiel een pr. lage zwarte damesschoenen en een Witte en blauwe schort, een onge merkt heerenrijwiel No. 14883, een klein rwart autozeil, een vulpotlood, een zilve ren dameshorloge met zwart linnen band- een actetasch met een stuk vet, een benzinedop van motorrijwiel, een defecte r~is een tooneelstukje getiteld: „Mijnheer moet 4 weken uit”, een Rijksdistributie- kaarL een nummerbord G. 50000, een nummerplaat H Z 53559. een bl kinder- nortemonnaie inh. 33j ct., een Stokvis hee renrijwiel No. 721671, een kl. roode porte feuille met foto’s, een verchroomd vulpot lood. een paar sportkousen, een Michelin autoband met velg, een kinderportemon- naie met 3j ct., een zw. gelakt ongemerkt jneisjesrijwiel. een muntstuk, een Rijks, distributiekaart, een lorgnet in hoornen étui een wit oorknopje, een kepi, een blauw geruite stoffen damestasch, inhou dende toiletartikelen, vulpenhouder, vul potlood, beursje zonder geld en foto’s, een wieldop van auto, diverse sleutels, hand schoenen, ceintuurs en belastingmerken. Gevonden in taxi: een paar pantoffels. Bij de navolgende ingezetenen: een sporthorloge met rood bandje, van Diepenburchstraat 100 (telef. 721311); een beursje inh f015, Wachtdet. Troepen detachement Stafkwartier le Legerkorps, Nassaulaan 25; een mof met groene wol, een trainingsbroek, een bruin gestreepte zijden sjaal, diverse handschoenen. Vroom en Dreesmann. Spuistraat; een Rijks- distributiekaart. Drost, W. v. Outhoorn- straat 52; een Kerstpakje, inh. krenten brood enz., hetwelk was afgegeven aan perceel Gaslaan 333, Kortekaas, Gaslaan 333; een linker schaats. Zuiderparklaan 243; een heerenrijwiel. Braam, Vondel- straat 18; eei heerenrijwiel. Rietveld, Bonistraat 23; een Lipssleutel aan veilig heidsspeld, Koenen, Jacobastraat 26; een bruin linnen tasch ten name van het Alge meen Handelsblad, Assake, Beetsstraat 266; een actetasch inh. schoolboeken ten name van K. Michelse, v. Helden 3e Com- pie Grenadiers, barak 7, Waalsdorp; een bl. kindervouwwagen. Baggerman, Staver- denstraat 1; een bl dameshandschoen met ritssluiting. Kornhof, Velpschestraat 10a; een huissleutel. Hazelhorst. Capadosestraat 164; een heerenrijwiel .Noblesse Oblige" 7955, Plaizier, v. d. Neerstraat 134; een kl. stormlamp met rood glas. Veel, Beeklaan 59; een sloophamer en schoenmakersmes. Wijga, Jacobastraat 262; een Hollandsche herder (teef), Spaans, Jan Steenstraat 4 (Loosd.); een sleutel van schaats, Zeg- stroo, J. v. d Heydenstraat 90; 5 katten, Rossmölder, Calandplein 19; een zilv. arm band (Oostersch), Hak-Steen. de Sille- straat 47; een paar lage bruine schoenen en een paar Hollandsche schaatsen, v. d Klauw Gerard Reynststraat 14; een zil veren of platina oorbel, v. Gasset Riouw- straat 101; een zwarte herdershond. Knies. L v. Meerdervoort 224a; pianomuziek met 5 begeleidingen. Epker. Gov. Bidloostraat 91; e^n „lapjes" katje, Steevens, Acacia- straat 136; een heerenrijwiel frame no. 4823c Fleur, Galileistraat 130; een rijwiel- belastinginerk, Huigens, Asterstraat 13: een portemonnaie met inhoud, Sijbrant, Ful- tonstraat 39' een paar jongenssportkousen gem. KN., v d. -Heyden, Halleystraat 55; een bril (imit hoornen montuur) in étui waarop fa. W. J. J. Snoek. Nelevaart, Bloemfonteinstraat 28; een kaphandschoen (linker) Hoogstraten, Kootwijkstraat 96; een pak Calvé plantenvet, v. Gelder, van Boetzelaerlaan 145; een wit metalen ro zenkrans, Baak, D Hoogenraadstraat 68k; een paar bl. damesschoenen, Hus, Jurr. Kokstraat 133: een heerenrijwiel „Gazel le”, Dekker, Pluvierstraat 117; een bril met zwart montuur en dikke glazen. Sil- jee. Harstenhoek weg 217; een rijwielbelas- Ungmerk in étui, v. Gorkum, Leeuwar- denschestraat 7; een blauw-witte wollen sjaal, Naus, Arnhemschestraat 1; 6 katten en 7 honden, Asyl Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. DIT JAAR WORDEN ZANDSILO’S GEBOUWD. De bestrijding der gladheid op de Rijks-autowegen zal den volgenden winter belangrijk sneller en intensie ver kunnen geschieden Naar wij ver nemen ligt het in de bedoeling, om o.a. langs den autoweg den Haag Utrecht, zandsilo’s te bouwen, op on derlinge afstanden van 6 a 10 k.m. Deze gebouwtjes zullen in de taluds van den weg worden opgetrokken en zoo worden geconstrueerd, dat ze snel kunnen worden gevuld en gelost. De eigenlijke silo zal van den weg af kunnen worden volgestort, doordat de opening van den zandbak even onder de wegkruin ligt. Zoodra glad heid optreedt, rijden de vrachtauto’s met mechanische zandstrooiers, welke steeds paraat gehouden worden, langs een specialen oprit in het benedenge deelte van de silo en onder het zand- reservoir, dat door het openen van een schuif zijn inhoud in de vrachtauto stort. Op deze wijze wordt zoo min mogelijk tijd verloren. Het zand blijft bovendien droog en kan zoo noodig tegen vorst gevrij waard worden door een eenvoudige verwarming in het benedengedeelte van het gebouwtje. Gisteren heeft men den ijzel op de oude wijze bestreden hetgeen op het wegvak BodegravenUtrecht geschied de met de tevoren reeds gereed ge houden vrachtauto’s met zandstrooier, waarbij evenwel geladen moest worden bij de zandhoopen langs den weg. Het resultaat was op dit wegvak zeer be vredigend. Koning Thialf is dit seizoen in zijn regime wel zeer wisselvallig. Velen, die alleen de nadeelige ge volgen van den winter ondervinden, trokken Zaterdag verheugde gezichten toen de temperatuur steeg. Maar hun ingenomenheid zou slechts van korten duur zijn, want sinds gistemamiddag is het weer flink beginnen te vriezen. Zoo hebben we voor de tweede maal een korte dooiperiode gehad. Vandaag werden de Boschvijvers, de vijver in het Westbroekpark en die in het Zuiderpark weer voor de schaatsen rijders opengesteld. Het ijs is goed. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het ijs op den vijver achter het zwembad in het Zuiderpark vooral in zeer goede conditie verkeert De groote baan van de Haagsche Ijs club bleef tot vanmiddag 4 uur geopend. De kwaliteit van het ijs heeft door den dooi niet geleden. De banen van de Nieuwe ’s-Graven- haagsche IJsvereeniging werden van middag om één uur opengesteld. De baan van Meer en Bosch, binnen de windvrije beslotenheid van het park, is weer geopend Het ijs verkeert hier in prachtige conditie, Indien de vorst blijft aanhouden hetgeen wel het vooruitzicht is zal er muziek op de baan zijn. Van vanavond af is ook geopend de ijsbaan aan de Broekslootkade. 7 a wriTii, Ff - w

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13