Finland duurt in Oorlog reeds vijf weken Italië en Hongarije zouden een verbond hebben gesloten No. 17462. De Russische verliezen zouden honderdduizend bedragen man 1940. Dinsdag 9 Januari. BELANGRIJKSTENIEUWS BUITENLAND van Alleen in het Noorden hebben de sovjet troepen eenig succes behaald Het Russische leger- bericht Britsch lichtschip door Plan vliegtuig aangevallen voor de ontruiming Stockholm gereed Het Finsche legerbericht Ter handhaving van den vrede in Zuidoost-Europa United Press meldt uit Boedapest: Uit zeer betrouwbare diplomatieke kringen wordt vernomen dat Csaky en Ciano het te Venetië eens zijn geworden over een defensief mili tair bondgenootschap. Deze verbin tenis zou ten doel hebben de be scherming en de handhaving van den vrede op den Balkan en in Zuid-Oost-Europa. Men verwacht, dat het bondgenootschap officieel zal worden bekend gemaakt, nadat Csaky vandaag verslag zal hebben uitgebracht aan het Hongaarse he kabinet. De vernietiging van de 44ste Russische divisie De totale vernietiging der 44ste divisie van het Russische leger maakt bet zeer waarschijnlijk, dat de Finnen thans aan beide zijden van de RussischFinsche grens opereeren ten Oosten van Suomus salmi, meldt United Press uit Helsinki. De strijd bij Salla PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: EERSTE BLAD. van aan- ste- Vierde blad. pag. 2. Eerste blad, pag. 2. BINNENLAND Manner- dat de Balkan het bolsjewisme in Zuid- Het Japansche kabinet-Abe wankelt Oorlogsmateriaal voor Finland in Duitschland opgehouden. Italië zal Hongarije steunen indien de sovjet-Unie zou pogen langs dezen weg ’t communisme dieper Europa in te brengen. Of een dergelijke Italiaansche hulp den vorm zou aannemen van dé hulp destijds aan generaal Franco ver leend, in Spanje, of dat een oorlogsver klaring in optima forma het gevolg zou zijn was gisteren te Boedapest nog niet duidelijk. Daladier heeft een ongeval gehad; zijn toestand is bevredigend. Eerste blad, pag. 2. De Britsche tankboot „Liberty” is op de Noordzee vergaan. Twintig opvaren den zijn vermoedelijk verdronken. Vierde blad, pag. 2. and het den f meld. BUITENLAND Na 5 weken oorlog in Finland hebben de Russen meer dan 100.000 man aan dooden en gewonden verloren. Eerste blad, pag. 1. Een vijandelijk vliegtuig heeft van daag een voor de Oostkust gelegen lichtschip Engeland gevallen. Britsche gevechtsvliegtuigen gen op. Sovjetsoldaten weigeren te vechten. De correspondent van „Berlingskc Ti- dende” heeft een onderhoud gehad met Russische gevangenen aan het Noorde lijke front. Dezen bevestigden, dat er moeilijkheden achter het Russische front waren en verklaarden, dat vele soldaten door hun eigen officieren ge dood werden, daar zij niet wilden vech ten en protesteerden tegen de slechte condities. Toen de soldaten zich over de slechte kwaliteit van het schoeisel beklaagden, antwoordden de officieren dan maar barrevoets te loopen. Zij ver telden dat zij 18 September gemobili seerd werden en naar Moermansk ge zonden en dachten, dat zij tegen Enge land moesten vechten. Russen trachten tevergeefs de Fin- sche versterkingen te doorbreken Alle Vuissische pogingen in de laat ste vier dagen om door den ring van Finsche versterkingen bij Salla heen te breken, zijn te vergeefsch geweest. De Russen, thans naar schatting ter sterkte van een divisie (18.000 man), hebben verscheidene malen getracht, hun vrijheid van beweging te herwin nen door aanvallen langs de drie voor- Een leening van 60 millioen dollar Senator Brown van Michigan heeft een ontwerp ingediend, dat de recon struction finance corporation zou mach tigen tot het verstrekken van een lee- mng van 60 millioen dollar aan Fin land. Volgens zijn ontwerp zou Finland dit geld voor alle doeleinden mogen gebruiken, ook voor het koopen van oorlogsmateriaal, waar dan ook. T~\E Russi sch-Finsche oorlog duurt thans 5 weken. Acht Russische divisies zijn in dien tijd opgehouden op de Karelische landengte, terwijl zeven Russische divisies op de belangrijke punten aan het 1250 km lange front langs de Oostgrens zijn teruggeworpen. De sovjet- verliezen aan dooden en gewonden zijn, volgens een opgave uit Helsinki, stellig hooger dan 100.000 man. In vergelijking daarmee zijn de Finsche verliezen zeer klein. In totaal heeft Moskou 300.000 500.000 man naar Finland gezonden, zoodat op iedere 4 of 5 man één gedood of gewond is. In de laatste drie weken zijn 3 Russische divisies geheel verslagen. In Helsinki is men er dan ook van overtuigd, dat de Russische door braakpoging naar de Bothnische Golf mislukt is. Het eenige succes, dat de Russen behaald hebben, is hun opmarsch in het Noorden, aan het Petsamo-front. Zij zijn hier ongeveer 90 km gevorderd. Een voor de Oostkust van Engeland gelegen lichtschip ts door een Duitsch vliegtuig aangevallen. Britsche ge vechtsvliegtuigen stegen op. Eerste blad. pag. I. teweeg zou brengen Wat ook de wer kelijke houding van Duitschland ten aanzien van Finland is, het is waar schijnlijk, aldus besluit de militaire medewerker van de „Times” dat een mislukken van de Russische actie in Finland het sein zou zijn voor een der gelijke interventie van Duitsche zijde. Een Britsch mailschip leverde ten Zuiden van de Canarische eilanden een gevecht met een Duitschen onderzeeër. Een passagier van het mailschip werd gedood. Algemeen is men echter van opvatting dat een eventueel te verleenen hulp zou geschieden officieel en zonder omwe gen. Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat Ciano tot Csaky gezegd zou hebben: „U kunt er zeker van zijn, dat Italië nooit zal toestaan, dat Honga rije eenzelfde noodlot zou treffen ais Finland”. Menschen op het strand hoorden een doffen slag als van een Ontploffing en zagen later Britsche gevechtsvliegtui gen met groote snelheid koers zetten naar zee. De bemanning der reddingboot werd gewaarschuwd, doch behoefde geen dienst te doen, waaruit men de con clusie heeft getrokken, dat geen per sonen getroffen zijn. Activiteit van Finsche pa trouilles in het Noorden. In het gebied van Petsamo zijn de Finsche patrouilles zeer actief. Zij vallen de vooruit geschoven stellingen van de Russen aan en steken de schuil plaatsen en voorraden in brand. In dezen sector is het voor de Russen moeilijk zich voldoende tegen de koude te beschermen en zoodanig dekking te zoeken, dat zij door de Finsche ver kenners niet worden ontdekt. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede: Op 8 Januari heeft zjch aan het front niets van belang voorgedaan. In de distric ten Ukhta, Repola en Petrozavodsk activiteit van patrouilles verkenners. Op de landengte van Karelië activiteit van verkenners, geweer- en machine- geweervuur en optreden der artillerie van beide z jden. Van 15 regels 1.50 Iedere regel meer tot 10 regels 40 et, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens posttariéf. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Het volledige plan voor de ontrui ming van Stockholm is thans gereed en zal vandaag gepubliceerd worden. Het plan houdt zich bezig met de eva cuatie van kinderen tusschen 9 en 14 jaar oud. van ouden van dagen en van zieken. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Russische basis vernield. Gisteravond baanden Finsche pa trouilles zich een weg langs vooruitge schoven Russische posten bij Hoeyen- jarvi. Zij wisten het klaar te spelen alle door de Russen bij Jordanfoss be zette gebouwen in brand te steken. Ge zien het feit, dat Jordanfoss een be langrijke Russische basis is voor twee bataljons gemotoriseerde cavalerie, die thans de meest Zuidelijke, Russische positie bezet houden, gelooft men dat deze gedurfde Finsche aanval een grooten sltag voor de Russen beteekent. Wegens het ongunstige weer heeft de Russische luchtmacht alleen verken ningsvluchten gemaakt. Het gisteren uitgegeven Finsche legerbericht meldt: In de afgeloopen dagen is het voor naamste doel van den strijd geweest de 44ste Russische divisie terug te slaan, die oprukte uit de richting Raate naar Suomussalmi. Dat is thans bereikt. De vijandelijke strijdmacht is vernietigd. Ruim duizend krijgsgevangenen wer den gemaakt en veel buit viel ons tot dusverre in handen, o.m. 102 stukken geschut, 43 tanks, 10 pantserwagens, 1 vliegtuig, 20 tractors, 278 motorrijtui gen van verschillende soorten, waar bij zich tien anti-tankwagens bevon den, gewapend met vierloopsluchtaf- weergeschut, 1170 paarden, ontelbare andere wapens en 47 veldkeukens. De zuivering van het terrein en de verza meling van den buit gaat nog voort. Aan de andere fronten was het be trekkelijk rustig, behalve de gebruike lijke activiteit van patrouilles en artil lerie. Finsche patrouilles hebben ver scheidene Russische patrouilles vernie tigd, evenals verbindingsmiddelen. Ter zee: Niets van belang. In de lucht: Zeer rustig; er waren nauwelijks vijandelijke vliegtuigen te zien. De „Times” dringt aan op spoedige hulp aan Finland De buitenlandsche hulp aan Finland. Het bedrag, dat bijeengebracht wordt door het Zweedsche comité tot hulp aan Finland, js gestegen tot 7.046.000 kronen, waarbij niet is inbegrepen het millioen, dat de „arbeidsdag voor Fin land” heeft opgebracht. De organisatie voor dierenbescher ming in Zweden heeft besloten een ambulance voor paarden naar Finland te zenden. De Britsche society of friends zal een aantal leden van haar ambulance naar Finland zenden. Twee dezer leden be vinden zich reeds in Zweden en binnen tien dagen zullen nog omstreeks 50 an dere naar Finland vertrekken. Argentinië heeft Finland 50.000 ton graan aangeboden. Finland moet voor het transport zorgen, maar het kan betalen wanneer en op welke wijze het dit wenscht. pit nummer bestaat uit VIER bladen Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct Amerika zegt steun toe Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft gunstig ge antwoord op de vraag van den Volken bond, van 18 December j l„ waarbij den leden van den Volkenbond werd verzocht mede te deelen hoe zij zich de hulp aan Finland dachten en waar bij de mogelijkheid werd geopperd, dat enkele niet-leden van den Volkenbond de actie van den Bond zouden steunen. De nota verklaart, dat de Vereenig- de Staten bereid zijn om steun aan Finland te verleenen. Men verwacht, dat de technische onderzoekingen van den Volkenbondssfaf nutteloos en dub bel werk zullen vermijden door het coördineeren van alle hulpverleening. De senator Glass heeft verklaard, dat een regeeringsleening aan Finland gerechtvaardigd zou zijn. Hij zeide „Ik zou willen, dat wij al het moge lijke voor Finland zouden doen, be halve er een leger heenzenden. Met andere woordenIk ben niet neutraal in woord en gedachte.” naamste wegen ten Noordwesten en ten Oosten van Salla. Deze aanvallen wer den gewoonlijk ondernomen na een lang en intensief artillerie-bombardement. Volgens berichten van het front zijn a> deze aanvallen onder het Finsche mitrailleurvuur ineengestort. De twee einden van den Finschen ring om Salla zijn intusschen nog niet geheel gesloten. De Russen hebben nog kortgeleden eenig voedsel en wat versterkingen kunnen aanvoeren. Het is daarom on mogelijk eenige voorspelling te doen over den duur van de operaties bij Salla. De Finsche tactiek is om zoodra de omsingeling voltooid is. verscheidene dagen te wachten alvorens aan te val len. De honger en de koude hebben reeds honderden Russen gedood, zonder dat een Finsch schot gelost is. De Russen hebben hier en daar prik keldraadversperringen aangebracht, in de hoop, dat de Finsche soldaten hierin met hun ski’s vast zouden raken. De versperring kan echter den honger en de koude niet buitensluiten. Finsche patrouilles hebben verschil lende malen een uitgedoofd Russisch kampvuur gevonden, waaromheen de soldaten in groepjes van twintig dood gevroren lagen. De soldaat, die opdracht had, het vuur aan te houden, was door de vermoeidheid en koude overmand in slaap gevallen. De Russische veldkeukens zijn voornaamste doelen der Finnen. De Gemeenteraad heeft gistermiddag z.h.s. aangenomen het voorstel van B en W. om aan de vereeniging voor huisvesting „Haagsche Tehuis voor Ongehuwden” (H.T.O.) voor elk der jaren 1940 en 1941 een bijdrage uit de Gemeentekas (van ƒ35.000 per jaar) te verleenen in het exploitatie-tekort van het tehuis aan den Rijswijkscheweg. Derde blad, pag. 3. Twee Fransche ambulances zijn gis teren in Stockholm aangekomen. Zij zullen spoedig naar Finland vertrek ken. De twee chauffeuses hebben een speciale boodschap van generaal Wey- gand voor veldmaarschalk heim bij zich. Italië zou Hongarije hulp hebben be loofd indien er een Russische aanval dreigde Er gaan geruchten over een Italiaansch-Hongaarsch militair ver bond. Eerste blad pap. 1. Het Nederlandscbe kustvaartuig „Truida" is bij de Noord-Hinder op een mijn geloopen en gezonken. De uit vier koppen bestaande bemanning is gered. Tweede blad. pag. 3. De slag vond plaats in de onmiddel lijke omgeving van de grens, waar de 44ste divisie gebruik maakte van dezelfde wegen, welke de 163ste divisie gebruikt had. toen zij in de Kerstweek eveneens vernietigd werd. Klaarblijkelijk was het de bedoeling der 44ste divisie geweest, om zich bij de 163ste te voegen. Deze laatste divisie was echter reeds 11 dagen tevoren ver slagen, zelfs nog vóór de 44ste de grens had bereikt. Zij was in Noordelijke richting gedrongen en verslagen aan den Westelijken oever van het Kianta- meer. De tactiek der Finnen inden slag tegen de 44ste divisie was in groote trekken gelijk aan die bij de overwin ning van de 163ste en in het algemeen als in dergelijke situaties. Doch het groote aantal krijgsgevange nen en de enorme hoeveelheid buitge maakt oorlogsmateriaal in deze buiten gewone zege viermaal zooveel als bij de overwinning op de 163ste divisie toonen aan, dat de Finsche omsingelings- strategie thans nog beter tot haar recht kwam dan tevoren. In drie weken tijds hebben de Fin nen drie Russische divisies vernie tigd. één bij Tolvajaervi, één bij Suomussalmi en de derde tusschen Suomussalmi en Raate. Na de nederlaag van de 44ste divisie be schouwt men te Helsinki de voor naamste Russische strijdkrachten in Finland als vernietigd. Een Rus sische divisie is 15-000 tot 18.000 man sterk. Russen met hun eigen wapens overwonnen. De 44ste Russische divisie is ver slagen voor een groot deel met behulp van oorlogsmateriaal, dat buit gemaakt was op de 163ste divisie, die een week geleden aan hetzelfde front werd ver nietigd. dat den oorlog begon, er thans in slagen zal ook den vrede te herstel len. nu nog altijd de strijdkrachten van Tsjang kai sjek niet definitief zijn ver slagen. Het heet dat de regeering te Tsjoengking gepolst werd ener vredes voorstellen van Tokio. Tenzij deze in hielden dat Japan al zijn troepen uit China zou terugtrekken, maken even- tueele vredesaanbiedingen van Japan bij de regeering te Tsjoengklng geen kans. Men meent te Tokio het middel te hebben gevonden om, ondanks het ver zet van Tsjang kai sjek, In het verafge legen Tsjoengking, toch vrede te maken in China, n.l. door de oprichting van een nieuwe Chineesche controle-regee- ring onder leiding van den vroegeren premier Wang tsjing wei. Naar uit Tokio wordt gemeld zou deze onder Japansche voogdij staan de regeering nog deze week tot stand komen Deze zou bereid zijn vrede met Japan te sluiten in de hoop, dat de massa van het Chineesche volk met Wang tsjing wei zal meegaan, hetgeen nog allerminst zeker is. In allen geval heeft men dan op papier den „vrede”. De voorwaarden welke Japan voor dezen vrede aanbiedt, omvatten de be lofte. dat de troepen binnen 2 jaar. na het sluiten van den vrede, uit Midden- en Zuid-China zullen teruggetrokken worden. Noord-China zou dus. zooals Mandsjoekwo en Binnen-Mongolië. onder Japansche heerschappij blijven. De voornaamste bepalingen van het vredesverdrag zouden de volgende pun ten omvatten: 1. Japan nationaliseert de Chineesche spoorwegen; 2. Er worden Japansche troepen in Noord-China en Binnen-Mongolië gesta- tionneerd onder de defensieve anti-Ko- taintern overeenkomst; 3 China erkent Mongolië; 4. Gezamenlijke economische ontwik keling en exploitatie van de natuurlijke Chineesche hulpbronnen. Wang tsjing wei heeft met het Ja pansche hoofdkwartier deze voorwaar den vorige maand vastgesteld. Hij zou thans met Chineesche leiders te Nan king confereeren over de vestiging van de nieuwe kwomintangregeerïng al- daar, waarna de z.g. vredes-onderhqgide- iittgen met Japan zouden beginnen. De mogelijkheid van een kabinets crisis te Tokio zou op dit oogenblik het plan om vrede te sluiten met China in de war kunnen sturen of op de lange baan kunnen schuiven. Te Tokio verluidt, dat leger Een groote hoeveelheid voor Finland bestemd oorlogsmateriaal, dat over Duitschland werd verzonden, is daar opgehouden. Het was afkomstig uit Ita lië. Duitsche kringen geven hiervan vooralsnog geen enkele rechtvaardi ging van juridischen of politieken aard. Hotel te Helsinki door brand vernield. De Zweedsche bladen melden, dat het Bristol-hotel te Helsinki vanmorgen door brand vernield is. Volgens onbevestigde geruchten zou de brand aan sabotage te wijten zijn. Te Tokio verluidt, dat leger en vloot den wensch hebben, dat de Chineesche Politiek buiten de huidige partijpoli tieke oneenigheid moet gehouden wor den Politieke kringen trekken hieruit de conclusie, dat de weermacht niet Vfln meening is. dat het lot van het ka binet Abe in verband behoeft te wor den gebracht met de ontworpen instel ling van een nieuwe regeering in China. De minister van marine heeft zulks egenover den premier tot uitdrukking gebracht. Hoe dit zij, de algemeene in druk in politieke kringen te Tokio is. dat het lot van het kabinet beslist is. De f^Ts noemt generaal Ugaki, die grooten ■‘^*”71 van het leger heeft, als toekom- nremicr. De koortsachtige activiteit j te voornaamste personen uit het >Miti«-kc leven wijst on den ernst van toestand zoo wordt uit Tokio ge- Het Japansche kabinet-Abe schijnt er t m te zullen slagen het groeiend verzet in het parlement te kunnen over winnen. De meerderheid van den Land- heeft een motie onderteekend, taarin het kabinet de eisch gesteld wordt af te treden. De oorzaken van de toenemende ontevredenheid in Japan Zi gelegen in den langen duur van den oorlog met China, die voor Japan steeds erger economische en financieele gevol gen heeft. De oorlog tegen China, welke door de Japansche legerleiding aanvan kelijk beschouwd werd als een militaire wandeling, die ongeveer 3 maanden zou duren, duurt thans reeds 2J jaar Het laatste jaar is voor Japan, ondanks de jnilitaire successen, op economisch ge bied, noodlottig geweest, daar zijn oor- logsschuld tot in de milliarden is geste gen. terwijl de overzeesche handel en de industrie, ernstig zijn geschokt De allereerste kwestie is voor Japan, dat aan den oorlog zoo snel mogelijk een eind wordt gemaakt. Het is de vraag>f Japan, Pruis Ferdinand von zu Liechtenstein in Finsche leger. Uit Helsinki wordt vernomen, prins Ferdinand von und zu Liechten stein gisteravond te Helsinki aange komen is als vrijwilliger voor het Fin sche leger. De prins weigerde een onderhoud toe te staan wel zeide hij „Denk niet, dat ik de eenige man van mijn land zal zijn. Terwijl Finland voor zijn onaf hankelijkheid vecht, kon ik niet thuis blijven” De militaire medewerker van de „Times” spoort geallieerden en neu tralen aan Finland de grootst mogelijke hulp te verleenen, zoolang het nog tijd is- Hij wijst de argumenten, dat de Russen geen groote poging zullen on dernemen voor het voprjaar en dat Finland voordien voldoende hulp zal hebben, van de hand. In de eerste plaats is het niet zeker, dat de Russen een aanval zullen uitstellen, want hoe wel het zeer goed mogelijk is, dat zij in eerste linie niet meer troepen kun nen hebben dan op het oogenblik, kunnen zij toch de uitgeputte troepen in eerste linie steeds vervangen door versche. Bovendien is het misschien in het voorjaar te laat om Finland hulp te verleenen. Zoodra de sneeuw ver dwenen is, hebben de Finnen hun grootste hulpmiddel verloren. In het Zuiden des lands duurt de winter nog drie maanden en in het Noorden nog vier en iedere hulp, welke snel wordt gezonden, is dubbel doeltreffend. Het is dwaasheid om den oorlog in Finland als een afzonderlijken oorlog te beschouwen, welke ons niet aangaat en dat het voorzien van Finland met wapenen en voorraden zeker een inter ventie van Duitschland in Scandinavië pe poging om vrede te sluiten in China De besprekingen te Venetië. Welingelichte Hongaarsche kringen verklaren, met betrekking tot de be sprekingen te Venetië, dat opnieuw is gebleken, dat de verhouding van Italië en Hongarije tot Duitschland onveran derlijk uitstekend is en dat alle geruch ten en veronderstellingen, welke hier mede in strijd zijn bij voorbaat dienen te worden terzijde gesteld. Italië en 'Hongarije hebben gevoelens van oprechte vriendschap ook ten aan zien van Zuid-Slavië. Een sterk Zuid- Slavië is eveneens in het belang van deze beide landen. Wat sovjet-Rusland betreft, onder houdt Hongarije normale diplomatieke betrekkingen met den nieuwen nabuur en voor wat Italië betreft, dit land heeft geen agressieve bedoelingen tegen de sovjet-Unie, doch getrouw aan de poli tieke tradities, van het fascisme zou et zich verzetten, tegen alle expansieve aspiraties van Oost-Europa. IIA AG sen E COURANT w OVERZICHT. Bijkantoren: Scheventngen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V Kantoorboek!,. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1