Bestrijdt KOU direct STADSNIEUWS VICKS VEREENIGING VOOR VRIJ WILLIGE VROUWELIJKE HULP SCHEVENINGSCHE VISSCHERS LEEREN ZWEMMEN HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. ’r Winkelsluiting. gaf de kamer te gaan tot een Maatschappij den Het jaarverslag. v VapoRub Onder vuur genomen en verjaagd Lofwaardig streven, dat aller steun verdient VREEMD VLIEGTUIG IN DEN OM TREK VAN DE RESIDENTIE HOOFDINGENIEUR PROVIN CIALEN WATERSTAAT GRONINGEN Als één man achter de Regeering. De afdeeling ’s-Gravenhage en Omstreken van de Vereeniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche gewes ten zal in 1940 haar eerste vergadering houden op Zaterdag 13 Januari a.s. Als spreker zal optreden dr. Th. C. Vrie zen, em. predikant der Ned. Herv. kerk en leeraar aan de Chr. H.BS. hier ter stede, met ’t onderwerp: „Uit het leven en denken der Feniciërs op grond van de nieuwste opgravingen”. De lezing zal door lichtbeelden worden verduidelijkt tatie werd over de in PLAN TOT BOUW VAN EEN FLAT GEBOUW AAN DE NASSAULAAN ZILVEREN JUBILEA BIJ DE POLITIE Op Maandag 15 Januari a.s. zullen de volgende politie-ambtenaren gedurende 25 jaar in dienst zijn van de Haagsche politie: Brigadier P. Schepenaar van den Centralen Opsporingsdienst, agent van politie-rechercheur H. van den Burg, van den Justitieelen dienst B, agenten van politie J. de Koning, A. D. Baauw en H. Bres van het bureau Prinsestraat; K. de Jong en D. Koele van het bureau van der Vennestraat; G. Tesselaar, C. J. de Ridder en S. Moen van het bureau Rijswijkscheweg; M. Koene en W. Taaie van het bureau Louise Henriëttestraat; J. J. Mieras en P. ’t Hart van het bu reau Archimedesstraat; M. Lansink van het bureau Laan Copes la; O. Ch. de Lede van den Justitieelen dienst A. en G. de Moor van den Administratieven dienst Wat onverstandig, Annie, om altijd zooveel te eten. Als je het vocrgeschreven dieet niet houdt, moet je ook niet over pijnen en bezwaren klagen. 1885 Maar moeder, weet U dan niet dat ik heelemaal geen last meer heb van aambeien? Ik ben enkele weken geleden met een Posterine-kuur begonnen; zalf en zetpillen! Dat werkt verrassend goed Geen pijn en geen enkel bezwaar. Mijn vriendin heeft het ook genomen. Ze is overgelukkig, dat ik haar den raad gaf. Uitsluitend in Apotheken verkrijgbaar. Posterine-zalf, per tube 1.60 Posterine-zetpillen, per doosje 2.25 DINER AANGEBODEN AAN VICE- ADM1RAAL A. VOS Ter gelegenheid van het aftreden van vice-admiraal A. Vos als hoofd van de afd. Materieel Zeemacht aan het depar tement van Defensie, hebben de direc ties der gezamenlijke scheepsbouwmaat schappijen hem gisteravond in Hotel Wittebrug een diner aangeboden. be- op, be- werd wer den Plannen tot oprichting van algemeen comité Op Dinsdag 16 dezer zal in het ge bouw van de Vereeniging voor Huis vrouwen in de Surinamestraat, een ver gadering plaats vinden van vertegen woordigsters van plaatselijke vrouwen verenigingen, teneinde te geraken tot de samenstelling van een algemeen co mité voor een Vereeniging voor Vrij willige Vrouwelijke Hulp. Deze organisatie zal tot doel hebben in tijden van nood daadwerkelijken steun te verleenen aan de overheid. De bij haar aangesloten leden zullen zoo volledig mogelijk worden voor gelicht op welke wijze zij hulp en steun kunnen geven. De plannen voor een en ander bevin den zich nog in een stadium van voor bereiding. Tot iets definitiefs is dan ook nog niet besloten. Op de hierboven genoemde vergade ring zal eveneens een werkcomité wor den «eformeerd. LAWAAI KRUISPUNT JOZEF- ISRAËLSLAAN-WEISSEN- BRUCHSTRAAT. De heer M. L. van Buren, Weissen- bruchstraat 45, heeft zich to* den Raad gewend met een klacht over het lawaai, dat door verkeerssignalen wordt ver oorzaakt op het bovenvermelde kruis punt. Adr. heeft hierover in Maart, April en Juni 1938 schriftelijk en mon deling geklaagd bij het hoofd van de Verkeerspolitie, waarna beloften zijn gevolgd, dat maatregelen tegen de over treders zouden worden genomen. Men deed echter niets en adr. wendde zich op 16 Mei 1939 met een schriftelijke klacht tot den burgemeester, die op 28 Juni d.o.v. beloofde een streng optre den te zullen bevorderen, aangezien in middels was geconstateerd, dat inder daad veel onnoodig lawaai door het ver keer wordt gemaakt. Dit alles heeft niet geholpen. Adr. hoopt, dat deze kwestie zoo spoedig mogelijk in den Raad ter sprake kan komen. geringer in aantal dan in voorgaande jaren, werden in 1939 in den Haag meerdere internationale en nationale congressen en vergaderingen gehouden. Aan het door den secretaris, mr. J. E. Claringbould, uitgebrachte verslag ontleenen wij, dat de kamer in het af- geloopen jaar een bedrag van ƒ20.021,25 ter beschikking stelde van totaal 55 vereenigingen, instellingen enz., die werkzaam waren op het gebied van handel en nijverheid of verkeer, nij verheids- of handelsonderwijs enz. De handelsvoorlichtingsdienst kamer verstrekte in totaal 7277 lichtingen, vorig Slotwoord. Na nog een overzicht van de werk zaamheden en de samenstelling der Kamer gegeven te hebben, eindigde de heer Verbeek als volgt: Wij gaan het nieuwe jaar in onder zeer zorgelijke omstandigheden: een oorlog tuschen de drie groote Wester- sche mogendheden nabij onze grenzen en rondom onze territoriale wateren. De Russische inval in Finland illu streert hoe een vredelievend land zon der eenige provocatie bloot kan staan aan machtsmisbruik van een sterken nabuur. De prestaties der Finnen, klein in aantal, doch groot in eensgezindheid en moed, dienen wij ons ten voorbeeld te nemen. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, er op be dacht, om deze bron van welvaart voor onze stad niet geheel te doen op drogen, versterkte haar propaganda in het eigen land op energieke wijze. Het bezoek van landgenooten aan den Haag en Scheveningen nam aanzienlijk toe. Voor de Kerstdagen en den Nieuw jaarsdag werd een bijzonder krachtige campagne gevoerd. Het resultaat was zeer groot. WIJZIGING GEMEENTE- BEGROOTING 1939 B. en W. hebben den Gemeenteraad een voorstel doen toekomen tot over brenging van het batig slot van den ge wonen dienst en het nadeelig slot van den kapitaaldienst van het dienstjaar 1938. Het batige slot van de, terzake van den dienst 1938. op de begrooting voor 1939 te verrekenen bedragen beloopt 482.367. Bij de gemeentebegrooting voor 1940 is (zooals men zal weten) er op gerekend, dat dit saldo niet ten bate van die begrooting komt, maar dat het wordt gestort in het Reservefonds van de productie-bedrijven. (Men zal zich herinneren, dat ten bate van de begrooting voor 1940 over een bedrag van 500.000 uit dit reserve fonds is beschikt.) Wat betreft den kapitaaldienst: Het totaal-bedrag der batige saldi, dat thans nog moet worden overgebracht, beloopt 2.849.044. DE BEROEPEN PREDIKANTEN BIJ DE NED. HERV. GEMEENTE Dr. J. Schoneveld te Groningen, die het beroep naar de Ned. Herv. Gem., in de residentie, in de vacature, ont staan door het emeritaat van dr. E. J. W. Posthumus Meijes, heeft aange nomen, is voornemens Woensdag 14 Fe bruari a.s. ’s avonds om 7 uur in de Groote Kerk alhier zijn intrede te doen, na te voren te zijn bevestigd door ds. D. A. van den Bosch, op Zondagavond 11 Februari. Op Zondag 4 Februari d a.v. neemt ds. Schoneveld afscheid van zijn Groningsche gemeente in de Martinikerk. Ds. C. J. Laarman te Velp, die even eens een beroep naar de Haagsche Herv. gemeente heeft aangenomen, zal de vacature van ds. G. B. Westenburg komen vervullen. Hij is voornemens om Woensdagavond 10 April in de Groote Kerk zijn intrede te doen, na Zondag avond 7 April te zijn bevestigd. Ds. J. NIERSTRASZ f Zooals reeds gemeld, is in ouderdom van 89 jaar overleden ds. J. Nierstrasz, emeritus predikant der Ned. Hervormde Kerk. Johan Nierstrasz werd 14 Juli 1850 te Maastricht waar zijn vader notaris was, geboren. Hij studeerde aan Rijksuniversiteit te Leiden en Utrecht en werd in 1875 candidaat in Groningen om 29 Augustus van dat jaar te Krabbendijke, door zijn zwager, ds. K. W. Vethake, em. predikant te Utrecht, in het predikambt te worden bevestigd In 1879 vertrok de overle dene naar Burum, welke standplaats in 1884 met Hijkersmilde verwisseld werd. In 1887 werd hij predikant te Goënga om in 1890 te Leiderdorp zijn intrede te doen. Deze gemeente heeft hij ge diend tot aan zijn emeritaat, dat hem, met ingang van 21 Juni 1921 door het prov. kerkbestuur van Zuidholland op eervolle wijze verleend werd. Ds. Nierstrasz was tijdens zijn ver blijf in Friesland lid van het Prov. kerkbestuur in deze provincie en prae- ses van het classicaal bestuur van Sneek. Tijdens zijn verblijf te Lei derdorp was hij praeses van het classi caal bestuur van Leiden. In zijn laatste gemeente heeft hij ook meerdere functies bekleed. LEGATEN. Wijlen mej. I. Jurgens alhier heeft aan de Evang. Luth. Gemeente van Leeuwarden en van ’s-Gravenhage elk een bedrag van 1750 vermaakt BAL DANSSCHOOL J. A. BRONMEYER. Nat Gonella de wereldberoemde trom pettist en showman komt a.s. Zaterdag 13 Januari op het bal van den heer en mevr. Bronmeyer zijn medewerking ver leenen. Na eerst voor de radio te spe len tot 11 uur zal hij plm. om 12 uur in den Dierentuin arriveeren. Vanzelf sprekend zal de filmartiste de croonster Stella Moya hem voortdurend terzijde staan, wat het attractieve voor dezen avond zeer zeker zal verhoogen. Een uitgebreid varieté-programma zal de rustpoozen voor de dansliefhebbers vullen, terwijl „The Swing Stars” het orkest, dat ook vorig jaar zoo’n goeden indruk heeft achtergelaten, weer zal medewerken. ONGELUKKEN TENGEVOLGE VAN DE GLADHEID Tengevolge van de gladheid hebben zich vanochtend twee ongelukken voor gedaan. Om 8 uur slipte op den hoek van de Torenstraat en Noordwaï de 19-jarige wielrijdster M. S. uit de Win- gerdstraat. Zij brak haar linker enkel en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis van de Volharding aan den Gedempten Burgwal gebracht. Een uur later kwam op den hoek van de Neuhuyskade en den Wassenaar- scheweg de 41-jarige mej. N. de K. uit de van Neyenrodestraat met haar rij wiel te vallen. Zij brak haar linker been; de geneeskundige dienst ver voerde haar naar het Diaconessenhuis Bronovo. zaamheden met betrekking tot de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 aan merkelijk uitgebreid, daar de kamer door enkele nieuwe vestigingsbeslui- ten met de practische uitvoering voor bepaalde branches werd belast. Borgstellingsfonds. Het borgstellingsfonds voor de bui tengemeenten van het district, opge richt op initiatief van de Kamer, werk te bevredigend en heeft verscheidene middenstanders uit een netelige positie kunnen redden. Vervolgens somde spr. eenige sluiten van den Gemeenteraad welke voor het bedrijfsleven van lang zijn. Hoewel Geen wachttijd-werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct dtx* ^U'd te werken ak «n pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaams warmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door dc urenlang aanhoudende, dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. U slaapt rus tig en ’s morgens is de ergste kou meestal voorbij. Ir. J. G. Schiithuis benoemd In de hedenmorgen gehouden winter- zitting der Provinciale Staten van Gro ningen is met 32 stemmen ir. J. G. Schiithuis. eerst aanwezend ingenieur bij de Zuiderzeewerken te Schevenin gen, benoemd tot hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, in de vacature wijlen ir. J. Kooper. Opruimingen. In totaal werden 38 opruimingsver- gunningen toegestaan en 19 gewei gerd, tegenover respectievelijk 72 en 25 in 1938, terwijl 43 uitverkoopver- gunningen werden verleend en 1 ge weigerd, tegenover respectievelijk 70 en 9 in 1938. Niet alleen de bijzondere tijdsom standigheden in de tweede helft van het verslagjaar, doch ook het feit, dat reeds op 11 bedrijven, omvattende 21 branches ,de Vestigingswet Kleinbe drijf 1937 thans van toepassing is. zullen hier van invloed zijn geweest. Bezwaren van bewoners van het Willemspark. Aan het thans bij den Gemeenteraad ingekomen adres van den heer S. B. W. van Limburg Stirum en zes anderen, allen wonende in de Nassaulaan en de Alexanderstraat alhier, naar aanleiding van plannen, om een flatgebouw van zeer groote afmetingen te bouwen in het Willemspark, op perceel Nassau laan no. 25, onleenen wij nog het vol gende Met ontsteltenis hebben zij verno men, dat de N.V. Pasco te Wassenaar voornemens is, op genoemd perceel een wit gepleisterd flatgebouw te plaatsen van kazerneachtige afmetingen. Het ge bouw zal in de Nassaulaan een front- breedte hebben van ongeveer 55 meter en zich aansluiten aan het bestaande schoolgebouw, dat een breedte heeft van 35 meter. Het geheele complex zal dus een breedte krijgen van circa 90 meter. De hoogte zal gelijk zijn aan die van het hooge schoolgebouw. Het geheele com plex zal volkomen den indruk maken van een kazerne, in den ouden stijl ge bouwd. Dit geweldig groote gebouw moet vol gens de plannen worden gebouwd in het Willemspark, een der mooiste ge deelten van de stad, welk park, door een speciale verordening op de bebouwing daarvan, tegen ontsiering moet, worden behoed. B. en W. hebben, aldus adressanten, gelukkig tot nu toe steeds kunnen ver hoeden, dat door niet in de omgeving passende gebouwen deze mooie omge ving werd bedorven. Het reusachtige complex, dat in de Nassaulaan zal worden gebouwd, wijkt geheel af van de andere huizen, die in he. Willemspark staan zelfs het reeds groote schoolgebouw wordt door het te stichten gebouw in omvang verre over troffen. Om dit gebouw te plaatsen zullen heel wat boomen en struiken moeten verdwijnen, daar naast het gebouw nog een rijweg moet worden gemaakt, die toegang geeft tot een lange reeks gara ges. Adressante Pasco zegt, dat zij vele boomen wil laten staan dit zal echter niet kunnen geschieden, omdat de boomen het licht in het flatgebouw zul len wegnemen. En als adressante Pasco later de boomen in stilte zou opruimen, kan het Gemeentebestuur, voor een „fait accompli” gesteld, daartegen niets doen. Adressanten zijn van oordeel, dat niet alleen bedoeld groot gebouwencomplex het karakter van het Willemspark gron dig zal bederven, maar ook, dat de door hen bewoonde huizen daarvan veel na deel zullen ondervinden, daar het hooge, witgepleisterde gebouw de zon voor hun huizen zal wegnemen, juist in de maan den, waarin men die het meest noodig heeft. B. en W. hebben bij hun beschikking van 1 December 1939 de gevraagde ver gunning geweigerd, jooals kon worden verwacht. Adressante Pasco komt thans bij den Gemeenteraad van dit afwijzend besluit in hooger beroep en daarom ver oorloven adressanten zich, den Ge meenteraad met aandrang te verzoeken het beroep te verwerpen en het besluit van B. en W. te handhaven. BEGRAFENIS J. C. VAN BAARDA Op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen werd gistermiddag het stoffelijke omhulsel van den heer J. C. van Baar- da, chef van de Administratie van de Bataafsche Import Mij. ter ruste ge legd. Van hun belangstelling gaven daarbij blijk de heeren J. W. Gisolf, afdeelings- chef D M. Postma, oud-officier K. N.O.I.L., M. Baak, employé B.I.M., J. P. Koene, oud-procuratiehouder B.P.M., J. M Ruys, oud-agent B.P.M., H. M. Bruna, afdeelingschef B.I.M., G. Vlierboom, oud- procuratiehouder B.P.M. in Ned. O. Indië, P. Bezoet de Bie, employé B.I.M., jhr. H. L. Krayenhoff als voren, J. W. Goedhart, oud-employé B.I.M., F. H. Koldert, oud- procuratiehouder B.P.M.H. M. Jansen, ambtenaar en S. P. H. v. d. Broeke, afdee lingschef Rijksbureau voor Aardoliepro- ductie, H. Wansink, employé B.P.M., ma joor J. H. Droste, C. J. J. v. d. Roest, em ployé B.P.M., L. A. v. Kempen, oud-pro curatiehouder der B.P.M. in Ned. O. Indië, C. J. en P. C. Hovius, A. W. Kant en M. Blok, zoomede verschillende dames. Met de nabestaanden kwamen in den stoet mede de heeren Ph Wierts van Coehoorn en C. C. H. v. d. Hoeven. In de aula heeft allereerst de heer E. J. Muller, directeur der B.I.M., den ontslapene, met wien hij meer dan een kwart eeuw in hetzelfde bedrijf ge arbeid heeft, herdacht. Hij heeft mede- gearbeid aan den bouw van het con cern van de Shell. Een vonk van de genie van wijlen den heer Henri De- terding, den bouwer der Shell, heeft van Baarda overgebracht op het per soneel en het past hier te zeggen, dat van Baarda een der medebouwers was. Velen hebben van zijn energie en doorzicht geprofiteerd en zijn herinne ring zal bij de B.I.M. blijven voort leven. Vervolgens sprak de heer J. C. Vonk, oud-employé der B.P.M., mede namens de Indische en Hollandsche medewer kers. De overledene was groot in zijn werkkracht. Teleurstelling bij zijn arbeid is hem niet bespaard gebleven. Met hem is een goed en gaaf mensch heengegaan. Nadat vervolgens een zwager, de heer Baart de la Faille, een kort woord van dank had gesproken, werd de kist, welke onder kransen bedolven was, grafwaarts ge dragen. De organist bracht koralen van Bach ten gehoore. met de 3-minuten VapoRub-Massage j»* Om zware kou of W hoest bij den infectie- M haard te bestrijden, moet U vóór bed-1 tijd: (D tok Vicksl VapoRub op keel en 1 borst wrijven; W daarna ook op den rug; (3) ten slotteeCTi X dikke laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Nederlands’ handhaven. God moge haar de wijsheid schen ken ons land door de talrijke moeilijk heden heen te loodsen. Veel zal nog van ons worden ge vergd, ook op financieel gebied; be denken wij echter, dat onze offers, hoe groot ook, onbeduidend zijn in verge lijking met de rampen waardoor de burgers van oorlogvoerende landen getroffen worden. Wij zullen dan de ons op te leggen lasten met berusting kunnen dragen. Ik besluit met den wensch, dat de wereld spoedig weder beschenen moge worden door de Vredeszon en dat een nieuwe vrede een rechtvaardige zal zijn. ds. Oranje, die er dat de heer Sinnema zijn leven het woord zijn Heiland in breeden kring uitgedragen heeft. De familie is zeer getroffen door de bewijzen van deel neming die haar uit het geheele land geworden zijn. De overledene zou ech ter alle hulde en dank hebben terug gewezen. Hij was een Fries met een helder hoofd, die veel gestudeerd had en mede daardoor het woord wist te vinden, dat zijn jongens in de kazerne noodig hadden. Hij stond met zijn ge bed achter hen. Zeer velen zullen hem voor de ontvangen leiding altijd dank baar blijven. Namens den kerkeraad van de Geref. kerk van ’s-Gravenhage-Oost sprak ds. de Vries woorden van dank, voor wat vader Sinnema voor de militairen ge daan heeft in het Oostelijk stadsdeel, hoewel hij nooit eenig kerkelijk ambt heeft bekleed. Van hem is een bewa rende kracht uitgegaan. Spr. besloot met woorden van troost tot de nabe staanden. De heer J. Zimmerman maakte zich tot tolk van duizenden oud-bezoekers voor wie de heer Sinnema een lichtend voorbeeld is geweest Hij was een her der die zijn schapen bij name kende en hen waarschuwde voor den afgrond die soms dreigde. Hij zal ons, aldus besloot spr. onvergetenjk blijven. Ds. Jac. v. Nes Czn. herdacht den arbeid van vader Sinnema voor het tehuis namens het bestuur en wees er op dat de overledene nog eenigen tijd heeft mogen genieten van de rust, die hij eerder verdiend had. Nog op zijn sterfbed dacht hij aan zijn jongens in de kazerne Wij kunnen hem, aldus spr., eeren, door steeds te blijven trach ten veel te doen voor de mannen van onze weermacht en hen te behoeden voor afdwaling van het voetspoor van Jezus Christus. Hierna heeft de eenige zoon, jde heer S. Sinnema. woorden van dank gespro ken voor de treffend vele bewijzen van belangstelling en medeleven die de familie in deze droeve dagen heeft mo gen ontvangen. Nadat gemeenschappelijk gezongen was van Gez. 28 „Die hoop moet al ons leed verzachten, Komt reisgenoo- ten, ’t hoofd omhoog”, enz., werd de kist uitgedragen. Aan de geopende groeve heeft ds. Oranje ten besluite het „Onze Vader” gebeden. der in- jaar 6305. Hiervan hadden 3941 inlichtingen betrekking op handelsadressen, vaktijdschriftèn e.d„ 3336 op invoerrechten, uitvoer verboden, statistieken, bijzonderheden over clearing-regelingen en het inter nationale betalingsverkeer, sanitaire voorschriften, handelsusanties en op de talrijke maatregelen, welke in ver band met de bijzondere omstandig heden zoowel hier te lande als daar buiten werden getroffen. Vooral gedurende de laatste week van Augustus en in de maanden Sep tember en October wendden talrijke belanghebbenden uit het bedrijfs leven zich tot het secretariaat om in lichtingen over moeilijkheden, welke ten aanzien van het vervoer van goe deren, zoowel in het binnenland als met betrekking tot den uit- en invoer daarvan waren gerezen. Het aantal inlichtingen, dat gedurende deze pe riode werd verstrekt, bedroeg circa 2100. In het afgeloopen jaar zijn de werk- Omstreeks middernacht ia op de Vaillantlaan een 47-jarige bewo ner van de Prinsegracht, die onder drankinvloed verkeerende, met zijn rij wiel slipte, aangereden door een hem achterop rijdende postauto. Hij kreeg verwondingen aan het hoofd en door den geneeskundigen dienst gebracht naar het ziekenhuis aan Zuidwal, BRANDJES. De politiebrandweer heeft in den loop van gisteren schoorsteenbranden ge- bluscht in de perceelen Dibbetstraat 9, Oranjeplein 102, Jacob Catsstraat 350 en Columbusstraat 20 te Loosduinen. Door een lek in het rookkanaal ont stond gistermiddag een begin van brand in perceel Stalpertstraat 66, tengevolge waarvan een vloerbint was gaan smeu len. De motorspuit Laan Copes la, bluschte het vuur met den kleinen straal. Doordat in perceel van Tuijllstraat 8 een schoorsteenpijp niet brandvrij door de zoldering was gevoerd, waardoor een raveelbint was gaan branden, moest de motorspuit Gevers Deynootweg gister avond uitrukken om het vuur met den kleinen straal te blusschen. In feite klinkt het ongeloofwaardig een zeeman, die niet zwemmen kan. En toch is het zoo. Tal van Holland sche visscherslieden, die als het zijn moet, hun mannetje staan en dë natuur krachten trotseeren, zijn de edele zwemkunst niet machtig. Het was het vorige jaar bijv, nog zoo, dat slechts 5 pCt. onzer Scheveningsche zeelieden kon zwemmen. Nimmer heeft men be grepen, dat de kennis hiervan een on misbaar element vormde van de op leiding tot zeeman. Alleen dan toch kan de visschers- man zich ten volle vertrouwd weten met het element, dat hem bestaans mogelijkheden schept. De jonge Scheveningsche bevolking wordt zich van de beteekenis te kun nen zwemmen meer en meer bewust. Dat is duidelijk gebleken toen de Christelijke Sportorganisatie Kontakt Vereeniging Scheveningen het lof waar dig initiatief nam in de zwemkunst onderricht te gaan geven. Het resultaat was, dat aan het einde van den eersten cursus aan ongeveer 300 visschers het K-V.S.-zwemdiploma kon worden uitgereikt. De eerste schrede was gezet en de animo was van dien aard, dat de ver eeniging besloot een tweeden cursus in te stellen. Dr. D. van Veen heeft gis termiddag bij den aanvang een enkel woord gesproken. In de zweminrich ting waar de lessen worden gegeven heeft hij in gloedvolle bewoordingen het groote nut hiervan uiteengezet en een beroep gedaan op allen, finan- cieelen steun aan de vereeniging te verleenen, teneinde het mogelijk te maken haar streven te kunnen voort zetten. Zoowel de Christelijke als de Mo derne bond van transportarbeiders en de Reedersvereeniging hebben van haar sympathie door geldelijken steun doen blijken. Doch helaas, het is niet voldoende. „Particulieren”, aldus dr. van Veen, „die met zooveel smaak hun Holland sche nieuwe verorberen, dienen te helpen. Haringeters van Nederland steunt En inderdaad, hier moet geholpen worden door een ieder, die den Sche- veningschen visscher een warm hart toedraagt. Vooral nu hij zich heeft losgemaakt van een verkeerden sleur, gebaseerd op gebrek aan inzicht. Wekelijks wordt er bij groepen van 25 onderricht gegeven. Verrassend was het gistermiddag ook tal van vertegen woordigers der oudere generatie op te merken. Zij hadden zich losgemaakt van een vaische schaamte, vastbesloten in te halen, hetgeen zij op jongeren leeftijd verzuimd hadden. De „pierebak” was geheel gevuld met zwemlustigen, de kurken om. Eerst volgde een ademhalingsproef. „Hoof den onder water” stentorde de in structeur en vooral de oudjes kwamen een weinig lila aangeloopen weer boven. Op de eerste les hebben zij al heel wat opgedaan. De befaamde hengel had ook tal van klanten te verwerken. Er werd aan gesparteld, dat het een lieve lust was- Hoe de actie van de K.V.S. inslaat bewijst wel de animo onder de vele reeds gediplomeerden, om zich in het reddend -wemmen te gaan bekwamen. Dat is zeker, allen die zich voor den cursus hebben opgegeven, zijn ware zwem-enthousiasten geworden. En dien kant moet het uit. Later hetgeen Gode moge ver hoeden in ure van gevaar zullen zij er profijt van trekken. Hoevelen zullen dan wellicht terugdenken aan de K.V.S.-cursussen, welke het hun moge lijk maakten het veege lijf te redden. Voor hen, die zich geroepen voelen de vereeniging te steunen, vermelden wij het gironummer, t.w. 281332. Naar aanleinding van een verzoek van B. en W. om advies betreffende de uitbreiding van het tijdvak, waarin de winkels in het badcentrum geopend mogen zijn, heeft de kamer een en quête ingesteld bij de winkeliers, die gebruik zouden kunnen maken van de mogelijkheid hun winkels langer geopend te houden. Zij heeft alle winkels aan den Strandweg, de Palacestraat, het Ge vers Deynootplein, de beide zijden van den Gevers Deynootweg tusschen het Gevers Deynootplein en de Harsten- hoekstraat, alsmede aan het gedeelte van de Kijkduinschestraat (L.) tus schen de Duinlaan en het strand daarin betrokken. Het betrof hier 40 winkels, waar onder sommige aan eenzelfden eige naar of combinatie toebehooren, zoo- dat het onderzoek zich uitstrekte over 29 ondernemingen. Op grond van de gehouden enquête als haar oordeel te kennen, dat het wenschelijk is wijziging van winkelsluitingsverordening, zooals eerste instantie door de N.V. Exploi- Scheveningen gevraagd, n.l. om het tijdvak, waarin de winkels in het badcentrum geopend mogen zijn (op de eerste vijf werkdagen der week van 522 uur en op Zondagen van 922 uur) te be palen van 1 Mei tot en met 31 Augustus. De Regeeringspersdienst meldt Hedenochtend in de vroegte is in den omtrek van den Haag een vreemd vliegtuig, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, onder vuur genomen en verjaagd. 9 BEGRAFENIS H. SINNEMA Onder belangstelling uit breeden kring is gistermiddag op Nieuw Eik en Duinen ter ruste gelegd het stoffe lijk overschot van den heer H. Sinnema, die tal van jaren huisvader van het Geref. Militair tehuis hier ter stede is geweest. Tevoren leidde de wijkpredikant, ds. L. Oranje Czn., predikant te ’s-Graven hage-West, aan het sterfhuis een rouw dienst. Op de begraafplaats merkten we op, een deputatie van den kerkeraad van de Geref. Kerk van 's-Grn»-enhage-Oost be staande uit de heeren ds. F. de Vries en ouderling A. de Jona Ezn., idem van het bestuur van het Geref. Mil. Tehuis, bestaande uit de heeren ds. Jac v. Nes Czn., voorzitter, mr. H. 4e Boer, secreta ris, P. Kleijn en J. de Zwaan, alsook een groot aantal bezoekers en oud-bezoekers van het tehuis, onder wien kapt. H. de Lange. In de aula voerde ais eerste spreker het woord ds. Oranje, op wees dat de heer steeds in zijn leven het van Beseffen wij onze plicht, als één man achter onze Regeering te staan en alles te vermijden, wat haar zou kunnen bemoeilijken in haar streven onzijdigheid strikt te Ie te Verlaagde Prijs 90 ct

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10