haagsche courant HET VAN ONDERGANG MOTORSCHIP Op eenzamen post „TRUIDA” BINNENLAND Woensdag 10 Januari 1940. Bemanning in de hoofdstad aangekomen Een zeer voorspoedige redding voor VIJFDE BLAD. Re mijnontploffing te Huisduinen de schade geeft rente- Nederland tijd, want de de van ver- FEUILLETON. (Nadruk verboden tijd met gebogen hoofd. HOOFDSTUK XIII. te ont- z«n mor‘d vertrokken tot De kans. te voor- en luid. Was zich wel koelte toe... (Wordt vervolgd). moest gaan, omdat Uitvaart graaf van Aldenburg Bentinck 660 flesch whisky Achilles Minister van Sociale Zaken in Noord-Brabant grijns. Ysot stond op. Zy was zichzelf nu pe gemeente den Helder loos voorschot. No. 17463. „Amstelflora”. In verband met het feit, dat het ge- heele R.A.I.-gebouw voor defensie-doei- einden in gebruik is. zal de tentoonstel ling Amstelflora van 1525 Maart a.s. gehouden worden in de Apollohal te Amsterdam. tenaren in dat bedrijf tot een salarisre geling te geraken en deze bij de collec tieve arbeidsovereenkomst te doen op nemen. De stand van zaken in de loon positie van het personeel gaf redenen om de loopende acties terzake loonsver hooging aan te vullen en verdere stap pen vast te stellen. Tevens werd besloten om het 10-jarig bestaan dezer vakgroep, welke in dien tijd tot een ledental van meer dan 1000 steeg, op de a.s. jaarvergadering te Nij megen op 2en Paaschdag, 25 Maart a.s feestelijk te herdenken en deze viering van het eerste decennium in filmopna men vast te leggen. voldoende benzine meer hadden, zoodat zii tot een noodlanding gedwongen wa ren. Het toestel is door de gendarmerie on der bewaking genomen. De Belgische militaire autoriteiten en de consul-gene- raal der Nederlanden hebben zich der waarts begeven. Daar het hier een neutraal vliegtuig betreft verwacht men, dat het weder zal mogen vertrekken. Uit den koers geraakt Belga meldt uit Brussel: Gisteren in den laten namiddag is een Nederlandsch militair vliegtuig met een piloot en een waarnemer, beiden officier in het Neder - landsche leger, genoopt tot het maken van een landing bij het station van Wil- marsdonck. Het toestel heeft zich zonder moeite en zonder eemge schade op den beganen grond kunnen begeven. De in zittenden zijn ongedeerd. Zij hebben verklaard, dat zij zich had- over, stuur- be- 27. minis- inge- beide en Ne- Noodlanding van een Nederlandsch militair vliegtuig in België S. D. A. P. Het gewone congres van de SD.A.P. zal dit jaar niet worden gehouden. Voor de in de plaats daarvan te hou den vergadering van den partijraad heeft het partijbestuur, zoo meldt de Arbeiderspers, Zaterdag 13 en Zondag 14 April vastgesteld. Contingenteering van vleesch. De contingenteering van vleesch zal met ingang van 16 Januari voor den duur van een jaar worden verlengd. Zijn stem stierf weg. Ysot ging naar de deur, die zich wijd en bijna automatisch opende en wandelde de ijzige gang door, onaf zienbaar en donker. Haar hoofd voelde leeg. Haar hand brandde van Hauser’s kus. Nieuw lid der Eerste Kamer Als opvolger van het overleden lid van de Eerste Kamer, den heer L. F. J. M. van Voorst tot Voorst, heeft het Cen traal Stembureau tot lid van dit college benoemd verklaard, den heer H. C. Nij- kamp te Enschedé. Veilig aan boord van de „Friso”. Van de „Friso” af had men het on geluk zien gebeuren. De motorschoe- draaide voorzichtig bij en tienmi- de ge- Spr. heeft hoop, dat een en ander tot een bevredigende oplossing komt. Zonder hoofdelijke stemming besloot tenslotte de raad het gevraagde cre- diet te verleenen. warring van het oogenblik... zoomaar onverwacht een mooie vrouw moeten... Achilles onderbrak zjjn van buiten geleerde redevoering en wierp een af- weer meester. Het bezoek aan instellingen ten behoeve van de jeugdwerkloozen. Omtrent het bezoek van den minister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tem pel, aan eenige instellingen ten behoeve van de jeugdwerkloozen te Eindhoven en 's Hertogenbosch, vernemen wij nog het volgende Te Eindhoven, waar de minister gisterochtend vertoefde, vergezeld van de heeren Meyer de Vries, Regeerings- commissaris voor de Werkverruiming, ir. R. A. Verwey, directeur van den Rijksdienst voor de Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling en N. H. de Graaff, hoofdcontroleur voor de jeugdzorg, werd een langdurig bezoek aan de jeugdregistratie gebracht. Een korte bespreking met B. en W. ging hieraan vooraf. De minister liet zich op het bureau van de jeugdregistratie voorlichten door mr. Werner, directeur van den Sociaal-Economischen dienst aldaar, en door enkele andere heeren, die inlichtingen verschaften omtrent de werking van het stelsel der jeugd registratie ter plaatse. De geheele niet- schoolgaande jeugd van 14 tot 21 jaar te Eindhoven wordt practisch door deze jeugdregistratie bereikt. Opvallend is het, dat van de zijde der werkgevers zeer groote medewerking wordt ver leend en dat het overgroote deel van hen alleen aan die jongelui plaatsing verleent, die bij de jeugdregistratie staan ingeschreven. Door het werk van het bureau der jeugdregistratie is tevens bereikt, dat zeer velen deel nemen aan allerlei werkzaamheden, welke voor de jonge werkloozen wor den georganiseerd. Tijdens het bezoek van den minister waren verschillende jongelui op het bureau aanwezig, zoo dat de minister zich practisch kon ver gen hebben. Maar de alcohol... de ver- vasthield. De reus stond daar nog al- maar hij had een vroolyke C. W. J. van Sierenberg de hoofdinspecteur van den arbeid, mej. J. E. Cieremans, inspectrice den arbeid, het woord voeren. Centrale Bond van Spoor- en Tramweg personeel. Zondag vergaderde het bestuur der vakgroep A.T.O., van Gend en Loos-per- soneel te Utrecht met het dagelijksch bestuur van den bond. Als gevolg van d- bespreking van een rapport der sala riscommissie werd besloten opnieuw vrouwschap van „De Ijsclub” te Leeuwarden. Naar wij vernemen, heeft H.M de Ko ningin het beschermvrouwschap aan vaard van de Koninklijke vereeniging ,.De IJsclub te Leeuwarden. Hare Majesteit is eerelid de?er eeniging. Help mij even, zei ze lachend en reikte hem de shaker. Hauser keek haar uitdrukkingsloos in de oogen, nam den beker van haar aan en schudde haar onbeholpen. Hij moet ontwaken, bad Ysot vu rig, hij moet spreken. Ik moet hem aan het praten krijgen. Waarom staart hij zoo? Zij kon den blik van die oogen niet langer verdragen. Ik had niet moeten komen, ik had niet met hem moeten eten. Uit! het moet uit zijn! dacht zij en terwijl de woorden moeilijk over de lippen kwa men zei ze: Zoo moet u dat doen... Ze greep naar den beker en raakte zijn hand aan. Hauser liet den beker vallen. Hij greep haar hand, draaide die met de palm naar buiten en begroef zyn mond in het zachte, witte vleesch. Ysot trok haar hand terug. Het was alsof een gloeiende stempel in haar hand gedrukt was. Pijnlijk voelde ze den druk van zijn tanden. Ze draaide zich om en liep naar het midden van de kamer. Zij schreeuwde van angst en weerloosheid, haar hand brandde, ze schreeuwde en schreeuw de maar er kwam geen geluid over haar lippen. Hauser hief het hoofd op. Hij stond op en liep naar den tegenovergelegen kleine zilveren bekers, hoek van de kamer, zoo ver mogelijk zóó, dat haar schouders schokten. Ysot lachte tot ze niet meer kon. De kamer danste voor haar oogen. Ze snakte naar adem en ging op haar bed zitten. Telkens brak haar lach op lachen uit, probeerde nog, het tegen hy te houden, maar tevergeefs. Onmo- O’Murphy gelyk. Ze lachte van ganscher harte, niet 7HC1 o f hnnf nnk HIJ». van haar weg. Het was onheilspellend stil in de kamer. Een heelen tijd... Toen zei Hau ser toonloos: Ik hoop, dat u mij vergeven wilt. U zult mij, hoop ik, begrijpen, als ik u verzoek, my alleen te laten, morgen zal ik... ner nuten nadat de bemanning van „Truida” in de reddingboot was gaan, kon zij veilig aan boord van de „Friso” worden genomen. Later op den middag passeerde de „Tiberius” van de K.N.S.M. op de thuisreis. Opnieuw gingen de schip breukelingen in een reddingboot, doch nu om op dezen stoomer te komen, welke hen in den afgeloopen nacht in Amsterdam aan wal bracht. Wij zeiden alhet is een sober ver haal, dat de kapitein ons deed So ber, maar niet minder tragisch voor deze menschen, die thans alles hebben verloren. Wij vroegen den heer Pink ster nog, of hij de mijn heeft gezien en of de plaats van het ongeluk op de kaart als gevaarlijk stond aangegeven. Geen van beide was het geval. Volko men onverwacht onderging de „Trui da” het lot van zoovele schepen, wel ke ook thans nog in deze uiterst moei lijke omstandigheden de zeeën blijven bevaren,. Het is niet de eerste reis van den kapitein onder de oorlogsomstandig- uienwerKing. van zoo heden, welke zoo ongelukkig eindigde. belang in tijden want de heer Pinkster is sedert tember blijven doorvaren. Zestien jaar lang beoefent hij reeds de kleine han delsvaart met kustvaartuigen. Toch bleef er ook hier plaats voor blijdschap, omdat de zooveelste scheepsramp zonder verlies van men- schenlevens mocht geschieden. Over eenigen tijd zullen deze man nen weer uitvaren, omdat zij van hun arbeid op zee, welke thans zoo onnoe melijk zwaar is, moeten leven. Neen, ik ben niet meer boos, zei ze en reikte Achilles de hand, welke hy probeerde te kussen. Maar snel, in Plotseling drong het komische van deze twee eigenaardige „ridders” tot Ysot door. Zij keek hen beide eens aan. De kleine stapte trots als een haan heen en weer; Ysot maakte zich zelf vroolyk bij de gedachte, dat hij hij* ieder oogenblik kon gaan kraaien. De andere was precies een beleedigde oli fant. Ja, nu wapperde hy met zyn Ysot zat op haar kamer en voerde niets uit. Zy wachtte waarop? Aan haar pols tikte zonder ophouden haar horloge. Een dag ging voorby. Nog twee uur van den middag lagen voor haar. Wat moest zij doen? Hoe gauw zou de Afrikaansche nacht alweer aan breken, een nacht, die geen scheme ring kende, maar altyd plotseling kwam, vooral na zulke brandend heete wolkelooze dagen. En zij had nog niets bereikt... Staat u toe, dat wij binnenko men? vroeg onverwacht een scherp ge accentueerde stem vlakbij Ysot. Zij wendde het hoofd om. Voor haar stond de kleine Griek in een hooggesloten uniform. Hij had een hand groetend aan de slaap gebracht en boog met een haast eerbiedige be leefdheid. Achter den Griek stond de lersche reus. Hij was verlegen. Hij boog het blonde hoofd met het keurig gescheiden haar en hield zijn oogen neergeslagen. Ysot nam beiden eens op. Blijkbaar dreigde er geen gevaar. Zy knikte Achilles Daskalopoulos boog nog maals en trad het vertrek bnnen. Wilt u niet gaan zitten Moe OP - - b- vallige beweging naast hem staa neert. In den namiddag bracht de minister een langdurig bezoek aan de centrale werkplaats voor jeugdwerkloozen in den Bosch, waar hij door B. en W. werd voorgelicht. Deze werkplaats, waar zeer vele jonge werkloozen een arbeidsveld hebben gevonden, bestaat uit 3 afdeelingen: metaalbewerking, tim meren en schilderen. Ook hier valt te constateeren, dat in toenemende mate de werkgevers gebruik maken van de diensten van hen, die door deelneming aan de centrale werklaats hebben be wezen, dat zij in tijden van werkloos heid hun vakkennis hebben willen ver meerderen. De algemeen leider, de heer van Kaathoven, had tevoren een uiteenzetting gegeven van de werkwijze in de centrale werkplaats, waarin op het oogenblik 112 jeugdige werkloozen zijn geplaatst. Met den trein van 3.45 uur heeft minister van den Tempel ’s Hertogen bosch verlaten, uitgeleide gedaan door burgemeester van Lanschot. V^ie is aansprakelijk voor ineen te slaan, thans past ons een woord van dank en diepgevoeld ver trouwen. will deze handen elkander gevonden hebben." tafereel als dit, dat terzelfdertijd en vor- opent een we- derzijdsche bereidheid om de handen te slaan, thans past -4 en diepgevoeld Fabrieksarbeid van vrouwen en de arbeidsinspectie. Het hoofdbestuur van de Ned. eeniging voor vrouwenbelangen en ge lijk staatsburgerschap zal zijn winter- conferentie houden op Zondag 14 Januari e.k. te Utrecht in hotel Het Kasteel van Antwerpen". Het onder werp, dat behandeld zal worden, luidt den vergist in den koers en dat zij geen „Fabrieksarbeid van vrouwen en meis jes en de arbeidsinspectie”. i Hj v Op deze conferentie zullen de heeren KoilnKln aanvaardt bescherm- Boer, en van voor bij de boeg aan stuurboord zijde. Het scheepje van 176 ton werd als het ware uit ’t water ge licht en maakte oogenblikkelijk zwaar slagzij, waarna het begon te zinken. Drie leden van de be manning bevonden zich aan dek de kok, die beneden was, kon slechts met de grootste moeite het dek bereiken. De anderen hadden inmiddels de reddingboot, welke aan bakboord lag, gereed gemaakt. Het schip helde zóó sterk dat de reddingboot over boord in het water terecht kwam. Het was juist op „Truida” zonk binnen vijf minu ten Hü staarde haar aan en antwoordde niet. Precies, dat bestond toch nog. cocktails en bars, al dat leege gedoe Zii nam twee 1.- vulde die met allerhande '"^ed’enten zette ze op elkaar en schudde. Rap gingen haar handen heen en weer. Wilt u mij niet helpen? vroeg zy. het niet netjes was, na elven nog bij een jonge studente op bezoek te zyn?... Die klok sloeg allang niet meer... Hoe veel jaren waren intusschen al niet voorbijgegaan, hoeveel honderden da gen? Hauser sloeg zijn oogen op. Zijn blik viel op het gelaat van de vrouw, die tegenover hem zat. Waarom bent u zoo stil, comman dant? vroeg Ysot met zachte stem. Den geheelen tijd had ze naar zyn gezicht zitten kijken, h,^t gezicht van een man en toch nog van een jongen, trekken, doorgriefd van verdriet, een groot, nameloos verdriet. Haar blik viel op zijn handen, lange bruine, doch zeldzaam doorschijnen de handen, die een geheel eigen leven hadden, iets trokken en af en toe beef den. Ze keek in zyn oogen en schrok. Die oogen waren grijs, zij schitterden en werden zwart er gloeide een vlam in op, een wild brandend vuur, dat dadelijk weer doofde, Ysot’s hart sloeg zwaar zij bang? Mag ik een cocktail voor u mixen? vroeg ze en dwong haar oogen, vroo- lyk te zijn. wees Ysot op een smalle bank. Achil les boog opnieuw: Vergunt U ons allereerst te vra gen of U nog bbos op ons bent. Wij zijn ons er zeker van bewust, dat wij ons niet heelemaal behoorlijk gedra- stond en met twee handen zijn buik nieuw door en zy kreeg er bijna tra nen van in de oogen. Toen de sluier voor haar ongen ein delijk wat optrok, zag zij Achilles, die brullend van het lachen voor haar De samenwerking tusschen en België Het laatste nummer van bet Bel- gisch-Nederlandsche Handelscverzicht, orgaan der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxem burg, herinnert aan het bezoek van den Komng der Belgen aan Koningin Wilhelmina, bij welke gelegenheid het de foto uitgeeft voorstellende Koning Leopold III temidden der Nederland- sche Koninklijke familie. Het begeleidend artikel zegt „Verleden jaar hebben wij te dezer plaatse de komst van 1939 begroet in het licht van de kracht, welke groeien kan uit de samenwerking der lage landen aan de zee Belgi® 1 derland. Wederzijds leefde het verlangen- handen meen te slaan, omdat de vor sten van beide landen de noodzakelijk heid daartoe innig beseften; nu schrij ven wij een jaar later en in de foto, welke ter gelegenheid van het jongste bezoek van Z.M. Koning Leopold aan H.M. Koningin Wilhelmina in ’s-Gra- venhage werd gemaakt zien wij de verwerkelijking van de toenadering tusschen beide landen op even Ko ninklijke als indrukwekkende en ont roerende wijze gesymboliseerd- Vonden wij ooit de Nederlandsch-Belgische sa menwerking. van zoo intens en wezen- i van economische Sep- depressie, oprechter gekarakteriseerd jaar dan in fotographische weergave van een 1 een wereld van vredig geluk stelijke waardigheid voor ons Eens konden wij spreken van Een krans met violen en tulpen van den ex-keizer. Op plechtige wijze is gistermiddag het stoffelijk overschot van Godard John George Charles graaf van Alden burg Bentinck, die in November 1918 gastvrijheid verleende aan keizer Wil helm, toen deze zich door de in Duitschland opkomende revolutie ge noopt zag de vlucht naar ons land te nemen, in het familiegraf op de Oude Begraafplaats te Amerongen bijgezet. In de galerij van het Kasteel Ame rongen werd een rouwdienst gehouden onder leiding van ds. W. Barbas, Ned. Herv. predikant te Hengelo, die een zoon is van den vroegeren predikant te Doorn, onder wiens gehoor de ex- keizer zich zoo vele malen heeft be vonden. De echtgenoote van den ex-keizer, prinses Hermine, had Vrijdag ten sterfhuize bloemen gebracht, zoomede een brief van den ex-keizer, waarin deze zijn deelneming had betuigd en medegedeeld, dat hij wegens ver koudheid de kamer moest houden en derhalve tot zijn leedwezen verhin derd was, de teraardebestelling bij te wonen. Als vertegenwoordiger van den ex- keizer bij de uitvaart trad Oberst-Leut- nant von Dommes op. terwijl een groo te krans met witte violen en tulpen en met een lint, waarop de letters W. en H„ de gevoelens van sympathie van de bewoners van Huize Doorn vertolkte, gewissen, hoe deze organisatie function- Deze krans had bij de baar de eere- plaats verkregen en daarnevens waren er nog ongeveer 70 bloemstukken van familie, vrienden en relaties van den overleden graaf. De ordeteekenen van den ontslapene waren op een blauw kussen gedeponeerd en diens zwaard van de Johanniter-orde was op de kist gelegd. Op het orgel bracht de heer A. Bos een fantasie uit Psalm 103 ten gehoore. Tijdens den rouwdienst werden verder de gezangen 83, 22 en 269 gezongen. Ds. Barbas hield zijn toespraak naar aan leiding van Johannes 3 vers 16. Na den dienst begaf de rouwstoet zich naar de ongeveer een kwartier van het kasteel af gelegen begraaf plaats, welke afstand te voet door de familieleden en vrienden werd afge legd. Voorop ging de opperjager in uniform, terwijl pachters de baar droe gen. Tot de belangstellenden behoorden de commissarissen der Koningin in de provincies Zuid-Holland en Utrecht, resp. jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en jhr. mr. dr. L’ H N. Bosch ridder van Rosenthal, Staatsraad mr. Kan, oud-burgemeester van Tuyl van Se- rooskerken, oud-burgemeester jhr. van Weede, kolonel jhr. van Loon, luit.- kol. Reeser, majoor Richter, mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye. jhr de Jonge van Zwijnsbergen, de burgemeester van Amerongen, jhr. H. stappen te doen, teneinde voor de amb- van den Bosch met eenige andere ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur en eenige deputaties van kerke lijke en maatschappelijke instellingen. Jhr. H. van den Bosch schetste de verdiensten van graaf Bentinck voor zijn gemeente en zeide, dat Ameron gen veel aan den ontslapene had te danken, die ook voor spreker persoon lijk een getrouw medewerker is ge weest. De jongste zoon, graaf Carlos Ben tinck dankte voor de laatste eer, aan wijlen zijn vader bewezen. Om ruim half twee hedennacht meerde het stoomschip „Tiberius” van de K.N.S.M. aan de Surinamekade te Amsterdam en zoodra het trapje ver binding met den wal had gekregen, klommen de vier jongemannen, die hun schip met alles wat zij aan boord hadden, door een mijnontploffing had den verloren, op de Amsterdamsche- kadé. Het was venijnig koud, een ijslaag bedekte de kade en onopgemerkt, zoo snel mogelijk, vertrokken de schip breukelingen in de richting van oe stad, waar zij bij vrienden of kennis sen een onderdak zouden vinden en een bed na een vermoeienden dag. Toch hadden zij gelegenheid hun er varingen te vertellen. Het was slechts een sober verhaal, gedaan met korte woorden, volgens den aard van de Groningers. Kapitein Pinkster vertel de, dat hij Maandagochtend uit Koog aan de Zaan was vertrokken met een lading stijfsel voor Londen. Aanvan kelijk verliep de reis uitstekend, het weer was goed en de lucht helder. De kapitein beschikte over kaarten van de zónes, welke door mijnenvelden ver sperd zijn. Toch zag de bemanning in den loop van Maandag verscheidene drijvende mijnen, welke evenwel voor de „Truida” geen gevaar opleverden. Gisterochtend, ongeveer half acht, be vond het schip zich op 51 graden 27 minuten Noorderbreedte en 1 graad 50 minuten Oosterlengte, hetgeen wil zeg gen ongeveer 30 mijl voorbij de Noordhinder. De motorschoener „Friso”. toebe- hoorende aan den heer Kugkist te IJmuiden. passeerde op dat oogenblik de „Truida”, welke niet zoo snel liep. Geweldige ontploffing. Jüen kwartier later deed zich plot seling een geweldige ontploffing ging wees ny op u Murphy, die nog -Was direct heel huiselijk altijd zijn oogen niet had opgeslagen. j?an ZIt*n De ’tyve beleefde hou ding, weke hem verveelde, was plot seling van hem afgevallen. HÜ tfok een verrukt gezicht: - Jota Haig- Staat U toe? Hy nam de flesch, verwijderde zorgvuldig het staniol. Daarna sloeg Vlakke hand °P den bodem van de flesch. De kurk sprong eruit. 2«n neus boven de i MOVgCOWgU en vul- 12 l_^eede gebaren de kleine zil- Op onze nieuwe vriendschap! zei 1 en hief zjjn gla8; hy trapte °P zÜn teenen. Doe toch u/ondHZ°C siste hÜ en wendde zich toen weer tot Ysot, stra lend van mendelykheid. wachtenden blik op Ysot. De oorlog... ging hy zuchtend verder, U begrijpt ons hopelyk, mademoiselle... wn.iue- «-■.> dig beterschap, in het bijzonder die J.eru.®' Zij glng naar haar koffer en groote lobbes daar. Met een onverschillige handbewe ging wees hij op O’Murphy, die- De redding van de vier leden van de bemanning van het motorschip „Truida”, dat gisterochtend, zooals gemeld, op de Noordzee op een mijn is geloopen, is wel zeer voor spoedig verloopen. terwijl de be manning daarenboven door geluk kige omstandigheden snel in het land terug was. Ur. Colijn te Rome Dr. H. Colijn bevindt zich sedert Za terdag te Rome. Zijn reis houdt in da eerste plaats verband met de organisa tie van het Centrale Comité voor finan- cieele en economische aangelegenheden, waarvan onze oud-minister-president tot voorzitter werd gekozen. Daar dit co- I mité slechts in los verband met den Vol kenbond staat, schijnt men op medewer king ook van Italië te rekenen, althans ver- te h0pen ^maast mag men aanne- I men. zoo schrijft de N R Crt> dat dr. Colijn met belangstelling zal kennis ne men van de door Italië gevolgde politiek, vooral wat de Italiaansche pogingen tot herstel van den vrede in Europa be treft De collectieve arbeid»overeenko«ut de sigarenindustrie De bedrijfsraad voor de sigaren industrie heeft een verzoek tot ver tn- dendverklaring van de bepalin#en v de collectieve arbeidsoverci'nk,'rn® voor die industrie ingediend, stre‘t e de tot het tegengaan van de torPassin“ van deelarbeid bij het mak1’0 va^ bosjes en sigaren. Dit verzoek me daarbij behoarende stukken lifri e met 27 Januari a.s. voor belangbeb en den ter inzage op de bureelen van districtshoofden der Arbeids’nsPcrtl® te Amsterdam, Haarlem, ’s Gravenhago, Rotterdam. Utrecht, Breda, Maastricht Arnhem. Deventer en Groningen> 'f0 bij het departement van Social® Zaken zijn afschriften verkrijgbaar. Bezwaren tegen inwilliging van doeld verzoek kunnen vóór of °P Januari a.s. schriftelijk bij den ter van Sociale Zaken worden bracht. 17) Hij nam haar eens op, maar sloeg direct zyn oogen weer neer. Haar gol vend haar glansde goudachtig, haar bewegingen waren sierlyk en vrouwe- Ujk... Hauser trok zich geheel in zichzelf ^ug, als een slak in zyn huis. Hy ademde rustig en voelde zich omgeven door een yzeren pantser; zyn gezicht verstarde, toen hy zich aan tafel zette. Ysot had allerlei blikjes neergezet. Hij keek geboeid naar het spel van aar handen, die zachtjes een bord byschoven en dat met allerlei bonte sPÜzen vulden, kleine porties, donkere augurken en kleurige mayonnaise. Het ord vulde zich en straalde een heer- ujk en verkwikkend aroma uit. Ook in Berlyn had eens was e tien of honderd jaren geleden? ®en blonde vrouw, met goudglan- ®n haar, gracieus haar handen be- °8en ®n zjjn bord gevuld, dat glansde et licht van een gezellige sche merlamp... Sloeg er toen niet een klok elf uur, elf, in la 2°odat h(j heen De raad der gemeente den Helder heeft besloten om aan de N.V. Zeebad Huisduinen, welker hotel en villa’s te Huisduinen door de mijnontploffingen op 30 December j.l. groote schade op liepen, een renteloos voorschot te ver leenen van ƒ7000 om deze schade te doen herstellen. De N.V. Zeebad Huisduinen, aan wie de gemeente den Helder in den loop der jaren reeds voor meer dan een ton aan leeningen verstrekte, waarvan al sinds jaren de rente en aflossing we gens de slechte bedrijfsuitkomsten niet meer betaald konden worden, was niet in staat de geleden schade zelf te bekostigen. Alleen de glas-schade be loopt al /1150. Daar de gemeente bo vendien aansprakelijk is voor de 5 rente aan de aandeelhouders der N.V., welke rente de gemeente al sinds ja ren betaalt c.a. ƒ3500 per jaar was het indirect een gemeentebelang, dat de N.V. zoo spoedig mogelijk in staat gesteld werd haar bedrijf voort te zetten. In den raad werd deze wenschelijk- heid ingezien, doch men vroeg zich af. wat er gebeuren moet, als een derge lijke ontploffing zich nog eens voor doet Men vroeg voorts, waarom het be drag renteloos te leenen en niet ook andere getroffenen te Huisduinen tege moet gekomen. De heer Bot was van meening, dat het explodeeren van de mijnen tegen dijk en pieren voorkomen kan worden en hij wenschte bij de overheid aan te wees erop, dat een groot gedeelte van dringen op maatregelen daartoe. Hij den Helder vlak tegen den dijk aanligt en dat ook in andere wijken dergelijke schade door tegen den dijk explodee- rende mijnen kan worden aangericht. De heer Ran stelde een collecte voor, in navolging van Texel, waar uit par ticuliere bijdragen de schade, toege bracht door de mijn-ontploffing te Oudeschild, grootendeels hersteld kon worden, dank zij het particulier initia tief. De burgemeester voelde niets voor een collecte. Liever zag hij. dat de be lastingbetalers voor de schade zouden opkomen. Hij wees erop, dat drijvende mijnen, althans de Nederlandsche mij nen, niet behooren te ontploffen, deze mijnen, die Nederlandsche mijnen wa ren, zooals uit de bewijsstuken. die bij B. en W. ter tafel aanwezig waren, blijkt, en naar spr.’s meening is dan ook de Staat aansprakelijk voor de schade. Juist omdat de gemeente bij de N.V. Zeebad Huisduinen financieel geïnte resseerd is, stellen B. en W. voor dit renteloos voorschot van ƒ7000 te ge ven, ofschoon het college er niet en thousiast voor is. Het college is dan ook voornemens zich tot het Rijk te wenden met het verzoek maatregelen te treffen, waardoor voorkomen wordt, dat ontploffingen als deze zich herha len, juist, omdat een groot gedeelte van den Helder in de onmiddellijke nabij heid van den dijk ligt. Het gaat niet aan de burgerij voor eventueele scha de te laten opkomen. Aan andere inwoners van Huisdui nen werd totaal 1300 schade toege bracht, 600 van deze schade kan door de betrokkenen niet zelf betaald wor de en het college heeft zich daarom tot het fonds voor bijzondere nooden gewend, om in dezen tegemoet te komen. Wy beloven ootmoe- P10tselir‘feri schrik trok zy haar arm haalde schyn. vlakke hand De kurk sprong eruit. 1 flesch Éi- w v v y neus groote ooren... misschien wuifde hy de gerustgesteld - veren --- Ysot begon te lachen. Zij barstte in

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17