Stilstand aan het front Finland in een op Britsch passagiersschip mijn geloopen Ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Turkije Woensdag 10 Januari. BELAFERIJKSTE NIEUWS BUITENLAND 4 ^o. 17463. 1940. DE DUITSCHE LUCHT- VAARTBASIS SYLT AANGEVALLEN uur De Russische nederlagen Voorstel tot vredes onderhandelingen Salla dreigt omsingeld te worden Twee bommen op het Deensche eiland Romoe Het Russische leger bij neergekomen Binnen een half gezonken PRIJS DER ADVERTENTÏÊN: PRIJS DEZER COURANT: EERSTE BLAD. BUITENLAND Eerste blad, pag. 3. eiland In Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 2. Naar men te Helsinki verneemt, is Eerste blad, pag. 2. ruwe sterke Russische leger in den sector BINNENLAND van Salla wanhopig, doordat het door de Finnen omsingeld wordt. Men verwacht, dat capitulatie van het Russische legercorps niet lang zal kunnen uitblijven. Van de kalmte aan het front in Karelië maken de Finnen gebruik achter de Mannerheim-linie om twee nieuwe linies aan te leggen. Eerste blad, pag. 3. In hetzelfde gebied werken Russen met koortsachtige haast aan versterkingswerken. Tweede blad, pag. 3. der bemanning Tweede blad. pag. 3. kleeren brand en Derde blad, pag. 1. De gezagvoerder gedood. Italië ontwikkelt politieke actie in Zuidoost-Europa Balkanstaten zullen te Belgrado confereeren als die, welke in de eerste dagen van den oorlog voorkwamen, en die den sov jets zoo duur zijn te staan gekomen. Nieuwe versterkingen achter de Mannerheim-linie. Vijf dooden? Naar vernomen wordt, voer de „Dun bar Castle” in konvooi. Men vreest, dat het aantal dooden vijf bedraagt. Door de exploisie zijn ge dood de kapitein en twee leden der be manning. Nog twee anderen worden vermist. Het juiste aantal leden der bemanning staat nog niet vast, doch de reeders ramen, dat dit ongeveer 150 bedraagt. Bij de Oostkust van Schotland hebben Duitsche vliegtuigen koopvaardijschepen aangevallen. Chamberlain's rede in het Mansion House te Londen. Tengevolge van kolendampvergifti ging zijn te Roermond een woonwagen bewoonster en haar dochter om het le ven gekomen. Heden werd te Batavia de voorjaars- zitting van den Volksraad geopend met een rede van den voorzitter, waarin hij hulde brengt aan Finland's zelfverde diging. ZWEDEN. De zoon van den Zweedschen kroon prins. prins Gustaaf Adolf, is op het «ogenblik onder djenst en gedetacheerd bij het leger m Nurriand, BELGIE. De regeering overweegt schatkistbil jetten op korten termijn uit te geven tei dekking van een gedeelte der buiten gewone kosten, voortvloeiende uit de mobilisatie. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4-zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. United Press meldt: Het en Hongarije zal worden «aa uia| VV4C* de hulp, welke aan oemenië kan worden gegevan. wan neer zijn De bond noch evenwel p„j coeigarije te Luchtmaarschalk Barratt werd be noemd tot opperbevelhebber van de Brit- sche luchtstrijdkrachten in Frankrijk. Eerste blad, pag. 3. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor 's-Gravenhage heeft de voorzitter, de heer A. G. Verbeek een Nieuwjaarsrede gehouden. Derde blad, pag. 1. Tot lid in den Raad van Neder- landsch-Indië is benoemd R. A. A. Soe- jono. met haar redding- Sedert 24 uur is de bedrijvigheid aan het Finsche front zeer vertraagd. De Russen verbruiken echter nog steeds een groote hoeveelheid munitie en het optreden der patrouilles gaat voort. De bedrijvigheid in de lucht is over het algemeen nihil, ondanks het zeer gun stige weer. Voor den eersten keer sedert het be gin van den oorlog in Finland is een dag voorbijgegaan zonder felle gevech ten en zonder luchtaanvallen bij gunstig weer. Sommige kringen schrijven deze in-activiteit toe aan voorbereiding van den kant der Russen van nieuwe offen sieven op verschillende punten. De vraag, waar hun druk uitgeoefend zal worden, is moeilijk te beantwoorden, want niet vergeten mag worden, dat de Russische leiders als Oosterlingen den ken. hetgeen zeggen wil, dat men even goed uitblijven van actie kan verwach ten en het voorloopig laten varen van een slechte aangelegenheid, als een he vige hervatting van de veldslagen, zoo- Het lijntoestel „Emoe” van de K.L.M. op weg naar Indië, is met beschadigde vleugeltip te Calcutta gebleven. De „Nandoe” is/net onderdeelen van Bata via vertrokken. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 doorzending via Duitschland aangehouden. De Berlijn- medewerker van de ..Basler verneemt, dat de door- Wij publiceeren een artikel over de nieuwe begraafpplaats „Westduin", welke op Ockenburgh in aanieg is. Derde blad, pag. 1. Het Britsche passagiersschip ..Dun bar Castle” (10.000 ton) is aan de Zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Voor zoo ver bekend werden drie opvarenden leden der bemanning, o.w. de ge zagvoerder gedood. Eerste blad, pag. I. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. De Duitsche duikboot, welke de „Highland Patriot” heeft aangevallen, zou tijdens het gevecht tot zinken zijn gebracht. Volgens een lid der bemanning was de gezagvoerder van het schip dood voor de deur van zijn hut aange troffen, welke hij naar het schijnt had probeeren te bereiken toen de brug instortte. De eerste officier, Robertson, die het bevel overnam, was de laatste, die het schip verliet. De voormast was bij de ontploffing vrijwel uit het schip geslagen. De passagiers waren vol hulde lof over de bedrevenheid, moed Vluchtende soldaten komen van honger en koude om Pit nummer bestaat uit VIJF bladen en het „Letterkundig Bijblad” De 44ste Russische divisie, welke door de Finnen bij Raate is verslagen, was een divisie welke ter versterking was gezonden naar de divisie, welke de vo rige week bij Suomussalmi werd ver slagen. De Finnen opereerden op de flanken van de divisie, welke de eerste beginselen van de marschveiligheid niet scheen te kennen en vielen aan in het nzerassige gebied, 30 k.m. ten Zuid oosten van Suomussalmi. De Finnen maakten zich meester van een brug De aanval vond waarschijnlijk plaats op het Zuidelijk deel van Sylt. Het hoofd der politie van het Deensche eiland Romoe had gezien, dat Duitsche vliegtuigen omstreeks negen uur een voor een in Zuidwestelijke richting ver trokken. waarschijnlijk om deel te ne men aan den strijd. Officieel wordt «te Kopenhagen me degedeeld. dat een vliegtuig van onbe kende nationaliteit 2 bommen heeft laten vallen op het Deensche eiland Romoe, voor de Zuidwestkust van De nemarken. Het vliegtuig kwam uit Zuidweste lijke richtng. en verdween later naar zee in dezelfde richting. De inwoners zijn van meening, dat het vliegtuig van Engelsche nationali teit is. De electrische kabel te Kongsmark is beschad’gd. waardoor het Zuiden en het centrum geen licht hebben. Ook dc telefonische verbindingen zijn ver broken. Er zijn geen dooden of gewonden. Men acht het te Esbjerg waarschijn lijk dat een vliegtuig Romoe per ver gissing voor Sylt aanzag. De Deensche militaire autoriteiten konden Romoe niet per schip bereiken vanwege het ijs. Er wordt een vlieg tuig heengezonden. Bewoners van de Deensche luchtvaart- basis op het eiland Fanoe. even ten .Noorden van Sylt hoorden gisteren tot driemaal toe vliegtuigen boven Fanoe. Bewoners van het Noordelijk deel van het eiland, hebben een onbekend vlieg tuig gezien, dat heel laag vloog. De be stuurder riep iets en gesticuleerde, vloog daarna in Noordelijke richting, 's Mor gens werden op het strand sporen ge vonden, die er vermoedelijk op wezen, dat het vliegtuig daar een noodlanding heeft verricht en de opgeloopen schade heeft hersteld. Dit zou natuurlijk een schending der neutraliteit beteekenen. Militaire kringen wenschen geen inlich tingen te geven, voordat het onderzoek volledig is. Britsche tegenspraak Uit bevoegde luchtvaartkringen te Londen verneemt United Press, dat hedenmorgen zes uur geen Britsche vliegtuigen over Sylt hebben ge vlogen en dat zij zich evenmin in de omgeving van Romoe hebben opgehouden. Op de Duitsche luchtvaartbasis Sylt heeft een luchtaanval plaats gehad. Daarbij zijn twee bommen op het Deensche eiland Romoe terecht ge komen. weigert, aldus de Zwitser- correspondent, te Berlijn eenige aanleiding te geven tot moeilijkheden met Rusland, zelfs terwille van Italië. De vraag is of de Russische agressie in Finland en de bedreiging van den Balkan geen verderen invloed zal heb ben op de verhouding Duitschland-Ita- lië. De invloed van Italië in den Bal kan is sedert het pact Berlijn-Moskou aanmerkelijk toegenomen. Of de poli tiek in Rome practische resultaten zal hebben, hangt af van het succes der pogingen om de onderlinge twisten der Balkanners voorloopig uit te scha kelen. Het heet dat Hongarije zijn aan spraken op Transsylvanië in den doof pot zal stoppen tot de nieuwe regeling na den oorlog aan de orde zal komen. Hoewel men te Rome gekant is tegen blokvorming zou er een systeem ont staan waarin Italië, Hongarije, Zuid- Slavië en Roemenië gemeenschappelijk zouden werken aan de handhaving van de neutraliteit der Balkanstaten. Zooals gemeld zal begin Februari te Belgrado een bijeenkomst worden ge houden van de ministers van buiten- landsche zaken van Turkije, Grieken land, Roemenië en Zuid-Slavië. Te Boekarest acht men deze bijeenkomst Volgende op de besprekingen van saky en Ciano te Venetië, van groot elang. Men veronderstelt dat op de conferentie de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Balkan- «aten. Italië besproken, alsmede i worden grenzen worden aangevallen. geruchten over een Balkan-ver- worden evenwel noch bevestigd tegengesproken. Roemenië blijft -1 Pogen dn betrekkingen tot - -4 vcrbelcivk oen school in Ankara brachten de schoolmeisjes gelden en sieraden bijeen om bij te dragen in de leniging van den nood van de door de aardbeving getroffenen. hebben gehad daar vet en olie overal rondspatten en vatten. Toen zij aan dek gerend kwa men vertoonden hun gaten. Sommigen hunner waren er erg aan toe. De bemanning heeft hulde gebracht aan de kalmte en het flinke gedrag van de passagiers in het bijzonder aan de moeders met jonge kinderen. Een lid der bemanning zei„Twee meisjes van drie en vijf jaar, die moeder met mij in dezelfde boot waren, hebben zich buitengewoon gedragen.” De geredden, die in een ziekenhuis zijn opgenomen, zijn niet ernstig ge wond. Het schip kwam van Kaapstad had ongeveer 48 passagiers 8 eerste klas passagiers, 31 toeristen en 9 kin deren aan boord. De bemanning be stond uit ongeveer 150 koppen. De passagiers van de „Dunbar Castle”, die in twee reddingbooten rondzwalkten, werden opgepikt door een motorbarkas van de Engelsche kustwacht. Voor zoover bekend werden alle pas sagiers gered. Een der geredden zeide „Wij waren zoowat klaar met de lunch toen een hevige ontploffing het schip van voor tot achter deed schudden. Alle lichten gingen onmiddellijk uit.” Een andere geredde verklaarde, dat kort nadat de opvarenden het schip hadden verlaten, zij zagen, dat dit in tweeën brak. Vijftien minuten nadat het schip op een mijn was geloopen bevonden alle Het Engelsche passagiersschip „Dun bar Castle” (10.000 ton) van de Union Castle Line is gistermiddag aan de Zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen en binnen een half uur ge zonken. De overlevenden passagiers en bemanning werden opgepikt en aan land gebracht. De lijken van den gezagvoerder, een magazijnmeester van de machinekamer en een matroos zijn aan land gebracht in een Engelsche haven aan de Zuid oostkust. achter de Russen, die hierdoor werden omsingeld. De Russen streden dapper gedurende twee dagen. Van de 18.000 man, welke de divisie telde, hebben de Finnen slechts 2000 gevangen genomen. Deze zagen, dat alle tegenstand nutte loos was en stuurden onderhandelaars om zich vervolgens in groepen over te geven. De rest van de divisie werd of wel gedood, of is verspreid in de moe rassige bosschen, zonder levensmidde len. Deze vluchtelingen zijn gedoemd om van honger en koude om te komen. De opeenvolgende vernietiging van twee Russische divisies in dit gebied maakt niet alleen voor langen tijd een Russischen aanval op den spoorweg Kajaani-Owlu-Tornea-Haparanda on mogelijk, doch maakt ook een bres in de Russische linie. De buit van de Finnen neemt nog steeds toe. De Russische divisie voerde behalve het normale materiaal nog een groote hoeveelheid reservemateriaal mee. Zoo hebben de Finnen 75 mitrail leurs gevonden, nog dik in het wapen- vet gezet en in kisten verpakt en ook een gedemonteerd vliegtuig. De artille rie, welke de Finnen hebben buitge maakt, bestaat uit 70 stukken veld geschut, 16 stukken zwaar geschut en 14 anti-tank-kanonnen. De luchtdoel- mitrailleurs met vier loopen, waarvan 16 werden buitgemaakt, kosten zeker 5 millioen Fransche franc per stuk. Van groot belang wordt ook geacht, dat 47 keukenwagens werden buitgemaakt. Deze keukenwagens zijn het eenige middel om de troepen in de bevroren bosschen van warm eten te voorzien. United Press meldt nog, dat verschei dene bijzonderheden omtrent de laatste overwinning door den censor worden vastgehuuden, Het Deensche blad „Social Demokra- ten” stelt vanochtend voor, dat de socia listen in de Scandinavische landen zullen optreden als bemiddelaars bij het land, dat zich socialistisch noemt, op dat het vrede zal sluiten met Finland, gebaseerd op de belangrijke concessies, welke de Finnen hebben voorgcsteld, voordat de Russen hen aanvielen. Het blad merkt verder op. dat de Russen Finland niet in 14 dagen onder den voet hebben geloopen. zooals zij veronderstelden na den veldtocht in Polen, doch Finland is een klein land tegenover de millioenen van Rusland on kan geheel vernietigd worden. Indien vrede wordt gesloten, zoo voegt het Deensche blad hieraan toe. dan is voor de overige Scandinavische landen het gevaar afgewend om in een oorlog te worden meegesleept. Dc correspondent van „Bcrlingske Tidende” heeft gisteravond uit Berlijn gemeld, dat Duitschland op het oogen- blik gunstig gezind zou zijn voor een bemiddeling tusschen Finland en de sovjet-Unie. passagiers en leden zich in de booten. De koks behoorden tot degenen, die het meest onder de ontploffing te lijden onmiddellijk vlam- Het. Britsche mailschip „Dtinbar CasLle”? dal op een mijn is geluopeii eii gezonken. de toestand van het 12.000 man 9de Russische legercorps, naar schatting bestaande uit 50.000 is verslagen en practisch ver nietigd inden loop van drie groote slagen ten Westen en Oosten van het Kianta-meer tusschen 24 December en 7 Januari. De Finsche overwinningen zijn de laatste 14 dagen aanzienlijk grootcr dan uit dc communiqué’s is gebleken. United Press meldt uit Esbjerg. dat vannacht en vanochtend een luchtaanval heeft plaatsgehad op de Duitsche vjiegtuigbasis op het eiland Sylt. Te Londen en Parijs heeft men aan dachtig de besprekingen te Venetië en de opnieuw bevestigde politieke eens gezindheid van Italië en Hongarije ge volgd. Men beschouwt deze ontwikke ling als een vredesfactor in Zuid-Oost- Europa en de geallieerden hebben daar stellig niets op tegen. Hoewel van een militair verbond geen sprake zou zijn, is door Italië steun aan Hongarije beloofd indien dit land door de sovjet-Unie wordt be dreigd. Daar Hongarije, volgens vroe gere officieele Italiaansche verklarin gen, steeds kan rekenen op steun van Italië, is een verdrag van bondgenoot schap feitelijk overbodig. Daarbij komt dat zulk een verdrag, ingeval Rusland tot den aanval over ging. Rome in moeilijkheden met Duitschland zou brengen, namelijk de Duitsch-Russische vriendschap. Kenschetsend voor de huidige stem ming in Italië is de voortdurende pro- Finsche en anti-bolsjewistische cam pagne in de Italiaansche pers. Deze toont aan, dat Rome de roode bedrei ging nog steeds zeer ernstig opvat en dat men besloten is den bolsjewiki den weg te versperren naar het Donaubek- ken en de Middellandsche Zee. De Ita lianen zijn ontstemd over een bericht dat een aantal Duitsche officieren naar sovjet-Rusland zal gaan om het roode leger te reorganiseeren. Meer en meer wekt de Duitsch-Russische toenadering tegenzin bij de Italiaansche openbare meening. Italiaansch oorlogsmateriaal zou bij Zijn aangehouden. De sche medewerker van de Nachrichten" verneemt, dat voer van alle oorlogsmateriaal ook Italiaansch naar Finland door Duitschland voortaan zal worden ge weigerd. Te Berlijn verklaart men dat geen enkele bepaling van het internatio naal recht een land kan verplichten, wapens voor een oorlogvoerende door te laten. Nu Finland een oorlogvoeren de is. zoo betoogt men in bevoegde kringen, hebben de oude betrekkingen geen belang meer. Dit geldt ook voor Italië Het argument dat Italië een be vriend land is. heeft geen waarde neer. Men sche en en discipline der bemanning. Een der ge redde passagiers zeide, dat een ma troos, die zelf aan het hoofd gewond was, een zuigeling in een van de boo ten heeft verzorgd. De „Dunbar Castle" werd in 1930 te Glasgow gebouwd. Het schip had accomodatie voor 200 passagiers eerste klas, 260 derde klasse en verder ruimte voor ongeveer 100 tusschendekspassa- giers. Aan het Finsche front is, behalve bij Salla, een stilstand ingetreden. Eerste blad, pag. 1. Vierde blad. pag. 1. HAAGSCIIE COURANT OVERZICHT. man. de is. PRINS GUSTAAF ADOLF ONDER DE WAPENEN. DE MOBILISATIEKOSTEN. Bijkantoren: Schevenlngen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E G.Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tei. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1