Chamberlain’s rede Duitschland oorlogstijd DUITSCHE LUCHTAAN VALLEN OP KOOP VAARDIJSCHEPEN H TOVARICH (VORSTELIJKE EMIGRANTEN) met CLAUDETTÉ COLBERT en CHARLES BOYER KWALITEITS ULSTERS in menten aan Aan de Oostkust van Schotland Het Finsche legerbericht Amerikaansche hulp Scandinavië Het Russische leger bericht Relaas van een Finschen patrouillecommandant President Kallio over de’ Russische bombarde- ,,Wij staan thans aan het begin, maar wachten de toekomst met vertrouwen af PAGINA 2. Tocht naar den Moermanskspoorweg Voorstellen ingediend CANADA. pag. In een maand zijn 234 burgers gedood MASSA-JUSTITIE met SPENCER TRACY VOOR BALANSPRIJZEN L BAKKER, BESPOKE TAILORING De spoorlijn tusschen Moermansk en Leningrad opnieuw afgemeden HAAGSCITE COURANT VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1940. EERSTE- BLAD, Zie verder le blad, naa. Zoo verkouden als een snip? RECLAMES. Belgische inzameling. De hulp aan de geëvacueerden. De Russische luchtaanvallen. De luchtafweer. duizend en De Duitsche lezing. HEDENAVOND EN MORGEN VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF --Het tüeatcY do giüjéte ïcpn.sc.s." Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede: Het Duitsche nieuwsbureau meldt: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisterochtend en -middag een verken ningsvlucht naar de Oostkust van Enge land en Schotland ondernomen. Daarbij zijn verscheidene gewapende patrouil levaartuigen en koopvaardijschepen, die door deze vaartuigen geconvoieerd wer den, aangevallen en vernield. Alle vlieg tuigen zijn onbeschadigd teruggekeerd. Veertig Russische officieren krijgsgevangenen. Nieuw wapen van de sovjet-troepen. Van de „Gowrie” werd de geheele be manning gered door een Deensch schip, van de „Ivan Kondrup” worden nog 10 opvarenden vermist, terwijl de overigen door een Britsch schip aan land zijn ge zet. Omtrent het lot van de bemanning van de „Feddy” heeft men nog geen berichten ontvangen. Een vijfde schip werd aangevallen door twee Heinkelvliegtuigen. Een aan tal bommen werd neergeworpen en het schip bekwam schade. Gevechtsvliegtui gen werden de lucht ingezonden, maar tengevolge van het slechte zicht werd geen contact tot stand gebracht. Het Britsche leger. Spr. ging hierop over tot een bespre king van het binineiïLantdsche front. ,Door de twee eerste proclamaties wer- STEMMING IS ER DOOR DE DISTRIBUTIE NIET BETER OP GEWORDEN. of om die zij en SYLVIA SIDNEY Het gis'.eren uitgegeven Finsche leger bericht meldt: „Met uitzondering van bedrijvigheid van patrouilles en arillerie van weers zijden is overal de dag van 8 Januari kalm verloopen. Geen operaties ter zee en niets vermeldingswaards in de lucht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede: Minister Chamberlain heeft in zijn gisteren in het kort vermelde rede in het Mansion House te Londen nog ver klaard, dat alle tot dusver gevoerde luchtactie ver over zee, boven de terri toriale wateren en het grondgebied van den vijand slechts de inleiding is van de groote worsteling. De Russische luchtmacht heeft gis teren geprobeerd drie stadjes in West- Finland te bombardeeren en 3 in het Oosten des lands. Tot nu toe werd geen enkele bijzonderheid verstrekt. Gistermiddag was er ook luchtalarm Ite Abo. Volgens de eerste inlichtingen zijn er geen slachtoffers. Sovjetpiloten zwaaien met witte vlaggen. Uit Helsinki wordt gemeld, dat zich onder de Russische krijgsgevangenen bij de operatie van Raate 40 officieren be vinden, onder wie een kolonel, chef van een divisie-staf. Bij Kiloelae zou een generaal zijn gedood. Vijandelijke vliegtuigen hebben g s- termorgen onder dekking van den mist met bommen en machinege- weervuur aanvallen gedaan op twee koopvaardijschepen buiten de Oost kust van Schotland en op twee an dere koopvaarders verder naar het Zuiden. De schepen werden niet geëscorteerd door oorlogsbodems. Volgens ontvangen berichten werd het Britsche stoomschip „Gowrie” (639 ton) tot zinken gebracht en werden de Deensche schepen „Ivan Kondrup” (2369 ton) en „Feddy” Volgens ontvangen berichten wer- Volgens radio-Rome is de spoorlijn tusschen Moermansk en Leningrad op verscheidene punten door Finsche pa trouilles, die gesteund werden door aan vallende Finsche vliegers, opnieuw af gesneden. Finsche patrouilles hebben ook de benzinevoorraden langs dezen spoorweg in brand gestoken. Indien het al moge lijk zou zijn de spoorlijn te herstellen, dan zal het toch niet gemakkelijk, zijn de benzine-voorraden spoedig aan te vullen Dit is een groote hindernis voor de Russen, wier leger sterk gemotori seerd is. Het benzinegebruik is in de koude tot 40 graden beneden het vries punt zeer groot, aangezien de chauf feurs de motoren 's nachts door moeten laten draaien, omdat het anders ’s ochtends niet mogelijk is de motoren op gang te krijgen In de districten Repola en Petroza vodsk activiteit van verkenningsafdee- lingen. Op de landengte van Karelië een niet erg veelvuldige actie der ar tillerie. Met het oog op het ongunstige weer was het optreden der luchtmacht beperkt Verkoop van half-automatische geweren aan Finland. Onder de voorstellen tot doeltreffen de hulp aan Finland is dat van het Congreslid John Dingel, tot het verkoo- pen aan Finland voor een dollar per stuk van 10.000 halfautomatische gewe ren welke kort geleden bij ’t Amerikaan sche leger zijn ingevoerd en 'n voorstel van senator Brown om aan Finland 60 millioen dollar te leenen. President Roosevelt overweegt met de departementen van oorlog en marine de mogelijkheid van deze voorstellen. De minister-president sprak daarna over de werkloosheid en de mogelijk heid om deze tot een minimum terug te brengen en behandelde nog eenige an dere punten, als de noodzakelijkheid om den- uitvoerhandel te steunen, d» toename der belastingen en het gevaar dat voortspruit uit een te slaafsche ver- hooging der loonen bij elke prijsstijging. De kleinere inkomens moeten evenals in Duitschland en Frankrijk hun offer brengen, aldus spr. De vicieuze cirkel van prijsstijging en loonsverhouging moet vóór alles vermeden worden. Wij moeten sparen, den invoer be perken, alle luxe opgeven. De regeering tracht aan te toonen, dat in dit demo cratisch land, met medewerking van het volk, alle plannen om den oorlog te winnen ten uitvoer kunnen worden gelegd (luide toejuichingen). Toekomst met vertrouwen afgewacht. Het wordt steeds duidelijker, aldus spr. dat de Duitsche regeering sedert lang de opeenvolgende veroveringen had voorbereid en dat haar landhon- ger steeds toeneemt. Thans aarzelen de leden dier regeering zelfs niet meer te verkondigen, dat zij den ondergang van het Britsche rijk beoogen. Zij zouden ons ongetwijfeld met vreugde willen be handelen, zooals zij de slachtoffers, die zij reeds in hun macht hebben, behan delen. Wij zelf hebbert geen wraakzuchr tige plannen. De bewering, dat de geallieerden het Duitsche volk trachten te vernietigen, Ook visschersschepen bestookt. Reuter meldt, dat de Duitsche vlieg tuigen ook vijf visschersschepen voor de Schotsche Oosikust met machinege weren beschoten hebben Niemand der opvarenden werd echter gewond en de bootjes konden veilig thuiskomen. Het schijnt, dat een stoomschip de aandacht van de visschersvaartuigen heeft afgeleid en dat de vliegtuigen daarop koers zetten in de richting van dit schip. Later werd van dien kant uit het geluid van ontploffende bommen ge hoord. Alle nog in voorraad zijnde origi- neele ENGELSCHE ULSTERS en WINTERJASSEN worden tegen lage taxatieprijzen verkocht Verder vele extra koopjes in: REGENJASSEN - SPORTCOL- BERTS SPORTPANTALONS RIJPANTALONS - JODHPORES RIJCOLBERTS - RIJMANTELS - RIJHOEDEN, enz. enz 1909 314 LAAN v. MEERDERVOORT TELEFOON 334788 United Press meldt uit Berlijn: Naar verluidt, hebben de plaatselijke leiders van de nationaal-socialisiische partij en de blok wachten van een aan tal der belangrijkste steden opdracht gekregen nauwgezette rapporten uit te brengen aan het noofdkwaruer van ue partij inzake de mentaliteit der Bevol king ten opzichte van den oorlog. Er wordt aan herinnerd, dat Hitler bij het begin van den oorlog den chef der natio- naal-socialistische beweging verant woordelijk heeft gesteld voor de hand having van het moreel in de onder hun bevel staande districten, terwijl de Führer verklaarde, dat hij niet wensch- te te hooren, dat deze er in eenig deel van Duitschland op achteruitging. Téheinde deze rapporten te kunnen samenstellen, hebben de z.g.n. blok- wachten zij, die namens de partij verantwoordelijk zijn voor een klein aantal woningen instructies ontvan gen om bij hun blokleiders nauwkeu rige inlichtingen te verstrekken inzake den juisten staat van de meeningen en gevoelens in de woningen, welke onder hun toezicht staan. De eigenaars van levensmiddelenwinkels, die leden van de nationaal-socialistische beweging zijn, hebben opdracht nauwkeurig te letten op de reacties van de huisvrou wen, wannéér haar wordt verteld, dat bepaalde levensmiddelen schaarsch worden of niet meer te verkrijgen zijn. Naar verluidt hebben vele winkeliers instructies ontvangen om in hun win kels geen politieke discussies meer toe te staan en in het bijzonder een waak zaam oog te houden op klanten, die moppéren. Dit gemopper van huisvrou- Het Belgische Roode Kruis zal een inzameling organiseeren ten gunste van de oorlogsslachtoffers in Finland. In de werkplaatsen van het Roode Kruis is men voorts begonnen met de. vervaardiging van kleedingstukken voor de gewonden en voor de kinde ren in Finland. Op verzoek van de Finsche autoriteiten zullen de werk plaatsen in Brussel zich in het bijzon der bezig houden met de vervaardiging van de witte manteljassen, welke vooral bestemd zijn voor de uitgewe ken burgers, dié door het besneeuwde land moetén trekken. De democratische afgevaardigde Izac sprak zich uit ten gunste van hulp aan alle Scandinavische landen en was van meening, dat het Congres in dien zin practische stappen moest ondernemen tenminste wat Finland betreft. De republikeinsche afgevaardigde Schiff Ier zeide „Wij zouden meer kun nen doen voor die landen, die niet in oorlog zijn, dan voor die welke reeds bij de vijandelijkheden betrokken zijn, omdat wij daardoor ons zelf niet bloot zouden stellen dat wij partij kiezen. Ik zou mij niet verzetten tegen het voor stel van Shanley, indien andere Scan dinavische landen om hulp zouden vra gen” De democratische afgevaardigde Lau rence Arnold was gekant tegen leenin- gen aan welk Europeesch land ook, hij wees erop dat de Finsche situatie nog ingewikkelder zou kunnen wórden door dat Duitschland zich aan de zijde van Rusland zou kunnen scharen. De bur gerbevolking dient echter geholpen te worden. Amerika zendt marine-attaché naar Stockholm. Het Amerikaansche departement van marine zal een marine-attaché naar Stockholm zenden om inlichtingen in te winnen over den oorlog in Finland en over de gebeurtenissen in de Oostzee. Oorlogsmateriaal uit Spanje naar Finland Uit Rome wordt bericht, dat het mogelijk is, dat generaal Franco toe stemming zal verleenen voor het zen- „Wanneer men overweegt, dat bijna 4000 bommen neergeworpen zijn en machinegeweren zijn gebruikt, is het aantal slachtoffers betrekkelijk gering. Dat is te danken aan vele redenen, o.a. aan het feit, dat wij er in geslaagd zijn zeer snel onze luchtafweermaatregelen te organi seeren. In één maand zijn 234 bur gers gedood, 269 gewond en 210 licht gekwetst. Ongeveer 170 vijandelijke vliegtui gen met de bemanningen zijn reeds neergehaald en onze weerstands kracht neemt snel toe, dank zij de vele luchtafweerwapens, die wij op den vijand buitgemaakt hebben”. den van tanks, geschut en machinege weren. welke na den burgeroorlog in Spanje over zijn, naar Finland. Dit oorlogstuig zal dan mét Spaan- sche schepen naar Scandinavië wor den gebracht. DE EERSTE OORLOGSLEENING. Kolonel Ralston, de minister van fi nanciën heeft medegedeeld, dat de eerste Canadeesche oorlogsleening 15 Januari zal worden uitgegeven. Polen en Tsjechen. De Polen en Tsjechen, die door bruut geweld tot onderwerping zijn gebracht, worden door Duitschland wreed onderdrukt. Alles, zelfs hun voedsel, wordt weggevoerd en de hon gerenden worden neergeschoten van hun haardsteden verdreven plaats te maken voor Duitschers, op nun beurt de landen, waar eeuwenlang gewoond hebben, onder dwang moeten verlaten. Vrijwilligers uit Canada. Uit Helsinki wordt bericht, dat de eerste honderd Finsch-Canadeesche vrijwilligers vandaag daar zijn aange komen. i De Zweedsche oud-minister Sandler, die met zijn echtgenoote in Noord-Fin- land vertoeft, heeft verklaard, dat de Finsche regeering voor alle geëvacueer den daar goed gezorgd heeft, zoodat Zweedsche hulp daar overbodig is. Er blijft ons niets anders over dan ons streven te richten naar de geëvacueer den in het Zuiden, die ons noodig zou den kunnen hebben, aldus de oud- minister. United Press meldt uit Rovaniemi Een veertigjarige Finsche onderoffi cier, een van de eerste patrouillecom- mandanten, die doordrong tot den Moer- mansk-spoorweg, gaf mij het volgende verslag van zijn avonturen aan de an dere zijde van de grens. Hij sprak op een toon alsof het niets meer was ge weest dan het uitvoeren van een wille keurig werkje. „Wij waren drie dagen en drie nach ten onderweg nadat we bevel hadden gekregen te vertrekken in de richting van Kola. Onze heele uitrusting was ge laden op twee rendiersleden. Juist wilden wij ons kamp opslaan, toen onze hond teekenen vertoonde, dat er vreem den in de buurt waren. Wij maakten ons dus gereed en een uitgezonden patrouil le ontdekte al spoedig de Russen. Ik gaf bevel, dat mijn manschappen terdege de wacht moesten houden en vertrok op mijn ski’s om te zien wat er aan de hand was. Er zaten een dertigtal Russen rond om een vuur, zij waren bezig den grond met dennetakken te bedekken teneinde daarop te slapen. Wij dachten, laat ze maar gaan sla pen, maar we zullen er voor zorgen, dat het geen vredige slaap is. Ik ging terug en vertelde, wat ik had gezien. De stilte in de besneeuwde wildernis werd alleen verbroken door het Knet teren van het Russische kampvuur en door het welhaast onhoorbaar glijden der ski’s van mijn manschappen. Wij kwamen zoo nabij, dat ik het water in den ketel boven het vuur kon hooren koken. Een van mijn mannen wees mij een schildwacht op nog geen twintig voet afstand. Hij had zijn muts diep over de ooren getrokken tegen de in tense koude en hij nam zijn geweer telkens van de eene hand in de andere over. Hij stond werkelijk op wacht en het was alsof hij iets verdachts hoorde. Ik keek naar mijn troepje en zag, dat zij het er volkomen over eens waren, wat er gedaan diende te worden. Ik hoorde hoe een van mijn mannen de veilig- heidspin uit zijn handgranaat trok. Ik vuurde, de schildwacht viel, hand granaten ontploften, het vuur vloog uit elkaar, de gewonde Russen schreeuwden. Van alle kanten naderden mijn mannen om het werk te volein digen. We hadden bij het Russische vuur kunnen blijven, maar we besloten naar ons eigen kamp terug te gaan. We waren er van overtuigd, dat er geen Russen meer in de buurt waren. De sneeuw was tenminste twee da gen oud en de sporen van de Russen die we juist hadden overrompeld, toon den aan, dat zij er al minstens twee dagen waren geweest. Drie van de Russen hadden ski’s, dichtbij het vuur bevonden zich sleden met voorraden. Vroeg vertrokken wij den volgenden morgen door de woestenij, welke Rus sisch Karelië is. Wij waren aangemoe- digd door ons succes. Toen we ten slotte onze bestemming bereikten, stel den we voorzichtig een onderzoek in. Onder de beschutting der sneeuw en der duisternis wisten wij de zware be waking te vermijden en deden ons werk. We hoorden verschillende zware ontploffingen en wisten, dar we erin geslaagd waren den Moermansk-spoor- weg te beschadigen. Een Russische transporttrein op weg naar het Noor den werd opgehouden, een andere trein, welke uitgezonden was om den eersten te helpen, kwam niet onbe schadigd aan. Zonder eenige moeilijk heden te hebben ondervonden keerden wij terug. Wij waren verheugd onzen plicht te hebben gedaan. Den tocht van 350 kilometer hadden wt in 12 da gen af gelegd. Wij zijn allen gezond te ruggekomen en wachten op een nieu we taak.” wen in plaatselijke kruidenierswinkels tijdens het doen van de marktinkoopen is de laatste paar maanden ten zeerste toegenomen, zooals door vele neutrale buitenlanders, in Berlijn woonachtig, werd geconstateerd In hét bijzonder hééft men bezwaren tegen het-invoeren van de kleedingdistributiekaarten, waar door de vrouwen per jaar slechts zes paar kousen zullen kunnen krijgen. Ook in de armere wijken, waar men bij den aankoop van kolen soms urenlang moet wachten in een barre koude, wordt de stemming er niet beter op. Ook de eige naars van kleine restaurants hebben opdracht ontvangen zoo weinig moge lijk politieke gesprekken toe te staan en bezoekers, die bijzonder luid spre ken, wanneer de Duitsche radio de nieuwsberichten uitgeeft, den toegang te ontzeggen. Zij moeten er ook voor zorgdragen, dat de luidsprekers dusda nig staan opgesteld, dat elke bezoeker duidelijk kan hooren. De nazi-leiders probeeren ook tegen te gaan, dat de radio in enkele restaurants wordt afge zet, wanneer de nieuwsberichten begin nen, hetgeen naar men aanneemt meer en meer een gewoonte wordt. Zij zijn gewaarschuwd, dat hun vergunning zal Worden ingetrokken indien kwaad op zet aanwezig is. Wat onze marine betreft hebben wij twee groote oorlogstodems, de „Royai Oak” en de „Courageous”, benevens een aantal kleinere schepen verloren. Een grooter, pijnlijker verlies is even wel voor ons dat van de waardevolle menschenlevens, welke zoowel in de marine als op de koopvaardijvloot ver loren zijn gegaan. Onze heerschappij ter zee is echter onverzwakt gebleven. De ondergang van de „,Graf Spee” heeft den zuide lijken Atlantischen Oceaan niet alleen bevrijd van een gevaarlijken tegen stander, maar ook een gevoeligén slag toegebracht aan het Duitsche prestige ter zee. De druk onzer zeemacht op de econo mische omstandigheden in Duitschland neemt van dag tot dag toe. Duitsch- lands mogelijkheden om den oorlog voort te zetten, worden hierdoor ten zeerste bedreigd. Als de resultaten al geheim gehouden kunnen worden, men behoeft slechts de Kersttoespraken der Duitsche leiders te lezen, om te zien, dat zij aan niets anders denken. Ik ben overtuigd, aldus spr dat alle Engelschen vastbesloten zijn een eind te maken aan den geest, die de Duitsche politiek beheerscht, maar ik ben er niet zoo zeker van, dat zij weten waar het om gaat, of dat wij een phase van den oorlog te wachten hebben, die oneind.g veel grimmiger zal zijn, dan alles wat wij tot nu toe gezien hebben. Spr. wees hierna op hetgeen tot stand gebracht is inzake den afweet der vijandelijke luchtmacht. Dengenen, die van meening zijn, dat overdreven voorzorgsmaatregelen getroffen zijn, wees spi. erop, dat het gevaar voor lucht-aanvallen geenszins geweken, of ook maar minder geworden is. In een interview met „National Tidende” heeft de eerste vrijwillige vlieger verklaard, dat de Russische vliegtuigen uitstekend zijn, maar dat de piloten slecht vliegen en in de lucht bang voor de Finnen schijnen te zijn. Zij hebben vaak al met witte vlaggen uit hun machines gezwaaid ten teeken voor de Finnen om niet te schieten. Hij verklaarde, dat er bij de Finnen groot gebrek aan vliegtuigen heerscht, waardoor hij een keer ge dwongen was tegen zeven Russische vliegtuigen tegelijk te vechten, hij wist echter te ontsnappen door te duiken en laag langs den grond te gaan vliegen. zoover betreft de t onze plannen. Wij door de volkeren van het Britsche rtflc. Volgens den correspondent r-an het front in Finland van het Zweedsche dagblad „Nya Allehanda” hebben de Finnen aan het einde van de vorige maand een gepantserde slede buit ge maakt, welke beschouwd wordt als het geheime wapen van Stalin tegen Fin land. De gepantserde slede, welke den vorm heeft van een torpedo, is voor zien van een schroef en gewapend met een kanon. Zij is reeds bij het Ladoga- meer opgetreden en kan een snelheid halen van 160 k.m. per uur. De bestuurder wordt onder het. vuur der mitrailleur echter gewoonlijk zoo nerveus, dat hij zijn koelbloedigheid verliest en onhandig manoeuvreert. Reeds thans verklaren de Finnen, dat zij in staat zijn dit nieuwe wapen het hoofd te bieden. De aanval op Finland. Bij sneeuwstormen en op bevroren meren strijden de Finnen, evenals wij dat doen, tegen niets-ontziende roo- vers. Finland strijdt, evenals wij, voor vrijheid en recht. De wonderbaarlijke successen der Finnen vervullen ons met bewonde ring voor hun heldhaftigheid, terwijl hun nooden. onze sympathie en steun opeischen. Dit dappere volk kan er van overtuigdzijn, dat ons antwoord op de resolutie van Genève geen for maliteit zal blijven. Spr. wijdde daarop eenige gevoelige woorden aan den rampspoed, welke Turkije heeft getroffen. De hulp, welke door Frankrijk en Engeland gezamen lijk aan dit bevriende volk wordt verstrekt, aldus spr., is een nieuw be wijs van de nauwe samenwerking tusschen de geallieerden op elk ge bied. Deze samenwerking zal niet met den oorlog ophouden. Zij zal de taak om een vredelievenden herbouw tot stand te brengen vergemakkelijken. den een half millioen mannen voor den militairen dienst ingeschreven. De der de proclamatie voorzag in de inschrij ving van 2 millioen mannen van 18 tot 28 jaar In totaal kunnen van 2^ tot 2% millioen mannen opgeroepen worden. Eenige leden van de commissie van buitenlandsche zaken van het Huis van afgevaardigden te Washington, hebben het voorstel om Noorwegen, Zweden, Denemarken, zoowel als Finland met geld en goederen te helpen, onder steund, teneinde deze landen in staat te stellen om het gevaar van Rusland en eventueel van Duitschland te weer staan. De democratische afgevaardigde Shan ley beweerde dat de hulp aan Finland door de Amerikaënsche neutraliteits- wet wordt bemoeilijkt. „Wij kunnen niet veel voor Finland doen”, zoo zeide hij, „wij moesten dat aan de geallieer den overlaten. Wij zouden echter de an dere Scandinavische landen met geld en wapenen moeten helpen. Dit strookt pre cies met onze historische politiek, n.l. de democratie helpen overal, waar die bedreigd wordt en waardoor wij niet in conflict komen met onze neutraliteits- wet. Wij zouden ook een streep door de Finsche schulden kunnen halen, het geen ook van eenig nut voor Finland zou zijn” De democratische afgevaardigde John Kee zeide: ,,Ik ben sterk Voor een aan zienlijke leening aan Finland en ik zie niet in waarom wij iets dergelijks aan Noorwegen, Zweden en Denemarken zouden weigeren. Ik begunstig hulp aan alle Scandinavische landen door mid del van leeningen zonder beperkingen wat betreft het doel waarvoor de lee ningen worden benut”. Aflossingsvaartuig door een Duitsch vliegtuig aange vallen. Naar Reuter uit Londen meldt, was het schip, dat gisteren aan de Oost kust van Engeland door een Duitsch vliegtuig werd aangevallen, een aflos singsvaartuig, dat zich naar de licht schepen begaf om de bemanning af te lossen. Een officier zou gedood zijn en 32 man gewond. Acht van hen werden m een ziekenhuis opgenomen. De Duitsche vliegtuigen richtten bij tusschenpoozen gedurende een half uur machinegeweervuur op het schip. President Kallio heeft een nieuwen op roep gericht tot de wereld, tegen de bombardementen der Russen op de bur- gerbevolking. Hij zegt: „Rusland stelt er zich niet mede tevreden oorlog te voeren tegen ons leger op de gebruike lijke wijze, maar het zendt vliegtuigen achter het front om onze huizen en bur gers te vernietigen. Dat is een ongelooflijk optreden van den kant van een staat, die op zich genomen heeft de internationale begin selen van de oorlogvoering te erkennen. Deze meedoogenloosheid heeft den geest van ons volk niet gebroken, ofschoon j de vijand ongeveer 100 plaatsen, onder welke de meeste onzer steden, gebom bardeerd heeft”. is een boosaardig verzinsel, dat bij bin- nenlandsch gebruik opgeld kan doen. Maar de Duitschers moeten er zich van bewust zijn, dat de voortzetting van den oorlog in hun handen en die van de tirannen, welke hen regeeren, lift» Zij moeten begrijpen, dat waardelooze w-ten-V8n nul en geener waarde zijn. Wij zijn volkomen eensgezind voor tenuitvoerlegging van j worden gesteund Op 9 Januari hebben zich in het district Ukhta gevechten voorge daan tusschen infanterie-sfdeelin- gen als resultaat waarvan de Russi sche troepen zich ten Oosten van Suomussalmi verscheidene kilome ters hebben moeten terugtrekken. Amerkaansche giften. Hoover, de voorzitter van het fonds tot steunverleening aan Finland, heeft medegedeeld, dat opnieuw honderd- dollar zijn overgemaakt aan Finland. In totaal is tot nu toe een bedrag van een half millioen dollar verstrekt. Had dan ook bijtijds Aspirin geno men I Zorg steeds Aspirin bij de hand te hebben, het onovertroffen middel bij verkoudheid en griep.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2