van Vergadering Kamer Koophandel Haagsche Courant van Woensdag 10 Januari 1940 Nieuwe begraafplaats „Westduin" u V? Vi k gang Nieuw lid van den Ned.- Raad van Indië den van Nieuwjaarsrede voorzitter Aanleg op Ockenburgh vollen jr BEGPJAFPLAATS'WESTDUin’ nieuwe in Raden Ario Adipati Soejono benoemd De gang van het bedrijfs leven Fraai plan, volgens opvattingen •S wordt aan Raden Ario Adipati Soejono Lichte verbetering tot de maand Augustus Na October teruggang DERDE BLAD, PAGINA 1. Een benoeming die groote voldoening schenkt Bijzondere zorg beplantingen besteed Weerkundige Waarnemingen t N de gisteren gehouden open- bare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor ’s-Gravenhage heeft de voorzitter, de heer A. G. Verbeek, een Nieuwjaarsrede gehouden. Z~\P het landgoed ,,0cken- burgh” is in den afge- loopen zomer de aanleg begon nen van de nieuwe begraafplaats „Westduin”. Wie het terrein kent met zijn golvende vlakte, het mooie bosch van forsche zeedennen, ander dennenhout en zijn loofboomen temidden van dichte heesterbe- groeiïng, kan het betreuren, dat wederom een brok bijna on gerept natuurschoon aan de groeiende stad ten offer valt. (GEDEELTELIJK) J de uurj 1938 naar Toegang en hoofdindeeling. bond (het z.g. as- Naar Nederland. boombe- De Indische bedrijven. hebben, op be- restaurant- en bad- niet bevredigend. De i i i i t i i i i i i i i i i i i i i In 1930 vertrok naar Nederland i vertrok de heer in l I l l t l i I I I l l I I I I l I l De tegenwoordige toegang tot het ter rein Ockenburgh zal t.z.t. vervallen. Deze komt dan aan de zijde van de ver lengde Laan van Meerdervoort. Als curiosum kan hieraan tenslotte nog worden toegevoegd, dat deze, nu reeds langste straat in Nederland, er dan nog een paar kilometers bijkrijgt, tot zij haar definitieve einde zal vinden in de verbinding met het uitbreidings plan, dat gelegen is tusschen het com plex van Bloemendaal en het z-g. Solle- veld achter Ockenrode. comité, hoofdambtenaar op wachtgeld, thans hier ter stede woonachtig. Vreemdelingenverkeer. Het vreemdelingenverkeer, dat reeds sterk den invloed van de politieke dreiging onderging, kwam, na de oor logsverklaring, vrijwel geheel te ver vallen. De verwachting is gerechtvaardigd, dat in de plaats van den heer Soejono bij het I.R.R.C. wederom een Inheemsch gedelegeerde zal worden benoemd en wel voornamelijk omdat die aanwijzing steunt op een votum van den Volks raad. De heer Soejono zal met de „Dempo” naar Indië vertrekken en einde Fe bruari aldaar aankomen. Hij aanvaardt zijn nieuwe funtie van lid in den Raad van Nederlandsch-Indië onmiddellijk na aankomst daar te lande. Met de „Dempo” Indië. Kleine, besloten vakken. Voor zoover de terreingesteldheid geen aanleiding vormde daarvan af te wijken, is de hoofdindeeling en daarmee ook de detailleering, zooveel mogelijk regelmatig en rechthoekig. Langs den rand van het park Ocken burgh, is, als gezegd, het rechtlijnig ka rakter prijsgegeven, aangezien daar in verband met hoogteverschillen en aan wezige begroeiing een ongezochte ge legenheid was voor een meer vrije be handeling van den aanleg. In den hoofdopzet worden de graf velden in betrekkelijk bescheiden een heden door hagen omgeven, zoo hoog, dat een zekere afgeslotenheid en inti miteit worden verkregen, welke wel dadig aandoen. De verdere detailleering Maar, vooropgesteld, dat de begraaf- ruimte dringend uitbreiding behoeft en men hier dus met een noodzakelijke voorziening te maken heeft, kan er nau- welijk meeningsverschil bestaan over de keuze der ligging van de nieuwe be graafplaats en stemt het tot voldoening dat haar aanleg zoodanig zal zijn, dat zij in haar afgeslotenheid van de om geving door groene zoomen, deels op en tegen een kunstmatigen hoogen wa^ aan gebracht, zélf een vredig park zal vor men met veel en zorgvuldig gekozen ge boomte, heestergroepen en groene hagen Bij het plan van aanleg is uitgegaan van de gedachte, om in tegenstelling met de bestaande begraafplaatsen voor het geheele complex een ontwerp te maken en de beplanting aan te leggen, waarbij voor de eerst voor het gebruik gereed te maken gedeelten ook de detailindee- ling wordt uitgevoerd. Het ontwerp van aanleg, dat uit de samenwerking van de Diensten voor Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting en Plantsoenen, de heeren ir. Lodder en directeur S. G. A. Doorenbos, ontstond, is geïnspireerd op de voorbeelden van moderne buitenlandsche begraafplaat sen en op die te Westerveld. Dit wil, algemeen gesproken, zeggen, dat bijzondere aandacht wordt besteed aan een regelmatige indeeling, binnen eert omranding van een meer vrije groe- peering, waarbij partij wordt getrokken van de natuurlijke situatie. Bovendien wordt gestreefd naar een systematische en bij de bestemming passende beplan ting en tenslotte naar een zorgvuldige, natuurlijke of de natuurlijkheid gelij kende, afsluiting van de aangrenzende bebouwing. Aanleg reeds in vollen gang. Wij hebben een dezer dagen een kijkje genomen op het terrein „Ockenburgh”, waar de werkzaamheden in vollen gang kijn. De hoofdindeeling waarover hier onder meer valt reeds te onderken nen en de eerste beplantingen, be schermd tegen den wind door rietmat ten, zijn reeds op vrij groote schaal aan gelegd. Maar het meest opvallend is de hooge tóijk, welke aan de zeezijde de nieuwe begraafplaats zal afsluiten. Het benoo- Üigde zand er voor is uit het terrein, waar dit afgegraven moest worden, ver kregen en de wal reikt nu tot ongeveer meter boven de omgeving uit Hi; heeft de dubbele bestemming van wind- keer te zijn en de begraafplaats te mas- keeren voor de toekomstige bewoners van de te verlengen Laan van Meerder- front aesthetisch wordt bezien. Barometerstand van “leden middag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren zij de actie der Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer. De bouwnijverheid lijdt zeer onder de gevolgen van den oorlog. Van par ticuliere zijde wordt zoo goed als niets ondernomen. Men hoopt dat de in uitzicht ge stelde werken, zooals het nieuwe stad huis, het groote P.T.T.-gebouw e.d. spoedig tot uitvoering gebracht zullen worden. bruik gemaakt door den aanleg een reeks grafkelders, waarvan De hoofdtoegang tot de begraaf plaats, welke een oppervlakte van c.a. 10 ha. krijgt, wordt ontworpen aan de Over de Visscherij. Voor onze visscherij en den haring- handel wisselden zonneschijn en regen elkaar meermalen af. Ruime vangsten brachten hooge be sommingen op. De uitvoer van haring was in de laatste maanden echter ge ring. Het product der bokkingrookerijen kwam te hoog in prijs voor de binnen- landsche markt en belemmerde den export. De vooruitzichten voor land- en tuin bouw blijven somber. Over het algemeen waren de prijzen niet loonend, tenge\olge van gebrek aan exportmogelijkheid. Hoewel de veilingomzetten met 3 pCt. stegen, waren de eindresultaten voor de tuinders, mede door het ontvangen van lagere steunbedragen, zeer slecht. Verwachting tot den avond van 11 Jani Wind: meest matig tot zwak, Oostelijk tot Zuidoostelijk; helder tot lichtbewolkte lucht; droog weer; 's nachts strenge, over dag matige tot lichte vorst. Het gebied van hoogen luchtdruk over het continent beslaat thans het geheele gebied van de Oostzee tot de Middelland- sche Zee en met groote snelheden stroomt in de bovenlucht de continentale koude naar het Westen. De continentale koude is het hoogst in de Baltische staten en in de Oekraine, waar temperaturen tot en nabij -30 graden gemeld worden. De Oceaandepressie begint zich thans naar het Noorden te verplaatsen. Op de Azoren is de luchtdruk gestegen. Een randstoring passeert thans Ijsland. De temperaturen zijn in het Noorden nog gestegen en IJsland verschilt thans in temperatuur slechts weinig met de Azoren en Sicilië. Zonsopgang: 11 Jan. 8.07 uur. Zonsondergang: 11 Jan. 4.08 uur. Lantarens aan: 11 Jan. v.m. tot 7.36 uur; 11 Jan. 4.39 uur nam. Hoogwater te Scheveningen. 11 Jan. ’s morgens 3.20 uur; nam. 3.40 u. Morgen schietoefeningen op het strand tusschen strandpaal 98 en 92 (500 meter voorbij het Wassenaarscheslag) van 11 u. v.m.4 uur nam. ih kleinere onderdeelen van een graf veld en tenslotte in „kamertjes” van verschillenden vorm en verhoudingen, is op overeenkomstige wijze opgevat. Op deze wijze zal, zonder dat aan de eenheid van aanleg geweld wordt aan gedaan, de bezoeker van een graf zich in een beperkte ruimte zooveel mogelijk ongestoord kunnen ophouden. Ook hier worden de omsluitingen door beplan ting gevormd. De aandacht is er voorts op gevestigd, dat de versiering der afzonderlijke gra ven met beeldhouwwerk, beplanting e.d. niet in volledige willekeur ge schiedt. Er bestaat aanleiding om in het beeld, dat de bestaande begraafplaatsen op dit punt toonen, hier eenige verande ringen ten goede te brengen. Hoe dit zal geschieden, b.v. door het geven van eenige goede voorbeelden of algemeene voorlichting, zal nader moeten worden bezien. Geld- en effectenhandel. De spanning in de internationale politieke verhoudingen, welke van het begin des jaars af heerschte, heeft de inkomsten uit effectenorders, emissies en conversies, zeer ongunstig beïn vloed. Het uitbreken van den oorlog drukte zijn stempel op het jaar 1939. Door bedacht te zijn op grootere li quiditeit hunner middelen, betrachtten de geldgevers een groote terughoudend heid. Hoewel de rentestand, gedurende de laatste vier maanden iets aantrok, zijn de bedrijfsresultaten der banken en commissionnairs niet gunstig te noe men. Uit Buitenzorg seint Aneta ons heden, dat met ingang van den dag waarop hij zijn ambt zal aan vaarden, is benoemd tot lid in den Raad van Nederlandsch-Indië, R. A. A. Soejono, lid van het Interna tionale rubber comité, Neder- landsch-lndisch De benoeming van R. A. A. Soejono tot lid van het hoogste bestuurscollege in Ned.-Indië, in de plaats van prof, dr. R. A. Hoessein Djajadiningrat, zal zoowel in Indië als in het moederland en in het bijzonder hier ter stede, waar de heer Soejono een reeks van jaren woonachtig was en zich tal van vrien den maakte, groote voldoening schen ken. De heer Raden Ario Adipati Soejono, zoon van den Regent van Toeloengga- goeng, werd 31 Maart 1886 te Toe- loenggagoeng geboren. Hij bezocht al daar de eerste klassen van de lagere schoolde hoogere klassen doorliep hij te Soerabaja, waar hij ook de H.B.S. bezocht en met succes van deze in richting eindexamen deed. Geboren uit een regentenfamilie^ wenschte ook hij het Nederlandsch- Indische gouvernement te dienen en liet zich inschrijven aan de, toenmaals bestaande, afdeeling van het gymna sium Koning Willem III te Batavia, welke inrichting opleidde voor het groot-ambtenaars-examen. Met succes legde hij in 1908 dit examen af. Kort daarna trad hij in gouvernementsdienst en wel bij het Binnenlandsch Bestuur. Na enkele lagere rangen te hebben bekleed, stelde men hem ter beschik king van den assistent-resident van Magelang. Als zoodanig bekleedde de Aan den uitersten rand der stad, op het buitengoed Ockenburgh, midden in Du- doks groote uitbreidingsplan, wordt de nieuwe begraafplaats „Westduin” aan gelegd. Men volgt hierbij nieuwe wegen op dit gebied, waarbij o.a. aan de beplantingen bijzondere zorg wordt besteed. Van het ontwerp, dat ontstond uit de samenwer king van de Diensten van S. en V. en Plantsoenen, krijgt men een goeden in druk uit bijgaande teekening, waarop een gedeelte van de begraafplaats, waarvan de uitvoering reeds in vollen gang is, wordt af geheeld. De breede laan op den voorgrond, met de smaL kruinige boomen aan weerszijden van een gazon, en daarachter de rijwegen voor op- en neergaand verkeer, ligt in het verlengde van den monumentalen ingang en vormt de hoofdas van het complex. De wijze van indeeling der begraaf plaats blijkt voorts duidelijk: langs den toegangsweg voorname graven en daar achter, in door hagen van verschillende hoogten omsloten symmetrische „per ken”, groepen van graven. Rechts boven ligt de hooge dijk, welke als windkeer dienst doet. Opgemerkt kan worden, dat hier en ook elders op het terrein de bestaande houtbegroeiing zooveel mogelijk is behouden. Links in het midden der teekening is de iroote dwarsas aangegeven, waarlangs le groep grafkelders is geprojecteerd in >en natuurlijke helling van de duin weide. Voorbij deze dwarsas zet de toegangs weg zich, in iets versmalden vorm voort. Na een inleidend overzicht over het afgeloopen jaar, waarbij veel aandacht werd besteed aan de door den oorlogs toestand ontstane moeilijkheden, be handelde spr. de internationale handels politiek en de in 1939 tot stand ge komen wetten, welke van belang zijn voor het bedrijfsleven. sterdam gevestigde welke zich speciaal search-gebied. In October Soejono naar Nederlandsch-Indië, opdracht van de Nederlandsche regee- ring, voor het maken van een oriën tatiereis, speciaal betreffende den toe stand van de Inheemsche rubbelcul- tuur. Tijdens zijn vele functies en zijn lid maatschap van den Volksraad hebben vooral landbouw-economie, onderwijs en Binnenlandsch Bestuur de aandacht van den heer Soejono gehad. De Indische bedrijven enkele uitzonderingen na, een gunstig jaar achter den rug. De gemiddelde prijzen van suiker, thee en rubber waren hooger dan in 1938. De koffie verloor door den oorlog vrijwel alle afzetgebiedde cultuur van dit product verkeert in een de- plorabelen toestand. De vraag naar tin is sterk toegenomende prijzen zijn bevredigend. Voor het meerendeel onzer Indische producten vond een verruiming van de uitvoerquota plaats. Vervolgens besprak de heer Ver beek den gang van het bedrijfs leven in het district der Kamer. Te dien aanzien merkte spr. op, dat, over het algemeen, een lichte verbetering kon worden geconsta teerd tot de maand Augustus. Toen trad er een kort durende stagnatie in. Van ongeveer half Augustus tot begin October is de omzet in tal van artikelen abnormaal hoog ge weest na dien tijd constateert men teruggang. Met een beroep op de stijging der kosten voor levensonderhoud, is in sommige bedrijven reeds door werk nemers geageerd voor loonsverhooging. Vooropstellend, dat de stijging dier kosten, in vergelijking met die in de aan den oorlog voorafgaande 12 maan den, tot op heden ongeveer 6 pCt. be draagt, is het de vraag, of deze poging verantwoord was, aldus spr. Naar spr.’s meening zouden gerecht vaardigde loonsveranderingen tot stand moeten kunnen komen, zonder de goede verstandhouding tusschen de beide belanghebbende partijen te ver storen. Spr. zag de mogelijkheid hiervan in. Een automatisch beweeglijke loon schaal b.v. gebaseerd op de indexcijfers. de heer Soejono met een studie-op- dracht, welke, ofschoon zoo ruim mo gelijk aangegeven, voornamelijk lag op het gebied der landbouw-economie. Tijdens deze studie-opdracht was hij in Juni 1930 ook aangewezen als tech nisch adviseur van de regeeringsgroep der Nederlandsche delegatie voor de arbeidsconferentie te Genève en in September van hetzelfde jaar werd hij aangewezen als plaatsvervangend lid van de Nederlandsche delegatie bij de Assemblée. In 1931 keerde hij terug naar Neder- landsch-Indië en kreeg toen wederom zitting in den Volksraad. In 1934 vertrok de heer Soejono naar Nederland om daar de functie te be- kleeden, eerst als plaatsvervangend lid en sedert Januari 1939 als gewoon lid, van de Nederlandsche delegatie bij het Door zorgvuldige uitvoering van dit complex en een beplanting erboven met deels overhangende siergewassen, wordt een fraai accent verkregen in den aanleg. Ook in den afschermenden dijk zullen grafkelders worden ge bouwd. De opgang in het verlengde van den toegangsweg zet zich voorbij deze dwars-as in iets versmalden vorm voort, om tenslotte te eindigen in een verhoogd uitzichtpunt, waarbij eveneens ge bruik wordt gemaakt van een natuur lijke verhooging in het terrein. Men zal van dit punt een fraai uitzicht hebben over de begraafplaats ter eener zijde en ter andere zijde over het gedeelte tus schen het park Ockenburgh en het bekende dennenbosch. voort. Daartoe zullen de dijkhellingen en zijn kruin ook beplant worden, waar door een voldoende hooge afscherming wordt verkregen, ook op de hoogste ver diepingen. Het bestaande toegangsweggetje van de Ockenburghstraat af, met zijn aardige begroeiing, wordt in het plan van aanleg opgenomen en de oude eikenstruiken, die zoo karakteristiek de vlakte onder breken, blijven eveneens behouden. Voorloopig doen de boomen langs het pad uitstekend dienst als wind brekers. Wie „Ockenburgh” kent, weet hoe funest de zeewind hier méér dan b.v. in Meyendell is voor ander dan het allersterkste geboomte. De verminking en vervorming door den wind heeft een typisch uiterlijk ge geven aan de bebossching en de alleenstaande boomen. Vooral de laat ste kunnen een ietwat spookachtig uiterlijk hebben. Voor een dergelijken invloed moet natuurlijk de beplanting van de be graafplaats worden behoed. De boom soorten worden weliswaar gekozen, re kening houdende met de plaats waar ze tot ontwikkeling moeten komen, maar daarbij is het van het grootste belang den gestadigen Westenwind zooveel mogelijk uit te schakelen. In het plan van aanleg en dit is van veel belang met het oog op het toekomstig aspect van het geheel wordt gebruik gemaakt van de na tuurlijke geaccidenteerdheid van het terrein. De golvingen en kleine topjes leenen zich voortreffelijk voor het leggen van eenige fraaie accenten in het ontwerp. Ook de rand van kreupel hout langs de scheidingssloot met het wandelpark Ockenburgh, blijft groo- tendeels behouden. Men zal er een bij zondere bestemming aan geven binnen het kader van de grafindeeling. De bedrijven. Omtrent de meest belangrijke drijven in het district merkte spr. o.m. het volgende op. Het hotel-, café bedrijf werkte voortdurende politieke spanning hield de buitenlanders terug. De laatste week des jaars stak gun stig af bij haar voorgangsters, dank Barometer alhier v.m. 8 uur 782 m.m^ v.m. 12 uur 782 m.m.; thermometer resp. -8j gr. en -3j gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 stationnair. zijde van de Ockenburghstraat. dit gedeelte van den aanleg zal Raad zich dezer dagen uitspreken. In het verlengde van het toegangs- plein wordt t.z.t. de aula gebouwd. Behalve wat het gedeelte langs het wandelpark betreft, is een rechtlijnige aanleg en indeeling gevolgd. In de hoofdas in het verlengde van den toegangsweg is een langgestrekt, door een strenge opgaande planting ingevat, gazon gedacht, met terweerszijden daarvan de hoofdwegen naar het achtergedeelte van de be graafplaats. Aan de buitenzijden van deze wegen komt wederom een boo- menrij, gevormd door forscher op groeiende exemplaren. Langs de hoofdwegen zijn de bijzon dere graven geprojecteerd, bestemd voor de bijzetting van bekende per soonlijkheden. De hoofdas wordt ongeveer in het midden gesneden door een dwarsas. Deze ligt in het gedeelte van het ter rein, waar dit een lichte verhooging toont. Van dezen duinrug wordt ge- van het Internationaal rubber regulations com mittee. Van 1927 tot 1930 en van 1931 tot 1934 was de heer Soejono tevens lid van het College van Gedelegeerden uit den Volksraad. In Juni 1935 werd hij aangewezen als technisch adviseur van de regee ringsgroep der Nederlandsche delegatie bij de arbeidsconferentie te Genève. Verder was hij in de jaren 1936 1937 lid van de commissie-Rutgers voor de economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch- Indië. Nog kan worden vermeld, dat de heer Soejono deel uitmaakte van de Nederlandsch-Indische groep bij Union interparlementaire en wel op de conferenties van Juli 1930 (Londen), Augustus 1938 (’s-Gravenhage) .en Augustus 1939 (Oslo). Sinds October 1936 is de heer Soe jono ondervoorzitter van de te Am- rubber - stichting, beweegt op re- heer Soejono de functies van mantri- politie en assistent-wedono. In 1911 werd hij benoemd tot wedono van Ke- dojo (Blitar) en in 1914 tot wedono van Pare. In 1915 volgde zijn benoeming tot regent van Pasoeroean, welke hooge functie hij tot 1927 bekleedde. Van 1920 tot 1930 was de heer Soe jono, met een onderbreking van circa anderhalf jaar, lid van den Volksraad, waarin hij zitting had als vertegen woordiger van den Nederlandsch-Indi- schen vrijzinnigen sociatie-verbond). c* I o F si

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9