OPEL TRUCKS STADSNIEUWS BINNENLAND ZIEK VAN VERKOUDHEID? Wrijl rug en borst inmetDampo Dèn1 onder de wol! Volgende morgen be. terlPot50ct Iube40ct.0oos30ct TTAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 JANUARI 19W. DERDE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. ZINGEN MET HERMAN STENZ N.V. 771900 STICHTING „ZIEKENTROOST" Voorloopig verslag der Eerste Kamer De Zomertijd Overleg over eventueele verlenging. „HET ZAT IN DE LUCHT!” d. BERG ZILVEREN JUBILEUM P. PUKKEL EN PUKKEL IN SCALA ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN Fritz Hirsch-operette in den Dierentuin de heer „BREIT ALLEN MEE” De niet goedgekeurde gemeente- begrooting van Amsterdam Groot aantal aanvragen voor pols moffen, bivakmutsen en dassen. TERAARDEBESTELLING F. K. J. HERINGA Het havenverkeer in de Rijn- en Maasdelta KELDERBRAND AAN HET LANGE VOORHOUT was, bont Voor de Stichting voor Kin- derstudie zal op Dinsdag 30 Januari prof, dr C. A. Mennicke, uit Amers foort, spreken over het onderwerp: „Type, karakter en temperament.” een dun muurtje voor een groote van de fa. Broda Het in België gelande Nederlandsche vliegtuig Bankgeheim. Verscheidene leden verklaarden met teleurstelling kennis te hebben genomen van het antwoord der Regeering op den aandrang, in de Tweede Kamer ge oefend om over te gaan tot opheffing van het bankgeheim. Deze leden zouden gaarne vernemen, of het rapport van den Economischen Raad ter zake reeds uitgebracht en, zoo ja, of de Regeering bereid is, den Staten-Generaal daarvan inzage te ge ven. De hoofdintendant der Kon. Marine verzocht het centraal secretariaat „Breit allen mee” nog af te leveren850 blauwe bivakmutsen, 1950 blauwe das sen en 2000 paar blauwe polsmoffen. Voor de landmacht omen bij honder den aanvragen binnen voor polsmoffen en bivakmutsen, welke laatste door de soldaten op wachtposten gedragen mo gen worden. Het centraal secretariaat „Breit allen mee” doet een dringend beroep op alle Nederlandsche breisters om met het oog op de felle koude mee te werken, dat aan deze aanvragen zoo spoedig mogelijk voldaan kan worden. Alle inlichtingen en patronen zijn ver krijgbaar bij de secretaresse, mevrouw A. Th. Beukema toe Water-van Aken, van Hogenhoucklaan 46, alhier. Van bevoegde zijde vernemen wij Hoewel reeds vaststaat, dat het begin van den zomertijd dit jaar niet ver vroegd zal worden, heeft onze Regeering wel termen gevonden om alsnog te doen onderzoeken in hoeverre verlenging van den zomertijd aanbeveling verdient. Een departementaal overleg hierover is thans gaande en waarschijnlijk zal binnen enkele weken een besluit geno men worden. ONTSPANNING VOOR MILITAIREN Morgen wordt in Excelsior een Hon- gaarsche avond gehouden, aangeboden aan Ontwikkeling en Ontspanning voor militairen door het Hongaarsche Vreemdelingenverkeer te Boedapest. Het programma vermeldt o.a. de vertooning van de bekende „Hunga-' ria”-film, eenige czardas-dansnummers; van freule Marta Simenfalvi Nagy in nationaal costuum en het optreden van het duo Ad en Mary Timm. Naar ons land teruggekeerd. Het Nederlandsche militaire vlieg tuig, dat Dinsdag een landing bij Wil- marsdonck moest maken, is gisteren naar Nederland teruggekeerd. bouw van een centraal Belastingkan toor te Amsterdam, gelet op het zeer hooge bedrag, dat er mede gemoeid zal zijn, onder de huidige omstandigheden wel verantwoord moet worden geacht. Andere leden konden dit standpunt niet volkomen deelen. Zij wezen aller eerst op de onmiskenbare voordeelen, welke een centraal gelegen belasting kantoor voor de belastingplichtigen biedt en voorts op het feit, dat cen tralisatie niet zeldep vermindering van de algemeene onkosten tot gevolg heeft. Bij beoordeeling van de vraag, of de bedoelde uitgave verantwoord is, moet huns inziens zoowel met het een als met het ander rekening worden ge houden. Goudwinst Nederlandsche Bank. Vele leden achtten het tijdstip nog niet gekomen om eenigerlei decisie te Tiemen omtrent de mogelijke goud- wtnst der Nederlandsche Bank, zulks in verband met het egalisatiefonds. Bij de financiering door schatkistpromes- sen door middel van de Nederlandsche Bank achtten zij de bovenbedoelde goudwinst een waarborg, weshalve zij van oordeel waren, dat over die winst thans nog niet mocht worden beschikt. Laatste Staatsleening. Verscheidene leden spraken hun leedwezen uit ov-r de mislukking van de uitgifte der laatste Staatsleening, al hadderi ook zij de leeningsvoorwaar- den niet in alle opzichten gelukkig ge acht. Gaarne zouden zij vernemen, welke groote institutioneele beleggers niet hebben ingeschreven. Andere leden spraken de hoop uit, dat de inschrijvers op de 4 pCt.-lee- ning, ingeval eerlang mocht worden overgegaan tot een gedwongen leening, het bedrag, waarvoor zij hebben inge schreven, in aftrek zullen mogen bren gen op hun verplicht quotum in die gedwongen leening. Voor een dichtbezette Dierentuin zaal heeft Fritz Hirsch met zijn gezel schap gistermiddag het bekende zang spel „Das Dreimaderlhaus” utgevoerd. Deze middag, welke georganiseerd werd door het comité voor cultureel geestelijke ontspanning voor werkloo- zen, was bedoeld voor werkloozen van alle gezindten. Dat de zaal tot de laat ste plaats toe bezet was, bewees wel, dat het werk van het comité door zeer velen op prijs wordt gesteld. De voorzitter van het comité, de heer A. B. Benfer, sprak voor den aan vang van het zangspel een woord van welkom en wees op het feit, dat het comité op 19 Januari a.s. zijn eenjarig bestaan herdenkt. Vervolgens werd de operette uitge voerd, waarvan de inhoud bekend ver ondersteld mag worden. Herhaaldelijk applaus toonde wel aan, aat het gebo- dene zeer werd geapprecieerd, oud en jong genoten zichtbaar van het sprook je in het oude Weenen van 1826. Hans Lichtenstein dirigeerde. De heer Benfer heeft aan het slot van den middag een woord van dank gesproken tot den heer Hirsch, de me despelenden en de musici voor de aan gename uren, welke zij den werkloo zen verschaften. Voor den Maranatha-kring den Haag zal morgenavond spreken ds. I. J. Vasseur. predikant der Vrije Evang. Gem. alhi-r over het onder werp „Maranatha. het wachtwoord voor dezen tijd” en „geen olie” Mat- theus 251 tot en met 13, taris van de vereeniging Kweekschool hier ter stede STEEDS MEER GEVRAAGD. DIRECT LEVERBAAR. - SNEL ZUINIG - STERK. GROOTE LAADRUIMTE. F. v. d. VALK’S AUTO-MIJ TELEFOON 114820 „NEDERLAND EN ORANJE”. Voor de beide anti-rev. Kiesvereeni- gingen Nederland en Oranje-West en idem Valkenbosch, zal mr. J. A. de Wilde, oud-minister van Financiën, Vrijdag 2 Februari a.s., in de Valken- boschkerk spreken over „De politieke toestand.” Kassier bij de H.T.M. Heden mocht de heer P. v. d. Berg, kassier bij de Haagsche Tramweg Maat schappij zijn zilveren dienstfeest her denken. In tegenwoordigheid van zijn echtgenoote en schoonzuster werd de jubilaris hedenmorgen door den direc teur van het bedrijf, ir. P. M. Montijn, in diens werkkamer ontvangen. Daar waren o.m. nog aanwezig de onder directeur ir. B. C. C. Felix, de chef van Beweging, de heer Huisman, vele hoof den van afdeelingen, zoomede het per soneel van de afdeeling, waarvan de jubilaris aan het hoofd staat. Ir. Mon tijn noemde het een voorrecht de eerste te kunnen zijn om den jubilaris te mo gen toespreken. Is deze dag voor den jubilaris een belangrijke, ook voor ons, aldus spr., en het moet mij al direct van het hart, dat ik persoonlijk uw ar beid zeer op prijs stel. Gij zijt ook voor de andere ambtenaren een voorbeeld van wilskracht. Vervolgens ging spr. den staat van dienst van den jubilaris na en wees er op, dat de heer v. d. Berg destijds bij zijn aanstelling als kassier, met den toenmaligen chef van Bewe ging, den heer Huisman sr., belangrijke reorganisaties heeft aangebracht in de afdeeling inkomende en uitgaande gel den. Met trots kunt gij daarop terug zien. De H.T.M. heeft dien dank jegens u tot uiting willen brengen en biedt u daarom een geschenk onder couvert aan. De volgende spreker was de hoofd boekhouder, de heer J. F. v. Rooy, die namens de hoofdambtenaren het woord voerde. In de kwart eeuw, dat gij deze maatschappij dient is veel gebeurd, doch spr. wilde zich slechts tot de fei ten der laatste jaren bepalen. Hij wees daarbij op den reuzen arbeid, die het stempelen der verschillende kaarten voorheen met zich medebracht. Waren aanvankelijk een vijftiental ambtenaren daartoe noodig, die in een drieploegen- stelsel daaraan den geheelen dag hun krachten gaven, door het initiatief van den heer v. d. Berg, werd een electri- sche stempelmachine ingevoerd en thans werken een drietal machines, waarvoor slechts 3 personen noodig zijn. Ook werden naast de handrekenmachines de meest moderne rekenmachines aange schaft, zoodat de vervoer cijfers in den kortst mogelijken tijd kunnen worden vastgesteld. Het gevolg dier vereenvou diging zou een overcompleet van zeven arbeidskrachten beteekenen, die echter dank zij de regeling der directie, toch in dienst op andere afdeelingen werden gehouden. Gij hebt allereden, aldus spr., om met voldoening op uwen arbeid terug te zien en ik mag getuigen, dat de samenwerking met u ook wat de andere afdeelingen betreft, een zeer aangename is. Namens a«n directeur, oud-directeur, hoofdambtenaren en den oud-hoofdambtenaar, bood spr. een fraai schilderij in lijst aan. Hierna voer de heer Pappers namens de ambtena ren van de afdeeling van den jubilaris het woord, erop wijzende, dat sinds de heer v. d. Berg, kassier is er veel ten goede op deze afdeeling is veranderd. Ook prees spr. de sympathieke leiding van den jubilaris en bood hem namens zijn afdeeling een mooie leeslamp aan, terwijl mevrouw v. d. Berg bloemen in ontvangst had te nemen. Namens het geheele overige personeel bood de heer Intres met zijn beste wenschen een tin nen theeservies en bloemen aan, waar na de jubilaris met een kort woord voor de hem geboden hulde dankte, erop wij zende, dat ofschoon het werk op zijn afdeeling voor 25 pCt. machinaal ge schiedt, de overige 75 pCt. het werk van het personeel is. LeidenRoiterdam. Een mooie tocht is te maken van Leiden naar Rotterdam. Deze kan be ginnen op de Meerburgerwetering (Zoe- terwoude) verder via de Nieuwe-vaart, Molenvaart (Stompwijk), de Noord Aa. de Leidsche Wallen wetering, en ver schillende polderslooten (eenige malen afbinden) naar Bleiswijk. Vandaar gaat men via - de Rotte en de Rotte- meren naar Rotterdam. Van Bleiswijk kan men ook via Ze venhuizen en Nieuwerkerk a. d. IJssel naar Rotterdam rijden. Zooals bekend, onthielden Gedepu teerde Staten van Noord-Holland des tijds goedkeuring aan de Amsterdam- sche gemeentebegrooting voor 1937, verklaarde de Kroon het tegen dit be sluit ingestelde beroep reeds geruimen tijd geleden ongegrond en kwam se dertdien geen wijziging in den daar door geschapen toestand. De oorzaak van dezen gang van zaken is hierin ge legen, dat Amsterdam aanspraak meent te hebben op een hooger bedrag aan bijzondere bijdragen in de werk loosheidslasten dan door de Regeering in uitzicht werd gesteld en een beslis sing over de hoogte dier bijdragen door de Regeering nog niet is genomen. Intusschen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken in de vergade ring van de Tweede Kamer van 22 November j.l. verklaard, dat, wanneer Amsterdam 'meent, door toekenning van een bedrag van ƒ2.750.000 on rechtmatig te worden behandeld, het bedrag, dat Amsterdam nog meent van het Rijk te moeten ontvangen, naar 1938 en 1939 kan worden overgebracht en dat dan de begrooting voor 1937 rustig afgedaan kan worden. In deze omstandigheden komt het B. en W. van Amsterdam aanbevelens- waardig voor, een einde te maken aan den ongewenschten toestand, dat de begrooting zelfs nadat het dienstjaar reeds lang is afgeloopen, nog niet is goedgekeurd. De wijzigingen bestaan ten aanzien van 1937, 1938 en 1939 hierin, dat de ramingen der bijzondere bijdragen worden verlaagd tot 2.750.000 en dat voor het verschil tusschen dit bedrag en de vroegere raming in den gewonen dienst een post wordt opgenomen met de omschrijving„bijdrage van den kapitaaldienst, in afwachting van de beslissing der Regeering omtrent de hoogte van de bijzondere bijdragen in de werkloosheidslasten” en dat in den kapitaaldienst de daarmede verbana houdende wijzigingen worden aange bracht. Bouw van een centraal be lastingkantoor. Enkele leden zouden de vraag wil len stellen, of de uitgave voor den Onder de velen, die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen, be vonden zich velé vrienden en beken den uit de talrijke functies, welke den heer Heringa had bekleed. Zoo bevonden zich vele oud-zeeoffi- cieren. ambtenaren en. gepensionneer- de ambtenaren op de begraafplaats. Opgemerkt werden o.m. dr. H. M Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid, als vertegenwoordiger, van den minister van Economische Za ken; gep. vice-admiraal W. Schreuders, lid van het Hoog Militair Gerechtshof; gep vice-admiraal L. J. Quant; gep. luit-gen. F. J. Quanjer; gep. schout-bij- nacht A. L. Boesen; gep. luit.-kol. H L. de Wijs; gep. luit.-kol jhr. J. H. Strick van Linschoten. Voorts waren aanwezig de heeren G. van Ginkel, oud-administra- teur van het departement van Koloniën; M. van Steenbergen, lid van den Haag- schen Gemeenteraad; dr. W. L. Groene- veld Meijer, voorzitter van het Econo misch Instituut voor den .Middenstand; mr. dr. A L. Scholtens, secretaris-gene- raal van het departement van Sociale zaken; mr. J. J R. Schmal, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland; J. A. Deknatel, directeur van het Clearing- instituut; O van Biessum, oud-directeur van het Rijksbureau voor de Aardappe len; mr. J. G. C. Schook. chef van de administratie der Nederlandsche Spoor wegen; jhr M H. de Beaufort; E. J H. van Delden. directeur van de Neder- landsch-Indische Handelsbank; mr. J. H. de Mol van Otterloo, administrateur bij het departement van Economische Za ken; dr A Tutein Nolthenius; H. W. Bosch, directeur van de Nutsspaarbank; ir P. M. Montijn, directeur van de H.T. M. ; gep luit.-gen. M. van Rappard; H. F R. Snoek, secretaris van de vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat; prof, de Vooys; C. J. H. Damme, inspecteur van het ijkwezen; ir J. H. van Leeuwen, voorzitter van den Nijverheidsraad; P Schotte, 2e secretaris van de Ned Mij. voor Nijverheid en Handel, departement ’s-Gravenhage; F. J. Houwert, directeur van de Billiton-maatschappij; P. J. de Kanter, voorzitter van de vereeniging Nederland in den Vreemde; R. V. La ming, handelsattaché bij de Britsche lega tie; jhr. C. L. H. Quarles van Ufford na mens de A.N.V.V.; W. J. H. Mulier; R. G Wolf, chef van het kabinet van den minister van Economische Zaken; mr. A. B. Bommezijn, rechter in de Haagsche rechtbank; prof. dr. ir. G. van Iterson; J. R. J. baron Mackay; mr Alingh Prins, voorzitter van den Octrooiraad; prof, mr. A. N. Molenaar, vice-voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werk- bum gevers, en jhr mr. C. Feith. Van het Nederlandsch Scheepsbouw kundig proefstation waren aanwezig de heeren M C. Koning, voorzitter van den raad van beheer; kapitein ir. L.Troost, directeur, en ir. A. van Driel, lid van den raad van beheer. Voorts gaven van hup belangstelling blijk de heeren J. G. Heil en K. Huisinga, oud-directeuren van de N. U.M. In de aula voerden enkele sprekers kort het woord. Als vriend sprak de heer Waller, oud-zeeofficier, directeur van de Superphosphaatfabriek te Utrecht. Hij bracht in herinnering, dat de zoon van den overledene, die even als zijn vader zee-officier is, hier ont brak, daar hij zijn land in overzeesche gewesten dient. Spr. wees er op, hoe deze zoon wel de grootste vreugde van het leven van den overledene was. Het eigenlijke werk van den heer Heringa lag op zee. De zee was de band, welke de oude vrienden bond. Vijftig jaar lang is die band blijven voortbestaan en de heer Heringa was reeds de ze vende, die aan de twintig vrienden van destijds is ontvallen. De zee is de mooiste tijd geweest in het leven van den overledene. In al zijn functies is de heer Heringa een succes geweest en dat had men pok verwacht, aldus spr. Tot slot bracht de heer Waller de kracht, de onvermoeide werklust en de warme vriendschap» en het rots vaste Godsvertrouwen van den overle dene in herinnering. Een schoonzoon, de heer Hudig, sprak vervolgens eenige woorden, me de namens den afwezigen zoon. De sterke herinnering aan den overleden^ zal steeds een steun zijn voor de kin deren om de gewezen wegen te bewan delen, aldus besloot spr. Als voorzitter van het Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefstation, waar van de heer Heringa een der oprich ters was, sprak vervolgens de heer M. C. Koning. De naam van den heer He ringa is vast aan deze stichting ver bonden. Namens commissarissen en directie van de Hevea-fabrieken sprak vervol gens prof, van Iterson een woord van afscheid tot den overleden president- commissaris. Spreker voegde hieraan een persoonlijk woord toe, waarin hij deed uitkomen, hoe uit een ambtelijke verhouding in verschillende functies een band van vriendschap is gegroeid. Tot slot zeide de heer C. V. A. Aarsse, referendaris ter Algemeene Rekenkamer, op verzoek van den over ledene, een deel van Johannes en het Onze Vader. Aan de groeve dankte een familie lid voor de belangstelling. CHR. KWEEKSCHOOL. In de plaats van wijlen den A. v. Haeringen is benoemd tot secre- de Chr. mr. J. J. Hangelbroek, secretaris van den school raad voor de scholen met den Bijbel. Tot penningmeester is benoemd in de plaats van den heer H. Wertwijn nota ris H. J. Sweers, alhier. Vijftienhonderd Kerstpakketten verzonden. De stichting „Ziekentroost” alhier heeft, dank zij den steun, welken zij in ruime mate mocht ondervinden, 1500 zieken kunnen verblijden met een Kerst pakket. Uit alle oorden van het land werden giften en pakketten kleeding voor dit doel ontvangen. Het bestuur der stichting zegt allen, die medege werkt hebben tot het bereiken van dit prachtig resultaat, hartelijk dank. Met ontroering werden de pakketten door de zieken geopend en de ontvangen brieven getuigen van groote dankbaarheid. De wetenschap, een lichtstraal gebracht te hebben bij hen, die 20, 30 jaar en langer lijdende zijn, moge den gevers tot vreug de strekken. Zij, die kennis willen ne men van dezen arbeid, kunnen het blad „Ziekentroost” ten kantore Obrecht- straat 51, alhier, aanvragen. Het wordt gaarne gratis toegezonden. De gulden. Enkele leden toonden zich niet ge heel gerust over de politiek van de Nederlandsche Bank ten aanzien van de positie van onzen gulden in ver band met den slechten toestand onzer betalingsbalans. Immers, onze goud voorraad vermindert, de geldmarkt wordt krapper en het is de vraag, of door een en ander de rentestand niet zal worden verhoogd. De lach weerklinkt. Het gezelschap „De Rotterdammers”, dat thans Scala bespeelt, brengt het blijspel van G. Nielen „Pukkel en Pukkel, in manufacturen” wederom ten tooneele. Het is een vermakelijke klucht, waarin de dwaasheid, vooral in het derde bedrijf, ten top wordt gevoerd. Er is braaf gelachen om de ouder- wetsche gebroeders Pukkel, die evenals hun zaak, door het in dienst treden van een winkeljuffrouw als verjongd worden. Beide verstokte vrijgezellen doen een huwelijksaanzoek, doch dan blijkt, dat het hupsche meisje reeds verloofd is met hun neef en opvolger. Jacq. van Bijlevelt speelt met zijn bekende vlotheid den goedigen Jacob Pukkel, Charles Braakensiek den meer opvliegenden Hendrik Pukkel, rollen geschreven om te chargeeren, wat dan ook stevig gedaan wordt. In het schep pen van komische situaties doen bei den niet voor elkaar onder. Een zeer aparte figuur is Truus de huishoudster, een kleine rol, uitstekend gespeeld door Ellen Durieux, die voor zulke rollen geknipt is. Ook Marianne van Wenselaar, een jeugdige beginnelinge, wist veel van haar aardige rol als het winkeljuffrouwtje te ‘maken. De voorstelling onder regie van Jacq van Bijlevelt was zeer vlot, er werd hartelijk gelachen, er was honderd procent amusement. Jammer, dat koude vele menschen thuis hield. Onder groote belangstelling werd gistermiddag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke over schot van den heer F. K. J. Heringa, oud-raadadviseur van het departement van Economische Zaken, ter aarde be steld. Begrooting van Financiën Groote belangstelling op Oud Eik en Duinen Omstreeks half negen vanochtend werd veler aandacht getrokken door een viertal witte voorwerpen hoog in de lucht. Aanvankelijk meende men met parachutes te doen te hebben, doch gezien het feit, dat zij op gelijke hoog te bleven zweven, kwam deze verkla ring niet aannemelijk voor. Op de Prinsegracht was een der voorwerpen het duidelijkst te onder scheiden. Velen stapten van hun rij wiel en druk werd het vreemde geval besproken. Gezien de enorme hoogte, was moeilijk te onderscheiden, wat het zwevende nu feitelijk was. Wij hebben ons in verbinding ge steld met het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hier deelde men ons mede, dat regel matig ter bepaling van de windrich ting, gummiballens, welke een door snede hebben van ruim 1 meter, wor den opgelaten. Tegen 8 uur vanochtend heeft dit ook plaats gehad. Meestal spatten deze ballons na eenigen tijd uit elkaar. De samenstelling der hoogere luchtlagen is thans door de koude van bijzonderen aard, zoodat de ballons langer intact blijven dan in normale omstandigheden. Aangenomen kan worden, dat men hetgeen men vanochtend heeft waar genomen, eveneens proefballons van de Bilt zijn geweest. Dit ter geruststel ling van hen, die niet wisten, wat er boven hun hoofd hing. Wenschen inzake de belastingpolitiek Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het entwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van Financiën voor 1940 duchtten eenige leden, naar mate de oorlogstoe stand voortduurt, een verdere verar ming en verlaging van den levensstan daard in alle lagen der maatschappij. Onder zoodanige omstandigheden nu Is het, aldus betoogden zij, meer dan ooit gewenscht, dat de financieele politiek allereerst wordt gericht op verminde ring van de niet strikt noodzakelijke uitgaven. In de tweede plaats bepleitten deze leden, gelet op de sterke stijging van de volstrekt noodzakelijke uitgaven en 4 daartegenover op de sterke da- ling van het volksvermogen en volks- inkomen, dat zooveel mogelijk de hand worde gehouden aan dekking met be- lastinggelden van de jaarlijks terug- keerende uitgaven, alsmede van die uitgaven, voor welke een equivalente economische waarde niet wordt ver kregen. Huns inziens wordt van derge lijke uitgaven de laatste acht jaren reeds een te hoog bedrag, namelijk 500 millioen, met geleend geld ge dekt. Dit punt achtten zij van te meer .belang nu, als gevolg van de lasten, welke mobilisatie en defensie gelijke- lijk vorderen, de financieele toestand immer moeilijker dreigt te worden. In de derde plaats zouden de leden, hier aan het woord, indien aan ver- hooging van belasting niet kan worden ontkomen, die bij voorkeur willen zien toegepast ten aanzien van de groep der directe belastingen. Sommige leden waren van oordeel, dat inzonderheid de druk, welke de in directe heffingen op de bevolking leg gen, dient te worden verlicht. Verscheidene leden achtten het noodzakelijk, dat weldra bijzondere maatregelen worden getroffen, tenein de den belastingdruk, waaraan de groote gezinnen blootstaan, althans eenigermate te verlichten. Het optreden van het beleg- gingsfront. Eenige leden verklaarden, zeer te zijn teleurgesteld door het standpunt, dat de minister in de Tweede Kamer heeft ingenomen ten aanzien van de gesties van het zoogenaamd beleg- gingsfront. Deze leden achtten het onoorbaar, dat de beheerders van de Rijksfond- sen in zekeren zin stelling namen te gen de belangen van de schatkist. Op drijving van den rentevoet behoorde huns inziens evenzeer te worden ver boden als opdrijving van de prijzen. Het is, aldus betoogden zij, een bekend feit, dat de meeste verzekeringsmaat schappijen zich hebben gericht naar een rentevoet van 3, ten hoogste 3J pCt. Zulks hadden h.i. ook de beheer ders van de Rijksfondsen moeten doen. Naar hun gevoelen ware de alge- heele opheffing van de Rijksfondsen nog veel beter geweest. Het vuur spoedig gebluscht. Door onbekende oorzaak ontstond in den afgeloopen nacht omstreeks half drie brand in den kelder van de per- ceelen Lange Voorhout 51 en 53 in welke kelder de gemeenschappelijke centrale verwarmingsinstallatie is on dergebracht van de perceelen 4753. Het vuur zocht door een luchtkoker zijn weg naar het bovengelegen res taurant Saur, doch heeft daar geen schade kunnen aanrichten. Alleen de kap van den luchtkoker verbrandde. Onder leiding van den inspecteur-brand- meester S. de Graad slaagden de man nen der spuit van het bureau Prinse- straat er in, met een straal en den kleinen straal de vlammen spoedig te blusschen. Door de dichte rookontwik keling was het moeilijk, de juiste oor zaak van den brand vast te stellen. Behalve aan de centrale verwar mingsinstallatie is geen schade aan gericht. Dit mag een geluk heeten, daar in een aangrenzenden kelder, welke slechts door afgescheiden waarde aan was opgeslagen. De spuit van het bureau Archime- desstraat, die ter assistentie was uit gerukt, behoefde geen dienst te doen. Onder leiding van hoofdinspecteur v. d. Heuvel stelde de justitieele dienst een onderzoek in. HET NEDERLANDSCHE LIED KLONK IN DILIGENTIA. „Wat moet u veel van den Volkszang houden, om de felle koude te trotsee- ren en naar Diligentia te komen”, zei de heer Herman Stenz gisteren in zijn welkomstwoord op den zangavond van de Ned. Vereen, voor den Volkszang. En zoo is het inderdaadDe volks- zangavonden nemen in de harten van heel velen in onze stad een warm plaatsje in en er is heel wat voor noodig. zoo’n echte „volkszanger(ster)” een avond te doen verzuimen. Men kan zoo langzamerhand gaan spreken van een „volkszangclub”. Het zijn alle oude bekenden bij elkaar op de zangavonden, iedereen kent ieder een, en de nieuweling is vlug genoeg in den kring opgenomen. Er wordt naar hartelust gezongen, er is tijd voor een grap en intusschen wijst de heer Stenz op zijn eigen, niet genoeg te waardeeren wijze, op de schoonheid van het Nederlandsche lied en hoe het te zingen. Gisteravond werd, als altijd, begon nen met het Wilhelmus, gevolgd door een aantal bekende liedekens en daar deze bijeenkomst gold als een generale repetitie voor den grooten avond op 16 Januari a.s., werden geen nieuwe liederen ingestudeerd, doch de oude nog eens goed doorgenomen. Wat is er gezongen De muren van Diligentia hebben geschald van den frisschen, gezonden zang. „Tineke van Heule”, „Zingen is gezond”, „Wie zingt er mee”, in bonte rij volgden zij el kaar op. De heer Stenz riep een jongen man op het podium om te zingen van „In Brabant ligt een grenadier” en daar hij (de jonge man) pas verloofd was, werd een „Lang zal hij leven” op hem en zijn meisje uitgebracht. Dit teeken- de weer eens de gemoedelijkheid van deze avonden. Het Volkszangkoor, dat op het po dium opgesteld, als vanouds zijn krach tige steun verleende, bracht eenige werken ter afwisseling ten gehoore. Voor het eerst was een grooter koor werk ingestudeerd, hoewel dit voor het koor moeilijkheden medebrengt door het gemis aan mannenstemmen De heer Stenz deed daarom op de aan wezige dames een beroep, broers, ne ven en verdere mannelijke verwanten te mobiliseeren voor het koor. Het be doelde werk was „Lied van de Zee”, van de Hartog. Herman Stenz en zijn discipelen kunnen tevreden zijn met het bereikte resultaat. Hoewel niet feilloos, viel er heel veel te waardee ren. De overige liederen uit den al- Kun je nog zingen, zing dan mee” hadden eveneens veel succes, waarin mevrouw de Ridder-Spaan. die eveneens den gemeenschappelijken zang, begeleidde, deelde. Het overige gedeelte van den avond werd allergenoeglijkst doorgebracht met zingen door de zaal en solisten. Een geslaagde repetitie voor 16 Ja nuari in den Dierentuin Sterk afgenomen ten gevolge van den oorlog. Blijkens aan de Kamer van Koop handel te Rotterdam door den direc teur der directe belastingen enz. ver strekte gegevens, heeft het havenver keer in de havens van de Rijn en Maas-delta in December bedragen voor Rotterdam 379 schepen (in Dec. 1938: 1240) metende 607.834 (1.964.862) ton, Hoek van Holland, geen (45), Maas sluis 14 (9) en 2015 (10.391) ton, Vlaardingen 13 (93) en 32.466 (179.973) ton, Schiedam 33 (70) en 66.964 (206.750) ton, Dordrecht en Zwijn- drecht 71 (46) en 2493 (16.023) ton. Over het geheele afgeloopen jaar waren de cijfers: Rotterdam 12.026 (in 1938: 15.366) metende 19.392.128 (24.744.472) ton, Hoek van Holland 348 (543) en 764.323 (1.153.555) ton, Maassluis 86 (61) en 53.237 (89.787) ton, Vlaardingen 630 (931) en 1.325.751 (1.961.012) ton, Schiedam 682 (876) en 1.899.681 (2.484.817) ton, Dordrecht en Zwijndrecht 500 (577) en 248.326 (169—370) ton. 4

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10