een De Finnen bepalen zich tot verdedigingsoorlog Hevig luchtgevecht boven de Duitsche Bocht 1940. No. 17464. DE AARDBEVINGS- RAMP IN TURKIJE Donderdag 11 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND. Britsch m Japansche kabinetscrisis schip tot zinken gebracht Aan beide zijden werden vliegtuigen neergeschoten Vijf en twintig duizend dooden en 8000 gewonden Geen operaties op Russisch gebied Het Russische leger- bencht Het Finsche legerbericht Britsch oorlogsmateriaal Finland aangekomen Het „Finsche wonder” PRIJS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat uit VIJF bladen EERSTE BLAD. Eerste blad, pag. 1. Vierde blad, pag. Eerste blad, pag. L de Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2, Eerste blad, pag. Eerste blad, pag. L BINNENLAND Vierde blad, pag. f. Derde blad, pag. 2. Derde blad, pag. I. Eerste blad, pag. 3. Bijzonderheden over den strijd. Abe heeft besloten af te treden zeide voorts, dat Generaal Abé. over muiterij Amerika en de sovjet-Unie zün de eenigen, die de Japansche actie kunnen belemmeren Belgische generaal vertelt over zijn ervaringen De Britsche lezing Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede: Een formatie Britsche vliegtuigen heeft gisteren tijdens een verkenningsvlucht op de uitreis boven de Noordzee een aantal vijandelijke ge vechtsvliegtuigen ontmoet 1 de hevige ge- zij hebben deel hebben lucht- beantwoordde machinegeweer. Prinses Beatrix heeft hedenmorgen op een sloot achter het Huis ten Bosch sleetje gereden, geduwd door Prinses Juliana, die op schaatsen was. Bij het maken van tochten over het ijs in Zuid-Holland dient groote voor zichtigheid betracht te worden. De Japansche premier Abe heefl besloten af te treden. berichten eigendom Britsche In- daarvoor Tengevolge van de aardbevingen in Turkije zijn 25.000 menschen gedood en 80Ö0 gewond. Ministerpresident generaal Nobuyiki Abé heeft besloten af te treden. Hij heeft de leden van het kabinet indivi dueel hiermede in kennis gesteld. Het aftreden van het kabinet zal openbaar worden gemaakt, wanneer de nieuwe regeering gevormd zal zijn. De departementen van binnenland- sche zaken en volksgezondheid schatten officieel het aantal dooden bij de aardbeving op 25000, het aan tal gewonden op 8000 en het aantal vernielde huizen op 30.000. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.-“, zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.—*. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.— p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. BUITENLAND In de Duitsche Bocht is een hevig luchtgevecht gevoerd tusschen Brit sche en Duitsche vliegtuigen. De dam, welke het eiland Sylt met het vaste land verbindt, zou beschadigd zijn. Vierde blad, pag. 2. Den geheelen dag loeiden de sirenes. De correspondent van de „Times” te Kopenhagen bericht, dat gisteren op Sylt bijna den geheelen dag de sirenes hebben geloeid. Omstreeks 3 uur in den middag hoorde men drie bommen ont ploffen bij de Hindenburg-dam. De be woners van het grensgebied gelooven, dat de 10 k.m. lange dam, welke Sylt met het vasteland verbindt, ernstig is beschadigd. Den geheelen dag is het spoorwegverkeer op den dam gestaakt geweest. Waarnemers aan de kust konden de luchtdoelkanonnen op den Hindenburg- dam in actie zien en hooren, terwijl Duitsche vliegtuigen opstegen. Van de richting van Sylt werden verschrikke lijke ontploffingen gehoord. Het is niet bekend of ook op Helgoland schade is aangericht. Sylt is even belangrijk als Helgoland. Het is een kostbare vloot- en luchtbasis. De haven van List, op de Oostkust van Sylt, is uitgediept, teneinde schepen tot 15.000 ton te kunnen toelaten. Er zijn batterijen opgericht en twee groote ondergrondsche hangars gebouwd. van ik ve>» Koning Gustaaf opende heden Zv he parlementszitting. Er ontspon zich een gevecht, dat ongeveer een half uur duurde* Waargenomen werd, dat een Mes- serschmidt 110 in zee stortte en voorts is reeds bekend, dat een andere een noodlanding in Dene marken heeft moeten maken. Eén van onze vliegtuigen ging verloren, doch de overige hebben, na den vijand te hebben verdreven, den tocht tot de Oostelijke grens van het te verkennen gebied voortgezet en bommen in de omgeving van Sylt uitgeworpen en zijn daarna behouden teruggekeerd. De berichten, volgens welke de Hin- denburgdam, welke het eiland Sylt verbindt met het vasteland, gebombar deerd zou zijn, worden te Londen niet bevestigd. Ten Noorden van het Ladogameer zijn 200 Russen gedood en 40 gevangen genomen. Eerste blad, pag. 1. Ik commandeerde besten van de beroemde Berichten over het lucht gevecht overdreven? Vanochtend heeft de Press Associa tion in officieele kringen vernomen, dat de berichten over een luchtslag geheel ongegrond zijn. De eenige actie van de Britsche lucht macht bij Sylt werd in den nacht ge meld in een communiqué, waarin werd gezegd, dat vliegtuigen van de Brit sche luchtmacht patrouillevluchten hadden gemaakt boven de bases van de Duitsche watervliegtuigen en bommen hadden geworpen bij het eiland Sylt. Deze aanval werd uitgevoerd Woens dagochtend vroeg. Tengevolge van de duisternis kon het resultaat van het optreden der Britsche bommenwerpers niet nauwkeurig worden vastgesteld. ZWEDEN. De uitvoer van ski’s en skimateriaal s verboden wegens de behoeften van 1 eger, vooral in de Noordelijke dee- des lands. De twaalfde partij van den twee kamp EuweKeres, welke gisteravond in „Belluvue” te Amsterdam werd ge speeld, is door Keres na 23 zetten ge wonnen. De stand is thansKeres 7 punten, Euwe 5 punten. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad 10 ct. meer. nengekomen, heeft, volgens den kapi tein, Dinsdag op de Noordzee met suc ces een aanval van twee Duitsche vliegtuigen afgeslagen. De Duitschers beschoten het schip met machinegeweren en lieten 40 bom men vallen. Het schip den aanval met zijn Van de opvarenden werd niemand ge wond. Verschenen is het voorloopig ver slag der Eerste Kamer over de begroe ting van Financiën voor 1940. Op de Noordzee is het Noorsche vrachtschip „Mansk” op een mijn ge- loopen en gezonken. Zeven opvarenden worden vermist. is zeer goed, doch zij niet van te bedienen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 militaire district Leningrad Het Finsche legerbericht van gisteren luidt: Te land: de dag van 9 Januari was op de landengte van Karelië betrekkelijk kalm, met uitzondering van het gebrui kelijke vuren van de artillerie en activi teit van patrouilles. Aan het Oostelijk front, ten Noorden van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een vijande lijk bataljon uiteengedreven. De sovjettroepen lieten 200 dooden op het slagveld achter en 40 gevangenen. Een vijandelijke aanval te Buhtinan- maeri werd afgeslagen. Te Suomussalmi hebben de Finsche troepen naar den kant van Raate de Russische grens be reikt en het terrein tot de grens gezui verd. Dit is het vierde punt, waarop de vijand tot Russisch gebied is teruggedre ven. Overigens is van het front niets be langrijks te melden. De activiteit van patrouilles wordt met succes voortgezet. Ter zee: Vijandelijke vliegtuigen heb ben zonder succes gepoogd, verschillen de objectieven in de Finsche Golf en op het Ladogameer te bombardeeren. De batterijen van Ladoga en Koivisto na men aan de operaties deel. In de lucht: Niets bijzonders te mel den van de vijandelijke activiteit, de Finsche luchtmacht verrichtte een aan tal verkenningsvluchten. Behalve de vliegtuigen, die in het communiqué van 5 Januari als vernield zijn gemeld, heeft men vandaag nog een vliegtuig gevon den, dat denzelfden dag is neergehaald, waardoor het aantal Russische vliegtui gen, dat op 5 Januari is neergehaald, ge stegen is tot negen. Finland heeft wapens noodig. De Finsche gezant te Londen, Gri- penberg, heeft in een radioboodschap verklaard, dat er geen reden is, waar om Finland niet voor onbepaalden tijd tegen den vijand stand zou kunnen houden, mits men het wapens en mu nitie geeft. Wij hebben, zeide hij, na tuurlijke verdedigingswerken, wij heb ben de kracht en den moed en wij zul len ons verzetten tegen den inval ler, die ons tracht te vernietigen. ,Het meldt: „Gedurende den tienden Januari was er niets van beteekenis te melden. Op verscheidene punten bedrijvigheid van patrouilles en verkenners. In verband met het slechte weer heeft de Russische luchtmacht slechts eenige verkennings vluchten ondernomen”. De militaire correspondent van Reu ter schrijft, dat thans in Finland Britsch oorlogsmateriaal aankomt en dat men daarvan meer nut verwacht dan van het grootste deel van den op de Russen veroverden buit Russische spionnen gear resteerd. Onder de agenten van den Russi- schen geheimen dienst, die met para chutes achter de Finsche linies dalen, bevinden zich ook vrouwen. Onlangs zijn een aantal van deze agenten ge arresteerd. Het waren zoowel Russi sche als Finsche communisten, som migen gekleed in burger, andere in Fin sche uniformen. Een van de vrouwen, die gevangen genomen werd, sprak slechts weinig Finsch. De Russische luchtmacht legt thans geïmproviseerde vliegvelden aan naar het voorbeeld van de Finnen. Zij laten n.l. met sneeuwbermen omzoomde vel den onder water loopen, waardoor een bevoren vlakte wordt verkregen. Relaas van een ooggetuige. Een koopman uit Mögeltondern, Knud Filskow. heeft de luchtgevechten gezien, die gisteren plaatsvonden. Hij vertelde aan United Press: „Ik stond om onge veer twee uur ’s middags voor de deur van mijn winkel, toen plotseling een zilvergrijs vliegtuig met zwart kruis op de romp en een swastika, op de staart over mijn dak vloog en bijna den schoor steen raakte, een tijdje daarna vloog een ander vliegtuig even laag over mijn huis en daarna hoorde ik kanonge bulder op Sylt. Ik haastte mij naar het strand en zag twee groote bombarde mentsvliegtuigen, die op verscheidene duizenden meters hoogte uit het Zuid westen kwamen en over den Hinden- burgdam vlogen. Zij werden gevolgd door een aantal kleine jagers. Het af weergeschut van Sylt kwam in actie en ik zag de granaten springen. Geen enkel Engelsch vliegtuig werd, voor zoover ik kon zien, naar beneden gehaald. Toen de Hindenburgdam werd bereikt, lieten de bombardementsvliegtuigen een drie tal bommen vallen en ik hoorde duide lijk de explosies, zoodat schade moet zijn aangericht. Vervolgens vlogen de vliegtuigen in Westelijke richting. Het schieten hield echter tot ongeveer vier uur in den middag aan. De schade aan Deenschen eigendom. Naar aanleiding van de over schade aan Deenschen bij de grens verklaart het departementvan luchtvaart, dat, dien de Britsche luchtmacht verantwoordelijk zou zijn, de Deensche regeering volledige schadevergoeding zou ontvangen. Tot dusver heeft de Deensche regee ring nog geen officieel protest inge diend over de bommen, welke op Ro- moe zijn gevallen, waarschijnlijk, om dat moeilijk valt na te gaan, van welke nationaliteit zij zijn geweest. De Britsche piloten, die aan het lucht gevecht hebben deelgenomen, hebben met klem ontkend, dat zij bommen zou den hebben uitgeworpen boven Romoe. sche en Duitsche vliegtuigen deelgenomen aan het groote gevecht. De Duitsche mijnenlegger M. 132 zou op een mijn zijn geloopen. Het schip had 70 man aan boord. Sloepen met opvarenden door vlieg tuigen bestookt Het Britsche stoomschip „Upmin- ster” (1013 ton), is Dinsdag voor de Oostkust van Engeland door twee Duitsche vliegtuigen aangevallen. Na een machinegeweervuur geopend te hebben lieten de vliegtuigen bommen vallen, waarvan er twee het schip troffen. De kapitein en twee leden der bemanning kwamen om het leven. De overige opvarenden begaven zich in de sloepen, welke door de machinegewe ren der vliegtuigen bestookt werden. Vele uren later is het schip vergaan. De bemanning werd door .een ander schip aan boord genomen. De „Feddy” in veilige haven. Leden van de bemanning van het Deensche stoomschip „Feddy” zijn uit gevaren met de sleepboot, welke het schip is tegemoet gegaan en het een haven heeft binnengesleept. De brand aan boord van de „Feddy” is in de haven gebluscht, nadat het vuur in den loop van den nacht reeds voor een groot deel vanzelf was gedoofd. Leden van de bemanning van de „Ivan Kondrup” zijn vertrokken om zich te voegen bij de tien andere leden der bemanning, die aan boord waren gebleven. Men verwacht, dat dit schip later zal worden binnengebracht. Engelsch schip slaat aanval van twee Duitsche vlieg tuigen af. Het Britsche stoomschip „North wood” (1146 ton), dat vandaag is bin- De Belgische generaal, Emile Ba- doux, die in België teruggekeerd is van een verblijf in Finland, waar hij sedert April 1939 heeft medegewerkt aan de organisatie der verdediging van de Karelische landengte, heeft tegen* over den militairen medewerker van de Soir enkele aspecten van het „Fin sche wonder” uiteengezet. De generaal verklaarde o.a.Ik heb Franschen en Engelschen zien vechten. aan de Yser de „mannen van genie” doch toen ik het werk zag den Finschen soldaat, stond baasd. Badoux De geruchten r onder de Russen. Ëen correspondent van Havas seint uit Helsinki, dat op 29 December, op de plaats waar hij zich bevond, inder daad muiterij onder de Russen scheen voor te vallen. Den geheelen dag losten De vroegere Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Henry Stim son, heeft in een brief aan de „New York Times”, aangespoord, dat Amerika een embargo op wapens en grondstoffen voor oorlogsgebruik zou leggen met be stemming naar Japan. Stimson legt er den nadruk op. dat China het slacht offer is van een niet-uitgelokten aanval en dat de Vereenigde Staten op grond van het negenmogendhedenverdrag verplicht zijn de onaantastbaarheid van China te doen eerbiedigen. „Een derge lijke actie, schrijft de oud-minister, zal de houding versterken, die door de Ver eenigde Staten wordt aangenomen ten opzichte van de huidige wereld. De actie zou voorts den wil van het Ame rikaansche volk aantoonen zijn verant woordelijkheden te erkennen en de taak welke het aanvaard heeft om recht en orde te herstellen. Tegelijkertijd zal het daarmede voor de geheele wereld be vestigen, dat Amerika’s invloed steeds in dienst zal worden gesteld van de onafhankelijkheid en vrijheid tegen militaire agressie”. Stimson is van oordeel, dat de Veree nigde Staten niet hun invloed moeten uitoefenen om den vrede in China af te dwingen, nu het blijkt, dat Japan den toestand niet langer beheerscht. Herhaaldelijk dringt Stimson erop aan, dat Amerika in den huidigen toestand geen afstand zal doen van zijn tradi- tioneele politiek in het Verre Oosten. De oproep van Stimson voor een krachtige anti-Japansche actie, komt op een oogenblik, dat Japan tracht den grondslag te leggen voor wat het noemt „de nieuwe orde in Oost>-Azië”, een toestand waarin Japan de rol van alleenheerscher in het Verre Oosten wil spelen. Amenka, noch de sovjet-Unie kunnen dit toelaten, gezwegen over En geland en Frankrijk, die het echter thans elders te druk hebben om veel actie in Oost-Azië te kunnen ontwik kelen. „De- Vereenigde Staten en de sovjet-Unie zijn de eenige twee landen, die in staat zijn de Japansche actie te belemmeren, bij den opbouw van een nieuwe orde in Oost-Azië”, aldus schrijft Sjiratori, de vroegere Japansche ambassadeur in Italië in de „Hotsji Sjim- boen”. Hij meent, dat het bijna onmo gelijk is, met de Vereenigde Staten overeenstemming te bereiken betref fende het Japansche programma op het continent, en dat het sluiten van een nonagressiepact met de sovjets van nut zou zijn om de Chineesche kwestie op te lossen. Sjiratori acht een eventueel gewapend conflict tusschen Japan en de sovjet- Unie van veel ernstiger aard, dan met Amerika, omdat Japan een gemeen schappelijke grens met sovjet-Rusland heeft. Van direct belang voor Japan is het dus zoo spoedig mogelijk de betrek kingen met de sovjet-Unie te verbete ren. De onderhandelingen over een han- delsverdrag, de grensregeling in Mon golië en de visscherij-kwestie zouden voortgang maken. Intusschen blijft de vraag of de sovjets hun huidige politiek van steunverleening aan Tsjang kai sjek zullen wijzigen. Sjiratori wijst er op dat Rusland, dat vereenigd is met Duitschland voor den opbouw van een „nieuwe orde in Europa”, Japan’s taak voor den opbouw van een „nieuwe orde in het Verre Oosten” zou kunnen ver gemakkelijken. Zal Moskou zijn steun aan China opzeggen? De besprekingen tusschen Washington en Tokio zijn nog gaande. De woord voerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken, deelde gis teren mede, dat op het oogenblik geen nieuw onderhoud bepaald is tusschen Nomura en den Amenkaanschen am bassadeur Grew, maar vóór den 26en Januari, den dag, waarop het huidige verdrag afloopt, moet er iets geschieden" De correspondent van de „Daily Telegraph” te Helsinki deelt mede, dat de Finsche troepen op ver scheidene plaatsen de grens van de sovjet-Unie hebben bereikt. Zij zullen zich hier verschansen en niet op Russisch gebied voortruk ken. Het oppercommando van de Finnen wil op deze wijze te ken nen geven, dat Finland een zui veren verdedigingsoorlog voert. Bo vendien zou het moeilijker worden de troepen van voorraden te voor zien en zou men het voordeel van op eigen grond te strijden, verlie zen. Men verwacht, dat de huidige stil stand het voorspel van een nieu wen aanval van de Russen is. Over ongeveer twee maanden zou den zij hun troepen gereorgani seerd hebben. Vreemd vliegtuig boven Engeland. Boven een stad aan de Britsche Zuidkust heeft men gisteren een vreemd vliegtuig, naar men meent een Duitsch, waargenomen. Vliegtuigen brengen hulp in geteisterde gebieden. In het door de aardbeving geteister de gebied heeft men gisteren voor het eerst van 10 vliegtuigen gebruik ge maakt om de door de sneeuwmassa’s volledig van de buitenwereld afgesloten bewoners der dorpen in het kustgebied van Ordoe van het noodige te voor zien. De machines lieten boven de dor pen, welker bevolking twee weken lang geen hulp had kunnen krijgen, levens middelen en medicamenten vallen. in da hoogst moderne onderkomens, die ia de Mannerheimlinie zijn gebouwd, d« waarnemer ontrefbaar is. Hij ziet ea wordt niet gezien, hij schiet door eeq» opening, dié een granaat niet kan tre#N fen. De Finsche mitrailleur-schuttetf laat de Russen naderen en pas wan* neer deze op 300 of 200 meter zijn opent hij het vuur. Dan volgt een wa* re menschenslachting. Wat de waarde van de sovjet-troep pen betreft, moest de generaal beken» nen, dat zij op hem den indruk van waar menschenvee hadden gemaakt» „Deze armoedig gekleede mannen ko» men uit verafgelegen streken van Rus land, zonder te weten waarom en voor wie zij moeten vechten. Hun materiaal weten er zich Stimson bepleit een embargo voor Japan Reuter meldt uit Londen, dat de aan val op Britsche verkenningsvliegtuigen was ten uitvoer gelegd door eenige der snelste Duitsche gevechtsvliegtuigen van één der meest moderne typen. De Britsche vliegtuigen hebben een geconcentreerd vuur gericht op ver scheidene vliegtuigen. Zelfs de hevigste aanvallen in gesloten formatie werden door de Britsche vliegtuigen met succes afgeslagen. Bij den eersten aanval werd een Britsch vliegtuig getroffen. Het toestel geraakte daardoor achter. Een tweede aanval werd direct op dit vliegtuig in gezet. Men heeft het in zee zien vallen. Enkele minuten later sloeg een vijande lijk gevechtsvliegtuig met groote snel heid te water. Groote zuilen van water en schuim spatten in het rond. Verscheidene schutters hadden op het vijandelijke gevechtsvliegtuig gevuurd. Minstens twee andere Messerschmidt s werden eveneens door de Britsche schutters getroffen, doch er is niet ge zien dat zij zijn te pletter geslagen. Eén dezer beschadigde vliegtuigen heeft in Denemarken een noodlanding moeten maken. De bestuurder werd ge ïnterneerd- De overige Britsche vlieg tuigen hebben de verkenningen nog 130 mijl verder weg voortgezet en zijn twn veilig op hun basis teruggekeerd. Zij vertoonen sporen van vechts-actie, waaraan "Z^correspondent v.n de ..O.lb- Tele- graph” te Kopenhagen meldt, da waar nemers hebben geschat, dat vijftig Bnt- Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Vier Duitsche vliegtuigen van het nieuwste type hebben gistermiddag om 1 uur boven de Duitsche Bocht een escadrille van 9 Britsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim ontmoet. Bij het zien van de Duitsche vliegtuigen veranderden de Engelschen hun koers terstond in Westelijke rich ting en zochten hun heil in de vlucht. Bij de achtervolging hebben de Duitsche vliegers 3 Britsche bommenwerpers neergeschoten. De Duitsche vliegers keerden allen be houden naar huis terug. COURANT HAAGSCHE OVERZICHT. UITVOER VAN SKI’8 verboden. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. «I. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1