Het ijs in stad omgeving en GROEIENDE VREES VOOR OMSINGELING IN DUITSCHLAND II Haagsche Courant van Donderdag 11 Januari 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Overvloedig N zuinig licht ols U inplaats van stroom- verslindende z.g. goedkoope lampen de Philips „Bi-Arlita" lampen gebruikt. Meer licht en een stroombesparing, die den aankoopsprijs van de lamp verre overtreftl van den De over Meer Huwelijk bij het Leger des Heils pers en bevolking wordt ingelicht werkelijken toestand In ieder middenlicht 150 dekalumen! openhartigheid in radio onze provincie dient voor zichtigheid te worden betracht Weerkundige Waarnemingen Kaag» Braassemermeer en Westeinderplassen goed te berijden Bij het maken tochten ITIII.II’S Het maken van tochten m van hel Leger des Heils. t v x A x I lij T T ET ijs blijkt van den dooi |H allerminst geleden te heb ben integendeel! waardoor op het oogenblik op banen en meren weer schitterend gereden kan worden. Nu het vannacht weer flink heeft gevroren 8| graad en het er naar uitziet, dat de vorst ons nog niet in den steek zal laten de derde vorstperiode is bij nieuwe maan ingezet en dat opent volgens insiders gunstige perspectieven zullen stellig weer velen, als zij daartoe in de gelegenheid zijn, van de heer lijke ijsvreugde gaan profitee- ren, want het ijs verkeert over het algemeen in nog betere con ditie dan verleden week. lil In het gebouw van het Leger des Heils aan de l’nnsegracht vim gisteravond de huwelijksinzegening plaats van den u lld van het muziekkorps) en mef L. Klaversteyn hd v de vZ?uT'.r,R)- de inzegening van het huwelijkondc r de vl g In het midden de adjudant b. W. Bakker. De Kaag. Noordwijkerhout. Bodegraven. Andere tochten. zouden Zelfs tot binnen de bebouwde kom van Bodegraven en vlak bij de sluiskolk ligt er een heel mooie baan. Het is thans niet langer een bezwaar om bij het ma ken van tochten naar Gouda over het ijs door Bodegraven te gaan. De Reeuwijksche plassen zijn prach tig, evenals de Bergsche- en Kraling- sche plassen bij Rotterdam. Op het oogenblik zijn, van Rotter dam af, de Rotte en het Rottemeer goed te berijden. Na een langdurige aarzeling schijnen z.oowel de Duitsche pers en de radio het oogenblik gekomen te achten om de groote massa eens wat uitvoeriger op De massa leeri den werke lijken toestand kennen. Uit Bodegraven vernemen wij, dat het ijs op alle buitenwateren weer in prima conditie is. Vooral op den Rijn, waar de ergste schotsen zijn weggedooid, is een prachtige baan ontstaan die ver uit steekt boven die van verleden week. Ook de Goudsche Vaart blijft goed, hoewel daar feitelijk weinig meer gere den wordt en deze alleen dient om er over te passeeren naar de prachtige ba nen op de Reeuwijksche plassen, waar Dinsdag reeds misschien meer Bodegra vers reden dan in Bodegraven zelf. De ijsbaan, die langzamerhand slecht was geworden, is eveneens weer heelemaal A X X /s Katwijk aan Zee. De opnieuw ingevallen vorstperiode heeft dadelijk het ijs in den omtrek weer berijdbaar gemaakt. Door de poli tie werd het ijs tusschen de sluizen ge peild en dit bleek 10 c.m. dik te zijn. De banen werden vrij gegeven en velen profiteerden van het mooie harde ijs. De Katwijksche ijsbaan in Duinoord is ook ’s-avonds bij verlichting openge steld. Rijnsburg. Op de Vliet en het Buitenwater werd weer druk schaatsen gereden. Het ijs, inzonderheid in het Noordwijkerkanaal, verkeert in uitstekende conditie. De Rijnsburgsche Ijsclub heeft voor goede banen gezorgd. (Van onzen specialen verslaggever.) BERLIJN. Januari. Degenen, die er vast op LeidenGouda is thans te rijden. Er kan evenwel niet te Leiden worden opgestapt. Dit kan eerst geschieden te Gousluis. Verder kan dan gereden worden over Zwammerdam en Bode graven. Tocht van Warmond uit. Een agent van de Haagsche politie heeft gisteren een grooten tocht per schaats gemaakt, welke voor de lief hebbers zeer aan te bevelen is. De po litieman vertrok om 9 uur 3 per trein naar Warmond, waar hij om 9 uur 27 aankwam. Daar bond hij de schaatsen onder en reed naar de Kagermeren. Het ijs is in zeer goede conditie. Even wel dient men acht te slaan op een geul voor het scheepvaartverkeer, loo pend van de Ringvaart naar de Zijl. Gevaarlijk wak op het Br aasse me rm eer Op het Braassermc^rmecr is tusschen de Noorderhaven en de jachthaven van Zeegers een groot wak ontstaan, zoodat het meer niet meer dwars overgestoken kan worden. Het wak is n i e t afgezet en oppassen is dus geboden. Men rijde alleen langs de kanten. Voorhout. Ook in Voorhout wordt weer genoten van het ijs. De betrouwbaarheid is ge controleerd goed, van de Warmonder- hekbrug af tot aan de Piet Gijzenbrug. Onder bruggen kan alleen doorgegaan worden bij de Nagelbrug. Onder andere bruggen moeten de rijders nog niet doorgaan, vooral niet onder de brug gen aan den Rijksstraatweg. Barometerstand van ledenmiddag 12 uur Of o r Wat de Kaag betreft: het ijs is weer prachtig, zooals uit het gaande blijkt, en er Van de zijde van den A.N.W.B. ver nemen wij, dat men over het alge meen met het maken van tochten in Zuid-Holland zeer voorzichtig moet zijn in verband met het bemalen van verschillende wateren. Degenen, die er vast op rekenden, dat nog vóór Kerstmis „die onzinnige oorlog” afgeloopen zou zijn en dat waren er in Duitschland heel wat meer dan men in het buitenland denkt zijn bedrogen uitgekomen. Sommigen van hen hopen nu, dat Paschen een bevredigende oplossing zal brengen. En de meerderheid der bevolking schijnt de overtuiging te koesteren, dat althans op het eerstvolgende Kerst feest deze oorlog geen schaduw meer zal werpen. Die zienswijze vat men als het ware samen met de veelzeggende woorden: „1940 is het jaar der beslis sing!” Intusschen beginnen de weerbare mannen, die nog niet opgeroepenzijn of die aan het einde van den Poolschen veldtocht weer huiswaarts mochten keeren, zich al meer en meer ver trouwd te maken met de gedachte, dat ook zij van de partij zullen zijn, wan neer de oorlog in dit voorjaar nu wer kelijk losbreekt. Dat de huidige staat van beleg eeuwig zal kunnen voort duren wordt minder waarschijnlijk ge acht, ofschoon men er van overtuigd is, dat een bestorming van de Magi- not-linie een even dolle waanzin zou beteekenen als een offensief tegen den West wal. Deze geul is goed afgezet en kan wor den overgestoken bij boerderij „De Eenzaamheid nabij den starttoren. Ver volgens reed hij naar Rijpwetering, over de Wijde Aa naar het Braasse- mermeer. Voorzichtigheid is geboden bij het richtingslicht met witte punt, nabij Oude Wetering, waar eveneens een vaargeul open is gehouden, loo- pende langs den dijk. In Oude Wete ring moet worden afgebonden. Na een eindje geloopen te hebben komt men aan de Drecht Hierna reed de agent naar Leimuiden, om zoo op de Westeinder plassen te komen. Het ijs is overal zeer goed, doch nog maals wordt de aandacht gevestigd op de open gehouden vaargeulen. Met den trein van 4 uur 3 vertrok de politieman weer naar de residentie. Een mooie dagtocht! In de residentie. In de residentie en haar omgeving viert de ijssport hoogtij. Jong en oud binden de schaatsen onder, om ’s mor gens of ’s middags onder een vroolijk winterzonnetje een baantje te trekken en ook ’s avonds wordt er op de ver lichte banen volop genoten. En tevens worden er groote tochten gemaakt. Vanmorgen boden de vijvers in het Haagsche Bosch een levend igen aan blik. Van verre gezien deden de kleine figuurtjes, voortkrabbelend op het ijs, langs de kraampjes met „koek en zopie”, ons denken aan tallooze schil derijen van groote meesters der Hol- landsche Schildersschool, die zoo dikwijls door dit vroolijke en bij uit stek vaderlandsche schouwspel geïn spireerd werden. Ook Schenk en Molen vliet trekken tal van schaatsenliefheo- bers. Op de fraaie banen van de Haagsche Ijsclub was de belangstelling vanmor gen nog niet bijster groot, maar dat zou vanmiddag en vooral vanavond wel anders worden. Het ijs verkeert ook hier in uitste kenden staat. Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur worden er wedstrijden ge houden in het hardrijden voor jongens van 1416 en van 1618 jaar over de korte baan (160 meter). De banen van de Nieuwe 's-Graven- haagsche IJsvereeniging blijven zich doorloopend in de komst van rijders verheugen. Het ijs is hard en spiegel glad; de ontstane scheuren werden van morgen in de vroegte, met behulp van warm water, gedicht. Gisteren is er den geheelen dag volop gereden en ook van daag was zulks het geval. Van het voornemen, om vanmiddag wedstrijden in schoonrijden te houden, werd afgezien, daar nu de scholen weer begonnen zijn niet voldoende deelneming verwacht werd. De wed strijden zullen nu Zondagmiddag om 2 uur plaats vinden. Voorts worden er Zaterdagmiddag om 2 uur wedstrijden in hardrijden gehou den, over 400 en 800 meter, voor dames en heeren boven 16 jaar en ook zal er Zaterdagmiddag om 3 uur een onder Verwachting tot den avond van 12 Jan.* Wind: zwak tot matig, meest Oostelijk; helder tot lichtbewolkte lucht; droog weer; ’s nachts strenge, overdag matige tot lichte vorst. Uit Noordwijkerhout wordt ons ge meld, dat overal weer druk gereden wordt. Het ijs verkeert er in het alge meen in goede conditie en de Leidsche Trekvaart moet zooveel mogelijk aan de kanten bereden worden. De verbindin gen naar de Kaag, Leiden en Haarlem zijn weer grootendeels hersteld. welke man van te in orde en vooral Dinsdagavond was het er op de verlichte banen zeer druk. Katwijk aan den Rijn. De schaatsenrijders maken weer een druk gebruik van het ijs op den Rijn. De ijsclub „Voorwaarts” heeft zich di rect beijverd om de noodige maatrege len te treffen. Als de vorst aanhoudt zal alles weer spoedig in volle actie zijn. Des avonds is de baan op den Rijn electrisch verlicht, wat tot gevolg heeft dat er ook dan een druk gebruik van wordt gemaakt. Groote vaarten nog onberijdbaar. Groote vaarten als Ringvaart, de Rijn (tot Gouwsluis bij Alphen). Aarkanaal. Woudwetering (tusschen Woubrugge en Alphen) blijven nog onberijdbaar, daar zij voor de scheepvaart zoo lang moge lijk opengehouden werden of worden. Waar zij dichtgevroren zijn, bevinden zich zooveel schotsen op het ijs, dat het rijden onmogelijk aanbevolen kan wor den. Er wordt echter wèl verwacht, dat de Oude Rijn bij aanhoudende vorst éinde lijk dicht zal komen te liggen Dinsdag is te Alphen geen schip meer gepasseerd en liep men reeds weer over de geul. Het plan bestaat, om zoo spoedig moge lijk banen langs den Rijn aan te leggen zoodat men dan wellicht mits de Rijn weer niet opengebroken wordt bin nenkort ook van Leiden naar Alphen kan rijden. Het maximum van den luchtdruk wordt thans gevonden in het Oosten van Roe menië. De as van het gebied van hoogen luchtdruk loopt dwars over Centraal- Europa naar Schotland en strekt zich waarschijnlijk nog over Ierland uit. De diepe depressie, welke gisteren Ijsland passeerde, werd gevolgd door krachtige barometerstijgingen en daling van tem peratuur. Zij ligt thans in de Poolzee. Het vorstgebied overdekt thans het ge- heele vasteland en vermoedelijk ook het Zuidelijke deel der Britsche eilanden. Naar het Zuiden reikt het tot over de Alpen en de Pyreneeën. De continentale koude luchtmassa’s stor ten zich over het geheele Westelijke Mid- dellandsche Zeegebied uit en zijn reeds tot den 40sten breedtegraad voortge schreden. Zonsopgang: 12 Jan. 8.07 uur. Zonsondergang: 12 Jan. 4.10 uur. Lantarens aan: 12 Jan. tot 7.35 u. v.m.; 12 Jan. nam. 4.40 uur. Hoogwater te Scheveningen. 12 Jan. ’s morgens 4 uur; nam. 4.20 uur. Morgen schietoefeningen op het strand tusschen strandpaal 98 en 92 (500 meter voorbij het Wassenaarscheslag) van 11 u. v.m.4 u. nam. Oppassen Van het Braassemermeer over de Wijde Aa moet men oppassen voor een vaargeul. Per roeiboot kan worden over gestoken naar Leiderdorp. Via de Meer- burgerwetering kan dan verder gereden worden naar Voorschoten. Rotterdam-Gouda. De route Rotterdam-Gouda is tot Nieuwerkerk niet te berijden. Van laatstgenoemde plaats naar Gouda, is het ijs echter in goeden staat er voor- heerscht onder heerlijke zonneschijn, een écht ouder- wetsche ijsstemming op de fraaie ba nen! Naar wij vernemen, zijn deze door het bestuur van de ijsclub „Kager- meer” nogmaals nauwkeurig gecontro leerd en duidelijk aangegeven, zoodat men zeker geen angst behoeft te hebben. Mits men zich nogmaals zij daarop met nadruk gewezen! houdt aan de door middel van brug en vlag aange geven overzetplaatsen, te meer omdat de vaargeul (Boterslop) Dinsdagavond weer door de scheepvaart is opengebro ken. In de omgeving van het Kagermeer zijn in het bijzonder ook de Boekhorst- vaart en de Zomersloot verbinding gevend tusschen het Vennemeer en de Koppoel en zoo verder naar Rijpwete ring, alsmede de Groote Sloot, tusschen de Leede te Warmond en de Zijl, aan te bevelen. De route GoudaRotterdam is thana goed te berijden. Van heden af kan worden gereden van Katwijk naar Voorschoten. Het Galgewater is tusschen Noordman en De Vink in het midden opengebro ken, zoodat alleen langs de kanten kan worden gereden. Dit geldt ook voor het traject tusschen De Vink en Haag sche Schouw. De route van Katwijk a. d. Rijn via Rijnsburg en Oegstgeest naar het Ka germeer is goed. V 8 V V 8 8 V 8 I 8 V V V Men kan echter wèl in de richting Leiden rijden, van de Schenk via de Veen wetering tot het Galgewater bij Leiden. Het Galgewater zelf is evenwel n i e t te berijden. Wil men naar de Kaag, dan kan men van Warmond gaan en langs de Leede de Kagermeren bereiken, welke uitste kend berijdbaar zijn. Een andere mogelijkheid is van de Kaag in Oostelijke richting. Dan moet men per autobus van Leiden af in de richting Aalsmeer gaan tot de halte Vennemeer. De Kaagsocieteit en het Kaagdorp heeft men dan in de nabij heid, waar het mogelijk is, om, via Oude Wetering en Leimuiden, de West einderplassen en Aalsmeer te bereiken. Men kan verder van de Kaag en Rijp wetering naar het Braassemermeer gaan. Kaag, Braassemermeer en Westein derplassen zijn alle goed te be rijden. LIILArlitii j Braassemermeer era West einderplassen. Ook op het Braassemermeer wordt veer veel gereden en daar is het even min gevaarlijk, mits men zich aan de reeds vermelde aanwijzingen houdt. De Westeinderplassen zijn thans even eens weer in goede conditie gekomen en deze zijn weer bereden. De landijsbaan te Aalsmeer is heropend en uitstekend berijdbaar. Langeraarsche en Nieuwkoopsche plassen bieden ook mooi ijs. schelijke natuur, dat men jaloersch wordt op menschen, wien het beter gaat en in een tijd van tegenstellingen doet men verstandiger die niet onnoo- dig te verscherpen. Geleidelijk is men er de laatste we ken toe overgegaan, om het Duitsche volk duidelijk te maken, dat deze oor log op den duur met andere wapenen uitgevochten zal moeten worden dan met mijnen en onderzeeërs langs de Engelsche kust en met schermutselin gen tusschen patrouilles in het zooge naamde niemandsland tusschen de Duit sche en de Fransche fortificaties. De Duitsche tactiek om, globaal ge sproken, aheen maar overwinningen en geen nederlagen te publiceeren, stemt de massa in het algemeen echter niet wantrouwend. De vrees voor omsingeling. De diplomatieke activiteit in de Scan dinavische landen, op den Balkan en in het naburige Oosten, waaraan men totdusver geen woord wilde verliezen, treedt thans al meer en meer op den voorgrond en langzaam aan begint de eenvoudige krantenlezer overtuigd te raken, dat de omsingeiingspolitiek door het Duitsch-Russische verdrag geens zins zooals men eenige maanden ge leden met een zucht van verlichting verwachtte onmogelijk geworden is, doch dat de Engelschen en Franschen er hardnekkig aan blijven vasthouden en zulks niet heelemaal zonder succes. Dat de geallieerden niet alleen Duitschland, maar ook Rusland met een cordon van bondgenooten trach ten in te sluiten, heeft in Duitsch land een onmiskenbaar gevoel van on behaaglijkheid teweeg gebracht, het welk als het ware nog versterkt wordt doordat de pers de vorderingen, welke de omsingeiingspolitiek maakt, eerder aandikt dan verzwakt. Temeer, omdat men het Duitsche volk jarenlang gesug gereerd heeft, dat het geheel en al op zichzelf aangewezen is en moederziel alleen staat temidden van een wereld vol vijanden, vinden beweringen, dat dozijnen landen gereed staan om met de geallieerden tegen Duitschland op te treden, grif geloof. Op de groote landkaarten, overal uithangen, tracht de de straat zich een duidelijk beeld vormen van hetgeen hem en zijn land nog te wachten staat. Noorwegen en Zweden zouden zich met de geallieerden en Finland kunnen verbinden om een wal op te werpen tegen den Russischen bondgenoot en tevens de controle in handen nemen De Schenk weer berijdbaar. Moest er Dinsdag nog gewaar schuwd worden voor de kwaliteit van het ijs op de Schenk (Veenwa tering), thans is er weer volop gele genheid om te genieten en zelfs nog beter dan vóór Zondag, want alle pneffenheden zijn verdwenen; een mooi ijsvlak wacht op de liefheb bers! Gistermiddag waren er op de Vinken- sloot weer wedstrijden georganiseerd door een paar Ingezetenen van Voor schoten ten behoeve van de armste ge zinnen in deze gemeente. van de Oostzee. Met den Duitschen overzeeschen handel ware het dan voor goed gedaan. De Balkanstaten zouden onder het patronaat van Turkije een gevaarlijke wig kunnen drijven tusschen de Duit sche Zuid-Oost-grens en de belangrijk ste Russische ertsgroeven en olievel den. Voorts liggen Iran en Irak, in den rug gesteund door Arabië, alsmede Syrië en Afghanistan, uiterst gevaar lijk ten opzichte van Rusland, wanneer generaal Weygand er in zou slagen >m Engeland’s toestemming te krijgen voor een opmarsch van Fransche koloniale troepen naar de petroleumvelden van Bakoe. De Duitsche pers zegt meest al op gezag van de Italiaansche bladen dat de Engelschen een bescherming van de Mossoel-lijn voldoende achten en van generaal Weygand’s opmarsch naar Bakoe niets willen weten, omdat Frankrijk op die manier ook een soort oliemagnaat zou worden, wat zij tot eiken prijs willen vermijden. Zoo gezien is het natuurlijk van wei- nij belang, dat er bij tijd en wijle een paar Engelsche bommenwerpers boven de Duitsch Bocht worden neergehaald en dat er zoo nu en dan een paar leden van een Fransche patrouille gevangen genomen worden. Zelfs het feit, dat de Engelschen reeds een vrij groote hoe wel naar verhouding geringe tonnage handelsschepen verloren hebben, ver liest veel van zijn beteekenis, wanneer Duitschland hier tegenover van al zijn handelsbetrekkingen en van al zijn grondstofleveranciers afgesneden zou kunnen worden. Ongetwijfeld zijn we zoover nog lang niet, maar dat zij, die in het Derde Rijk de openbare meening leiden, het voor juist achten, de bevol king op de mogelijkheid eener zooda nige ontwikkeling te wijzen, verdient ongetwijfeld ook onze aandacht. Behalve synthetische rubber en ben zine, zullen in Duitschland weldra syn thetische peper en andere specerijen verschijnen. Ook zou men een middel gevonden hebben, om de nadeelen van de ver- duisteringsmaatregelen eenigszins op te heffen. In de laboratoria, van de I.G. Far- v ben, heeft men een procédé ontwikkeld waardoor het mogelijk wordt, om met geringe kosten in groote hoeveelheden uit teer een phosforiseerende verfstof at te scheiden, waarmee men thans reeds doende is trappen en stoepen, trottoirs en verkeerspunten, ingangen van thea ters. bioscopen, café’s en winkels dui delijk zichtbaar te maken. de hoogte te brengen omtrent den wer kelijken stand van zaken. In de eerste oorlogsmaanden heeft men de openbare meening in het Derde Rijk als het ware in slaap gewiegd door onafgebroken de publieke aan dacht op te eischen voor de successen van de Duitsche weermacht in het Oosten. Daarnaast stelde men dan de werkloosheid der geallieerden in het Westen, waaraan men de verklaring gaf van een soort radeloosheid tegen over den onneembaren Westwal. Daarna verviel men in een hoera- stemming, welke gebaseerd was op de vele schepen, welke dag-in, dag-uit door de Duitsche torpedo’s en mijnen ten onder gingen. Eigenlijk bestaat deze hoerastemming nóg, ook al heeft de tragische ondergang van de „Admi ral Graf Spee” en zij kapitein een eigenaardig licht geworpen op de uit voerige beschrijving, welke men even tevoren van zijn heldhaftige daden ge geven had. De breede massa moge dan voor dezen nieuwen oorlog al heel wei nig geestdriftig gestemd zijn, ze twij felt er niet aan, of de moeilijkheden op het gebied der levensmiddelenvoor ziening moeten in Frankrijk en En geland minstens even groot zijn als in Duitschland. Men gaat zelfs nog een stapje verder Dat merkten wij, toen wij kort geleden van een verblijf in ons vaderland weer naar Berlijn terugkeerden. Men be stormde ons van allen kant met de vraag, hoe het er nu werkelijk bij ons uitziet, of we nog van alles voldoende hebben om te leven, of er ook bij ons al zoo’n tekort heerscht aan specerijen, of we heusch nog echte koffie en thee en cacao drinken, of we kleeren en ondergoed zonder distributiekaarten kunnen koopenen nog veel meer We hebben deze vragen met de ver eischte voorzichtigheid beantwoord, want het ligt nu eenmaal in de men- Barometer alhier v.m. 8 uur 782J m.m.g v.m. 12 uur 782 m.m.; thermometer resp. -9 gr. en -6 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 uur! stationnair. linge ijshockeywedstrijd plaats hebben. Op deze banen hebben dagelijks maximaal 250 militairen in groepsver band vrijen toegang, van welke gelegen heid begrijpelijk een druk gebruik, wordt gemaakt. Zaterdag komt een mi litair muziekcorps, uit 40 man be staande, de stemming nog verhoogen. e

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9