van Groote bedrijvigheid Duitsche vliegtuigen Russen brengen nieuwe strijd krachten in het veld 1940. De van opening het Storting Vrijdag 12 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND. fQo. 17465. Boven de geheele Britsche Oostkust de en op De Britsche aanval Koopvaardijschepen beschoten Doorbraakpogingen bij Salia door de Finnen afgeslagen Duitsch officier over aanvallen op schep De bommen op het eiland Romoe r J PRIJS DEZER COURANT: EERSTE BLAD. Eerste blad, pag. Koning Haakon. Eerste blad, pag. 3 Her- dei Zuid-Slavisch overleg met Roemenie inzake Russische bedreiging den Personen en verdreven, zag brand aan boord van het Het schip zinkt niet onmiddellijk in de diepte, doch zakt langzaam weg en kan Het deelt Na 42 dagen oorlog hebben de Fjn. nen de sovjet-troepen overal versla gen of tot staan gebracht. Eerste blad, pag. 2, alleen uit het af zetten t— *2 commissaris voor de luchtvaart, overpiaatséa lucht- Oostzee, verouderd Amerikaansch afgevaardigde stelt afbreking der betrek kingen met de sovjet- Unie voor Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 hoogstens nog dertig minuten boven wa ter blijven. Dit is voor den commandant van het vliegtuig aanleiding om geen nieuwe bommen meer uit te werpen. Hij wil ook nog aan de bemanning de ge legenheid geven, het schip te verlaten. Wij gaan naar huis. Om 5.13 landen wij. Alle toestellen keeren één voor één on beschadigd terug. Alleen het toestel van onzen aanvoerder is door een gewapend koopvaardijschip met machinegeweren beschoten; de kogels hebben echter geen schade aangericht. Bij de slotbespreking deelt de aanvoerder nog mede, dat acht schepen tot zinken zijn gebracht”. veel strijd, troepen en ge. Rusland t ge- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. United Press meldt uit Rovaniemi: Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog zijn in den strijd aan het Suomussalmi-front Russische Gpoe strijdmachten gezien. Finsche officie ren, die deel hadden genomen aan den slag, welke leidde tot de vernietiging van het 44ste legercorps deelden mede, dat er zich Gpoe-eenheden tusschen de Russische troepen bevonden, die pro beerden door de Finsche linies te bre ken. Men kon de Gpoe-mannen niet alleen onderscheiden door hun betere uitrustingen ze droegen bijvoorbeeld lederen laarzen en jassen van schape- vacht maar ook door hun grootere gevechtskracht. De Finsche officieren twintig meter hoogte slaat in de lucht, deelden mede. da*, deze menschen beter geoefend waren en fanatieker dan de gewone Roode leger-soldaat. Zij wisten De maatregelen ter waarborging van de neutraliteit en van den import kon den niet geschieden zonder aanzienlijke uitgaven. De regeering streeft er te vens naar, een zoo goed mogelijken toestand op de arbeidsmarkt te schep pen. De directe en indirecte belastin- De Hindenburg-dam beschadigd TondernBevestigd wordt, dat de Hindenburgdam de weg tusschen het vasteland en de Duitsche basis op het eiland Sylt bij den luchtaanval van Woensdag is beschadigd. Inwo ners van Zuid-Jutland zagen namelijk vanmorgen om tien uur een trein, be staande uit een locomotief en zes goe derenwagens, de dam oprijden en hal verwege stoppen. Hij bleef ongeveer in het midden staan tot ongeveer half drie in den middag, terwijl werd waar genomen, dat herstellingswerkzaam- heden werden verricht. Om vier uur in den middag kwam een andere trein, die heel langzaam reed over de geheele lengte van den dam. Duitsche tegenspraak. Het Duitsche nieuwsbureau ver klaart, dat de berichten uit vijandelijke bron, volgens welke de Duitsche vlieg tuigen op 9 Januari het vuur zouden hebben geopend op vreedzame koop vaarders en zelfs op reddingsbooten, verzonnen zijn. Men verklaart, dat juist de gewapende koopvaardijsche pen het eerst op de Duitsche vliegtui gen geschoten hebben. Bij de Engelsche kust zijn drie sche pen, twee van Britsche en een van Ita- liaansche nationaliteit, op mijnen ge. loopen en gezonken. Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad, pag j naar de oorza- vaa de na <ten Rusland gen moeten sterk verhoogd worden. Ook zal men genoodzaakt zijn meer gebruik te maken van leeningen. Na de troonrede koos het Storting het presidium. Hambro, de leider der conservatieven, werd tot eersten voor zitter herkozen. De oorlogstoestand heeft voor de Noorsche scheepvaart en den Noorschen handel veel moeilijkheden en gevaren meegebracht. „Laat ons hopen, aldus de koning, dat het in het nieuwe jaar mogelijk zal zijn den vrede in de wereld en vooral in het nabuurland Finland te herstellen. Noorwegen streeft het doel na, in samenwerking met andere neu trale landen, in het bijzonder Dene marken en Zweden, den eigen vrede te handhaven”. Russische ontevredenheid gang van zaken Uit Stockholm wordt gemeld ot> tevredenheid bij de leiders van de so^ van niet plaats aan de hoe een klein stoomschip i en machinege- werden gehoord Engelsche gevechtstoestellen met het t toen Pit nummer bestaat uit ZES bladen Het Duitsche vrachtschip Bahia Blanca” zou bij Ijsland op een ijsberg zijn gestooten en gezonken. De beman ning werd gered. In het Zuidelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan is het Duitsche mail schip „Ussukuma” door een Britsch oorlogsschip tot zinken gebracht. Eerste blad, pag 2 Er bestaat weinig kans, dat de 89 arbeiders, die in een kolenmijn in West-Virginia opgesloten zijn, gered kunnen worden. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, .Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3 Franco per post met Mode blad ƒ4.—. zonder Modeblad 3.75 Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.— p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Van Britschen oorsprong Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Kongsmark, dat de commissie van militaire en technische deskundigen uit Kopenhagen het onderzoek naar de uitgeworpen bommen op het eiland Romoe nog gisteren heeft kunnen vol tooien. Reeds thans staat, naar uit goe de bron verluidt, vast, dat dé 3 bom men, die in het gebied van Romoe zijn uitgeworpen, van Engelschen oor sprong zijn. Een officieele mededeeling daarover kan pas verwacht worden, wanneer het door de commissie naar Kopenhagen gebrachte materiaal nog eens in de militaire laboratoria is on derzocht. „Vrije jacht voor elk vliegtuig” De „Völkischer Beobachter’” publi ceert een verslag van een ooggetuige, een Duitschen vlieger, van de aanval len op Britsche treilers en koopvaar dijschepen: „De opdracht van vandaag luidt: handelsoorlog aan de Britsche Oost kust. Vrije jacht voor elk vliegtuig op alle koopvaardijschepen, welke gecon- vooieerd worden en op oorlogsschepen, tot torpedojagers toe.” „De vlucht naar den vijand begint. Een laatste wuiven van vliegtuig tot vliegtuig en alle escadrilles gaan hun doel tegemoet. Wij zijn reeds anderhalf uur onderweg en tot dusverre hebben wij geen enkel schip gezien. Wij be vinden ons bij de Engelsche kust. Ijverig speuren wij rond, doch nergens valt er iets op het water te ontdek ken. Wij vliegen steeds meer naar het Zuiden. Eindelijk komt van den uit kijkpost de mededeeling: „Schip in zicht”. Dat beteekent plotselinge actie in het vliegtuig. Ieder snelt naar zijn plaats. In een wijde bocht naderen wij het schip en eischen met signalen, dat de bemanning haar vlag vertoont of in de reddingbooten gaat. Wij be merken duidelijk, dat het een Engelsch koopvaardijschip is. Op het schip be weegt zich niets. Het verhoogt zijn snelheid en tracht de kust te bereiken. Als wij een twee den keer naar het schip vliegen, ratelen onze machinegeweren reeds waarschu wingsschoten. Doch ook nu valt op het dek geen levend wezen te bespeuren De kapitein meent, dat hij aan ons ont snappen kan. Driemaal vliegen wij op het schip af en geven wij waarschu wingsschoten, Daar worden wijzelf plot seling met machinegeweren beschoten. Nu vliegen wij opnieuw naar het schip, op geringe hoogte, en daar vallen de bommen. Reeds de eerste drie raken midscheeps. Het schip breekt en beide einden steken omhoog: de boot zinkt ir. drie minuten. De bemanning tracht zich nu met twee sloepen te redden. Ter wijl de eene het schip nog tijdig verla ten heeft, wordt de andere sloep met de boot in de diepte meegetrokken. Reeds een kwartier later bemerken wij een tweede schip, dat tracht met volle snelheid en in zigzagkoers aan ons t*» ontsnappen. Maar wij zijn sneller. Ongeveer dezelfde manoeuvres a bij het eerste schip. Ook de bemanning van deze Engelsche boot let niet op onze waarschuwing en gaat niet in de sloe pen. Derhalve bombardeeren wij ook deze boot. De eerste twee bommen val len in zee, maar hebben toch reeds haar uitwerking op het schip. De derde bom treft het schip aan het voordek en scheurt de huid open tot aan den water spiegel. Een steekvlam van ongeveer Troonrede van koning Haakon Vanmorgen heeft koning Haakon de nieuwe zitting van het Storting ge opend. In zijn troonrede wees de ko ning erop, dat Noorwegen zijn vreed zame en vriendschappelijke betrekkin gen met alle landen, ondanks den oor logstoestand waarin zelfs een nabuur land van Noorwegen verwikkeld is, heeft kunnen handhaven. Verschenen is het voorloopig verslar der Eerste Kamer over de begro^* van Binneniandsche Zaken voor !$>4o Derde blad, De Zweedsche pers vemeenX’XTte Leningrad oproeper WorHen aa®. - 1 ai> aangevallen visschersboot ongewapend was. De schipper heeft een vleesch- wonde aan den voet opgeloopen. Britsch vliegtuig bestookt een Duitschen bommenwer per. Een Britsch vliegtuig, dat patrouil leerde Jjoven de Noordzee, kreeg Woensdag een vijandelijken bommen werper in zicht. Het was een groot, tweemotorig gestroomlijnd Heinkel-toe- stel, een eendekker. Het Britsche vlieg tuig zette de achtervolging in en opende het vuur. Het achterkanon werd tot zwijgen gebracht en het in trekbaar landingsgestel viel neer. De Heinkel dook omlaag tot vlak boven de zee en de Engelsche piloot wierp twee bommen neer, welke achter den staart van den Heinkel ontploften. Na voort- gezetten strijd, waarbij een van de ka nonnen van het Duitsche toestel bui ten gevecht gesteld werd en de ge schutstoren onklaar geraakte, ver dween de Duitsche machine in de wol ken. Hedenochtend hebben zware bln_ nenbranden gewoed in het bi.Kantoo*" der P.T.T. in de Javastraat 6 en ln pakhuis aan de Korte Beestenmarkt Vijfde blad, pap. Het Britsche departement van luchtvaart deelt mede, dat gister ochtend in de lucht aanzienlijke bedrijvigheid heeft geheerscht aan de Oostkust van Engeland en Schotland. Behalve den reeds ge- melden aanval op Newcastle, zijn vijandelijke vliegtuigen versche nen boven de Firth of Forth en de mondingen van de Humber en de Theems. Zij werden verdreven door luchtafweergeschut en patrouilles van gevechtsvliegtuigen. United Press meldt, dat het de lang ste vlucht is geweest van de Duitsche luchtmacht. Het is niet bekend of er vliegtuigen zijn neergehaald Over den aanval op Newcastle meldt United Press het volgende: Volgens een ooggetuige heeft het luchtdoelgeschut gedurende zes minu ten den vijand bestookt. De menschen stonden op straat of in de deuropening van hun huizen te kijken naar de bommen, welke boven hun hoofden uiteenspatten. In een der andere steden aan de Oostkust heeft men waargenomen, dat een Duitsch vliegtuig na plotseling uit een wolk te zijn gekomen, onmiddellijk beschoten werd met een granaat, die achter het toestel ontplofte, De machi ne steeg daarop snel wen, in het ‘wol kendek. De scherven van luchtdoelgranaten zijn in verscheiden districten terecht gekomen. Tot nu toe is niets over per soonlijke ongelukken bekend gewor den. Van een autobus werden de ruiten vernield. De passagiers raapten de bom scherven op om ze als souvenirs te bewaren. Op groote hoogte zijn boven de kust van Kent gistermiddag twee Dorniers verschenen. Zij vlogen over eenige dorpen en steden in de omgeving en zetten hun tocht verscheidene kilome ters landwaarts voort. Er werd geen alarm gemaakt, ter wijl in dit gebied ook geen luchtdoel geschut is gehoord. Gevechtstoestellen stegen evenmin op. BUITENLAND Duitsche vliegtuigen hebben boven de geheele Oostkust van Engeland ge vlogen. Een aantal koopvaardijschepen werd gebombardeerd. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag, De aanvallen op koopvaardij schepen. Drie Britsche koopvaardijschepen, welke gisteren voor de kust van Nor folk door een Heinkel-bombardements- vliegtuig werden aangevallen, zijn door drie Britsche gevechtsvliegtuigen, Spit fire-machines. bevrijd. Het Duitsche toestel cirkelde op 20 meter boven de schepen en liet een aantal bommen vallen, waarna het vliegtuig zich in Oostelijke richting verwijaerde, over een afstand van 40 mijl door de Spit fires achtervolgd. Op tiet oogenblik, dat men het Duitsche vliegtui® uit het oog verloor, steeg van den linkervleu gel rook op, terwijl de linkermotor de fect was. De vliegers hebben gezien, dat hun kogels het Duitsche toestel troffen. Twee te Aberdeen thuisbehoorende treilers, de ..Burnbanks er de ,,Dan- dolo” zijn gisteren ter hoogte van de Noord-Oostkust gedurende een half uur door twee Duitsche vliegtuigen gebom bardeerd en uit machinegeweren be schoten Beide schepen zagen kans te ontsnappen zonder getroffen te wor den. De bemanningen zijn ongedeerd. De bevolking van een stad aan de Oostkust heeft ontploffingen op zee gehoord en een vliegtuig gezien, dat bommen heeft uitgeworpen bij een ge- wapenden treiler, dat met luchtafweer geschut antwoordde. Er werd niet gezien of treffers wer den geplaatst. Het aanvallennde vlieg tuig zag men later juist boven de gol ven vliegen. Bewoners van een Oostkust hebben gezien Duitsch vliegtuig een I aanviel. Ontploffingen weervuur gearresteerd 46 Vooraanstaande het volkscommissariaat vaart zijn ontslagen. Men zoekt te Moskou ken van het slechte moreel troepen, dat ook blijkt uit fe ring van de gevangen Russen, slag van Suomussalmi naar terug te keeren. De sovjetcommissarissen door de muitende soldaten j m t. PCTS verne®«nt, dat> Moskou cn y ome»«4 - manschappen van het roode gepubliceerd, waarin zij r- gespoord het leven van de rissen cn officieren te verdedigen of het hun eigen leven was. De Fransche Kamervoorzitter riot besprak het oorlogsdoel. Eerste blad, pag, 2 Koning Haakon heeft het Storting met een troonrede geopend. Eerste blad, pag. lt BINNENLAND Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betreffe-^e de begrooting van Buitenlandsche Za ken voor 1940. minder onnauwkeurig was en beter dan in het begin van den Men gelooft dat de Russische bij Salla de best uitgeruste oefende troepen zijn, welke tegen Finland in het veld heeft bracht. Het voornaamste verschil tus schen den toestand bij Salla en aaéere deelen van het Noordelijke fronf bijvoorbeeld Suomussalmi is dat Russen aan wegen liggen, welke die naar het Westelijk deel van Finlan- leiden. Duitsche bommenwerper maakt een noodlanding in Zuid-Jut land. Een Duitsche bommenwerper heeft gisteravond een noodlanding gemaakt op een terrein bij Skaerbeak (Zuid- Jutland). De vier inzittenden hebben het vliegtuig in brand geschoten. Het had geen bommen bij zich. Britsche verkenningsvluchten boven Duitschland departement van luchtvaart mede, dat in den afgeloopen nacht toestellen van de Britsche lucht macht met succes verkenningsvluch ten hebben uitgevoerd boven West-en Noordwest-Duitschland. Ook werden patrouillevluchten uitgevoerd boven de bases van de Duitsche luchtmacht in de Duitsche Bocht. Bij de Tweede Kamer zijn wetsont werpen ingediend, betrekking hebbende op de instelling van een fonds voor de economische verdediging. Vierde blad. pag. j. De Eerste Kamer heeft haar voor loopig verslag uitgebracht over de grooting van Sociale Zaken voor 1HQ Derde blad, pag. 2[ hebben Derde blad, pag bonden den strijd vijandelijke vliegtuig aan dp vijand was v».---- men, dat er 1-- schip was. De stuurman van een reddingboot die getuige is geweest van de bombar- deering en beschieting uit machinege weren van een zich in de buurt bevin denden treiler, heeft gezegd, dat de Het voortduren van den Russischen aanval op het kleine Finland doet de gevoelens van vijandigheid in de inter nationale openbare meening tegen de sovjet-Unie nog steeds toenemen. De .Osservatore Romano”, het blad van het Vaticaan meent te mogen verwachten, dat de meeste Europeesche en Ameri- kaansche staten praktisch de betrek kingen met Rusland zullen opschorten. Het blad merkt op, dat na de uitsluiting der sovjet-Unie uit den Volkenbond de juridische redenen tot rechtvaardiging van een dergelijken maatregel niet ont breken. Italië en Groot-Brittannië heb ben juist voor onbepaalden tijd hun ambassadeurs uit Moskou ontboden en perscampagnes, die dagelijks in omvang toenemen, zijn in Frankrijk en in de Vereenigde Staten aan den gang ten gunste van een gelijken maatregel van den kant der regeeringen dier landen. „Men ziet niet in, aldus het blad, welk nut voor de Vereenigde Staten voort vloeit uit een handhaven van den am bassadeur in Moskou, aangezien immers Amerika's regeering en volk solidair zijn met Finland. De balans van zeven jaren diplomatieke betrekkingen tus schen de Vereenigde Staten en Rusland sluit met een nadeelig saldo voor Amerika. Geen enkele regeling is ver kregen van de Russische schulden, de penetratie van het communisme is niet vertraagd en stelselmatige verschillen van opvatting zijn aan den dag getre den in de laatste jaren tusschen de beide landen ten opzichte van talrijke politieke en economische problemen” Het Vaticaansche orgaan is dan ook van meening. dat dit voldoende redenen zijn om het geduld van de Vereenigde Staten uit te putten en zoo al niet een verbreking der betrekkingen, dan toch een terugroepen van den ambassadeur uit Moskou met zich mede te brengen. „Dit zal, aldus het blad, een natuurlijk gevolg zijn van de agressiviteit der sovjetpolitiek, welke iedere betrekking van het Kremlin met beschaafde staten onmogelijk maakt”. In het Amerikaansche Huis van afge vaardigden heeft de republikein Ste phan Bolles een resolutie ingediend strekkende geen credieten meer toe te staan voor het in stand houden van een ambassade te Moskou. Verder stelde hij voor, dat de president een afgezant naar de sovjet-Unie zal zenden teneinde vast te stellen „of er een oorlog tegen Finland is”. Toen aan het departement van buitenlandsche zaken te Washing ton deze vraag werd voorgelegd, werd geantwoord, dat „voor zoover men wist er geen oorlog was", een officieel ver klaarden oorlog n.l. Rusland voert daar mede dezelfde taktiek als Japan in China en Duitschland in Polen. De vrees, dat Rusland ook zonder officieele oorlogsverklaring tegen den Balkan zal opmarcheeren, drijft de diverse Balkanvolken nader tot elkaar. Uit Belgrado wordt gemeld, dat van daag aan de Zuid-Slavisch—Roemeen- sche grens een samenkomst zal gehou den worden tusschen prinsregent Paul en een vertegenwoordiger van de Roe- meensche regeering. Officieel wordt ge- dat prins Paul met eenige leden Var‘ het kabinet naar de Roemeensche krens is vertrokken „voor een jacht partij". De £eiie kou en de sneeuw maken een jachtpartij zeer onwaar- Sthijnlijk. Men veronderstelt, dat de Verhouding tusschen Roemenië en °ogarije onder het oog zal worden Stzien, alsook de verdediging van deze anden tegen een eventueele Russische bedreiging. Z.-Slavië zou hebben toege- ^egd aan Italiaansche troepen doortocht e verleenen voor eventueele hulp aan ongarije tegen een Russischen aanval, et gerucht, als zouden ook Hongaar se e vertegenwoordigers aan de bijeen komst der Roemeensche en Zuidslavi- sehe staatslieden deelnemen, wordt door e departement van buitenlandsche en te Boedapest tegengesproken. tevredenheid bij de leiders jet-Unie over de tekortkomingen de luchtmacht in Finland, blijkt alleen uit het afzetten van den vedk^ commissaris voor de luchtvaar Ka» nowitsj, doch ook uit het “êa" van den commandant, van dé macht in de havens aan de waar Junkers-toestellen van type zijn geconcentreerd. „Stockholms Tidningen” uit Moskou, dat in verband militairen tegenslag talrijke zijn gearresteerd en terech^e^ ambtenaren Vaa v°w lucht hoe zij door de wouden moesten trek ken en boomen als dekking té gebrui ken. Zij schoten ook veel beter, ver klaarden deze officieren. Het feit, dat de Russen Gpoe-mannen gebruikten die over het algemeen beschouwd worden als de meest be trouwbare gewapende krachten, die de sovjet-regeering bezit wordt als een bewijs beschouwd van het belang, het welk de Russische officieren aan den strijd bij Suomussalmi hechtten. De Russische strijdmachten, die het Finsche Noordelijke leger bij Salia in de flanken hebben aangevallen en er bijna door worden omsingeld, deden verscheidene nieuwe pogingen, om door de Finsche linies ten Westen en Zuiden van Salia door te breken. Volgens Fin sche militaire bronnen werden alle po gingen afgeslagen. De Russen gaan nog steeds door hun posities bij Salia te versterken en voerden telkens weer meer artillerie aan. Men heeft opgemerkt, dat het vuren van de Russische batterijen bij Salia COURANT HAAGSCHE r OVERZICHT. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. S50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. H4, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 kier ojo SS J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1