Strijd Hore Belisha om ec/vT (aR etiWi STADSNIEUWS Urk IJsbruiloft op Marken Met bakfietsen van Kampen naar Dinsdag zal het Lagerhuis de kwestie behandelen HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. Bij auto-ongeluk op den Verhuellweg WONINGBOUW Spannende zitting verwacht Ook Volendam krijgt zijn bruiloft LUIT.-GENERAAL SEYFFARDT EN DOCHTER GEWOND Een kleurig schouwspel Zenuwpijnen 'BAKKERTJE BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN Het dorp per aato over het ijs bereikbaar PREDIKBEURTEN De IJsel bij Zutphen zit vast. pfarrer kerk, 10.30 uur (Van onzen specialen verslaggever.) In contact met Java. belangen, Oranjelaan 26, Avondmaal), sche gem., 10.30 uur ds. H. W Meihuizen. Men gist Nog een verklaring. kerk, de man op Java, of de De vogels en de strenge winter. Als bewijs, dat vele groepen vogels het met de thans heerschende strenge koude zwaar te verantwoorden hebben, kan dienen, dat op de Veluwe en voor al in den omtrek van Barneveld, tal van dieren in bevroren of verkleumden toe- Luide knallen op het Ijssel meer. stand in de velden worden aangetroffen. Ook strijken verschillende vogels, die in deze streken geheel onbekend zijn, bij groote koppels op de landerijen neer. Zoo zagen eenige jagers op een stuk land plotseling een vlucht wilde ganzen, waaronder zeldzame exemplaren, neer komen. lezen wij in de „N.R.Crt.”. Ook op andere plaatsen hier in de buurt worden vogels, die in andere stre ken thuis hooren en blijkbaar voor de koude op de vlucht zijn, gesignaleerd. Op de Barneveldsche markt was Don derdagmorgen groot aanbod van wilde ganzen in diverse soorten. Dezen dieren was de tocht naar het binnenland nood lottig geworden. Zij vielen ten slachtof fer aan gelegenheidsjagers. Men zou zich misschien kunnen af vragen waarom Engeland zich zoo druk Waarom maakt men zich zoo druk? maatschappe- soldaten pen er niet meer door kunnen komen. Met het spuien gaan groote hoeveelhe den drijfijs naar buiten, waardoor al thans nabij de sluizen te Umuiden. nu en dan open water te zien is. Op de zijkanalen is zoo goed als alle scheep vaartverkeer onmogelijk. zegt, de hoogste eerbied heeft? Waar om wordt de man die in een adem ge noemd wordt met zijn beroemde voor gangers op het departement van oor log, Cardwell en Haldane, zonder eeni ge waarschuwing, op zij gezet? Waar om dit ontslag wanneer de premier in zijn afscheidsbrief aan den demission- naire minister zelf zegt, dat hij het met het door hem gevoerde beleid ge heel eens is? Dit zijn de de vragen die door heel Engeland besproken wor den. Alleen Chamberlain en Hore Be lisha, de twee hoofdpersonen in dit po litieke drama, zullen er een antwoord op kunnen geven en daarom wacht men zoo gespannen op de zitting van Dinsdag. Prof, dr. L. J. v. H o 1 k zal in de kerk van de Vrijzinnige Hervorm den een viertal voordrachten houden over de Boodschap van het Vrijzinnig Christendom. In den nacht van Donderdag op Vrij dag heeft de IJsel bij Zvtphen zich vastgezet. Zoover het oog reikt zit alles dicht en men kan verwachten, dat de Geldersche IJsel binnen enkele dagen geheel met ijs bedekt zal zijn. De schol len hebben zich weliswaar reeds vast gezet, maar er zijn nog enkele open plekken, waar de eenden nog voedsel probeeren te vinden. Het is zeer ge vaarlijk, om nu al te trachten de rivier over te steken. Een prachtig gezicht leveren de groote schollen op bij het zwembad in den IJsel, welke een hoogte bereiken van ongeveer drie meter. Marken moge zijn karakter als vis- scherseiland verliezen, de tradities blijven er bestaan. Dit bewees de brui loft, welke er gistermiddag op het ha venijs werd gehouden. De oorsprong van deze traditie ligt eeuwen terug en de laatste maal vond een dergelijke ijs- feest in 1917 plaats. Men vreest echter, dat dit de laat ste maal zal zijn, dat een bruiloft op het ijs in scène gezet kan wor den. De Markerkleeding raakt meer en meer uit de mode en wan neer over enkele jaren het eiland ingepolderd zal zijn, is zij misschien geheel verdwenen. Gistermiddag is op den Verhuellweg (Scheveningsche boschjes) een auto, be stuurd door den gep. luit.-generaal H. A. Seyffardt, geslipt en tegen een boom gereden. De heer Seyffardt bekwam daardoor een beenbreuk, terwijl zijn mede-inzittende dochter, wonende in de Rusthoekstraat, niet ernstig aan het voorhoofd en aan de rechterknie werd gewond. Beiden zijn ter verpleging opgeno men in het Diakonessenhuis Bronovo. Hun toestand is overigens gunstig. De auto werd aan de voorzijde ern stig gehavend. maakt over dit geval, waarom het ont slag van Hore Belisha zoo mogelijk nog meer opschudding heeft veroorzaakt dan het ontslag van Eden twee jaar ge leden. Want men maakt er zich inder daad zeer druk over, spreekt zelfs van een politieke crisis van den eersten rang. Het antwoord is van tweeërlei aard. De eerste en voornaamste reden voor het rumoer, dat Hore Belisha’s ontslag heeft veroorzaakt is, dat men in dit ge val de hand van ’n groep reactionnairen meent te ontdekken, of nog erger zelfs, van een militaire kliek, welke het civiel gezag de wet tracht voor te schrijven. Dat deze meening hoe ongegrond zij ook mag blijken te zijn heeft kunnen postvatten is volkomen begrijpelijk. Hore Belisha was namelijk een vooruit strevend man, die verschillende belang rijke democratische hervormingen in het Engelsche leger heeft aangebracht. Hij begon dadelijk na zijn intrede als mi nister van oorlog schoonmaak te hou den onder zijn generaals en velen hun ner door jongeren te vervangen. Dat heeft vanzelfsprekend in de betroffen kringen eenig kwaad bloed moeten zet ten, hoezeer de publieke opinie zijn in grijpen ook op prijs stelde. Hij heeft voorts een drastische verandering ge bracht in het stelsel van promotie en den stelregel neergelegd, dat zij. die voor het officierscorps in aanmerking wen- schen te komen, eerst een tijd als ge woon soldaat moeten dienen. Ook dat was natuurlijk voor een sectie van En- geland’s traditioneele en aristocratische bittere pil. Hore Belisha liet zich daardoor echter niet uit het veld slaan en ging onver stoord door met zijn hervormingen. Hij was er op uit een nieuwen democrati- schen geest in het leger te brengen, zoo- als die in het Fransche leger heerscht. Hij had uit eigen ervaring (in den groo- ten oorlog diende hij aan het front) ge leerd, dat men met knoopen poetsen en parades geen veldslagen wint en dat discipline vereenigbaar is met een ka- meraadschappelijken omgang tusschen soldaten en officieren. Met den opzet den lijken afstand tusschen soldaten en officieren te verkleinen, schafte hij tal van privileges af. Hij maakte er b.v. een eind aan, dat een officier een sol daat kon verbieden zich in het zelfde restaurant op te houden en verhoogde de soldij van de gewone soldaten. Het waren alle hervormingen, welke door de openbare meening met groote in stemming werden ontvangen maar die vanzelfsprekend in zekere kringen van het leger op verzet moesten stuiten. Vandaar de nu in breeden kring uit- Hevige knallen als kanongebulder hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag den slaap van de bewoners rond de IJsselmeerkust gestoord. Het was de werking van het onmetelijke ijsveld, het z.g. krimpen, waardoor de ijsmassa met luid geraas uiteenbarst. Er ontstaan dan scheuren van kilome ters lengte en geringe breedte. Toch kunnen deze scheuren neg zóó wijd worden, dat zij voor schaatsenrijders die zich te ver van de kust wagen, ge vaar opleveren. Door de strenge vorst komt over het water in de scheuren dadelijk een vliesje ijs en dit zou den ijstoeristen noodlottig kunnen worden. Wanneer men zich aan een grooten IJsselmeertocht wil wagen, is het ge raden niet alleen te gaan, maar in groe pen. Het best is, aldus de „Tel.”, dat de deelnemers op korten afstand van elkaar rijden, zoodat, wanneer er een gevaarlijke situatie ontstaat, er ter stond gelegenheid is eikaar bij te springen. De route buiten om naar Marken is tot nog toe zonder scheuren gebleven. Wanneer men zich hier niet te ver uit den wal waagt, kan men dezen tocht wel als tamelijk betrouw baar beschouwen. Dwars oversteken van kust naar kust blijft nog een ge vaarlijke onderneming. Londen, 11 Januari. Dinsdag a.s. ga ik naar het Lager huis. Sinds de historische Zondagoch tend zitting van 3 September ben ik daar niet meer geweest. Er valt in het Lagerhuis niets meer te beleven. De partijen hebben voor den duur van den oorlog een soort van wapenstil stand gesloten en al wordt er zoo nu dan nog wel wat plichtmatig gekib beld en een enkele aardige redevoering afgestoken, het ware plezier is er toch af. Maar thans wordt het anders. Voor Dinsdag is ons eindelijk weer eens een stukje politiek drama beloofd en dat zal ik zeker niet missen. De schemer achtige vergaderzaal zal stampvol zijn en wanqeer er even voor vier een korte, elegant gekleede figuur van de boekplaats op de derde rij van de re- geeringsbanken op staat, zal er een ademlooze stilte over de gespannen wachtende volksvergadering vallen. Waarom durf ik dit alles met zooveel vertrouwen voorspellen? Omdat ik het tafereel dat zich zal gaan afspelen, reeds verschillende malen heb meege maakt. Omdat ik aanwezig was toen Hore en Eden successievelijk van die boekplaats op de derde rij van de re- geeringsbanken zijn opgestaan om hun zwanenzang te zingen. Omdat ik heb geleerd dat de stemming en het aspect van het Lagerhuis zelden dramatischer is, dan wanneer een demissionair mi nister zijn afscheidsrede houdt De spanning zal dezen keer des te grooter zijn, omdat verwacht wordt dat Hore-Belisha in zijn afscheidsrede licht zal brengen in een mysterie, dat de politieke gemoederen hier nu al verschillende dagen in rep en roer heeft gebracht, maar waarvoor nog steeds geen voldoende verklaring is verkre gen. Waarom is de populaire minister van oorlog plotseling aan den dijk ge zet ten gunste van een man die weinig aanspraak op dezen zoo hoogst belang rijken post schijnt te maken? Waarom ontslaat de premier een collega voor wiens werk en prestaties hij, naar hii De tweede verklaring voor de op schudding, welke door dit geval is ver wekt, is van geheel anderen aard. Zij moet gezocht worden bij depers. De pers heeft het geval opgeblazen zooals nooit tevoren. Voor den onbe- vooroordeelden waarnemer is het amusant te zien hoe dit proces in zijn werk gaat, hoe hier de openbare mee ning op groote schaal in Fleet Street wordt gefabriceerd. Vrijdagavond werd het officieele communiqué omtrent de ministerwisseling bekend gemaakt. Za terdagochtend lazen wij de enorme kop pen in de populaire bladen en dachten: „Tjonge, tjonge, het is toch eigenlijk wel belangrijker dan we dachten toen het gisteren bekend werd”. Zondagoch tend lazen wij nog grooter koppen en daaronder kolommen vol veronderstel lingen, verdachtmakingen en eischen om opheldering. Wij hadden moeite om niet mee te gaan doen en schande te roepen. Zoo effectief werkt een grootsch opgezette perscampagne. Door het zien van de vetgedrukte opschriften alleen al schijnt het onderwerp van al deze drukinkt plotseling veel belangrijker te worden dan het in het eigen onaf hankelijk oordeel oorspronkelijk scheen. De openbare meening. welke zonder de stimulans van de pers waarschijnlijk kalm en betrekkelijk onverschillig zou zijn gebleven, is daardoor in beweging gezet. Chamberlain, pas op uw tellen! Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. Vermet, 7 uur ds Itterson, van den Haag. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur cand. Wolf, van Grijpskerk. Soefi-kerk .(Kerk van Allen), Anna Pau- lownastraat 78 Zondag 11 uur. Onder werp: „Het visioen van Abraham”. Soefi Beweging, Universeele eeredienst, Bazarstraat 20. Zondag 11 uur. Spr. mej. J. P. de Regt. Onderwerp: „Hei opgaan in het onbegrensde”. 19 Jan. 8.30 u. openbare voordracht door dr, R. van Brakell Buys over „De liefdesruptiek van Feridoen Attar". Spiritual. Christen-Geineenschap. Diligen- tia, Lange Voorhout. Zondag 10.30 uur. Openbare godsdienstoef. Spr. de heer W. H. van Loon. Onderwerp: „Zie. Ik heb uw naam in Mijn beide handpalmen gegraveerd!” Helderziende waarnemin gen mevr. v. d. Bos-Teunissen. Spiritual. Ethische Stichting. Prinsesse- gracht 23. Zondag 10.30 uur wijdings- dienst. Spr. de heer A. Muis, van Rot terdam. Helderziende waarn, door me vrouw Rösedana, Onderl. vereen. Psychisch Leven Geb. Spui 166. Zondag 10.30 uur wijdings- dienst. Spr. mevr. Melczarek Timmer man. 8.15 uur séance. Theosophisch Genootschap, Pulohri Studio, Lange Voorhout 15. Zondag 11 uur (lei der dr. G. de Purucker). Openbare voor dracht over: „De mensch: Engel en de mon”. Spiritueele groep, Wateringelaan 51 ’Voor burg.) lederen Woensdag 8.30 uur wij- dingsdienst. Lezing door mevr. H. M A Mayer en den heer H. Kerkhof met het derziende waarnemingen. de bouw van arbeiderswonignen wordt overgelaten of opgedragen aan de wo- ningbouwvereenigingen.dan wordt stel lig getreden op het terrein van den par ticulieren bouwer, wiens bedrijf reeds zwaar van de ongunst der tijden te lij den heeft Het is uit dien hoofde, dat wij ons veroorloven, den Raad te ver zoeken, nader te willen overwegen, of bij de voorziening van onze Gemeente met arbeiderswoningen de werkgele genheid voor het particuliere bouwbe drijf zou kunnen worden uitgebreid. Zoowel door beschikbaarstellen op voldoende schaal van gronden voor den bouw van arbeiderswoningen als door een doelmatige en vooral ook door een vlotte medewerking van de gemeente lijke instanties, welke het bouwbedrijf controleeren, zal de lust tot onderne men bij den particulieren bouwnijvere kunnen worden aangewakkerd, want uit verschillende uitlatingen is ons in den loop der tijden wel gebleken dat de ambtelijke bemoeiingen, welke de par ticuliere bouwnijvere op zijn weg ont moet, vaak van dien aard zijn, dat zij eerder ontmoedigend dan stimuleerend werken. Ook onze Kamer zou een tijdigen bouw van arbeiderswoningen, wanneer inderdaad in de behoefte daaraan dient te worden voorzien, zee? toejuichen, daar uitstel daarvan wellicht later groote bezwaren zou kunnen meebren gen, hetzij omdat bepaalde materialen niet in voldoende mate beschikbaar zouden blijken, hetzij omdat de prijzen tezeer omhoog zouden loopen, maar wij meenen, dat dit op zichzelf verstan dige streven nimmer zal mogen dienst baar worden aan het terugdringen van de particuliere bouwnijverheid van haar terrein. Na een zeer moeilijke reis zijn gis termiddag om ongeveer half zes vier personen met bakfietsen van Kampen op Urk aangekomen. Het gewezen eiland is door de vorst geheel geïsoleerd en al het voedsel en andere levensbehoeften moeten over het ijs worden aangevoerd. Tot nog toe geschiedde dat per ijsvlet, hetgeen echter zeer veel tijd vergde. Gisteren heeft men der halve gebruik gemaakt van bak fietsen in de veronderstelling, dat dit den reisduur aanmerkelijk zou bekorten. Het ijs vertoonde echter verschillende groote scheuren, zoo dat de lading, bestaande uit drie vaten visch, boter en vleeschwaren, tot drie maal toe moest worden uitgeladen. De reis duurde daar door van gistermorgen zes uur tot gisteravond half zes. gesproken verdenkingen, dat de voor uitstrevende minister van oorlog is op geofferd aan een reactionaire militaire kliek. Deze verdenking wordt nog aange wakkerd door de sociale positie van zijn opvolger. Hore Belisha, de Jood- sche ex-advocaat en ex-journalist, wordt vervangen door Oliver .Stanley, zoon van lord Derby, stamhouder van één van Engeland’s oudste huizen en schoonzoon van lord Londonderry. Geen wonder dus, dat groote deelen van het publiek de voor de hand liggende con clusie trekken, dat Hore Belisha’s af treden een overwinning van de groote heeren en de reactionairen op de demo cratie en het gewone volk beteekent. Zooals meer voorkomt met vóór de hand liggende conclusies is zij waar schijnlijk ten eenenmale ongegrond. Maar men begrijpt nu in ieder geval waarom het geval-Belisha zooveel op zien heeft gebaard en waarom het mogelijkerwijs nog een politieken na sleep zou kunnen hebben. Het volk meent, terecht of ten onrechte, dat de goede naam van Engeland’s democratie er bij op het spel staat. Toen het K.L.M.-vliegtuig „Xema” Donderdagmiddag boven het IJsseimeer vloog op weg naar Schiermonnikoog en Ameland, met passagiers onder wie, zooals gemeld, de directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme post en vracht aan boord, stapte de marconist van Brugge plotseling de cabine van het vliegtuig binnen en richtte zich tot den heer Damme met de mededeeling dat hij langs radio-grafischen weg ver binding met Java had gekregen. Van Brugge was in contact gekomen met een radiopost in den Archipel, en had ver teld, dat hij onder commando van Parmentier met de „Xema” boven de bevroren Nederlandsche binnenzee vloog, dat het erg koud was in Neder land, dat er een auto op het ijs van het IJsseimeer reed en In navolging van Marken zal mor genmiddag om half drie te Volendam een origineele Volendammer-bruiloft met muziek en dans op het ijs worden georganiseerd. Voor de duizenden ijs- liefhebbers, die morgen weer op de schitterende banen over de Gouwzee van Monnikendam naar Marken en van Marken naar Volendam zullen rij den, zal deze bruiloft een groote aan trekkelijkheid beteekenen. Sinds giste ren worden ook auto’s op de Gouwzee toegelaten, zoodat van Monnikendam uit naar Marken en Volendam gereden kan worden. In Volendam is ten ge rieve van de automobilisten een oprit naar het dorp geconstrueerd. Ned. Protest, bond (Muzenstraat 4), 10.30 uur ds. A. de Kat Angelino, Ned. Herv. pred. te Emmen. Remonstr. Geref. kerk, 10.30 uur ds. F Kleyn. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. A. Keu ter. Luth. gem., 10.30 uur ds. D. Drijver Vereen. „Maarten Luther”, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. J. Gronloh, van Bodegraven. Waalsche kerk, 10.30 uur dr. Th. A Eekman. Duitsche Kaetzke. Engelsche kerk, Holy Communion 8.30 Morning prayer 11, Evening prayer 8, rev. Williams. First Church of Christ. Scientist Andr Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Duinoordkerk, 10 uur dr. M. M den Hertog, 10 uur jeugdkerk ouderen dr. Schoch, 10 uur jeugdkerk jongeren mevr dr. Oberman, 7 uur Heilig Avondmaal. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. van den Bosch. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10 30 uur de heer P. C. van Leeuwen, theol. cand. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, 10.30 uur ds A. Trouw. Aula Duitsch gymnasium. Jan van Nas- saustraat, 10.30 uur ds. A. Noorman, van Borculo. Vrijz. Kinderkerk der Federatie, Abeel- straat 30, 10.30 uur mej. C. E. Jolles. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost lokaal Hannemanstraat, 7 uur samenkomst Spr. de heer J. Bronsveld. Onderwerp: „Jezus’ eerste leerlingen”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West. lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 uur samenkomst. Geref. kerk in hersteld kerkverband clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur en 5.30 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk. Snoekstraat 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze, Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5.30 uur ds. de Jong; Bilderdijk- school, Linnaeusstraat, 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43. 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 u en 5.30 u. leesdienst Geb. Rozenburgstraat 7, Zondag 10 uur vergadering der geloovigen. Geb. C. J. M. V., Prinsegiacht 4, 10 u en de Ruyterstraat 67, 6 uur ds. J. P. Paauwe Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Bijbellezing door den heer J. N Voorhoeve. Onderwerp: „De grootste der zondaren”. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buitensin gel 112114, HLuuh en 5.30 uur ds. Vas- seur. Evangelisatier-,.Nazareth”, Fagelstraat 22. 10.15 uur en 7 uur samenkomst. Christen-gemeenschap, Assendelftstraat 18. 10.15 uur de heer A. de Weger, van de heer i vroeg Damme Ned. A. E. F. Junod. Rijswijk. Ned Herv. kerk, 10 uur ds. v. d. Veen en 6 uur ds. J v. d. Wiel (Heilig Avond maal). Geb Chr 1 10 uur ds. J v. d. Wiel. Met dat voor oogen wilde de bevol king nog eenmaal haar erfkleedïngvoor den dag halen en toonen, wat een Marker-bruiloft is. Duizenden vreem delingen hebben gisteren genoten van het schouwspel, dat men ook kan zien als een modeshow van bijzondere soort. Niet één waarop nieuwe model len getoond worden, doch een show uit de oudheid. Immers op deze bruiloft droegen de gasten een keur van klee- dingsstukken, opgehaald uit de „bou- wekist”, waarin voorouders 200 a 300 jaar geleden hun bruiloftskleeding be waarden. Deze kleedingsstukken wer den van vader op zoon en van moeder op dochter zorgvuldig bewaard. De ge neratie van thans demonstreerde gistermiddag op levendige wijze deze kleeding. De vier bruidsparen droegen de vier typische bruiloftscostuums. Zij zaten te midden van de gasten aan de wel voorziene tafels, waaraan de dranken en het gebak werden rondgediend. Ie dere bediende had zijn eigen taak en welke deze was konden de kenners zien aan de kleeding, welke gedragen werd. Typische dansen vormden het slot van het feest, althans voor het pu bliek, want gisteravond verzamelden de gasten zich weer, om het restant van de boerenjongens met suiker en den rooden wijn, de traditioneele Marker-bruiloftsdranken, op te maken. KAMER VAN KOOPHANDEL BE PLEIT BELANGEN VAN PAR TICULIERE BOUWNIJVER HEID. De Kamer van Koophandel heeft het volgende adres gericht aan den Ge meenteraad Bij de behandeling in den Raad van de Begroeting Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting voor 1940 werd door den wethouder de mededeeling gedaan, dat B. en W. voornemens zijn, plannen, welke thans kunnen worden verwezen lijkt, voor den bouw van arbeiderswo ningen door woningbouwvereenigingen en de Gemeente, tot uitvoering te bren gen. In aansluiting aan het daarom trent vermelde in de Memorie van Ant woord op de begroeting werd door den wethouder medegedeeld, dat het voor nemen bestaat, om aan vier woning bouwvereenigingen, n.l. „Beter Wo nen”, „Luctor et Emergo”, „Verbete ring zij ons Streven” en „Ons Huis” fi- nancieele medewerking te verleenen tot den bouw van tezamen 316 wonin gen. De wethouder heeft er hierbij op gewezen, dat B. en W. in verband met het aantal leegstaande woningen er naar dienen te streven, dat dit aantal niet al te zeer zal dalen, terwijl de wet houder nader heeft gezegd, dat hij erop wil aandringen, dat er door B. en W. voor zal worden gezorgd, dat de bouw van arbeiderswoningen voortgang zal hebben, in het bijzonder, dat vermeden dient te worden, dat straks tegen veel hoogere prijzen arbeiderswoningen moeten worden gebouwd, indien een maal woningnood zou zijn ontstaan. In deze op zichzelf plausibele voor nemens schuilt echter, naar onze mee ning, een gevaar voor den particulie ren bouwondernemer. Immers, indien dat Damme aan boord was. Hierop heer 1 wellicht nog een boodschap voor Indië had. Van Brugge verliet zijn luisterpost voor een oogenblik, meldt „De Tel.”, om de mededeeling en het verzoek aan den heer Damme over te brengen. Hoe wel de heer Damme als directeur-gene- raal van de P.T.T. het een en ander op radiogebied gewend is, was hij toch wel een weinig verbaasd over dit aardige voorval. Men denkt niet zoo gauw aan het warme Indië ais men boven Nederlandsche ijsvelden vliegt en van Brugge’s mededeeling kwam daardoor des te meer onverwacht. De heer Damme vroeg den marconist zijn groe ten te willen overseinen aan den heer ir. C. Hillen, hoofd van de P.T.T. in Ned.-Indië. Aan dit verzoek voldeed van Brugge uiteraard gaarne. Intusschen ontbreekt het natuurlijk aan gissingen en veronderstellingen om trent de reden van Hore Belisha’s ontslag. Iedereen heeft zijn eigen theorie. De minister zou ontslagen zijn op aan drang van een groep generaals, die zich niet met zijn democratische hervormin-’ militaire hiërarchie een gen van het leger kon vereenigen. Hij zou uit zijn post zijn geïntrigeerd door invloeden achter de politieke schermen op grond van ras- en standsvooroordee- len. Hij zou zich bij het leger onmoge lijk hebben gemaakt door een hoogge plaatst officier in het bijzijn van onder geschikten een reprimande toe te die nen, daardoor de militaire discipline in gevaar brengend. Hij zou een acuut mee- ningsverschil met zijn opperbevelheb bers hebben gekregen over den staat van de Engelsche verdedigingswerken in Frankrijk. Hij zou oneenigheid met zijn collega’s in het kabinet hebben over zijn eisch voor de vorming van een super ministerie voor de coördinatie van alle dier takken van defensie met hemzelf aan het hoofd. Hij zou tengevolge van zijn ambitieus en autocratisch tempera ment onhandelbaar in den omgang zijn geworden, enz. Rotterdam, en 7.30 uur de heer Jac. de Graaff, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296. 10 uur en 7 uur prediking „Christus in Zijne Volheid”. Pinkstergemeente „Maranatha”, geb. Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur getui genissamenkomst. Vrije Gemeente, de Ruyterstraat 67, 10.30 uur de heer J. C. Wannée over: „De stem uit het onziènlijke”. Baptisten-gemeente. kerklokaal v. Dijck- straat 149, 10 uur en 5.30 uur prediking ds. J. B. de Neef, 8 uur jongeliedensamen- komst. Baptisten-gemeente. kerkzaal Zuid-Bm- nensingel 10, 10 uur ds Jac. de Jong, en 6 uur Vrije samenkomst, 8 uur jongelie- densamenkomst met zangkoor Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking, ds. Fabrie, 6 uur Evangelisatiesamenkomst. Oud Baptiste-gemeente. Lavendelstraat 15, 10.30 uur en 7 uur prediking. Zevende Dags-Baptistengemeente, lokaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zaterdag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Taekema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal „Maranatha”’, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie. 11 uur predicatie (verschil lende sprekers) Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samenkomst Zeve Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia' Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Saubat) 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zending-gemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Jongensbond „De Blijde Boodschap”, Groenesteynstraat 51, samenkomst 11.15 u. tot 12.30 u. Leger des Heils. Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur verlos- singssamenkomst. Leidster: kapiteine M. E. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen- komst. Leidster: adjudante H. v. d. Vosse. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 8 uur verlossingssamenkomst Leidster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 8 uur verlossingssamen- komst. Leidster: adjudante A. Zürhaar. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine A. Prost Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. Leidster: brigadier M. Sche rer. Christologische beweging „Excelsior”, Prins Hendrikplein 15, 10.30 uur openbare godsdienstoefening, tevens Christologische genezingsdienst, de heer C. J van Bee- men. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Loosduinschekade 11, 10.30 en 5 uur. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a. 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida- straat 7, H. Dienst. 10 uur. Scheven ingen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Offe rings, 6 uur ds. A. K. Straatsma. Pinkstergemeente, Tholenschestraat 129, 10.15 uur en 7 uur de heer G. van Polen. Evangelisatie „De Heer zal voorzien”, Wimpelstraat 2, 10 uur de heer van Puf- felen en 6 uur de heer van den Berg, van Schiedam. Geref. gem., N Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Ned. Herv vereen.. Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur leesdienst. Nieuw Hersteld Apost. zendinggemeente, geb. „Padro”, Jurriaan Kokstraat 44, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst. 8 uur ver lossingssamenkomst. Leidster: adjudante E. Kickhefer. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. J. Sme- lik, 5 uur ds. W. A. Wiersinga. Leyenburg 9 en 11 uur ds. W. A. Wier singa, 5 uur ds. J Smelik. Vereen, van Vrijz. Godsd. Herv. (school Julianastraat 7), 10.30 uur de heer C. de Haas, van Voorburg. Wassenaar. Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat), 10 uur ds. Honders, 5.30 uur ds. ten Kate. Kievitskerk, 10.05 uur ds. ten Kate. Protestantenbond, 10.35 uur ds. NICOLE RAY EN DE 2 BUTTLAR’S IN DE RICHE BAR. In de Riche Bar (Passage) treden in de avonduren eenige prima artisten op, die wij gisteravond met groot genoegen hun programma „voor het voetlicht” hebben hooren brengen. In de eerste plaats is daar Nicole Ray, de charmante Fransche chansonnière, die op onna volgbare wijze verscheidene aardige liedjes ten beste geeft. Zij heeft een aangename, warme stem, waarnaar het prettig is te luisteren. Verder wordt het muzikale gedeelte verzorgd door de 2 Butlar’s, een uitste kend pianistenpaar, dat een vlot pro gramma ten gehoore brengt. Het vrou welijke deel van het paar zingt daarbij de refreintjes en speelt verdienstelijk op de accordeon. De gezellige stemming in de Riche Bar wordt door deze be schaafde kleinkunst in niet geringe mate verhoogd. Voorburg. Ned. Herv kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. J Roodenburg (Heilig 6 uur ds. A Hoekert (Heilig Avondmaal). Kinderkerk, 10 uur de heer H. Luidens; van Sevenbergstraat, 10 uur ds. A. Hoe kert, (Heilig Avondmaal). Vereen v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10