HAAGSCHE COURANT BRIEVEN UIT INDIE Spreekt Nederlandsch! EEN GROOT INGENIEURSWERK VAN DE UITDEINDISCHEBLADEN Zaterdag 13 Januari 1940, No. 17466. DE WADOEK DARMA ZWARE REGENS OP BANKA BANDOENG’S LUCHTBESCHERMING HOEDEN-INDUSTRIE ER IS WEER VOLDOENDE CEMENT IN 1NDIE DOKTER COHEN NAAR EUROPA 6.3. p.3- en Ongemakken voor het tinbedrijf. een MET VERLOF: Primitieve verkeersregeling. van Een nieuwe fabriek te Bandoeng. FAMILIEBERICHTEN UIT DE INDISCHE BLADEN. KOLONIAAL BIJBLAD Ret KOLONIAAL BIJBLAD bevat naast oorspronkelijke bijdragen van deskundige hand een overzicht van het voornaamste uit de per laatste mail ontvangen Indische bladen en periodieken, waardoor zij, die zich voor Indië interesseeren, volkomen op de hoogte blijven van de koloniale gebeurtenissen. Een jonge industrie. Dezer dagen vierde een jonge Bata- viasche industrie haar eenjarig bestaan, D.l. de Bataviasche glasfabriek. Meen- W ij ontvingen per laatste luchtmail viaNapels, In dische bladen, loopende tot 31 December j.l. zou als aangezien het klimaat al daar djempol is! Hij vindt de kotta-In- landers bedegong, en heeft al bijna een perkara met een dier boeaja’s gehad. Gewoon terlaloe, zeg! De Nederlandsche ver taling van dit cultureel exposé zij aan den lezer overgelaten. ders wordt alles met de armen afge daan. Want de inwoner van Batavia wenscht dezen armzwaaienden ver keersagent liever dan de roode, groene en oranje lichtsignalen, welke in an dere steden van Java reeds veel in ge bruik zijn, maar nog niet in Batavia. De Bataviaan valt het min of meer lachwekkende van deze seinen elders derhalve des te sterker op, omdat in die andere plaatsen dikwijls dergelijke lichtsignalen zijn op plekken waar het verkeer niet door de signalen behoeft en kan geregeld worden. Zoo staat er midden in de eenige breede straat van Soekaboemi, waar al het verkeer van Buitenzorg naar Bandoeng langs gaat, een stoplicht bij een zijweg, waar bijna nooit een vervoermiddel uit komt. In een land, waar het voorwereldlijk verkeer nog even, zoo niet méér, inten sief voortgang vindt als het moderne snelverkeer, zal de vredelievende bot sing daartusschen wel altijd vrijwel onoplosbare problemen blijven geven om beide partijen ten volle tevreden te stellen. Evenmin zal er tevredenheid zijn op het politieke terrein van den taalstrijd. Opnieuw zijn in den gemeen, teraad van Batavia harde woorden ge vallen over het gebruik van eenige verschillende soorten Maleisch, dat verschillende Inlandsche leden bij de behandeling van de begrooting voor 1940 in den raad hebben gebruikt. De een sprak het gewone passermaleisch, dat vrijwel iedereen hier in Batavia kan en moet verstaan. Maar er waren er ook, die het Maleisch van de West kust van Sumatra spraken, of van de Batakkers, terwijl een vierde vrijwel Javaansch sprak. afsluiters regelt den inlaat in de kali. Het derde voorname onderdeel van wordt gevormd door de men vroeger, dat in Indië heelemaal geen goed glas kon gemaakt worden, deze fabriek heeft het tegendeel bewe zen. Men gebruikt er zand voor uit Bil liton, Banka en Japan, waarvan het laatste het duurste is maar ook het mooiste glas oplevert. Het gouvernement steunt deze jonge industrie door het plaatsen van bestel lingen voor de scholen, en andere In dische industrieën laten er hun verpak kingsmateriaal maken. Zelfs zijn ver schillende bestellingen uit het buiten land verkregen, zoodat de eene groote oven met een capaciteit van 5000 kilo gram aan glas reeds spoedig door een tweede met de halve capaciteit zal wor den gevolgd. Het is bemoedigend, dat deze jonge industrie zulk een groote en men voor komende nieuwe fabrieken niet bevreesd behoeft te zijn, daar men ning wel de ongemakken, maar tot nog toe zijn die niet van dien aard, dat daardoor de gang van het bedrijf ern stig wordt beïnvloed. Vast staat zeker, dat de productie van Banka over December 1939 er niet door wordt beïnvloed. De ertsen, welke dit jaar voor verwerking in aanmer king komen, zijn reeds bij de smelte- rijen aanwezig. Het spreekt wel haast ook vanzelf, dat er niet behoeft te worden ge vreesd voor eenige nadeelige beïnvloe ding der productie voor 1940. Mocht er al eenige achterstand ontstaan in de eerste dagen van het komende jaar, dan heeft men niet minder dan twaalf maanden om dien in te halen. De gevolgen van den zwaren regen val bepalen zich dus tot de ongemak ken, welke daaruit direct voor ’t bedrijf, doch vooral ook voor het daarbij wer kend personeel, voortvloeien. Naar het „A.I.D.” meldt, zal de N.V. Ned.-Indische Hoedenindustrie, die haar fabriek van dameshoeden op den Loge- weg te Bandoeng heeft, binnenkort de fabriek belangrijk vergrooten en daar naast een speciale afdeeling bijbouwen voor vervaardiging van heerenhoeden. Het bestaande complex wordt in de eerste week van Januari grootendeels afgebroken en dadelijk daarop zal het nieuwe gebouw opgezet worden. Men rekent er op, dat zoowel de verbouwing als het nieuwe gebouw in zes a zeven maanden gereed zullen zijn. Met de nieuwe fabriek, die speciaal ingericht wordt voor de fabricage van heerenhoeden, begint de Ned.-Indische Hoedenindustrie een nieuwe phase in haar zich steeds uitbreidende bedrijf. Tot nu toe heeft de Indische industrie zich slechts bezig gehouden met ver vaardiging van hoeden voor massa-ex- port. zooals de bekende Tangerang bam boe- en pandanhoeden, die voor het grootste deel naar de Vereenigde Sta ten gaan. De fabricage van de fijnere soorten zooals men die vindt in de z.gn. Naar het „A. I. D.” verneemt, is ten kantore van den mijnbouw te Ban doeng bericht ontvangen uit Banka, dat dit eiland in de laatste maand van het jaar een buitengewoon zwaren re genval heeft te registreeren gehad. Tot nog toe, het betrokken bericht is van 28 December, viel er in den loop van December 1939 reeds 30 pCL meer regen, dan de hoogste bekende maandcijfers vermelden. Als gevolg van de aanhoudende stortregens zijn verschillende mijnen ondergeloopen en is op verschillende plaatsen de communicatie verstoord. De regens houden nog voortdurend aan. Uit den aard der zaak ondervindt (Van onzen correspondent.) BATAVIA, 28 Dec. De afgeloopen Kerstdagen vormden in Batavia ’n nieuw record van regenvat Van Zaterdag tot het eind van den tweeden Kerstdag viel er niet minder dan 276 milimeter regen, wat zelfs voor Indië een behoorlijke hoeveelheid is. Reeds in den vroegen morgen werd het nauwelijks dag en ontlastten zich de wolken, na een periode van veel te langdurige droogte en drukkende warmte. Verschillende punten van de stad hebben in die periode opnieuw kunnen bewijzei., dat langzaam aan levensvatbaarheid blijkt te bezitten, wel het een en ander in de rioleering verbeterd is. I Op 00gent,lik de bestellingen eigen- Inmiddels vormen de nieuwe witte n*e^ kan. bamboehoeden van de verkeerspolitie het voorwerp van algemeene belang stelling bij gebrek aan buitengewoon ingrijpende andere gebeurtenissen. Het verkeer in Batavia is in het algemeen een moeilijk punt en de inwoner van Indië’s hoofdstad schijnt op dit terrein ook een geheel eigen, vrijgevochten kijk op de zaken te hebben. Zoo wordt hier in optima forma het omgekeerde geleerd van den algemeenen regel, dat het snelverkeer moet vóórgaan. Wan neer in de verte een waggelende sado of wankele fietser op een kruispunt komt toerijden, en van den anderen kant komt toevallig slechts een klein aantal auto’s, kan men er in negentig van de honderd gevallen verzekerd van zijn, dat de verkeersagent zijn machts wellust bot viert, door het stopbord in de richting van het snelverkeer te draaien en de sado voorrang te verlee- nen. zal doen als spuitunnel, heeeft een ca paciteit van ongeveer 26 kubieke me ter per seconde. Een verdeelwerk met De taalstrijd. Gaat dit zoo door, dan wordt de taalstrijd weer opnieuw ontketend, ten nadeele van een spoedige en afdoende behartiging der belangen van de ver schillende gemeenten. Het is buiten den twijfel, dat aan een Inlandsch lid van een gemeenteraad, die zich onvoldoende in het Neder- landsch kan uitdrukken, vergunning kan worden gegeven om zich van een Inlandsche taal te bedienen, maar dit moet geen politiek strijdmiddel worden. Het gedurende de Kerstdagen bijeen gekomen congres van de Inlandsche po litieke partijen heeft in een van zijn besluiten het bezigen van de Maleische taal in de raden aanbevolen. Mocht dit erop uitloopen, dat thans om politieke redenen meer in het algemeen in de gemeenteraden Maleisch zou worden gesproken dan tot nu toe, dan zal de Regeering inderdaad moeten ingrijpen, want daardoor zou groote stagnatie in de werkzaamheden van deze raden bij de behartiging der algemeene belangen kunnen optreden. Groot tekort aan personeel. Nu de luchtbeschermingsordonnan- tie 1939 en de luchtbeschermings ver ordening 1939 in werking zijn getreden en het complex van wettelijke maat regelen voor de bescherming van de burger-bevolking van kracht is gewor- den, raamt de gemeente Bandoeng dat, ken> d Modjokerto. qR/ERLEDEN: Mevr. F. Lugten-du Pui, Batavia Mevr. Th. G W. Gerritsen-van Le«u- wen, Ba tang Taro. ïr. Th V. O. F. Broekman, Cheribon. L. G. H. Semarang. F. Trip, Djocja. Herben Rnats, Soerabaja A. J. Doelitzscn. Ma- lan.?. J. I. de Rochemont, Malang M. H. C. van Brunschot, Magelang_ G. Loeft, Semarang. - H. Spierenburg. Medan. A Hulskamp. Soerabaja. M. Ch. Engelkamp, Tjimahi. stellingsdiensten, verschillende dien sten voorzien werden van gemeente- personeel. Zoo is de ontsmettingsdienst geheel en de opruimingsdienst gedeel telijk voorzien, terwijl de motorspuiten van de brandweer ook konden worden bezet. Echter ontbreekt nog een groot aan tal menschen, en wel in totaal 1126 man. Thans is overleg gaande met den regent van Bandoeng om deze men schen sectorsgewijze uit de in de sec toren voorkomende kampongs en Chi- neesche wijken te verkrijgen, aange zien vanwege den dienstplicht als regel geen Europeanen Kunfien worden ge bruikt. Het bouwbedrijf. De oorlog heeft wel bewezen, dat wij toch wel eenigszins beter beslagen ten ijs komen dan in 19141918, zoodat de geweldige prijsstijgingen van toen mis schien niet zóó snel zullen intreden. Want wie deze nog eens in zijn herin nering ophaalt, dien rijzen de haren te berge. Bijzondere moeilijkheden levert de oorlog op het oogenblik op voor de bouwmaterialen, waarbij ijzer voor ge wapend beton, en cement, een eerste plaats innemen. Voor cement is de Re geering met een streng distributie systeem moeten komen, waardoor slechts vijftig procent van de aange vraagde hoeveelheid kan worden gele verd. Dit zal vooral groote bezwaren opleveren voor hen, die in Batavia aan den steeds toenemenden woningnood I wilden tegemoet komen door nieuwen aanbouw van huizen. De cementfabriek in Padang heeft een volstrekt onvoldoende capaciteit Voor zoover er stopborden zijn! An-1 om Indië te voorzien en vroeger kwam dan ook de aanvulling uit Japan. Waarom echter tijdens het bestaan van dit tekort toch nog de contingenteering van Japansch cement moet blijven ge handhaafd, is voor velen een raadsel. De toestand op de vloot. Bij het vertrek van vice-admiraal I Ferwerda, over wien een afzonderlijke brief zou zijn te schrijven, gaan de ge dachten onwillekeurig uit naar de er varingen en indrukken, welke bij de werving van Inheemsche schepelingen voor de Indische marine zijn opgedaan. Per half jaar neemt de marine tachtig man Inlandsch personeel aan, welke in Oost- en Midden-Java worden aange worven. Vooral bestaat er animo voor Inlandsche bedienden op de schepen, waar de Inlander met vrije voeding en eerste uitrusting ongeveer 16.50 per maand verdient. Als men weet, dat In landsche bedienden in de groote steden daar met hun loon nauwelijks bovenuit komen en bij dezen bovendien dan nog huishuur en voeding af moet, kan men zich deze animo wel voorstellen. De eischen voor Inlandsch matroos zijn natuurlijk hooger. Zoo moeten deze eenige kennis van het Neder- landsch bezittn, maar toch kan men het contingent steeds bereiken. Droevi ger resultaten heeft de werving van Europeesch personeel voor de Marine. Zoo is hier een halfjaarlijksch contin gent van 35 man matrozen benoodigd, waarvan er slechts 27 in Februari en 31 in Juli naar Nederland konden ge zonden worden voor de opleiding. Voor stokers was het aantal aanmeldingen nog slechter, terwijl de werving voor leerlingvliegtuigmakers en metaalbe werkers zelfs bedroevend is. Hier kon den slechts zeven jongens worden aan genomen en het aantal aanmeldingen loopt nog steeds terug. De Indische jongen schijnt voor dit werk geen fut te hebben. Over die mentaliteit en die van den Inlander is nog zeer veel te zeggen. Zoo heeft de heer Hamaker voor de West-Javaplanters onlangs een lezing gehouden, waarin hij de mentaliteit van den gewonen ondernemingskoelie glashelder uiteenzette, en waarin zich ook de Europeesche cultuuremployé-zelf kon spiegelen. Zoo beteekende voor hem het feit, dat op Java, waar zoo veel minder transportmiddelen zijn dan in Europa, meer dan een millioen men schen per dag vrachten dragen van de eene plaats naar de andere, een bewijs, dat de Inlander wel gelijk iemand is met groeten ijver. De werklust van den gewonen ondernemingskoelie is groot, als hij weet waarom hij iets bepaalds moet doen. Gelukkig voelen de planters dat zelf ook steeds aan en zij beginnen te begrijpen, dat hun gewone werkman iemand is met karakter, naast iemand met geduld en verdraagzaamheid. Voor beide partijen heeft de erkenning, dat „die man met een vies broekje als eenig kleedingstuk een heer is”, groote I winst gebracht. Hoog in het gebergte bij Koeningan in de residentie Cheribon ligt het plaatsje Darma. Wie er nu staat het hoogste punt, 725 meter boven den I titel zeespiegel, heeft naar alle kanten een landsch!”, prachtig uitzicht. Maar hij heeft tevens nooten aanspoort, Malei- het gezicht op een groot werk, dat in sche woorden uit de taal wording is: de aanleg van de wadoek te bannen, darma. Nog liggen er trapsgewijs de velden op de hellingen van het dal der Tji Senggaroeng. Nog slingert de rivier zich door de vallei. Over enkele jaren in 1942 of 1943 zal het werk eerst geheel gereed zijn zal het aspect gansch veranderd zijn. De velden zul len verdwenen zijn en in hun plaats I zal zich een kunstmatig meer uitstrek ken van enorme afmetingen, een reser voir van bevloeiïngswater met een op pervlakte van circa 600 bouws en een bruto inhoud van 40 millioen kubieke meter. De geheele laagvlakte van Oost-Che- ribon zal, wanneer het noodig is, van daaruit van water voorzien kunnen worden. Rond 50.000 zullen er profijt van kunnen trekken. De bouwkosten worden geraamd op 1 millioen gulden, waarvan 4 ton wordt verstrekt uit het welvaartfonds van 25 millioen, 2i ton door de desa’s in Oost- Cheribon, 2J door de belanghebbende en gewit, in de eerste plaats de badkamer. Zorg er even voor, dat de haag wat wordt bijgesnoeid en laat de wegkantjes netjes kortsnijden. Heeft de tuin jongen niet genoeg ge reedschappen? Als er brieven komen, wil ze dan zoolang bij je houden. Vanmiddag zullen we dan wat in de auto door den tuin en het bosch gaan omrijden. Tot zoover, tot straks! Gr. IJ. Zoo zou het kunnen. Maar als rechtgeaard „Indischman” zal de ad ministrateur zijn gedach ten als volgt tot uitdruk king brengen: uiteraard zeer ruw geschat, aangezien concrete gegevens hieromtrent nog niet bekend zijn, op een bedrag van f 10.000 moet worden gerekend voor het jaar 1940, aldus het „B.N.”. Voor het treffen van veiligheids maatregelen door de verschillende be drijven en instellingen is n.l. uitgegaan van het beginsel der zelf-bescherming. Dit brengt mede dat de kosten ver bonden &an de maatregelen welke de gemeente ter bescherming van haar eigen organisatie moet nemen, ook door haar moeten worden gedragen. De diensten, waarvan de organisatie te Bandoeng reeds ten deele gereed is, zijn de volgendewaarschuwings dienst, verbindingsdienst, verduiste- ringsdienstn, brandweer, opruimings dienst, herstellingsdiensten, genees kundige en reddingsdienst, ontsmet tingsdienst, beperking gas- en scherf- gevaar en politie. Wat aangaat de personeelsvoorzie ning. kan worden medegedeeld, dat be halve het reeds aanwezige beroepsper- soneel van politie, brandweer en her plaats de mandikamer. Maak er ook werk van, dat de pagger wat wordt bij gepotongd, en laat de gawirs apik babatten. Heeft de toekang kebon genoeg prabots? Als er soerats komen, wil ze dan zoolang bij je houden. Vlanmiddag zullen we dan wat in de auto door de kebon en de leuweung gaan klilingen. Soedah, tot straks! Gr. IJ. Is het eigenlijk niet, om van wég te loopen? vraagt de schrijver, en hij ver volgt: Het is warempel soms ternauwernood te veel gezegd, wanneer men in gesprek zijnde met een planter, er soms aan zou twijfelen, met een Hol lander of met een In lander te doen te hebben. Want uw collega vervolgt u met verzekeringen, dat hij zich bij u in de laag vlakte niet senang ge voelt, aangezien het hier te panas voor hem is, zoo dat hij blij is in de goe- noeng te wonen, in welk opzicht hij toch maar tan- gan dingin gehad heeft, men van een en ander bij de tinwin- Naar wij vernemen, is er een be langrijke wijziging ten gunste ontstaan in de cement-situatie, welke van zoo- danigen aard is, dat, ofschoon uit be paalde overwegingen de distributie als systeem zal worden gehandhaafd, waarschijnlijk reeds weer van af de volgende maand aan de aanvragen van particuliere afnemers ten volle zal kunnen worden voldaan, schrijft het „B.N.” van 23 December j.l. Er zullen n.l. binnenkort uit een voor Indië nieuw leverantiegebied partijen worden ingevoerd, die voor minstens een half jaar in de normale importbe- hoeften zullen voorzien. Ook indien het gebruik van cement in Indië blijft toenemen in de mate als de laatste jaren het geval was, dan nog behoeft er voor een tekort voorloopig geen vrees meer te bestaan. De toeneming van het gebruik moge blijken uit de invoercijfers van Java en Madoera over Januari tot en met November, dat voor 1937 74.446 tons was, voor 1938 83.000 tons eri voor dit jaar 136.298 tons. Uiteraard zal bovendien de fabriek te Padang den eersten tijd maximaal blijven produceeren, zoodat de hoeveel heid cement welke ter beschikking van de Indische gebruikers komt, ook in de komende maanden zal toenemen. De aanvoeren in November waren, ondanks de tegenslagen, die men hier mede heeft gehad, nog vrij behoorlijk. Alleen op Java en Madoera werd 14.433 ton ingevoerd, hetgeen meer dan normaal is. Het tekort is dan ook meer te wijten aan den zeer geringen aan voer in October, die voor Java en Ma doera slechts 3861 ton bedroeg. Wat betreft de landen van herkomst, de invoer van Japan is de laatste twee maanden betrekkelijk gering geweest: October 3861 tons (alle import dus), November 3349 tens, ongeveer een der de van wat voor dit jaar normaal was. De invoer uit België was in October normaal, in November tweemaal het maandgemiddelde. Uti de cijfers blijkt verder, dat in November een vrij groote hoeveelheid cement uit Indo-China werd aange voerd, n.l. 3889 tons tegen een gemid delde per maand voor dit jaar van 1471 tons. Wij lezen in de te Medan verschij nende „Deli Crt.” van 29 December: Een bekende en gaarne-geziene stad genoot, de heer H. H. Cohen, arts te Medan, zal Deli binnenkort ver laten. Dokter Cohen legt de genees kundige practijk tegen het einde dezes jaars neer en vertrekt 6 Januari naar Europa. Hoewel hieromtrent nog geen volstrekte zekerheid bestaat, is het wel waarschijnlijk, dat de heer Cohen niet naar Medan terugkeert. Dokter Cohen kwam in 1918 als gou- vemements-arts naar Ned. Indië. Hl; werd op Banka geplaatst en was daar tot 1920 werkzaam. In laatstgenoemd aar vroeg de heer Cohen ontslag uit den gouvernementsdienst en vestigde zich als particulier arts te Medan. Hi nam de practijk van nu wijlen dokter Risselada over. Reeds spoedig verwierf hij zich hier een breeden kring van vrienden. Hoe zeer men zijn oordeel voor de Medan- sche gemeenschap op prijs stelde, bleek o.a. uit het feit, dat de heer Cohen als medicus (dus niet als vertegenwoordiger van een of andere partij) tot lid den Gemeenteraad gekozen werd. Van dat college heeft hij ongeveer vier jaar deel uitgemaakt. Zijn deskun dige adviezen hebben der Gemeente Me dan in dien tijd veel profijt verschaft. In 1927 verliet de heer Cohen Deli om zich gedurende een periode van vier jaar in Europa in oor-, neus- en keel ziekten te specialiseeren. Na de beëindiging van dezen studie tijd keerde hij in 1931 naar Medan te rug. Van dat jaar af tot heden is hij hier onafgebroken als huisarts en spe cialist voor oor-, neus- en keelziekten werkzaam geweest. Sinds vier jaar is de heer Cohen voorts bestuurslid van den Geneeskun digen Kring ter Oostkust van Sumatra. Zijn vrienden en patiënten zullen den heer Cohen noode dit land zien ver laten. Met hem repatrieert een zeer bemind en hoogst verdienstelijk gewest- genoot. Zooals wij echter reeds schre ven is het niet geheel en al uitgesloten dat Deli den heer Cohen nog eens terug ziet. Voorloopig ligt het echter iri de be doeling de Indische loopbaan thans voor goed te besluiten. het werk overlaat. De aarden dam wordt geneet !n I eigen beheer uitgevoerd, de aftaptun- nel en overlaat bij aanbesteding. De tunnel, een staal- en betonconstructie, is thans reeds zoo goed als klaar, aan de andere onderdeden van het werk wordt met man en macht gewerkt. Het werkvolk verblijft op het terrein der werkzaamheden: een paar flinke, rui me barakken verschaffen het onder dak. De aanleg van den dam heeft ont werper en uitvoerder voor bijzondere moeilijkheden gesteld, doordat men hier te maken heeft met een zeer slech ten ondergrond, welke ten deele uit veenklei en voor een ander deel uit blauwe klei bestaat. Veenklei heeft het nadeel, dat zij niet zeer vast is; men vindt er plantenresten e.d. in. De blau we klei geeft nog grooter moeilijkhe den; het is n.l. een taaie, veel water bevattende grondsoort,welke het water zeer moeilijk afstaat. Is het water er echter eenmaal aan onttrokken, dan vormt de blauwe klei een stevige, harde massa, welke een ondergrond vormt zoo goed als een ingenieur zich maar wenschen kan. Met deze moeilijkheden, veroorzaakt door den grond, wordt natuurlijk ter dege rekening gehouden. Voor den aan leg van den dam is dan ook een spe ciaal laboratorium opgericht voor het onderzoeken van de beste consolidatie- mogelijkheden van den grond. Het doel van dezen wadoek-aanleg is in het kort reeds vermeld. Het kan nader gepreciseerd worden in dezer voege, dat de wadoek uitsluitend wordt aangelegd voor het verhoogen van de Oostmoesson-debieten in Oost-Cheri- bon. Dank zij de wadoek zullen de mi nimum Oost-moesson-debieten verdub beld worden. GETROUWD: P. M. Kempef en J. G. Swens, Soera baja. J. A. B. Plomb en Bep Geurink, Bandoeng. J. R. Gunning en E. L. Boe len, Bat.-C. A. Samusamu en P. L. de Fretes, Magelang-Bandoeng. J. H. ter Marsch en W M. Reed, Batavia. H. ten Sande en E. de Kreij, Soerabaja. J E. Lucas en A. F. J. Moora, Londoet Estate (Sum. Oostkust). J. W. van Maaneu en A. S. Beens, Bandoeng. BEVALLEN: De Lange geb. van Aalderen, d., Soe rabaja. E. van der Zee geb. Riede, d, Modjokerto. Van Freese geb. Zwanik- L. J. V. Kommer geb. v. h. Weding, d., Soerabaja. Dedert geb. Nijhoff, d., Kisaran. Th. H. Schreuel geb. van Kregten, z„ Malang. P. C. Toenjes geb. Jansen, Bandoeng. F. van de Broek geb. Mulder, z., Tji mahi. Moltzen geb. van Mens, z„ Djati- roto. C. P. Trense geb. Klaasens, cL, Bandoeng. R. D. M. Verbeek, d., Soe rabaja. W. Hoek geb. de Boer, d., Medan. H. B. Wansink geb. Romaine, dSoe- bdl!^- Van Dijken, d„ Batang Serangan (S.O.K.). A. Lopes Cardozo geb. Neu- teboom, d„ Benkoelen. Donleben geb. de Klerk, d., Buitenzorg Van Staalen geb. Swaab, d., Bandoerig B Th. W. van Hasselt geb. Schildmeyer, d., Ban doeng. Barends geb. von Steiger, d, Bandoeng. D. Th. de Bont geb- Ren ders, z„ Bandoeng. Kneefel geb. Too- lenaar, z„ Garoet.. Waarde X. Wil het even oeroesen, dat de vrachtauto wordt gebongkard, en dat alle barang goed in huis komt. De toekang kebon en de djongos moeten daarbij helpen. De baboe moet zorgen, dat ze alvast de slaapkamer sapoet, de spreien in bed legt en de klamboe pasant. Zij moet ook een djait oeroesen. Wil even den langganan opbellen, dat we verhuisd zijn, anders krijgen we soesah met de barang. Bestel dan meteen een bottel pait voor mij, voor het geval er dezer dagen een paar sobats komen mampirren. Wil het ook even oeroesen, dat het huis wordt getjet en ge- kapoerd, in de eerste Ir. E. Perelaer, ir. bij ’s lands Water staat, p.a. den heer E. Perelaer sr., huize „Ernie", NunspeetZ. J. Kainama, gouv. Ind. arts bij de D.V.G., Suezkade 134. al hier J. F. M. Oosterman. controleur bij den dienst der In- en Uitvoerrechten en Accijnzen, Burgem. ’sJacoblaan 23, Bus- sumH. A. Lumenta, ambtenaar 2e kL bij den dienst der In- en Uitvoerrechten en Accijnzen, 2e Helmersstraat 6 II, Am sterdam mr. H. Hoogenberk. controleur bij het B.B., Oranjelaan 12, Hilversum J. Poen, Mulo-onderwijzer, van Loo- straat 38, alhier; A. L. Kuijp, bodemkun- dig ambtenaar. Kromme Kerkstraat 11, Deventer; A. Ros, havenmeester 2de kL, Gr. Hertoginnelaan 112, alhier; J. L. Reynhart, contr. b. d. Opium- en Zout- regie, Galvanistraat l-(2), alhier; G H. Berkel, Eur. schoolhoofd O.W.L.O„ Pla- tolaan 51, Zeist; ir. H. J. C. Gout, ir. b. d. P.T.T., per adres Prins Hendrikstr. 84, alhier en ds. J. van Vessem, Indisch pre dikant (hulpprediker) te Tomohon, Schermlaan 48 a, Rotterdam. R. Kijlstra, asp -controleur bij het B.B., Piersonlaan 11, Amersfoort; ir. H. van Merkom, ingenieur b.d. S.S., Wattstraat 14a, alhier; D de Zwaan, accountant 2e kl. b.d. Belasting-accountantsdienst, Seg- broeklaan 39. alhier; ds. E. Durkstra, In disch predikant (hulpprediker) te Soë, Albert Grootlaan 18, Bussum; J. Kragt, controleur le kl. b.d P.T.T.. Archimedes- straat 129, alhier; C. de Vries, controleur le kl. b.d. P.T.T., Kastanjelaan 31, Apel doorn. Dr. W. Ph. Coolhaas, ass.-resident ter beschikking van den directeur van B. B., Lange Voorhout 90, alhier. J. van Duijneveldt, boekhouder bij de gem. Palembang, Fahrenheitstraat 223, al hier J. Z. Rookhuijzen, hoofd van den In- ningsdienst der stadsgem. Batavia per adres Ned.-Indische Handelsbank, alhier. Geen vrees meer voor nieuw tekort. Het orgaan van de „Vad. .Club” te Batavia haalt met instemming een ar tikel van Ch. M. Kunst in het orgaan van den N.-I. Plantersbond aan, op waarin deze, onder den „Spreekt Neder- zijn landge- Lebé en desa (dorps geestelijke en dorpsge meenschap) behoeven na tuurlijk niet vertaald te worden. Maar gesteld, dat een administrateur naar een andere onderneming ver huist. Een employé moet hem daarmee behulpzaam zijn, waarom hij dezen man een briefje stuurt, luidende als volgt: Waarde X. Wil het even regelen, dat de vrachtauto wordt afgeladen, en dat alle meubilair goed in huis komt. De tuinjongen en de bediende moeten daar bij helpen. De waschmeid moet zorgen, dat ze al vast de slaapkamer op veegt, de lakens in bed legt en het muskietennet ophangt. Zij moet ook suikerfabrieken en 100.000 gulden door voor een naaister zorgen, het land. Een belangrijk deel van het Wil even den leverancier totaal gaat intusschen weg aan onteige- opbellen, dat we verhuisd ningskosten; deze beloopen n.l. niet zijn, anders krijgen we minder dan 263.000. last met de bestellingen. Het werk omvat in de eerste plaats Bestel dan meteen een den aanleg van een aarden dam, waar- flesch jenever voor mij, door het dal zal worden afgesloten. De voor het geval er dezer maximum hoogte van dezen dam zal dagen een paar vrienden 22 meter bedragen, de voetbreedte rond aankomen. Wil er ook 250 meter. Door middel van een aftap- werk van maken, dat het tunnel van 160 meter lengte zal het huis wordt geschilderd water weer ingelaten worden in de kali benedenstrooms van den dam. De dis tributie geschiedt door middel van de Panamahoeden heeft slechts in het klein bestaande aftappingen in de rivier. plaats o.a. te Tasikmalaja en in de om- Deze aftaptunnel, die tevens dienst geving van Buitenzorg; een middelmati ge industrie vindt men, zoover wij we ten niet op Java. Het nieuwe bedrijf wordt op groote schaal en volgens de moderne techniek opgezet. De bedoeling is namelijk vilten en strooien hoeden te maken, zoowel voor de Europeesche als voor de Chineeschè en Inlandsche bevolkingsgroepen. De daarvoor benoodigde machines zijn reeds in Amerika, Engeland en België besteld, terwijl een groot deel der ove rige installaties van Indische machine fabrieken wordt betrokken. Naar het blad verder bericht, is de uitbreiding van de dameshoedenfabriek noodig geworden door de groote vraag welke uit alle deelen van den Archipel gedurende de laatste maanden binnen gekomen is, De verkoop naar de buiten gewesten neemt bijna dagelijks toe en sedert eenigen tijd heeft export plaats naar Singapore. Ook voor de heerenhoeden, waarvan het grootste deel bestaat uit strooien (Panama) hoeden is de binnenlandsche markt verzekerd en ook voor de vilten zal, gezien den prijs, de afzet opgetwij- bevredigend zijn.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 11