Hevige strijd aan het Salla-front ffT JS if.! 0^X11 pjo. 17466. DE VILLABRAND TE ROTTERDAM Russen hebben hun verbindingslij met de Witte Zee hersteld Zaterdag 13 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS n VJ 1940. BUITENLAND. en Luchtaanvallen sinki, Abo Het Finsche legerbericht op Hel- Lahti Het Russische leger bericht Britsche vliegtuigen ver kennen Oostenrijk en Bohemen PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND Vijfde blad, pag. L Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 2. Vüfde blad, pag. I. E T Vijfde blad, pag. 1. D activiteit in de lucht :aate Eerste blad, pag. 2t D I F Derde blad, pag. 1. divisies Zesde blad, pag. L Vierde blad, pag. 3. Vierde blad, pag. 3. Alle toestellen teruggekeerd den van?'' □aar tusschen hun de Witte Zee herstellen. België versterkt opnieuw zijn Oost grens. Het gisteren uitgegeven Finsche le gerbericht luidt: „Te land: Met uitzondering van op treden van patrouilles en artillerie wa ren het einde van den dag van 11 Ja nuari en de morgen van 12 Januari rustig. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: Door het slechte weer en de sneeuwstormen in het land was het optreden der vijandelijke lucht macht zeer beperkt Gisteren is echter een Russische vliegtuig neergehaald.” den, die het zelf noodig hadden, vandaar de vertraging van alle transporten in de sovjet-Unie. Tenslotte bekommeren de sovjets zich weinig om het onderhoud van het rollend materiaal, dat dikwijls in treurigen toestand verkeert Resolutie van het Inter nationaal Vakverbond. Het bureau van het Intern: tionaal Vakverbond is op 11 en 12 dezer te Parijs bijeen geweest onder voorzitter schap van Jouhaux en Citrine. Even- Het Britsche departement van lucht vaart heeft de volgende mededeeling gepubliceerd: Britsche vliegtuigen hebben een ver- Kenningsvlucht ondernomen boven Oos tenrijk en Bohemen. Geruchten over Duitsche bemidde ling in Finland worden te Berlijn te gengesproken. Opnieuw zijn Britsche schepen door Duitsche vliegtuigen aangevallen. Tal van inbraken in Scheveningcn, verleden jaar gepleegd, zijn door de politie tot klaarheid gebracht. Roosevelt vraagt den Congres leiders het probleem van den bijstand te overwegen. Een aantal Chineesche visscherssche- pen werd door een Japansch oorlogs schip vernield. Er zouden meer dan 1000 Chineezen zi> verdronken. Hulp voor Finland Van verschillende zijden wordt in België hulp aan Finland georganiseerd. De „vuurkruisen” hebben een inschrij ving geopend om ambulance-materieel naar Finland te zenden. Het fonds van het comité tot hulp aan Finsche kin deren groeit snel. Baron Louis Empain heeft 600.000 franc voor dit fonds be schikbaar gesteld. De internationale gevolgen van het Finsch-Russische conflict Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Nu de brand in de villa aan de Groene Wetering 32 te Rotterdam gebluscht is, levert het afgebrando complex, door .water an vorst omgetooverd ia een. ijspaleis, een indrukwekkeiiden aanblik, ^un bases terug, F BINNENLAND Tengevolge van het ijs op de rivieren is het scheepvaartverkeer nagenoeg geheel gestremd. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. wegongelukken in de sovjet-Unie in vre destijd, werpen echter eenig licht od den toestand. De laatste twee weken zijn tusschen Leningrad en de land engte van Karelië minstens tien spoor wegongelukken gebeurd, ongerekend de minder belangrijke ongevallen. De hier uit voortvloeiende vertragingen belem meren de Russische transporten in hooge mate. Toch beschikt Leningrad over genoeg spoorwegen, die een normale levensmid delenvoorziening der stad voor dit doel mogelijk zouden maken, doch slechts drie lijnen kunnen op het oogenblik voor dit doel worden gebruikt. De operaties aan het Finsche front en de eischen der levensmiddelenvoorziening van het district Leningrad hebben zoo doende ernstige gevolgen gehad voor het overige deel der sovjet-Unie. De sovjets hebben naar het Noorden en Centraal-Rusland groote hoeveelheden rellend materiaal moeten zenden, dat zij moesten onttrekken aan andere gebie- Imeer*/ omdat zij zich op hun rechtervleugel door de Finnen sterk bedreigd voelen. Het onderste kaartje geeft den slag bij Suomussalmi weer. De veldslag in Finland speelde zich af te Kiautajarvi op 30 December 1939. De Finsche tac tiek slaagde er in de Russische divisies te splitsen en deze op beide flanken aan te vallen; onderlinge samenwerking der Russen werd verijdeld. De 163ste di visie werd te Kiautajarvi verslagen, de 162ste te Juntusranta de 9de en 44ste te Raate. De Nederlandsche zwemster Alie Stijl heeft gisteren te Amsterdam het wereldrecord 100 yards schoolslag da mes verbeterd. Geruchten over Duitsche bemiddeling Maandag a.s. wordt van de zijde der Gemeente een aanvang gemaakt met de verstrekking van warm voedsel aan on en minvermogenden. Vijfde blad, pag. U Voor den Frieschen Elfstedentocht op de schaats, welke Maandag wordt gehouden, waren gisteren reeds meer dan duizend inschrijvingen binnenge komen. De Russische luchtaanvallen Te Helsinki is gistermiddag lucht alarm gemaakt, nadat Russische vliegtuigen in Noordoostelijke richting over de stad waren gevlogen. Later deden 20 vliegtuigen een aan val op Helsinki. Een vrouw werd ge wond. Zes huizen werden volkomen verwoest en verschillende andere be schadigd. Dertig Russische vliegtuigen hebben een aanval op Abo gedaan. Een aantal burgers is omgekomen. Ook te Lahti zijn bommen geworpen. De zender is beschadigd en zal gedurende drie of vier dagen niet functionneeren. De Finsche uitzendingen zullen echter niet gestaakt worden. In het bijzonder de kortegolfzendingen ondervinden geen hinder. pit nummer bestaat uit ZES bladen het Koloniaal Bijblad en het Zondagsblad „Kikeriki” eens waren aanwezig Kupers, Mertens, Schevenels e.a. Een resolutie werd aan genomen, waarin het bureau uitdruk king geeft „aan zijn diepe sympathie en aan zijn algeheele solidariteit met het Finsche volk, dat zijn onafhanke lijkheid en zijn vrijheden verdedigt op een wijze, die de bewondering afdwingt van de beschaafde wereld”. Het bureau van het I.V.V. richt met aandrang een oproep tot al zijn aan gesloten organisaties om alle tot haar beschikking staande middelen te orga- niseeren voor een doeltreffende hulp aan het moedige Finsche volk, dat strijdt tegen een imperialistische agres sie. Het bureau heeft besloten 175.000 franc te zenden naar de Finsche vak- vereenigingscentrale. Steunactie in den vorm van een „kettingbrief’*. De Finsche legatie te Washington heeft een van de meest vreemde aan kondigingen van een steunactie ont vangen. In een boodschap aan het ge zantschap werd verklaard, dat er een kettingbrief in omloop zal worden ge bracht, welke den naam van den Fin- schen gezant zal bevatten. Iedere ont- var der k. rttH gVZant een duuh XUXU aunufl «turen, Het aantal slachtoffers sedert het begin van den oorlog De Finsche legatie te Londen heeft medegedeeld, dat sedert het begin van den oorlog tot 9 Januari tengevolge van Russische luchtaanvallen 234 personen gedood. 269 ernstig en 210 licht gewond zijn. Gisteren hebben de Russische vlieg tuigen aanvallen gedaan op Helsinki, Abo. Lahti, Salo en het Raumo-district. Men schat, dat in totaal ongeveer 20 personen werden gedood. Voor het meerendee) waren het burgers en vrouwen. Bij Helsinki werd een vliegtuig neer geschoten en bij Abo drie President Roosevelt heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat hij den Congresleiders verzocht heeft het pro bleem Van het verleenen van bijstand aan Finland te overwegen. De president zeide verder, dat zijn besprekingen be treffende bijstand aan Finland nog geen besluiten hebben opgeleverd. De grenstroepen, die reeds van 11 April af onder de wapenen zijn, krijgen een extra-verlof van vier dagen. Vierde blad, pag. 1, Russen ondervinden groote transportmoeilijkheden De meeste Russische troepen, die op het oogenblik in Finland vechten, o.a welke zich op de landengte van Karelië bevinden, waren reeds voor het begin van den inval geconcentreerd in het ge bied van Leningrad en aan de grens. Sedertdien zijn dan ook weinig verster kingen uit het binnenland naar dit ge bied gebracht en zoodoende hebben de sovjets tot op zekere hoogte de trans portmoeilijkheden, welke zij ondervin den, weten te verbergen. De verhalen van gevangenen over het aantal spoor- In het legerbericht van het hoofd kwartier van het militaire district Leningrad wordt gezegd: „Op 12 Ja nuari bedrijvigheid van verkenners in de richtingen Ukhta en Repola. In de richting van Petrozavodsk botsingen tusschen afdeelingen infanterie. Op de Karelische landengte activiteit van ver kenners en licht artillerievuur aan beide zijden. De sovjet-luchtmacht heeft een ver kenningsvlucht ondernomen.” De Finsche legatie te Londen deelt mede, dat een hevige rtrijd woedt aan het front bij Salla; de Russen heb ben van het afnemen der koude ge bruik gemaakt om hun vi lingslijn basis Kandaiaksja aan en het district Kola te jR U S LAND De intense aan het Petsamo-front bracht plotse ling eenige levendigheid in de cam- pagne’in het hooge Noorden, waar sinds Kerstmis niet veel meer was geschied. Maar nog steeds zijn er geer- teekenen. welke erop wijzen, dat de Russen een werkelijk offensief zullen beginnen in dezen Poolwinter. Er werden gisteren zestien Russische bombardements vliegtuigen gezien. Drie jagers zouden de Noorsche neutraliteit hebben ge schonden. De Finnen hebben hun pa- trouille-activiteit uitgebreid tot in de streek tusschen Jordanfoss en Hoeyen- jarvi, waarschijnlijk tot aan Petsamo. Vele Noren in deze omgeving zijn reeds bezig te pakken voer het geval, dat het noodig zou zijn naar het Zuiden te te trekken. De „Morgenposten” meldt uit Pet samo, dat de Russische troepen zich van Liinihamari terugtrekken. Ook Russische schepen hebben de haven verlaten. Naar verluidt, zouden de Russen het Petsamo-front willen ver sterken van Kandalaksja uit, maar de Finnen gelooven. dat dit onmogelijk is, omdat zij den hoofdweg van Salmijarvi naar de grens hebben vernield. DE SLAG BIJ SALLA ----s JJSZEEWEG V r r u SavukoskOerQ^^! SALL?r^U' Bij Salla in Noord-Fiinland wordt hevig gevochten. Op Helsinki, Abo en andere plaatsen hebben de Russen luchtaanvallen gedaan. Eerste blad, pag. I. Vijfde blad, pag. 1. De twee kaartjes geven den lezer een beeld van het verloop van de veldslagen te Salla en Suomussalmi. Te Savukoski werd een Russische divisie in de pan gehakt. Na 18 dagen feilen strijd wisten de Finnen zich langs den oever van de Tennio-rivier staande te houden en Salla te heroveren. Salla werd door de Finnen als het ware met een ijzeren gordel omringd; nog liggen er drie Russische voor deze piaatsi De Russen aarzelen echter naar Kemijarvi op te rukken, „JeRUSLAN \9* 11H Januari DE SLAG BIJ SUOMUSSALMI EERSTE BLAD. L A N De wereldpers houdt zich bezig met den dapperen weerstand van de Finnen tegen het roode leger en men knoopt er beschouwingen aan vast oxer de in ternationale gevolgen van de Rusische nederlagen Allereerst hebben de kleine staten, die sympathiseeren' met Finland er bemoediging uit geput, omdat de moedige houding van de Finnen als voorbeeld kan strekken voor alle volken die hun onafhankelijkheid willen verde digen. Evenals België in 19141918 de wereld vertastte door zijn dapperen te genstand, dwingt Finland bewondering af voor hetgeen het tegen een overmach tigen vijand weet te presteeren De Fin sche radio heeft er echter aan herin nerd, dat de Finnen hun zegevierend defensief niet zullen kunnen volhouden, indien er geen hulp komt. In de open bare meening ter wereld wijst men er op. dat Finland tegelijk met zijn eigen vrijheid, ook die van de geheele wereld verdedigt. Het zou derhalve vanzelfspre kend zijn dat de geheele wereld op zich neemt Finland te steunen, door het van w apens en munitie te voorzien. De hulp door de geallieerden en neutralen zou onmiddellijk intensief moeten georgani seerd worden. Fransche bladen bepleit ten dan ook directe hulp aan de Finsche en sommige gaan zoover, te suggeree- ren dat geallieerde troepen naar het Finsche front gezonden zullen worden. De Spaansche regeering interesseert zich, blijkens een gisteren vermeld memorandum van Madrid aan het Va- ticaan, sterk voor den strijd in Finland en de bedreiging van Rusland in Zuid- Oost-Europa. Spaansche bladen wijzen op de gevolgen van een en ander en meenen, dat Italië daardoor toenade ring zal wenschen met Engeland en Frankrijk en stellen de vraag of een dergelijke verbetering gepaard zal gaan met een verbreking van de Duitsch-Ita- liaansche samenwerking. De hulp van Italië aan Finland beteekent niet de verdwijning van de „as” en evenmin een radicale wijziging in de Duitsch- Italiaansche betrekkingen zoo meenen zij, doch het zenden van Italiaansche vrijwilligers naar Finland, waar zij Fransche en Britsche vrijwilligers zul len ontmoeten, alsmede oorlogsmate riaal uit die landen en vooral het krach tige diplomatieke werk van Italië op den Balkan tegenover de Russische be dreiging en de anti-Russische campagne in de Italiaansche bladen, zijn teeke nen, die op een mogelijke evolutie in de Europeesche crisis wijzen. Duitschland is het eenige land, dat zich verzet tegen hulp door en via de Scandinavische landen; deze zijn be vreesd voor een Russische overwinning. Al is de positie van Noorwegen en Zweden moeilijk, men mag niet verge ten, dat ook de Duitsche positie niet ge makkelijk is. De Tribune de Genève onderstelt, dat Hitler plotseling zou kunnen besluiten een plan van Göring, dat uit was op ge biedsuitbreiding ten koste van Rusland etl dat Hitler ten gunste van het plan Von Ribbentrop een verbond met de sovjet-Unie zou hebben verlaten, weer °P te nemen. Op die manier zou Duitschland nu het heeft kunnen be merken, dat de militaire kracht van de sovjets zoo onvoldoende is, gebruik kun- nen maken van de Siegfriedlinie als dekking en gewapend tegen de sovjets optreden in welk geval een overwinning Piet duur zou behoeven te zijn. Anderzijds bespreken Engelsche en ransche bladen de mogelijkheid om Duitsche bemiddeling in den Fin- schen-Russischen oorlog, terwijl zij onderstellen, dat Moskou strijdensmoede en bereid tot vredesonderhandelingen ?°u zijn. Hitler zou om twee redenen «■middeling in het conflict willen aan- leden. In de eerste plaats ligt daarin een gelijkheid om de vriendschap van Stalin en van Mussolini te behouden. Ten tweede gelooft Hitler, dat de geal- merden den oorlog in Finland als voor wendsel willen gebruiken voor het zen- en van troepen en oorlogsmaterieel m Scandinavië. In de derde plaats wenscht Duitsch- and absoluut grondstoffen te verkrij gen van sovjet-Rusland. De militaire verrichtingen in Finland verhinderen echter de sovjet-Unie haar belofte te In den afgeloopen nacht heeft de Britsche luchtmacht uitgebreide verkenningsvluchten gemaakt bo ven het Oostelijk deel van Duitsch land, alsmede boven Oostenrijk, Bohemen en het Noordwesten van Duitschland. De patrouillevluchten boven Helgoland zijn ook in den afgeloopen nacht gemaakt. Alle vliegtuigen zijn veilig naar hun bases teruggekeerd. Britsche veiligheidspatrouilles vlo gen Donderdagnacht over Hamburg, Frankfort, Bremen en het Roergebied, waarbij zij uiterst belangrijke inlich tingen wisten te bemachtigen, meldt United Press. Bij het vliegen over Helgoland nam men in een der bommenwerpers een reeks lichten waar, klaarblijkelijk be doeld als wegwijzers voor Duitsche mijnenleggende vliegtuigen. Een Engelsch bombardementsvlieg tuig liet zes bommen vallen, waarop de Duitsche luchtverdediging het vuur opende. De vliegtuigen keerden veilig T*/ d HAAGSCHE COURANT naar Moermansl Pelkosennierfni iti V Vuokklniemi N Ristijarvi /taar Oulu Vuokki m. LENINGMi IJARVI Kiautaiarvi 30December ‘39 Dere courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- (iastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 ROVANIEMI (4000) (400Ï) 'Januari jAKANDALAX ^zzzzzza RUSSISCH FRONT b FINSCHE ACTIE 5 FINSCHE STELLINGEN 'puolanka' Sotkoiva*s[inKe ƒ1 Vujrijarvf f'"' *Soukelo l <So^jarvjA Paanajarvi^ m Pelkos ennieijni 5Januari AN Pos 10 I RUSSISCHE DIVISIES I —4 FINSCHE ACTIE j —FINSCHE STELLINGEN l/Hyryn salmi OVERZICHT. SOVJET KARELIË SUOMUSSALMI y I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1