in NEDERLAND PARAAT Politie brengt licht uitgebreide inbrakenserie flaagsche Courant van Zaterdag 13 Januari 1940 ZESDE BLAD, PAGINA 1. van I I I l Zestienjarige loopjongen fungeerde als hoofdman van complot jeugdige dieven STADSNIEUWS Alle Nederlanders gegaan moeten bereid zijn offers te brengen Uiterst vakkundig werd te werk GROOTE VOLKSZANG. AVOND IN DE DIEREN- TUINZAAL HET KRUISPUNT LAAN VAN MEERDERVOORT— JAVASTRAAT Ons volk zal angst vallig voor zijn neutraliteit moeten waken GEMEENTERAAD Rede professor jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman - Doel HET ZUID. deel doen. neutraliteit. Geslaagde avond in den Haagschen Kunstkring. Belgische francs ontvreemd; uit geldkistje kon een bedrag, groot worden buitgemaakt. Eerlijk gedeeld. De buitgemaakte gelden en waarde- Over onzen vasten wil, geweld met geweld te keeren, kan geen twijfel be staan. Evenmin echter over de aprecht- Elke vaderlander als een soldaat in burger. van het HAAGSCHE AMATEUR- GOOCHELAARSCLUB nog Willard, een accor- buitengewone bekwaam- trekken, tweetal straat- ietwat het 8 ons recht kan oorlogvoerenden zelf bij Ingenieus verborgen. De C.O.D. deed huiszoeking bij de gearresteerden en vond in de ouderlijke woning van den 16-jari- ge den ring, ingenieus verborgen in een plafonnière van een electri- sche lamp. Op dezelfde plaats was ook verborgen een stukje gesmol ten goud, dat afkomstig was van een gestolen armband. KOSTELOOZE OVERNEMING VAN GROND. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, ten behoeve van de Gemeente kosteloos in vollen en vrijen eigendom over te nemen, met bestemming tot openbare straat, een voor het pand Rijswijkscheweg 211213 gelegen op pervlakte grond, groot ongeveer 30 m2. De Gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Maandag 22 Januari nam. half twee. S Ons vnlk zal anird. g T“\ OOR de arrestatie van een 16- en I J een 18-jarigen loopjongen, de vorige week Zaterdagavond gedaan, heeft de Centrale Opsporingsdienst der Haagsche politie een respecta bele inbrakenserie tot klaarheid weten te brengen. Eerstgenoemde speelde min of meer als hoofdman van een complot jeug dige dieven, die vooral Schevenin- gen gedurende een jaar ongeveer onveilig maakten. Men staat ver steld, met welk een vakkennis de knapen in successie opereerden. Geen moeite was hun te veel om tot het gestelde doel te geraken. Ver wacht kan worden, dat nog meer aanhoudingen zullen volgen. Het onderzoek is nog gaande. BEËDIGING. heeft beëedigd als Procureur mr. H. M. van De Hooge Raad advocaat en genoegen om naar te luisteren. Een uitstekend danspaar opent deze week het programma, Anny Francis en Capy. Zij brengen een serenade in Blue en een potpourri. The Tibor Comory vertoonen een zuiver acrobatisch nummer van zeer goed gehalte met knappe evenwicht- zelfs wordt een gedeelte van den rij weg nog ingenomen door parkeerende auto’s. Men is er toe moeten overgaan, op de drukke uren verkeersagenten te pos- teeren bij het Anna Paulownaplein en het Piet Heinplein. Met den agent op den hoek van de Laan van Meerder- voort zijn er dus niet minder dan drie wetsdienaren noodig om het verkeer in de Anna Paulownastraat in ordelijke banen te leiden. En dat alleen, omdat het kruispunt Laan van Meerdervoort Javastraat versperd is. Niemand kan voorspellen, hoe lang de vorstperiode nog zal aanhouden. Waarom op laatstgenoemd kruispunt dan niet zoo lang de werkzaamheden geen voortgang kunnen vinden het onvoltooide wegdek tijdelijk met lad- dings of plankieren eenigermate begaan baar gemaakt? Het leggen van balken cusschen de tramrails kan toch niet zooveel bezwaren opleveren, vooral niet, omdat de onderbouw van het weg dek gereed is. Voor voetgangers heeft men dit reeds gedaan, terwijl voor de wielrijders, naar wij vernamen, dezelfde voorzieningen zullen worden getroffen. Waarom ten aanzien van het overige rijverkeer niet eenzelfde welwillendheid betracht? Bij informatie bij de politie bleek men een oplossing in dezen zin zeer wel mogelijk te achten. Ook de directeur van Gemeentewerken, tot wien wij ons om inlichtingen wendden, gaf toe, dat een en ander practisch uitvoerbaar is. Er zijn echter technische- en finan- cieele bezwaren, aldus ir. v. d. Vegt, die niet opwegen tegen het tijdelijke ge- Prof. jhr. mr. B. G. de Savornm Lohman, lid van de Eerste Kamer en van den Raad van Defensie, heeft gisteravond voor de microfoon van de N.C.R.V. een rede gehouden over het on derwerp„Nederland paraat”. Aan deze radio-rede ontleenen wij het volgende heid van de neutraliteitspolitiek onzer Regeering, die ten doel heeft, allereerst in het belang van het door haar vurig gewenscht herstel van den vrede,ons land buiten den oorlog te houden. Dat onze Regegering een dergelijke politiek met bekwaamheid, inzicht en resoluut heid voert, is ook aan het buitenland zeer wel bekend, al oefent men, uit doorzichtige politieke motieven, soms in de buitenlandsche pers op die poli tiek een volstrekt ongezonde critiek. In een tijd van verschrikking en verwarring als wij beleven, worden de volken, ook die niet in den oorlog zijn betrokken, in den smeltkroes beproefd. Ook van ons volk zal moeten blijken, of het werkelijk waard is, als onafhan kelijke natie te bestaan. Gelukkig ziet, waarlijk niet te vroeg, ons volk in zijn geheel thans veel be ter in dan vroeger, dat in dezen tijd niet volstaan kan worden met een wel staanshalve nog juist even gehand haafd „uiterst minimum” aan defen sief vermogen, maar dat een volk, dat niet alleen zegt zichzelf te willen zijn, maar dat oprecht meent, de verdedi ging van het vaderland als zijn aller- hoogsten en meest primairen plicht moet beschouwen. Na de goed geslaagde mobilisatie is in kort tijdsbestek, wat de verdediging van Nederland betreft, naar het oor deel van bevoegde Nederlandsche en buitenlandsche autoriteiten, zóóveel gewrocht, èn wat de inrichting van ver dedigingslinies èn wat de geoefendheid van den troep betreft, dat een belager onzer onafhankelijkheid er op moet re kenen, op feilen en hardnekkigen te genstand te zullen stuiten. Van over rompeling op korten termijn, van welke zijde ook, zal geen sprake meer kun nen zijn. Maar al te veel is, in vroegere ja- ren. door sommigen den volke voorge houden, dat de landsverdediging geen zin had, omdat wij toch immers niets tegen millioenenlegers zouden vermo gen. Wij zijn niet vrijwel machteloos en wij worden met den dag sterker. Ieder weet, dat de tegenwoordige oorlog een zoogenaamd totaliteitskarak- ter draagt, dat wil zeggen, dat ook de niet-strijder daarin onmiddellijk is be trokken. Derhalve neemt een deel van de burgerij ook thans reeds deel aan de oorlogsvoorbereiding, door mede te werken aan het totstandbrengen van terreinversterkingen, aan industrieele maatregelen, aan de vorming van voed selvoorraden en aan zooveel meer. Maar, de proef op de som zou toch eerst worden genomen, als inderdaad de oorlogsbrand naar ons land zou over slaan. Waar nog meer was Inge broken. Nog meer ontstellende feiten zouden bij het verhoor van de M. aan den dag treden. Hij vertelde deel te hebben uitge maakt van een groep jongens. Hij was zoo’n beetje de hoofdman der knapen die in den loop van 1939 verschillende inbraken hadden gepleegd. Ziehier de lijst van de perceelen, welke met een bezoek der jeugdige boefjes werden vereerd. Op 12 Januari 1939 in een kiosk aan den Nieuwen Duinweg, waar snoep goed en een rijksdaalder werden ge stolen; op 4 Maart in het gebouw van de Christelijke Leeszaal aan de Bad huiskade, waar 16 werd ontvreemd; op 16 Maart in een perceel in de Bad huisstraat, waarin een engroszaak in rijwielonderdeelen is gevestigd en waar een bedrag van 25 alsmede een groote hoeveelheid rijwielonderdeelen werden gestolen. Voorts een inbraak op 30 Maart in een villa in de Luiksche- straat met als buit flesschen wijn en deelen van een zilveren theeservies; op 2 April weer een inbraak in een onbewoonde villa, waaruit zij een fototoestel en gouden sieraden sleep ten; op 6 April een inbraak in het Savoyhotel, waar niets werd gevonden en uit nijd een poging werd gedaan brand te stichten, welke gelukkig is mislukt; op 8 April een derde inbraak in een onbewoonde villa, thans aan den Scheveningscheweg, waar spaar bankboekjes en een platina-armband- horloge werden gevonden en meege nomen, en op 3 Juni een tweede be zoek aan de Christelijke Leeszaal in de Badhuisstraat, waar nu 24 werden ontvreemd. Na deze inbraak heeft de jongeman met zijn kornuiten vacantie genomen tot 16 December, toen hij voor de der de maal een bezoek bracht aan het ge bouw van de Christelijke Leeszaal in de Badhuisstraat. Vandalen. De boosdoeners zijn buitengewoon vandalistisch te werk gegaan. Gevon den paperassen werden verscheurd en rijkelijk over den grond uitgestrooid. Ook werd nog de inhoud van een inkt pot over den vloer uitgestrooid. Na deze bekentenis zou het verder verhoor nog meer verrassende resul taten opleveren. P. had in den nacht van 16 op 17 December j.l. met de M. een bezoek gebracht in het filiaal van de Christelijke Leeszaal aan de Bad huiskade. Door overklimming van een muurtje en verbreking van een ruit kwamen zij binnen. Een muurkast in de directiekamer werd opengebroken en daar vond men een geldkistje, dat eveneens werd ge opend. De inhoud bestond uit een be drag. groot 45 en een gouden dames- ring met diamant, welke toebehoorde aan een der leden van het personeel. volle voorwerpen werden steeds eerlijk gedeeld. Van de opbrengst werd goede sier gemaaktcafé’s en bioscopen wer den druk bezocht. De voorwerpen, welke zij te gevaarlijk vonden bij zich te hou den werden hier en daar in het water geworpen. De M. had een bekeuring gekregen voor het rijden zonder rijwielbelasting- merk. Deze betaalde hij van het gesto len geld. De gearresteerde P. is ook nog betrok ken geweest bij diefstallen van lood en gereedschappen op bouwwerken. Ook ontvreemdde hij uit een geparkeerde auto op het Rijslag te Scheveningen een plaid en uit een fietstasch, die voor de Metsbanen was gestald, een paar schaatsen. Zoowel den eigenaar van de plaid als van de schaatsen, wordt verzocht zich te melden bij den commissaris van den C.O.D., Laan Copes van Cattenburch 13. De twee gearresteerde jongens zijn vandaag ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Verwacht mag worden, dat ook de an dere kornuitjes van den jongsten gear resteerde, voorzoover zij hem bij de in braken Rebben geholpen, spoedig zul len worden aangehouden. Daders van de inbraak bij de firma Krul gearresteerd Vervolgens heeft de Centrale Op- sporings Dienst de daders weten vatten van de inbraak in het filiaal van de fir ma Krul aan de Badhuisstraat, Zon dagavond j.l. gepleegd. Aangehouden werd een 18-jarige loopjongen van de firma, die heeft bekend de inbraak tezamen met een 16-jarig vriendje te hebben gepleegd. Het geld hadden zij in één week opgemaakt. Zij hadden in een café in de Hemster- huisstraat goede sier gemaakt. Voorts verschillende bioscopen bezocht. De 40-jarige caféhoudster was in ver trouwen genomen, en had van ieder der jongens 10 gekregen. Vrienden, bekenden en ook andere bezoekers van het café, hadden even eens dankbaar van hun vrijgevigheid geprofiteerd. De beide jongemannen, alsmede de caféhoudster zitten thans achter slot en grendel. Met het tot klaarheid brengen van deze omvangrijke inbrakenserie heeft de Centrale Opsporingsdienst goed werk verricht. Gisteravond gaf de Haagsche Ama- teur-Goochelaarsclub een uitvoering voor genoodigden in den Haagschen Kunstkring. Er was geen plaats meer onbezet. Eenigen konden zelfs geen stoel meer krijgen. Amateur-Goochelaars, waarmee de le den van deze club zich sieren, is eigen lijk een misleidende naam. Men ver wacht zoo eenige trucjes op het ge bied van goochelen te zien, die ieder leek zich wel kan aanleeren. Maar in tegendeel Er zijn ware meesters in het goochelvak onder de leden. Het eenige verschil met de „echte” goochelaars is, dat zij het zuiver en alleen voor hun genoegen doen, zooals een en ander zijn tuintje wiedt b.v. Dikwijls wekten de toeren de verba zing en bewondering op van de aan wezigen door de geraffineerde fout- looze en snelle wijze van uitvoering. Achtereenvolgens verschenen op het kleine, gezellige tooneeltje de heeren jhr. C. C. Th. de Beaufort, J. C. Bur- gersdijk, R. A. Koopmans, H. Franzen, IT. T. Winkler jr. en ir. F. J. Polak, keurige inspectie De heer Kropman muntte in het bij zonder uit door de humoristische wijze, waarop hij zijn toeren verrichtte. Het publiek amuseerde zich kostelijk. De heer Nyland en zijn dochter Ettie Nyland zongen als intermezzo eenige internationale chansons, zooals „Bon- homme”, „Meine Kleine Lampe” en waarde van Neerland’s liedelrenschat „Take my Heart”. Aan het einde werd door een viertal dames in Finsche kleederdracht gecol lecteerd voor Finland. De heer W. A. Th. v. d. Vlugt, Finsch consul, sprak hiervoor een opwekkend woord. Dinsdagavond a.s. mag niemand ontbreken Een lang gekoesterde wensch van Volkszang zal dan toch Dinsdagavond aanstaande in vervulling kunnen gaan. Want dan zal een groote zangbijeen- komst in de Dierentuinzaal worden gehouden. Men herinnert zich, welk een enorm succes deze avonden in het vorige seizoen oogstten. En natuurlijk had ook voor 1939’40 het bestuur tijdig maatregelen getrof fen, teneinde over de Dierentuinzaal de beschikking te kunnen krijgen. Maatregelen door de militaire over heid getroffen, waren evenwel oor zaak, dat de plannen niet ten uitvoer konden worden gebracht. Doch enkele weken geleden kwam de groote zaal weer vrij en Dinsdag avond a.s. worden de Volkszangers er in grooten getale verwacht. Natuurlijk zal het weer een bijeenkomst worden, welke klinkt als een klok. Daarvoor staat Herman Stenz borg. Hij heeft een programma samengesteld, dat even afwisselend als aantrekkelijk is. Doel ispropaganda op groote schaal voor het mooie Nederlandsche lied. Het moet uitgedragen worden in breeden kring, omdat men steeds meer doordrongen zal worden van de groote Gouden voorwerpen zelf gesmolten. De gestolen gouden voorwerpen, zoo als broches en armbanden, smolt de M. zelf en wel op zeer primitieve wijze. Hij maakte daarbij gebruik van het bovengedeelte van een fietsbel, waar onder een benzinebrander. Doch hoe amateurachtig ook, hij had succes. Op zijn fiets monteerde hij een ge stolen dynamo met lamp. Geveltoeristen. Niet altijd was het eenvoudig binnen te komen. Langs regenpijpen en over muren moet geklommen worden. Het binnendringen in het Savoy- hotel bijvoorbeeld is een meester lijk staaltje van geveltoerisme ge weest. Over een afstand van ongeveer 12 meter moest langs den gevel ge klommen worden, teneinde een dak raam te kunnen bereiken, dat werd ingedrukt. Zij vonden hier echter niets van hun gading. Wat maar vernield kon worden hebben zij ver nield. De inhoud van een blikken trommel bestaande uit honderden hotelétiquetten werd in brand ge stoken en over den grond uitge spreid. In het vertrek lagen kapok matrassen, die geschroeid zijn. Het mag een groot wonder heeten, dat het vuur zich toen niet verder verspreidde en dat in dit groote ge bouw geen groote brand ontstond met alle rampzalige gevolgen, welke daar nu eenmaal aan zijn verbon den. Sinds den inval van de vorst liggen de werkzaamheden in de Javastraat, tusschen de Alexandcrstraat en de Zee straat, stil. Men was enkele weken ge leden reeds zoover gevorderd, dat de tramrails op haar definitieve plaats waren gebracht, terwijl men met den onderbouw voor het asfalteeren, even eens gereed was gekomen. Beteekent de stagnatie van het werk een groote tegenvaller voor den dienst der Gemeentewerken, buitengewoon zijn ook gedupeerd talloos vele wegge bruikers. Zonder iemand voor deze onderbre king der werkzaamheden verantwoor delijk. te stellen, wekt het toch den in druk, dat niet alles op alles is gezet om tijdelijk die voorzieningen te tref fen, welke het mogelijk zouden maken, dat tenminste gedeeltelijk het rijver keer hervat zou kunnen worden. Wij hebben hier op het oog het kruispunt Laan van MeerdervoortJavastraat Wat toch is het geval? Toen men met het werk begon, werd alle verkeer, komende van den Oude Scheveningscheweg en gaande in de richting Zeestraat, omgelegd. Het moest zijn weg kiezen door de Anna Pau lownastraat. Vooral op de spitsuren is het rijden door deze niet al te breede straat bus K. neemt ook haar route door de Anna Paulownastraat geen sinecure; CONCERT IN „SUNNY HOME”. Donderdagavond werd een concert ge geven in „Sunny Home” te Rijswijk, waaraan medewerkten het Residentie- dubbelmannenkwartet, o.l.v. Jan Schmitz en de tenor-sopraan Gerard de Knegt. Het kwartet bracht enkele stem mige nummers voor de pauze, om na de pauze over te gaan tot het vroolijke genre. Gerard de Knegt, die enkele Ita- liaansche volksliederen ten gehoore bracht werd begeleid door Jan Schmitz, der Brugh, alhier. Der traditie getrouw bracht „Het Zuid” gisteravond wederom een nieuw cabaretprogramma. Joe Andy, met de lady-crooner Anny Xhoflèr, verzorgt de dansmuziek. Over deze band behoeven we geen woorden van lof meer te zeg gen. Wat wij te hooren kregen aan dansmuziek was uitstekend van rhyth- mak, dat een verbetering op genoemde wijze van den thans bestaanden toe stand met zich zou brengen. Wij on derschrijven deze meening echter geenszins. De weggebruiker mag toch verwachten, dat zooveel mogelijk met zijn belangen rekening wordt gehou den. Hier mogen geen technische- en financieele bezwaren overheerschen, vooral niet als zij overwonnen kunnen worden, zooals in het onderhavige ge val. Het geldt hier een algemeen be lang. De van de zijde van Gemeentewer ken geopperde vrees, dat te nemen voorzieningen, zooals hierboven aange geven, tot ongelukken zouden leiden, is ongegrond, omdat én door borden én een eventueelen ter plaatse te postee- ren politieman, het rijverkeer tot voor zichtigheid wordt gemaand. Zulks ge schiedt toch ook op de Rijkswegen met een intensief verkeer, wanneer herstel lingen aan het wegdek moeten geschie den? Het laatste gedeelte van den nieuwen weg den HaagUtrecht (bij het groote verkeersplein) is eveneens nog niet gereed. Op een punt kruist de spoorlijn voor zandtreinen den rijweg desondanks kan het rijverkeer voort gang vinden. Tot offers bereid. En dan tenslotte, een paraat volk moet tot offers bereid zijn. Hoe ge makkelijk spreken wij dat uit en hoe dikwijls denken wij daarbij vooral aan offers, niet door onszelf, maar door den buurman te brengenIndien wij ons echter vergelijken met anderen, behoo- ren wij tot de erkenning te komen dat wij, hoeveel er ook in Nederland ook nog moge ontbreken, toch zeldzaam be voorrecht zijn. Wij brachten reeds of fers. Reeds thans gaven landsverdedi gers en, niet te vergeten, wakkere zee lieden, hun leven voor het vaderland. Reeds thans brengen tienduizenden op gewekt het dikwijls zware persoonlijke en gezinsoffer, soms ook het econo misch offer, van den dienstplicht, be reid, als het moet, ook het hoogste of fer, dat van het leven, te brengen. Want met reden wordt, hoewel waar schijnlijk meer dan dengenen zelf, die hun nationalen plicht als een vanzelf sprekendheid vervullen, lief is, de goe de geest in leger en vloot geroemd. Zou het dan niet diep beschamend zijn, als niet met opgewektheid allereerst door hen, die niet aan het front staan, mate- rieele offers zouden worden gebracht, als die straks door de overheid worden gevraagd? Offers in geld, offers in eco nomische lasten. Offers in gebruiksbe perkingen, offers in het afzien van op zichzelf redelijke hervormingen en lots verbeteringen? Ook daarop zal de na tie, wil zij werkelijk paraat zijn, zich hebben voor te bereiden. Nederland paraatDat zal alleen het geval zijn, als ieder den roep van ’t vaderland als een tot hem persoonlijk gericht appèl beschouwt. Ieder, degene, die met een zeer verantwoordelijk ambt is belast, maar niet minder de eenvou digste in den lande. Want wat een volk waard is in de ure des gevaars blijkt tenslotte uit het gedrag van de breede massa des volks en moed en geestkracht zijn allerminst aan het in nemen van een invloedrijke positie ge bonden. Wij allen moeten trachten, den eeretitel van Nederlander waardig te zijn. Het is daarbij een onschatbaar voor recht voor de natie, dat de hoogste in den lande op zoo onovertroffen wijze het goede voorbeeld geeft. Spreker eindigde zijn toespraak met het „Wat het licht van de zon in de na tuur vermag, is slechts zwak naast de kracht, welke wij ontvangen, indien wij ons leven openstellen voor God en die kracht willen gebruiken. .Onze tijd heeft zeer veel behoefte aan kracht uit die Bron, waar iedereen uit kan put ten, aan stoere werkers, aan koele, nuchtere hoofden, aan warme harten”. Toevallig tegen de lamp geloopen. Rechercheurs van den Centralen Op sporingsdienst zagen de vorige week Zaterdagavond omstreeks 10 uur, toen zij in de Badhuisstraat op surveillance waren, twee jongens loopen, die zich onledig hielden met belletje Gezien den leeftijd van het kwam het plegen van deze schenderij den politiemannen vreemd voor. Men besloot beiden over te brengen naar het bureau Duinstraat, om daar eens na te gaan, wat de antecedenten van de knapen waren. En dat men hieraan goed had gedaan, zou spoedig blijken. Het waren de 18-jarige A. P. en de 16-jarige P. de M. Bij fouilleering van den 16-jarigen werd eenig buitenlandsch geld gevon den, t.w. eenige Rijksmarken en Bel gische bankbiljetten, tot een waarde van 250 francs. Het politieregister werd eens opge slagen. Zoo kwam men er achter, dat er bij een inbraak op 2 Januari j.l. was ingebroken in een corsettenfa- briek aan de Acaciastraat, bij welke gelegenheid buitenlandsch geld was ontvreemd. De aangehoudenen werden eens duchtig aan den tand gevoeld en zij bekenden, de "bedrijvers van deze inbraak te zijn geweest. Zij waren over een muur van onge veer 2i meter geklommen en voorts over een groot afdak gekropen, was, om een raam op de eerste étage te bereiken. De afstand bedroeg ech ter nog een meter of drie, doch dit was geen bezwaar, want de een ging op den schouder van den ander staan en zoo kon het raam worden opengeschu- ven. De M. ging naar binnen en vond in de fabriek een ladder, waardoor het mogelijk was, dat ook zijn kornuit kon binnenkomen. Het interieur werd aan een nauw- onderworpen. Het tweetal beschikte over beitels en daar mede werd een bureau en een geld kistje opengebroken. Uit het bureau werden 60 zilveren Rijksmarken en 250 als cultuurbezit. Om dit te bereiken, is de steun van een ieder noodig, die het vaderlandsche hart op de rechte plaats draagt. Dinsdagavond moet de groote Die rentuinzaal tot de laatste plaats bezet zijn. Dat is mogelijk, omdat de ge ringe toegangsprijs voor niemand be zwaarlijk kan worden geacht. Laten zij, die nog nimmer met Volkszang kennis hebben gemaakt.de gelegenheid daartoe Dinsdagavond a.s. niet voorbijgaan. Als soliste zal optreden Corry Eck-van Vliet. Voorts zal ook Volkszangkoor zich doen hooren. Kortom het belooft weer een ouder- wetsche zangavond te worden. Mevr. me. Ook voor de niet-danslustigen een Betsy de Ridder-Spaan zal als altijd voor pianobegeleiding zorgen. Onze weermacht is daarop ingesteld. De soldaat heeft, om zoo te zeggen, het geweer steeds in den aanslag. Maar in een tijd, waarin het onderscheid tus schen strijder en niet-strijder is ver vaagd, zal ook de burgerbevolking van den eenen op den anderen dag bereid moeten zijn, om aan de situatie het hoofd te bieden, om den schok op te vangen. Gelijk in den krijg met de wapenen, doet ook in dezen oorlog van zenuwen het goede voorbeeld wonderen. "Van pa niekstemming en opwinding zal dan geen sprake mogen zijn. Vóór alles zal elk vaderlander zich als een soldaat in urger stipt aan de voorschriften der overheid moeten houden. Voor sommi gen zal dat beteekenen, dat zij gedul- ig en kalm de ramp van een vreemde bezetting zullen hebben te ondergaan, Want in een land van de geografische gesteldheid van Nederland kan de ver- ediging nu eenmaal niet zijn ingericht °P het duurzaam vasthouden van eiken lerkanten meter grond. Anderen zul- en ordelijk op den tijd en op de wijze, oor de overheid bepaald, aan een eva- ouatie-bevel moeten gehoorzamen. Weer anderen zullen het gevaar moeten trot- seeren, verbonden aan het verblijf in steken, welke tot het eigenlijke ge vechtsterrein behooren. In dat alles zijn Picht te doen, is niet gemakkelijk. aar het is een volstrekte noodzake lijkheid. De geestkracht van de natie op dit stuk is een allerbelangrijkst onder eet van haar geestelijke paraatheid. Misschien was het goed, dat wij in No vember een soort generale repetitie be- eefden van wat ons, als het anders oopt, dan wij op grond van de stel- igste uitspraken der oorlogvoerenden recht hebben te verwachten, zou kun nen overkomen. Overheid en volk beide kunnen met deze ervaring haar voor- De traditioneele onzijdigheidspolitiek heeft voorts de instemming van geheel de Nederlandsche natie. Ons volk zal zijn paraatheid ook hierin moeten too- nen, dat het de Regeering steunt in haar streven, de neutraliteit te hand haven en in haar verzet tegen aan drang, van welke zijde ook geoefend, om het met die neutraliteit niet te nauw te nemen. De Regeering heeft er recht op, dat men in Nederland zelf bedwang toont in de bespreking van alles, wat op den oorlog en de oorlogs- voerenden betrekking heeft. Over het algemeen houdt men zich al wel aan dien regel. Helaas moeten de neutralen van beide partijen zooveel onrecht la ten welgevallen, dat en dit is het eenige goede, wat van die inbreuken op worden gezegd de ons volk de gezindheid bevorderen, veel minder pro-dit en contra-dat, dan wel dood eenvoudig pro-Nederlandsch te zijn en daarvan vooral te getuigen. kunst. Voorts is er deonnist van heid, die zijn instrument volkomen be- heerscht Vooral de Argentijnsche tango werd goed vertolkt. Het geheel een programma dat er zijn mag. zich Onze 5, V 9 V i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21