DE OORLOG TER ZEE Schuim den aanslag weg met Ivorol zoodat het mooie witte glazuur Uwer tanden weer te voorschijn komt BINNENLAND Motorboot gezonken wateren De mijnramp in Virginië Hittegolf in Argentinië Het Duitsche leger- bericht CHINA. Zeventig visschersvaar- tuigen tot zinken gebracht De Fransche leger- berichten De Duitsche schepen in dé Zuidamerikaansche Koude in Europa Duitschers zetten hun luchtaanvallen op Britsche schepen voort HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 JANUARI 194Ö. EERSTE BLAD, PAGINA 2. ENGELAND. Een treiler gezonken IERLAND. de Duitsche Duitsche DENEMARKEN. ZWEDEN. Duitsch vliegtuig omlaag geschoten Oraniënburg, NOORWEGEN. FRANKRIJK. PORTUGAL. een watermassa, welke in de mijn door- BOELGARIJE. DUITSCHLAND. de ZUID-AMERIKA. zou- heeft te )e 71 opgesloten mijnwerkers den omgekomen zijn Oproer bij presidentsverkiezing in Ecuador onderdrukt De reddingsbrigades hebben de lijken van zeven arbeiders, die bij de mijn ramp te Bartley om het leven gekomen zijn aan de oppervlakte gebracht. Men vreest, dat de 71 mijnwerkers, die nog opgesloten zijn, eveneens omgekomen zijn. De politie heeft een communistische cel ontdekt, die opnieuw gevormd was in een fabriek in een Parijsche voorstad, met het doel, anti-nationale propaganda te voeren. Twintig personen werden ge arresteerd. In een mijnschacht bij Lens is een buizen voor aan stoom- een de Deensch protest bij de Britsche regeering De Deensche regeering zal te Londen protesteeren tegen het laten vallen van bommen op het eiland Romö door En- gelsche vliegtuigen, meldt het Duitsche nieuwsbureau. Dr. Carlos Arroyo del Rio, de can- didaat der liberalen, is gisteren tot president van Ecuador gekozen. Te Guayaquil heeft Velasco Ibarra, de verslagen candidaat voor het presi dentschap, gepoogd een staatsgreep te ten voor den bouw van 141 schepen, die in het geheel 345.282.856 dollar zullen kosten. Transport van Duitsche locomotieven voor China. Negen Duitsche locomotieven, met bestemming voor China, zijn te Hong kong aan boord gebracht van een Hol- landsch schip. Waarschijnlijk heeft de contrabande-contróle te Singapore toe gestaan, dat zij naar Hongkong werden verscheept. HET PROGRAM VAN DEN VLOOTBOUW. Het verslag der Amerikaansche mari tieme commissie vermeldt, dat sinds 20 October 1937, den datum, waarop het nieuwe vlootbouwprogram van kracht is geworden, 28 oorlogsschepen zijn te wa ter gelaten, hiervan zijn reeds 12 in dienst gesteld. De commissie heeft contracten geslo- Generaal Haller, lid van de nieuwe Poolsche regeering, is vandaag te New York aangekomen. Hij deelde mede, dat hij een bezoek zal brengen aan presi dent Roosevelt en Cordell Hull. Tube 60, 40 en 25 ct. 2437 Plannen tot het bouwen van twee mailschepen. De „New York Times” deelt mede, dat de Amerikaansche commissie voor den scheepsbouw overweegt binnenkort twee passagiersschepen van 35.000 ton te bouwen, welke gemakkelijk kunnen worden omgebouwd tot vliegkampsche- pen, ruimte biedend voor 75 vliegtuigen elk. Gisteravond heeft een gevecht plaats gehad tusschen- een Heinkel-vliegtuig en een gewapenden Britschen treiler. Het vliegtuig liet 4 bommen vallen, die vlak bij het schip terecht kwamen. Zij richtten echter geen schade aan. De treiler opende het vuur uit zijn lucht- afweerkanon, waarop het vliegtuig ver dween. Officieel wordt te Londen medege- een vijandelijk vliegtuig voor de Zuidkust van Het nieuwe Boelgaarsch-sovjet-Rus- sische handelsverdrag, dat te Moskou is geteekend, bepaalt dat de sovjet unie petroleum, staal, katoen, zout en chemicaliën zal uitvoeren, terwijl Boel- garije tabak, rozenolie, varkens, huiden en rijst zal leveren. Te Sofia zal een Russische handels- vertegenwoordiging worden opgericht. Volgende week zullen vertegenwoor digers van de Boelgaarsche industrie en handel naar de sovjet-Unie gaan. ZEVEN OPVARENDEN VERDRONKEN. Bij de aflossing van de wachters op den vuurtoren de Eddystone (tenZuiden van Plymouth) is een motorboot gezon ken. Zeven inzittenden kwamen om het leven. Slechts één man werd gered. Terwijl touwen door de vuurtoren wachters werden uitgeworpen en vast gelegd, sloeg onverwachts een zee over de boot heen, waardoor de motor af sloeg. De motorboot liep vol water, zoo dat zij zonk. Uit San Diego (Califomië) wordt gemeld Twee marine-vliegtuigen zijn in de lucht tegen elkaar gebotst. Van de zes inzittenden wisten zich 5 met hun parachute he redden. De zesde inzittende is om het leven gekomen. - De bond van arbeiders in rijks- en gemeentedienst heeft bepaald, dat he<. lidmaatschap van de communistische partij onvereenigbaar is met dat van den bond. Overeenkomstig dit besluit zijn maatregelen genomen. Russische meening over de vlootuitbreiding. Het Moskousche blad „Iswestija” pu bliceert een hoofdartikel over de „vloot- strategie der Vereenigde Staten” en zegt daarin, dat onder het mom van de solidariteit der Amerikaansche repu blieken de Vereenigde- Staten de groot ste militaire voorbereiding hunner ge schiedenis verwezenlijken, met het doel hun hegemonie in het Oostelijk deel van den Atlantischen Oceaan en het Weste lijk deel van den Stillen Oceaan te ver zekeren. De „Prawda” doet uitkomen, dat er voorboden zijn voor een activiteit der Vereenigde Staten in het Verre Oosten, n.l. 1. de opzegging van het handelsver drag met Japan; 2. het feit, dat de Ja- pansche goudreserve ditgeput raakt en de Vereenigde Staten probeeren voor deel te trekken van de economische moeilijkheden van Japan. Het blad wijst er voorts op, dat de oorlog in Europa het voor Japan moei lijken maakt, oorlogsmateriaal te ver krijgen, daar de wereldmarkten thans door Frankrijk en Groot-Brittannië in beslag genomen zijn. Het Fransche legerbericht van gister- avond luidt: „Plaatselijke bedrijvigheid der verkenningsafdeelingen”. Het Fransche legerbericht van he- denochtend luidt Niets belangrijks te melden. men heeft In Argentinië heerscht een hittegolf. Alleen al in Buenos Aires vielen de laatste dagen 21 dooden en moesten 132 menschen, bevangen door de warmte, in een ziekenhuis opgenomen worden. De temperatuur is gestegen tot 37,5 graden C. De ijsfabrieken, die door het publiek worden belegerd, worden door de politie bewaakt. Honderdvijftig miIIioen kronen voor buitengewone defensie-maatregelen zich in veiligheid te brengen, de overi gen verdronken. Het zal verscheidene dagen duren eer men de lijken der slachtoffers zal kunnen vinden. Het verkeer tusschen Nederland en België De Nederlandsche kamer van koop handel voor België en Luxemburg meldt ons, dat zij bij de Nederlandsche en Belgische regeeringen stappen heeft ondernomen ter verkrijging van de af schaffing der paspoortformaliteiten tusschen beide landen, voor personen van Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche nationaliteit. De kamer wijst er op, dat thans, meer dan ooit, alle moeilijkheden van het verkeer tusschen beide landen uit den weg moeten worden geruimd ten einde het zakenverkeer alsmede het toeristen-verkeer te bevorderen. Bovendien heeft de kamer zich in verbinding gesteld met de Belgische regeering om te verkrijgen, dat reizi gers uit Nederland, niet meer, zoo- als dit thans het geval is, bij het station te Esschen den trein moeten verlaten ten einde aan paspoort- en douane-controle onderworpen te wor den. De kamer heeft verzocht deze con trole evenals voorheen in den trein te doen plaats vinden. 1 18 karaats antieke gouden breinaaldenkoker, prachtig handgemaakt 34,5 gram G. BLOM TELEFOON In den Hongaarschen ministerraad heeft de minister van buitenlandsche zaken, Csaky, gisteren een uitvoerige uiteenzetting van zijn besprekingen te Venetië gegeven. De afdeeling mandaten van het Volkenbondssecretariaat te Genève heeft van de Japansche regeering rap port over 1938 ontvangen betreffende het bestuur der eilanden ten Noorden van den evenaar, die onder Japansch mandaat zijn. Men hecht eenige betee- kenis aan het feit, dat Japan, al heeft het zich uit den Volkenbond terugge trokken, toch nog contact houdt met de Volkenbondsorganisaties. Spanje, dat een der twaalf landen is, welke Dieselmotoren voor schepen bouwen, heeft de productie, welke tij dens den burgeroorlog was gestaakt, hervat. Op het oogenblik worden moto ren van 1800 en 3000 paardekracht ver vaardigd. Er wordt verder een studie ge maakt van het vervaardigen van moto ren van 7000 p.k. In de toekomst wil Spanje zelf de motoren voor zijn oor logsvloot bouwen. Een schildwacht beeft vier mannen verrast in het kabelhuis bij Donagha- dee (Noord-Ierland). De mannen na men de vlucht. Later bleek, dat de prik keldraadomheining rond het kabelhuis was vernield. Men veronderstelt, dat de mannen gepoogd hebben den onderzeeschen te legraafkabel tusschen Noord-Ierland en Schotland te vernielen. De Amerikaansche neutraliteits- en oorlogszones United Press verneemt, dat de leden van het Amerikaansche neutraliteits-’ vier weken een neutraliteitscode opge steld te hebben, welke als basis voor toekomstige toepassing gedurende den oorlog zal dienen. De Amerikaansche maritieme com missie heeft aan het congres medege deeld dat de door de neutraliteitswet bevolen uitsluiting van de Amerikaan sche scheepvaart uit de Europeesche oorlogszones hoogere transportkosten beteekent en dientengevolge hoogere prijzen voor den consument. Verder werd verklaard, dat tengevol ge van die uitsluiting maatschappijen, welke diensten op den Atlantischen Oceaan onderhouden, tijdens een con ferentie overeengekomen zijn, die dien sten tijdelijk te staken. Uitreiking van diploma’s op de Fokkerschool. De eerste cursus van de Fokkerschool is een dezer dagen geëindigd en van morgen werd in een der zalen van de Nederlandsche vliegtuigindustrie te Amsterdam aan de geslaagde scholie ren het getuigschrift uitgereikt. Het doel van deze school is, jonge menschen, afkomstig van de ambachtsschool, aan te passen aan de eischen, welke in de vliegtuigindustrie aan de vaklieden worden gesteld. De cursistenvan de Fokkerschool moeten een vergelijkend toelatingsexamen doen, waarna zij als leerling van den tweejarigen cursus van de school worden toegelaten. Aan het eerste eindexamen, waarvoor vanmorgen de getuigschriften werden uitgereikt, hebben 24 jongens deelge nomen, die allen slaagden. Twee ont vingen een diploma met lof. De minister van financiën heeft in het Storting een verklaring afgelegd over de begrooting voor het jaar Deze bedraagt 826 millioen kronen, waarvan 150 millioen voor buitengewone militaire maatregelen tot handhaving van de neutraliteit. De buitengewone uitgaven moeten worden bestreden door belastingen op bier, oorlogswinst en scheepstonnage. Naar schatting moeten 200 millioen extra-uitgaven worden gedekt tot einde Juni 1940, waarvan 80 millioen zullen worden verkregen door belastingen en 120 millioen door een leening. Geruchten over den „Achilles”. Een woordvoerder van de Britsche legatie te Montevideo ontkende de be richten, volgens welke de Britsche kruiser „Achilles” getorpedeerd zou zijn. Hij voegde hieraan toe, dat hij geen kennis droeg van de aanwezigheid van Duitsche onderzeeërs in de Zuid- Amerikaansche wateren. De in de Zuidamerikaansche pers verschenen berichten over een gevecht tusschen het Duitsche mailschip „Wind- huk” en den „Achilles” worden te Rio de Janeiro eveneens onjuist genoemd. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming VEREENIGDE STATEN. I het wetsontwerp goedgekeurd op de I crisiscrtdieten voor de defensie, groot 264.611.252 dollar. De ontberingen tengevolge van oorlogseconomie en de koude United Press meldt uit Berlijn: De hevige koudegolf, die ook in Duitschland doorstaat, Berlijn op zijn zwakste plek getroffen, in de verwarming namelijk. De kolen- voorraad daalt evenredig aan de tem peratuur, terwijl de binnenschepen, die groote hoeveelheden huisbrand moeten afleveren, vastgevroren liggen in de havens, waar zij thuishooren of onder weg door het ijs zijn tegengehouden. Het officieele rantsoen is slechts 50 kleine briketten per gezin per week, maar een groot aantal menschen kan geen voldoende gunstige plaats krijgen in de file’s, die ’s morgens voor de kolenhandelaren staan opgesteld. Aanvankelijk werden de lagere klas- sen door den kolennood het zwaarst ge- I troffen, maar thans zijn de groote ka mers en de centrale verwarming van vele flatgebouwen in het welgestelde westen der stad een groot nadeel voor de bewoners. In vele gevallen hebben de huiseigenaren de centrale verwar ming buiten werking gesteld en gezin nen gedwongen tot het ijlings impro- viseeren van een stookgelegenheid in één enkele kamer of het gebruiken van 11 electrische verwarming, voorzoover II men die kon krijgen. Voorzoover de 11 centrale verwarming in sommige flat- I gebouwen nog aangesloten is, heeft men I slechts brandstof toereikend voor drie I dagen per week. De eigenaars van en- I kele der grootste kantoorgebouwen aan I Unter den Linden, hebben hun huur- I ders medegedeeld, dat zij nog slechts I voor één enkelen dag kolen in voor- I raad hebben. I Vierduizend departementsambtena- I ren zijn naar huis gestuurd om daar I verder te werken, daar er geen kolen in hun kantoorgebouwen beschikbaar waren. Voorts hebben veel café’s en restaurants hun deuren gesloten. Ook de groentenmarkt in de openlucht wordt tot nader order niet gehouden. I Tegen het gebruik van hout om het I tekort aan kolen aan te vullen, wordt door de bladen en in filmjournaals hef tig geageerd, daar hout thans een waardevolle grondstof voor cellulose en I voor kleedingstoffen is. Maar zelfs een I officieele banbliksem tegen het gebruik I van hout als stookmateriaal was niet I in staat deze handelwijze in sommige I arbeiderskringen tegen te gaan. Men heeft aangekondigd, dat spoorwegen het passagiersvervoer zul- I len beperken om meer menschen en I materiaal voor goederenvervoer be schikbaar te krijgen, wat zoolang de koude aanhoudt klaarblijkelijk uitslui tend brandstoffenvervoer zal zijn. De bladen versterkten het geheel van maat regelen door een beroep op het publiek te doen „om af te zien van overbodige en niet dringende reizen”. Ook op het voedselprobleem is de koude van invloed want aardappelen, die het belangrijkste voedingsmiddel i zijn, zijn door de weersomstandigheden niet te vervoeren, terwijl zij in den grond bevriezen, waardoor zij voor de consumptie onbruikbaar worden. Naar verluidt echter zullen de brood rantsoenen worden verhoogd indien de huidige aardappelvoorraad ontoereikend zou blijken. De Senaat is gistermiddag bijeenge komen onder voorzitterschap van Jean- neney, die in zijn openingsrede o.a. zeide Ieder weet, dat de vijand eens te meer gespeculeerd heeft op onze on- eenigheid, na deze te hebben aange- wakkerd zonder dat wij er voldoende voor op onze hoede zijn geweest. Hij ploeg van 11 arbeiders overvallen door miskent hiermede opnieuw de ziel van het Fransche volk, dat door zijn liefde 1 drong. Drie arbeiders slaagden er in De Duitsche schepen „Babitonga”, „Dresden” en „Windhuk”, welke te Santos opgelegd waren, hebben brand stof aan boord genomen, doch tot dus verre werd niet gevraagd de uitkla- ringspapieren in orde te maken. De „Windhuk” ligt nog steeds in het dok. Verklaard werd, dat door de ge rechtelijke autoriteiten beslag op de „Windhuk” is gelegd op verzoek van de „Asiatic Company” uit Londen. De „Asiatic Company” diende een aan klacht in omdat de „Windhuk” haar zevenduizend pond sterling schuldig is voor vierduizend ton brandstof, welke in Las Palmas, Hamburg en Kaapstad werden gebunkerd. De bijzondere rechtbank te Bromberg heeft den Poolschen koopman Mania ter dood veroordeeld. Blijkens het vonnis heeft de man op den „bloedigen Zon dag” te Bromberg een aantal Polen aan gevoerd, die „volgens tevoren opgestelde lijsten volks-Duitschers uit hun wonin gen hadden gehaald en op gruwelijke wijze vermoord”. Britsche vliegtuigen met 4 kanonnen. De Britsche luchtmacht beschikt over vliegtuigen, voorzien van een to ren met vier kanonnen. Dit is o.a. het geval bij de zeer snelle jagers Boul ton Paul. De kanonnen vuren automa tisch. - De Boulton Paul werd voor den oor log te Northolt aan de leden van het Britsche parlement getoond, evenwel zonder de 4 kanonnen en hiervan werd ook geen melding gemaakt. In de Duit sche bladen zijn thans foto’s van het toestel verschenen en daarom zijn nu ook in de Britsche pers publicaties verschenen. De verliezen bij de Britsche luchtmacht. Het Britsche departement van lucht- vaart deelt in zijn zeventiende com-1 muniqué over de verliezen bij het Brit- I sche luchtwapen mede, dat 34 perso nen zijn gedood en een gewond, 43 personen worden vermist. Vreemde vliegtuigen boven België. Het Belgische ministerie van defen sie deelt mede, dat gisteren vreemde vliegtuigen boven de provincies Lim burg, Luik en Luxemburg hebben ge vlogen. Afweergeschut en jachtvlieg tuigen kwamen in actie om de toestel len te verdrijven. deeld, dat vanochtend voor de Zuidkust Schotland omlaag is geschoten. De koudegolf in geheel Spanje duurt voort. Gisteren is te Avila 10 graden vorst geconstateerd. Op de passen in het gebergte ligt drie meter sneeuw, zoodat de wegen onbegaanbaar zijn. In geheel Portugal daalt de tempe ratuur. Te Serada Estrella is 9 graden vorst geconstateerd en te Coimbra heeft het gesneeuwd, hetgeen daar zoo goed als nooit voorkomt. Onder den invloed van een uit Zuid- Rusland afkomstige koudegolf blijft de temperatuur in Zuid-Slavië dalen. Sneeuwstormen belemmeren het trein verkeer en verscheidene treinen zijn ingesneeuwd. Gendarmerie en militai ren trachten de reizigers te hulp te komen, doch op verscheidene plaatsen konden zij er niet in slagen, een weg door de sneeuw vrij te maken. Of en hoeveel slachtoffers er zijn, is nog niet bekend. De koude, welke op de Roemeensche vlakte heerscht, heeft zich uitgebreid in de richting van Bessarabië, waar men temperaturen van 36 graden on der nul heeft gemeten. Het ijs op den Donau wordt steeds dikker. Op som mige plaatsen is de dikte reeds meer dan 35 c.m. Tengevolge van den storm hebben zich op de Zwarte Zee talrijke onge lukken voorgedaan. Vannacht is in den Bosporus de „Bessarabia”, een oud schip, gestrand. De opvarenden zouden gered zijn, doch het schip is verloren. Voorts meldt men het vergaan van een Italiaansch schip, dat kort gele den met een lading graan van Con- stanza naar Italië was vertrokken. In Hongarije is door de groote kou de de aanvoer van steenkolen ge-1 stoord. Bij Lebreczem zijn 2 menschen I doodgevroren. ondernemen, geholpen door een aantal socialisten en afdeelingen van de luchtmacht. De troepen van het garnizoen van Guayaquil openden het vuur op de samenzweerders. Zes personen werden De arbeiders staking te Uit Madeira wordt gemeld, dat de Amerikaansche kruiser „Trenton” en twee torpedojagers gisteren te Funchal I zijn aangekomen voor een bezoek van enkele dagen. De oorlogsbodems kwamen van Lissa bon. voor de vrijheid en bewustzijn van het gemeenschappelijk gevaar steeds zijn koelbloedigheid terugvond en zijn na- tionalen plicht begrepen heeft. Hij sprak van de Fransch-Britsche eenheid en gaf uiting aan zijn bewondering voor het strijdende Finland waarna hij vervolgde Een beslissing in dezen oor log zal ongetwijfeld niet verkregen wor den zonder ernstige uren en beproevin-1940/41. gen. De oorlog van 1914 bracht deze ook mede en zij werden met de over winning bekroond. Het hoofd bieden aan alle gevaren en in de hoofden en harten het nationale vuur handhaven, dat is ieders plicht. Meer dan 1000 Chineezen zouden verdronken zijn Volgens Chineesche berichten te Sjanghai heeft Donderdag een Ja pansch oorlogsschip in de buurt van Swatau naar schatting zeventig Chinee sche visschersvaartuigen tot zinken ge bracht. Er* zouden meer dan duizend personen verdronken zijn, terwijl de schade millioenen yuan z^u bedragen. De risicobonus voor Zweed- sche zeelieden. De Zweedsche Rijksdag nieuwe wet aangenomen, waarbij Zweedsche reeders de risicobonus voor de zeelieden bij spaarbanken moeten storten in plaats van deze direct aan de bemanningen uit te betalen. De bedoeling van deze wet is, voorkomen dat de zeelieden de bedra gen, welke zij verdienen op hun reizen in de oorlogszones, onmiddellijk op maken. Bij Fileij werd een schip door een Duitsch vliegtuig gebombardeerd. Twee visschersboo<ten uit Filey zijn uitgevaren om te zien of het schip hulp behoefde. Het was evenwel niet be- I schadigd en zette zijn reis voort. Negen opvarenden van een in Grims by thuishoorenden treiler. de „Coxton”, zijn aangekomen in een haven aan de Oostkust na in een kleine boot 24 uur te hebben rondgedreven. Hun treiler was gebombardeerd en onder machine- geweervuur genomen en daarop gezon ken. Het stoomschip „Pitwines” (932 ton) is door twee Duitsche vliegtuigen bui ten Yorkshire met bommen bestookt. Het vloog in brand. De geheele beman ning ging in de booten en werd gered. Het schip werd óp sleeptouw genomen. De bomontploffingen konden bijna een uur lang worden gehoord. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben een Duitsch vliegtuig verjaagd, dat een aanval deed op een lichtschip. De schipper van den treiler „Fla-1 via” heeft medegedeeld, dat deze door een Duitsch vliegtuig is aangevallen, dat tot 20 meter boven zijn schip was gedaald. Het vliegtuig wierp drie bom men en loste twee mitrailleursalvo’s, zonder evenwel het schip ernstig te I treffen. Door de laatste bom werd een wa-| terhoos veroorzaakt, welke de machi-| I nekamer half onder water zette en en- I kele pijpen deed barsten. Gedurende de laatste dagen zijn on geveer 100 van de 1200 Tsjechische studenten, die op 14 November te Praag werden gearresteerd, en naar Duitsche concentratiekampen werden gezonden, in vrijheid gesteld en naar huis teruggekeerd. Zij kwamen uit het concentratiekamp Oraniënburg, in groepen van twintig a dertig man, za gen "er goed uit en verklaarden be hoorlijk te zijn behandeld. gedood en 14 gewond, hebben een algemeene Guayaquil afgekondigd. De voornaamste leiders van den op. stand zijn tezamen met Ibarra aan boord van het oorlogsschip „Eloy Al- fara” gebracht; zij zullen hier gevangen blijven tot het vonnis over hen zal worden uitgesproken. De muiters van het militaire vliegveld van Guayaquil, die aan den opstand hebben deelgeno men, zullen voor den krijgsraad ver schijnen. De commandant van het vlieg, veld, die zich aan het hoofd van de muiters had gesteld, is gevlucht. In de hoofdstad Quito is alles kalm. Contrabands in beslag genomen. Het prijsgerechtshof te Gibraltar heeft 3000 meter nikkelen met vermoedelijke bestemming Duitschland in beslag genomen boord van het Amerikaansche schip „Iria”, komende uit de Veree nigde Staten. 1 Platina Ring met één brillant prachtige witte kleur, gewicht 0.9C karaat, solitair255. 1 prachtige oude Takbroche geheel bezet met zeer .mooie diamanten 2 oude geheel zilv. fles- schenbakken met opstaande hekwerkrand, zeer mooi gemaakt, gewicht 280 gram, per paar 1 zeldzaam mooi antiek handgemaakt klein zilveren theepotje, geheel glad, ge wicht 350 gram 6 zilveren gladde dessert- couverts. geh. gaaf. 420 gr. 28.50 Britsche luchtaanval op torpedojagers Het opperbevel van de weermacht deelt mede In het Westen geen bijzondere ge beurtenissen. De luchtmacht heeft op 12 Januari de verkenningsvluchten boven het Oosten van Frankrijk en boven de Noordzee voortgezet en hierbij belang rijke resultaten bereikt. Drie alleen vliegende toestellen werden door vijandelijke jagers aangevallen, doch zonder resultaat Van den vijand werd, behalve enkele nachtelijke vluchten, waarbij voor een deel de Nederlandsche neutraliteit we derom werd geschonden, slechts een enkel Bristol-Glenheim toestel boven Duitsch gebied gezien. Het vliegtuig werd na een kort gevecht door Duit sche jachtvliegtuigen omlaag geschoten. Het toestel is op Fransch gebied neer gevallen en verbrand. In de Duitsche bocht hebben acht Britsche bombardementsvliegtuigen ge tracht Duitsche torpedojagers aan te vallen. Slechts twee toestellen slaagden erin bommen omlaag te werpen, even wel zonder gevolg. Een van deze toe stellen werd omlaag geschoten, het an- dere werd beschadigd. De zes overige toestellen hadden voor het welgerichte vuur van de luchtdoelartillerie van de jagers rechtsomkeert gemaakt. 98- 28.— 42.— COMMUNISTEN GEARRESTEERD. ACHT MIJNWERKERS BIJ OVER- STROOMING IN EEN MIJN OMGEKOMEN. i LID VAN DE NIEUWE POOLSCHE REGEERING TE NEW-YORK. HET HANDELSVERDRAG MET RUSLAND. TWEE VLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. 70.— PLAATS 9, den Haag. DE BESTRIJDING VAN HET COMMUNISME. EEN-EN-TWINTIG DOODEN. In- en verkoop van Goud, Zilver en Juweelen. Voor oud goud geven wij tot ƒ1.80 per gram, VERSPREIDE BERICHTEN. AANSLAG OP OEN TELEGRAAFKABEL MET SCHOTLAND VERIJDELD. DE CREDIETEN VOOR DE DEFENSIE. I EEN REDE VAN DEN SENAATS VOORZITTER. POOL TE BROMBERG TER DOOD VEROORDEELD. AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN TE FUNCHAL. HONDERD TSJECHISCHE STUDENTEN IN VRIJHEID GESTELD. 2de HANDS JUWEELEN EN ZILVERWERKEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2