Het het HUIDJEUK ijs, zijn gevaren en bezwaren Geen "innemen" tegen Baby’s KOU Twee jongemannen op Ijsselmeer verdronken VICKS GEMENGD NIEUWS ERNSTIG ONGELUK IN GRONINGEN Een derde kon gered worden HAAGSCRE COURANT VAN MAANDAG 15 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. Prinselijk Paar op het ijs Indexcijfers kleinhandelsprijzen De jeugd en de mobilisatie De aardbevingsramp in Turkije Kunnen de Nijverheidsscholen helpen? ar- Geen carnavalsviering JONGEN IN BRAND GERAAKT w VapoRub De toestand van het ijs rond den vuurtoren bij Durgerdam Recherche volgde hem op grond van zijn reputatie wakken wordt VIJF SCHAATSENRIJDERS TE WATER EN GERED ZIEKE VAN AMELAND NAAR GRONINGEN GEBRACHT krachten, die zich voor de Finsche zaak willen geven, te coördineeren. Het spuien van de Oranjesluizen Za terdagmorgen heeft het ijs op het Ijs selmeer in de omgeving van den vuur toren van Durgerdam in een zeer ge vaarlijken toestand gebracht. Door het spuien ontstond een sterke stroom, die groote scheuren in het ijs maakte, waardoor talrijke groote en kleine wak ken in het ijs kwamen Gevaarlijk wak in het Zwarte- water. De burgemeester van Genemuiden waarschuwt schaatsenrijders, dat zich in het Zwartewater, bij den loop van den nieuw aangelegden dijk naar de punt van Vollenhove, een wak bevindt, dat ernstig gevaar oplevert. BERUCHT INBREKER GEARRESTEERD HET IJS OP DE KANALEN EN RIVIEREN st. bracht. Had juist voor dertigduizend gulden aan sieraden ontvreemd Vier militairen gedood en twee gewond Bij een oefening met springmidde-, len in het Oosten der provincie Groningen, is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee soldaten zijn gedood, terwijl een onderofficier en drie soldaten wer den gewond. Van deze gewonden zijn de onder officier en een soldaat aan de bekomen verwondingen overleden. Levensgevaarlijk gewond Zaterdag is in de fabriek van de N. V. Robus, aan den Kanaaldijk te Helmond, een ernstig ongeluk ge beurd. Doordat de 15-jarige M. C. te dicht bij het vuur van een oven kwam, vloog zijn schootsvel in brand. Toen zyn ka- meraden er in geslaagd waren de vlammen te dooven, had de jongen reeds ernstige wonden opgeloopen. In levensgevaarlijken toestand is hij naar het St. Antonius-gasthuis overge- Het drietal was naar schatting 600 meter uit de kust en nog maar als stip pen te zien, toen zij opeens verdwenen bleken. Andere schaatsenrijders begre pen, dat een ongeluk was geschied en snelden toe. De 16-jarige Douwe Zel- denrust en Jisk Bijmin slaagden erin, Jan de Jager op het ijs te brengen. Schilstra en Koen kon men niet meer bereiken. Zij verdronken jammerlijk. Later kwam men van den wal per ijs- vlet te hulp. De lijken der beide slacht offers konden toen worden geborgen Zij zijn naar de ouderlijke woning ver voerd. Jan de Jager bracht men binnen in van politie, naar valsch geld geldtrommel van zoo wijs, hieraan sommige op wat kleineren voet. Alle orders worden normaal uitgevoerd. Zij reden een gedeelte van den drie-merentocht Prinses Juliana en Prins Bernhard nebben gistermiddag een gedeelte van de route van den drie-merentocht op BEVROREN AFSLUITER VAN WATER LEIDING GESPRONGEN Weinig verandering. In de berekening van de indexcijfers kleinhandelsprijzen van voedingsmidde len, zijn prijzen opgenomen van aardap pelen, brood, grutterswaren, vleesch. melk, kaas, eieren, vetten en kruide nierswaren. De uitgaven voor genoem de artikelen tezamen omvatten ongeveer 8' pCt. van het totale gezinsuitgaven voor voeding. Augustus 1939 is 100. Aug. 1939 100.0, Nov. 108,7, Dec. 108,4, 2 Januari 1940 108,0, 9 Jan. 1940 108,1 Geschatte indexcijfers kosten van levensonderhoud. De berekening van deze indexcijfers is gebaseerd op het gemiddelde verbruik van 276 gezinnen met een inkomen van minder dan 1800 per jaar uit verschil lende deelen van Nederland zooals in 1935-1936 door een gezinsuitgavenonder- zoek werd vastgesteld. Als basis is gekozen 1938 100, om dat in dat jaar de prijsstijgingen als ge volg van de devaluatie van den gulden na September 1936 uitgewerkt waren, terwijl de daarmee verband houdende loonsverhoogingen toen hun beslag ge kregen hadden. De berekeningen betref fende de uitgavenposten: kleeding, schoeisel, huishoudelijke artikelen, rei nigingsmiddelen en brandstoffen. De indexcijfers zijn op heele, even tueel halve punten afgerond. 1938 100. Aug. 1939 98,5, Nov. 104, Dec. 105; 2 Januari 1940 105; 9 Januari 1940 105. De hulpverleening door het Roode Kruis. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft van het inter nationale Roode Kruis te Genève bij zonderheden ontvangen omtrent den nood in Turkije tengevolge van de aardbeving, welke de streek ten Noord oosten van Ankara heeft geteisterd. Groot is de omvang van die ramp; tot dusver telde men 23.150 dooden, 8030 gewonden en 26.290 verwoeste huizen. Benoodigd zijn ambulance-auto’s, zei len, tenten, hospitaalbedden, brancards, verdween wollen dekens en verbandmiddelen. Onder de gegeven omstandigheden kan het verleenen van hulp in natura van hier uit niet in overweging worden ge nomen. Gaarne echter verklaart het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis (postrekening 22120) zich bereid, gelden aan het internationale Rv-odt Kruis door te zenden, welke ten behoeve van de hulpverleening in Tur kije mochten worden ontvangen. Het Nederlandsche kankerinstituut bestaat 25 jaar De vereeniging „Het Nederlandsche kankerinstituut” zal den 17en Januari a.s. haar 25-jarig bestaan herdenken. Deze herdenking zal geschieden in den vorm van een plechtigheid, welke op genoemden datum zal plaats vin den in het Antoni van Leeuwenhoek huis, Sarphatistraat 108, Amsterdam, des namiddags 3 uur. Nederlandsche vereeniging voor vrou- wenbelangen en gelijk staats burgerschap. In hotel „Het Kasteel van Antwer pen” te Utrecht vond-gisteren de win- terconferentie plaats van de Neder landsche vereeniging voor vrouwenbe- langen en gelijk staatsburgerschap. De ochtendzitting bracht een inleiding van den heer G. W. van Sierenberg de Boer over de taak der arbeidsinspectie. Des middags de schaats gereden. Het Prinselijk paar arriveerde per auto bij de controle in Oude-Wetering. De Prinses was gekleed in een bruin-rood mantelpak, de Prins was in uniform. De vorstelijke personen bonden op den steiger van de jachthaven „De Brasem” hun schaatsen onder en ver trokken in de richting van de Kaag, langs de route, welke de ijsbond „Hol lands Noorderkwartier” had aange geven. dat de J. hiervoor een huissleutel ge bruikte. De rechercheurs Kolk en de Jong, die hem gevolgd hadden, posteerden zich voor de woning en toen de J. na eenigen tijd naar buiten kwam met drie welgevulde koffers, werd hij prompt door de rechercheurs met open armen ontvangen. Bij onderzoek in de woning bleek, dat hij alle kasten en laden had openge maakt. Niets was aan zijn aandacht ontsnapt en hij kon rustig zijn slag slaan, omdat noch de bewoonster noch het personeel aanwezig was Hoe kwam hij aan den sleutel. De politie onderzoekt thans op welke wijze hij den sleutel in zijn bezit heeft gekregen. Vermoed wordt, dat hij op een of andere wijze een origineel exem plaar in handen heeft gekregen en dat heeft laten namaken. Wellicht is hij met een der bedienden in contact ge komen, waardoor hij eveneens te weten is gekomen, dat er op dezen Zondag avond niemand in huis zou zijn. Het recherchewerk heeft zijn inbraak ver ijdeld. Het is waarschijnlijk, den eersten keer, dat P. de J. er alleen op uit ging. Hij is door de Amsterdamsche cen trale recherche eenige jaren geleden overvallen, toen hij met een aantal „collega's” een inbraak pleegde in een bankgebouw te Haarlem. De J. was toen bezig de brandkast vakkundig open te snijden. De J. was 'een voortreffelijk las- scher. Mogelijk is ook, dat hij zelf den sleutel heeft nagemaakt, welke hem van zooveel nut was, maar tenslotte zijn ongeluk is geworden. De juiste waarde van de in beslag genomen sieraden is niet te schatten, doch bedraagt zeker ongeveer 30.000. Openbare vermakelijkheden verboden Naar wij vernemen, ligt het in het Voornamen van den commandant van het 3e legercorps, een verordening uit te vaardigen, waarin wordt bepaald, dat ter gelegenheid van de a.s. carna valsviering geen openbare vermake lijkheden als maskerade en optochten mogen plaats vinden. De openbare gelegenheden zullen na het volgens plaatselijke verordening geldende, gewone sluitingsuur niet ge opend mogen blijven. Deze verordening zal gelden voor de tot het gezagsgebied van genoemden commandant behoorende gedeelten van Brabant en Limburg. De argelooze ij slief hebbers, die Zaterdmiddag op het Vrijdag nog zoo betrouwbare ijs van de schaat- sensport wilden genieten, kwamen voor zeer onaangename verrassin gen te staan. Een vijftal rijders ge raakte te water. Allen konden ech ter worden gered, zij het dan ook in sommige gevallen met moeite. De voorraad droge kleeren van den vuurtorenwachter, den heer D. En gel, bleek al spoedig te zijn uitge put. Met het K.L.M.-vliegtuig „Mees” Zaterdagmiddag om half drie vertrok het K.L.M.-vliegtuig „Mees”, bestuurd door gezagvoerder Bax, van Ameland naar het vliegveld Eelde bij Groningen met negen passagiers aan boord. Acht van hen waren gezonde menschen, die gaarne het eiland wilden verlaten en door de vorst gedwongen waren van het vliegtuig gebruik te maken. De ne gende passagiere, mej. B. de Boer, reis de per brancard. Dokter Poortenaar, de arts van Ameland, had n.l. een blinde darmontsteking bij haar geconstateerd en achtte overbrenging naar een zie kenhuis noodzakelijk. Op het vliegveld Eelde stond een ziekenauto met den arts Thorbeake gereed, om de patiënte over te nemen. De reis verliep vlot. Het vliegtuig was via Schiermonnik oog naar Ameland vertrokken met zeven passagiers aan boord. Vier had den Schiermonnikoog als bestemming De overigen hebben op Ameland het vliegtuig verlaten. Onder meer zal kunnen worden aan dé instel- uitbreiding van kleuterklasjes meisjes-scholen, welke tevens dienen als leermateriaal voor klasse „kinderverzorging”, verder aan huisbezoek en hulp door de leer lingen van deze klassen. Deze wijze van hulpverleening wordt reeds door enkele scholen toegepast en heeft het groote voordeel, dat het sociale gevoel der leerlingen wordt aangewakkerd en de practische kennis wordt verrijkt. Voor het bezighouden van oudere kinderen kan worden gedacht aan een voudige cursussen in huishoudelijk onderricht, slöjd, timmeren, knutsel- lessen en lichamelijke oefening, terwijl voor den zomer speelplaatsen en school tuintjes in aanmerking zouden kunnen komen. Ongetwijfeld bestaan er in elke plaats verschillende instanties en ver- eenigingen op sociaal gebied, welke zullen willen samenwerken, om iets te kunnen bereiken. Het hoofdbestuur van genoemden bond vraagt den be sturen, van nijverheidsscholen voorts ter plaatse het initiatief te willen nemen om in overleg en samenwerking met deze instanties te willen beramen, op welke wijze een hulpverleening aan de plaatselijke omstandigheden ware aan te passen en het zal gaarne ver nemen of iets in dezen geest bereik baar wordt geacht, dan wel reeds be reikt is. Teveel innemen kan een kindermaag gauw van streek brengen. Om Baby’s kou (of de Uwe) vlug en zeker te bestrijden, doe als volgt tegen bedtijd: (1) wrijf flink Vicks VapoRub op keel en borst; (2) daarna ook op den rug; J3) ten slotte een dikke laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame dampen, die 18 x pei minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlange dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemak kelijk. Baby valt spoedig in een verkwik- kenden slaap en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij Verlaagde Prijs 90 et. Groote overstrooming in de „Harmonie’9 te Groningen Gistermiddag omstreeks half vijf is in een cabine boven de groote concert zaal van de „Harmonie” een binnen- afsluiter van de brandleiding gespron gen. Deze afsluiter was rechtstreeks ge- koppeld aan de waterleiding, zoodat een aanvankelijk niet te stuiten stroom water het gebouw binnenliep. De afsluiter was bevroren geweest, doch door het stijgen van de tempera tuur thans ontdooid en gesprongen. Het water stroomde uit de cabine naar de achterzijde van de concertzaal en vandaar naar de vestibule en de keu ken. Alles kwam blank te staan. Het water vond tenslotte een uitweg naar den kelder van de centrale verwar ming Het steeg tot de vuurhaarden der verwarmingsinstallatie. Spoedig was de brandweer gearri veerd, die de waterleidingafsluiters buiten het gebouw afsloot, waardoor de toevoer van water tot staan kwam. Met behulp van electrische pompen, welke in den verwarmingskelder ston den opgesteld, kon het water worden weggepompt, waarmede men ongeveer zeven uur gereed was. Het gebouw had vrij ernstige water schade opgeloopen. Het concert van het orkest van de Groningsche orkest vereniging, onder leiding van Kor Kuiler, dat om acht uur aanving, kon echter normaal doorgang vinden. vjroeue zenuwen zijn de voornaamste voorwaarden, niet slechts voor dit beroep, maar in het al gemeen, als men succes wil hebben. Wie goede zenuwen heeft, bereikt veel in het leven. Goede zenuwen leci- thine-rijke zenuwcellen. Dr. Buer’s Pure Lecithine, de geconcentreerde ze- nuwvoedingsstof werkt zenuwverzor- gend, zenuwkracht-verhoogend, blij vend. 2593 Voor de zenuwverzorging: tegen ner veuze hartklopping, hoofd- en maag pijn, onrust en slapeloosheid. Dr. Buer’s Pure Lecithine voor lichamelijke en geestelijke fitheid. Doozen ad 1.00/4.65 (Kuurverpak- king) bij Apothekers en Drogisten De actie van de vereeniging. Het bestuur van de Finsch-Neder- landsche vereeniging treedt ook zelf handelend op. Zooals bekend, zal dezer dagen onder auspiciën van de ver eeniging een geschrift worden uitge geven met als titel „Finland’s lot”. Dit geschrift beslaat ongeveer 100 blad zijden en reeds thans vóór de ver schijning dus zijn honderden exem plaren verkocht. Verder is binnenkort de uitgave te verwachten van een reeks sluitzegels, waarop de beeltenissen van verschillende bekende Finsche persoon lijkheden. De heer Schmal verzocht tenslotte het gironummer van het actie-comité nog eens te vermelden. Het is 3016 van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Bij storting gelieve men er bij te vermel den Bestemd voor het Finsche Roode Kruis. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op het IJsselmeer een ern stig ijsongeluk gebeurd, dat twee jonge levens heeft geëischt. Schaatsenrijder in wak geraakt en verdronken Gistermiddag is de dertigjarige schaatsenrijder J. W. van Geen uit Al- phen aan den Rijn op het Braassemer- meer in een wak gereden en verdron ken. De heer van Geen bevond zich al leen op het eenzame gedeelte van de plas, dat door de ijsclubs was afgezet, omdat het ijs daar zwak was. Uit de verte zagen schaatsenrijders den heer van Geen in het wak rijden. Zij waarschuwden de gemeentepolitie van Rijnsaterwoude, die aan het dreggen ging en na twee uur het lijk ophaalde. de voormalige sluiswachterswoning, waar hij voorloopig zal worden ver pleegd. Hij had water binnengekregen en was door de koude bevangen. Zijn toestand is niet verontrustend. Waarschuwing aan schaatsen rijders. De burgemeester van Enkhuizen maakt bekend, dat in het ijs van het IJsselmeer in de omgeving van Enkhuizen groote wakken zijn waargenomen. Het wordt den schaatsliefhebbers ernstig ontra den, zich op het IJsselmeer te be geven. De reorganisatie bij „Picus” te Eindhoven. In verband met een onlangs omtrent de N.V. houtindustrie „Picus” te Eind hoven gepubliceerd bericht aangaande een reorganisatie wegens den oorlogs toestand, vernemen wij, dat de noodige maatregelen thans vrijwel hun beslag vertelde de arbeids-gekregen hebben. Alle fabrieksafdee- inspectrice, mej. J. E. Cierema^^ nat lingen werken thans weder, zij het ook een en ander over het werk van beidsinspectrice. Hulpverleening aan moeders en bezig heid en toezicht voor de kinderen. Het hoofdbestuur van den bond van vereenigingen tot het geven van nijver heidsonderwijs heeft een rondschrijven gezonden aan de besturen van nijver heidsscholen, waarin het volgende onder de aandacht wordt gebracht Tengevolge van de mobilisatie lijden vele huisgezinnen onder de afwezig heid van den man en den vader en moet de vrouw dikwijls het werk van den man overnemen in zaak of winkel. Hierdoor kan de moeder zich vaak niet meer voldoende bezighouden met en toezicht houden op haar kinderen met net gevolg, dat deze op straat of elders hun toevlucht zoeken? Van verschillende zijden wordt de vraag gesteld, of hierin niet te helpen zou zijn, hetzij door de moeder terzijde te doen staan en thuis eenige hulp te verleenen, dan wel door bezigheid en toezicht te geven aan de oudere kin deren. Het hoofdbestuur meent, dat het een groot belang is voor het geheele Neder landsche volk, tijdig maatregelen te nemen om verwildering van de jeugd door georek aan toezicht en bezigheid, te voorkomen, een verwildering, welke na den vorigen oorlog eveneens aan den dag is getreden en in sommige landen onrustbarende vormen heeft aangenomen. Zou hier ook niet de hulpgevende hand geboden kunnen worden door onze nijverheidsscholen Onder meer gedacht ling of op de kunnen de KOLENDAMPVERGIFTIGING Gisteravond heeft de Amsterdam sche recherche een beruchten in breker gearresteerd op het oogen- blik waarop hij een huis in de Oranje Nassaulaan verliet waar hij juist voor dertigduizend gulden aan gouden en zilveren sieraden, edelsteenen, paarlen, enz. had ge stolen. De recherche had den man, die als inbreker en oplichter het heele land als werkterrein had, den laatsten tijd gevolgd. De rechercheurs zagen hem naar binnen gaan en hielden hem aan toen hij weer op straat kwam. De 49-jarige P. de J. werd op 6 De cember 1939 uit de gevangenis ontsla gen, waar hij reeds verschillende kee- ren zware straffen heeft ondergaan wegens het plegen van inbraken. Hij is een der meest beruchte „snijders” van brandkasten in het land. Eenigen tijd geleden stal hij in Haarlem zuurstof- cylinders. Vermoedelijk is hij het ook geweest, die zich bij een boer in Assen uitgaf voor rechercheur Hij zeide, dat hij zocht en vroeg de den boer. Deze was niet te voldoen. Een dag na het ontslag van de J. uit de gevangenis werd in een fabriek te Kinderdijk een inbraak gepleegd. Het was op een Vrijdag en een groot bedrag aan loonen lag gereed voor uitbetaling op Zaterdag. In den nacht deze som van duizenden guldens uit de brandkast. De inbraak kon door de politie niet worden opge lost, doch de manier waarop de inbre ker te werk was gegaan, deed denken aan den th^ns gearresteerden P. de J. Inspecteur Mol van de centrale re cherche gaf toen opdracht de gangen van de J. na te gaan. Per auto er op uit. Van dien dag af is P. de J. steeds gevólgd, de politie wist nauwkeurig w at hij deed en waar hij zich ophield. Dit recherchewerk heeft gisteravond succes gehad. De J. begaf zich per auto naar de Stille Oranje Nassaulaan, welke vlak bij het Vondelpark is gelegen. Zijn keuze was gevallen op de woning van de weduwe Sch. op no. 50. Hij kon ver moeden, dat hij daar een groeten buit zou vinden, want de familie staat als gefortuneerd bekend. De auto werd voor de deur geparkeerd en met arte koffers ging hij naar binnen. Het ope nen van de deur was niet moeilijk, om- Ook eenige Volendammers, die „buitenom” kwamen, meldden, dat het ijs op hun weg uiterst onbetrouw baar is. Het is een ieder dan ook sterk af te raden zich op het IJsselmeer te bege ven, ook wanner het in de komende da gen mocht vriezen. De nu onstane wak ken en scheuren zullen dan met een dun laagje ijs worden bedekt en moeilijk te herkennen zijn. Het gevaar zal daar door juist nóg grooter worden. Een drietal jongelieden, t.w. Jan Schilstra en Sybren Koen, resp. negen tien en achttien jaar, beiden afkomstig uit Hemelum (Friesland) en de zeven tienjarige Jan de Jager uit Rijs, waren op de schaats binnendoor naar Molkwe- rum getrokken, om hier toeschouwer te zijn van een hardrijderij voor vrouwen. Bij deze baan gekomen, kwamen zij tot andere gedachten en gingen er op eigen gelegenheid op uit. Dit werd hun noodlottig. Zij waren in dit gebied niet bekend en wisten derhalve niet, dat zij, het IJsselmeer oprijdend, al spoedig bij de vaargeul StavorenHarlingen zou den zijn. Weliswaar is deze dichtgevro ren, maar het ijs is hier niet betrouw baar. Nog weinig scheepvaart mogelijk Op de meeste rivieren en kanalen in ons land wordt de scheepvaart nog door het ijs belemmerd of is zij ge sloten. Op de Eems bij Delfzijl onder vindt de scheepvaart niet zooveel hin der meer als Zaterdag, waarschijnlijk ten gevolge van de getijde beweging. In Friesland zijn de Dokkumer Ee eh de Harlinger Trekvaart, benevens de richting Kruiswaters, welke Zaterdag voor de scheepvaart gesloten waren, thans te bevaren met speciaal voor de vaart door het ijs gebouwde schepen Op de Waddenzee bij Kornwerderzand ondervinden stoom- en motorschepen met gering vermogen nog hinder. In de Overijssel'sche kanalen is de toe stand niet veranderd, doch de Rijn bij Arnhem en de IJssel bij Doesburg zijn thans gesloten. Bij Heumen wordt de scheepvaart in de Maas thans niet meer belemmerd, bij Sint Andries on- dervindt nog slechts de zeilvaart hin der. Bij Elburg is het IJsselmeer ge sloten. In Noord-Holland is de vaart SchouwEdamgesloten, op de Wad denzee ondervinden stoom- en motor schepen met gering vermogen hinder. Op de Keulsche Vaart is de scheep vaart weer .mogelijk, thans met krach tige stoom- en motorschepen. In Zuid-Holland is de Oude Maas beneden Mallegat, welke gisteren ge sloten was, weer open voor krachtige schepen. In Zeeland ondervinden sche pen met gering vermogen hinder bij de haven van Wemeldinge. In het Hol- landsch Diep bij Moerdijk is de scheepvaart alleen nog mogelijk met speciaal voor de vaart door ijs ge bouwde schepen. In de Maas bij Crè- veeoeur en in de Bergsche Maas bij Heusden wordt nog slechts de vaart met zeilschepen belemmerd. In de Donge boven de brug en in de Amer bij Geertruidenberg is de vaart thans weer mogelijk voor krachtige schepen. Wat de overige vaarwegen betreft, kan worêfen medegedeeld, dat de veer dienst DordrechtZwijndrecht onder houden wordt per sleepboot, alleen voor passagiers. Men is bezig den vaar weg OranjesluizenKetel te breken. Op de Maas, evenals op de Bergsche Maas, zit het ijs nergens meer vast; boven Lith wordt geen ijs waargeno men, naar beneden neemt drijfijs toe. Wat den Rijn betreft, van Keulen wordt zwaar drijfijs gemeld; overigens is de Bovenrijn voor zeven-tiende der breedte overdekt bij Lobith. De Waal is echter nog voor slechts twee-tiende bedekt. Op de beneden-Merwede Is de vaart mogelijk over de geheele lengte- Te Culemborg zit het ijs vast. De Lek is bij Schoonhoven nog slechts voor één-tiende bedekt, bij Krimpen voor de helft. Boven Rotterdam zit het ijs thans vast, beneden Rotterdam is zwaar drijfijs. In de Noord, waar het ijs geheel vast zit, tracht men het te breken. Van de Westgeul tot de Zeehaven van Dor drecht is de Oude Maas open, bij Dor drecht zit het ijs vast; de Kil is open. De Geldersche IJsel, waarop het ijs Zaterdag van Zutphen vast zat, is thans geheel dicht van Westervoort tot het IJsselmeer. Oude vrouw en een dienstmeisje om het leven gekomen Vanmorgen heeft men in haar wo ning te Warfum de ruim zeven tigjarige mevrouw Mulder-Per- dok en haar vijfentwintigjarig dienstmeisje, Tine Riepma, dood in bed gevonden. Zeer waarschijn lijk zijn beiden door kolendamp vergiftiging om het leven geko men. Toen vanmorgen, zooals gewoonlijk, de melkboer aan de woning belde, kreeg hij geen gehoor. Hij vond dit zeer vreemd, daar de oude dame altijd thuis is. De man waarschuwde de buren, die met den man naar de woning gingen. Toen ook na herhaald bellen en klop pen geen antwoord werd gegeven, werd een ruit ingeslagen en begaf een van de buren zich naar binnen. Hij opende eerst de deur en vergezeld van twee andere omstanders ging hij het huis doorzoeken. In de slaapkamer, waar zoowel de oude dame als het dienstmeisje lagen, vonden de mannen de beide vrouwen dood op haar bedden. Onmiddellijk werd de burgemees ter, de heer W. J. H. Hoen, gewaar schuwd, die zeer spoedig met den dok ter, den heer M. A. J. Jansma, arri veerde. De dokter kon slechts bij bei de vrouwen den dood als gevolg van kolendampvergiftiging vaststellen. Het schijnt, dat het ongeluk reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft plaats gehad, want de beide vrouwen moeten reeds langer dan 24 uur overleden zijn. De kachel, welke op de slaapkamer stond, was in- tusschen uitgegaan. Gewoonlijk krijgt de oude dame op Zondag bezoek van familie, doch juist gisteren was dit niet het geval geweest. A A 3 o VTtslaa. puistjes. Insecten beten, huldjeuk alsook kneuzingen, smjwonden en schrammen moeten direct behandeld worden. Houdt Foster's Zalf bij de hand Deze antiseptische zalf voorkomt ont steking en verlicht de Jeuk en Dijn. Eveneens heilzaam voor aambeien. eczemateuze aandoe Hingen. Foster's Zalf, alom verkHjgb. i Fl. 1.21 •- gr. doos. FL 1.- p. tube. ÖO c. p. ki. doos. Bestrijd ze door de 3-Minuten VapoRub-Massage. Geen wachttijd—Werkt direct 1 U VK r

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10