Het bevroren inundatiegebied Nederland internationale toestand Het bevroren inundatiegebied Haagsche Courant van Maandag Ij Januari 1940 N en de Op alle gebeurlijk heden voorbereid geen periodieke verloven Voorloopig BINNENLAND I o Veldlegeroefeningen op het ijs Het officieele communiqué voor Veldlegeroefeningen op het ijs Honderdvijftigduizend gulden voor het Finsche Roode Kruis Het bezoek aan Verrassende giften. Een novum. Geen Nederlandsch vliegtuig boven Duitsch grondgebied Allerwege sympathie met het geteisterde Finland Als men van een bepaalde stemming kan spreken was het die van een mis lukten ijs-Zondag. De bedrukte gezich ten, die men zag, waren van teleurge stelde schaatsenrijders, die met bunge lende schaatsen mistroostig door een akelig motregentje, dat later tot een dikken mist werd, huiswaarts keerden. Aan de vechtwagens is het niet gelukt over het bevroren inundatie gebied te trekken. Hoewel het ijs sterk genoeg was, geraakten de vechtwagens in de lange, ijsvrije sleuven, waar ze zelfs na zeer veel moeite niet meer uitkwamen. Het bouwbedrijf gedurende den oorlogstoestand De reactie in de groote steden Dc reactie in de groote steden op het bericht, dat de Regeering besloten had tijdelijk geen periodieke verloven meer te verleenen, was geenszins sterk. Officieele tegenspraak. Naar aanleiding van de mededeeling in het Duitsche legerbericht van gis teren, als zou een Nederlandsch mili tair vliegtuig Zaterdagmiddag Duitsch grondgebied bij Nordhorn hebben over vlogen, meldt de Regeeringspersdienst, dat bij een terzake onverwijld inge steld onderzoek onomstootelijk de on juistheid van deze mededeeling is ge bleken. dat een komende landsch Oost-Indië i stukgoederen. S i Weerkundige Waarnemingen BarMiiotersvand van Hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren Nederlandsch gezant bij Lebrun. President Lebrun heeft Zaterdagmid dag den Nederlandschen gezant jhr. Loudon ontvangen. Het fluitsignaal heeft geklonken. Met den commandant aan het hoofd gaat het in snellen gang over de gladde ijsvlakte. Ook bij bevroren inundatiën gelukt het den vechtwagens niet deze te passeeren, als gevolg van de inderhaast opgeworpen ijsbarrières. Verwachting tot den avond van 16 Jan.: Wind: aanvankelijk meest matig, Wes telijk tot Noordwestelijk, later toenemend en verder ruimend; betrokken tot zwaar bewolkte lucht, met eenigen regen, later wisselenle bewolking, plaatselijk sneeuw buien; aanvankelijk lichte dooi, later weer invallende vorst. Duitsch commentaar Men telefoneert ons uit Berlijn Van de bijzondere voorzorgsmaat regelen, welke in Nederland en België gedurende het weekeinde zijn genomen, wordt in de Duitsche pers zoo goed als niets medegedeeld. Van bevoegde zijde wordt evenwel verklaard, dat Duitsch- land vreest, dat België en Nederland zich door Frankrijk kunnen laten be ïnvloeden. Men wees in dit verband op een bezoek, dat H.M. gezant te Parijs Daladier zou hebben gebracht. In ver- De weg Maastrichb-Luik tijdelijk gesloten. Van de grenskiosk van den A.N.W.B. te Eysden werd gistermorgen gemeld, dat, in verband met militaire maatre gelen in het Oosten van België, de weg MaastrichtLuik voor het verkeer was gesloten, ook voor rijwielen en voetgangers. Reeds in den middag zou de afslui ting echter weer worden opgeheven. DERDE BLAD, PAGINA 1. De Regeeringspersdienst meldde Zondagmorgen In verband met eenige min-gunstige symptomen in de internationale situatie, heeft de Regeering, teneinde ook thans op alle gebeurlijkheden geheel voorbereid te zijn, besloten tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen. van dr. Colijn Rome band hiermee zeide men, dat Duitsch- land thans ook tegenover Nederland zeer waakzaam moet zijn en verplicht is nauwlettend toe te zien. Het Nederlandsche vliegtuig, dat vol gens Duitsche opvatting boven Duitsch grondgebied zou hebben gevlogen, heeft een „incident” veroorzaakt, dat niet al te tragisch moet worden opgevat. Het zal niet tot een diplomatiek protest van de Duitsche bij de Nederlandsche re geering aanleiding geven. In de Duit sche pers worden er nauwelijks melding van gemaakt. Trouwens in de Duitsche bladen leest men heelemaal niets wat op eenige spanning tusschen de lage landen en Duitschland zou kunnen wijzen. Nader meldde het A.N.P., dat de Raad van Ministers gistermorgen bijeen is geweest ter bespreking van den inter nationalen toestand. En aangezien ’t straatbeeld verleven digd bleef door de slierten van gemoe delijke soldaten, die heel welgemutst hun Zondagavondje doorflaneerden, was het effect van wat op het eerste gehoor een zorgelijke tijding scheen, later op den dag vrijwel nihil Aanvoer van graan en sinaasappelen te IJmuiden. Vanmorgen zijn te IJmuiden binnen- geloopen de Nederlandsche s.s. Le to” en Hilversum”, welke schepen een lading graan aanvoerden, en het Nederlandsche s.s. „Vesta” van de K.N.S.M., dat een volle lading sinaas appelen uit Valencia, bestaande uit 34000 kisten, aan boord heeft. Voorts is vanmorgen de haven van IJmuiden binnengeloopen het Nederlandsche s.s. „Saleier”, komende van Neder- en geladen met IJspatrouilles hernemen verloren gedane punten in het voorterrein G.ereud war de auUtu Het is niet uitgesloten, dat hij er den nadruk op heeft gelegd, Nederland in November al crisis heeft gehad tengevolge van zijn geographische ligging en dat hij Italië heeft gewaarschuwd, dat een nieuwe crisis gemakkelijk zou kunnen ontstaan. Uit betrouwbare bron wordt verder vernomen, dat hij de Italiaansche autoriteiten ervan heeft overtuigd, dat Neder land met alle kracht zou vechten wanneer Duitschland of Engeland het land zouden binnenvallen. Adres aan den minister. De commissie van samenwerking uit de bedrijfsraden voor het bouwbedrijf, schildersbedrijf, stucadoorsbedrijf en steenkunststeens- en houtgranietbedrijf heeft zich ter zake van den toestand in het bouwbedrijf met een adres gewend tot den minister. In dit adres wordt verwezen naar de passage, voorkomende in de Memorie van Antwoord op hoofdstuk I van de Rijksbegrooting 1940, waarin de Regee- Limburg volgt rustig den loop der gebeurtenissen In den loop van Zondagavond heb ben wij in de groote gemeenten van Limburg inlichtingen ingewonnen, ten einde na te gaan, hoe de stemming is in verband met de berichten over den internationalen toestand, welke werden gepubliceerd. Allerwegen bestond na tuurlijk groote belangstelling voor de bulletins de berichten vormen het on derwerp van alle gesprekken. In tegenstelling echter met de span nende dagen van November, was er vandaag niet die angstige spanning, welke wij toen meemaakten. Over het algemeen reageerde het publiek vrij rustig op de verschillende mededeelin- gen en men begreep, dat de Regeering geen risico wilde nemen. Anderzijds zag men den toestand ook al niet zoo ernstig in, omdat de zakenverloven niet in het besluit ddr Regeering betrokken waren. Was de toestand inderdaad dreigiend, zoo meende men, dan zouden zeer zeker deze verloven niet zijn gehandhaafd. Ook het feit, dat degenen, die reeds verlof hadden, dit rustig konden vol tooien, werkte geruststellend. In enkele plaatsen langs de Belgi sche grens maakte men zich iet of wat ongerust, omdat bij onze Belgische bu ren eenigszins omvangrijke maatrege len zijn getroffen. Men kan de stem ming aldus samenvattenLimburg volgt rustig den loop der gebeurtenis sen en vertrouwt volledig op de Re geering, die niet zal nalaten alle maat regelen te nemen, welke voor de vei ligheid en onschendbaarheid van ons grondgebied noodzakelijk zijn. Zakenverloven blijven gehandhaafd Bij informatie te bevoegder plaatse, vernemen wij, dat het besluit der Re geering, tijdelijk geen nieuwe perio dieke verloven te verleenen, geen be trekking heeft op zakenverloven (ook al worden zij periodiek genoten), op weermachtsindustrieverloven en op uit- zonderingsverloven. Nadat de radio het bericht gebracht had en de bladen het, zij het in be perkte mate en zonder veel ophef, had den gebulletineerd, deed het nieuws zeer spoedig de ronde en wel aanvan kelijk door mondelinge overbrenging nogal eens in dezen verminkten vorm: „De verloven zijn ingetrokken”. Talrijk waren dan ook de telefoontjes op de dagbladredacties van militairen, die weten wilden of zij nu onmiddellijk moesten terugkeeren of niet. Wanneer dan bleek, dat de reeds loopende ver loven normaal konden worden geëin digd en dat het alleen de bedoeling was, dat, door het niet meer verleenen van nieuwe verloven, de verloven lang zaam zouden uitsterven, was de con clusie voor de hand liggend, dat het wel zoo erg niet zou zijn met den inter nationalen toestand. Wij vernemen, dat de geldinzame ling. uitgaande van de Finsch- Nederlandsche vereeniging in samenwerking met het Nederland sche Roode Kruis, ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, thans tot een totaal bedrag van 150.000 is gestegen. Een. novum is het bericht zoo ver* telde mr. Schmal verder dat ik ont ving uit Harderwijk, waarbij werd medegedeeld, dat de daar bijeenge brachte gelden voor een gedeelte be staan uit de opbrengst van kerkcollec- ten. Dat opent een geheel nieuw pers pectief. Een treffende bewijs van medeleven was het ook, toen dezer dagen een een voudig bejaard man 'bij ons kwam. „Iedereen zoo zei hij heeft nog wel een oude kouserg lang zal ik het wel niet meer maken. Hier hebt u van mij ook een gift voor die dap pere Finnen”. En de bejaarde man overhandigde ons 100. De Finsch-Nederlandschc vereeniging beschouwt het als haar taak, om d® U weet, dat Woensdag in den Haag een Finsche Roode Kruisavond is ge houden. In de pauze werd er gecollec teerd. Tot hen, die een bijdrage stort ten, was ook een kelner van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, waarin de bijeenkomst gehouden werd. Mede namens zijn collega’s schonk hij een bankbiljet van 25. Nog een tref fend bewijs van medeleven gaven de apothekers uit de omgeving van Rot terdam, die gezamenlijk een gift ii* geld beschikbaar hebben gesteld. Ver heugend is ook de activiteit, welke d» sportwereld thans aan den dag legt en waartoe het Nederlandsch Olympisch Comité den stoot gaf, door een bedrag van /500 beschikbaar te stellen uit de fondsen, die bijeengebracht waren ter. deelneming aan de Olympische Spelen» welke dit jaar te Helsinki zouden» plaats hebben. ring overweegt maatregelen te nemen, welke door de tijdsomstandigheden worden geboden. In verband hiermede wordt de Re geering verzocht de volgende maat regelen te overwegen: a. een scherp toezicht uit te oefenen op de prijsbe weging van de materialen; b. de zwa righeden, welke ontstaan door de in- voermoeilijkheden, waar mogelijk, te helpen verhinderen; c. maatregelen, waardoor de nu reeds bestaande cre- dietmoeilijkheden kunnen afnemen; d. de betalingstermijnen in de bestekken van de door de Rijksoverheid uit te geven werken te doen aanpassen aan de moeilijkheden, verband houdende met dezen tijd. Tenslotte geven adressanten de Re geering in overweging, een oproep te richten tot de burgerij, opdat deze tot uitvoering van werken, welke redelijk verantwoord zijn, zal overgaan. Wanneer in aanmerking wordt ge nomen, dat de actie nog maar enkele weken oud is zoo vertelde de secre taris van de Finsch-Nederlandsche ver eeniging, mr. J. J. R. Schmal, aan een verslaggever van het A.NJ?., dan zijn er redenen tot groote tevredenheid, lederen dag opnieuw wordt ervaren, dat ook in ons land de sympathie voor het zwaar beproefde Finsche volk, dat op zoo’n moedige wijze voor zijn vrijheid vecht, groot is en treffende voorbeelden zijn hiervan te noemen. Over de Noordelijke ÏJszee bevond zich Zaterdag een depressie, welke zich Zuid- Zuidoostwaarts ging verplaatsen en thans over Zuid-Noorwegen is gelegen. Deze depressiekern neemt op het oogenblik verder in diepte toe en zal voor de ont wikkeling van het weer ten onzent van de grootste beteekenis worden. Achter deze depressie breidt zich n.l. een om vangrijk arctisch hoogedrukgebied uit. Over Midden-Noorwegen stijgen de baro meters zeer snel en een stormachtige Oostenwind voert buitengewoon koude lucht uit de binnenlanden van Rus land aan. Ook in Estland is de wind weer naar het Oosten gedraaid, waarbij de tempera tuur weer tot bijna -30 graden daalde. Ook over Finland moet 't opnieuw buiten gewoon koud zijn geworden. Het is waar schijnlijk, dat deze koude lucht dus over één of twee dagen ons eveneens zal be reiken. Het storingsfront van de thans over Zuid-Noorwegen gelegen depressie nadert onze omgeving. Zonsopgang: 16 Jan. 8.04 uur. Zonsondergang: 16 Jan. 4.16 uur. Lantarens aan: 16 Jan. tot 7.32 u. v.m.; 16 Jen. 4.47 u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 16 Jan. ’s morgens 6.20 u.; nam. 6.40 u. Morgen géén schietoefeningen op het strand. Nederlandsch positie tusschen de strijdenden. De berichten uit Brussel, dat België de verloven had ingetrokken werd, aldus meldt U.P. uit Rome, door het Italiaansche publiek en door de auto riteiten Zondagavond met bezorgdheid ontvangen en ook de berichten in dien zin over Nederland gaven, volgens be trouwbare bron, het Italiaansche mi nisterie voor Buitenlandsche Zaken handen vol werk. In bevoegde kringen wordt verklaard, dat, indien Italië iets zou doen, dit enkel kon zijn een be roep op kalmte en bezinning bij alle betrokkenen. De geruchten, dat Italië België zou hebben gewaarschuwd voor een onmiddellijke invasie van Duitsch land, worden tegengesproken en zon der grond beschouwd. Het behoort evenwel tot de Italiaansche politiek, om het huidige conflict zooveel moge lijk te beperken en het is niet onmoge lijk, dat zij, in geval van een waar schijnlijke invasie, deze via diploma tieke kanalen zou trachten te verhin deren. Hiermee wordt Colijn’s bezoek aan Rome de vorige week in verband ge bracht, maar men is in goed ingelichte kringen van meening, dat hij een on derzoek heeft ingesteld naar de hou ding van Italië gedurende de latere fases van den oorlog. Hoewel de Ita liaansche regeering heeft bekend ge maakt, dat zij geen nieuw initiatief zal nemen in zake het huidige con flict, kan er toch geen twijfel aan be staan, dat men van meening is, dat Colijn dergelijke mogelijkheden onder de oogen heeft gezien. Barometer alhier v.m. 8 uur 763 m.m., v.m. 12 uur 762 m.m.; thermometer resp. 1 gr. en IJ gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 uur dalende. Ook voor de amphibie-terreinwagens bleken de ijshmdernissen te moeilijknoch vooruit, noch achteruit gelukte het de gladde kanten te beklimmen. O ,x r -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9