Indië Slagkruisers voor KALZAN niet Vestzak slagschepen zijn voldoende STADSNIEUWS WIHTERHA' I I J HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. GOUDEN HUWELIJK een PRINSES JULIANA de is Maat- In het jaar 1939. J n Ideaal Laxeermiddel OSTERs MAACPIllEN 5 DE PATIËNTENBEWEGING IN DE GEMEENTEZIEKENHUIZEN AFSCHEIDSLUNCH VAN Mr. VAN HOOGSTRATEN DE MOTORSTRANDREDDING- BOOT „PRINS BERNHARD” ALGEMEEN AFDEELINGS- ZIEKENFONDS 20 stuks 25 ets Op 1 Jan. 1939 waren in de gemeente ziekenhuizen hier ter stede aanwezig 638 patiënten. Opgenomen zijn in 1939 9178 patiënten, ontslagen 8403 en over leden 703, zoodat op 31 December 1939 in verpleging bleven 710 patiënten. Het aantal verpleegdagen bedroeg in 1939 277.519, tegen 246.884 in 1938. De gemiddelde verpleegduur per pa tiënt bedroeg 28,77 dag, terwijl het ge middeld aantal verpleegdagen in 1939 760 per dag heeft bedragen. Het grootst aantal patiënten werd verpleegd op 24 November 1939, n.l. 849; het kleinst aantal patiënten op 1 Januari en 3 September 1939, n.l. 651. Het totaal aantal beschikbare bed den bedroeg op 31 December 1939 1010. OPENING VAN NIEUW KANTOOR GEBOUW. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden is gistermiddag het nieuwe kantoorgebouw van het Al gemeen Ziekenfonds voor ’s-Gravenhage en Omstreken der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Genees kunst en van de Maatschappij van Voor zorg, aan de Toussaintkade geopend. De voorzitter, dr. H. J. de Wolf, ver welkomde in zijn openingsrede de aan wezigen, meer in het bijzonder den wet houder van Sociale Zaken, den heer L. Buurman, dr. Lindenberg, den 2e-secre- taris der Mij. tot bevordering der Ge neeskunst; het bestuur van het depar tement van Pharmacie en den voorzitter der Vereeniging van Huisartsen. Dr. de Wolf herinnerde vervolgens aan de stichting van het ziekenfonds, nu 23 jaar geleden. Het feit, dat een verhuizing naar grooter administratie ruimte noodig was, bewijst den gezon den groei. Die ontwikkeling was moge lijk, door de hechte, gezonde basis, waarop het indertijd werd gegrondvest. In dit verband noemde spr. met eere den naam van den eere-president, dr. Navis. Hem stonden in die dagen vele toege wijde krachten terzijde, van wie ver- scheidenen thans niet meer tot de leven den behooren. Dr. de Wolf noemde in dit verband de namen van dr. de Groot en dr Kuynders als steunpilaren van het fonds in zijn eerste jaren. Het ziekenfondswezen heeft zich krach tig ontwikkeld en daarin nam het Afdee- ■500 millioen winst per jaar. De minister meent de totale belast bare winst van de binnen het rijk gevestigde vennootschappen, enz., goede en slechte jaren dooreen ge nomen, te mogen schatten op bijna 500 millioen gulden ’s jaars. In wer kelijkheid zal dit cijfer ongetwij- feld afwijkingen te zien geven. Wordt niettemin het genoemde be drag van bijna 500 millioen gulden voorshands aangehouden, dan zal het tarief van de Winstbelasting, teneinde een opbrengst te verkrij gen van 50.000.000 *s jaars, het geen ruim ƒ20.000.000 hooger is dan die van de bestaande Dividend en Tantièmebelasting, op 10 pCt. moeten worden gesteld. !’z\ ll I hngsziekenfonds een ruim aandeel. Na het eere-saluut aan de voortrekkers ge bracht, moge onmiddellijk een woord van erkentelijkheid worden toegevoegd jegens hen, die in latere jaren hun beste krachten aan het fonds gaven. Dr. de Wolf bracht vervolgens hulde aan den architect den heer van Branin- gen, die de verschillende en vrij gecom pliceerde opgaven, welke in den bouw en de inrichting moesten worden ver- eenigd, uitstekend tot oplossing bracht. Ook de administrateur, de heer W. Moulijn, werd in het huldebetoon be trokken, mèt zijn staf, die blijk geeft van groote toewijding. Den boden en al len, die voorts op eenigerlei wijze in of voor het fonds werken, bracht spreker dank. Mét het uitspreken van de hoop, dat het gebouw op de juiste wijze aan zijn bestemming zal kunnen voldoen en dat het nieuwen grond moge geven voor een nieuwe phase van bloei, besloot dr. de Wolf zijn rede. Wethouder Buurman, daarna het woord krijgend, wenschte ’t bestuur ge luk met de opening van het nieuwe ge bouw en wees op de beteekenis voor onze stad van een goed georganiseerd ziekenfondswezen. Dit nam in de laatste jaren een groote vlucht, waaraan de tijdsomstandigheden het hare bijdroe gen. Aan den anderen kant moeten ech ter ook diegenen worden geteld, die door dezelfde omstandigheden werden ge dwongen het fonds te verlaten. Deze ruimte moge weldra geheel be zet worden, waaruit dan blijken moge, dat het fonds voortgaat in zijn ontwik keling, tot voordeel van de stad. Dr. Navis bracht de gelukwenschen over van de Stichting Hamea. Als eere-voorzitter van het Zieken fonds, complimenteerde hij voorts het bestuur, daaraan den wensch verbin dend, dat het fonds moge groeien tot het grootste in de residentie. Namens de Ned. Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst bracht dr. Schalij gelukwenschen over. Dr. Hankes Drielsma wenschte geluk als voorzitter der Haagsche afdeeling der Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst. Namens het Medisch Leesmuseum sprak dr. Hen driks. De administrateur, de heer W. Mou lijn, wenschte namens het personeel ge luk en deed zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk in den vorm van een klok, bestemd ter plaatsing in de bestuurskamer. Nadat tenslotte nog de heer Solleveld namens de agenten het woord had ge voerd, onder aanbieding van een kope ren herinneringsplaquette; voorts archi tect van Braningen, die een inscriptie in den voorzitterszetel aanbood, de heer Gerrevink namens de Maatschappij van Pharmacie; de heer Joh. Mebius, na mens het Ned. Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage en de heer Mo lenaar, als oudste lid van het kantoor personeel, bezichtigden de genoodigden het gebouw, dat op dezen openingsdag met een schat van bloemen was gesierd. vormen Foster s Maagpillen. doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijsvertering, of van de eruit voort komende hoofdpijn, humeurigheid, 'uste- loosheid, maagstoornissen. enz Alom verkrijgbaar a 0.65 De heer W. van der Spank en zijn echtgenoote M. Heeren, Newton- straat 194 alhier, die 13 Februari e.k. vijftig jaar gehuwd zullen zijn. Onze maritieme medewerker schrijft: In het voorjaar van 1939 kondigde de Regeering het voornemen aan over te gaan tot versterking van de mari tieme defensie in Nederlandsch-Indië. In Juli 1939 werd door den toenmali- gen minister van Defensie een techni sche commissie benoemd, welke tot taak zou hebben gehad van advies te dienen op welke wijze de maritieme verdediging van ons eilandenrijk in het Verre Oosten aanzienlijk zou kun nen worden versterkt. Het rapport der commissie is uitge bracht; sindsdien is nog steeds geen nadere beslissing genomen. Indien de voorteekenen niet bedriegen zaï echter het tijdstip thans weldra zijn geko men, dat de volksvertegenwoordiging over de plannen zal worden ingelicht. Naar aanleiding hiervan zijn in den lande stemmen opgegaan, welke zich kantten tegen elke maritieme uit breiding der defensie, of wel, dat uit breiding der vloot met groote schepen, zooals men meende, dat de technische commissie heeft geadviseerd, ondoel matig is. Een dergelijke bestrijding, vaak van niet deskundige zijde, vertroebelt voor den leek de kern van het vraagstuk. Door de evolutie der internationale verhoudingen heeft het Nederlandsche volk ingezien, dat versterking van zijn weermacht noodzakelijk is. Zoo is men dan ook geruimen tijd bezig de zee macht te versterken. Echter de vloot, zooals deze thans in aanbouw is, is ge baseerd op het opvangen van den eer sten stoot, totdat een bondgenoot zijn strijdkrachten te hulp zal hebben ge zonden. In den huldigen tijd kan men niet zoo spoedig een bondgenoot verwach ten. Nederland moet een vloot hebben, welke zelfstandig een aanval op Indië zal kunnen afslaan. Ons groote eilandenrijk met een uit gebreid watergebied moet in de eerste plaats door een zeemacht worden ver dedigd. Immers wanneer de vijand daar de waterwegen beheerscht staat er de hongersnood voor de deur. Terecht heeft dan ook de Regeering de verster king van de maritieme defensie aange- kondigd. Waar het dus thans om gaat is, op welke wijze de bestaande vloot kan worden versterkt. De harmonische samen stelling. De Nederlandsche oorlogsvloot harmonisch van opzet, d.w.z. alle wa pens zijn in de vloot vertegenwoordigd, omdat alleen dan men er van verzekerd kan zijn, dat elk wapen tot de volle honderd procent kan worden uitge buit. Ter illustreering wijs ik op de nuttelooze luchtaanvallen op de goed beschermde Engelsche convooien. Hoe geheel anders zal een luchtaanval op een dergelijk convooi verloopen, wan neer eerst ’t beschermend cordon wordt verbroken door een krachtigen aanval van bovenwaterschepen. Niet het wa pen op zichzelf, doch de samenwerking van het harmonisch geheel brengt de overwinning. De kern van de vloot moet in staat zijn om een vijandelijke scheepsmacht met de wapens te vernietigen. Dit houdt niet alleen in, dat zij sterk moet zijn, doch ook zoo snel, daf de vijand tot een gevecht kan worden gedwon gen. Daarenboven moet de zwakkere voldoende snelheid bezitten om de overmachtige vijandelijke hoofdmacht te kunnen omzeilen, teneinde hem op zijn verbindingen aan te tasten. De Nederlandsche vloot is snel, doch bezit met haar kern van 3 kruisers met 15 c.m. geschut niet het vermogen om een scheepsmacht van eenige be teekenis te vernietigen. Die eischen worden slechts vereenigd in het slag schip of den slagkruiser. Wil men dus een wezenlijke verster king der vloot, dan is de eenige weg: Versterking van de kern met slagsche pen of slagkruisers. Een dergelijke uitbouw beteekent een harmonische versterking, aus niet anders dan een voortzetting van een reeds jarenlang gevolgd aanbouw- systeem. De versterking der vloot in Indië met slagschepen of slagkruisers dwingt een vijand zijn slagvloot of een deel daarvan in te zetten. Dit is voor ons van groote beteekenis, want nu komt de geografische ligging van ons Indië in geding. De mogendheden, welke slagvloten bezitten, liggen op grooten afstand van den Indischen Archipel. Een actie met een slagvloot zoo ver van huis brengt voor den agressor groote risico’s met zich mede, hij laat immers zijn huis onbeschemd achter Daarom zal ook nimmer de geheele slagvloot worden ingezet, doch slechts De heffing bij de bron, die feitelijk het beeld vertoonde van een gespleten Inkomstenbelasting zónder aftrek voor minimum levensonderhoud en zónder progresesie, vereischte eenige correc ties, teneinde het draagkrachtbeginsel eenigszins tot zijn recht te doen komen. Die correcties werden gevonden eener- zijds in een verlaging van sommige in directe belastingen, anderzijds in de heffing van een Winstbelasting. De eerste beoogde de correcties aan te bren gen in de laagte, de laatste in de hóóg te. Aan den minister is inzonderheid die laatste correctie steeds uitermate onbe vredigend vóórgekomen. Hij heeft daarom gemeend, dat deze functie van de Winstbelasting behoorde te worden prijsgegeven en dat een doel treffend rekening houden met de indi- vidueele draagkracht aan de Inkom stenbelasting behoorde te worden over gelaten. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS. Bij den morgenmiddag te half 3 in het Museum voor het Onderwijs, Hem- sterhuisstraat 2E te houden rondgang door de afdeeling Dierkunde, zal een inleiding gehouden worden over ..Reptielen” Na afloop van den rond gang volgt een vertooning van de film: „Langs den Nijl naar het hart van Afrika”. KAPITEIN VAN WAKEREN f Te Utrecht is in den ouderdom van 44 jaar overleden de kapitein der Militaire Administratie L. van Wakeren, administrateur van het Militair Hospitaal te Utrecht. De begrafenis zal morgen met mili taire eer geschieden op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen alhier. De stoet,- welke uit de Agnesstraat 6 al hier vertrekt, wordt om 2 uur op de begraafplaats verwacht. De benoodigde detachementen zullen gegeven worden door het le depót in fanterie onder bevel van een officier. De commandant van het regiment Gre nadiers heeft de Kon. Militaire Kapel ter beschikking gesteld. Winterhanden zijn ken merkend voor een gebrek aan mineralen in het lichaam. Met 4-6 Kalzan- tabletten per dag kan men dit hinderlijke kwaaltje op een eenvoudige doch af doende wijze bestrijden. Dan voert gij aan Uw lichaam die mineralen roe, waaraan het behoefte heeft, waardoor de jeuk verdwijnt en de kloven zich vanzelf sluiten. Verstandig doet gij, door reed» vandaag met Kalzan te begin nen, daar U morgen reed» winterhanden kunt hebben. Ge bruik Kalzan eenige weken achter elkaar en gij zult dit jaar geen winterhanden en -voeten hebben, hoe scherp ook de koude mag worden Woonde vergadering Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden bij. Prinses Juliana woonde heden gewone wekelijksche vergadering van het dagelijksch bestuur van het Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden bij. Hoofd afdeeling handel dept, van Eco nomische Zaken in Indië. Mr. J. E. van Hoogstraten, hoofd van de afdeeling handel van het departe ment van Economische Zaken in Indië, die heden naar Indië terugkeert, heeft gisteren in de Vieux Doelen een af- scheidslunch aangeboden aan de vele personen, met wie hij gedurende zijn verblijf in Nederland van gedachten heeft gewisseld, een beteren geest van samenwerking beoogend tusschen Indië en Nederland. Mr. van Hoogstraten ver toefde namelijk in ons land voor nader contact en voor nadere uitwerking van de plannen, die in eerste instantie wa ren ontworpen naar aanleiding van de reis naar Indië van de commissie-Hart- Kaag- de Waard, waarbij bepaald werd, dat voortdurende uitwisseling van wen- schen en overwegingen tusschen Ne derland en Nederlandsch-Indië ge- wenscht was. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. dr. A. A. van Rhijn, de secretaris generaal van het departement van Eco nomische Zaken, dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nij verheid, prof. Kaag, de heer de Waard en vele andere ambtenaren van Econo mische Zaken en van Koloniën. De heer van Hoogstraten voerde het woord, waarbij hij den nadruk legde op de waarde van den geschapen geest om elkanders moeilijkheden te begrij pen en van de bereidheid tot samenwerken. Spr. wees in dit ver band op Indië’s gevoel van isolement in deze tijden. Prof. Kaag herinnerde in zijn ant woord aan zijn missie naar Indië, te zamen met de heeren Hart en de Waard, en op de daarbij gevonden vriendschapsbanden,' welke, hoewel men een open oog had voor elkanders fouten, een onverminderde hartelijk heid teweegbrachten, die bij verder contact niet verloren ging. Spr. be sloot zijn rede met een dronk op de vriendschap tusschen Nederland en Indië. een gedeelte daarvan. Zoodat ook wij geen equivalente slagvloot behoeven te bouwen. Nederland zal dus kunnen volstaan met een kleine slagvloót, doch daarbij moet de factor snelheid primair zijn, teneinde een eventueele vijandelijke overmacht te kunnen ontwijken. Hier mede wordt het vraagstuk van de ver sterking der maritieme defensie terug gebracht tot de vraag, of wij weinige groote, dus slagkruisers, of een Iets grooter aantal kleinere, doch krachtige schepen, z.g. vestzakslagschepen, moe ten bouwen. Daartoe moge ik uw aandacht vra gen voor het volgende: Het zware schip, dat de kern van onze vloot zal moeten vormen, moet uitgerust zijn met zwaar geschut. Het lichtste kaliber, dat nog in staat is op de gemiddelde gevechtsafstanden ge lijkwaardige slagkruisers of zware kruisers te vernietigen, is 28 c.m. De snelheid, welke het schip moet behouden, zal tenminste 33 knoop be dragen. Behalve geschut en snelheid is er nog een derde voorname eisch, n.l. de bescherming: het pantser. De bescherming moet zoodanig zijn, dat ook op kleinere afstanden zware kruisers (geen slagkruisers!) geen noe- menswaardige schade kunnen toebren gen. Men bedenke, dat het. verlies van één schip voor een kleirfe vloot veel voor geschut en pantser voor het groote vloot. Het zwaartepunt van onze kern- schepen moet liggen in een zoo zwaar mogelijk uitgevoerde pantsering. Wanneer men, om de gedachten te bepalen, een slagkruiser van 26.000 ton en een vestzakslagschip van 15.000 ton met elkaar vergelijkt, dan heeft men voor geschut en pntser voor het groote schip 48 pCt. of 12.480 ton beschik baar, daarentegen 41 pCt. of 6150 ton voor het 15.000-tons schip. Het verschil in percentage tusschen het groote en het kleinere schip is gelegen In het feit, dat hoe grooter het schip is, hoe grooter ook het percentage is, dat be schikbaar komt voor geschut en pantser Het geschut weegt ruim 3000 ton, voor beide schepen hetzelfde. Dan kan de slagkruiser beschermd worden met 9000 ton pantser en het vestzakslag schip, dat nog niet de helft kleiner is met 3000 ton. Dit beteekent, dat het ver ticale pantser van den slagkruiser 2 maal zoo dik kan zijn als van het vestzakslagschip. Een vestzakslagschip is niet voldoen de te beschermen. Na het voorgaande is het vraagstuk van de versterking der maritieme de fensie uit krijgskundig oegpunt geen vraagstuk meer het antwoord werd reeds gegeven: Nederland bouwe slag kruisers voor Indië, du füs. DAMESLEESMUSEUM. Het Damesleesmuseum is met de vol gende aanwinsten verrijkt: Arondéus, W„ In de bloeiende Rame- nas; Blankenstein, M. van, Het getij der beschaving; Bromfield, Louis It takes all kinds. A collection of nine novels; Fargue, Léon-Paul, Le piéton de Paris; Geyl, P., Nederland en de oorlog. Beschouwingen naar aanlei ding van prof. Telders’ „Nederlands* onzijdigheid”; Hériat, Philippe, Les enfants gates; Hille-«-Gaerthé, C. M. van, „De twee van de Ark”; Hino Ashihei, Koren en soldaten. Vertaald door Reinier P. Sterkenburg; Jouhan- deau, Marcel, Le jardin de Cordoue ou Endymion endormi;-Chroniques maritales; Knittel, John., Amadeus. Roman; Kramer, Josine, „Ontgrende- ling”. Lucifer na zijn onvermijde- lijken evolutiegang, gedacht in dezen tijd. De Letterkunde der Nederlanden, geschiedenis van, Onder redactie van F. Baur, hoofdredacteur, e.a. Deel h F. Baur, Algemeene inleiding. De lite* ratuur, haar historiographic en me thoden. J. van Mierlo. De letterkunde van de Middeleeuwen tot omstreeks 1300, met een inleiding van G. S. Over diep: Over Middelnederlandsche taal en stijl; Lièvre, Pierre, La vie et le roman. Roman; Llewellyn, Richard, How green was my valley; Maat schappelijke moraal in het vrijzinnig Christendom. Inleiding: L. J. van HolkJ Mann, Thomas, Lotte in Weimar. Ro man, Maupassant, Guy de, Le rosier de Madame Husson; Mé^ant, A., Jan- Willem; Paasen, P. van, De dagen on zer jaren; Plantenga, J. H., Versailles. eschiedenis van bouw en bewoners van paleis en omgeving; Richard, Ma rius, La femme a tout faire; Romains vxttt’ ^es dommes de bonne volonté AVII, Vorge contre Quinette. XV1IL La douceur de la vie; Sava, George. A surgeon’s destiny. The sequel to The healing knife; Seifert, Elizabeth, A great day; Sillanpaa, F. E„ Silja, de aienstmaagd. Finsche roman. Vertaling van Maria Kiluni; Steinbeck, John To a God unknown; Stuiveling, G„ Ds nefwisseling Vosmaer—Kloos. Uitge- en in«eleid door: Telders, B. M- Nederlands’ onzijdigheid. Grondslagen en gevolgen; Wain, Nora, Reaching for the stars; Vondel, J. van den. TooneeP spelen. Eerste bundel. (Bibliotheek der Nederlandsche letteren; Vriesland. Vic tor E. van Spiegel van de Nederland sche poëzie door alle eeuwen; Wilde, Oscar. The importance of being ear nest; Yutang Lin, Moment in Peking; Plessuer Ch. Meur tres: II Le retour Opcenten Gemeenten. Voor de heffing van opcenten, ten bate van de gemeenten ter schade loosstelling voor de vervallen op centen op de Dividend- en Tan tièmebelasting zal binnenkort een afzonderlijk ontwerp worden inge diend. Zooals bekend is, was in het ont werp tot heffing van een Nationale Inkomsten- en Winstbelasting de op brengst der winstbelasting, onder voor- loopige handhaving der Dividend- en Tantièmebelasting, geraamd op 36 millioen. Gelijk evenzeer bekend is, vervulde echter in dat ontwerp de Winstbelasting een nog geheel andere functie dan in het thans aangeboden ontwerp. Indienststelling morgenmiddag in tegen woordigheid van Prins Bernhard De motorstrandreddingboot „Prins Bernhard”, die door de Nederlandsche schooljeugd aan de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Mij. is geschon ken, zal morgenmiddag te half drie of ficieel in dienst worden gesteld, in tegenwoordigheid van Z.K.H, Prins Bernhard. De indienststelling zal plaats vinden nabij het Havenkantoor aan. den Vis- schershavenweg te Scheveningen. BEGRAFENIS Dr. J. TH. TERBURGH Bij de teraardebestelling van het stoffelijke overschot van dr. J. Th. Ter- burgh, oud-hoofdinspecteur der Volks gezondheid, oud-inspecteur souschef van den Burgerlijken Geneeskundigen Dienst in Ncd.-O.-Indië, waarbij, zooals wij gisteren reeds meldden, zeer vele belangstellenden aanwezig waren, heeft in de rouwkamer het eerst de directeur-generaal van de Volksge zondheid, dr. C. v. d. Berg, het woord gevoerd en er op gewezen, dat zoowel in de kringen der Regeering als elders het ambtelijk werk van den thans ont slapene met belangstelling werd gade geslagen. Terburgh volgde niet slechts den individueelen weg, maar daar naast ook den weg der volksgezondheid. Is de eerste de meest bekende, de twee de is niet zoo gemakkelijk. Vele jaren gaf dr. Terburgh zich aan de Volksge zondheid. Eerst in Indië en later hier te lande, waarna hij, om toch vooral niet niets te doen, lid van den Gezond heidsraad werd. De voorzitter van dien raad, dr. Josephus Jitta, ware stellig hier gekomen, indien zijn gezondheid hem dit thans niet had belet. Terburgh was een der meest actieve leden van dien Raad. Hierna stond spr. nog een oogenblik stil bij den persoon van dr. Terburgh. Hij noemde daarbij zijn belangstelling voor het vak der heilgymnastiek en massage en dat der vroedvrouwen. In de analen der Volksgezondheid zal zijn naam met gulden letteren geboekstaafd blijven. Dr. D. J. Hulshof Pol nam hierna af scheid van den man met wien hij eerst in de tropische gewesten had samenge werkt om hierna te schetsen wat hij als geneesheer en mensch o.m. in Sawa- loenti in de kolenmijnen was geweest voor de bestrijding der malaria. Ook daarna in de Po-vlakte in Italië heeft hij zich aan de bestrijding der malaria.ge wijd. De strijd tegen de dyphterie is absoluut zijn werk geweest. Hij was niet alleen onze chef maar stippelde de lijn uit waarlangs wij konden arbei den in het belang der Volksgezondheid. Namens de Mij. voor Geneeskunde alhier voerde daarna de voorzitter, dr. Hankes Drielsma, het woord. Terburgh was een gaarne gezien lid van ons genootschap en zijn raad werd niet slechts gewaardeerd, maar ook opge volgd. Zijn naam zal met eere in de analen van ons genootschap bewaard blijven. De volgende spreker, dr. H. H. T. Bekenkamp, oud-inspecteur der Volks gezondheid, wees op de belangrijke functie, welke de thans ontslapene bij de Volksgezondheid had bekleed. Sinds 1921 heeft hij ook een belangrijken in vloed op spr.’s vorming gehad, niet slechts door doceeren. Ook na zijn af treden is de ambtelijke band in een vriendschapsband veranderd. Zijn be langstelling ging uit naar de behoeftige vroedvrouwen en het was geen wonder, dat de vereeniging hierna werd ver anderd in het dr. Terburgh-fonds. Onze plicht zal zijn, willen wij zijn naam eeren, dit fonds in stand te hou den. Namens het bestuur van het Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage, waarvan de thans overledene in 1932 het voorzitterschap aanvaardde, sprak hierna de heer W. P. Nuyten. Spr. roemde de werkkracht en het or ganisatorisch talent van den thans ont slapene. Veel werd door dr. Terburgh tot stand gebracht. De kroon op zijn werk dat hij tot het einde van zijn leven heeft volbracht ware geweest de instelling van het Staatsexamen voor Vroedvrouwen en de wettelijke regeling. Zooals hij de examens leidde dwong het allerwege bewondering af. Met hem is een supe rieur mensch zoowel op wetenschappe lijk als sociaal terrein ons ontvallen. Nadat hierna mevr. E. M. de Leeuwe- v. d. Voort, secretaresse van den Bond van Nederl. Vroedvrouwen en lid van het hoofdbestuur van dien bond, nog een kort woord had gesproken, sloot een neef van den ontslapene met een kort afscheidswoord de rij der spre kers. Aan de groeve dankte een familie lid voor de belangstelling. Vele bloem stukken dekten de baar. In de rouw- kapél bracht de organist, de heer C. D. Littooy, treurmuziek ten gehoore. De artikelen 38 en volgende van het ontwerp bevatten een voorziening, krachtens welke de oude reserves bij de heffing van de Winstbelasting in aanmerking worden genomen in het jaar, waarin zij als zoodanig verdwij nen. Dit verdwijnen doet zich vooreerst voor wanneer deze oude reserves aan de deelgerechtigden in de winst wor den uitgedeeld. Vervolgens, wanneer zij hun normale bestemming volgen om te dienen tot dekking van latere verlie zen. Uiteraard leidt deze laatste wijze van opheffing van de oude reserves niet tot een rechtstreeksche heffing van Winstbelasting. Slechts kan een ver lies, dat uit een oude reserve kan wor den gedekt, niet andermaal ten laste van de winst, namelijk van die over een volgend jaar, worden gebracht. Ter voorkoming van geschillen in een verre toekomst, wanneer de juiste gegevens wellicht niet meer met voldoende nauw keurigheid kunnen worden vastgesteld, is het wenschelijk, dat de op het over gangslij dstip in de vennootschap, ver eeniging of maatschappij aanwezige „oude” winst zoo spoedig mogelijk na het in werking treden van de wet wordt vastgesteld- =SS Hijn compliment aliei ging zoo kalm en rustig WlNGS American m Cigarettes Natuurlijk,#! müo m«- deworkers rooKen WINGS, dus kennen zij geen zenuwachtigheid. In dezen tyd meen dan ooit ook voort) Wings sigaretten Het Calclum-Natrlum Voedsel w Verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisterijen In tablet- en poeder vorm IL L25 «o fl- 2^5 per verpakking

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10