HAAGSCHE COURANT BERICHT Haagsche Courant Wereld-Atlas Jd Dinsdag 16 Januari 1940. STADSNIEUWS BINNENLAND VIERDE BLAD. LICHT, LIEFDE, LEVEN SNEEUWVAL EN TERUG KEER VAN DE VORST VERTROUWEN LJ Aifgifte door de courantenbezorgers is UITGESLOTEN. De Parlementsgebouwen in sneeuwgewaad. Dit stemmingsbeeld frappeerde menigeen, die vandaag zijn .weg over den Korte Vijverberg nam. Abonné’s, die bij ons staan ingeschreven voor deel 1 en 2 en de map, kunnen deze komen afhalen eveneens aanstaanden Donderdag 18 Januari, des morgens 9 uw, aan ons Hoofd kantoor, loket „INLICHTINGEN”, IN DE GROOTE HAL, waar zij tevens deel 3 en 4 in ontvangst kunnen nemen tegen betaling van ƒ0.20 en overlegging van den bon uit het nummer van Woensdag 17 Januari. Dr. H. COLIJN IN DE RESIDENTIE TERUG De afleveringen 3 CD 4 van den HAAGSCHE COURANT WERELDATLAS zullen voor de abonné’s beschikbaar worden ge steld DONDERDAG 18 JANUARI A.S., van des morgens 9 uur af, aan ons Hoofdkantoor Wagenstraat 35—37, tegen betaling van 0.20 en overlegging van den BON, welke zal worden afgedrukt in ons nummer van WOENSDAG 17 JANUARI. Toezending per post kan geschieden na ontvangst van den ingevul- den Bon en een bedrag van 40 cents aan postzegels, per postwissel of door storting op onze girorekening No. 12500, onder vermelding „Voor Deel 3 en 4 Wereldatlas”. Met deze toezending is eenigen tijd gemoeid. Op de enveloppe vermelden „Wereldatlas”. Deze enve loppe moet met de eerste post in ons bezit zijn. Naam en adres duidelijk schrijven. KENNISGEVINGEN Rooilijnen. Bijeenkomst van de Provinciale Staten te Haarlem voor gladde Men zij gewaarschuwd wegen Ambtsjubileum mr. dr. A. baron Röell I No. 17468. mr. dr. A. baron Röell. Een kwarteeuw commissaris der Koningin in Noord-Holland. Consulaire dienst. De consul der Nederlanden te Lwow (Lemberg), de heer J. J. Broen, is in Nederland aangekomen. Het consulaat te gemelder stede is gesloten. heid heeft men dezen winter niet te klagen. Andere sprekers. Dc heer A. W. Michels, die als oudste lid van Gedeputeerde Staten in zittings- tijd het woord voerde, wenschte aller- opschriftAan mr. dr. A. baron Röell als blijk van hulde aangeboden door de leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum als commissaris der Koningin. 191516 Januari1940. Spr. hoopte, dat dit aandenken den commissaris steeds zal herinneren aan de aangename verhouding in 71e Staten onder zijn leiding, ook wanneer baron Röell eenmaal zijn ambt zal hebben neergelegd. Tenslotte heeft baron Röell een dank woord gesproken. Huldiging door ambtenaren van de provinciale griffie. Vanmiddag is mr. dr. A. baron Röell, door de ambtenaren der provin ciale griffie gehuldigd. De administrateur, mr. dr. F. S. Wit- teveen, voerde het woord, mede namens het personeel van het bureau van den economisch-technologischen dienst. Spreker zeide o.a., dat nog nimmer eenzelfde persoon 25 jaar lang aan het hoofd van dit belangrijke gewest heeft gestaan. Hij dankte den jubilaris voor diens krachtigen steun bij het tot stand brengen van een zeer gunstige regeling van de rechtspositie der ambtenaren. De ambtenaren hebben spontaan den wensch geuit, een stoffelijk blijk van hun waardeering aan te bieden en spre ker overhandigde den commissaris een zilveren sigarettendoos en een bloem stuk. Baron Röell dankte voor dit geschenk en voor dc wijze, waarop dc ambtena ren steeds hun taak hebben vervuld. Tenslotte deelde de minister mede, dat het Hare Majesteit had be haagd, den commissaris te benoe- •men tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Auto botst tegen tramwagen. Vanmiddag omstreeks kwart over 2 slipte de 21-jarige J. F. W. A. M. uit de Frambozenstraat op den hoek van de Gravestraat en de Kettingstraat met zijn auto, tengevolge van de gladheid van het wegdek. De auto botste met vrij groote kracht tegen een motor wagen van lijn 3. De tramwagen be kwam slechts geringe verfschade; de voorzijde van de auto werd ingedrukt. Door den kraanwagen van de politie is de wagen weggesleept. De minister van Staat, dr. H. Colijn, is gistermiddag met den sneltrein uit Parijs van zijn buitenlandsche reis teruggekeerd. Ongelukjes. Tengevolge van den sneeuwval heb ben zich enkele kleine ongevallen voor gedaan. Omstreeks kwart voor negen slipte op den Hoogcwal een personenauto. De bestuurder, de 55-jarige G. S. uit de Lekstraat, remde daarop krachtig, met het gevolg, dat de 19-jarige wielrijdster A. v. d. K. uit de Marnixstraat en de 34-jarige A. M. K. uit de De Constant Rebecquestraat tegen de auto opbotsten. Het meisje bekwam een hersenschud ding en werd door den geneeskundigen dienst naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht, waar zij is opgenomen. Dc heer K. klaagde over pijn in den schouder; hij werd even eens naar genoemd ziekenhuis gebracht en blijft voorloopig in observatie. Om 9 uur slipte op de Weteringkade ter hoogte van de brug bij het Rijswijk- scheplein, de 17-jarige wielrijdster A. de C. uit de Dercksenstraat. Zij kneus de de linkerknie en werd door den ge neeskundigen dienst naar den Centralen Post gebracht, vanwaar zij later naar huis kon gaan. Omstreeks denzelfden tijd reed op den hoek van het Westeinde en den N.W. Binnensingel de 13-jarige jongen J. H. H., die door de sneeuw verblind werd, tegen een personenauto, welke bestuurd werd door den 35-jarigen K. F. H. W. uit de de Bruijnestraat. Hij kreeg schaafwonden aan de knieën. De geneeskundige dienst bracht den knaap naar den Centralen Post. Later kon hij huiswaarts keeren. Wij moeten er op voorbereid zijn, dat wij bij herhaling zullen worden overval len door berichten, zooals dat van Zon dagmorgen over het niet-vcrleenen van periodieke verloven. Dit is de conse- kwentie van dc positie van ons land tus- schen de oorlogvoerenden. Zulke be richten moeten wij ontvangen met den ernst, dien dc tegenwoordige omstandig heden vereischen, maar óók met kalmte en zonder vrees. Zij behoeven volstrekt niet te beteekenen, dat ’t oorlogsgevaar voor onze deur staat of gereed is om binnen te vallen. Zij hebben om te be- beginnen alléén deze beteekenis: onze Regeering is paraat, slaat elke verande ring in den internationalen toestand nauwkeurig gade en neemt onverwijld eiken maatregel, die in bepaalde om standigheden geboden is teneinde op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Wij kunnen gelukkig ten volle ver trouwen stellen in onze Regeering. Maatregelen als de hier bedoelde zijn daarvoor het bewijs. Niemand zal ontkennen, dat de positie van ons land zeer moeilijk en ook ge vaarlijk is, maar wij weten, dat de Re geering al het mogelijke heeft gedaan, doet en zal doen om die moeilijkheden zoo goed mogelijk op te lossen en het gevaar af te wenden .terwijl onze weer macht, gesteund door onze natuurlijke en kunstmatige verdedigingsmiddelen, dag en nacht paraat is om aan het ge vaar, zoo het ooit werkelijkheid mocht worden, het hoofd te bieden. Wij weten, dat het hoogste doel van onze Regeering, in overeenstemming met de diepste gezindheid van het volk is: ons land buiten de verschrikkingen van den oorlog te houden zoolang men ons niet door gewelddadige aantasting van grondgebied en vrijheid dwingt om naar de wapenen te grijpen. Een eerste voor waarde hiervoor is. dat Nederland een volstrekt onpartijdige houding aanneemt in het conflict tusschen de groote mo gendheden, een neutraliteitspolitiek voert, die naar beide kanten volkomen gelijk is en geen enkele partij reden kan geven om eenige verdenking te koeste ren ten aanzien van ons vaste voorne men om de strikte onpartijdigheid zoo goed te handhaven als maar eenigszins I mogelijk is. Nog onlangs heeft de Regeering hier van op ondubbelzinnige wijze getuigd in een officieuze mededeeling (via den De Burgemeester maakt bekend, dat het besluit van den Raad onzer Gemeente van 25 September 1939, o.m. inzake wijziging van rooilijnen voor grond, gelegen aan het Dr. De Visserplein en het Kolenwagen slag. is goedgekeurd door de Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland bij besluit van 11 December 1939. Verordening Keizerstraat-West. De Burgemeester maakt bekend, dat op de Gemeentesecretarie afdeeling S. en B. (kamer no. 32), lederen werkdag van 9 tot 12 uur en van 1 uur 3Ö tot 5 uur Cs Zaterdags van 9 uur tot 12 uur 30), voor een ieder ter inzage zal lig gen het Raadsbesluit van 25 September 1939. inzake wijziging van de verordening Keizerstraat-West, voor zoover betreft grond, gelegen aan het Dr. De Visser plein en het Kolenwagenslag, met bijbe- hoorende kaarten en dat dit raadsbesluit is goedgekeurd door de Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland bij besluit van 11 December 1939. eerst den commissaris van harte geluk met de zoo juist ontvangen Koninklijke onderscheiding en zeide, dat beter dan wie ook, de leden van Gedeputeerde Staten kunnen oordeelen over de talen ten en de werkkracht, de bestuurskwa liteiten en de uitmuntende kennis van ons gewest van den jubilaris. Wij danken u, geachte voorzitter; voor alles, wat u voor ons gewest hebt gedaan en wat u voor ons in al die jaren geweest zijt. Wil naast dien dank als bewijs van onze hulde en vriend schap aanvaarden de versierselen van de hooge onderscheiding, u zoo juist toegekend. De heer E. Luden sprak als oudste lid van de Provinciale Staten namens de inwoners van het gewest, bij ver hindering van den heer Klaas de Vries en memoreerde, welkeen prachtige carrière de jubilaris heeft gemaakt. Spreker bood den heer Röell een door den kunstenaar van Reyn vervaardigd marmeren borstbeeld aan, er de hoop bij uitsprekend, dat het den jubilaris zou mogen behagen, aan dit gedenktee- ken een bestemming te willen verlee- nen, waardoor het in het midden der Staten zou kunnen blijven. Hierna ver zocht spreker aan freule Röell het borst beeld te willen onthullen. Vervolgens sprak de heer L. van der Wal, als voorzitter der grootste fractie in de Staten, die der S.D.A.P., den jubi leerenden commissaris toe- Het is niet te verwonderen, aldus spreker, dat de leden van de Staten van deze gelegenheid gebruik hebben willen maken, om hun hulde in het openbaar tot uiting te brengen en hun dankbaar heid tevens in een blijvend aandenken in herinnering willen brengen. Uit de bijdragen van de leden is een gouden gedenkpenning geslagen. Op de eene zijde is het wapen van de provincie aan gebracht, aan de andere zijde staat het Tentoonstelling Huishoudschool Op heden en morgen, van half drie tot half vijf en ’s avonds van haif acht tot half tien wordt in de huishoud school der Vereeniging „Licht, Liefde, Leven” aan de Vinkensteynstraat 141 alhier een tentoonstelling gehouden, omvattende werk der leerlingen van den 2-jarigen dagcursus met vervolgavond- cursus, de 2-jarige avondopleiding voor kinderjuffrouwen en de cursussen voor huismoeders, verder de afd. verschillen de raadgevingen op huishoudelijk ge bied, vooral op weike wijze te bezuini gen is en waarop bij de voeding zeker gelet moet worden, een deel van het nationale, Reizend-museum voor ouders en opvoeders, met goede wenken over voeding en kleeding enz. Er is gelegenheid gemaakt om een kopje thee te drinken tegen geringe vergoeding, zoodat de huisvrouwen de ze tentoonstelling op haar gemak kun nen bezichtigen. Zij zullen daar zeker geen spijt van hebben, daar bij de in richting rekening is gehouden met de speciale eischen van onzen tijd. In verband met het moeilijker wor den voor de huisvrouwen om op de hoogte te blijven van wat op velerlei gebied wordt gevonden en ook omdat van de huismoeders in tegenwoordige en toekomende tijden veel gevraagd zal worden, heeft het bestuur der Ver eeniging gemeend juist thans goede voorlichting op aanschouwelijke wijze te moeten verstrekken en aan de ten toonstelling daarom uitbreiding gege ven in deze richting, en ze nog over zichtelijker en vooral nog practischer cn „actueeler” te moeten maken dan men tot dusver reeds deed. Wij hebben hedenochtend een rond gang gemaakt door de vele localen en hebben ons met eigen oogen kunnen overtuigen, ten eerste van de omvang rijkheid, degelijkheid en practischen zin van het onderwijs, dat hier g&« geven wordt en dat geheel en al ge baseerd is op de recele waarde, welke het in het latere leven zal meebrengen en ten tweede van de resultaten van dat onderwijs in verschillende stadia. Hoe meer men zich, naar aanleiding van het tentoongestelde, verdiept in het werk, dat deze school verricht, hoe meer men gevoelt, dat deze arbeid nuttig, belangrijk en van groote vor mende waarde voor het leven is. Op allerprettigste en animeerende wijze wordt den leerlingen onderwezen wat huiswerk en vrouwelijke arbeid in het gezin beteekent, worden de nog onwen nige handen geoefend en wordt den hersens bijgebracht, dat sleur en afge stompt werken funest is, dat overleg en helder inzicht reeds arbeidsbespa ring op zichzelf beteekenen. Dat niet iedere leerling dit voelen zal ligt natuurlijk ook aan individueele ge aardheid, maar dc sfeer cn de resulta ten dezer school voldoen aan het ideaal. Hinderwet. B. en W. hebben aan de Naamlooze Vennootschap Ncderlandsch Wapenmaga zijn-v/h S. de Jager, vergunning verleend tot het uitbreiden van de inrichting, be stemd tot het bewaren en vullen van pa tronen in ’t perceel Zoutmanstraat no. 66. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een dames lakschoen met veters, een doublé schakelarmbandje, een rechter overschoen met ritssluiting, een blauwe alpino, een koperen vulpotlood, een zak mes, een zakmes (G.T. 1.30. 1.55), een ongem. heerenrijwiel, een zw. fietshand- kap, een br. dameshoed, een jongens- rijwiel, een tentstok en schop in foudraal (verm, van militairen), een medaillon, een kwartje, een lage bruine damesschoen, merk Gerzon, een koperen plaatje in fla nellen zakje, een kinderhandtaschje, een beige damesschoen, een zwarte dophoed, I diverse handschoenen, rijwielbelastingmer- ken, sleutels en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een br. gevlamde vulpen Akkerman in étui, Verschragen, Asterstraat 112; een rood-br. damesportem. inh. geld, fa. Huf, Spuistraat 5a: een witte rozenkrans in étui, Bes, Sonoystraat 6; een bruin-grijs hondje, Gros, Scheldestraat 144; een gou den schakelarmband, Hogenelst, Rijkl. v. Goensstraat 58; een lederen kaphand- schoen, v. d. Kuil, Warmoezierstraat 138; een ketting met 13 sleutels, Wijnhandel Aguilar. L. Houtstraat 10; een doublé damespolshorloge met bandje, Hema, Vla mingstraat; een geldstuk, Coret, Schenk- kade 298; een horloge aan ketting, Lu- kanin, Molenstraat 41; 2 schilderijtjes, Berkmans, Schouwburgstraat 1; een br. kinderportem. met 45 cent, Regeer. Rede- I rijkerstraat 67; een ring met 3 sleutels, Krijgsman, Vaalrivierstraat 11; een Toe- komstbriefje No. 19133, Zoet, Vreeswijk- straat 93; een bankbiljet, Kaptein, Vrees- wijkstraat 23; een blauwe vulpen. Sas, Laakweg 215; een damesrijwiel „de Ade laar”, no. 52313, de Wilde Honthorststraat 108; een paar br. kinderhandschoenen, (astrakan met leder), Berkhout, Ger. Dou- straat 185; een paar br. led. heerenhand- schoenen, Beinema, Kritzingerstraat 288; een donker br. glacé heerenhandschoen, v. d. Weele, Kockstraat 216 II; een belas- tingmerk in étui, Spronk, Stieltjesstraat 36 (na 6 uur); 3 katten, Asyl, Swammer- damstraat; 5-rittenkaart H.T.M., 2 geknipt, Thijssen, Jonckbloetplein 76; een oorbel met inzet een soort parel, Lambrecht, Am- munitiehaven 11; een Friesche schaats, Sniet, Rijswijkscheweg 554; een kat (grijs wit), de Roode, Camera Obscurastraat 2; een pak kastranden, gem. N.P. 16834, P.T. T.-magazijn, Binckhorstlaan; een wit met zwarte kat, Hubel, de Moucheronstraat 4: een paar kunstschaatsen, v. d. Klauw, Ger. Reijnststraat 14; een belastingmerk in étui met pleisters, Toet, J. v Nassaustraat 90; een schaal van snelweger, Adema, de Kockstraat 296; een huissleutel, gem. Rouppe, v. Herk, Stuyvesantstraat 199; een br led. damesportem. inh. een Yalesleutel, Elenbaas, Morelstr<at 66; een doublé geld stukje met opschrift Frisia 1738, v. d. Wijk, Nicolaistraat 30; een zilveren arm bandje, Sneider, Valeriusstraat 105; een br. led. kinderportem. inh. een rijwielsleu- tel, Nelck, Pr. Hendrikstraat 60; een damesportem. met inhoud, v. d. Tuin, Rog geveenstraat 170; een zilveren vulpotlood, v. Gorkum. H. v Deventerstraat 95; een Schotsche terrier met zwart dek, met roode biezen in halsband, Baerends, Javastraat 5a, te bevr. tusschen 122 en na 6 uur; een bankbiljet, v d. Fem, Bureau v. d. Burgelijken Stand, Zaal 13, Goudenregen- straat 36; verstelbare zweihaak. Winkel man, Rondeboschstraat 1; een br. led. boodschappentasch, inh. een zw. led. hand schoen en poederdoosje. Buis, Marken- schestraat 6; een verm. zilv. damesarm- bandhorloge met dito bandje, Blok. Trei- lerstraat 97; een pak met behangersge- reedschap, Overduin, v. Wesenbekestraat 12; een ongem. heerenrijwiel, Guit. Vlie- landschestraat 35; een mand met plm. 100 bloeiende tulpenbollen, v. Tongeren, Pink- straat 37; een lorgnon, Visman, ten Hove- straat 79; een licht gevlamde vulpen, v. d. Berg, Kanaalweg 63; een rood-bruine vul pen en vulpotlood in zwart étui, Baak, van Brederodestraat 91; een petroleum lamp, Roos, Zacharias Jansenstraat 17; 4 honden en 3 katten, Asyl, Nieuwe Ha ven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Hoe onjuiste berichten in de wereld komen Buitenlandsche persbureaux hebben te midden van andere onrustbarende berichtgeving over Nederland o.m. ge meld, dat bij een Duitsch verkeers bureau in de Kalverstraat te Amster dam, ruiten waren ingegooid. Telegrammen uit Indië, waar het be richt was doorgedrongen en de aan dacht had getrokken, maakten ons op deze taak attent. Bij onderzoek bleek, dat de politie te Amsterdam van niets wist. Het verkeersbureau zelf deelde mede, dat er niets gebeurd was, be halve dan, dat er in huis éen man van de trappen was gevallen, waardoor een ruit in een deur was gebroken. Deze trap komt bij de etalage uit cn daardoor was het van buiten af zicht baar. Regeeringspersdienst) alsmede van on ze vastbeslotenheid om elke aanran ding van ons grondgebied, van welke zijde deze ook mocht komen, met alle kracht te keeren. Toch duiken ook nu weer in het bui tenland geruchten op over een zeker wantrouwen aan oorlogvoerende zijde ten aanzien van onze bedoelingen. Het wórdt voorgesteld alsof onze Regeering het oor zou leenen aan inblazingen van een der oorlogvoerende partijen, die wel graag volgens deze geruchten het gevechtsterrein naar het gebied der kleine, centraal gelegen neutrale landen zou overbrengen. Voor elk rechtgeaard Nederlander is het overbodig, de totale ongegrondheid van zulke geruchten te betoogen. Zoo dom is onze Regeering gelukkig niet, dat ze zich zou laten gebruiken om van ons land het slagveld van Europa te maken. Zij heeft haar eigen inlichtin gen en bepaalt zélf haar houding, die slechts wordt ingegeven door het hoog ste belang van land en volk. Ook in ’t buitenland zou men in dit op zicht vertrouwen in de Nederlandsche Regeering kunnen hebben. Haar woor den en haar daden immers laten geen ruimte voor twijfel. Men moet echter, bi j de beoordeeling van allerlei verhalen en berichten uit het buitenland reke ning houden met de bijzondere, uiter aard hoogst nerveuze en argwanende mentaliteit, die in oorlogvoerende lan den niet kan uitblijven. Wij mogen aan nemen, dat ook onze Regeering hiermee rekening houdt en niet zal nalaten om telkens als haar dit noodig lijkt tegen over de regeeringen der oorlogvoerende landen de onberispelijkheid en zelf standigheid van onze politiek te be toogen en aan te toonen om zoodoende zooveel mogelijk het vertrouwen te ver werven, dat zij verdient en noodig heeft. Wij, hier in Nederland, weten wel, dat wij welke beweringen en geruch ten ook uit het buitenland tot ons mochten komen ten volle vertrou wen kunnen stellen in de waakzaam heid en eerlijkheid van onze Regeering en in de maatregelen, welke zij, uitslui tend in ’s lands belang, noodig oordeelt. Dit vertrouwen en de wetenschap, dat wij in het ergste geval op onze weer macht kunnen rekenen, moeten ons de zedelijke kracht en den moed geven om onder alle omstandigheden onze kalmte te bewaren. De reis van den oud-minister-presi- dent leidde, naar men weet, o.a. naar Rome, waar hij een particulier onder houd had met den Italiaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. Wij hebben dr. Colijn gevraagd ons een onderhoud naar aanleiding van zijn reis toe te staan, doch vonden hem daartoe niet bereid. Vandaag is het vijf en twintig jaar geleden, dat mr. dr. A. baron Röell be noemd werd tot commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Holland. Ter ge legenheid van dit bijzondere jubileum kwamen de leden der Pro vinciale Staten heden ochtend in 't Gouver nements gebouw te Haarlem bijeen om den gouverneur der provincie te hul digen. Deze bijeenkomst, welke een feestelijk karakter droeg, werd o.a. bij gewoond door den minister van Bin- nenlandsche Zaken, den heer H. van Boeyen; door jhr. F. J. E. van Lennep, kamerheer van H.M. de Koningin; door de directeuren der bedrijven en vele hoofdambtenaren. Mr. J. B. Bomans, lid van Gedepu teerde Staten en waarnemend commis saris der Koningin, die de leiding had van deze bijeenkomst, opende de rij der sprekers. Hierna sprak de minister van Bin nen! andsche Zaken, de heer H. van Boeijen. Rede van minister van Boeijen. De minister voelde zich vreemdeling in dit gezelschap. Hij vond het prettig, dat een der belangrijkste inwoners van Noord-Holland gehuldigd werd. Ook was hij boodschapper namens dc Re geering en namens haar dankte hij den jubilaris voor het vele, dat deze heeft verricht. Spreker kent den commissaris 2J jaar en in die periode heeft hij met veel belangstelling diens goed door wrochte heldere adviezen gelezen. Spr. zeide. dat de commissaris krach tens de wet ook is een Regeerings-com- missaris. Hij heeft steeds de juiste waarde begrepen van toezicht houden cn alles gedaan, om de belangstelling van dit gewest te dienen. Zijn geheele leven is een-systematische lijn van op gang geweest. De jubilaris begon als burgemeester van Leeuwarden; daarna was hij respectievelijk burgemeester van Arn hem en van Amsterdam en eindelijk werd zijn werk bekroond door zijn be noeming tot commissaris der Koningin. De, winter doet zich wel in al zijn gestrengheid gelden. Min of meer als overgang van de periode van strenge koude naar een temperatuur van mil der aard, werd men vanochtend ver rast door sneeuwjachten. Zorgvliet, de Scheveningsche bosch- jes en het Haagsche Bosch o.m. kre gen een sprookjesachtig aanzien. De velen, die er een kijkje gingen nemen, hebben er van genoten. Omstreeks 11 uur namen de sneeuw jachten af. De wind nam in sterkte toe, terwijl het kwik in den thermo meter daalde. In de binnenstad werden de straten door het drukke rijverkeer herschapen in modderpoelen. Daardoor was het op tal van plaatsen, vooral daar waar tramrails lagen, gevaarlijk glad en moest bij het rijden de grootst moge lijke voorzichtigheid worden betracht. Gladde wegen. Gevaarlijker nog werd de situatie toen tegen het middaguur het ge smolten ijs ging bevriezen. Men kreeg, zij het dan in bescheidener mate, een herhaling van den ijzel van vorige week Dinsdag. Had de Gemeentelijke Reiniging het met het sneeuwopruimen niet druk ge had, de gladde wegen maakten het noodzakelijk, dat al het beschikbare personeel gerequireerd moest worden voor het kiezel en zand strooien. Re serve menschen behoefden nog niet te worden ingeschakeld. De pekelwagen van de H.T.M. werd eveneens in dienst gesteld. De thermometer aan ons gebouw wees om 12 uur ongeveer 3 graden vorst. De verwachtingen zijn, dat de vorst zal aanhouden. Weggebruikers worden daarom gewaarschuwd voor gladde wegen. Krijgen de weervoorspellers gelijk, dan kunnen de schaatsliefhebbers weer spoedig hun hart ophalen. Over afwisseling in de weersgesteld-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13