EEN TECHNISCH NOVUM IN DE NEDERLANDSCH-INDIS CHE OLIE-INDUSTRIE "AKKERTJES NEDERLANDSCH-INDIE INGEZONDEN HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JANUARI 1940. VIJFDE BLAD, PAGINA 2. Een pijpleiding, de olie op temperatuur wordt gehouden Botsing tusschen twee auto’s op den Haarlemmer weg bij Amsterdam DE HAVENBRAND TE SOERABAJA PENSIOENKWESTIES DE PROEVEN MET PARAVANEN Dank van de Marine VEREENIGINGEN waarin VLIEGTUIG VOOR NIEUW-GUINEA Het Nederlandsch valkeniersverbond MUTATIE BIJ DE B.P.M. Merkwaardige conferentie te Rotterdam DE OORZAAK VERMOEDELIJK ZELF ONTBRANDING IN EEN STAPEL KATOEN Effectief meedienen van het geheele volk noodzakelijk ’n Zwaar hoofd helpen direct 1 Hedenmorgen kwamen door de gladheid twee auto’s op den Haarlemmerweg^ bij Amsterdam in botsing. De eene auto werd gekraakt de bestuurder werd zwaar gewond. Versterking van onze natio nale individualiteit Tegemoetkoming aan bezwaren. Sr Aan de verwachtingen beantwoord. Een ontploffingsramp voorkomen. VERVOER VAN RIJST. be- onze de Een valkenierskamp op de Veluwe. Rede van professor mr. Romme over „Vredesdienst”. Gedelegeerden mochten niet met elkaar spreken De overeenkomst met de mijnbouw maatschappij Celebes DRUKKE SCHEEPVAART TE TJILATJAP. LUCHTBESCHERMINGS- OEFENINGEN. Geen audiëntie. De gewone audiëntie van den minis ter van Justitie zal op Vrijdag 19 Ja nuari a.s. niet plaats hebben. beslissing niet zonder meer gebaseerd worden op de vermoedelijke winstkan sen, maar dient integendeel een ver gelijking te worden gemaakt tusschen de bij welslagen te verwachten winst en hetgeen in dat geval het land zon der eenig risico uit een particuliere ex ploitatie aan fiscale heffingen en winst aandeel toevalt. Alleen de kans op een daarboven uitgaande bate mag gesteld worden tegenover het bij staatsexploi tatie te aanvaarden risico. Daarom maak ik gaarne van deze ge legenheid gebruik, mede uit naam van het geheele Marinepersoneel, om allen, die hun krachten aan dit werk hebben gegeven, oprecht te danken, waarbij ik u kan verzekeren, dat de mannen der Koninklijke Marine zich bewust zijn, dat het Nederlandsche Volk in deze moei lijke tijden hen niet vergeet. (Buiten verantwoordelijkheid der redactiel TABAKSAANPLANT VERNIELD. PREMBOEN, 16 Januari. (Aneta.) De tabaksaanplant onder Keboemen is door een bandjir geheel vernield. Drie verwarmingsstations. Om dit te bereiken moest men over gaan tot een algeheele wijziging van het pijpleidingsysteem, want de eenige mogelijkheid om de olie van de nieuwe velden naar Pladjoe te transporteeren. was, dat men het product op bepaalde punten verwarmde. Hiertoe bouwde men in de pijpleiding op bepaalde af standen 3 tusschenstations, waar de olie door stroomt en op hoogere tempera- TJILATJAP, 16 Januari. (Aneta.) In de haven van Tjilatjap wordt dezer dagen groote activiteit op scheepvaart gebied verwacht. HAAGSCHE TRAM-MANNENKOOR. Het Haagsche Tram Mannenkoor, diri gent Piet Zwager, organiseert op de Zon dagen 162330 Juni en 714—21 en 28 Juli, benevens op Zaterdag 22 Juni, een groot Nat. Zangconcours voor Dames-» Mannen-, Gemengde- en Kinderkoren, in den tuin van „De Bataaf”. Voor de afdeéling ’s-Hertogenbosch van den R.K. Vredesbond, sprak prof, mr. C. P. M. Romme, oud-minister van Sociale Zaken, over „Vredesdienst”. Wanneer het straks „vrede” wordt en allerhande ongelijksoortige overwe gingen, welke elkaar ook in het ver leden wel gevonden hebben, samen treffen tegen den looden last van ons defensie-apparaat, en daarbij dan wel licht zich nog voegt, die voor ’n kleinen staat en een klein volk rampzalige neiging om, al dan niet met soortge- nooten, voorbeeldig te zijn in het in ternationale verkeer temidden van de „groote broers”, dan kan, aldus spr., de bekoring van schoone leuzen het gevaar acuut maken, dat wij overgaan tot dingen, welke op wat langer duur van tijd blijken, zich met ons zelf standig bestaan moeilijk te verdragen en uit het oogpunt van vredes-arbeid voor ons volk en ons land volkomen averechtsch te zijn. Alleen de meest nuchtere geestes gesteldheid van ons volk tegenover hetgeen van buiten tot ons komt, kan ons tegen dat gevaar behoeden. BATAVIA, 16 Januari. (Aneta.) De proeven, welke genomen zijn met pa- ravanen, waarbij gebruik gemaakt werd van de „van Lansberge” van de K.P.M., zijn, zooals reeds werd aange- kondigd, gehouden in het Oostervaar- water bij Soerabaja. De proeven bleken geheel aan de verwachtingen te beant woorden. Nederlandsch-nationale gedachte. Wanneer nu de verdere versterking van onze nationale individualiteit de beste vredesbijdrage is aan Europa van ons in vreedzaamheid niet over troffen Volk en Staat, dan is de vraag hoe is de verdere versterking te reali- seeren Het antwoord kan nauwelijks twijfelachtig zijn door de bewust-ma- king in ons volk van de Nederlandsch- nationale gedachte. HET H. T. O. Bij de vele moeilijkheden van het Ge meentebestuur om deze inrichting in stand te houden, is bij mij de gedachte opgeko men of de mogelijkheid wel eens is over wogen om het gebouw b.v. voor echtparen zonder kinderen open te stellen en zoo noodig daarvoor geschikt te maken. Hoeveel echtparen zouden ®r in den Haag wel niet zijn, die van hun pensioen, lijfrente, enz. leven? Een inkomen, waar van zij behoorlijk kunnen leven, mits zij de kracht en de lust nog hebben om zelf de woning te onderhouden daar voor hulp het inkomen nu weer niet toereikend is. Bijna allen, zoowel de vrouw als de man, hebben een werkzaam leven achter den rug en verlangen naar rust, nu de kinde ren groot zijn en op eigen beenen kun nen staan. Wat een geruststelling zou het geven wanneer bij ziekte van een van bei den althans voor geen middagmaal behoef de te worden gezorgd! In Alkmaar b.v., is een dergelijke inrich ting, n.l. „Westerlicht”. Het gebouw is ge heel bewoond en men dient zich als ge gadigde op de lijst te laten plaatsen. ML wel een bewijs, dat aan zooiets behoefte bestaat. S. Jacht op eenden wordt 1 Februari gesloten. De minister van Economische Zaken overwegende, dat tengevolge van de bijzondere weersomstandigheden een verdere bescherming van de verschil lende soorten eenden wenschelijk is, heeft onder afwijking van zijn beschik king van 28 Juni 1939 bepaald, dat met ingang van 1 Februari 1940 de jacht op alle soorten eenden met schietge weer, met de kooi, met netten als anderszins zal zijn gesloten. tuur wordt gebracht. De hoogste tem peratuur is 70 gr. a 100 gr. Celsius (af hankelijk van de snelheid van verpom- ping) en daalt dan geleidelijk tot 40 a 45 gr. C., om vervolgens in het in- tusschen bereikte verwarmingsstation opnieuw opgevoerd te worden. Zoo blijft de temperatuur gedurende den langen afstand, welken de olie moet afleggen, steeds boven het punt, waar op stolling zal optreden. Het spreekt vanzelf, dat de doorvoe ring van dit systeem veel problemen met zich bracht en dat tal van moei lijkheden overwonnen moesten worden. Men moest b.v. er voor zorgen, dat de nieuwe pijpleiding geheel boven hoog- waterniveau kwam te liggen en daar voor was het noodig door een moeras een ddm te leggen van ruim 14 k.m. lengte. Echter is men er in geslaagd alle vraagstukken op bevredigende wijze op te lossen en thans kan binnen afzienbaren tijd tot inbedrijfstelling van de leiding worden overgegaan. Hiermede zal een technisch novum in de Nederlandsch-Indische olie- industrie zijn intrede doen. Want het is de eerste maal, dat de methode van olieverwarming hier wordt toegepast. De B.P.M. is er op deze wijze in geslaagd de nadeelen, welke het over gaan van een lichte olie in een zwaar der product voor haar bedrijf had. te ondervangen, zij het dan ook, dat de oplossing van deze moeilijkheid eenige millioenen gekost heeft. „PERHIMPUNAN INDONESIA”. Dezer dagen werd te Leiden op initia tief van de „Perhimpunan Indonesia” een vergadering gehouden, waarop als onderwerpen: „De internationale toe stand” en „Het Indonesische volkscon gres”, ter sprake kwamen, resp. behan deld door den heer Moewalladi met als tweede spreker, de heer Setyadjit. Er werd een motie aangenomen, waar in de „Perhimpunan Indonesia” ver klaart ten volle de actie van de natio nale beweging te ondersteunen om de positie van het Indische volk te consoli- deeren. Zij begroet met enthousiasme de geboorte van het „Indonesisch volks congres „als symbool en centrum van de eenheid van land en volk van „Indo nesië” en uit haar vreugde over de op richting van een nationaal persbureau, dat zij belooft met alle kracht te zullen ondersteunen. De vereeniging onder steunt voorts ten volle het streven van de volksbeweging naar een volwaard ig parlement voor Indië Op ruim 90 k.m. afstand van Plad joe, de groote olie-raffinaderij van de B.P.M. bij Palembang, ligt het Praba- moelih-complex, dat ongeveer 2 jaar geleden door de Maatschappij in ex ploitatie is genomen en welks ont wikkeling vooral in den laatsten tijd zeer snel is geweest. De productie van de oude terreinen in Zuid-Sumatra ging sterk achteruit en men hoopte in het Prabamoelih- complex nieuwe reserves te vinden. Inderdaad konden de nieuw ontdekte velden de terugloopende productie op vangen, doch daarbij kwam men voor merkwaardige problemen te staan. Deze oude velden hadden steeds een lichte olie gegeven en daar waren zoo wel de pijpleiding naar de fabriek als de installaties in Pladjoe op ingpricht. Men had echter den tegenvaller, dat in de nieuwe terreinen een olie werd ge wonnen, welke aanmerkelijk zwaarder is dan de andere Zuidsumatra-olie en dit plaatste de B.P.M. voor de nood zakelijkheid van een uiterst kostbare reorganisatie. Men moest allereerst in de fabrieken in Pladjoe nieuwe instal laties bijbouwen, welke geschikt waren voor de verwerking van het Praba- moelih product. Er deed zich echter nog een grootere moeilijkheid voor, n.l. bij het transport van olie van de winningsterreinen naar de fabrieken. De Prabamoelih-olie heeft n.l. de eigenschap bij een vrij hooge temperatuur te stollen. Nu moet deze olie door een pijpleiding van 93 k.m. gepompt worden en de technici stonden dus voor de taak te zorgen, dat de olie gedurende dezen langen tocht „op tem peratuur” bleef en wel op zoo hooge temperatuur, dat stolling uitgesloten was. Eén geheel. Spr. zag het fundament hiervan als driedeelig en met zijn drie deelen vor mend één onverbrekelijk geheel. Eén groote, tot gemeenschappelijkheid ge groeide gedachte op geestelijk terrein. Eén groote, tot gemeenschappelijkheid groeiende, gedachte op economisch- sociaal terrein, of, wat wijder uitge strekt, op het terrein Van onze maat schappelijke positie. Eén groote, in de Nederlandsche volksziel het diepst en het meest vast verankerde, gedachte op het staatkundig terrein. Het staatkundig deel van de Neder- landsch-nationale gedachte beitreft ons nationaal koningschap Oranje. BATAVIA, 16 Januari. (Aneta.) Met ingang van 15 Januari zal voor het vervoer van rijst naar de residentie Menado wederom een aanvang worden gemaakt met het afgeven van vergun ningen, echter onder restrictie, dat het vervoer naar de havens Gorontalo, Kwandang en de havens in de Tomini- bocht voorloopig verboden blijft en dat het vervoer naar de havens Menado en Amoerang slechts toegestaan wordt in dien de rijst bestemd is voor den ge machtigde van de gezamenlijke voor- raadhouders. type twee doch dan uitgerust als amphibie. Zooals bekend, bestelde ook K.N.I.L.M., op grond van de gunstige ervaringen van de oliemaatschappijen, twee Grumann-amphibie-toestellen. BATAVIA, 16 Januari. (Aneta.) Aan den Volksraad is om advies verzocht inzake een algemeenen maatregel van bestuur tot wijziging en aanvulling van de overgangsbepalingen voor het Europecsche locale pensioenfonds, waardoor de bezwaren zullen worden ondervangen, welke zijn ontstaan we gens gemis aan concordantie tusschen sommige locale bezoldigingsregelingen en de landsregelingen. Het pensioenfonds verkrijgt tevens het recht van de stadsgemeente Batavia 60 000, van Soerabaja 101.000 en van Makassar 7000 te vorderen, we gens te weinig betaalde bijdragen. CHRISTELIJKE ORANJE-VEREENI- GING „BUBEL EN ORANJE”. De Chr. Oranjevereeniging „Bijbel en Oranje” zal Woensdagavond 31 Januari een vergadering houden. Ds. A. Verwaal zal een lezing houden over Palestina, toegelicht door lichtbeel den, terwijl mevr. A. Elzinga-Smit, eenige liederen zal zingen. Waarschijnlijk kou gevat. Neem een "AKKERTJE' het uitmun tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in 't hoofd. Dr. A. H. Colijn tot administrateur in Tarakan benoemd. BATAVIA, 16 Januari. (Aneta.) Naar Aneta verneemt, zal dr. A. H. Colijn worden benoemd tot administrateur van de B.P.M. te Tarakan. De heer Colijn is thans secretaris van de admini stratie der B.P.M. te Tjepoe. TJILATJAP, 16 Januari. (Aneta.) Op 1 Februari a.s. zullen van 15 uur 30 tot 23 uur in de residentie Banjoe- mas groote luchtbeschermingsoefenin- gen worden gehouden, waaraan ook de militaire luchtvaart medewerking zal verleenen. Thans reeds zijn drukke voorberei dingen, in het bijzonder in de kotta Tjilatjap, gaande. Nederlandsche taak. Wil het Nederlandsche volk en de Nederlandsche Staat zijn werkelijke vredestaak volbrengen, dan is daar voor noodig hert effectief meedienen van het geheele volk, in al zijn lagen en in al zijn richtingen. De afwijzing van een taak naar buiten, over onze grenzen heen, moge dan een oogenblik desillusionneeren veel grootscher en veel mooier is de vredesdienst, waar toe wij geroepen zijn en waarop de volksgeest en de landsdaad moeten worden geconcentreerd. Nederland, als in alle lagen door en door vreedzaam volk en vreedzaam land, en deswege vredesfactor in Euro pa, heeft tot ware vredestaak, nu ge- 25 jaar geleden, de versterking individualiteit. Neutrale tusschenpersoon onderhield de verbinding. Ernstige onderhandelingen worden op het oogenblik gevoerd tusschen Engelschen en Duitschers over Engel- sche ladingen in Duitsche schepen, welke bij het uitbreken van den oor log in neutrale havens zijn gevlucht. Er kunnen weinig conferenties zijn gehouden, even merkwaardig als die te Rotterdam, waarop handelsvertegen- woordigers van de beide landen bijeen kwamen om dit probleem op te lossen. De gedelegeerden zaten in verschil lende kamers op verschillende verdie pingen het was hun verboden, ook maar een enkel woord te wisselen, en de verbinding moest onderhouden wor den door een Nederlandschen bemid delaar, die onafgebroken de trappen op en af holde. De zaak om een regeling tot stand te brengen over de aan Engelsche kooplieden behoorende ladingen, is in handen van de Londensche Kamer van Koophandel. Men begrijpt, hoe inge wikkeld en omvangrijk deze taak als men weet, dat hierbij meer dan 140 schepen, welke in 42 havens toe vlucht gezocht hebben, betrokken zijn, drukken, moet hij terugwijzen. De waarde van de ladingen wordt ge schat op 5 millioen pond sterling. De „conferentie”, onderneming mag investeeren, kan de De Kamer was door de Britsche re- geering gemachtigd vertegenwoordi gers van Britsche belangen naar Rot terdam te zenden, om daar met Duit sche vertegenwoordigers besprekingen te voeren. Een vertegenwoordiger van de Ka mer, mr. W. Higgs, vertelde, naar een verslaggever van de „Daily Telegraph” meldt, het volgende „Wij vlogen naar Rotterdam met een moeilijke opdracht, maar bevonden ons al spoedig in een merkwaardige positie. De „conferentie” werd gehouden in het gebouw van de Scheepvaartveree- niging. Tot onze verbazing werd ons gezegd, dat de Duitsche regeering haar vertegenwoordigers verboden had ons persoonlijk te ontmoeten. Zij zaten in een kamer gelijkvloers, terwijl wij ons op de eerste verdieping bevonden. De verbinding moest onder houden worden door een Nederland schen bemiddelaar. Een vertegenwoor diger van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken was aanwezig om toe te zien, dat wij hiervan niet zouden afwijken. Allereerst overhan digde onze Nederlandsche vriend aan de Duitschers een memorandum, waarin de eischen van de Engelsche kooplieden uiteengezet waren. Daarna had hij het druk met het op- en afloopen van de trappen met de Duitsche bezwaren en onze replie ken daarop. Zij aanvaardden een belangrijk deel van onze voorstellen, maar brachten sommige punten te bende, waarover wij niet mochten beslissen zonder toe stemming van onze regeering. De onderhandelingen worden voort gezet door Nederlandsche tusschenper- sonen.” Voor de wollen kleedingstukken De commandant der Marine te Wil lemsoord schrijft ons: Van verschillende zijden bereikten mij brieven van het gemobiliseerde Ma rinepersoneel, waarin de dankbaarheid tot uiting kwam voor de schenking van gebreide wollen kleedingstukken. Daarbij werd mij verzocht den oprech ten dank van de Marinemannen aan hen, die tot de totstandkoming van dit werk hun wol, tijd en moeite hebben gegeven, over te brengen. Hoewel ik vrijwel iedere schenkster, die haar adres vermeld had, persoonlijk bedankte, waren er nog zeer veel ano nieme geefsters en bovendien de dames, die zich tot comité’s vereenigd hebben, welke persoonlijk door mij niet bedankt konden worden. KOUDE MAAG EN ONDERDAK. Dames en heeren! Het is alleen de bittere koude, welke ons den moed geeft, opnieuw bij u aan te kloppen, nadat gij ons nog pas zoo goed geholpen hebt om den bezoekers van de Metropool een rijk Kerstfeest te be zorgen. Koude maakt dubbel hongerig en doet nog meer verlangen naar een warm bed. Tegen beide, honger en koude, hebben wij een afdoende remedie: een groote keu ken en een centraal verwarmde slaapzaal. Maar het middel om de remedie te laten werken geld is schaarsch. Wilt gij ons nog eens helpen met een giro’tje op 49605 of een telefoontje op 111164, dan stelt gij ons in staat deze hongerige maken zooveel mogelijk gratis te vullen. Is het voor u zelf ook niet een voldoe- ning-gevende gedachte, dat gij een armen medemensch door onze graag gegeven be middeling kunt helpen en dat gH verze kerd ervan kunt zijn, dat de hulp op de beste wijze wordt besteed? HET BESTUUR DER METROPOOL» Dr. L. R. RADEMAKER. Voorzitter. SOERABAJA, 15 Januari. (Aneta.) Inzake den brand op Tandjong Perak te Soerabaja kan nog worden gemeld, dat het vuur schijnt te zijn uitgebroken in een stapel katoen, waaruit een ma gazijnmeester plotseling een groote steekvlam zag schieten. Dit wijst in de richting van zelfontbranding. Juist in verband met de brandbaarheid van katoen had het Stroohoedenveem de wachten in de goedang verdubbeld, om te waken tegen strootjes rookende koe lies. Aangewakkerd door den wind breidde het vuur zich met groote snelheid uit. Toen de blussching goed op gang was, bleek het slechts mogelijk zich tot bescherming van de belendende perceelen te bepalen. Een critieke situatie werd nog ge schapen door de aanwezigheid van vaten asfalt en 220 drums met ace- ton, waarvan vooral het laatste een zeer brandbaar en ontplofbaar product is. Een ramp werd echter voorkomen door de drums in het water te rollen. Inmiddels was, volgens de orders, alles gereed om de aan de overzijde liggende „In- drapoera” weg te slepen, voor het geval de in het water geworpen drums aceton zouden ontploffen en voor de schepen een gevaar zouden vormen. De voor de brandende goedang los sende „Silverquava” en „Bloemfontein” waren reeds onmiddellijk na het uitbre ken van den brand in veiligheid ge bracht. Het vuur werd met 15 tot 17 stralen bestreden, met als resultaat, dat giste ren in den loop van den ochtend het gevaar van uitbreiding was voorkomen, doch alle spuiten moesten nog den ge- heelen dag aan het werk blijven om het vuur binnen de perken te houden. De verbrande goedang was verzekerd voor een bedrag van 160.000, het ver loren gaan hiervan is een groote slag voor het havenbedrijf. De schade aan opgeslagen goederen kan nog niet worden vastgesteld. In de goedang, welke 13.000 vierkanten meter groot was, lagen o.a. opgeslagen: 2000 ton katoen, 1000 ton oud krantenpapier, 100 ton nieuw krantenpapier, 9 auto’s, 100 ton suiker, 600 kubieke meter hout, partijen bordpapier, gaplekmeel, goeniezakken, ledige conservenblikken en ongeveer 500 ton stukgoederen, ge lost uit Amerikaansche schepen. Het Stroohoedenveem onderhandelt thans met de directie van de haven over de inhuur van een havengoedang van 5000 vierkanten meter. lijk van onze nationale Door het feit van ons zelfstandig be staan wordt de vrede in Europa ge diend roofvogels in alle opzichten beschermd worden, zou dus in de toekomst een centrum kunnen worden voor de val kerij en de roofvogelbescherming. Be sloten werd nog. dat het valkeniersver bond een zee-arend, die op het oogen blik het eigendom is van een woonwa genbewoner, zal koopen en deze vogel na hem eenige weken gevoerd te heb ben, op de Hooge Veluwe zal loslaten. Daar deze zee-arend zich waarschijn lijk niet direct in de vrije natuur zal weten te behelpen, zal men nog een tijd lang voor voer zorgen. Op de Hooge Veluwe verblijven dezen win ter reeds drie wilde zee-arenden, die geregeld door de jachtopzieners en het publiek waargenomen worden. Men hoopt nu, dat de zee-arend, die losge laten zal worden, in het voorjaar met deze drie vogels naar het Noorden zal terugtrekken. Secretaris van het bestuur van het Valkeniersverbond is de heer W. J. Schuitemaker, Mauritsstraat 66 te Utrecht. De technische leiding werd in handen gegeven van de heeren G. A. van Nie (oppervalkenier) te Aalst- Waalre en J. M. van de Wall (hoefd- valkenier) te Wassenaar. en de kracht van recht evenredig met de onze volkspersoon, dat zijn eigen le ven leeft op zijn eigen territoir en voor het behoud van dat leven aich teweer houdt aan. elk van zijn grenzen. Zoo zie ik aldus prof. Romme onze vredestaak liggen op ons eigen landsgebied, allerminst met den rug naar de grens, maar evenmin met den rug naar het binnenland, en daarom als een taak van het geheele volk, als een algemeenen vredesdienst. Op de gedurende het afgeloopen week-eind in ’t jagerhuis Oud-Reemst op het nationale park „De Hooge Ve luwe” gehouden vergadering van het Nederlandsche Valkeniersverbond „Adriaan Mollen” werd besloten, ge durende de zomermaanden een valke nierskamp te houden op de Veluwe. Hier zullen de leden van het verbond zich ongestoord kunnen wijden aan de uitoefening van de oude sport, de val kerij. Aan de orde kwam oojc nog de be schikbaarstelling van een gedeelte van het nationale park „De Hooge Ve luwe” voor het valkeniersverbond, waarover onderhandelingen gevoerd worden. Het nationale park, waar de Een nieuwe Grumann-vliegboot in Babo aangekomen. BATAVIA, 16 Januari. (Aneta.) De tweede Grumann-vliegboot van de Ne derlandsche Nieuw-Guinea Petroleum Mij., welke in December j.l. uit Ame rika aankwam en, evenals de eerste vliegboot van deze maatschappij, door den marineluchtvaartdienst te Soera baja werd gemonteerd, vertrok gis teren van Soerabaja naar Babo. Het toestel is vandaag om kwart over twee, via Makassar en Ambon op zijn standplaats aangekomen. De N.N.G.P.M. beschikt thans over twee Grumannxtoestellen, type 21-a, zooals ook de B.P.M. er twee bezit, Andere keuze van centrum. Nu wij toch eenige bijzonderheden over het Prabamoelih-complex mede- deelen, willen wij er tevens op wijzen, dat, hoewel de resultaten nog niet ge heel overzichtelijk zijn, er aanleiding was om een aparte organisatie voor dit complex op te zetten, aangezien de velden te ver weg liggen van de andere activiteitspunten. Men heeft hierbij meer moderne richtlijnen gevolgd, waarbij vooral rekening is gehouden met het autoverkeer. Daarom heeft men het centrum niet gebouwd op het olie-terrein zelf, doch in het centrale punt van het gebied, waarin verschil lende olieterreinen verspreid liggen. Men is daarbij uitgegaan van de ge dachte. dat deze terreinen gemakkelijk per auto van het centrale punt uit te bereiken zullen zijn. De opzet is aan vankelijk bescheidén, doch men heeft deze zoo gemaakt, dat alle mogelijk heden voor uitbreiding aanwezig zijn, wanneer daaraan behoefte zou ont staan. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende machtiging tot het sluiten van een overeenkomst als be doeld in artikel 5a der Indische Mijn wet met de hier ter stede gevestigde N.V. „Mijnbouw-Maatschappij Celebes” voor de opsporing en ontginning van ijzer, nikkel, kobalt, chroom en man gaan in een terrein, gelegen in de residentieën Celebes en onderhoorig- heden en Menado is het volgende ont leend Wat het onderhavig mijnobject be treft, moge de minister er op wijzen, dat, ofschoon over de te ontginnen ertslagen reeds sedert tal van jaren ambtelijke publicaties zijn verschenen, het eerst nu is mogen gelukken met belangstellenden overeenstemming te verkrijgen over de exploitatie van een gedeelte van dit ertsgebied op voor het land voordeeliger voorwaarden dan die van een normale mijnconcessie. Het bezwaar van de leden, die toogden, dat de minister bij de beoor- deeling van de winstkansen van het is, gouvernement ten onrechte ook de fis cale heffingen pleegt te betrekken, welke op het particulier mijnbedrijf Wan neer beoordeeld moet worden of het land een belangrijk bedrag in een mijn dat feit is kracht' van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 18