De en gezonken Golf Russische luchtaanvallen op Wiborg, Abo en andere steden „Arendskerk” getorpedeerd JU y4o. 17468. 1940. In de Biskaje van overal Alle opvarenden gered door het Italiaansche stoomschip Fedora Sov j et-v 1 iegtu igen werpen brandbommen uit Dinsdag 16 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND ÈJ Plaatselijke gevechten in Noord-Finland O PRIJS DEZER COURANT: BINNENLAND Vierde blad, pag. 2. De BUITENLAND M.s. .Arendskerk” accomodatie Vijfde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 3. dezer Het vierde A kerkschip. Amerika’s waakzaamheid onverzwakt Nederlandsche regeering heeft haar houding nog niet bepaald Neutrale staten bevestigen op nieuw hun wensch buiten het conflict te blijven Naar het A.N.P. hier ter stede ver neemt, heeft de Nederlandsche Regee ring haar houding ten aanzien van de torpedeering van de „Arendskerk” nog niet bepaald. Zij kan dit eerst doen, wanneer zij op de hoogte is van alle hierbij betrokken feiten. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Wiborg heeft gisteren het hevigste bombardement sedert het uitbreken van de vijandelijkheden ondergaan. Ge- sche kolonie aldaar om r--- den avond nog niet van het torpedeering op de hoogte „Kan de ..Fedora” vanavond nenkomen”, werd gevraagd. Alle post verloren. Voor zoover bekend is alle post van de „Arendskerk” verloren. Aan boord van het schip bevond zich uitsluitend briefpost dus geen pak- ketpost voor de Unie van Zuid- Afrika en Mosambique. Deze post om vat in het algemeen alle corresponden tie voor deze bestemmingen, hier te lande ter post bezorgd tusschen 5 en 11 Januari. De minister van Financiën heeft een wetsontwerp ingediend tot heffing van een winstbelasting ter vervanging van de dividend- en tantièmebelasting. Bij een tarief van lü pCt. wordt de op brengst op vijftig millioen geraamd. Derde blad, pag. 1. Volgens het Duitsche legerbericht zijn 2 Britsche onderzeeërs vernietigd in de Duitsche Bocht. Een Duitsche duik boot werd door een Britsch vliegtuig tot zinken gebracht. Eerste blad, pag. 2, Engeland erkent het verlies van 3 duikbooten. Vierde blad, pag. 2. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogcn Raad van Arbeid het voorontwerp eener wettelijke regeling van vacantie met behoud van loon aan hangig gemaakt. De laatste partij van- den schaak tweekamp tusschen dr. Euwe en Keres is gisteren door onzen landgenoot ge wonnen. De match is daardoor geëin digd met den stand 746j in het voor deel van Keres. ,.Dat is natuurlijk mogelijk, aldus het antwoord, maar dan nog zal het schip gedurende den nacht op den Taag blij ven liggen. Gewoonlijk doet de „Fedo ra”. die een dienst onderhoud tusschen Italië en Engeland, Lissabon niet aan. Daarom heeft dit schip, mocht het van nacht nog binnenloopen, geen vaste lig plaats aan een kade. De Nederlanders, die zich aan- boord bevinden, zullen dus niet eerder dan morgenochtend het ge zantschap of het consulaat kunnen be zoeken”. „Moet hieruit afgeleid worden, dat er dus in den loop van den nacht geen ver dere bijzonderheden over de ramp be kend zullen worden „Inderdaad, te Lissabon kan even tueel verder nieuws hoogstwaarschijn lijk niet eerder dan morgenochtend be kend zijn om de zooeven genoemde reden, zoo werd verzekerd. De „Arendskerk” is het vierde schip in de reeks van z.g. A-kerkschepen; d.w.z. schepen, waarvan de naam be gint met de letter A en eindigt op den uitgang -kerk. Zij zijn alle van onge veer dezelfde grootte en van soortge lijke constructie Het was aanvankelijk bestemd voor den dienst op Australië of dien op Britsch-lndië. (Vandaar waarschijnlijk, dat de bemanning voor Noorwegen en Zweden hebben gepro testeerd tegen de grensschendingen door Russische vliegtuigen. Eerste blad, pag. 2. PRIJS DER ADVERTENTIF.N: Van 1—5 regels f 1 50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De Russen hebben hun luchtaanvallen in Zuid-Finland voortgezet. Vooral brandbommen werden neergeworpen. Aan het Salla-front worden plaatselijke gevechten geleverd. Eerste blad, pag. 1. tweemaal sovjet-Russijsehe op zeer grootc Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4-zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Uit nadere berichten over den groo- ten havenbrand te Soerabaja blijkt, dat dcor snel ingrijpen een ontploffings- ramp kon worden voorkomen. De oor zaak van den brand is vermoedelijk zelfontbranding in een stapel katoen. Vijfde blad, pag. 2. 1 -e1 durende 3 uur heerschte er lucht alarm. Vele personen werden gedood. Talrijke gebouwen geraakten in brand. In een straat werden de gevels van alle winkels weggerukt. De luchtaanval op deze stad werd door 22 Douglas- vliegtuigen ondernomen. Ook Abo, Ekenaes en Hangö hebben zeer van de luchtaanvallen te lijden gehad. Het is zeer gevaarlijk Hangö en Ekenaes te verlaten aangezien de Rus sische vliegtuigen alle voertuigen, welke de steden verlaten, achtervolgen en onder vuur nemen. Boven Hangö heeft men 124 vliegtuigen geteld. De Russische toestellen vliegen op slechts 100 meter hoogte en schieten met mi trailleurs op allen, die zij op straat zien. Van de 700 huizen, welke Hangö telt, zijn 400 vernield. Naar schatting Engeland heeft geantwoord op de Amerikaansche nota in?ake den zeeslag voor de Rio de la Plata. Eerste blad, pag. 3. Later deelde de Ver. Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij mede, dat zij een telegram had ontvangen van den kapitein van het getorpedeerde schip, thans aan boord van de Fedora”. Kapitein Wijker deelt in dit tele gram mede, dat zijn schip, na on derzocht te zijn, door een Duit^ schen' onderzeeër getorpedeerd is* Het elfde Nederlandsche schip. De „Arendskerk” is het elfde Neder landsche schip, dat tengevolge van den oorlog is verloren gegaan. De vooraf gaande waren: „Mark”, „Binnendijk”, „Tegri” „Safe” „Simon Bolivar”, „Sliedrecht”, „Spaarndam”, „Tajan- doen”, „Immingham” cn „Trulda”. Kinnen, die bij hun vlucht gebruik maken van een door een rendier getrokken slee. \E Russen hebben gisteren I j hun luchtaanvallen, welke ten doel hebben de bevolking te demoraliseeren, voortgezet. Vooral de steden en dorpen in Zuid-Finland waren het doel wit. Honderden bommen wer den boven de bevolkingscentra uitgestrooid. Meer en meer ma ken de Russen gebruik van brandbommen. een groot deel uit Britsch-Indiërs be stond). Tengevolge van den oorlog ont stonden er allerlei onregelmatigheden in de scheepvaartlijnen. Na eenige om zwervingen, o.a. in Ned.-Indië. kwam de „Arendskerk” zoo in de Afrika-lijn te recht. De dienstsnelheid van het schip be- Sróêg 16J mijl per uur. Het was een vrachtschip met accomodatie voor twaalf passagiers. Pit nummer bestaat uit VIJF bladen eerste blad. Verscherping van den oorlog De torpedeering van de ..Arends kerk”, een der nieuwste schepen van de Nederlandsche handelsvloot, heeft in scheepvaartkringen te Rotterdam die pen indruk gemaakt,' aldus meldt de correspondent van het blad aldaar. Hoe wel de mededeelingen Schaarsch zijn, is de opvatting gewettigd, dat Duitsch- land op deze wijze het vervoer van Nederland en België naar landen, die tot de groepen der geallieerden behoo- ren, wil verhinderen. De berichten wij zen uit, dat de torpedeering opzettelijk is geschied na onderzoek van de papie ren. Vergissing is in dit geval uitgeslo ten. In dat geval is de veronderstelling ge wettigd, dat men hierin een uitbreiding moet zien van den oorlog ter zee. Met het uitgaan van het Duitsche vervoer naar zee, behalve dan met kolen naar Italië, is het thans gedaan, tengevolge van de Engelsche maatregelen, die neu trale schepen met aanhouding en erger bedreigen, indien zij Duitsche lading aan boord hebben. Duitsche duikbooten loopen dus niet meer de kans Duitsche goederen, die zich aan boord van uit gaande neutrale schepen zouden kunnen bevinden, te vernietigen. Gedetailleerde gegevens over den aard der lading waren gisteravond niet te verkrijgen, noch te Antwerpen, noch te Amsterdam. Afschriften van de ladingmanifesten bleken hier te lande gisteren nog niet te zijn aangekomen. Het is dan ook niet duidelijk of alleen de bestemming der lading dan wel ook de aard daarvan van invloed is geweest op het besluit van den commandant van den Duitschen onderzeeër om na het onderzoek der scheepspapieren het Nederlandsche vrachtschip tot zinken te brengen. CANADA. De eerste oorlogsleening heeft het verwachte succes gehad Op den eer sten dag van de inschrijving werd in- geteekend voor een bedrag van 114 650 000 dollar, dus voor 57 procent. aeheelf 'eening bedraagt 200 mil- lioen dollar. Luchtalarm te Helsinki. Gistermiddag is tweemaal lucht alarm gemaakt. De vliegtuigen vlogen hoogte. Bij een kazernebrand in België zijn 4 soldaten gedood en 15 gewond. Eerste blad, pag. 2. Duitsche vliegtuigen hebben een Britsch lichtschip en twee Britsche trawlers tot zinken gebracht op de Noordzee. Eerste blad, pag. 3. Gistermorgen is in de Golf van Biskaje het circa 8000 ton me tende Nederlandsche vrachtschip „Arendskerk” door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De 65 op varenden werden door een Ita- liaansch schip gered. Eerste blad, pag. 1. T~\E Vereenigde Nederland- \_J sche Scheepvaart-maat schappij vernam gisteren om önnr in den namiddag van het bureau Zeeverkeer, dat volgens een telegram uit Londen haar circa 8000 bruto rg. ton groote motorschip Arendskerk”, ge bouwd in 1938, dat op weg was van Antwerpen naar Zuid- Afrika. in de Golf van Biskaje, op een afstand van ongeveer 100 mijl van Ouessant, getor pedeerd en gezonken is. Alle opvarenden zijn gered door het Italiaansche stoomschip „Fe dora” en worden vermoedelijk te Lissabon aan land gezet. De Ver. Ned Scheepvaartmij. deelt in dit verband nog mede, dat het m.s. „Arendskerk” gisteren te 1 uur voor middag Ouessant passeerde, zoodat de torpedeering gisterochtend te circa 7 uur moet hebben plaats gevonden. Het schip vervoerde ongeveer 4000 ton normale stukgoed-lading van Antwerpen naar Zuid-Afrika handhaving van de neutraliteit js voor een machtig en ver van het oor- logsterrein gelegen land als de Ver eenigde Staten een bron van voortdu rende zorg. Des te meer is dit het geval voor de kleine neutralen, dichtbij het oorlogsrumoer gelegen, n.l. de Scandi navische landen, België en ons land. De beschuldiging van Moskou, dat de houding van Zweden en Noorwegen in strijd zou zijn met de neutrale poli tiek. werd kalm en vastberaden door de regeeringen te Stockholm en Oslo weerlegd. Zij wezen in hun antwoordnota’s aan Moskou erop, dat de internatio nale wetten aan de neutralen zekere rechten verschaffen. Zij betoogden voorts, dat door binnen de perken van de verdragen te blijven, zij volkomen voldoen aan de eischcn van de steeds streng gehandhaafde neutraliteit. Men is te Oslo thans van meening, dat het Moskou alleen te doen is om spanning te verwekken cn een z.g. zenuwoorlog tegen de neutralen te voeren. Aan de bedoelingen van de neutra len. ook van België en Nederland, kan door niemand worden getwijfeld. Te midden van den internationalen chaos zijn deze doelstellingen De vrijheid en onafhankelijkheid van hun landen te bewaren. Er kan geen twijfel bestaan aan den vredeswil der kleine neutralen, aan hun wensch tot beperking van den oorlog en zelfs om mogelijk ertoe bij te dragen, dat de kans blijft bestaan op een werkelijken vrede. Het is daarbij in hun eigen belang de aan de neutra liteit verbonden verplichtingen na te komen, die tevens de verdediging van hun onafhankelijkheid meebrengen. In Amerika wordt de behoefte ge voeld om de neutraliteitsmaatregelen, welke uitgestippeld werden op de pan- Amerikaansche conferentie van Pana ma, nader te omschrijven. Het voort duren van den oorlog en de jongste zee slag maken het noodig. dat men den toestand nader onder de oogen ziet. Daartoe dient de permanente neutra- liteitscommissie, die door de 21 Ame rikaansche republieken is ingesteld en die thans te Rio de Janeiro met haar werkzaamheden is begonnen. De Braziliaansche president Vargas heeft de zitting dier commissie ge opend met een rede, waarin hij het doel van het pan-Amerikanisme uiteen zette. Hij zeide hierin o.a. „Uw taak is van het hoogste belang. Zij gaat verder dan onze grenzen en heeft een weerklank in de wereld. Be halve. de vraagstukken, welke onmid dellijk voortvloeien uit den oorlog, zul len onvermijdelijk andere rijzen uit het conflict en wel in zulken omvang, dat de gevolgen zullen worden gevoeld door de meest verwijderde volken. In volledige overeenstemming met de aan bevelingen van de conferentie van Pa nama overwegen wij de credieten aan de oorlogvoerenden voor den aankoop van grondstoffen. Wij zullen alles doen, wat in onze macht is om te voorkomen, dat de Amerikaansche zeeën het too nvel worden van gevechten en de ge varen. welke hieruit voortvloeien voor onze eigen souvereiniteit.” De president besloot zijn rede met t® wijzen op de absolute noodzakelijk heid varï het vaststellen van een veilig heidszone. Vervolgens zeide de Argentijnsche af gevaardigde Podesta, dat het Ameri kaansche continent zich buiten het con flict wil houden en ook buiten alle di recte en indirecte gevolgen hiervan wil blijven Ook kan Amerika niet toe staan, dat op zijn gebied stroomingen ontstaan, welke niet in overeenstem ming zijn met de politiek, welke bewe zen heeft de eenige te zijn, welke ge luk, orde en vrede weet te bewaren. De Amerikaansche republieken wen- schen niet, dat het conflict de ontwik keling van hun onderlinge betrekkin gen. alsmede de betrekkingen, welke z'j onderhouden met de neutralen en zelfs met de oorlogvoerenden, hindert» Russische piloten, die i dagen werden gevangen ge nomen, verklaarden, dat zij be vel hadden, elke stad, welke een station bezit, te bonibardeeren. Het schijnt, dat de Russen be sloten hebben van hun over macht in de lucht gebruik te maken vóór de Finnen voldoen de gevechtsvliegtuigen uit het buitenland aangevoerd hebben gekregen. Er waren geen passagiers aan boord. De bemanning die zooals gezegd in haar geheel gered is bestond uit 65 koppen, onder wie 28 Europeanen. De overigen waren Britsch-Indiërs. Zaterdag j.l. was de „Arendskerk” van Antwerpen vertrokken, waar goe deren waren geladen, bestemd voor Kaapstad. Zondagochtend passeerde het schip zonder noemenswaardig opont houd de Duins en gisteren was het dan tusschen Ouessant en kaap Finisterre. Nog geen bijzonderheden bekend over de redding. Bijzonderheden hoe de torpedeering van het schip zich heeft toegedragen en hoe de redding van de opvarenden is ge schied, waren gisteravond moeilijk te krijgen, meldt het „Hbld.". Naar aan leiding van het bericht, dat het Italiaan sche stoomschip .Fedora”, aan boord waarvan de geredden zich bevinden, op weg was naar Lissabon, heeft het blad zich gisteravond eenige malen in ver binding gesteld met de Portugeesche hoofdstad. Het bleek, dat men in de Nederland- negen uur in feit der was. nog bin- Mr. dr. A. baron Röell is ter gelegen heid van zijn zilveren ambtsjubileum als commissaris der Koningin in Noord- Holland benoemd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Vierde blad, pag. 1. zijn 18 personen gedood en 93 gewond. De slachtoffers waren hoofdzakelijlc vrouwen, die met haar kinderen niet tijdig genoeg de schuilplaasten konden bereiken. Sedert enkele dagen wordt elke groep van 9 bombardementsvliegtuigen van de Russen, vergezeld door twee jacht vliegtuigen, welke opdracht blijken te hebben de burgerbevolking met mi trailleurs te bestoken. Boven Saimi hebben twee Finsche vliegtuigen slag geleverd tegen zeven Russische. Zes Russische toestellen wer den op de vlucht gejaagd, het zevende werd vernield. 7*4^ HAAGSCHE COURANT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. U4, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 DE EERSTE OORLOGSLEENING. OVERZICHT.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1