Als Uw kind hoest BINNENLAND HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 17 JANUARI 1940. PAGINA 2. DERDE BLAD, Wat 2e HELFT JANUARI Gemobiliseerde kunstenaars RECLAMES. gaan exposeeren CIGARETTES - 20 VOOR. 15 CENTS Italië naar Een belangrijk verschil. de Ir. W. F. R. de van den heer Zaai de „Benas” Nederlandsche missie vertrokken De nieuwe bouwcredieten voor de groote scheepvaart Oriënteerende besprekingen over afzet industrieele producten het laboratorium van het Antoni die vertelde, hoe deerlijk onze in talrijke gevallen Particulieren schonken voor een bedrag van ƒ175.000. De heer Zaalberg wees er vervol gens op, dat er een belangrijk verschil, vergeleken met dit oogenbiik is. „Vroeger hielpen wij alleen de nood lijdende reederijen en wij vroegen ons af, hoe houden wij die reederijen in stand. Thans is dit anders; wij verlee- nen nu hulp aan allen, die zonder die hulp den noodigen nieuwbouw niet kun nen financieren, doch overigens vol doende waarborgen van credietwaar- digheid en levensvatbaarheid bezitten.” Sprekende over de voorwaarden waarop de Benas op het oogenbiik cre- dieten verleent deelde de heer Zaal berg o.m. het volgende mede: De sport in het leger. Op een plaats, vele kilometers van het kantonnement, waar wij dezen ge noeglijken avond doorbrachten, warm in den tabakssmook met buiten 12 graden vorst, kregen we een proefje van de sport in het leger: zwemmen en gym nastiek. Men had er ook een nummertje schaatsenrijden bij ingelascht, maar dat leek eenigszins overbodig. In O. en O.-shirtjes en -broekjes ge kleed en met een O. en O.-instructeur vóór de klas, demonstreerden de solda ten eenige vrije oefeningen. Toesteltur- nen wordt, naar men weet, in verband met het ontbreken op de meeste plaatsen van de noodige toestellen, achterwege gelaten. Het voortreffelijke overdekte zwem bad, dat deze post rijk is, gaf gelegen heid om in aangename temperatuur een zwemles aan beginnenden en verschil lende demonstraties van geoefenden mee te maken. De leuze: iedere soldaat zwemmer, kan met zulk een voortref felijke accomodatie, hier althans zéker verwezenlijkt worden. Het zal aan de instructie door gemobiliseerde leera ren niet mankeeren. aan de soldaten werd geschonken De tentoonstelling-modelkamers van de le en 2e étage, in het betere genre, die wij niet als splinternieuw kunnen verkoo- per., brengen wij thans in de opruiming Prijzen 2050 pCt. verlaagd. Van Reeu- wijk’s Maatschappij voor Woninginrich ting - Kipstraat - Coolsingel - Rotterdam Duitsche deelneming aan de Jaarbeurs te Utrecht. Van bevoegde Duitsche zijde wordt medegedeeld, zoo meldt het D.N.B., dat alle groote jaarmarkten van internatio nale beteekenis Leipzig, Weenen, Praag, Keulen, Breslau en Koningsber gen ook dit jaar gehouden zullen worden. Bovendien zal Duitschland deelnemen aan een aantal buitenland- sche jaarmarkten, in de eerste plaats aan de voorjaarsbeurzen te Utrecht, Brussel, Zagreb en Belgrado. „Het doel van de voorwaarden is om in moeilijke tijden de reede rijen niet onder den druk van de vaste lasten te brengen en om ze in tijden van voorspoed de gele genheid te geven snel tot aflossing over te gaan. De credieten hebben een regeling van aflossing en ren tebetaling die afhankelijk is van de winst die de reederij maakt.” Vijfentwintigjarig bestaan van het Nederlandsche Kankerinstituut De aanleiding tot de nieuwe leeningen. Hoe dit zij, de soldaten amuseerden zich uitnemend met de vertooning. Met een aardige bijzonderheid, die een der officieren van dit kantonnement ons vertelde, willen we deze reportage be sluiten. Er kwam eenigen tijd geleden een ra- dio-apparaat voor den troep aan. De moeilijkheid was echter om dit geschenk voor alle barakken tegelijk van nut te maken, waarvoor een soort van distri- butie-mogelijkheid diende te worden ge schapen. De technische kant van het probleem kreeg zijn oplossing onder dt vaardige handen van een officier-radio- enthousiast en de benoodigde financiën kwamen uit de secties, die de extra-ver- goeding voor het piepers jassen tot een fonds je formeerden om de kosten te dek ken. Een goed idee van den comman dant, een blijk van goeden onderlingen geest en een bewijs, dat men er zelf graag wat voor over heeft om de ont spanningsmogelijkheden, zooveel moge lijk uit te buiten. In verband met de huidige crediet- v< rleening werd de vraag gesteld ..De omstandigheden op scheepvaart gebied zijn thans wel zeer verschil lend van die in 1932. Toch wordt er Prijsvraag voor de weermacht. Het plan bestaat tot het Uitschrijven van een groote, gedifferentieerde prijs vraag voor de weermacht waaraan be langrijke vergoedingen verbonden zul len zijn. Het denkbeeld verkeert nog in een beginstadium, maar zoodra de moge lijkheid tot uitvoering blijkt, zal zaak krachtig worden aangepakt. Voor de soldaten te velde werd ten behoeve van hun ontwikkeling en ont spanning tot nog toe van particuliere bijdragen voor een waarde van om streeks 175.000 gulden ontvangen, daar in begrepen de ontspanningsgebouwen. Het departement van Defensie stelde bedragen ter beschikking, welke samen het half millioen benaderen, een som, welke weldra zal worden overschreden. AKKER'S VehstiMte ABDIJSIROOP van Rijckevorsel zestig jaar Mededeelingen van berg, directeur van eigenlijk om dezelfde hulp gevraagd, n.l. in den vorm van bouwcredieten. Hoe is dit te verklaren „De aanleiding tot de nieuwe leenin gen voor vlootvernieuwing was gelegen in de wanverhouding tusschen bouw kosten en vrachtkosten in 1938 en 1939 Hierdoor hebben de werven die jaren geen voldoende opdrachten meer ge kregen. De drukte in den bouw van tankschepen nam af en slechts enkele werven steunden nog op marinewerk en enkele orders voor de groote lijn- reederijen. Immers de bouwkosten wa ren in die jaren hoog en de vrachten juist laag. Het bouwen was daardoor onmogelijk. Een reederij heeft in het algemeen geen vastheid van inkomsten en kan zoodoende geen vaste lasten op nemen. Na September is de onzeker heid t.a.v. de toekomst zeer sterk toe genomen en de bouwkosten vliegen omhoog.” „Maar de vrachten toch ook”, merk te de interviewer op. „Ja maar voor hoe lang? De nieuwe leeningen”, zoo vervolgde de heer Zaal berg, „vormen juist geen dreigende vaste lasten. In April heeft de Regee- ring aangekondigd, dat zij voornemens was door hulp bij de financiering va» de vlootvernieuwing werk op de wer ven te geven.” „Wat heeft eigenlijk precies den stoot gegeven tot het verstrekken van cre dieten op dit moment?” „Zooals reeds gezegd, de omstandig heid die den doorslag tot de nieuwe credietverleening heeft gegeven is uit sluitend gelegen in de hooge bouwkos ten en de onzekere vooruitzichten, gepaard gaande met de geringe reser ves der reederijen na de vele magere jaren..” Naar aanleiding van een uitnoodi- ging van de Italiaansche regeering aan den Nederlandschen minister van De fensie is, zoo vernemen wij, een Ne derlandsche missie naar Italië vertrok ken om in contact te treden met Ita liaansche industrieelen ter bespreKlng van een mogelijken afzet van Italiaan sche producten in ons land. Den laatsten tijd zijn herhaaldelijk vooraanstaande Italiaansche zakenlie den in Nederland geweest om de moge lijkheden van den afzet van industrieele producten in ons land te onderzoeken. Als gevolg van deze bezoeken is nu een Nederlandsche missie naar Italië vertrokken. Zij staat onder leiding van generaal-majoor H. D. S. Hasselman. Haar arbeid zal in hoofdzaak van oriënteerenden aard zijn. Tegen het einde van deze maand wordt de missie in ons land terugverwacht. Uiteraard zal aan den minister van Defensie rapport worden uitgebracht. Gebaseerd op een regeling van aflossing en rentebetaling, die afhankelijk is van de door de reederij gemaakte winst Directeur der Spoorwegen. Onder zeer groote belangstelling heeft ir. van Rijckevorsel, directeur der N.V. Nederlandsche Spoorwegen, gisteren zijn zestigsten verjaardag gevierd. Ir. W. F. R. van Rijckevorsel werd op 16 Januari 1880 te Passoeroean gebo ren. Hij heeft in Delft gestudeerd en trad op 1 November 1902 in dienst van de H.IJ.S.M. Hij doorliep vele rangen en werd op 1 September 1932 benoemd tot afdeelingschef le klasse te Utrecht. Drie jaar later reeds vonden zijn groote verdiensten voor de maatschappij er kenning door zijn bevordering tot hoofdinspecteur, belast met de alge- heele leiding van den goederendienst In 1931 werd ir. van Rijckevorsel be noemd tot chef van den dienst van het vervoer, die toen met dien van handels- zaken vereenigd werd. Na het aftreden van dr. H. van Manen, werd hij ten slotte tegelijk met ir. W. Hupkes tot directeur benoemd. Dank zij zijn groote populariteit in en buiten het bedrijf der Nederlandsche Spoorwegen, is het den jubilaris met mogen gelukken zich ge heel aan huldebetoon en sympathie betuigingen te onttrekken. Talloozen hebben hem dien dag van hun vriend schap en hoogachting doen blijken. Volksvoorlichting, Spr. wees nog op het groote belang van de volksvoorlichting: een systeem, dat in beginsel hierop neerkomt, dat ter verbreiding van juister denkbeelden de hulp wordt ingeroepen van die per sonen en organen, welke reeds bij de gezondheidszorg der bevolking betrok ken zijn. Wij doen een beroep op de kruis- vereenigingen, op het instituut voor praeventieve geneeskunde en op allen, die direct of indirect invloed uitoefenen op het ontstaan van juister begrippen aangaande de gezondheidszorg bij het Nederlandsche volk. Wij stellen hun onze ervaring ter beschikking. Wij doen een beroep op het geheel® Nederlandsche volk om de belangstel ling en den steun, welke het instituut in zijn strijd tegen den kanker niet kan ontberen. De Esperanto Wereldjeugdbond. Gisteren kwam te Limmen het bestuur van den Esperanto Wereldjeugdbond „Tutmonda Junular-Organizo” in verga dering bijeen. Besloten werd, om de 3de internationale Esperanto wereldjeugd- bijeenkomst, welke In Boulogne sur Mèr zou plaats vinden, maar door den in Frankrijk ingetreden oorlogstoestand geen doorgang kan vinden, te organi seren in Nederland. Deze bijeenkomst wordt gehouden ih de omgeving van Büthoven in de maand Augustus. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroo- ting van Economisch Zaken voor 1940 komt deze zinsnede voor „De Regeering is zich bewust, dat de Nederlandsche koopvaardijvloot op peil dient te worden gehouden. Te dien einde zijn juist in den aanvang van deze maand faciliteiten verleend tot het verkrijgen van bouwcredieten bij de Maatschappij tot Behartiging van de Nationale Scheepvaartbelangen.” Deze zinsnede was voor het „Algem. Handelsblad” aanleiding, bij den di recteur der Maatschappij tot Beharti ging van de Nationale Scheepvaartbe langen (Benas), den heet C. J. Ph. Zaalberg, hier ter stede, eens te infor- meeren naar de huidige positie van de Benas in het algemeen en de nieuwe credietverleening in het bijzonder. De heer Zaalberg stemde op een des betreffende vraag toe, dat de hoofd werkzaamheid van de Benas, welke ten doel heeft blijkens de oprich- tingsacte van 23 September 1932 de positie van de Nederlandsche koop vaardijvloot in het internationale zee- scheepvaartverkeer te handhaven en te versterken, gelegen is in de om schrijving Nederlandsch instituut van practizeerende psychologen. Het Nederlandsche instituut practizeerende psychologen deelt mede, dat ingevolge de verkiezing, in de laat ste algemeene vergadering gehouden het bestuur als volgt is samengesteld: Prof. dr. H. J. F. W. Brugmans, Gro ningen, voorzitter; prof. dr. G. Revesz, Amsterdam, secretaris; dr. L. M. H. Berger, alhier, mej. dr. R. A. Biegel, alhier, dr. J. Lubsen Nzn.,* Amsterdam, prof. dr. F. Roëls, Utrecht, prof. dr. H. C. Ruemke, Utrecht, prof. dr. Th. Rut- ten, Nijmegen en« dr. J. van Dael, Rotterdam. den kanker vóór 25 jaar en waartoe zijn wij nu in staat? vroeg spr. Het best is het verschil gekarakteriseerd door het feit, dat in den tijd vóór deze kwarteeuw de genezing van een kankerlijder een uitzondering was, waarover men zich bijkans verwonder de en die helaas den regel der ongenees lijkheid bevestigde, terwijl men tegen woordig de genezen lijders bij tien duizenden telt. Weten wij dus vrij nauwkeurig, wat wij tegen deze ziekte vermogen, dit sluit tevens in, dat wij er ons evenzeer van bewust zijn, hulpmiddelen nog tekort schieten. Soldaten op de schoolbanken. Door het met ijs en sneeuw bedekte Brabantsche landschap, togen wij Zuidwaarts naar een ergens, dat nergens scheen te zijn. En toch moest het een plaats zijn, groot genoeg om er een school op na te hou den. Zij was er ook en een goede ook. Maar met een vreemde bezetting. Soldaten, korporaals en sergeants za ten in de banken. Twee aan twee naast elkaar, de beenen opgevouwen onder de klep. Een luitenant voor ’t bord, waarop een der beginselen van de meetkunde de berekening van het cirkel-oppervlak. stond geschreven. Maar denkt nu niet, dat de dertig leerlingen zich allen verdiepten in dP eenvoudige probleem. De bord-aanwij- zingen golden waarschijnlijk de echte soholieren van overdag, want zij, die er nu zaten, beoefenden de moderne talen en de handels- en warenkennis. Hier maakten we kennis met een der cursussen van het Instituut voor Indi vidueel Onderwijs, dat zijn taken thans ten getale van eenige honderdduizenden aan de gemobiliseerden zendt. In kleine groepen worden de daarin opgegeven lessen behandeld en uitgewerkt en het kan een soldaat zijn, die in dezen kring zijn meerderen bijstaat in de verwer king van de leerstof. De belangstelling voor het ontwikke lingswerk in dezen vorm is steeds stij gend en als deze organisatie samen met de schriftelijke cursussen van het Polytechnisch Bureau Nederland te Arn hem (P.B.N.A.) bekroond wordt met het succes, dat men er van verwacht, dan kan de gemobiliseerde zich troosten met de gedachte, dat zijn verblijf onder de wapenen althans zeker dit ééne voor deel met zich bracht, dat hij geestelijk even goed, zoo niet beter, gewapend de burgermaatschappij weer binnentreedt. De beteekenis van het ontwikkelings werk van O. en O., gelijk men dit op gezet heeft en uitvoert, kon uiteraard bezwaarlijk worden afgeleid uit ons vluchtig bezoek aan één enkelen cursus Die waarde moeten we constateeren uit de enorme animo tot deelneming. Wat er bereikt is en nog bereikt moet worden. Hierna werd het woord gevoerd door den heer R. Korteweg, arts, directeur van van Leeuwenhoekhuis, wat er in het Antoni van Leeuwenhoek huis in de 25 jaren van zijn bestaan, op het gebied van de studie van den kanker verricht werd. Het aantal kankers, waarvoor wij met zekerheid bepaalde uitwendige voor beschikkende oorzaken kunnen aan wijzen, is groot. Het aantal kankers, waarvoor wij dit met waarschijnlijk heid kunnen doen, is nog veel grooter en steeds meer vestigt zich bij ons de vaste overtuiging, dat op den duur voor welhaast eiken kanker dergelijke voorbeschikkende, vermijdbare invloe den gevonden zullen worden. Dat geeft hoop voor de toekomst. Nog is het niet zoo ver. Slechts be trekkelijk weinige vormen van kanker kunnen op dit oogenbiik reeds als ver mijdbaar aangewezen worden. Thans moet men zich dus in den strijd tegen den kanker nog hoofdzakelijk beperken tot een genezen van zooveel mogelijk patiënten. In de naaste toekomst be looft het echter anders te worden. In het Nederlandsch Kankerinstituut leeft de vaste overtuiging, dat het op den duur mogelijk zal blijken, den kanker voor een belangrijk deel te voorkomen. Tenslotte sprak dr. W. F. Wassink. directeur der kliniek van het Antoni van Leeuwenhoekhuis. Wat vermocht men in den strijd tegen Herdenkingsbijeenkomst in het „Antoni van Leeuwenhoek huis”. In tegenwoordigheid van autoriteiten en genöodigden is vanmiddag in het Antoni van Leeuwenhoek-huis aan de Sarphatistraat te Amsterdam het 25- jarig bestaan van de vereeniging „Het Nederlandsche Kankerinstituut” her dacht. In verband met de huidige tijdsomstandigheden was de viering van het jubileum van deze Voor de volksgezondheid zoo belangrijke in stelling tot deze bijeenkomst beperkt gebleven. De voorzitter der vereeniging, prof, dr. H. T. Deelman, hield de herdenkings rede, waarin hij zich allereerst wendde tot dr. C. van den Berg, den directeur- generaal van de volksgezondheid, die den minister van Sociale Zaken ver tegenwoordigde. Spr. was dankbaar voor den krachtigen steun van het ministerie van Sociale Zaken. In het bijzonder bracht spr. hulde aan den eere-voorzitter, prof. Rotgans, voor wat hij, die dezen dag op hoogen leeftijd mag beleven, voor het instituut heeft gedaan. Voorts dankte spr. het bestuurslid mr. Pekelharing, die 25 jaar actief bestuurslid is geweest, voor zijn juridischen arbeid. Spr. begroette prof. Daels, die uit België was overgekomen. Voorts gewaagde prof. Deelman met instemming van de groote belangstel ling, welke het instituut steeds van de zijde van het Koninklijk Huis mocht ondervinden. Spr. herdacht den drukker en uit gever J. H. de Bussy, die met recht de vaderstichter van het N.K.I. genoemd mag worden. Daarna gaf spr. een overzicht van de geschiedenis van het instituut „De leeningen zullen niet meer be dragen dan 50 pCt. van de bouwkosten. Er zal echter eerst crediet worden verstrekt indien blijkt, dat de reederij niet op een andere wijze den bouw heeft kunnen financieren.” De heer Zaalberg verklaarde ten slotte nog, dat de groote lijnreede- rijen, zoolang haar reserves nog vol doende zijn, van de credieten natuur lijk geen gebruik maken. Overigens komen zoowel de wilde vaart als de lijn-maatschappijen tot de „Benas.” In totaal is tot 1 Augustus 1939 voor 24.2 millioen gulden aan leeningen ver strekt. Hiervan liep op dien datum nog 7.4 millioen, waarop toen slechts Mi milioen was opgenomen. „Welke bedragen nu zullen worden verleend, is niet te zeggen. Vooral de oorlog heeft deze schatting zeer onze ker gemaakt.” „Zal de leening van de Regeering in aansluiting op het overleg met de Ned. Reedersvereenogingen nog lang op zich laten wachten?” „Ik heb het vertrouwen, dat over de nog resteerende vragen over de finesses van de financieele voorwaarden spoe dig een beslissing zal vallen.” „Ik wil er nog even op wijzen”, zoo besloot de heer Zaalberg dit vraagge sprek „dat deze credieten zijn bestemd voor de groote scheepvaart., dus niet voor de korte vaart en de kustvaart. Zij hebben zoodoende betrekking op den bouw van schepen die grooter zijn dan 1000 bruto ton.” Initiatief van „Ontwikkeling en Ontspanning”. De beeldende kunstenaars, die zich thans onder de wapenen bevinden, zul len de gelegenheid krijgen hun werk te exposeeren. Deze tentoonstellingen worden ge houden onder auspiciën van O. en O. en hebben de bedoeling om een propa ganda te vormen voor het ontspan- nings- en ontwikkelingsinstituut en tevens om door verkoop van werken het debiet der kunstenaars, dat door hun dienstplicht dreigt verloren te gaan, in stand te houden Bovendien ligt het in de bedoeling om de gemobiliseerde schilders en beeldhouwers in dienst te stellen van het ontwikkelingswerk, waartoe hun de mogelijkheid zal worden geboden om in de ontspanningsgebouwen te velde den soldaten een indruk te ge ven van de wijze waarop een schil derstuk of een stuk beeldhouwwerk ontstaat. Schilderijen en plastieken in ver schillende stadia van ontwikkeling zul len tot dit doel in de gebouwen worden opgehangen, waarbij de betreffende kunstenaars toelichtingen zullen ge ven, waarin ook de aard der verven, haar menging enz. zullen worden ver klaard. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Februari een cursus worden ge opend voor opleiding tot het politie- diploma. Duizend mannen zuilen voor deze opleiding in aanmerking komen. Hun plaatsing t.z.t. in politiedienst mag als vrijwel verzekerd worden beschouwd. Tooneel te velde. Een gloednieuw ontspanningsgebouw. zooals O. en O. ze zelf bouwt, was het einddoel van onze excursie om er een dei tooneelgroepen, welke geregeld op tournée zijn van kantonnement naar kantonnement, in actie te zien. Daar de plaatsnaam moet alweer geheim blijven waren, zeshonderd sol daten bijeen en zagen Defresne’s „Lord Lister legende” ten tooneel voeren door »J)e Jonge Spelers”. Een tooneelcriticus was er onder ons gezelschap niet, maar indien dit wel zoo ware geweest, zou hij alle goeds van de Vertooning schrijven en daarbij zeer in aanmerking nemen de omstandigheden, waaronder hier tooneel gespeeld moet worden. Edoch, een outillage als hier is nog zoo slecht niet, als het gezelschap uit niet meer dan 4 A 5 artisten bestaat en zich vergenoegen kan met één standaard-decor. Er bleek zelfs voetlicht te zijn en twee bescheiden kleedruimten. Dit is een weelde van beteekenis te velde. De zaal- verlichting moest nog worden gemon teerd, want daarvoor bleek in de negen dagen, waarin dit royale houten gebouw ontstond, nog geen tijd te zijn geweest. Voortaan kunnen de troepen te vooruit. Hun ontspanningslokaal mag er wezen en zij konden op dezen avond een heer-in-rokvest met zijden kamerjas (wat zal hij het koud gehad hebben!) be wonderen, die zoomaar met huistelefo nen en dictaphones werkte, ’t Is vreemd, op een grootestadsch too neel vallen zulke spel-materialen niet op hier maakten ze een allerzonderling- Sten indruk. „Te dien einde kunnen door de vennootschap aan daarvoor in aanmerking komende Nederland sche scheepvaartondernemingen, tevens aandeelhouder der vennoot schap tegen onderpand, rentedra gende leeningen worden verstrekt.” Opening meisjestehuis van het Leger des Heils In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteisen is gistermiddag he‘ nieuwe meisjestehuis van het Leger des Heils, „De Nije Wehme”, te Zeist geopend. Onder de belangstellenden zagen wij den commandant van het Leger des Heils in Nederland, Alfred J. Benwell, den oud-commandant Bouwe Vlas en zijn echtgenoote, den burge meester van Zeist, mr. W. J. A. Visser, den vertegenwoordiger van het departe ment van Justitie, mr. W. P. van Lin- donek, den directeur van Maatschap pelijk Hulpbetoon alhier, den heer Hoejenbos, en vele anderen. Het hoofd van het maatschappelijk werk voor vrouwen, luitenant-kolonel H. C. Haman, sprak een openingswoord, waarna de burgemeester van Zeist den commandant geluk wenschte met dit mooie opvoedings-instituut. Commandant Alfred J. Benwell bracht, na een muzikaal intermezzo, den commandant lof voor zijn streven om dit huis te stichten in navolging van het gesticht in Maarsen, dat in 1910 werd ingericht. Spr. vertrouwde, dat de nog benoodigde gelden ook zouden bijeenkomen, opdat de voor genomen uitbreiding tot stand kan worden gebracht. Aan 28 kinderen van 6 tot 21 jaar wordt hier huisvesting Verleend. De directrice, adjudant G. van Gar den, dankte alle aanwezigen voor hun vriendelijke woorden. Meisjes uit het tehuis brachten ver volgens een allegorisch spel ten too- neele. Het officieele gedeelte werd met gezang en gebed van oud-commandant Bouwe Vlas gesloten. De aanwezigen maakten tenslotte groepsgewijs een rondgang door het gebouw, dat buitengewoon doelmatig en smaakvol is ingericht. Aan de mededeelingen van den heer Zaalberg, volgens genoemd blad, ont- leenen wij het volgende „Deze laatste zin”, aldus de heer Zaalberg, „vormt inderdaad wel de hoofdzaak van onze werkzaamheden. In het begin hebben wij bij sommige noodlijdende reederijen moeten aan dringen op bezuinigingsmaatregelen wat betreft het innerlijk beheer en de exploitatie. Neem als voorbeeld de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd, dien wij destijds hebben moeten noodzaken den passagiersdienst op te heffen. Zoo kwam het verder enkele malen voor, dat een reederij als buitenstaander een bepaalde conference of een gere- gelden dienst onder Nederlandsche vlag ging benadeelen. Ook hier heb ben wij in die jaren, dat het voor alle reeders moeilijk was het hoofd boven water te houden, moeten ingrijpen. Want een reederij mocht geen hande lingen plegen, welke in strijd waren met het nationale scheepvaartbelang. Overigens hebben wij in de bedrijfs- politiek der reederijen practisch niet ingegrepen en wij zullen dat zeker m de toekomst ook niet doen. Ons doel is juist om in het internationale scheepvaartbelang de vrijheid van den reeder als ondernemer zooveel moge lijk te handhaven.” „Toen de Benas werd opgericht, be gon men met een kapitaal van 5 mil lioen gulden, verdeeld over 5000 aan- deelen. Bij het passeeren van de acte werden er 2625 geplaatst, waarop vol gestort 10 pCt. In contanten dus 262.5000. In hoeverre is hierin se dert de oprichting verandering geko men „Iedere reederij, welke een leening verkrijgt”, aldus de heer Zaalberg, „moet aandeelhouder worden. Het ka pitaal is daardoor in den loop van de jaren iets uitgebreid, maar dit is niet van beteekenis.” „Bij de oprichting was, behalve de Staat, de Koninklijke Hollandsche Lloyd de eenige aandeelhouder. In hoeverre is deze situatie thans veran derd „Op het oogenbiik zijn er behalve de Staat 34 aandeelhouders, dus in totaal 35.” Steun voor het houden van tentoonstel* lingen van pluimvee en andere kleine dieren Dezer dagen kwam een aantal lief- hebbers-fokkers te Amsterdam bijeen, ter bespreking van plannen tot daad- werkelijken steun aan het tentoonstel- lingswezen voor pluimvee en andere kleine dieren hier te lande. Aanleiding hiertoe was de steeds groeiende moeilijkheid tot het organi- seeren van deze tentoonstellingen met Volledig behoud van het zuiver propa gandistisch en opvoedkundig karakter. Ook het exposeeren en in stand houden van de zeldzaam geworden of voor ons land uit historisch oogpunt belangwek kende rassen, eischte reeds jaren lang georganiseerde!! steun. Ondanks de lofwaardige pogingen Van sommige organisaties of particulie ren in die richting gedaan, werd niets blijvends bereikt. Mede door de huidige tijdsomstandig heden, die hun invloed op de beoefe ning der teelt van kleine dieren Zullen doen gelden, hebben thans een aantal liefhebbers besloten tot de stichting van een organisatie, welke ten doel heeft, steun te verleenen aan daarvoor in aanmerking komende tentoonstellingen, of indien dit plan op eenig tijdstip niet volledig te verwezenlijken zou zijn, door het zelf organiseeren van een ten toonstelling van het beoogd karakter. Het bestuur dezer vereeniging door de oprichters „Vereeniging tot bevorde ring der kleinveeteelt Amicitia” ge doopt, bestaat uit de volgend?, op dit gebied in den lande bekende personen: P. M. van Dam, Zeist, voorzitter; E. Ostermann, Baam, vice-voorzitter; H. L. A. v. d. Horst, Jutphaas, secr.-pen- ningmeester; C. S. Th. van Gihk, Voor burg; E. Huneus, Baarn en P. Korsten, Baarn, commissarissen. Coolen, worden niet minder gewaar deerd dan de komieken. In een ensemble als dit bezit het 5e iets, dat van ontzaglijke waarde is voor het moreel. Het is uit de jongens zélf ontstaan en de artisten van ’s avonds zagen overdag mee in de ijsvloeren van de strategische kanalen. Het is de bedoeling, dat dit soldaten cabaret, samen met nog enkele andere, op tournée gaat in het veldleger om ook andere kantonnementen van hun origi- neele kunst te laten genieten. Men mag er zich elders gerust reeds vooraf over verheugen! DROSERA sftmii ACONHUM tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct„ t LEO. f1.40. t 4.20. Alom verkrijgbaar loert altijd het gevaar van erger gevolgen en daarom mag een hoestje nooit verwaarloosd wor den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKER’s Abdijsiroop, bestaande uit extracten van oude kruiden, welke verzachtend, slijm- oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest- bedwingende stof „codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker's verstèrkte Abdijsiroop „’s-Werelds beste Hoestsiroop".

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10