STADSNIEUWS RECHTZAKEN LUCHTVAART FINANCIEEL INGEZONDEN Voor postzegelliefhebbers HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 17 JANUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 3. KANARIE-TENTOONSTELLING „ZEGKUN JE ZWIJGEN?” VOLKSZANG IN DEN DIERENTUIN Mr. Dr. A. L. SCHOLTENS 60 JAAR DE HEER M. RINKES ZESTIG JAAR JON NED' MIDDENSTANDSBOND brandjes. BEGRAFENIS H. J. POTJER Bovenste rij, drie postzegels links: Hongarije, weldadigheid lucht vaart. Tweede rij, eerste twee iioetzegels Frankrijk, resp. Languedoö en de ,.1’ont de la Guillotière” in Lyon. Voorts een nieuwe serie Zuid Slavië ter herdenking van het poslwtzen. Deze zegels werden ons ter repimliiciit’ afgestaan door den poëteegelhandél „Insulinde”. GROOT ENTHOUSIASME ONDANKS DE BARRE KOUDE. „De Rotterdammers” in Scala Gerechtshof. DE GRIJP AUTOMATEN. te be- I BELASTINGFRAUDE ZWAAR GESTRAFT DE GOUDVOORRAAD VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Mevrouw de Monchy is ver hinderd morgen te ontvangen. welk vermogen in het volgend jaar tot 357.000 was aangegroeid. De man knoeide reeds jaren, doch het O. M. had slechts deze twee gevallen in de dagvaarding ten laste gelegd. De be lastingambtenaren hadden hem reeda een boete opgelegd van 132.000. (Bulten verantwoordelijkheid der redactiel Wat ichen 6fgan pch aan paste J;' VIOOL GEVRAAGD. Aan de lezers, die liefde voor muziek hebben, wordt verzocht, indien zij een ongebruikte viool bezitten, of zij bereid zijn deze (desnoods in bruikleen) af te staan ten bate van onbemiddelde leerli» gen van de Volksmuziekschool. Het behoeft geen Stradivarius te zijn! J. REPELAER VAN DRIEL^ Brugschestr. 9, Scheveningen. Secretaresse Stichting V.M.S. De ..Pukkels” zijn uit Scala weg en de Rotterdammers zijn nu weer met een nieuw stuk gekomen, een aardig stuk, waarmee men zich uitstekend amusee- ren kan, want het geeft stof tot lachen genoeg. De hc '°»nité tot ca^eaustelsel, sprak zijn waardee- voor het bereikte, doch waar- Mr. dr. A. L. Scholtens, secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken, vierde heden zijn zestig sten verjaardag. Mr. dr. Scholtens is bij Kon. besluit van 16 Juli 1909, ingaande 1 Sept. 1909, benoemd tot hoofdcommies bij het de partement van Landbouw, Nijverheid en Handel onder minister Talma. Te voren was hij hoofdcommies ter ge- meente-secretarie van ’s-Gravenhage. Vrijdag 19 Januari wordt de heer M. Rinkes, administrateur aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, chef van de afdeeling Handelsstatistiek, zestig jaar. De heer Rinkes werd te Joure geboren en bezocht eerst de H.B.S. te Heeren- veen en daarna de H.B.S. te Sneek. Na zijn studie was hij achtereenvolgens Rijksontvanger te Tubbergen, Ter Apel en Oude Pekela. Het laatste jaar van zijn verblijf te Oude Pekela werkte hij op het kantoor der inspectie te Winscho ten bij den dienst der Inkomstenbelas ting. Onder het ministerie Cort van der Linden werd hij sous-chef van de afdee ling Handelsstatistiek aan het Centraal Bureau der Statistiek. Onder leiding van den chef der Handelsstatistiek, den heer J. H. F. Claessehs, kon hij zich ge heel inwerken, zoodat, toen hij den heer als chef, hij het Claessens opvolgde geheel kon overzien. Buiten het Bureau heeft hij zich langen tijd geïnteresseerd voor de per soonlijke belangen der ambtenaren door op te treden als voorzitter van de afdee ling ’s-Gravenhage der vereeniglng H.O.R.A,, die een herstellingsoord voor rijksambtenaren bezit en verder de leden steunt en ondersteunt bij moei lijkheden. werd, dat een deel der pers ver- GEMEENTEVELDWACHTER VER SCHEURDE PROCESVERBAAL. De 37-jarige E. S., gemeenteveld wachter te Pijnacker is door de recht bank hier ter stede tot 25, subs 10 dagen hechtenis veroordeeld, omdat hij een proces-verbaal, dat hij terzake van overtreding van de Jachtwet had opge maakt, heeft verscheurd. Hij was in hooger beroep bij het ge rechtshof gekomen, omdat hij zich aan dit feit onschuldig voelde en een ver- oordeeling, hoe gering ook, hem zijn positie als veldwachter zou kosten. De advocaat-generaal, mr, L. B. J. Vermeulen, eischte evenwel verhoo- ging van de opgelegde straf tot 100 subs. 50 dagen hechtenis. Het hof, arrest wijzend, legde S. een geldboete Van 50 subs. 25 dagen hechtenis op. van den Bondsraad „Zeg kun je zwijgen?” is de titel van dit blijspel, dat meer het karakter van een klucht heeft. Waarom zullen we zwijgen Gaarne willen wij dit humo ristische geval met zijn intrige, die wel tot zeer komische situaties leidt, aan bevelen aan hen, die een avond van licht amusement zoeken. Een succes is deze eerste opvoering geworden door het komische levendige spel van Jac. v. Bijlevelt en Octave van Aerschot. Rollen als zij hierin te Vervullen hebben, zijn bij hen beiden in goede handen in dit luchtige blijspel, waarvan de intrige niet zoo heel veel verschilt van die van tal van andere blijspelen van liefde, uit stapjes, ontrouw en verzoening. Alles dra&it hier om de beide vrienden Pre- corbin en Bocard (v. Aerschot en Bijle velt), die, om een uitstapje naar Parijs te kunnen maken hun vrouwen wijs maken, dat zij een tocht met den lucht ballon „Marianne” gaan maken. Als de vrouw van Bocard echter een detective in den arm neemt en van hun slippertje op de hoogte komt, ontstaan voor de beide vrienden de meest ingewikkelde situaties, vooral als dan ook nog blijkt, „dat de ballon een noodlanding heeft moeten maken. De waarde van een blijspel als dit ligt voornamelijk in de wijze waarop het geheel wordt gespeeld. En daar hebben ..De Rotterdammers” wel slag van, want dat geschiedt bij hen op uitbundige ma nier en met veel zin voor humor. De beide hoofdrollen worden als ge zegd op kostelijke wijze uitgebeeld doof Jac. v. Bijlevelt en Octave van Aer schot. Bram Boulé als de enthousiaste hypnotiseur. Ad. Heerings als het medi um, dat alsmaar „jodium” moet hebben, Frans Bogaart, Ellen Durieux als de vrouw van Bocard, met Sherlock Hol- mes-allures, Corry Heerings, Nelly Aenders en anderen staan hen op ver dienstelijke wijze bij en zij allen hebben er toe bijgedragen, dat de toeschouwer van tafreel tot tafreel de kluchtige avon turen volgt en er zich zeer mee ver maakt. „De Rotterdammers” verdienen groo- tere belangstelling dan gisteravond bij de première het geval was. Het publiek was, als gevolg van de hevige koude en den storm, niet talrijk, maar het heeft zich uitbundig geamuseerd en hartelijk gelachen om dit onderhoudende blijspel. Octave v. Aerschot kreeg bloemen. De motorspuit Louise Henriëttestraat heeft gisteren een schoorsteenbrand ge- bluscht in perceel Schiestraat 45. Gisteravond is in een garage aan de Badhuisstraat een auto door kortslui ting in brand geraakt. De inotorspuit Duinstraat heeft het vuur gebluscht met den kleinen straal, Op 20 en 21 Januari. Zaterdag 20 en Zondag 21 Januari organiseert de ’s-Gravenhaagsche Ver- eeniging Luscinia en de landelijke ver eeniglng „De Nachtegaal”, afdeeling van den Alg. Ned. Bond voor kanarie- teelt en vogelbescherming een groote landelijke tentoonstelling van zang- kanaries, kleurkanaries, exotische en Europeesche vogels. Op deze tentoonstelling wordt een groot aantal van de beste Harzer zang- kanaries ingezondenruim honderd waterslagers, dit zijn kanarievogels, die het nachtegaallied natuurgetrouw na bootsen, een groote collectie kleurkana ries in alle denkbare kleuren, w.o. de beroemde roodbloedige Lochemsche kanaries, een aantal zeldzame bastaar den, gekweekt uit kanaries met wild- vogels, en een collectie exotische vogels worden eveneens ingezonden. Van den Haagschen Dierentuin is er een groote inzending tropische vogels, alsmede exemplaren van de meeste in Europa levende vogelsoorten in praepa- ratuur. Maximumstraf van zes maanden opgelegd De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde vandaag een koopman wegens een geraffineerde en groote belasting fraude tot zes maanden gevangenisstraf, het maximum, dat op dit delict staat. De procuratiehouder van den koopman, die het belastingbiljet voor hem had inge vuld en per procuratie had onder- teekend, hoorde zich veroordeelen tot drie maanden gevangenisstraf. De officier van justitie had tegen den koopman zes maanden en tegen den procuratiehouder vier maanden ge- requireerd. De koopman had over het jaar 1934 1935 als inkomsten opgegeven: nihil. In werkelijkheid had hij 40.000 verdiend. Voor het volgend jaar gaf hij 12.000 inkomsten op, waartegenover echter een in te halen verlies Van het vorig jaar stond, zoo verklaarde hij, Van 16.000. In werkelijkheid had hij 58.000 winst gemaakt. Ook bij zijn opgave voor de ver mogensbelasting knoeide hij. Over 1934- 1935 gaf hij op 7820 te bezitten, maar hij bezat niet minder In de week van 815 Januari vrijwel onveranderd. Blijkens den weekstaat van de Ne Her land sche Bank, 15 Januari gepubliceerd, bedroeg de goudvoorraad 1.013.548.964 te gen ƒ1.013.547.714 op 8 januari of 1.250 meer. De zilvervoorraad bedroeg op 16 Jan. 11.449.767 tegen 10.676.267 of 8 Jan. of ƒ773.500 meer. Op 15 Januari was dus de metaalvoor- raad tezamen 1.024.998.732. Bankbiljetten en assignation, alsmede rekening-Courant saldi, beliepen o» 15 Januari 1.326.850.034, tesen 1.312.045.131 op 8 Januari of 14.813.2Ö3 meer. Vanmorgen om half elf vond op den hoek van de Laan van Nieuw Oost-Indië en de Schenkkade een aanrijding plaats tusschen twee vrachtauto's, de eene bestuurd door den 51-jarlgen H. A. v. M. wonende in de Casuariestraat en de andere door den 18-jarigen G. W. de V. uit Velsen. De auto bestuurd door v. M. kreeg zwart materieele schade, van den anderen wa gen werd een voorspatbord vernield. De oorzaak is vermoedelijk, dat de V. onvoorzichtig heeft gereden. Persoonlij ke ongevallen vonden niet plaats. DE LUCHTVERBINDING BERLIJN— MOSKOU. De Deutsche Lufthansa deelt mede, dat de lijn BerlijnMoskou Zaterdag door de Deutsche Lufthansa en de Sowjetrussischa Aeroflot geopend wordt. De lijn zal dage lijks, ook des Zondage, in beide richtin gen bevlogen worden. Behalve passagiers zullen, evenals op alle andere lijnen, ook post en vracht vervoerd worden. De vlieg tuigen, die om 11.45 u. uit Berlijn vertrek ken, komen om 15.50 uur plaatselijken tijd den volgenden dag in Moskou aan. In om gekeerde richting vertrekken de toestel len om 10.45 uur Uit Moskou en komen den volgenden dag om 11.05 uur in Ber lijn aan Door de tusschenlandingen in Danzig en Koningsbergen zal een tweede luchtverbinding tusschen het Oost-Duit- sche gebied en bijv. Weenen, resp. Zuid- Oost-Europa of Denemarken en Zweden tot stand komen. NIEUW VLIEGVELD TE CAIRO. De Egyptische autoriteiten bestudee- ren een plan om aan en op het Marioet- meer een nieuw civiel vliegveld aan te leggen, zoowel voor land- als voor watervliegtuigen, ten dienste van de internationale luchtlijnen. DAGELIJKSCHE LUCHTDIENST BERLUN-MOSKOU. Te Berlijn wordt, naar U.P. meldt, medegedeeld, dat de Deutsche Luft hansa in samenwerking met de Russi sche Aeroflot een gemeenschappelijken dagelijkschen dienst zal onderhouden Berlijn-Moskou, met ingang van 20 dezer. I van den bond mag worden geconstateerd, maar I van een her- zware ziekte. Eiken dag l sterker, verhindering van den pen den heer H. Harmeijer van een aanrijding) deed INBRENG VAN GRONDEN IN HET GRONDBEDRIJF. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, de volgende terreinen in te bren gen in het Grondbedrijf: Terrein aan de van Nijenrode- en Utenbroekestraat, terrein aan den Zeekant en den Vuur torenweg, terrein aan het Spui, de Turfmarkt en bij de Kalverstraat, gronden aan den Trekweg en de Stuw- straat, met een totale oppervlakte van 1 h.a. 96 a. 41 c.a„ eeh schuld bij in breng van 120.539, een geschatte waarde van 213.433 en een bedrag van den inbreng ad 204.125. Op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen werd heden het stoffelijke over schot van den heer H. J. Potjer, oud- gezagvoerder der Stoomvaart Mij. Nederland, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven op het kerkhof blijk de heeren B. Braat oud- hoofdinspecteur Scheepvaart Ned. Oost- Indië, W. J. Wilkens oud-gezagvoerder Batavier-lijn, W. J. Boon oud-gezagvoerder Rotterd. Lloyd, R. Meyer werktuigkundige, L. A. Breyer inspecteur stoomvaart Mij. Nederland te Amsterdam, J. Th. Metzelaar oud-landbouw consulent in Indië, J. R. v. Eerde oud-kapitein gouvernementsmarine, R. Legger oud-luit.-kolonel K.N.O.I.L., J. J. Smit gep. O.-I. ambtenaar, J. H. Hollaar oud-gezagvoerder Rotterd. Lloyd, B. Holt huis oud-gezagvoerder gouvernements marine, G. Hoefer en G. J. Maat. Bij de geopende groeve heeft de heer L. A. Breyer, inspecteur Stoomvaart Mij. Nederland, de droefenis geschetst, die dit overlijden bij de Maatschappij Nederland heeft teweeggebracht. Als jong officier kwam de thans ontslapene in 1883 bij de Maatschappij. Hij was een voorzichtig officier en een humaan mensch voor zijn ondergeschikten, een zeeman van den ouden stempel. In 1899 werd hij kapitein en in 1909 op de meest eervolle wijze ontslagen. Hij heeft de Maatschappij Nederland trouw gediend en ofschoon hij reeds lang daar weg is, is de herinnering aan hem nooit vervaagd. Zijn naam zal met gulden letteren in onze annalen geboek staafd worden. Wij wenschen hem een goede reis en rust in een veilige haven. Namens de familie dankte de heer H. Neumann. Enkele bloemstukken dek ten de baar. De Surinaamsche bank bestaat 75 jaar. Vrijdag a s. herdenkt do Surinaamsche «uaMa Bank den dag, waarop zij voor 75 i»ar aan 320.000, werd opgericht, 's Middags is er receptie. tegen deze wet ageerde. .‘-te werd nog gesproken over cadeaustelsel, dat door de Lever’s ■Maatschappij nu losgelaten is en rapporteerde zijn deze. De snijdende Noordoosterstorm, welke gisteravond blies, vermocht het enthou siasme voor den Volkszang in den Dierentuin niet te temperen. De barre koude werd blijmoedig getrotseerd, glijdend en schuivend over het gladde wegdek, arriveerden de honderden koud," doch vroolijk ter bestemder plaatsede groote zangavond in den Dierentuin. En de moeite werd be loond. Het is weer een genoeglijke zangavond geweest, gekenmerkt door den prettlgen geest, welke Herman Stenz en zijn nimmer falende accom- pagnatrice mevrouw Betsy de Ridder- Spaan, weten te scheppen. Toen de heer Stenz klokslag acht uur het po dium betrad waren de groote zaal en galerij bijna tot de laatste plaats bezet. „We zijn allen koud”, zeide de heef Stenz, „dus laten we ons warm zin gen”. De daad werd bij het woord ge voegd. Begonnen werd met het Wil helmus, daarna werd gezongen „Zingen Is gezond”, „Op naar buiten”, alle van die bekende liederen, waaraan de oude ren zoo graag met prettige herinnerin gen aan terug denken. Een verheugend verschijnsel is evenwel, dat ook de jeugd op deze avonden in zoo groote getale is vertegenwoordigd. Dat de volkszang niet stilstaat, doch nog steeds aan populariteit wint bleek voorts, toen Herman Stenz vroeg, wie voor het eerst op een volkszangavond waren. Dat waren er niet weinig. Zij hebben kennis kunnen maken met het zingen op z’n best van het eigen lied. Stenz rustte niet voor een lied correct, zoowel volgens muziek als tekst, werd gezongen. De tijd vloog op deze wijze om. „De brave grenadier” stond na tuurlijk weer op het programma, even als het canon „De bezem” en krachtig en fier werd gezongen „Wij willen Hol land houden”, van Arnold Spoel. Ter afwisseling deed het Volkszang- koor, dat als van ouds, op het podium gezeten, steün verleende bij minder be kende liederen, zich hooren, terwijl als soliste medewerking verleende mevrouw Corry van Eck-van Vliet, die veel bij val oogstte met „Blonde Annie” en „Mijn Kerelken”, resp. van Cath. van Rennes en Hendrika van Tussenbroek. Na de pauze bracht mevrouw van Eek nog ten gehoore „Madonnakindje” en „Geluk”. Het koor zong o.m. met groot succes „Het lied van de Zee”, van P. Hartog. Ter versterking van het koor deed de heer Stenz nogmaals een be roep tot werving van mannenstemmen. Met het verstrijken van den avond steeg de opgewekte stemming. De fris- sche, bekende liederen werden uit volle borst meegezongen. De bleuheid was radicaal overwonnen en dapper zongen allen, zelfs de „debutanten” mede. Een achttal Scheveningsche meisjes zong alleraardigst „Janneke” van Stenz. Tineke van Heule bleek nog niets aan bemindheid te hebben ingeboet. Zoo werd de koude vergeten en weer eens gedemonstreerd, hoe mooi het Nederlandsche lied is en uit welk een rijken schat geput kan worden. De in alle opzichten geslaagde avond werd besloten met het bekende lied op school reeds geleerd ,.'t Is plicht, dat iedere jongen” en het geestige „Hoor de muzikanten”. Aanvankelijk als sous-chef van de af deeling Arbeid te werk gesteld, waar bij hij onder meer een belangrijk aan deel had in de behandeling van het ont- werp-Bakkerswet (hij maakte daar voor o.a. studiereizen naar Italië), werd hij door minister Talma overge plaatst naar de afdeeling Arbeiders verzekering. In verband met het tot stand komen gedurende het ministerie Talma van dezen belangrijken wetge- venden arbeid op het gebied der so ciale verzekering, waarin de heer Scholtens een groot aandeel had, werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Onder mi nister Treub werd de heer Scholtens met deze afdeeling overgeplaatst naar het departement van Financiën. Op 29 Juni 1916 ging deze afdeeling over naar Waterstaat tot 9 Augustus 1917. Van dezen datum af tot 25 September 1918 bekleedde mr. Scholtens de functie van referendaris bij den Raad van State. Op 4 October 1918 werd hij be noemd tot secretaris-generaal van het ingestelde departement van Arbeid on der minister Aalberse. Sindsdien had den diverse wijzigingen in de bena ming en de werkverdeellng van dit de partement plaats. Sinds 4 November 1922Arbeid, Hendel en Nijverheid (minister Aalberse, Kooien, Slotema- ker de Bruine, Verschuur). Sinds 8 December 1931 Economische Zaken en Arbeid (ministers Verschuur en Colijn a.L). Sinds 12 Juni 1933 Sociale Zaken (ministers Slotemaker de Bruine, Slln- genberg. Romme en v. d. Tempel). Mr. dr. Scholtens heeft zich door uit- stedigheid op dezen dag aan openlijke belangstelling onttrokken. Minister van den Tempel zond den 60-jarige een bloemstuk, vergezeld van persoonlijke gelük wenschen. Kantongerecht. HET RIJTIJDENBESLUIT EN DE VOOR EIGEN REKENING RIJDENDE VRACHTAUTOBESTUURDERS. Over de vraag of een voor eigen reke ning rijdende vrachtautobestuurder ten aanzien van de werktijden onderworpen is aan par. 3 van het Rijtijdenbesluit, heeft de A.N.W.B. een principieele be slissing van den rechter uitgelokt, zulks naar aanleiding van een vervolging door den ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht tégen een koopman (lid van den A.N.W.B.), die met de door hem be stuurde personenauto monsters (sponsen) meevoert, terwijl het ook af en toe voor komt, dat een deel van deze monsters door een Cliënt wordt behouden, die deswege werd beschouwd als vracht autobestuurder en die meer dan 12 uren per week pleegt te rijden, doch niet in het bezit van een „werkboekje” is, zooals dat voor in dienstbetrekking zijnde auto bestuurders in art. 46 van het Rijtijden* besluit is voorgeschreven. Thans diende deze principieele zaak voor den kantonrechter. De koopman In kwestie was niet verschenen, doch als gemachtigde was mr. Huber van den A.N.W.B. aanwezig. Deze heeft zich ac- coord verklaard met de kwalificatie in de dagvaarding, waarin de koopman, hier bedoeld, bestuurder van een vrachtauto wordt genoemd, wijl art. 1 sub f van het Rijtijdenbesluit als vrachtauto beschouwt ieder motorrijtuig, dat ingericht is of ge bezigd wordt voor het vervoer van goe deren, alsmede iedere personenauto, ge bezigd voor het bestellen van goederen. Doch ten opzichte van de vraag of het Rijtijdenbesluit, voorzoover het de werk tijden regelt van personen, die niet in dienstbetrekking als vrachtautobestuurder werkzaam zijn, achtte de A.N.W.B. dit besluit niet verbindend. Art. 1 van de Rijtijdenwet bepaalt, dat bij algemeenen maatregel van bestuur regelen worden gesteld omtrent de werk- en rusttijden van alle groepen van personen, die in dienstbetrekking als bestuurder van een motorrijtuig werkzaam zijn, doch het ge waagt niet van dergelijke regelen voor degenen, die die voor eigen rekening rijden. Het Rijtijdenbesluit zou derhalve een groep omvatten, die ruimer is dan de wet heeft toegestaan. Weliswaar be paalt art. 1 sub a van de wet, dat regelen worden gesteld omtrent de tijden, waarop en gedurende welke en den toestand waar in alle of bepaalde groepen van personen of leden dier groepen geen motorrijtuigen mogen besturen, maar nu in art. 1 sub b uitdrukkelijk de werk- en rusttijden apart worden genoemd, waarbij alleen van per. sonen in dienstbetrekking sprake is. achtte de A.N.W.B. nier alle aanleiding aan wezig voor een principieele beslissing. De ambtenaar van het O.M. achtte het Rijtijdenbesluit wel verbindend en beriep zich op art. 1 sub a van de Rijtijdenwet. Spr. eischte 2 boete. De kantonrechter zal 30 Januari schrif telijk vonnis wijzen. Turing GEDEELTE TROTTOIR. v00r W. stellen den Gemeenteraad *lh|2 Verburen aan J C. de Bruijn, trottrtet*n öee* van niet verhoogde gr()r?lr Vanr ftet Pand Bonistraat 2B. ticJ. °n8eveer 17 M2., voor het ver- Ujoi n van kleine herstellingen aan van 1 Maart 1940 af hül,_ten hoogste drie jaren, tegen een Prijs van 60 per jaar. het c ring uit bl7de er tegen< dit als blijvend te gelit °UWen> Alleen een wettelijke re- maken de a^schaffing blijvend pjp de rondvraag brak de heer H H bij d een *ans voor aansluiting kr* u. M‘<ldenstaiidBbedrijfsverzekering tens de Ziektewet. Hazardspel? Dé Hooge Raad heeft in zijn arrest van 19 December 1938 beslist, datz.g. grijp- of hijschkraan-automaten onder het hazardspel-artikel van het Wet boek van Strafrecht vallen en het dus strafbaar is door middel van deze ap paraten de gelegenheid tot hazardspel voor het publiek open te stellen. Inmiddels loopen nog een aantal strafprocessen tegen exploitanten van automaten, vooral, daar het bij politie verordening van verschillende gemeen ten veroorloofd werd, de automaten te plaatsen, mits men vergunning van den burgemeester had. Dit nu was ook het geval met den 46-jarigen fabrikant W. F. K„ die door de rechtbank alhier veroordeeld is tot 5 boete met bevel tot vernietiging van de grijp-automaat. Hij stond heden in hooger beroep voor het gerechtshof terecht. Hij voerde tot zijn verdediging aan, dat elke opzet om het publiek ge legenheid tot hazardspel te geven, bij hem ontbrak, temeer, daar hij toestem ming van den burgemeester had ge kregen. Voorts betwistte hij, dat hier van hazardspel sprake was. Wel kwam het rapport van ir. Wemelsfelder van het psycho-technisch laboratorium tot die conclusie, doch in drie andere rappor ten over dit onderwerp waren de mee- ningen verdeeld. De advocaat-generaal, jhr. mr. van Asch van Wijck, deelde verdachtes op vatting niet. Er is bij verdachte wel licht geen boos opzet, doch wel opzet in juridischen zin. Voor de strafmaat is dat misschien van belang, voor de strafbaarheid niet. De Hooge Raad heeft nu eenmaal uitgemaakt, dat het hazardspel is en baseert zijn meening hierop, dat men moet nagaan, hoe het publiek het spel in het algemeen speelt. Of een enkele misschien werke lijk zeer behendig in het spel is, kan het karakter van hazardspel niet ver anderen. De advocaat-generaal vorder de tenslotte bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger, mr. A. P. C. Peters, zeide in zijn pleidooi, dat deze recht zaak het gevolg is van een klacht van een teleurgesteld speler, die eenige dubbeltjes vergeefs offerde om een fo- tografie-toestel te bemachtigen. Groo- ter zou zijn teleurstelling geweest zijn, als hij gezien zou hebben, dat enkele dagen later een ander het toestel wèl eruit had gehaald. Er bestaat een groot verschil met spelen als roulette, staperlo en dit spel. Voorts betoogde pleiter, dat bij ver dachte Inderdaad elk opzet ontbreekt en mr. Peters concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Met klem verzet te pleiter zich tegen vernietiging van het apparaat. bondssecretaris werkzaamheden het Bondsbureau en van het hoofd- I festuut over het tweede halfjaar 1939. A1b onderwerpen, welke bovenal de aandacht hadden gevraagd noemde spr. je verhouding tusschen K.N.M.B. en tot Instituut voor Middenstandsont- ïikkeling, alsmede onderscheidenlijk jie tusschen K.N.M.B, en het N.A.P.A.- comité, Landbouw en Maatschappij, de kwestie der federatieve samenwerking tusschen de plaatselijke stands- en vak groepen, de oneerlijke concurrentie en tenslotte de reglementsherzienlng. De uitvoering der besluiten der bondsvergadering te Hilversum onder vond betrekkelijk weinig tegenstand. Éen opzet om de oppositie te organi- seeren mislukte geheel. De Prijsopdrijvings- en Hamsterwet heeft het Bondsbureau en hoofdbestuur pp hoogspanning doen werken. Met alle energie is getracht het nadeel, dat vele middenstanders hebben moeten lijden te verzachten. Men vergete niet, dat zonder dien arbeid de middenstand er nog slechter had voorgestaan. Voor de toepassing der sociale ver zekeringswetten op den middenstand is een kleine commissie benoemd. De heeren Frederiks en van Huiden merkten op, dat de standsraad het ac- tiveeringsrapport nog niet aanvaard heeft. De heer L. Vos vroeg naar de ver- deeling van de baten van de contact- centraie, welke hij t.a.v. den K.N.M.B. niet billijk vond. Voorts vroeg spr. naar de credietvoorziening van den middenstand in deze tijden en wees op de maatregelen in 19141918. In ver band met gememoreerde moeilijkheden met het Instituut voor Middenstands- ontwikkeling beval spr. benoeming van personen in het I.M.O.-bestuur aan, die veel contact met de leiding van den bond en njet het bondsleven hadden. Van bestuurszijde werden de spre kers beantwoord. De heer L. Vos rapporteerde, welke richtlijnen de commissie tot regle- mentsherziening zich voorstelt volgen. Daarop kwam het agendapunt in be spreking luidende Staat het sein voor Vestigingswet en middenstandsdiploma op veilig De bondssecretaris, de heer D. Swa- Krman, deelde mede, dat er een stroo- ®ing was, buiten den middenstand, ’elke het middenstandskarakter aan deze wet wilde ontnemen. In genoemde khngen wil men den Middenstandsraad en de Kamers van Koophandel niet ®eer uitsluitend belast en bevoegd laten. Ja, het was reeds zoover, dat de chef van de afdeeling Middenstand op het departement reeds wankelde. De middenstandsbonden hebben krachtig tegen dit streven geprotes teerd. De Bondsraad onderstreepte dit be- g door uit te spreken, dat niet toe gelaten mocht worden, dat de Vesti- ^nJIWet‘Kleinbedrijf, een echt stuk zou d^nS^an^SWetSeving, gedenatureerd Betreurd v - udt ccn ucci houdinceSei‘jke Wijze’ bulten elke v Tenslotti het ri/* Zeepmr" de voorzitter °i°eiingen in e beer v®n Gink, secretaris van het wettelijke beteugeling van Vergadering dagen vergaderde de Bonds- Dezern den Koninklijken Nederland- pad 'middenstandsbond in café-restau- rben Bagatelle” alhier. fant vo0rzitter, de heer L. de Groot, De p dat wat den algemeenen betrof, 1939 aanvankelijk ver- te zien gaf en er teruggang den tegenslag. De oorlog was *'aS groote handicap. ,en-S- den Koninklijken Nederland- Middenstandsbond betreft: de re- isatie van het Bondsbureau was -1 het voltrekken en het bureau zich aan bij de activeering der ^DeP gezondheid dankbaar v- j*t is een gezondheid Helde na een i... Jordt dit herstel Wegens jingmeestcr. (ten gevolge secretaris, de heer D. Swagerman, nige voorloopige mededeelingen over financieele resultaten van het jaar 1939- j Vervolgens gaf de pn overzicht van de van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 11