UMSCIIE COURANT BERICHT De oorlog Europa in Haagsche Courant Wereld-Atlas van Het torpedeeren de Arendskerk” Woensdag 17 Januari 1940. STADSNIEUWS TELEGRAMMEN De en wethouder Feber’s dochter Het huwelijk van INDIENSTSTELLING MOTOR- STRANDREDDINGBOOT „PRINS BERNHARD” DE VORST OPNIEUW INGEZET binnen gehouden Heemskerk” „Maaskerk” VIJFDE BLAD. Afgifte door de courantenbezorgers is UITGESLOTEN. DE GROOTE HAL, Felle Noordooster veroorzaakte groote koude SCHAATSENRIJDERS KUNNEN HUN HART WEER OPHALEN MEENINGSVERSCHILLEN IN DE LEI DENDE DUITSCHE KRINGEN? WEINIG ACTIVITEIT AAN HET FINSCHE FRONT Abonné’s, die bij ons staan ingeschreven voor deel 1 en 2 en de map, kunnen deze komen afhalen eveneens MORGEN, Donderdag 18 Januari, des morgens 9 uur, aan ons Hoofd kantoor, loket „INLICHTINGEN”, IN waar zij tevens deel 3 en 4 in ontvangst kunnen nemen tegen betaling van ƒ0.20 en overlegging van den bon uit het nummer van HEDEN op pagina 2 van het 5e blad. Toezending per post kan geschieden na ontvangst van den ingevul- den Bon en een bedrag van 40 cents aan postzegels, per postwissel of door storting op onze girorekening No. 12500, onder vermelding „Voor Deel 3 en 4 Wereldatlas”. Met deze toezending is eenige tijd gemoeid. Op de enveloppe vermelden „Wereldatlas”. Deze enve loppe moet met de eerste post in ons bezit zijn. Naam en adres duidelijk schrijven. Gisteren werd alhier het huwelijk voltrokken tusschen mej. H. D. M. Feber, dochter van wethouder Feber, en dr. G. Ch. J. W. Wilberts, arts te dezer stede. Na de voltrekking van het burgerlijk huwelijk. Van links naar rechts burgemeester de Monchy, de heer en mevr. Feber, de bruidsmeisjes en het jonge paar. Geschenk van de Nederlandsche schooljeugd De afleveringen 3 en 4 van den HAAGSCHE COURANT WERELDATLAS zullen voor de abonné’s beschikbaar worden ge steld MORGEN, DONDERDAG 18 JANUARI, van des morgens 9 uur af, aan ons Hoofdkantoor Wagenstraat 35—37, tegen betaling van ƒ0.20 en overlegging van den BON, welke is afgedrukt IN ONS NUMMER VAN HEDEN, op pagina 2 van het 5e blad. KENNISGEVINGEN Hinderwet. DE PRINS ZELF AANWEZIG DUITSCHERS BRENGEN ZWEEDSCH SCHIP OP i I No. 17469. en dienst regeering aandringen 3 Een nieuwe vorstperiode is ingeluid. De snijdende Noordooster nam gisteren in den vooravond geleidelijk in kracht toe, met het gevolg, dat het meedoogen- loos koud werd. Zeven graden vorst, na een temperatuur van drie graden boven het nulpunt nog geen 24 uur te voren, is een overgang, die ons Hollanders wel een tikje te rauw letterlijk en figuurlijk op het lijf valt. Zoowel de banen van de Haagsche IJsclub als van de Nieuwe ’s-Gra- venhaagsche IJsvereeniging gingen vanochtend open. Door de politie werden ook vrij ge geven de Boschvijvers en de vij vers in Zuiderpark en Westbroek- park. Er kan weer schaatsen gereden worden. De strenge vorst heeft de mogelijk heid tot schaatsenrijden weer geopend. Gladde wegen. Op tal van plaatsen was het gevaar lijk glad, waardoor het rij- en voet gangersverkeer ernstig gedupeerd wer den. Omstreeks 5 uur trokken 130 man personeel van den Reinigingsdienst er op uit, om het gladde wegdek van zand en kiezel te voorzien. Niet minder dan 16 zandauto’s werden in dienst gesteld. Ook de geneeskundige dienst bleef paraat en kreeg tal van gelukkig kleine ongevallen te behandelen. venhage van den Zuidhollandschen Ijs bond is vandaag begonnen met het schoon- en berijdbaar maken van den achtersten en grootsten vijver (achter het zwembad), waar dus morgen, als de vorst aanhoudt, behoorlijk gereden kan worden. De overige vijvers in het Zuiderpark zijn voor schaatsenrijders niet geschikt. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat eerst wanneer de scheepspapieren door den kapitein van de .Arendskerk” te Lissabon aan den consul-generaal van Nederland zijn ter hand gesteld en de verhooren daaromtrent hebben plaats gehad, officieel de vraag of wel of niet contrabande aan boord was, zal kunnen worden beantwoord. schillende rampen, welke zich in den loop van den tijd aan de Nederland- sche kust hebben voorgedaan. Wij be schikken over een voortreffelijke orga nisatie ten aanzien van het reddings- wezen, over voortreffelijk personeel en goed materieel. Het personeel is het beste, dat wij in Nederland hebben De menschen beschikken over groote vak kennis en hebben moed. Hun heele leven is ingesteld op een strijd met de zee. Nogmaals betuigde spr. zijn groote dankbaarheid, dat het streven van de maatschappij ook de belangstelling heeft van de Nederlandsche jeugd. Op zijn beurt droeg de heer Tegelberg de verdere zorg voor de boot over aan tien heer Lieuwen met de opmerking dat er geen bijzondere instructies wa ren te geven. Hij was ervan overtuigd, dat het geschenk in vertrouwde handen was. Achtereenvolgens richtte spr. zich tot den schipper den heer Jol en tot de bemanning, die in oliekleeding met Zuidwester op eveneens aanwezig was en wenschte den menschen er veel ge luk mede. De kwaliteit van het ijs heeft door den sneeuwval geleden. Het oppervlak is korrelig, doch dit zal wanneer er veel gereden zal worden, wel verdwijnen. De bijzondere maatregelen die op de banen van de IJsvereenigingen worden getrof fen, kunnen begrijpelijk niet genomen worden van Gemeentewege, gezien de kosten. De schaatsenrijders zullen zelf door herhaaldelijk baantje trekken voor een glad ijsvlak hebben te zorgen. Wat het ijs op den vijver in ’t Zuider park betreft, vernemen wij, dat dit overal heel slecht is door de bevroren sneeuw. Vanwege de afdeeling ’s-Gra- Of binnenkort weer tochten gemaakt zullen kunnen worden, hangt geheel af van eventueele voortzetting van de vorst. Intusschen is de Schenk van onze stad af naar Leiden berijdbaar. Er wordt echter op verschillende stukken nogal hinder ondervonden van sneeuw ijs. Ook de Kaag is weer te berijden, maar door bevroren sneeuw is de toe stand van het ijs ook hier niet best. Er zijn op de Kaag weer banen uit gezet en met vlaggen zijn de oversteek plaatsen aangegeven. De directie van de Vereenigde Neder landsche Scheepvaart Mij. alhier, ver klaarde, zeer pijnlijk te zijn getroffen, door het verloren gaan van de „Arends kerk”, niet het minst omdat de Arends- kerk het eerste Nederlandsche schip op de uitreis is, waarvan vaststaat, dat het is getorpedeerd. Men vestigde er de aan dacht op, dat wel de „Tajandoen”. even eens op de uitreis is vergaan, doch dat nog steeds niet officiéél is uitgemaakt, dat dit een gevolg van torpedeering is. De directie van de Vereenigde Neder landsche Scheepvaart Mij. acht het met ’t oog op de ladingonbegrijpelijk dat de „Arendskerk” is getorpedeerd. Nadat de toedracht officieel is vastge steld, zal de Nederlandsche te Berlijn protesteeren en op volledige schadevergoeding. De lading bestond uit Belgische stuk goederen, die in Antwerpen waren inge laden voor Zuid-Afrika en bestemd voor Kaapstad en Durban. Wat de verzekering betreft, van de „Arendskerk’! welke 3.900.000 gulden bedraagt, kan worden medegedeeld dat 2 bij Britsche assuradeurs en 1 bij den Staat der Nederlanden in gesloten mo- lestrisico is ondergebracht. De bemanning overgenomen door de „Poelau Bras” Door de directie der Ver. Ned. Scheepvaart Maatschappij wordt mede gedeeld, dat de bemanning van de ..Arendskerk”, welke zich aan boord van het Italiaansche schip „Fedora” bevond, is overgegaan op het motor schip „Poelau Bras” van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland”. Laatstgenoemd schip bevindt zich op weg naar Lissabon, waar het heden middag omstreeks 12 uur werd ver wacht. Van werknemerszijden wordt gemeld: Sinds enkele maanden werden onder- handelingen gevoerd door de samen werkende metaalbewerkersbonden met l.., Eveneens waren aanwezig de burge meester mr. S. J. R. de Monchy, de di recteur van het Haven- en Markt wezen, de heer H. C. Vermaat. de heer Lieuwen, voorzitter van de plaatselijke commissie der N.Z.H.R.M. en een depu tatie van 60 leerlingen van het Amster- damsche lyceum, de school, die inder tijd den stoot heeft gegeven voor deze aanwinst der Reddingmaatschappij. Allereerst heeft de rector van het Amsterdamsche Lyceum, dr. C. P. Gun ning het woord gevoerd. Spr. wees op het groote voorrecht van de jeugd, nu zij vandaag het kostbare geschenk mocht aanbieden In 1935 werd de aan dacht van het werk der Reddingmaat schappij getrokken door tal van aan grijpende reddingen langs onze kusten. Deze feiten spraken wel in het bijzon der tot de schooljeugd en van haar kant werd een actie ingesteld om van haar daadwerkelijk medeleven voor het mooie werk dezer instelling te ge tuigen. Spr. bracht dank aan de andere instellingen van middelbaar onderwijs, die aan het welslagen der plannen zoo veel hadden bijgedragen, doch de ac tie zou pas werkelijk succes beginnen te krijgen toen door een daartoe inge steld comité ook de lagere scholen wer den ingeschakeld. Dr. Gunning hoopte, dat de sympa thie der jongeren voor het werk der maatschappij van blijvenden aard zal zijn. Vooral in deze moeilijke dagen is dit van het grootste belang. Een schok doorvoer ons mannen, toen wij eenigen tijd geleden kennis namen van de mededeeling: „Nederland blijft varen”. Hiermede was een van de mooiste tra dities van ons volk voortgezet. Dr. Gunning sprak den wensch uit, dat de boot met haar bemanning te allen tijde klaar zou staan om den mede- mensch te helpen, wie het ook zij vriend of vijand. Nog wees spr. erop, Onthulling naambord. Hierna begaf het gezelschap zich naar buiten en vond de onthulling van het naambord voor op den boeg plaats door Z.K.H. Prins Bernhard. Een drie werf hoera steeg op. De Prins, dr. Gunning, de heer Tegel berg. de heer Vermaat en enkele leer lingen van het Amsterdamsche lyceum stapten daarna aan boord en maakten een kleine rondvaart eerst door de ha ven en daarna een klein eindje zee op. Van de zijde van het publiek bestond er voor deze officieele indienststelling groote belangstelling. De directie heeft de Heemskerk”, welke gisteravond uit Antwerpen is vertrokken naar Zuid-Afrika, tenge volge van het torpedeeren van de „Arendskerk” te Vlissingen vastgehou den, tot nader zal zijn beslist. Hetzelfde is het geval met de „Maas- kerk”, welke naar West-Afrika zou gaan, waarvoor in Rotterdam een la ding zou worden ingenomen, doch in verband met hetzelfde feit voorloopig niet zal vertrekken. NEW YORK, 17 Januari. (Havas.) De correspondent van de „New York Times” te Berlijn, Otto Tolischu, deelt mede, dat er in de leidende kringen van Duitschland besluiteloosheid heerscht over het geschikte oogenblik om een groot offensief te beginnen. Voorts zou het om redenen van bin- nenlandschen aard bijna noodzakelijk zijn tot een actie over te gaan. De correspondent schrijft, dat dc voortdurende dreiging en het gevaar HELSINKI, 17 Januari. (Havas.) Te Helsinki is de temperatuur tot 32 gra den beneden het vriespunt gedaald en zonder twijfel is de koude in het Noor den nog heviger, zoodat zich geen ge beurtenissen van belang hebben voor gedaan. De activiteit van de sovjetrussische luchtmacht was gisteren gering. Aan de Zuid-kust van Finland werden bom men geworpen, doch de aangcrichte schade is gering. Op een dorp in het Noorden werden 50 bommen geworpen, waardoor een gebouw geheel werd vernield. Drie sovjetrussische vliegtuigen, welke heb ben deelgenomen aan het bombarde ment op Lulea, moesten wegens gebrek aan benzine een noodlanding maken op Finsch gebied. De toestellen zijn in beslag genomen. geen groote de lente, om dat zijn overwicht met betrekking tot de bewapening met den dag vermin dert. Geruchten gaan, dat de meeningen in de Duitsche legerleiding verdeeld zijn en dat nog geen enkele beslissing is genomen. Hitler zou de voorkeur geven aan een snellen en vernietigenden slag, welke den oorlog zou doen eindigen met een overwinning. Maar het schijnt, dat al de generaals, evenals Göring, een tegen overgestelde meening zijn toegedaan. Bovendien wil niemand de veranV- woordelijkheid dragen van een acti«, welke millioenen menschenlevens zoe kosten, zonder dat men zeker is van een overwinning. Hoewel het zeker schijnt te zijn, dat het Duitsche leger, evenals in den voor- gaanden oorlog, zal gehoorzamen, is het bevel tot den opmarsch nog niet ge geven. B en W. hebben aan W. Jansen en J. W. L. Bruijn vergunning verleend tot het uitbreiden van dc door electromotoren ge dreven installaties ten behoeve van de flat woningen Laan van Poot nos. 194. 194a tot en met IP'g en 196, 196a tot en met 196g, Sniplaan nos. 2 tot en met 24 Fazantplein nos. 5 tot en het 16. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan bet hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een speldje Luchtbescherming, een paar z.g. klompschoenen, een nikkelen bril in étui een heerenrijwiel „Volro” no. G.6497, een belastingmerk 1939-1940 met veilig heidsspeld, een stalen autoveerblad, een paar zwarte beenpijpen met ritssluiting, een bruinlederen damestasch inh. een ledig fleschje en een zakdoek, een reken boekje ten name Kees Borsboom, een zw. lederen handtaschje met ritssluiting inh. 4 brieven, 2 jute zakken, een metalen hoes van „Remington”-schrijfmachine, een bruine overslagportemonnaie inh. 12| ct. en eenige Verkade bonnen, een bril met hoornen montuur, een grijze heerenhoed, diverse handschoenen, sleutels, ceintuurs en rijwielbelastingmerken, een zwart led. réchter damesschoen. Bij de navolgende ingezetenen: een vulpen merk „Blackbird" gevuld met groene inkt. v. d. Laan, Dijkweg 43, Naaldwijk; een zwart katje, v. Aerssen- straat 32; een groenlederen hondenriem, v. d. Schalk, van Bommellaan 1, te Was senaar, tel. 716817; een zwarte herders hond, Schouwenaar, Westerbaenstraat 23a; een breede zilveren armband, Nijpels, Prof. Kaiserstraat 17; een nikk. heeren- armbandhorloge met zwarte wijzerplaat, v. Boheemen, Dr. Kuyperstraat 10; een zwartled, heerenhandschoen, Nieuwen huis, Schalkburgerstraat 41; een grijslede ren damestasch inh. geld, zakdoek, poe derdoos. kam ten name van Jane de Klerk. Rijksveldwacht, Hotel „Elim"; een wit metalen heerenpolshorloge met lede ren riempje, Kalksma, Waldorpstraat 148; een belastingmerk, Heynen, Noordpolder- fcade 13; een blauwe damesportemonnaie met 2 sleutels en belastingmerk, v. Es, v. Ostadestraat 354; een ijzeren kraan- sleutel no. 3-4693, Suurland, Moerweg 352; een belastingmerk, Lampen, de la Reyweg 480; een zwart Imker gymnastiekschoen, de Wiede, Honthorststraat 108; 2 verschil lende schoenen, v. d Laan, Scheepers straat 28; een roodlederen damesporte monnaie met inhoud, Stigter, Veilingstraat 7 (Loosd.); een actetasch inh. een mof. Westhoek, Noordpolderstraat 63; een glacé dameshandschoen, Ennes, Werkho venstraat 58; een blauwgrijze damespor temonnaie inhoudende geld en een blik ken plaatje met opschrift „Made in Hol land", Verveer, Spaarnedwarsstraat 5; een een zwarte kat, Rossmölder, Calandplein 19; een Rijksdistributiekaart (bon 11 ver bruikt), Nljhof, Maystraat 26; een zwarte damesportemonnaie met knipsluiting inh. ƒ0.54, Breedemeyer, Stuyvesantstraat 147; een grijze wollen heerenhandschoen, Bors- boom, Wolmaransstraat 156; een zwart lederen tasch met ritssluiting (soort acte tasch), Geerling, v. Reesstraat 46; een wollen autoplaid (zwart geruit met roode bies), Meyer jr, J. van Hoornstraat 37; een gummi-jas, Hameetman, Obrecht- straat 344; een donkerbruine portemon- naie zonder inh., Tangel, v. Bylandtstraat 189; een zw. gelakt heerenrijwiel „Bur gers”. Agterdenbosch, Fahrenheitstraat 199; een ledig klein model portefeuille, Postkantoor, Fahrenheitstraat; een vulpen in étui merk Akkerman, Erwick, Begonia- straat 237; een zwarte vulpen „Jackdan”, Sibbing v. Blankenburgstraat 8; een R.K. leerboekje ten name van C. Bakker, Bout, Paramaribostraat 153; een schakelarmband met 2 roode steenen, Meuris, Woudstraat 9, te Gouda; een rijwielbelastingmerk in bruinled. étui, Ruys, Mesdagstraat 98 (be vragen tusschen 15| uur); een bruinled. schooltasch met potlooden en kinder- pyama Starrenburg, 2e Messtraat 11; een waterhoen met teer aan vleugels, 3 hon den, een cadaver, een kat, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73 In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard heeft vanmiddag de officieele indienststelling plaats gevonden nabij het havenkantoor aan den Visschershavenweg te Scheveningen van de motorstrand- reddingboot „Prins Bernhard”, welke door de .fJederlandsche schooljeugd aan de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij is geschonken. De felle wind had de menschen als het ware van de straat geblazen. Zij die er noodzakelijkerwijs op uit moes ten, zochten hun heil in autobus of tram. Fietsen was bij een dergelijke temperatuur niet doenlijk. Taxi’s waren moeilijk te krijgen, daar de vraag het aanbod verre over trof. Verschillende automobilisten, die hun wagens buiten geparkeerd hadden, kwamen tot de onaangename ontdek king, dat van verder rijden geen sprake kon zijn, omdat de vorst zich ook in het inwendige van hun auto had doen gelden. Het maken van tochten wordt nog afgeraden. GESCHIL TUSSCHEN DE SAMEN WERKENDE METAALBEWERKERS BONDEN EN DE HAAGSCHE IN STALLATEURS VEREENIGINGEN. STOCKHOLM. 17 Januari (Reuter). Het Zweedsche stoomschip Birger Jarl”. dat met 50 passagiers op weg was van Windau naar Stockholm, is door de Duitschers aangehouden en opgebracht naar Swinemünde. dat de aanwezigheid van Prins Bern- hard bij deze officieele in gebruikstel- ling hieraan een bijzonder relief gaf. Hij bracht in herinnering de ramp van de „Berlin” voor de pieren van Hoek van Holland, toen het Z.K.H. Prins Hendrik was, die persoonlijk het red dingswerk ter hand nam. Dat heeft op allen, die daarbij tegenwoordig waren een onvergetelijken indruk gemaakt. Daarom wordt het ook nu weer zoo bui tengewoon geapprecieerd, dat van de zijde van het Koninklijk Huis belang stelling voor het werk der maatschappij bestaat. Het is geen werk van woorden maar van daden. Tot de redders zeide dr. Gunning tenslotte nog: Moge uw werk door de sympathie der jongeren gedragen worden. Op verzoek van dr. Gunning sprak daarna de leerling van het lyceum Tonny Drilling. Deze wees erop, dat het door de jeugd zoo buitengewoon op prijs werd gesteld, dat de Prins zijn naam aan de boot heeft willen geven. Hij verzocht aan den voorzitter van het hoofdbestuur der maatschappij het ca deau van de Nederlandsche schooljeugd te willen aanvaarden in de hoop, dat het geschenk aan de gestelde verwach tingen zou beantwoorden. De voorzitter van het hoofdbestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij, de heer Tegelberg, sprak woorden van dank voor het zoo welkome geschenk. Het ligt min of meer voor de hand, aldus spr., dat het werk der maatschappij de sympathie der jeugd heeft. Haar werk bestaat uit den strijd tegen een sterkere macht, de zee. In dien strijd te steunen doet sympathiek aan. Spr. bracht in herinnering de ver- Ongevallen. Gistermiddag is de 20-jarige mej. A. de B.. wonende in de Nieuwe Laantjes met haar rijwiel door de gladheid op de Laan Copes gevallen. Zij kreeg een lichte hersenschudding en werd in de woning van een op de Laan Copes wo nenden geneesheer binnengebracht, van waar zij later door den geneeskundigen dienst naar haar woning is vervoerd. Voorts is de 39-jarige mej. C. M. Ch. uit de Tollensstraat, terwijl zij per rij wiel was, op de Koningskade gevallen. Zij kreeg een verwonding aan ’t hoofd en werd door een Roode Kruis-auto naar het Militair Hospitaal vervoerd, vanwaar zij na verbonden te zijn, per taxi naar haar woning kon gaan. De 56-jarige C. de N. uit de Rottum- schestraat is gistermiddag met zijn rij wiel op de Johan van Oldenbarnevelt- laan door de gladheid gevallen. Hij brak het rechterbeen en werd door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. de beide installateursvereenigingen. resp. de H.I.V. en de R.K. vereeniging „St. Antonius”, inzake de invoering van een duurtetoeslag, hetgeen samenviel met de vernieuwing van de C.A.O. In de commissie van arbeidszaken, welke regelmatig bijeenkomt, om over de betreffende wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden te spreken, was Principieel overeenstemming over het toekennen van een duurtetoeslag be reikt. De beide patroonsorganisaties hebben in haar ledenvergaderingen deze mate rie besproken, met het gevolg, dat de R.K. vereeniging „St. Antonius” het advies van de commissie heeft aan vaard, terwijl de invoering van 5 pCt. toeslag op den eersten Zaterdag van Februari 1940 zal worden uitbetaald. De ledenvergadering van de H.I.V. 'veigerde daarentegen het advies van de commissie over te nemen, niettegen staande de extra pogingen, die door de samen werkende metaalbewerkersbon den in een gecombineerde besturenver- gadering werden aangewend. De werknemersvbreenigingen voor- z*en n.l. groote moeilijkheden met haar leden; De positie is nu zoo geworden, dat een deel van hen, die bij R.K werk gevers werkzaam zijn, wel 5 pCt. toe- slag krijgen en de anderen niet. De samen werkende metaalbewerkers bonden hebben daarom besloten, nog deze week met hun leden hierover te Vergaderen, waar de weigering van de «•I.V. een ernstig punt van bespreking Zal Uitmaken. Bij dit dreigend conflict zijn ©enige honderden elcctriciëns be rokken. Het maken van tochten wordt vooralsnog sterk afgeraden, daar, blijkens bij den A.N.W.B. inge wonnen inlichtingen, het ijs ten gevolge van den sneeuwval nog nergens betrouwbaar is. het moreel en de discipline in het leger vermindert. De periode van wachten begint aan de Duitschers de noodzake lijkheid op te leggen tot een militaire actie over te gaan. Het zou kunnen, dat indien Duitschland operaties onderneemt vóór dat ook daarna niet zal kunnen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17