GRIEPWEER! REGINA en de GOLDEN GATE BAR BINNENLAND VICKS HOESTBONBONS DERDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 JANUARI 1940. van BLIJVEN HEDENNACHT TOT 2 UUR GEOPEND De distributie benzine van 1940 voor Menagegeld wordt vergoed Distributie van peulvruchten ONDERWIJS EN KERK Voorloopig verslag van de Tweede Kamer De beweerde schending Duitsch gebied Rapport opgemaakt door den Nederlandschen gezant Moeilijkheden voor de visscherij te IJmuiden Per eerste gelegenheid naar Nederland terug Twee uur rondgezwalkt NA HET LANCEEREN VAN EEN TORPEDO WERD DE „ARENDSKERK” BESCHOTEN „Duidelijk waargenomen” Voor de uitgewekenen om ras en geloof Duikbootcommandant niet te overtuigen Het onderzoek der scheeps- De Surinaamsche begrooting papieren Een half uur om in de booten te gaan zou ge- De «tand der werkloosheid i De immigratie van Javanen. Hoe zal worden gedistribueerd. ook van Identiteitskaarten en zegels. „De Auto”, het officieele orgaan der K.N.A.C. bevat deze week een volledige uiteenzetting van den opzet der distri- butieregeling van benzine. Hoe deze bij eventueele invoering zal worden geregeld met ingang plaatselijke Boternoteering. De commissienoteering voor Neder- landsche boter is heden vastgesteld op 82 cent (onveranderd). Geen verbetering in den economischen en socialen toestand? Help Uw keel infectie voorkomen rnct dc beproefde geneeskracht van EXAMENS Universiteit van Amster. dam. Eerste gedeelte cand. ex. geneeskunde de dames J. A. Fabius, M. Mees, N. Smit, A. L. Schepper, M. J. Schaffer, O. J. Veld* stra en dc heeren L. J. Degenaar, A. H. Dekker, C. van Dorst, W. v. d. Dries, J. H. Druyff, J. van Hoolwerff, H. Hornings, G. W. M. Horsten, O. W. v. d. Ham, W. X v. d. Kamp, P. X D, Marcelis. Defensie. Er werd aan herinnerd, dat de mi nister tijdens de openbare behandeling van hoofdstuk XII der Rijksbegrooting voor 1940 in de Kamer heeft medege deeld, dat een Nederlandsch-Indische stafofficier naar West-Indië gezonden is om den gouverneur van Curacao van raad te dienen over de verdediging van dat gewest. De minister voegde daar aan toe te vertrouwen, dat deze officier ook zijn aandacht zal wijden aan de verdediging van Suriname met lucht strijdkrachten. Mocht ten tijde van de indiening van de Memorie van Ant woord het resultaat van de hierover gevoerde besprekingen reeds bekend zijn, dan zou men het op prijs stellen, indien de minister daaromtrent mede- deelingen zou kunnen doen. Duitsch Nieuwsbureau houdt zijn lezing vol omtrent overvliegen door Nederlandsch vliegtuig. Bij deze toewijzing wordt gebruik gemaakt van de opgave, waartoe iedere automobilist door middel van het be kende rose biljet was verplicht. Aan de hand van de door den auto mobilist zelf gedane opgaven, zal wor den vastgesteld voor hoeveel kilome ters hem benzine zal worden toegewe zen. Uiteraard is daarvoor een grond slag vastgelegd overeenkomende met 850 k.m. per door den minister vast te stellen tijdvak voor wat de personen auto’s betreft en 400 k.m. voor de mo torrijwielen, terwijl voor de bedrijfs auto’s geen vaste grondslag bestaat. Wanneer tot distributie zal moeten worden overgegaan, zal het van den beschikbaren voorraad afhangen welk percentage van dien grondslag voor een bepaald tijdvak kan worden aange schaft. Uiteraard zijn door het bureau dat de distributie regelt verbruiksnor- men vastgesteld voor de verschillen de mérken en typen automobielen. Terwijl men voor wat de motorrijtui gen betreft thans gereed is, blijven er daarnaast nog speciale maatregelen ter verdere uitwerking over. Bedrijven, welke benzine voor drijf kracht of anderszins gebruiken, hebben onlangs reeds gelegenheid gekregen om opgave te doen van hun verbruik, op dat daarmede bij de toewijzing van benzine rekening kan worden gehou den. Daarbij behoeven zich uiteraard geen moeilijkheden voor te doen zoo lang het bedrijven betreft welke regel matig benzine gebruiken. Iets anders is echter, dat men ook rekening moet houden met zoogenaamde seizoenbe- drijven, zooals b.v. in den landbouw, waarbij alleen in bepaalde weken of maanden van het jaar, de landbouw werktuigen in gebruik zijn. Bij de in voering van de distributieregeling zal men dus bij de verdeeling van den be schikbaren voorraad in bepaalde tijden ook rekening met deze gevallen moeten houden. Volksgezondheid en volkshuis vesting. Gaarne erkende men, dat de open bare gezondheidsdienst veel goeds ver richt heeff en dat de sterftecijfers in Suriname laag zijn in vergelijking met andere tropische landen. Niettemin blijft er naar het oordeel van verschei- denen leden op het gebied van de volksgezondheid nog veel te doen over. Mislukte Duitsch-Engelsche onderhandelingen Hen telefoneert ons uit Berlijn: Er moet in den Haag gedurende den laatsten tijd tusschen Duitschland en Engeland overleg zijn gepleegd over wederzijdsche concessies met betrek king tot het verschaffen van een recht van vrijvervoer met neutrale schepen van bepaalde in- en uitvoer-goederen, b.v. artikelen op geneeskundig gebied. Deze onderhandelingen blijken te zijn doodgeloopen. Minister Steenberghe hersteld Naar wij vernemen is de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, die gedurende eenige da gen licht ongesteld is geweest, weder hersteld. De minister zal nog korten tijd verlof nemen, om daarna zijn werkzaamheden ten departemente te hervatten. Justitie en politie. Verscheidene leden waren van oor deel. dat de nieuwe rechterlijke organi- De bemanning van de „Arendskerk” zal met het eerste Nederlandsche schip, dat naar het vaderland vertrekt, de reis maken. De heer Wijker zal waarschijnlijk met den trein via Spanje en Frankrijk reizen. De Nederlandsche legatie te Lissabon heeft zich in verbinding ge steld met de „Poelau Bras”. De toestand der inheem- sche bevolking. Hoe nuttig men de immigratie achtte toch waren vele leden van oor deel, dat deze maatregelen op zich zelf geen oplossing kunnen brengen voor het probleem van de inheemsche be volking van Suriname. Het vraagstuk, hoe deze bevolking, welke voor een groot deel te Paramaribo samenhokt en voor het meerendeel, waarschijnlijk tengevolge van reminiscenties uit den slaventijd, afkeerig is van landarbeid, op hooger peil te brengen, verontrustte niet weinige van deze leden. Niettegen staande jaar in, jaar uit het moeder land een bijdrage van rond 3 mil- lioen geeft om de begroeting van Suri name te doen sluiten, en dat voor een bevolking, welke zonder de Bosch- negers en de Indianen nauwelijks 150.000 zielen telt, schijnt er in den toestand van deze inheemsche bevol king slechts weinig reëele verbetering te komen. Deze voortdurend onbevredi gende toestand wettigt, naar de mee- ning van deze leden, de conclusie, dat in de eerste plaats de Creoolsche be volking moet worden opgevoed tot regelmatigen arbeid en in het bijzonder tot land-arbeid. De opneming van Suriname in het luchtverkeer werd algemeen toege juicht. Ook de plannen tot aanleg van een modern geoutilleerd vliegveld von den instemming. Men drong er op aan zooveel mogelijk voort te gaan met de luchtkaarteering. De resultaten van de verkenningsvluchten, met de Snip on dernomen, achtte men, voor zoover daarover van hier uit kan worden ge oordeeld, een aansporing om dezen vorm van onderzoek voort te zetten. Naar 8-uursluiting op Zaterdag en 7-uursluiting op andere werkdagen. Van werknemerszijde schaft men ons: Dooj de hoofdbesturen van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië” en de Ned. Ver. van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden is besloten om gemeenschappelijke actie te voeren ten behoeve van de winkelbedienden ter verwezenlijking van het tweeledig „Reeds herhaaldelijk”, aldus het blad, „hebben wij aangedrongen op de bekendmaking van de wijze waarop de distributie van benzine bij even tueele invoering zal worden geregeld. Ofschoon men van Regeeringszijde de meening schijnt toegedaan, dat het tijd genoeg is als de belanghebbenden zulks vernemen bij de invoering van de distributie en dezen daarover dus steeds nog in het onzekere verkeeren, achten wij voorlichting thans meer dan ooit geboden, omdat de onzekerheid ’n zeer ongunstigen factor vormt voor de nor male ontwikkeling van het voor ons economisch leven zoo belangrijke auto- mobielverkeer. Een billijke benzine-distributie zal om te beginnen terdege rekening moe ten houden met aard en omvang van het gebruik dat de automobilist van zijn wagen maakt. En verder zal ook de beteekenis van den werkkring of het bedrijf van den houder van de automobiel voor ons economisch leven daarbij een rol hebben te vervullen. Daarnaast kan niet uit het oog wor den verloren, dat rekening dient te worden gehouden met het benzinever bruik van de verschillende soorten van automobielen, een verbruik dat wel zeer sterk varieert van ongeveer 1 liter per 4 k.m. tot 1 liter per 15 tot 20 k.m. Het komt er dus op neer, dat billijk- heidshalve de benzinedistributie zal zijn gebaseerd op het aantal kilome- ters dat men, in liters benzine uitge- drukt, den automobilist zal toewijzen. Het zal den automobilist natuurlijk in- resseeren om te weten op welke wijze men de administratieve zijde van dit distributievraagstuk heeft opgelost. Iedere automobilist, die in het bezit is van een motorrijtuigenbelasting- kaart het bewijs dus dat hij zijn automobiel gebruikt en daarvoor ook motorrijtuigenbelasting betaalt zal op vertoon van deze kaart binnenkort een zoogenaamd identiteitsbewijs kun nen verkrijgen. De kosten daarvan be dragen 0.75 per stuk. Het is de be doeling dat de uit den verkoop dezer bewijzen verkregen baten zullen wor den gebruikt om de uit de distributie regeling voortvloeiende kosten te be strijden. Dat wil dus zeggen, dat de consument, namelijk de automobilist zelf, de onkosten betaalt van deze di stributie. Op de identiteitsbewijzen zal worden aangegeven in welke categorie men is ondergebracht en volgens welken grondslag men zijn aantal kilometers uitgedrukt in liter benzine krijgt toegewezen. Zoodra dan voor een be paalde periode het percentage benzine zal zijn bekend gemaakt, dat men voor zijn categorie gerekend naar de basis hoeveelheid kan koopen, zal men aan het postkantoor, waarbij men staat in geschreven. zegels moeten aanschaffen, welke recht geven op de daarop aan gegeven hoeveelhc'd liters benzine. Deze zegels zullen slechts worden ver strekt op vertoon van de geldige mo- torrijtuigenbelastingkaart. Verlofgangers ontvangen twee kwartjes per dag. Bij ministerieele beschikking van 3 dezer is bepaald, dat aan verlofgan gers gedurende hun periodieke verlof 50 cents per dag vergoeding wegen? gemis van voeding zal worden toege kend. Deze nieuwe regeling is van te rugwerkende kracht van 1 December 1939 af. Zij geldt voor alle soldij-ge- nietende militairen (soldaten, korpo raals en onderofficieren, die niet op jaarwedde zijn aangesteld). Ook bij wegens ziekte achterblijven van ver lof wordt de vergoeding uitgekeerd, dan echter pas na den vierden dag na het verstrijken van het periodieke ver lof. Jaarwedde genietende militairen ne men voor rekening van het Rijk deel aan de soldatenmenage. Heeft de com mandant van het legeronderdeel be paald, dat een jaarwedde genietende militair niet aan de soldatenmenage deelneemt, dan ontvangt deze vergoe ding wegens gemis van levensmidde len. Een en ander geldt uitsluitend voor de jaarwedde genietende militai ren, die verplicht zijn buiten hun woonplaats te overnachten en voor hen, die in hun woonplaats de oorlogs- opstelling hebben ingenomen, daarbij verplicht zijnde hun maatijden buiten hun gezin te nuttigen. Jaarwedde ge nietende militairen (gehuwd en onge huwd), die in hun woonplaats en de woning (kazerne enz.) verblijven en aan de soldatenmenage deelnemen, be talen den kostprijs van een rantsoen levensmiddelen, n.l. 50 cents. In alle gevallen bedraagt de vergoeding we gens gemis van levensmiddelen 50 cents per man en per dag. Wij hebben twee uur in de redding- booten rondgedobberd en werden toen opgepikt door het Italiaansche stoom schip „Fedora”. De Italiaansche beman ning was buitengewoon aardig voor ons. Gisterochtend passeerde de „Poelau Bras”, van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland”, en daar dit schip op weg was naar Lissabon en het Italiaansche schip niet, gingen wij over. Wij waren met ons zestigen, met twee passagiers, den heer en mevrouw Brouwer. Allemaal waren ze zeer cor- daat. Ik moet zeggen, dat mevrouw Brouwer wonderlijk kalm en beheerscht is geweest. Wij hebben al wat wij aan boord hadden, verloren en hadden slechts onze kleeren, daar ons slechts een half uur was gelaten om in de booten plaats te nemen voor de ont ploffing werd veroorzaakt. Absoluut onjuist! Zooals reeds door den Nederland schen Regeeringspersdienst is mede gedeeld, is uit het terzake ingestelde onderzoek onomstootelijk komen vast te staan, dat géén Nederlandsch mili tair vliegtuig over de Duitsche grens is gevlogen. Na een goed half uur, toen de sloepen reeds op eenigen afstand van het schip waren, vuurde de duikboot een torpedo af, die een witte streep trok door het water en de door Duitschers gebouwde „Arendskerk” midden in het achter schip trof. Dit brak geheel af en zonk binnen eenige minuten. Het voorschip bleef drijven. Met regelmatige tusschen- poozen begon daarop de duikboot met het kanon het drijvende voorschip te beschieten, meldt de „Tel.”. Na twin tig a vijf en twintig schoten verdween ook dat in de diepte, waarop de duik boot keerde en uit het gezicht verdween De drie sloepen bleven op open zee bij elkaar, daar de duikbootkapitein had beloofd per radio de positie der booten op te geven. Het is kapitein Wijker tot nog toe. niet gebleken of dit ook inder daad gebeurd is. Financieele steun dringend gewenscht Prof. mr. V. H. Rutgers, voorzitter van het Protestantsch hulpcomité voor uitgewekenen om ras of geloof schrijft ons: De arbeid van het Protestantsch hulpcomité verkeert in gevaar. Het comité verzorgt enkele honder den vluchtelingen. Deze menschen be zitten niets en mogen in Nederland geen arbeid verrichten. Zij vertrouwen er op, dat het comité hen die reeds zoo zwaar getroffen worden niet in den steek zal laten. Dat zullen wij ook niet doen. Maar dan zal men ons ook financieel in staat moeten stellen onze verplichtingen na te komen. Enkele cijfers: In het afgeloopen jaar hielpen wij 135 vluchtelingen emigreeren, waarvoor 30.000 werd uitgegeven. In vaste ondersteuning buiten kam pen waren gemiddeld honderdtwintig menschen, die niets bezaten en dus ge heel op het comité waren aangewezen. Voorts waren er nog velen die slechts een eenmalige ondersteuning noodig 'ladden. Dat alles vorderde in 1939 nog ens 30.000. Thans heeft het comité 130 vluchtelingen in vaste ondersteu ning, waarvoor meer dan 3500 per maand noodig is. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Tegenover andersluidende berichten wordt de kortelings vastgestelde schen ding van Duitsch souverein gebied door een Nederlandsch vliegtuig bevestigd. Het Nederlandsche vliegtuig is op 13 Januari door de luchtwacht bij Nord horn onbetwistbaar als zoodanig her kend. Het vliegtuig droeg een zwart om randen driehoek in oranje-kleuren on der het draagvlak als kenmerk der na tionaliteit. Het toestel koerste over de fabriek Niehues en Duetting in Nord horn, vloog daar lager dan tevoren en keerde vervolgens weer terug. De schending van Duitsch souverein ge bied staat onbetwistbaar vast. De leden van de bemanning van de „Arendskerk” hebben, na hun ontsche ping een verklaring afgelegd tegenover den Nederlandschen gezant te Lissa bon omtrent de omtandigneden. waar onder de „Arendskerk” werd getorpe- satie, welke in 1933, zonder overleg met verlangen: a. 8-uur-sluiting op Zater deerd. De gezant heeft zijn rapport aan de Staten, is ingevoerd, gebleken is een dag; b. 7-uur-sluiting op andere werk- de Nederlandsche regeering gezonden, weinig gelukkige hervorming te zijn, dagen. Van verschillende zijden werd in stemming betuigd met het voornaamste middel, dat de minister wil toepassen om de welvaart te verhoogen, n.l. be vordering van de immigratie van Ja vanen. Met betrekking tot dit middel rijzen echter verschillende vragen, welke vele leden er toe brachten den minister te verzoeken nadere mededee- lingen te doen omtrent zijn plannen op dit gebied. Een zeer belangrijke vraag met be trekking tot de immigratie is deze, of de aanvoer van Javanen wel in het belang van de inheemsche bevolking van Suriname is. Zou het n.l. de be doeling zijn deze Javanen in hoofdzaak zich te doen vestigen als kleine zelf standige landbouwers, dan vreesden sommige leden, dat de Creoolsche be volking daarvan geen voordeel zal hebben. De werkloosheid zou er huns inziens door kunnen toenemen. Andere leden verklaarden de vrees, dat vestiging op groote schaal 'van Javanen als zelfstandige landbouwers de inheemsche bevolking zou kunnen schade, niet te deelen. Met de plannen tot voortzetting van de irrigatieweken werd algemeen inge stemd. Gaarne zou men vernemen, hoe ver deze werken thans gevorderd zijn. Spoedige wijzigingen achtten zij wen- schelijk. Van verschillende zijden werd gewe zen op het groote belang eener behoor lijke politiezorg. Verscheidene leden betwijfelden, of, vooral met het oog op de voortgaande immigratie, de sterkte der politie wel voldoende is, en of de salarieering aan redelijke eischen vol doet, zoodat het mogelijk wordt prima krachten in het politiekorps op te nemen. Verscheidene leden waren niet ge heel gerust, dat de politie vrij is van nationaal-socialistische elementen. In het Prot. vluchtelingenkamp te Sluis, dat geheel door ons comité moet worden bekostigd, zijn 120 vluch telingen ondergebracht. De kosten hiervan bedragen eveneens ongeveer 3500 per maand. Ons kindertehuis te Dieren, waar 24 protestantsche kinderen worden ver zorgd, eischt p.l.m. 1000 per maand. Indien nu geen hulp geboden wordt, zal het comité al dezen arbeid eerlang moeten staken wegens gebrek aan mid delen. Voor protestantsch Nederland dit een schande zijn. In November 1938 heeft de Regeering besloten een aantal vluchtelingen, bo ven de reeds aanwezigen, in ons land toe te laten. De kosten van hun onder houd en van hun emigratie zouden echter door particulieren moeten wor den gedragen. Aanvankelijk bleek inderdaad ruime offervaardigheid voor dit doel te be staan. De nationale inzameling, waar van ook het protestantsch comité zijn deel ontving, bracht meer dan vier ton op. Bij het protestantsche hulpcomité en bij de centrale commissie van het vrijzinnig protestantisme te Utrecht stroomden de bijdragen binnen. De offervaardigheid was zoo groot, dat gevraagd werd of de Regeering niet een veel grooter aantal vluchtelin gen had moeten toelaten. Maar thans staan tegenover de vele duizenden die maandelijks worden uitgegeven slechts enkele honderden guldens aan inkomsten. Daarom is een nieuwe actie ingezet om de voor voortzetting van het werk onmisbare middelen te verkrijgen. Wanneer die actie niet slaagt, moet het werk worden stopgezet. Zal het Nederlandsch protestantisme het zoover laten komen, dat de emi gratie van onze vluchtelingen naar landen, waar zij toelating-en werk kun nen krijgen, een einde neemt? Dat de nu ondersteunde vluchtelingen aan de bitterste ellende ten prooi vallen? Dat zij over de grenzen worden gezet? Dat het kindertehuis te Dieren gesloten wordt? Wij vertrouwen, dat protestantsch Nederland bereid zal blijken onder dat werk van naastenliefde zijn schouders te blijven zetten. Het gironummer van ’t protestantsch hulpcomité is 278600 Amsterdam. Stijging in de laatste week van 1939. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Cen traal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 27 tot en met 30 December 1939. Arbeidsbemiddeling. Op 30 December 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemidde ling ingeschreven 345.551 werkzoeken den (329.505 mannen en 16.046 vrou wen). Hiervan waren 271.025 (259.989 man nen en 11.036 vrouwen) werkloos en waren 58.734 personen door overheids hulp tewerkgesteld bij cultuurtechnische er administratief daarmede gelijkgestel de werken. Blijkbaar waren er dus 15.792 personen als werkzoekende inge schreven, die in het vrije bedrijf werk ten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week van 27 tot en met 30 Dec. 1939 waren bij gesubsidieerde vereeni- gingen 'met wetkloözenkas aangesloten 592.406 personen, waaronder 75.395 landarbeiders. Van de 517.011 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheids percentage 24.1 (in de vorige verslag- week van 4 tot en met 9 Dec. 1939 was dit percentage 19.1). Voor de 592.406 verzekerden, met in begrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercentage 26.5 (vorige verslagweek 18.2). In de overeenkomstige verslagweek van Dec. was het werkloosheidspercen tage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de land arbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932: 33.5 (32.4); 1933: 37.4 (32.7); 1934: 33.8 (32.4)1935: 39.5 (36.7); 1936: 33.7 (32.3); 1937: 32.2 (29.9); 1938: 35.8 (32.5); 1939: 26.5 (24.1). Uit de bij den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling bekende voorloopige cijfers kan worden opgemaakt, dat in 1939 de werk- loozenkassen bij een gemiddeld aantal leden van 585.000 in het totaal aan bij dragen van de leden ontvingen 7.700.000 gulden. Ten laste van het Rijk en de gemeen ten ontvingen de kassen in het totaal aan subsidie 10.200.000 gulden. Aan haar werklooze leden keerden de kassen in het totaal uit 13.200.000 gld. De som der reserves der wèrkloozen- kassen, die op het einde van 1938 14.800.000 gulden bedroeg, steeg tot 20.000.000 gulden op het einde van 1939. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de Surinaamsche begrooting voor 1940 is het volgende ontleend Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat in de memorie van toelichting, in tegenstelling met de beide vorige jaren, thans geen gewag wordt gemaakt van eenige verbetering in den economischen toestand van dit gebiedsdeeel. Moet men hieruit op maken, dat naar het oordeel der Regee ring elk verbetering in het afgeloopen jaar achterwege gebleven is Andere leden waren van oordeel, dat de raming van de middelen eenige aanwijzing geeft voor een lichte ver betering in den algemeenen toestand van het gewest. Over de geheele linie toch vertoonen de inkomsten een ringe stijging, de inkomstenbelasting kon 8 pCt., het invoerrecht 3 pCt. en het concessierecht 20 pCt. hooger ge raamd worden. Een plotseling en in het oog loopend herstel van Suriname is van de uitvoering der in het vorige jaar aangekondigde plannen tot ver- hooging van de welvaart niet te ver wachten, en te dien aanzien zijn ook geen verwachtingen gewekt. Opvarenden verlangen 50 pCt. toeslag op procentengeld. Het visscherijbedrijf te IJmuiden on dervindt weer verschillende moeilijk heden. Allereerst zijn er de moeilijk heden met de opvarenden inzake het nieuw af te sluiten collectief contract. Na het uitbreken van den oorlog is een aantal stoomtrawlers naar zee gegaan, waarbij de opvarenden 50 pCt. toeslag op de gage kregen, terwijl allerlei voorzieningen werden getroffen inzake verzekering der betrekkingen van de opvarenden bij ongevallen enz. Het collectief contract was echter 31 December verloopen en men is nu al geruimen tijd bezig met onderhande lingen over een nieuw contract. De opvarenden verlangen nu ook 50 pCt. toeslag op het procentengeld. welke toeslag één reederij reeds betaalt, maar welke eisch den reeders te ver gaat. De reeders willen slechts 10 pCt. toeslag geven. De opvarenden van verschillende stoomtrawlers hebben hierover verga derd, maar zij hebben geen lust om op deze voorwaarden naar zee te gaan. Over ’t algemeen uitgezonderd die van de groote booten zijn de besom mingen tegengevallen en de opvaren den achten het bedrijf te riskant, om voor weinig verhooging te gaan varen. Alle sinds Zaterdag binnengekomen stoomtrawlers zijn dan ook binnen ge bleven. De vorst geeft ook al moeilijkheden voor de visscherij. Maandag waren er nauwelijks spoorwagens en kon men geen versche haring naar Duitschland zenden. Een andere tegenslag was, dat eenige motorloggers, welke Maandag ter visscherij waren gegaan, moesten terugkeeren, omdat de opvarenden aan dek vanwege de vorst niet konden wer ken. En die tegenslag komt juist, nu er meer loggers naar zee begonnen te gaan. De eerste officier van de „Arends kerk”, de heer Oosterhuis, die zich aan boord van de duikboot heeft begeven, zeide, dat de Duitsche commandant zeer vriendelijk was geweest, doch niet kon worden overtuigd om het schip door te laten gaan. Ook wilde hij er niet van hooren. dat de lading algemeenen aard was en geen con trabande, noch wilde hij er over praten, dat het een neutraal schip betrof. baar was, stond een kanon, dat drei gend op het Nederlandsche schip ge richt was. Na de papieren te hebben onder zocht, zeide de commandant van de onderzeeboot, dat het hem speet, doch dat hij het schip moest tot zinken brengen, daar de lading uit contrabande bestond. Omdat zij bestemd was voor Zuid-Afrika, be schouwde hij de lading als contra bande, niet wegens haar aard.” „Mijn schip, aldus de heer Wijker, vervoerde slechts stukgoederen en daar was geen contrabande bij. De eerste officier was zeer onder den indruk van de vriendelijkheid van den Duitschen commandant, die zeide, dat het hem zeer speet zoo’n goed schip tot zinken te moeten brengen, doch dat hij zijn plicht moest doen. Ik moet hier aan toevoegen, dat mijn schip pas een jaar oud was en be schouwd werd als een der beste vracht schepen ter wereld. De duikboot zelf sleepte de boot terug en gaf de bemanning een liaif uur haar te verlaten. Dat heb ben wij in drie booten gedaan. Toen wij ver genoeg waren, zagen wij, dat het geheele dek en een mast werden opgeblazen door een torpedo, welke het schip in ruim vier trof. De lading vloog boven de luiken uit. Het schip brak in stukken uiteen en zonk. Wij zagen duidelijk de uitwerking der ontploffing. Financieele toestand. Men betreurde, dat het noodig is een rijksbijdrage van meer dan 3 millioen te ramen teneinde de Surinaamsche begrooting in evenwicht te brengen. Echter kon men zich bij de stijging van de bijdrage neerleggen, nu deze een gevolg is van het uittrekken van belangrijke, doch noodzakelijke credie- ten ter bevordering van immigratie en irrigatie. De afschaffing van de korting op de Surinaamsche pensioenen werd van verschillende zijden toegejuicht. De regeling voor zieken. Zooals reeds werd gemeld, worden met ingang van 19 Januari a.s. alle soorten droge peulvruchten, tenzij vaststaat, dat deze niet voor mensche- lijke consumptie bestemd zijn en met uitzondering van groene erwten, spliterwten en linzen, in distributie gebracht. De vroegere speciale regeling, welke beoogde de verstrekking van peul vruchten aan zieken en instellingen mogelijk te maken, komt hiermede te vervallen. Naar wij voorts vernemen, kunnen van 19 Januari a.s. de distributiediensten, op vertoon van de door de controleerende medische instantie afgegeven formu lieren, aan hen, voor wie zulks op me dische gronden noodzakelijk is, extra consumentenbonnen verstrekken. Instellingen zullen in de week van 14 tot en met 20 Januari 1940 toe wijzingen voor droge peulvruchten recihtstreeks van het centraal distri butiekantoor ontvangen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10