HAAGSCHE COURANT De oorlog Europa in KEELPIJN DAM PO O Donderdag 18 Januari 1940. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS TELEGRAMMEN Ontploffing in een dyna' mietfabriek DE RESIDENTIE ONDER EEN DIKKE SNEEUWVACHT NOORSCH SCHIP GETORPEDEERD VIERDE BLAD. VEREENIGDE STATEN. DE ZWARE SNEEUWVAL OECUMENISCHE DIENST Opvarenden gered Ife oprijlaan van het Huis kin Bosch, richting Leidscheweg. Rijverkeer werd buitengewoon gehinderd HET IJS IN KANALEN EN RIVIEREN WINTERSPORT IN ZWITSER- SCHEN STIJL NEDERLANDER IN FRANKRIJK TERECHTGESTELD HET OP EEN MIJN GELOOPEN DUITSCHE SCHIP DE FRANSCH-BRITSCHE SAMENWERKING Tot 15 mijl in den omtrek alle ruiten vernield Een voetpad over den Rijn BEMANNING VAN DE „FAGERSHEIM” AAN LAND GEBRACHT WAAROM DE BEMANNING VAN DE „COLUMBUS” NIET VERTROK KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen. No. 17470. men is In de Luthersche Kerk. een ont- De ijsbanen. Door den sneeuwval bleven de banen der Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsver- eeniging en van de Haagsche Ijsclub gesloten. Ook op de verschillende vij vers kon vandaag niet gereden worden. Ongevallen door de gladheid. Gistermiddag is op het terrein van het Openbaar Slachthuis, de 81-jarige M. G„ wonende op de Gedempte Gracht, door de gladheid gevallen. Hij liep een hersenschudding op. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het zieken huis aan den Zuidwal, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. Door de gladheid is gisteravond de 47-jarige mevr. H. K. uit de van Hoorn- beekstraat in de Javastraat gevallen; zij heeft den rechtervoet gebroken. De ge neeskundige dienst vervoerde haar naar het ziekenhuis Bronovo. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is op den hoek RijnstraatBezuidenhout de 53-jarige H. J. d. V. uit de Wesselsstraat met zijn 3-wielig transportrijwiel aan gereden door een vrachtauto, bestuurd door den 25-jarigen B. v. d. M„ uit Rijnsburg, welke laatste onvoorzichtig zou hebben gereden. De V. brak het rechterbeen en werd door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Door het ijs gezakt. Het 11-jarig meisje M. H, is gister middag door het ijs onder de brug aan het Veluweplein gezakt. Het kind werd door handreiking gered. Het had geen letsel bekomen en werd naar huis ge bracht Op Vr ij dagavond 26 Januari zal prof. dr. C. F. A. van Dam, hoog- leeraar aan de Universiteit te Utrecht, voor het genootschap „Nederland-Span- je” een voordracht houden, getiteld: Korte schets van de geschiedenis der Spaansche taal. gemeen gesproken kan worden ernstige storingen in de tractie. Wielrijders en voetgangers over den Rijn. Bij den A. N. W. B. is bericht ontvan gen, dat bij het Lexkesveer bij Wagenin- gen door middel van planken een voet pad over den Rijn is gelegd, zoodat het verkeer voor voetgangers en wielrijders mogelijk is. De veerdienst WoudrichemGorin- chem is stopgezet. De veerdienst Krim pen a. d. LekKinderdijk wordt door een sleepboot onderhouden. Het veer bij Amerongen is weer normaal. Wegens spionnage Vanochtend bij het aanbreken van den dag is te Chalons-sur-Marne, de 26-jarige Nederlander W. Z. van Z., die op 18 November j.l. door den per manenten krijgsraad van het zesde district, wegens spionnage ter dood was veroordeeld gefusilleerd. Verzoek van den hoofdcommissaris. De hoofdcommissaris van politie ver zoekt bij het opruimen van de sneeuw voor de huizen, deze op te hoopen aan den rand van het trottoir en niet op den rijweg, daar dit den fietsers last bezorgt. Een pad van 1 m. breedte voor de huizen is voor de voetgangers breed genoeg. Het verdient aanbeveling het pad, nadat de sneeuw is verwijderd met zand te bestrooien. MUTATIES BIJ DE TURKSCHE LEGATIE. Naar wij vernemen is benoemd tof 2en secretaris van de Turksche legatie alhier de heer Riza Aktimurn terwijl de heer Sinasi Oyman, thans 3e secretaris bij deze legatie, in gelijke functie overgeplaatst naar Stockholm. tramvertraging te Amsterdam Amsterdam werd gisteravond reeds verrast door een zwaren sneeuwval en zoowel in de stad als in de omgeving heeft het verkeer daarvan belangrijke vertraging ondervonden. Op het Centraal Station kwamen de treinen uit de richting Hilversum met ongeveer een kwartier vertraging aan en ook het vertrek in die richting had ongeveer tien minuten oponthoud. Tegen half tien, toen de sneeuw het dichtst viel, varieerde de vertragingen, tusschen 20 minuten en een half uur. De treinen, rijdende op het middennet, kwamen met ongeveer een kwartier vertraging aan, daarentegen ondervon den de vertrekkende treinen van het C. S. geringer vertraging. Het gemeentelijk trambedrijf had met grooter moeilijkheden te kampen en op vele plaatsen in de stad liep het verkeer vast, voornamelijk omdat op die plaatsen de wissels dichtgevroren waren. Tegen tien uur rukte de volle dige „pekeldienst” uit en toen werd de stagnatie gaandeweg minder. Intus- schen hadden vele tramwagens half uur oponthoud. ijs, de Beneden-Merwede zit vast. Het ijs op Nederrijn en Lek zit vast van Pannerden tot Schoonhoven, van Schoonhoven tot Krimpen is de rivier overdekt met drijfijs. Oude Maas en Geldersche IJsel zitten vast, terwijl men tracht, de Kil open te houden. Hedenavond houdt het Co mité Suriname-zending een bijeen komst, waarin als sprekers zullen op treden ds. F. K. Evert, Ned. Herv. pre dikant te Loosduinen en de heer J. P. Schüngel, de onlangs afgetreden in specteur van het Herrnhütter onder wijs in Suriname. STOCKHOLM, 18 Januari. (Reuter.) Het Duitsche schip, dat in de Bothni- sche Golf op een mijn is geloopen, blijkt te zijn de „August Thussen”. Het schip poogde ten Oosten van den vuurtoren Understen in het Zuiden van de Bothnische Golf te passeeren, in plaats ten Westen. De vuurtorenwach ter heeft gezien, dat de bemanning in de booten is gegaan en temidden van het ijs in Zuidelijke richting vaart. Een Zweedsch oorlogschip is uitgevaren om de schipbreukelingen aan boord te nemen. LONDEN, 18 Januari. (Reuter.) De minister voor de voorraden, Burgin, heelt voor den terugkeer naar Parijs van den Franschen minister voor de bewapening, Dautry, de persvertegen- woordigers ontvangen en bij deze ge legenheid verklaard: „Wij maken een „pool”, niet slechts van de grondstof fen van onze beide rijken, doch even eens van hun hulpbronnen voor de fa bricage. Het algemeene doel is, te ver zekeren, dat iedere zwakte in het eco nomische leven van het eene land aan gevuld zal worden door het andere”. Burgin en Dautry zeiden beiden, dat Britsch-Fransche samenwerking een eenigszins te zwak woord was om de betrekkingen tusschen de beiden lan den aan te duiden. Dautry verklaarde: Er zijn geen geheimen meer aan de grenzen tusschen ons. Onze voortzet ting van den oorlog is volkomen een familie-aangelegenhcid. Wij hebben ons aan elkaar vastgebonden voor den zwaren klim naar de overwinning en zullen beiden tezamen den top berei ken. Wij bewapenen ons met krachtige vastberadenheid en grooten spoed. De treinenloop. Het treinverkeer van en naar de residentie ondervond vooral in de ochtenduren vertraging. De stagnatie was evenwel niet van ernstigen aard. JUBILEUM J. KRONENBURG. Op 23 dezer hoopt de heer J. Kronen burg den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden als kleermaker in dienst trad bij firma Gebr. Domhoff, Hofkleedermakers, Parkstraat 8, alhier. United Press-bericht het schip getorpe- Fietsen was vrijwel niet mogelijk. Velen waagden het er op per fiets naar kantoor, fabriek of werkplaats te gaan, doch waren nog geen tien meter op weg, of moesten ervaren, dat een groote dosis moed en uithoudings vermogen noodig was, wilde men zijn einddoel halen. De sneeuwlaag was te dik om zijn vehikel in het rechte spoor te houden. Als mul zand deed de op gehoopte sneeuw aan, waarbij nog kwam, dat het straatoppervlak op tal van plaatsen gevaarlijk glad was. Dien tengevolge maakten vele wielrijders, die het niet wilden opgeven, een buite ling. Soms was dit levensgevaarlijk, omdat men bij zijn val bijna vlak voor een achterop rijdende auto terecht kwam- En de automobilisten hadden op hun beurt weer met dezelfde moeilijkheden te kampen. Om de auto midden op den weg te houden, was eenvoudiger ge zegd dan gedaan. Door de sneeuwvlok ken, welke zich op de voorruiten in grooten getale ophoopten, werden de ruitenwisschers buiten werking gesteld, zoodat het uitzicht buitengewoon be moeilijkt werd. Zooveel mogelijk volg den de auto’s de tramsporen, welke rijkelijk met pekel waren bestrooid, doch dit had weer tot gevolg, dat de sneeuw in de rails werd gereden en een koek vormde, waarvan het tram verkeer ook weer de nadeelen onder vond. En dan de voetgangers, wier aantal legio was. Want de „gestrande” wiel rijders vervolgden hun weg ook maar te voet. De trams reden n.l. met zulke groote tusschenpoozen, dat men, in indien men haast had, vlugger, loopende zijn doel bereikte. Natuurlijk waren het meest gedu peerd zij, die beroepshalve door de sneeuw moesten zwoegen. Want dat was het. Wij denken aan de melkbe zorgers en andere leveranciers, die zware wagens hadden te trekken. Voor al in de buitenwijken was de sneeuw laag dik. De Reinigingsdienst werkte op volle kracht, alhoewel nog geen extra perso neel behoefde te worden aangenomen. Straatmakers, 150 in getal, gingen er op uit, om door het strooien van pekel de rijwegen weer eenigszins begaan baar te maken. Vooral waren het de hoofdwegen en bruggen, die onderhan den werden genomen. Tegen het mid dag uur kwam de zon de sneeuwrui mers te hulp. De temperatuur schom melde om het vriespunt. Onafgebroken bleven de pekelwagens der H.T.M. in dienst. Trein- en DE GEVOLGEN VAN DE KOUDE. Gisteren in den loop van den dag zijn door de politiebrandweer schoorsteen branden gebluscht in de perceelen Heemraadstraat 243, Schaarsbergen- straat 60, IJselstraat 41 en Prinse- gracht 75. Het pijnlijk slikken verdwijnt en U bent weer spoedig beter, zoo U Uw keel inwrijft met Pot 50 cf. Doot 30 et Bij Apoth. «n Drogisten. De binnenstad een modderpoel. Door het pekelen waren de straten in de binnenstad dra bedekt met een papperige, bruine massa. Vooral de voetgangers ondervonden hiervan de minder aangename gevolgen, want de automobilist, die bij het rijden geen rekening hield met deze weggebrui kers en met flinke snelheid reed, deed deze moddersneeuw hoog opspatten. LONDEN, 18 Januari. (Reuter.) Het Noorsche schip „Enid” is voor de Noordoostkust van Schotland door een onderzeeër getorpedeerd. Acht leden der bemanning zijn aan boord genomen door een Britschen trawler, terwijl de anderen er in zijn geslaagd met een boot een eiland te bereiken. Volgens een heeft de U-boot deerd en met granaten bestookt. Te Londen gaat het onbevestigde bericht, dat een aantal personen ge wond werd. In een dynamietfabriek van Dupont de Nemours Cy. te Gibbstown (New Jersey) zijn gisteren 6000 pond nitro glycerine ontploft. Bij de explosie, welke tot in het Zuiden van New Jersey en het Oosten van Pennsylvanië, een afstand van 50 mijlen, merkbaar was, zijn twee perso nen om het leven gekomen. Tot op een afstand van vijftien mij len in de buitenwijken van Philadelphia werden alle ruiten versplinterd. De twee personen, die gedood wer den, werkten in de nabijheid van het vat, waarin de nitroglycerine bewaard werd. Twee timmerlieden, die op het dak van een gebouw, dat 250 meter ver der lag, werkten, zijn zwaar gewond- Zij werden door de stukken puin ge troffen. In de afdeeling der fabriek, waar de explosie heeft plaats gehad, was twee wekpn geleden door de maatschappij de wacht met 27 man versterkt met het oog op mogelijke sabotage. De stremming van het verkeer op de Nederlandsche vaarwateren is weer eenigszins toegenomen. In Groningen zijn thans Lauwerszee en Reitdiep bij Zoutkamp gesloten. In Gelderland is het kanaal bij St. Andries nog slechts te be varen met speciaal voor de vaart door ijs gebouwde schepen. In de provincie Utrecht hebben geen veranderingen in de scheepvaartmogelijkheid plaats ge had. Bij Oude Schild is de Waddenzee al leen bevaarbaar voor krachtige schepen. Overigens heeft de ijstoestand op de Noordhollandsche wateren geen veran dering ondergaan. De Lek is bij Krim pen alleen voor speciale schepen bevaar baar, terwijl de Brielsche Maas bij Nieuwe Sluis thans iets gunstiger is, de scheepvaart is daar thans weer moge lijk, doch slechts voor krachtige sche pen. In Zeeland is de toestand iets on gunstiger geworden dan gisteren: bij Wemeldinge zijn de Oosterschelde en de haven nog slechts voor krachtige sche pen bevaarbaar, terwijl op het Zijpe bij Bruinisse de scheepvaart slechts moge lijk is met speciale schepen. Op het Hol- landsch Diep bij den Moerdijk, waar de scheepvaart gisteren met ijsbrekers in stand werd gehouden, is de vaart weer mogelijk doch slechts met speciale sche pen. In Limburg is het Julianakanaal bij Maastricht thans voor de scheep vaart gesloten. Van het Rijn-Schiekanaal, dat groo- tendeels voor de scheepvaart gesloten is. is het traject den HaagDelft, evenals gisteren, bevaarbaar voor krachtige schepen. Van Borgharen neemt het drijf- ijf op de Maas tot Lith toe van een twintigste tot negentiende der breedte Bij Hedel en Kapelsche veer zit het ijs vast. Bovenrijn, Waal, Boven- en Nieuwe Merwede zijn bedekt met drijf- Uitgaande van de Oecumenische Ver- eeniging (Wereldbond der Kerken) afd. Den Haag, vond gisteravond in de Luthersche kerk een oecumenische dienst plaats, waarin als hoofdmotief gold: „De taak der Kerk in deze be narde tijden, geloof, hoop en liefde”. Voor deze samenkomst bestond vrij veel belangstelling. Ds. J. H. Lede boer, em. pred. der Ned. Herv. Kerk, voorzitter van de afd. ’s-Gravenhage van den Wereldbond tot het bevorderen van de goede verstand houding tusschen de volkeren door de kerken, opende de bijeenkomst met het doen zingen van het bekende Luther- lied: „Een vaste burcht is onze God”, waarna spr. uit den Bijbel las: Matth. 5:11—16 en Joh. 10:11—16. In zijn openingswoord wees spr. op de oorzaak »an de verdorvenheid dozer wereld. De Christenheid, de kerken, wij zijn niet bij machte geweest het kwaad te kee- ren, dat thans over de wereld is ge komen. De schuld ligt bij ons zelven. De kerken veroverden de wereld niet voor Christus, maar bestreden en be strijden elkander. 25 Jaar geleden werd deze wereldbond opgericht met het doel vriendschap tusschen de kerken te bren gen, om nationaal te vereenigen en zoo doende beter internationaal te kunnen werken. Maar laat ons, zeide spr., vooral ook in eigen kring en kerk ver broedering scheppen en alzoo trachten het zout der aarde te zijn. Na het zingen van Lied 238 voerde ds. H. J. Dijckmeester het woord naar aanleiding van 1 Corinthe 13 13 over het onderwerp: Geloof. Het Luthersch zangkoor zong vervol gens „De Heer kent al de zijnen”. Ds. D. Drijver, pred. der Evang. Luth. Gemeente sprak hierna over het tweede onderwerp: „Hoop”. Het derde onderwerp: „Liefde” werd besproken door pastoor J. A. Roeseling van de Oud-Katholieke Kerk. Het koor zong „Sei stille dem Herrn” waarna een slotwoord werd gesproken door den president van den Oecume- nischen Raad in Nederland, ds. C. W. *b. baron van Boetzelaer van Asperen en Dubbeldam. Aan het einde van de bijeenkomst Wprd het zesde couplet van het Wilhcl- mus gezongen. Ruimschoots krijgen we dit seizoen ons deel van den winter. Min of meer hadden we ons al weer ingesteld op een temperatuur, welke een tiental graden beneden het nulpunt lag, toen het kwik in den thermometer geleidelijk aan weer steeg, doch niet boven het vriespunt uitging, met het gevolg, dat uit het egale grijze wolkendek geen water, maar sneeuw in groote hoeveel heid op de aarde daalde. Gisteravond al hebben we er een klein voorproefje van gehad, doch de sneeuwval was toen nog van bescheiden aard. In den nanacht, maar vooral van ochtend, ontlastte zich een sneeuwpak, dat in een minimum van tijd de straten met een witte vacht van een paar deci meter bedekte. De residentie kreeg een wintersch aanzien, dat gelukkig tot de uitzonde ringen behoort. En het bleef maar sneeuwen. De sneeuw in Friesland. Meer dan een etmaal lang is Fries land geteisterd door een sneeuwstorm van ongekende hevigheid, waardoor op tal van plaatsen de sneeuw tot groote hoogte is opgejaagd. Nauwelijks waren gistermorgen de voornaamste wegen en straten weer begaanbaar gemaakt of kort na den middag begon het sneeu wen opnieuw, gepaard gaande met een felle koude. Kwamen Dinsdagavond de meeste treinen reeds met een vertraging van vijftien tot dertig minuten binnen, gis teravond was het een hopelooze toe stand. De treinenloop is totaal wricht. Tal van wissels zijn door de fijne jachtsneeuw dichtgeloopen. Spoorweg beambten, bijgestaan door militairen, spannen alle krachten in om te trach ten eenige verbetering in den toestand te brengen. Gistermorgen kwam de nachtposttrein met ongeveer drie uren vertraging binnen, zoo meldt de Tel. De tram, welke om 6.45 in den na middag uit Veenwouden naar Drachten was vertrokken, is nabij Suameer in gesneeuwd. Een losse locomotief moest te hulp worden gezonden. Ook het wegverkeer ondervond, mede door de gladheid, groote moeilijkheden. Omstreeks tien uur gisteravond- begon de buitengewoon krachtige Zuidwes tenwind in hevigheid af te nemen. Het vroor echter flink, zoodat het vrijma ken der wissels met groote moeilijk heden gepaard ging. VIGO, 18 Januari. (Havas.) Het Grieksche schip „Iris” heeft de geredde opvarenden van het Noorsche schip „Fagersheim” aan land gezet. SAN FRANCISCO, 18 Januari. (Ha vas). Het Japansche schip „Tatuta Maru”, aan boord waarvan 512 leden van de bemanning «van de „Columbus” via Japan en Siberië naar Duitschland zouden terugkeeren, is zonder de Duit sche passagiers vertrokken. Men schrijft dit toe aan de geruchten, dat een Australisch en een Canadeesch oorlogschip op de loer lagen op een hondertal mijlen uit de kust, om de Duitscher gevangen te nemen. De commissaris voor de immigratie, Megrath, heeft medegedeeld, dat maat regelen zijn genomen om hen op te ne men op het eiland Angel, het immigra- tiestation aan de kust van den Stillen Oceaan. Naar verluidt heeft Wiedemann, de Duitsche consul-generaal te San Fran cisco, het zoo geregeld, dat de beman ning van de „Columbus” zich bij kleine groepen op verschillende Japansche schepen inscheept, inplaats van dat allen per „Tatuta Maru” vertrekken, zooals men oorspronkelijk van plan was. De spoorwegen. Vooral in de avonduren zijn ernstige stagnaties in het treinverkeer voorge komen. Vergeleken bij vroeger jaren zijn de storingen, welke op de baan vakken ontstaan, wel niet zoo groot, maar ze zijn toch ernstig genoeg om den treinenloop in de war te brengen. De Spoorwegen hebben al het moge lijke gedaan om op sneeuwval bedacht te zijn. Zoo is de bovenbouw van den weg tegenwoordig technisch enorm verbeterd en er wordt zooveel moge lijk getracht de sneeuw een uitweg te geven. Maar ondanks al deze voor zorgsmaatregelen blijft de winter voor de Spoorwegen het seizoen, dat veel ongerief veroorzaakt. Tengevolge van de sneeuw en de vorst zijn gisteravond vele electrische treinen te laat aangekomen en ver trokken. De electrische bovenleidingen leveren geen moeilijkheden op en blij ken tot op heden tegen de vorst be stand te zijn. De oorzaak van de ver tragingen van de electrische treinen lag echter in het feit, dat verschillende onderdeelen onklaar gertakten door sneeuw. Ook de stoomtreinen hebben zeer veel hinder van de vorst en de sneeuw ondervonden, zoodat in het al- van Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12 30 en 2.30 uur: 2 kaarten Ziekenfonds Abiezen, t.n.v. J. v. Gellicum een bril in zwart étui, een bl. vlag met wit kruis in im. led. étui, 2 temperatuuropneemtabellen t.n.v. A. v. d. Leur, een zw. rozenkrans, 2 im. led. koffers, een ring met 2 sleutels in led. medaillon, waarin in het midden een paardekop, een nummerbord H-65315, een br. damesportem. inh. 23j cent met rits sluiting, een br. led schooltasch, inh. schoolboekjes, t.n.v. J. Stork, een honden zweep, een br. band (dameshoofddeksel), een lichtgrijze jongenspet, een lage zwarte gymnastiekschoen, een beursje met rits sluiting, inh. ƒ0.05, een bewijs van ont vangst, aangeteekende stukken, t.n.v. Rosa Kitch, diverse sleutels, handschoenen, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een paar led motorhandschoenen, van Bruggen, Pomona laan 60; een damespara- pluie, Thomas, Palmboomstraat 29; een vulpen, Puis, Fluw. Burgwal 11c; een bos met 6 sleutels in étui, Langenkamp, Oude Boomgaardstraat 4; een damesportemon- naie met inhoud, Geubels, Plein 3; een zilv. broche met gouden speld, Odier, Emantsstraat 15; een damesportem. inh. 15 cent en eenige bonnen, Tuinman, Schelpkade 35; een doublé bril in étui, v. Dam, Chr. de Wetstraat 26; een wollen want, v. d. Dop, Kaapstraat 22; een groene vulpen, Munnikhof, J. de Baenstraat 24; 5 houten stoelen, Lobel, Jan Steenstraat 36; 4 katten, Asyl, Wesselsstraat 32; een groene schooltasch, inh, een paar wanten, Rien, Hildebrandstraat 110; een wit me talen damesarmbandje met zwart steen tje, Nelissen, Loosduinschekade 56; een Levensverz. polis, t.n.v. mej. Inge de Veije, verpleegster, won. te Haarlem, Dui- mel, J. v. d. Heijdenstraat 84; een gouden heeren fantasiering met steen, van Laere, Boerhavestraat 7; een huissleutel, Breed- veld, Rijswijkschestraat 167; 3 katten en een hond (wit-bruin), Dierentehuis, Swam- merdamstraat 97; een Maltheser leeuwtje, Reiting, Am. v. Solmsstraat 91; een zw. rijwielhandkap, Logher, Vlietstraat 69; een leesboek van de leesbibliotheek „Trans vaal”, Schaap, le v. d. Boschstraat 182; een Lipssleutel No. 1101, Beekink, Kam- perfoeliestraat 91; een mes in roode schede, Bosboom, Teijlerstraat 129; een safe sleutel No. C. 1586, Fens, Kockstraat 85; een heerenrijwiel, fic Boer, Eschdoorn- straat 184; een verm. zilv. heerenarmband- horloge met verchr. bandje, Owel, Ka- millestraat 43; een br. glacé handschoen met kap. Stomp, Valkenboschlaan 188; een br. damesportem. met inhoud, Driessen, Zuiderparklaan 12; een paar lage br. hee- renschoenen, Hoekstein, Houtrustweg 28; een br. Duitsche herdershond (reu), van der Bout, Galileistraat 22; een bankbiljet, 1 Houdt, Atjehstraat 53b; een br. dames portem. met ritssi. inh. 20 ct„ een r. damesportem. met ritssi. inh. 18 ctZus ter de Bree. Weissenbruchstraat 63; een Lipssleutel No. 1653, Hensing, Alting- straat 148; een gouden muntstuk in brochevorm. Nassauplein 38; een br led. damestasch inh. portem. met geld, rozen krans enz., v. d. Eijde, v. Hoornbeekstraat 92: een wit krulharig hondje, v. Zaven, Vuurbaakstraat 40; een br. jachthond, Roos, Scholstraat 105; een gouden oor knop met steentje, Breugom, Tholensche- straat 103; een autowieldop, Visser, Rot- terdamschestraat 100; 6 honden, Asyl, Nieuwe Haven 73 Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Tramverkeer in de war. De H.T.M. was de zooveelste maal in dezen winter overbelast. De dienstregeling liep volkomen in de war, vooral ook doordat enkele wagens onder weg bleven steken. Buitengewoon lang moest bij de halten gewacht worden en kwam er dan eindelijk een tram, dan zat zij propvol. En wat men ook deed, normaal werd de loop der trams eerst omstreeks 10 uur. Echter rond het middaguur, toen velen weer huiswaarts keerden, was het weer mis. Er is vanochtend veel gemopperd. In den militairen dienst heeft hiervoor een krachtiger term. Maar de mopperaars hadden nu niet altijd gelijk. Waar de natuur getooverd had. Maar de sneeuw schiep geen onge mak alleen, want wie gelegenheid had een kijkje te gaan nemen op Schevenin- gen, aan den duinrand, in de Scheve- ningsche boschjes en in het Haagsche Bosch, zal getroffen zijn door de prach tige natuurtafereelen. De takken der boomen bogen door, tengevolge van den sneeuwlast, terwijl de stammen van onder tot boven als het ware met sneeuw waren beplakt. Hier waande men xich in Zwitser land, ondanks het ontbreken van majestueuze bergreuzen. Er heerschte een serene rustdoor de witte vacht, die hier ongerept was gebleven, werd elk geluid gedempt. Volop werd er aan wintersport ge daan, zooals sleetje rijden en dan vooral van hellingen en zelfs aan ski-en. De schooljeugd benutte de middag pauze om sneeuwpoppen van giganti sche afmetingen te maken. Er werden grootscheepsche gevechten geleverd, waarbij sneeuwballen als projectielen werden gebruikt. Natuurlijk moest menig lid der zwak- de sexe er aan gelooven, eens flink met sneeuw ingewreven te worden. Het aantal wandelaars met stokken gewapend, in de Boschjes, was vooral in de ochtenduren, toen de zon af en toe door de wolken brak, zeer groot. Men zag alleraardigste en hoogst practische sneeuwtoiletjes der dames. Het was alles in werkelijk Zwitser- schen stijl. Menig pittoresk plekje werd door amateur-fotografen „geknipt”. Ook de haven van Scheveningen met de tientallen schepen, dik onder de sneeuw, deed alleszins schilderachtig aan.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13