en Finsche arsch ten het van Ladoga eer op] Noorden Zweden zal zijn onaf hankelijkheid neutraliteit verdedigen I w' Ho. 17470. 1940. Sneeuw de residentie Donderdag 18 Januari. BELANGRIJKSTE NIEUWS - eerste blad. BUITENLAND ÉL voor in twintig H H Het doel is Petrozavodsk, de voornaamste Russische basis Hevige fabrieks- ontploffing te Londen Twaalf dooden, gewonden „Wij hebben geen instruc ties van buitenafnoodig onze betrekkingen met Finland” Botsing op een overweg in Saksen Het Finsche legerbericht I PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND Verscheidene slachtoffers aan Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 3. Er zijn Tweede blad, pag. 2. De Russische terugtocht bij Salla ben. Etn plekje in het llaagcsche Bosch, zooals er hedeiuiiurgen vele waren. gen in eep belangrijken sector de ach- terwaartsche verbindingen te herstellen, zijn vernietigd. De temperatuur bij Sal la en Viborg was gisteren gedaald tot 51 graden vorst. Vandaag vriest het 48 graden. Het staken van de operaties bij Salla heeft aan Finsche zijde voldoening ge wekt. In de Golf van Biscaje is het Noor- sche stoomschip „Fagershein” na een explosie gezonken. Een Duitsch vrachtschip is in de Bcthnische Golf op een mijn geloopen. Eerste blad, pag. 3. bommen en tien explosieve bommen tegelijk. Zij bombardeeren alles en schijnen zich vooral erop toe te leggen de huizen in de arbeiderswijken te vernielen. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Surinaam- sche begroeting voor 1940. Derde blad, pag. 2. Aan de Schotsche kust is het Noor- sche schip „Enid” door een U-boot ge torpedeerd. De bemanning is gered. Vierde blad, pag. 1. Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Autobus door trein verpletterd Gisteren is op een spoorwegovergang ten Noordoosten van Zittau in Saksen een ernstig ongeval gebeurd. Een geheel bezette autobus reed tij dens een sneeuwjacht door de afsluit- boomen, werd door een personentrein gegrepen en een eind meegesleurd. Daarbij werd de autobus vernield. De locomotief viel omver en het eerste personenrijtuig ontspoorde. Twaalf inzittenden van den autobus werden gedood en twintig gewond. Te kwart over 10 hedenochtend had den in een fabriek in de Noordelijke buitenwijken van Londen twee hevige ontploffingen kort achtereen plaats. De ontploffingen waren zóó hevig, dat ver scheidene ruiten werden ingedrukt en een aantal plafonds omlaag vielen. De trillingen werden tot op grooten af stand waargenomen. Tot nu toe is nog niets bekend omtrent de oorzaak van ae ontploffingen. De brandweer en de geneeskundige dienst werden opgeroepen. Na de ont ploffingen hing eenigen tijd een dichte rook boven het stadsgedeelte. De Zweedsche premier en de minister van buitenlandsche zaken hebben erop gewezen, dat Zweden voor alles zijn neutraliteit wil handhaven. Eerste blad, pag. I. ruimsten zin des woords. Dit beteekent geenszins vijandigheid jegens het Rus sische volk. De hulp aan Finland is het voorwerp van de levendige sympathie der Zweedsche regeering, doch voor zichtigheid is geboden, indien wij niet een deel willen worden van het gebied van het groote conflict. Wij hebben geen instructies uit het buitenland noodig voor onze betrekkingen met Finland. Wij beoordeelen zelf vrijelijk, hoe wij het beste de zaak van het Noorden en Finland kunnen dienen. Er kan geen sprake zijn van hands- lingen, welke in strijd zijn met de neutraliteit, zooals het doorlaten van troepen der oorlogvoerende lan den of het gebruik maken van steunpunten op Zweedsch grondge bied. Zweden handhaaft de samenwerking met de kleine staten, die niet door bondgenootschappen verbonden zijn en welke den vrede zoeken, die veiligheid geeft door rechtvaardigheid. Het doel van de samenwerking tusschen de Noordsche staten is het verzekeren van de neutraliteit en de onafhankelijkheid. Er is nooit sprake geweest van een mili taire coalitie en er bestaat voor Zweden geen enkele verplichting, zich aan de zijde van Finland te scharen. Het Zweedsche volk is jegens Finland met warme gevoelens bezield. De Noordsche solidariteit is ten zeerste ge troffen door de daden van geweld tegen een Noordsch volk, en door de bedrei ging, waarmede getracht wordt het te dwingen, tot het verlaten van de Noordsche gemeenschap, die het geko zen heeft als zijn levensruimte in den De „National Tidende” meldt uit Suojaervi ten Noorden van het La- dogameer dat de Finnen voorwaarts trekken ten Noorden van Kitelae, waar het Russische offensief in dien sector is afgeweerd. Het doel der Finnen is klaarblijkelijk Petrozavodsk, de voor- Minister Cross gaf in het Lagerhuis een overzicht van den economischen oorlog. De Gemeenteraad van Voorburg is gisteravond in bijzondere zitting bij eengekomen ter installatie van den nieuw’-benoemden burgemeester, dr. J. A. Nederbragt. Te Huisduinen is gisteravond een Nederlandsche mijn ontploft, waardoor groote schade werd aangericht. Derde blad, pag. 1. Tengevolge van de ontploffingen zijn verscheidene personen gedood en velen gewond. Iemand, die op 15 k.m. van de plaats des onheils woont, heeft medegedeeld, dat zijn huis schokte en dat de gordij nen de kamer inwaaiden, alsof een stormwind opstak. Een verpleegster van het plaatselijke ziekenhuis deelde mede, dat de schokken daar zeer he vig waren. Een verslaggever, die een bezoek gebracht heeft aan de fabriek, waar de ontploffing heeft plaats gehad, heeft verteld, dat de stukken steen en ijzer hoog de lucht in vlogen. Ook hierdoor werd ernstige schade aangericht aan de omringende huizen. Verder zeide hij, dat na de ontploffing een lang durig dof gerommel werd gehoord. De explosies waren merkbaar binnen een radius van 30 k.m. Op 10 k.m. af stand sprongen de ruiten nog. De menschen renden de straat op, daar men dacht dat er een luchtaan val was ondernomen. Uit de fabriek schoten vlammen hoog de lucht in. Vannacht heeft een nieuwe aard beving in Turkije 50 dooden geëischt. Vierde blad. pag. 2. Poging tot samenwerking van de Zuidoostelijke staten naamste Russische basis, voor den aanval ten Noorden van het Ladoga- meer. BINNENLAND De bemanning van het getorpedeerde Nederlandsche vrachtschip „Arends- kerk” is behouden te Lissabon aange komen. Bij aankomst heeft de gezag voerder een relaas gegeven van den on dergang van zijn schip. Derde blad, pag. 1. te Belgrado. Deze verklaarde in interview, dat het niet voldoende een verbond van Serviërs en te vormen, doch ook dat Roe- j zou moeten aan- Het verkeer op den spoor weg LeningradMoermansk. Het Finsche blad „Uusi Suomi” ver neemt uit Tallinn, dat het verkeer op de spoorlijn LeningradMoermansk den Russischen autoriteiten veel zorg baart. Er wordt een diepgaand onderzoek inge steld naar de ongelukkèn, welke zich op de lijn hebben voorgedaan. Verscheidene stationschefs en andere beambten zijn gearresteerd, sommige zouden zelfs reeds terechtgesteld zijn. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Te Zittau (Saksen) is een autobus door een trein verpletterd. 12 dooden en 20 gewonden. Eerste blad, pag. 1. Zuid-Slavië als bemiddelaar tusschen Hongarije en Roemenië De Zweedsche minister van buiten landsche zaken, Günther, heeft in het parlement verklaard, dat het geheele Zweedsche volk verlangt de Finnen te helpen. Dit is ook een der beginselen van de politiek der regeering. De toe komst van Zweden hangt in hooge mate af van het lot van Finland, doch Zwe den moet ook rekening houden met zijn neutraliteit in het conflict tusschen de groote mogendheden. De atmosfeer is zeer gespannen en men verwacht, dat dit nog erger zal worden. De toestand aan het Westelijk front doet vreezen, dat het oorlogstooneel zal worden ver plaatst naar neutraal gebied en der halve moet Zweden alles vermijden, wat als niet neutraal kan worden be schouwd. De regeering kan niet alles doen wat zij zou willen om Finland te helpen. De Zweedsche minister-president, Hansson heeft gisteren in den Rijksdag een rede gehouden, waarin hij er den nadruk op legde, dat de büitenland- sche politiek van Zweden geenerlei wij ziging heeft ondergaan. De onafhanke lijkheid en neutraliteit van Zweden zul len verdedigd worden. De discussies in de buitenlandsche pers over de mogelijkheid voor Zwe den zich buiten den oorlog te houden, gaan, zoo zeide de premier, „over onze hoofden heen”. Er is noch door de Westersche mo gendheden druk op ons uitgeoefend, noch zijn wij door Duitschland be dreigd. Elke poging onze neutraliteit te schenden, zal met alle te onzer beschik king sthande middelen worden afge wend. Luchtgevecht in Midden-Finland Gisteren hebben 18 Russische vlieg tuigen een aanval gedaan op een klein stadje in midden-Finland. Drie Finsche jachtvliegtuigen bonden den strijd aan met de Russen en elf Russische toestellen werden omlaag gescho ten, de zeven overige werden op dë vlucht gedrexen, meldt Havas uit Stock holm. Voor het ingrijpen van de Finsche ja gers hadden de Russen 150 bommen om laag geworpen, waardoor twee personen werden gedood en twee ernstig gewond. In de omgeving van Abo heeft een Russische vlieger, na een noodlanding zelfmoord gepleegd. Twee onderofficie ren, die zich met hem in het vliegtuig bevonden, konden na heftigen tegen stand te hebben geboden, overmeesterd worden. Zij verklaarden bang te zijn ge weest, dat zij door de Finnen zouden worden gemarteld. De laatste dagen hebben dagelijks 300 tot 400 Russische bommenwerpers boven Finland gevlogen. De Finsche lucht macht beschikt slechts over ongeveer 150 vliegtuigen, waaronder lestoestellen en de sedert het begin van den oorlog uit het buitenland ontvangen machines om de aanvallen af te weren. Bedreiging van Russische luchtaanvallen in Zweden. De commandant van de luchtverdedi ging van Goreborg, Ernst Fontell, die zich te Abo bevond tijdens het bombar dement door de Russische luchtmacht, heeft medegedeeld, dat de Finsche auto riteiten in Russische bombardements vliegtuigen, welke bij Abo omlaag zijn geschoten, twee kaarten hebben gevon den, waarop de weg van Leningrad naar Stockholm en Haparanda duidelijk was aangegeven. Ook werd een volledige handleiding voor het gebruik van het cqmpas op deze route gevonden. Fontell voegde hieraan toe, dat hier uit blijkt, dat men op alles voorbereid moet zijn. De practische gevolgtrekking, welke gemaakt moet worden is, dat in Zweden overal schuilplaatsen moeten worden aangelegd. Niettegenstaande de verwoestingen, welke te Abo zijn aangericht, moet men toch vaststellen, dat de bommen, welke de Russen gebruiken, van zeer slechte kwaliteit zijn. De Russische vliegers trachten dit goed te maken, door veel bommen te werpen; zij werpen 10 brand- In het Noorden van Londen hadden vanmorgen twee hevige ontploffingen in een fabriek plaats. Er zijn een aan tal slachtoffers. Vele ruiten in den om trek zijn gesprongen. Eerste blad, pag. 1. pit nummer bestaat uit VIJF bladen Berichten van het front bij Salla be vestigen, dat de Russische troepen te rugtrekken. Alles schijnt er op te wij zen, dat het Russische commando, heeft besloten de operaties op te schorten en wfel om twee redenen, n.l. uit vrees xoor omsingeling en wegens de felle koude. Twee compagnieën van het roode leger, die opdracht hadden gekre- Sandler wijst op het Mos- kousche gevaar. Ook de vroegere minister van buiten landsche zaken, Sandler, heeft het woord gevoerd in het parlement. Hij achtte het noodzakelijk, dat Zweden met Finland samenwerkt voor het be houd van het regime der Aland-eilan- den„ welker positie hij zeer delicaat oordeelde. De politiek der tegenwoor dige regeering, aldus zeide Sandler, is een vervolg op de politiek van het ka binet, waarvan ik deel heb uitgemaakt. Ik beschouw deze politiek als een mis lukking en aanvaard mijn deel van de verantwoordelijkheid daarvoor. Ik acht het bolsjewistische imperialisme ge vaarlijker dan het tsaristisohe. Het beste middel om tegen dit gevaar op te treden, is te verhinderen, dat het zich over de Russisch-Finsche grens uit breid t. „Het geheele Zweedsche volk ver langt de Finnen te helpen” Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.—. Franco per post met Mode blad 4—zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De Finnen rukken ten Noorden van het Ladogameer op. Wegens de koude ,en het gevaar voor omsingeling hebben de Russen zich aan het Salla-front teruggetrokken. Verklaring van minister-president Hansson een Was Kroaten menië zich daarbij sluiten. P1' geschiedenis heeft volgens Mat- Jek bewezen, dat het voor de kleine ,-a/es te verkiezen is, wanneer zij lch onderling groepeeren, boven een _arnengaan met groote mogendheden, gezien het feit, dat dergelijke bondge nootschappen de kleine naties zouden Unnen plaatsen in een staat van min erwaardigheid tegenover de groote ogendheden, waarmede zij zich ver- mden. Voor kleine staten is het te e]ekleZen’ dat zij onderling nader tot ander komen uit een oogpunt van olking gcographische ligging en eponomische situatie. Matsjek verklaarde, dat Roemenië, oclgarije< Hongarije en Zuid-Slavië zelfde belangen te verdedigen heh- e°> speciaal Roemenië en Zuid-Slavië,. Het Finsche legerbericht luidt Te land Op de landengte van Ka< relië wederzijdsche afmattingsactia, Aan de Oostgrens, ten Noorden van het Ladogameer, gevechten tusscheri verkenningselementen. Tijdens deze g&» vechten hebben de Finsche troepen een vijandelijke afdeeling ter sterkte van een compagnie teruggedreven en twee tanks vernield. De vijand liet 70 doo den en een honderdtal geweren op het terrein achter. In Lapland vechten de Finsche troepen met succes in den sector van Salla. Op andere punten van het front de gebruikelijke activi- teit van patrouilles en van de artil lerie. Ter zee Niets te melden. In de luchtDe activiteit der Russi sche luchtmacht was niet van veel be- teekenis, behalve op de landengte van Karelië en in het gebied van Kajani. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben in den loop van den dag bommen ge worpen op vijandelijke colonnes en op Russische troepenconcentraties. Een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald. Herhaaldelijk zijn in den laatsten tijd berichten opgekomen over een ontmoeting, welke tusschen koning Ca rol van Roemenië en prinsregent Paul van Zuid-Slavië plaats zou hebben ge had. Officieele kringen te Belgrado en Boekarest ontkennen, zooals gewoon lijk, iets van een dergelijke samen komst te weten. Thans wordt bericht, dat de samenkomst zal plaats hebben vóór de Balkan-conferentie, welke 2 Februari te Belgrado zal bijeenkomen. De bladen te Rome weten te berich ten, dat de Hongaarsche rijksbestuur- der,admiraal Horthy, en prinsregent Paul elkaar Dinsdag ontmoet hebben ergens aan de grens van Hongarije en Kroatië. Deze ontmoeting zou geheim gehouden zijn. De regent van Honga rije zou er incognito naar toe gereisd zijn. Bovendien zouden de ministers van buitenlandsche zaken van Honga rije en Zuid-Slavië, Csaky en Marko- witsj, aan de besprekingen hebben deelgenomen. Ofschoon te Rome geen bevestiging van een dergelijke ontmoeting te ver krijgen was, legt men in Italiaansche politieke kringen belangstelling voor het bericht aan den dag. Na de bespre-1 kingen te Venetië lijken samenkomsten als deze lang niet onmogelijk. Mocht het inderdaad waar blijken te zijn, dan zou het zeer wel passen in de politiek, welke Italië ten opzichte van den Balkan voert en waarbij een der voornaamste punten is, een ver zoening tusschen Hongarije en Roeme nië ten aanzien van de Hongaarsche eischen aan Roemenië, tot stand te brengen. t Besprekingen van prins Paul met koning Carol en admiraal Horthy zouden kunnen bijdragen tot een ver heldering van den toestand, waarbij men te Rome onderstelt, dat de Zuid- slavische prinsregent tracht om als tusschenpersoon tusschen Hongarije en Roemenië op te treden. Zijn taax zou dan zijn, een compromis tot stand te brengen inzake de eischen van Hon garije, wat Transylvanië betreft en de Roemcensche weigering om een derge- lijken eisch als wettig te beschouwen. Sedert de oorlog begon, is het Ita- lië’s doel geweest om een of andere overeenkomst te bereiken. Men be schouwt dit van Italiaansche zijde als noodzakelijk, teneinde vrede en neu traliteit op den Balkan te verzekeren. Er wordt thans ook anderzijds ge werkt aan een verbetering van de po litieke atmosfeer op den Balkan, waartoe het bezoek van den Turkschen minister Cioglu aan Boelgarije heeft bijgedragen, terwijl Belgrado verze kerd heeft een strikte neutraliteit te zullen handhaven en niet van plan is voordeel te trekken uit de moeilijkhe den van andere Balkanlanden. De ingetreden verbetering is ook merkbaar doordien de politieke agita tie, welke in verschillende deelen van Zuid-Slavië was opgeleefd, weer is be daard. Speciaal is dit het geval met Kroatië, waar prinsregent Paul en Prinses Olga dezer dagen een bezoek hebben gebracht. Zij werden geestdrif- 'g te Zagreb de Kroatische hoofd stad ontvangen. Het prinselijke Paar vertoefde op het landgoed van de atsjek, den Kroatischen leider, 11 thans vice-premier is in het kabi- ÖOZ «Sr HAAGSCHE COURANT OVERZICHT. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Therë- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 M •A. X x> - Wyll X

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1