NORTH CTATE PUROL verzacht en Bij Ruwe handen UIT DE OMSTREKEN BINNENLAND RADIONIEUWS GEMENGD NIEUWS THERMOGENE Bestrijdt VERKOUDHEID met de warmte verwekkende INSTALLATIE VAN BURGE MEESTER Dr. J. A. NEDERBRAGT TTAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 JANUARI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. I AMtRlCAH -ZCKARETTES^J geneest het Antoni Jubileum van mr. dr. A. baron Röell Nog enkele gedeelten in staat van beleg verklaard Spoorwegambtenaren krijgen les in microfoongebruik ONGELUK OP VERKEERSWEG DEN HAAG-UTRECHT LASCH-APPARAAT UIT ELKAAR GESPRONGEN INBREKER STICHTTE BRAND NA DIEFSTAL BRAND IN BARAK VOOR MILI TAIREN TE BOEKEL Bijzondere zitting van den Gemeenteraad Het zilveren jubileum van van Leeuwenhoekhuis RADIO-PROGRAMMA Veertig mark voor esn pond koffie BELLAMY Oude heer om het leven gekomen Te Leiden aangehouden Eventueel ander station, N. B. 04 gr. - 05’ - 52” O.L. en 52 gr. - 01’ - 41” N.B. en 04 gr. - 09’ - 41” Wrak van de „Hullgate” gevonden w plaats in. RIJSWIJK. Guus Weitzel geeft les. een - 03’ - 49” Drukbezochte receptie. II. 10.20 11.30 on- De mededeelingen door de stations- luidsprekers zullen er duidelijker door worden. A. van Vrijdag 19 Januari. Hilversum I 1875 en 414.4 m. V.A.R.A. 8.uur v.m. ANP. Gram.muz. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Gram.muz. 10.40 Declamatie. 11^ Residentie-orkest. A.V.R.O. 12.uur nam. Palladians. 12.45 ANP. 1.-- Amusementsorkest. 2.Voor de vrouw. 2.10 Vioolvoordracht. 2.35 Pianovoordrachl 3.Lezing „Muggenzifterij”. 3.30 AVRO, Dansorkest. Gebouw geheel uitgebrand Gisteravond is te Boekel een houten barak, waarin ruim 250 militairen wa ren gehuisvest, totaal uitgebrand. Langs den nieuwen weg Boekel-Ven- horst, in de gemeente Boekel, zijn zes barakken voor militairen gebouwd, welke vijftig tot zestig meter uit elkaar staan. In een dezer barakken ontstond gisteravond omstreeks half elf door nog niet bekende oorzaak brand. Het vuur dat gretig voedsel vond in de zakken stroo, nam weldra zulk een omvang aan, dat aan blusschen niet viel te den ken. Binnen een half uur was het hou ten gebouw met den grond gelijk ge maakt. De militairen hebben weinig van hun uitrusting kunnen redden. Een vereenigingsgebouw is hun voorloopig ter beschikking gesteld. De brandweer kon geen gebruik ma ken van de brandspuiten, omdat eerst over 14 dagen dit gedeelte van den z.g.n. Statenweg, enkele kilometers bui ten de kom der gemeente, op de wa terleiding zal worden aangesloten. arksRa; Pauze. Doos 30. Tube 45 et. Bij Apoth. en Droglslen^ De „Zaandam” nog niet vertrokken. Het A.N.P.-bericht, dat de „Zaan dam” van de HollandAmerika Lijn gistermorgen van Rotterdam naar New York was vertrokken, is niet juist. Het schip zal in den nacht van Vrij dag op Zaterdag a.s. vertrekken,. In weerwil van de strenge controle zoowel van Duitsche als Nederland- sche zijde, ligt de smokkelhandel in de Limburgsche grensstreek niet ge heel stil. Door de fabelachtige prijzen, welke de Duitschers gaarne betalen voor Ne- derlandsche koffie, zijn er nog steeds personen, die de verleiding niet kunnen weerstaan en een kansje wa gen. In de grensstreek tusschen Heer len en Kerkrade was de eerste da gen dezer week veel vraag naar koffie. De Duitschers boden 35 tot 40 mark tegen de vorige week 25 tot 30 mark per pond Dat zulke prijzen de smok kelaars aanlokken, is begrijpelijk. Ontspanningsavond militairen. Gisteren had voor de in deze gemeen te gelegerde militairen in de bovenzaal van Hotel Leeuwendaal een ontspannings avond plaats. Behalve de vele manschap pen, die de zaak tot de laatste plaats be- bezetten, waren ook verschillende offi cieren, leden van het Comité voor O. en O. en eenige raadsleden aanwezig. Eén der in deze gemeente gelegerde officieren sprak een openingswoord, waar bij hij in het bijzonder welkom heette het gezelschap van Chiel de Boer, dat zijn medewerking tot dezen avond verleende Dit heeft met het schimmenspel en verschillende liedjes den militairen een genoeglijken avond bezorgd. Drie personen licht gewond Gisteravond is door de gladheid een auto op den nieuwen weg den Haag Utrecht in botsing gekomen met een vrachtwagen van de firma Planjer uit Leiden. Door den spiegelgladden weg kon de bestuurder van de auto, ter hoogte van het viaduct nabij „de Kie vit”, het stuur niet meer in zijn macht houden. De wagen kwam op de an dere rijbaan terecht, waardoor een botsing met den trailer niet meer te vermijden was. De vrachtauto geraak te van den weg af en kwam op den kop in een weiland, zes meter lager dan de rijweg terecht. De drie inzit tenden, afkomstig uit Leiden, liepen verwondingen op. Eén hunner had een sleutelbeen gebroken. De auto en de vrachtwagen werden zeer beschadigd. LEIDSCHENDAM. Onder voorzitterschap van den heer C. Deurloo, kwam Dinsdagav. de ijsvereeniging „Leidschendam en Omstre ken” in jaarvergadering bijeen in het café van den heer Bijleveld, aan den Sluiskant. Uit het jaarverslag van den secretaris, hetgeen werd goedgekeurd, bleek, dat de vereeniging 51 leden telt, terwijl het jaar verslag van den penningmeester, een kas saldo aangaf van 161.26. Bij de bestuurs verkiezing werden met groote meerder heid in het bestuur herkozen de heeren; Deurloo, v. Geest en Remmerswaal. In de plaats van mej. Al, werd mej. Schuijt in de controlecommissie benoemd. Tot slot had een gratis verloting plaats om 17 prij zen, w.o. luxe artikelen en levensmiddelen. De St. Josephgezellen houden op Zaterdag a.s. een ontspanningsbijeen- komst. Diverse wedstrijden worden ge speeld. De vertegenwoordiger van den minister aan het woord. Na de redevoeringen van prof. dr. H. T. Deelman en de heeren R. Korte- weg en dr. W. F. Wassink richtte de directeur-generaal van de volksgezond heid, dr. C. van den Berg, als vertegen woordiger van den minister van Sociale Zaken, het woord tot het bestuur van het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, waarvan gisteren het 25- jarig bestaan werd herdacht. Onder de vele ziekten, aldus spr., neemt de kanker een belangrijke plaats in, ook al omdat de sterfte-statistiek in jaren geen daling vertoont. Het is daarom van belang, dat er een instel ling is, welke er naar streeft de mid delen te vinden om deze ziekte te ge nezen en te voorkomen. Het was spr. een voorrecht namens den minister hulde en dank over te brengen voor den arbeid, welke in den loop der jaren door het instituut verricht is. Spr. be sloot met het uitspreken van den wensch, dat de komende 25 jaren even vruchtbaar zouden mogen zijn als het afgesloten tijdperk. Vervolgens bood wethouder mr. G. C. J. D. Kropman namens den burge meester, die door een lichte ongesteld heid verhinderd was aanwézig te zijn, d< gelukwenschen van het gemeente bestuur aan. De laatste spreker was prof. F. Daels uit Gent, die de hulde van de Vlaam- sche wetenschappelijke wereld, welke nauw met het instituut samenwerkt, overbracht. Prof. Deelman sprak een dankwoord, waarin hij den beiden directeuren van het instituut een stoffelijk blijk van waardeering voor hun arbeid in het vooruitzicht stelde. Namens het bestuur bood mevr. H. van Eeghen-Boreel daar op de directrice, mej. Joosse, een ge schenk aan. De feestdag werd besloten met een receptie van het bestuur. Holland de pastoors Möller en Huf, ds. Poekert’ds Keizer, ds. Roodenburg en ds Boukem’a, ir. van Driel, namens de Ver- eenieing van Vrijzinnig Godsdienstigen; de directeuren van de bedrijven en Ge neeskundigen Dienst hoofdambtenaren, de inspecteur van politie, afgevaardigden van vereenigingen en kiesvereenigingenver der notaris mr. Beguin; de heer Ochtman directeur van het postkantoor; vertegen woordigers van de militaire ovferheid: fa- milieleden en vrienden van den nieuwen burgemeester. Velen waren vergezeld van hun dames. Rede van den nieuwen burgemeester. Hierna nam dr. Nederbragt het woord, om in de eerste plaats eerbiedigen dank te betuigen aan H. M. de Koningin, den mi nister van Binnenlandsche Zaken en den commissaris van H. M. de Koningin in de provincie Zuid-Holland, voor zijn benoe ming. Er zijn verschillende redenen, aldus de nieuwe burgemeester, dat ik met groot genoegen tot u ben gekomen, Voorburg is een befaamde plaats. Dat is hem uit verschillende gelukwenschen, die hem bij zijn benoeming bereikten gebleken, Hij was verheugd over de wijze waarop de wethouders en de burgerij hem zijn tege moet getreden e.. voelt zich in Voorburg heelemaal niet onwennig. Met welk pro gramma hij dacht op te treden, hierop kan de nieuwe burgemeester geen antwoord geven. Hij heeft er reeds kennis van kun nen nemen, dat onder leiding van zijn ambtsvervanger door het ambtenarencorps goed werk wordt verricht. De instandhou ding en versterking van den volksgeest zal zijn volle aandacht hebben; ook zal zijn aandacht gericht zijn op een gezonde financieele positie. Een burgemeester al leen kan niets bereiken en hij rekende daarom op aangename samenwerking met de.wethouders en den raad en zegde deze samenwerking zelf van ganscher harte toe. Verder zag hij de noodzaak tot samenwer king met andere gemeenten en met het militaire gezag. Ik ben, aldus de burge meester, niet op jeugdigen leeftijd tot u gekomen. God gaf mij tot heden levens kracht en werklust en ik kom tot u met alle toewijding, waarover mijn hart be schikt. Spi dacht in deze uren ook aan de schoone stad aan den Weichsel, waar hij 5 jaar heeft mogen werken en waar onder het wapen als spreuk staat „Niet onbezon nen, niet schroomvallig”. Mijn taak is groot, aldus spreker, en ik wensch te staan in het geloof en vertrouwen en met de bede, dat God mij werklust en kracht moge geven om mijn ambt tot Zijn Eer te ver vullen. Met den wensch, dat de gemeente Voorburg moge groeien en bloeien, be sloot de nieuwe burgemeester zijn rede Opening van de vergadering. De loco-burgemeester, wethouder Meijer, opende de openbare vergadering en stelde voor, de notulen en ingekomen stukken aan te houden tot een volgende vergade ring waarna hij wethouder Schreuder en het raadslid, den heer Vermande, ver zocht, den nieuwen burgemeester met zijn gezin binnen te willen leiden. Nadat de nieuwe burgemeester op den voorzitterszetel had plaats genomen, heeft de gemeente-secretaris, de heer I'empers, het Koninklijk Besluit voorgelezen, waar bij dr. J. A. Nederbragt tot burgemeester van Voorburg werd benoemd. Het eenvoudige middel tegen HOEST en BRONCHITIS Dij de eerste teekenen van L) verkoudheid, als U zich rillerig en afgemat gevoelt, neem dan direct de noodige voorzorgen om U te behoe den voor complicaties, zoo- als hardnekkige hoest, keel pijn en zelfs bronchitis. Leg bij het naar bed gaan een vel Thermo gene op uw borst. De weldadige warm te. die de Thermogène ontwikkelt, ver drijft de benauwdheid en de prikkeling uwer ademhalingsorganen. Reeds den volgenden morgen voelt U zich opge lucht en kunt U Uw werkzaamheden hervatten. Voor alle zekerheid kunt U - de Thermogène ook overdag onder uw kleeren blijven dragen om U tegen plotselinge afkoeling te beschermen. Thermogène is verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. in doozen van 40 en 60 cent. Het kan als bekend worden veron dersteld, dat de Nederlandsche spoor wegen eenigen tijd geleden zijn over gegaan tot het aanbrengen van luid- sprekerinstallaties op de verschillende stations, teneinde het publiek zoo spoe dig mogelijk met de wijzigingen in de dienstregeling op de hoogte te kunnen brengen. Maar evenzeer was het wel iedereen opgevallen, dat degenen, die deze in stallaties moesten bedienen, in de meeste gevallen voor het wachtende publiek onverstaanbaar waren, soms door onduidelijkheid van de stemman, soms ook, omdat het lawaai op de sta tions de stemgeluiden verre in kracht overtreft. Toen er klachten binnenkwa men over de resultaten van het omroe pen, heeft de directie van de spoorwe gen pogingen aangewend om hierin de noodige verbetering te brengen. Daar toe verleende de directie van de A.V.R.O. haar medewerking. Een tech nische commissie reisde naar het sta tion in Utrecht en er werden uitge breide proeven genomen met de daar bestaande installatie. Deze bleek per fect in orde te zijn en inderdaad moest toen de fout gezocht worden in het feit, dat de sprekers op de stations niet wisten hoe zij met een microfoon moes ten omgaan. Zij konden dat ook niet weten, want zij hadden nooit geleerd de techniek van het microfoonspreken onder de knie te krijgen, en dit is toch een eerste ver- eischte. Gisteravond hield de afdeeling Den Haag 4 van de Internationale Vereeniging „Bellamy” een openbare vergadering in de bovenzaal van Hotel Kuijs Witsen- burg. De heer van Dijk heette allen welkom- en deelde tot zijn leedwezen mede, dat mr. A. Manussen, uit de Bilt, verhinderd was te komen spreken. In zijn plaats sprak nu de heer J. Bogaard, uit Den Haag, over het reeds aangekondigde on derwerp „De Bellamy-gedachte driezijdig belicht”. Nadat de heer van Dijk nog de voor naamste punten van het Bellamy-program naar voren had gebracht, was het woord aan den heer Bogaard, die den heden- daagschen toestand buitengewoon critiek noemde. Vaak wordt beweerd aldus spreker dat de mogelijkheid bestaat, dat het oorlogsgevaar een psychologisch karakter krijgt. In de buitenlandsche pers kan men vaak genoeg lezen, dat de gezag hebbers vrede willen hebben, hetgeen de burgers toch ook wenschen. Wat is dan de oorzaak van den oorlog? Zijn de vol keren dan zoo slecht en elkaar niet gun stig gezind? Het is toch bekend, dat de volkeren elkaar niet haten en er is dus geen sprake van, dat een volk zich tot den oorlog opmaakt. De massa wacht op het commando van de gezaghebbers. Groote economen van naam zijn vaak de ophitsers van den oorlog. Zij zijn doodsbenauwd voor vredesgevaar, omdat zij hierin het begin van een nieuwe crisis zien. Prof. Goudriaan heeft eens gezegd: „Economen zijn geen economen, wanneer zij ons niet uit de moeilijkheden halen” Edw. Bellamy heeft 50 jaren geleden de menschheid gewaarschuwd voor de ont wikkeling van den kapitalistischen staat. Evenals het met de gedachten van andere groote mannen als Ferdinand de Lesseps, Louis Pasteur e.a. is gegaan, werden zijn denkbeelden als waanzinnig beschouwd Behalve econoom en staatsman was Bel lamy psycholoog. Hij wist maar al te goed, dat de menschheid over het algemeen niet veel moet hebben van zware lectuur en daarom schreef hij zijn ideeën in ro manvorm. („In het jaar 2000”). Spreker behandelde hierna uitvoerig verschillende belangrijke punten van de Bellamy-gedachte als ruilhandel, circula tie van geld, arbeid en arbeidswaarde, waarbij hij gelegenheid had te wijzen op den grooten omvang van de techniek, die bijna alle menschelijken arbeid onnoodig maakt. Nadat het Bellamy-tooneel de propa- ganda-schets „Waarom” had opgevoerd, beantwoordde spreker nog verschillende vragen, welke blijk gaven van groote be langstelling van de zijde van het publiek LOOSDÜINEN. De Loosduinsche Ijsvereeni ging heeft gistermiddag haar banen op de Coöp. Groentenveiling heropend. Al da delijk werd er weer volop gereden. Des avonds is de baan verlicht. Wanneer de vorst aanhoudt zullen dezer dagen ver schillende wedstrijden plaats hebben. De vergadering van de Man- nenvereeniging „Calvijn” is door omstan digheden uitgesteld tot Vrijdag 26 Januari. Rede van wethouder Meijer. Hierna nam de loco-burgemeester, wet houder Meijer, het woord, om ook de familieleden van den nieuwen burgemees ter hartelijk welkom te heeten. In het bij zonder richtte hij zich tot oud-minister de Wilde, H. M. gezant te Ankara, dr. Vis ser, de burgemeesters van Delft, Alphen aan den Rijn en van de omliggende ge meenten, den oud-burgemeester, jhr. Stern, en verder tot alk i, die aan den oproep om deze vergadering bij te vonen, gehoor hadden gegeven. Vervolgens richtte hij zich tot den nieuwen burgemeester en wa$ het hem een aangename taak, niet alleen namens den Raad, maar ook namens de geheele burgerij hem een hartelijk wel kom in Voorburg toe te roepen. De loco- burgemeester gaf hierna een overzicht van het burgemeesters-ambt, dat misschien voorheen alleen als een eere-ambt gold, maar thans met zijn vele functies als hoofd van de politie en hulp-officier van Justitie, de volle werkkracht vraagt. Is dit in ge wonen tijd geen sinecure, thans, in deze bijzondere tijden, is het dit zeker niet. Spreker wees hierbij op de taak, die de burgemeester heeft te vervullen bij de luchtbescherming, evacuatie en ’t distribu- tie-bedrijf. Al is deze taak veel omvat tend, zij is niet ondragelijk, omdat spr. den burgemeester hierbij de volle mede werking kon toezeggen van de wethou ders, den Gemeenteraad en hoofd- en an dere ambtenaren. Hij wees er op, dat de Regeering met deze benoeming een goede keus heeft gedaan en dat ook de Gemeente Voorburg hiermede geluk was te wen schen Na ook mevr Nederbragt geluk te hebben gewenscht met de eervolle benoe ming van haar echtgenoot, onder aanbie ding van fraaie bloemen, heeft de loco- burgemeester, door het aanbieden van de teekenen zijner waardigheid, dr. Neder bragt als voorzitter van den Raad geïnstal leerd. Andere toespraken. Hierna heeft het oudste Raadslid in ja ren, de heer Stemerding, den nieuwen burgemeester toegesproken en hem de ge lukwenschen vap den geheelen Raad aan geboden. De vaak met humor doorspekte rede van den heer Stemerding, waarbij hij meermalen oudj en nieuwe klassieken aanhaalde, eindigde ook met den wensch. dat de nieuwe burgemeester door Gods hand geleid zou mogen werken tot heil van Voorburg. Nadat de gemeente-secretaris, de heer Kempers, nog mede namens het ambtena rencorps het woord had gevoerd, heeft burgemeester Nederbragt den sprekers dank gezegd en ook nog dank gebracht aan de verschillende gemeente-instanties. die fraaie bloemen hadden gezonden Nadat de openbare vergadering was ge sloten, heeft de burgemeester van Rijswijk, mr. van Hellenberg Hubar, nog het woord gevoerd mede namens zijn collega uit Leidschendam en de verzekering gegeven, dat het hun ook niets dan aangenaam zou zijn, om een royale samenwerking, waar zulks noodig was, te voeren. Gij zijt, aldus de burgemeester een oorlogs-bur- gemeester en hebt uw ambt verkregen door den oorlog. God geve, dat het u ge geven moge zijn, de gemeente Voorburg te voeren naar het licht van den Vrede Hierna werd aan de burgerij de gelegen heid gegeven met burgemeester Neder bragt kennis te maken; de burgemeester had voor een ieder een vriendelijk' woord In één der zalen van het Gemeentehuis waren buffetten ingericht, waar ver- verschingen werden aangeboden. Tot hoofd van de Wilhelmina- Muloschool alhier is benoemd de heer P C Uyterlinde, hoofd van de Geref. Ulo school te Veendam. WASSENAAR. In het R.K. Vereenigingsge bouw gaf de muziekvereeniging Excelsior gisteravond een uitvoering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Hofman, er op, dat sinds de vorige uit voering veel veranderd was. Toen waren dv tijden onrustig, maar er was nog vrede Nu is er de verschrikking van den oorlog. Excelsior ondervindt daarvan de gevolgen; vele leden zijn gemobiliseerd, de dirigent In verband met het Kon. besluit, waarbij aan het reeds in staat van be leg verklaarde gebied eenige uitbrei ding wordt gegeven, vernemen wij te bevoegder plaatse, dat aan deze uit breiding geen enkele beteekenis moet worden toegekend. Het betreft hier slechts een toevoeging van eenige kleine aangrenzende strooken water gebied, waardoor een meer juiste be grenzing van het betreffende gebied wordt verkregen. Christelijke Jongelingsvereeniging „Timotheus”. Gisteravond hield de Christelijke Jon- gelingsvereeniging „Timotheus” haar 23ste feestelijke jaarvergadering in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Na dat de heer F. J. Hoogenraad, voorzitter de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend, kreeg de secretaris, de heer J. Keijzer, gelegenheid het jaarverslag uit te brengen, waarbij bleek, dat het ledental, ondanks den druk van de mobi lisatie, ongeveer stabiel gebleven is. Ds. J. van der Wiel hield een feestrede, welke tot tekst had „Daniël en zijn vrien den”. Het programma-vermeldde voorts verschillende voordrachten en een samen spraak. VOORBURG. De A.V.R.O. heeft toen in samen werking met de Nederlandsche spoor wegen cursussen georganiseerd, welke onder leiding staan van den bekenden omroeper Guus Weitzel, wiens aanwij zingen van groot nut kunnen zijn voor de stations-sprekers. Wij hebben gistermiddag zulk een „les” meegemaakt. Een klein groepje spoorwegambtenaren uit alle deelen van het land was in de studio te Hil versum verzameld. In korte trekken zette Guus Weitzel uiteen, wat de be doeling was van de bijeenkomst. Van zelfsprekend moeten de spoorwegmen- schen zich niet voorstellen, dat zij nu plotseling tot eersteklas-microfonisten zullen veranderen, doch de raadgevin gen onder de les hadden practische waarde. De heer Weitzel haalde de sprekers een voor een bij de micro foon. Zij moesten een mededeeling ge ven met een herhaling. Het geheel werd op een gramofoonplaat vastge legd, den eersten keer zonder „galm”, den tweeden keer onder omstandighe den, welke die van de meeste stations benaderen. Deze galmgeluiden werden natuurlijk in de technische afdeeling van de studio bijgemengd. Toen allen een beurt hadden gehad werden de platen teruggedraaid, waar na de heer Weitzel aan de hand van de resultaten allen persoonlijk aanwijzin gen gaf, opdat het gesproken woord duidelijker zou doorkomen. Tenslotte spraken de spoorwegmannen nog een keer „voor de plaat”, waarna de ver kregen resultaten werden vergeleken. Het was inderdaad opvallend hoe zeer de stemmen’ aan duidelijkheid wonnen: de een sprak aanvankelijk wat vlug, een volgende zeide zijn be richten te monotoon, een derde ging te ver van de microfoon af staan. Al deze opvallende fouten werden gecorrigeerd. Gisteravond omstreeks zeven uur is in de smederij van den heer Brouwer te Doetinchem een ernstig ongeluk ge beurd. Door nog onbekende oorzaak sprong een laschapparaat uit elkaar, waarbij de 60-jarige vader van den heer Brouwer getroffen en op slag ge dood werd. Drie knechten, die in de smederij aanwezig waren op het oogenblik der ontploffing, bleven ongedeerd. De politie stelde onmiddellijk na het gebeurde een uitgebreid onderzoek in. Jongeman door het ijs gezakt en verdronken Gisteren in den namiddag is een geveer 18-jarige jongeman, wiens woon- of verblijfplaats onbekend is, te Am sterdam door het ijs van de Prinse- gracht, nabij den Amstel, gezakt. Na een uur dreggen heeft men het lijk op gehaald, De jongeman G. B„ die in verband met een fietsendiefstal te Eindhoven te Leiden werd aangehouden en hier voor op transport werd gesteld naar Eindhoven, is gisteren in de hoofd stad aangekomen om zich te verant woorden voor misdrijven, gepleegd in deze stad en de naaste omgeving. Hij kwam daar het eerst terecht op het bureau Spaarndammerstraat, waar de politie hem, toen zij zijn signalement eens goed had bekeken, had herkend als den verdachte, die in den nacht van 9 November j.l. had ingebroken in het kantoor van een timmerfabriek aan de Houtmankade. Hier had hij een paar kleinigheden weggenomen en toen hij in het kantoor eenige uren van de ver moeienissen van den nacht had uitge rust, had hij om onnaspeurlijke rede nen petroleum over den vloer en pa pieren gegoten en daarna een en an der aangestoken, met het gevolg, dat twee kantoorlokalen en een kleine bergplaats uitbrandden. De jongeman, die zich ook nog op andere bureaux te verantwoorden zal hebben, zóówel in de hoofdstad als el ders, is voorloopig - in het bureau Spaarndammerstraat opgesloten. V.A.R.A. 4.Gram.muz. 5.Voor kinderen. 5.30 Gram.muz. 6.Cello en orgel, 6.30 Let terkundig overzicht. 6.50 Zang. 7.Cyclus ,De grondslagen van het democratisch so cialisme”. 7.18 ANP. V.P.R.O. 7.30 Ber. 7.35 Vöor de jeugd. 8.Piano- voordracht. 8.30 Cyclus „De nooden van de hedendaagsche beeldende kunst en hun geestelijke achtergrond”. V.A.R.A. 9.Tooneel. 9.20 Gram.muz. V.P.R.O. 10.40 Avondwijding. V.A.R.A. 11. ANP. 11.10 Gram.muz. Hilversum II 301.5 m. Algemeen programma van den K.R.O. 8.uur v.m. ANP. 8.05 tot 9.15 en 10.— Gram.muz. 11.30 Bijbelsche causerie. 12. uur nam. Ber. 12.15 Musiquette 12.45 ANP. Gram.muz. 1.10 KRO-orkest. 2.— Orgelconcert. 3.15 Cello-voordracht. 4.10 Piano-voordracht 4.30 Gram.muz. 5.15 KRO-Melodisten. 6.Gram.muz. 6.20 Ro- coco-octet. 6.40 Causerie „Jeugdregistra- tic en arbeidsbemiddeling”. 7.Ber. 7.15 Gram.muz. 7.25 Causerie „Nederlandsche volkskrachtvernieuwing van levensvor men”. 7.45 ANP. 8.Bouwmeester-revue „Jolijt”. (Om 10.25 ANP.) 11.25 tot 12.- Gram.muz. ENGELAND 391 en 449 m. (Na 6.20 n.m. ook 342 m.) 12.20 uur nam. Ber. 1.30 tot 2.20 BBC-orkest. 3.20 Variété. 3.50 Too neel. 4.20 Ber. 4.35 tot 5.20 Harmonie-or- kest. 5.50 Variété orkest. 6.20 tot 6.35 Ber. 7.05 tot 7.20 Piano-voordracht. 7.40 tot 8.Orgelspel. 8.20 Tooneel. 9.20 Ber. 9.35 Tooneel. 10.35 Cabaret. 11.0’ BBC-or kest. 11.50 Jack Harris’ dansorkest. 12.20 tot 12.35 Ber. PARIJS 1648 m. 12.20 uur nam. Lichte muziek. 1.05, 1.35, 2.05 en 2.30 Solisten- 3.20 Orgelconcert. 4.20 Tooneel. 4.50 Solis ten. 5.20 Chansons. 5.35 en 6.35 Kamer muziek. 7.20 Lichte muziek. 7.50 Tooneel. 9.05 „Pelléas et Mélisande”, opera. 11.05 Solisten. 11.20 Concert. KEULEN 456 m. 12.20 uur nam. Eysoldt’» orkest. 1.15 Muz. tusschenspel. 1.35 Popu lair concert. 2.20 Zang. 2.45 Muz. tusschen spel. 2.50 Concert 4.50 Folkloristisch pro gramma. 5.20 Gram.muz. 6.30 Omroepor kest. 7.35 Zie Duitschlandzender. BRUSSEL Vlaamsch 322 m. 12.51 en 1.30 uur nam. Omroeporkest. 1.50 tot 2.20 5.15 en 6.Gram.muz. 6.05 Cello-voordracht. 6.50 Piano-voordracht. 7.35 Gram.muz. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Omroeporkest. 10.30 tot 11.20 Gram.muz. BRUSSEL Fransch 484 m. 12.20 uur nam. Gram.muz. 12.50 en 1.30 Dansorkest. tot 2.20 en 5.20 Gram.muz. 6.35 Zang en viool. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Opera „Laa- mé”. 10.30 tot 11.20 Dansorkest. DUITSCHLANDZENDER 1571 m. L35 nam. Folkloristisch progr. 8.20 Dobrindt orkest. 9.20 Ber. 9.50 Gram.muz. 10>2® VJ litiek overzicht, hierna: Omroeporkest. 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 Concert. PROGRAMMA GEM. RADIO- DISTRIBUTIE. Vrijdag 19 Januari. Progr. I. Alle uitz. van Hilversun Progr. II. Alle uitz. van Hilversui Programma III. 8.— uur v.m. Br. VI. 9.20 Eng Pauze. 11.20 *Danmarks Radio. 12.20 uur nam. Br. VI. 2.20 *Danmi dio. 5.10 Br. VI. 11.20 Duitschlandzender Programma IV. 8.uur v.m. Keulen. 8.20 Br. Hamburg. 10.20 Pauze. 10.35 t'a' J!" 4.30 12.20 uur nam. Br. Fr. 3.35 e z«. Duitschlandzender 5.50 Eng 6.2« r^ictr. 6.35 Parijs 7.05 Eng. 7.20 Gem. Raa 7.50 Pauze 8.05 ’Beromünster. 9--»u dapest. 10.20 Keulen. 11.20 Eng. Eenige watergebieden Heden is verschenen Staatsblad no. 180, bevattende het Koninklijk besluit van 17 Januari 1940, tot verklaring in staat van beleg van enkele gedeelten van het grondgebied des Rijks. Blijkens dit besluit worden met in gang van heden in staat van beleg ver klaard de hierna bedoelde gedeelten van het grondgebied des Rijks voor zoo ver die gedeelten niet reeds bij Kon. besluit van 1 November 1939 (Staats blad no. 189) in staat van beleg waren verklaard, te weten: le. het territoriaal zeegebied, lig gende voor de gemeente Callantsoog, dit gebied naar het Noorden, resp. het Zuiden begrensd, door loodlijnen, ge trokken zeewaarts vanuit het meest Noordelijke, resp. het meest Zuidelijke punt van de laagwaterlijn van die gemeente. 2e. het watergebied gelegen binnen een gebied, begrensd door de territo riale grens, de rechte lijn getrokken tusschen de punten 52 gr. O. L., de Noordzeekust van de provincie Zuid-Holland, het gedeelte van den Nieuwen Waterweg begrensd door den meridiaan van 04 gr. - 12’ - 55” O.L., de Westkust van het eiland Rozenburg, verder de lijn van k.p. 123 (Rozenburg) getrokken naar k.p. 6 (Voome) tot een punt op die lijn op 51 gr. - 55’ - 52” N.B. en 04 gr. - 04’ - 27” O L. en van dit punt af een lijn loodrecht op voor noemde lijn tot de territoriale grens. Het bergingsvaartuig „Meermin” van van der Tak’s bergingsbedrijf te Rot terdam, heeft gistermiddag het wrak gevonden van het Engelsche m.s. ..Hullgate”, dat Zondagmorgen bij Borsselen in aanvaring is geweest met het Engelsche s.s. „Moyle” en is ge zonken, Ter gelegenheid van de install: le van dr. J. A. Nederbragt als burgemeester van Voorburg, woei gisteren van het ge meentehuis en andere openbare gebouwen de Vaderlandsche driekleur. De nieuwe burgemeester, die met zijn familie door den loco-burgemeester, wet houder E. A. Meijer, van zijn woning was gehaald, betrad door een eerehaag van politie-agenten en brigadiers het Gemeen tehuis. In de Raadszaal waren met den vol- talligen Gemeenteraad aanwezig de oud- minister van Financiën, mr. J. A. de Wil de: dr Ph. C. Visser gezant te Ankara; ie heeren mr. J A. G. M. Hellenberg Hubar, mr. G van Baren, W. J. h. J. m Keyzer en de burgemeesters van resp Rijswijk, Delft, Leidschendam en Alphen aan den Rijn; jhr. C. W. Stern, oud-burgemeest-.- van Voorburg; gep gen.-maj. Zeeman, voorzitter van het Roode Kruis te Voorburg; prof K Dijk; jhr. mr. J. M. M. van Asch van wiiek lid van de Provinciale Statenen Zuid- De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. Baron Röell, heeft ter gelegenheid zijn zilveren ambtsjubileum in de Sta tenzaal van het gouvernementsgebouw te Haarlem een receptie gehouden, waar ongeveer 700 personen den jubi laris kwamen gelukwenschen. Onder hen bevonden zich de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, de rector-magnificus en de secretaris van den Senaat der Gemeentelijke Uni- versiteit van Amsterdam, prof. dr. J. J. van Loghem en prof. dr. A. W. de Groot; de rector-magnificus van de Vrije Universiteit, prof. dr. A. Sizoo, vele hoogleeraren, de hoofd-ingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland, G. Redeker, oud-minister prof. mr. C. P. M. Romme, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, tal van leden van de rechter lijke macht, de kamerheer i. b. d. van H.M. de Koningin, jhr. F. J. E. van Lennep, de commissaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Stpenwijk; vele militaire autoritei ten, leden van het consulaire corps en zeer vele vertegenwoordigers van han del en industrie, afgevaardigden van studentenvereenigingen en van Kamers van Koophandel en Fabrieken. kreeg geen verlof en een ander nam zijn plaats in. Hierna voerden de musici een achttal nummers uit. Na de pauze zong het WaseenaarscU Tenslotte trad het gezelschap van Duuren Dubbelmannenkwartet eenige nummer», op met een vroolijk programma. Morgenavond wordt in het kerkgebouw van den Ned. Protestanten Bond aan den Kerkdam, een cello-concert gegeven door den heer E. Blok, vroeger cellist van het Residentie-Orkest, begeleid door den heer L. Orthel. Zaterdagavond geeft de Ge« mengde Tooneelvereeniging U.D.I. een uit* voering. Opgevoerd wordt „Comedie on» geld”, van A. Bronnet. Na afloop bal Op den Rijksstraatweg bij Den Deyl slipte de auto, bestuurd door P. en kwam op het wandelpad terecht tus schen een groep kinderen. Twee meisje» werden onder den wagen uitgehaald. De 12-jarige B. klaagde over pijn in een been en de 12-jarige S. over pijn in den rug. De ontboden geneesheer kon echter niet» ernstigs constateeren. In den foyer van het Ge bouw Centraal sprak voor de afdeeling Wassenaar der Internationale Vereeniging Bellamy de heer J. Bogaard, uit Den Haag, over de dwaasheid van de huidige economie. - 9.20 •parijs. en Distr. •Boe-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6